Vijf jaar na dood van Ikon-ploeg in El Salvador Britten gaan binnenkort naar stembus Verwachting na begroting NAVO-deskundigen twijfelen aan inzetbaarheid dure Awacs Weinberger vangt bot bij Spaanse regering Reagan staat pers weer te woord WOENSDAG 18 MAART 1987 LONDEN - Gaan de Engelsen nu toch in juni naar de stembus? De speculaties daarover nemen toe. De belang rijkste reden daarvoor is 's lands nieuwe begroting, waarin de minister van financiën Nigel Lawson de inkomstenbe lasting met 2 procent vermindert en stimulerende maatre gelen heeft genomen om de rentevoet te verlagen. Hij gaf gisteren een zonnig beeld samenspraak met zijn buurvrouw van de Engelse economie en stak op nummer 10 in Downing Street, zijn regering een pluim op de hoed zich duidelijk beheerst. Hij toonde BRUSSEL - Deskundigen op het militaire NAVO-hoofdkwartier in Bergen (België) breken zich het hoofd over de vraag hoe de inzet baarheid van de peperdure Awacs radarvliegtuigen van de NAVO kan worden vergroot en hoe dë kwetsbaarheid van deze toestellen kan worden verkleind. De NAVO- beschikt momenteel over 18 van deze vliegtuigen - twee miljard gulden per stuk - die zijn gesta- tionneerd op de luchtmachtbasis van het Duitse Geilenkirchen, even over de grens bij Kerkrade. door Hans de Bruijn Enkele weken geleden verklaar de een hoge Amerikaanse militair, brigade-generaal Charles Winters van het VS Militaire Systems Com mand, dat de Sowjet-Unie binnen kort over apparatuur beschikt die de effectiviteit van de Awacs-toe- stellen ernstig zal aantasten, terwijl zij bovendien zeer kwetsbaar zijn voor tegenaanvallen. Bovendien blijken er grote klachten te zijn over de operationele inzetbaarheid van de toestellen. De Awacs-vliegtuigen zijn omge bouwde Boeing 707's met een gro te radar- jtel op de 'rug'. Met die radar 1 nnen de E3-A-toestellen, zoals j officieel heten, zo'n 400 km ver het vijandelijke luchtruim inkijken en luchtbewegingen waarnemen. Ook kunnen de opera ties van de eigen vliegtuigen van uit de Boeings worden geleid en gecoördineerd. Militairen van het Awacs-com- mando in Geilenkirchen beklagen zich volgens het defensietijdschrift Jane's Defence Weekly over het ge ringe bereik van de toestellen. Wanneer zij moeten opereren bo ven de noordelijke Atlantische Oceaan, in de buurt van IJsland, dan kunnen zij maximaal ander half uur 'op post' verblijven omdat anders onvoldoende brandstof over is voor de terugvlucht naar Duitsland. De vlucht naar en van het noor delijke operatiegebied duurt zo'n drie uur. Er blijft daardoor wel heel weinig tijd over voor het uitvoeren van de hoofdtaak van de toestellén, het patrouilleren boven dit strate gisch uiterst belangrijke gebied. Bij de NAVO wordt daarom nu ge studeerd op de aanschaf van 24 tot 30 speciale NAVO-tankvliegtui- gen, die de Awacs-toestellen in de lucht zouden kunnen bevoorraden. De operatietij d zou daardoor meer dan verdubbeld kunnen worden. Maar het aanschaffen van enkele tientallen tankvliegtuigen is een kostbare zaak, die van de bondge noten opnieuw vele miljarden gul dens zou vragen. De Awacs-vlieg tuigen zijn immers eigendom van de NAVO zelf en niet van een van de lidstaten. Alle NAVO-landen hebben er aan meebetaald en de bemanningen zijn internationaal samengesteld. Omdat de grote NA VO-landen het destijds niet eens konden worden, is besloten ze de Luxemburgse registratie te geven. Daarmee heeft Luxemburg - het kleinste NAVO-lid - de beschik king gekregen over een van de duurste militaire luchtvloten in Europa. De Awacs-toestellen ver tegenwoordigen een waarde van meer dan 40 miljard gulden. Als het aan de NAVO-militairen ligt komt daar straks ook nog eens een omvangrijke tankvloot bij. Ge beurt dat niet dan betekent dat een ernstige beperking van de bruik baarheid van deze dure investe ring, zo zegt men. Maar ook de bescherming van de logge en relatief trage Awacs-toe stellen is door militairen ter discus sie gesteld. Op de basis in Geilen kirchen staan de 18 vliegtuigen al tijd buiten. Bomvrije hangars, zo als die voor jachtvliegtuigen be staan, zijn er niet omdat die te groot zouden zqn. De computerap paratuur die de gegevens uit de Awacs-vliegtuigen verwerkt be vindt zich wel in ondergrondse kel ders, maar er is geen reserve-een heid voor het geval de basis zou worden vernietigd. voor de langste periode van econo mische groei die het land sinds de ook opvallend oorlog heeft gekend door Haye Thomas zich weliswaar vrijgevig maar toch rzichtig. al was het maar om elke schijn van geef maar raak met het oog op de komende verkiezingen te ver mijden en dus de wind uit de zeilen van de oppositie te nemen. Natuur lijk roepen Labouraanvoerder Neil Kinnock en de twee Alliantielei- Deze groei nadert de 3 procent ders David Steel en David Owen nu tóch dat het een begroting is die weinig doet voor hét land, maar al les voor vervroegde algemene ver kiezingen. En ze wijzen op het gro te hangijzer in de discussies over de economie tussen Tories en de oppositie: de werkloosheid, die volgens de officiële cijfers 3.184.000 bedraagt. Hun verwijt is dat de regering-Thatcher niets ge daan heeft om de werkverschaf- per jaar en vormt dus een pluspunt dat Nigel Lawson maar al te graag wil uitdragen. Want de strategie is nu helemaal afgestemd op het bou wen van een solide basis, waarop premier Margareth Thatcher de sprong naar de derde ambtster mijn durft te maken. Het tij lijkt daarvoor gunstig nu volgens de laatste landelijke opiniepeilingen haar conservatieven een 9 procent voorsprong hebben op Labour en de populariteit van de Alliantie tussen liberalen en sociaal-demo craten weliswaar duidelijk is toe genomen, maar toch nog niet groot genoeg is om de Tories echt te verontrusten. Een positieve begroting lag in de lijn der verwachting. Per slot van rekening verkeerde Nigel Lawson door allerlei plezierige meevallers, onder andere veel lagere over- heidsleningen dan hij te voren voorspelde, in de gunstige positie dat hij enige miljarden te vergeven had. Wel 5 tot 6 miljard pond, luid fing te verbeteren. Maar zowel de premier als haar financiële specialist Nigel Lawson houden vol dat zij wel degelijk de economie stimuleren en dat er nu duidelijk sprake is van een trend die tot vermindering van de werk loosheid zal leiden. Hun financiële strategie blijft erop gericht om de leningen van de overheid tot 1 pro cent van het nationale produkt te beperken en daardoor opder meer verlaging van de rentevoet te krij gen. De verwachting dat dit op kor te termijn zal gebeuren, gekoppeld uiteraard ook zeer populai- Een vrouw zit huilend op de resten van haar, illegaal, gebouwde huis. Zuidafrikaanse veiligheidstroepn vernietigen gisteren vijf van zulke provisorische woningen nabij een boerderij ten zuiden van Johannesburg. Boeren uit de omgeving hadden hevig geprotesteerd tegen de bouwsels, omdat deze de waarde van hun eigen dommen deden dalen. (foto AP) de de meest gedurfde prognose, re verlaging van de hypotheekren Als dat inderdaad zo is, dan heeft te, past natuurlijk Nigel Lawson uiteraard in diepe voor vervroegde verkiezingen, ATHENE, ANKARA (DPA) - De koudegolf die sinds drie we ken heerst in Griekenland heeft inmiddels .al aan 46 men sen het leven gekost. In Tur kije, waar men spreekt over de "winter van de eeuw", zijn in de afgelopen twee weken min stens 15 mensen als gevolg van kou om het leven gekomen. De schade die aan de Griekse land bouw is aangericht, wordt be groot op 300 miljard drachme (ongeveer 4,5 miljard gulden). In het noorden en midden van Griekenland en in dë' berg gebieden van de Peloponnesus begon het gisteren opnieuw te sneeuwen. In Thessalonië en Macedonië bereikte de sneeuw een hoogte van 30 cm in de ste den en 1 meter op het platte land. Talrijke dörpen moesten opnieuw vanuit de lucht wor den bevoorraad met leVens- Griekenland nog in greep koudegolf middelen, veevoeder en medi camenten. De meteorologen hebben geleidelijke verhoging van de temperatuur vanaf mor gen voorspeld. De Turkse radio deelde mee dat het hevig zou gaan regenen in de kustgebieden langs het oosten van de Zwarte Zee, de Egeïsche Zee en de Middel landse Zee. In de overige gebie den van Turkije zou het tot het weekeinde opnieuw sneeuwen. In Istanboel, waar de gemeen tereiniging in de voorbije we ken een uitzichtloze strijd te gen de bergen sneeuw heeft ge voerd, was de middagtempera- tuur vier graden boven nul. De luchthaven is opengebleven en de spoorwegverbinding naar Europa is sinds zondag weer open. Ook in het zuiden van Italië sneeuwde het gisteren weer. Vooral de bergstreken in de re gio's Molise~ en Basilicata wer den door de sneeuw overvallen. Koud was het bijna in heel Ita lië. Ook in Frankrijk is het nog zo winters, dat er in Lotharin gen en de Elzas gisteren sneeuw viel. De temperaturen in Spanje varieerden van 22 a 24 graden op de Canarische Eilanden tot 16 graden in het grootste deel van het vasteland en 3 a 5 gra den onder nul 's nachts in het noorden. De Britse minister van financiën Nigel Lawson toont het begrotingskof fertje vlak voordat hij naar het parlement gaat om de regeringsbegroting voor het komende jaar in te dienen. (foto ap> Buitenland kort Busongeluk In het oosten van Oeganda zijn afgelopen zondag meer dan 100 mensen om het leven gekomen toen een hardrijdende autobus na het raken van een vrachtauto van de weg reed. Het ongeluk gebeur de op de weg van MBale naar Toro- to op 200 km ten oosten van de hoofdstad Kampala. Op het ogen blik van het ongeluk zaten er 120 mensen in de bus. De wegen ter plaatse zijn er slecht aan toe door jaren van burgeroorlog. Bovendien is het niet ongewoon dat bussen, vanwege het tekort aan benzine, voor de korte afstand tweemaal zo veel passagiers meenemen als mag, vanwege het tekort aan benzi ne. Corruptie Luitenant-kolonel Joel Desmet in België is gisteren na drie weken voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Hij zat vast op verdenking van cor ruptie in verband met beweringen dat een Amerikaanse firma smeer geld betaalde om een legercontract binnen te krijgen. Desmet was chef de cabinet van de oud-minister van defensie Freddy Vreven. Hij ont kende dat hij zich aan 'passieve corruptie' had schuldig gemaakt in het geval van de levering aan het Belgische leger van 144.000 grana ten door het Amerikaanse bedrijf General Defence Corps (GDC) in 1985. Verjaagd Ongeveer 6.500 omwonenden van het stadje Browns weg in Suri name, 100 kilometer ten zuiden van Paramaribo, hebben vorige week hun woongebied verlaten en zich elders in het district geves tigd. De bevolking gaf hiermee ge volg aan een ultimatum van leden van de groep Brunswijk, dat zij ui terlijk 16 maart hun woningen moesten hebben verlaten met ach terlating van de inboedel. ULTIMATUM - De Libanese groe pering Organisatie voor revolutio naire gerechtigheid in Beiroet heb ben de terechtstelling van de Fran se gijzelaar Jean-Louis Norman- din, die zij sinds 8 maart 1986 ge vangen houdt, met een week uitge steld. Dit naar aanleiding van de oproep van de Libanese geestelijk leider Mohammed Hoessein Fad- lallah, die zij 'een eerlijke patriotti sche strijder' noemde. WASHINGTON (Rtr/AFP/DPA) - De Amerikaanse president, Ronald Reagan, zal morgen voor het .eerst in vier maanden weer een perscon ferentie geven, zo heeft het Witte Huis gisteren bekendgemaakt. De persconferentie vindt plaats op donderdagavond om 20.00 uur (vrijdag 02.00 uur Nederlandse tijd) en wordt in het hele land recht streeks door de televisie uitgezon den. Op de persconferentie zal de Amerikaanse president waar schijnlijk flink aan de tand worden gevoeld over zijn rol in het schan daal rond de geheime Amerikaan se wapenleveranties aan Iran en de illegale overheveling van gelden naar de Nicaraguaanse opstande lingen. Andere belangrijke onder werpen die naar verwachting aan de orde zullen komen zijn de stand van de onderhandelingen over de wapenbeheersing met de Sowjet- Unie, de omstreden voortzetting van de hulp aan de Nicaraguaanse „Contra's" en het begrotingstekort van de Verenigde Staten. Op de persconferentie in novem ber zei Reagan dat er geen derde land bij de wapenleveranties aan Iran betrokken was, hoewel al be kend was dat Israel een belangrij ke rol had gespeeld in de leverin gen. Onmiddellijk na afloop van de persconferentie moest het Witte Huis dit rechtzetten. Volgens poli tieke waarnemers heeft de onhan dige wijze waarop Reagan de pers te woord stond in belangrijke mate bijgedragen aan de sterke daling van zijn populariteit in de opinie peilingen. Het lange zwijgen van Reagan, die nooit een liefhebber van pers conferenties is geweest, heeft veel kritiek uitgelokt in de Amerikaan se pers en volgens politieke waar nemers moet de aangekondigde persconferentie dan ook worden gezien als onderdeel van de strate gie van de pasbenoemde stafchef van het Witte Huis, Howard Baker, het prestige van de president weer wat op te vijzelen. MADRID - Madrid mag zich de laatste weken verheugen in een op timale belangstelling van Ameri kaanse topdiplomaten en hoge re geringsfunctionarissen. Weinig Europese hoofsteden zullen in am per drie weken het puikje van de Amerikaanse politiek hebben ont vangen: de Amerikaanse onder handelaar in Genève, Max Kam peiman, de VS-vertegenwoordiger in de VN, Vernon Walters en sinds zondag de minister van defensie, Caspar Weinberger. Officieel heet het, dat de drie toppolitici louter op routinebezoek in de Spaanse hoofdstad waren.Maar in werkelijkheid gaat het om iets an ders. door Gerrit-Jan Hoek Op 2 en 3 april vindt in Washing ton de vijfde onderhandelingsron de plaats over de Amerikaanse mi litaire bases, 3 luchtmachtbases van Zaragoza, Torrejon de Ardoz bij Madrid en Moron de la Frontera in Andalusie en de vlootbasis van Rota in de buurt van Cadiz. Als on derdeel van het referendum van vorig jaar maart, waarbij Spanje besloot lid te blijven van de NAVO, beloofde de Spaanse regering in krimping van de Amerikaanse troepensterkte en reductie van het aantal militaire bases van de VS in Spanje. En die belofte wil de rege- ring-Gonzalez hard maken. Spanje wil een substantiële reduktie van de Amerikaanse militaire aanwe zigheid: het terugtrekken van drie esquadrons F-16 straaljagers, die gelegerd zijn in Torrejon de Ardoz en van de 5 tankvliegtuigen, die op de basis van Zaragoza gestatio neerd zijn. Aanvankelijk nam de VS-delegatie die Spaanse eisen niet zo serieus. Wellicht in de ver onderstelling, dat die belofte van het referendum uit opportunisti sche overwegingen genomen was. En waren de socialisten, destijds in de oppositie felle tegenstanders van de NAVO, ook niet op hun schreden teruggekeerd toen ze eenmaal in de regering zaten? Maar na vier onderhandelingsron des zijn de Amerikanen er wel ach ter gekomen, dat de eis van Spanje bloedserieus is. Vandaar dat de VS een offensief hebben ingezet om Spanje tot andere gedachten te brengen voor november van dit jaar, als de verlenging van het bila terale verdrag, op grond waarvan de VS de bases mogen gebruiken, aan de orde komt. Op voorhand hebben de VS een aantal subtiele tegenvoorstellen gedaan om onder de inkrimping uit te komen. In fe bruari liet de Amerikaanse delega tie in Madrid een proefballonnetje op met het voorstel het tactische onderdeel van de US Air Force van Torrejon naar Moron de la Fronte ra over te plaatsen. Maar voor die vestzak-broekzak-politiek voelden de Spanjaarden weinig, omdat daarmee de Amerikaanse militaire sterkte in Spanje per saldo onver anderd zou blijven. Ook de sugges tie, dat de Spaanse luchtmacht de 72 F-16 straaljagers zou mogen ge bruiken, waarop als summum van toegevingsgezindheid ook de Spaanse vlag geschilderd zou kun nen worden, stond de Spaanse re gering allerminst aan en werd van tafel geveegd. Om de Spaanse hals starrigheid te overwinnen ramme len de VS nu met de geldbuidel. Maar omdat Spanje weinig ge voelig lijkt voor alle lokkertjes, schermde Weinberger gisteren ook met militair-strategische argumen ten. De aanwezigheid van het tacti sche onderdeel van de Amerikaan se luchtmacht in Torrejon is vol gens Weinberger van vitaal belang voor de NAVO, voor Spanje en ook voor de VS. Weinberger ging zelfs zo ver, dat hij Spanje er indirect van beschuldigde, dat de starre Spaanse houping een obstakel kon vormen voor een succesvolle vor dering van de ontwapeningsonder handelingen in Genève. Maar Spanje deelt die catastrofa le visie van Weinberger, die vol- gens politieke kringen in Madrid met zijn bezoek aan de Spaanse hoofdstad alleen wilde verifiëren of koning Juan Carlos het stand punt van de Spaanse regering deelt, allerminst. De enige flexibili teit, die Spanje wil opbrengen, is een zekere soepelheid betrachten in de tijd, waarbinnen de VS hun 3 esquadrons F-16's en de 5 tank vliegtuigen moeten terugtrekken. Desnoods, in momenten van crisis, is Spanje zelfs bereid om die on derdelen weer toe te laten, al is het maar tijdelijk. Maar dat is wel het maximale, waartoe Spanje bereid is. Voor de VS wordt het kiezen of delen. Akkoord gaan met de Spaanse eis bezorgt de Amerika nen de kopzorg van het spook beeld van een domino-effect: dat ook andere landen, gesterkt door het Spaanse voorbeeld, reductie van de Amerikaanse bases zullen eisen. Of het been stijf houden met het risico, dat Spanje in zijn trots gekrenkt is en het dreigement waar maakt om het bilaterale ver drag in november op te zeggen. Dat zou impliceren, dat de VS voor mei 1989 al zijn bases en communi catiestations zal moeten ontmante len en zijn 12.500 militairen defini tief zal moeten repatriëren. ADVERTENTIE Nog 2 nachtjes slapen! En danDan leest u alles over Huren Sparen MEXICO STAD/HILVERSUM - Het was gisteren, dinsdag 17 maart, precies vijf jaar geleden dat Koos Koster, Jan Kuiper, Joop Willemse en Hans ter Laag door kogels van het Salvadoraanse leger werden gedood. Nog altijd is het niet helemaal duidelijk of het om een hinderlaag ging of om puur toeval. Wat wel duidelijk is, is dat zowel de Salvadoraanse als .de Ne derlandse autoriteiten de kwestie inmiddels- helemaal zijn vergeten. door Rob Sprenkels en Jurgen Surstedt Onder leiding van Koos Koster, die in 1971 in het Chili van de pro gressieve president Salvador Al- lende was begonnen als correspon dent voor Latijns-Amerika, wilde de IKON-ploeg opnamen maken in het door guerrilleros overhèerste gebied van de provincie van Chala- tenango, in het noordoosten van El Salvador. Maar kort nadat ze con tact hadden gesloten met vier le den van het Salvadoraanse verzet liepen ze op een patrouille van het Salvadoraanse leger. Volgens de nog altijd door de Salvadoraanse autoriteiten gehan teerde officiële versie kwamen de vier Nederlandse journalisten om het leven tijdens een vuurgevecht tussen soldaten en guerrilleros. Uit de door de Nederlandse regering zelf gedane onderzoeken is geble ken dat de term van 'vuurgevecht' in ieder geval overdreven is. Wellicht heeft een van de guerril leros, die de journalisten begeleid de geschoten, toen hij in de heu vels vlak voor hem soldaten ont dekte. Maar dat het om een ongelij ke strijd ging en dat de groep, en met name de met camera, video- recoorder en statief slepende jour nalisten, in koele bloede zijn geë xecuteerd staat vast. Op de kernvraag heeft echter niemand ooit een definitief ant woord kunnen geven: ging het om een vooropgezette hinderlaag of liepen de journalisten toevallig te gen de soldaten op? Geen defini tief antwoord dus, en dat zal er wel nooit meer komen ook. Maar het kader waarin de gebeurtenissen zich afspeelde doet toch vermoe den dat er wel degelijk sprake was van opzet. Bloedbad Zes dagen voor het bloedbad, op 11 maart, was Koster vier uur lang door de chef van de veiligheidspo litie, kolonel Francisco Moran, on dervraagd omdat het leger in de kleren van een gedode guerrillero een papier zou hebben gevonden met zijn naam en adres. Het week blad Vrij Nederland publiceerde precies op de dag dat Koos en zijn collega's de dood vonden, een arti kel waarin Koster samen met Jan Kuiper verslag uitbracht van die ervaring: al met al constateerden zij een toenemende hetze tegen buitenlandse journalisten in El Salvador. En zo was het in maart 1982: de door de regering gecontroleerde media hadden het bijna elke dag over 'de leugens' die de buiten landse pers aan zijn lezers zou ver kondigen inzake El Salvador. Een ultra-rechts doodseskader had een paar weken eerder een lijst gepu bliceerd waarin tientallen regelma tig in El Salvador komende journa listen met de dood werden be dreigd. Alle ruimte voor de buitenlandse pers moest blijkbaar zoveel moge lijk beperkt worden ter gelegen heid van de verkiezingen van een grondwetgevende raad, een stpm- busslag die op 24 maart zou wor den gehouden. Of de moord op de vier Nederlandse journalisten nu toeval was of niet, heel wat hoge autoriteiten in El Salvador zullen over het resultaat best tevreden zijn geweest: tientallen journalis ten verlieten nog voor het houden van de verkiezingen het land; zo'n honderd anderen zagen van hun geplande reis af en degenen die wel bleven durfden niet uit hun ho tel te komen. Koos Koster Böhmer) op de bodem uit te zoeken, inclu sief die van de huidige president José Napoleon Duarte, is niets ge komen. De verschillende procu reurs die met de zaak belast zijn ge weest bleken geen van allen vol doende gezag te hebben om officie ren van het leger uit te horen, of van de veiligheidsdienst. Na vijf jaar is de zaak bij de Salvadoraanse justitie al diep in de doofpot ver dwenen, voorgoed zo lijkt het. Ook de Nederlandse regering lijkt de dood van Koster en zijn maten vergeten. Minister Max van der Stoel van buitenlandse zaken had in eerste instantie laten weten dat alle betrekkingen met El Salva dor op een zo laag mogelijk pitje zouden worden gezet. Anderhalf jaar later schaamde zijn opvolger, minister van den Broek, zich er echter niet voor om een paar uur lang thuis te gaan tafelen bij de man die op het moment van dood van de journalisten aan het hoofd van de Salvadoraanse regering had gestaan: José Napoleon Duarte. Van den Broek erkende persoon lijk dat hij niet over de dood van de vier Nederlandse journalisten had gepraat: „Als Duarte daar nog wat over had geweten dan had hij me dat wel verteld", zo stelde de Ne derlandse minister destijds. In 1987 is het nog altijd oorlog in El Salvador. Er zijn tijdens de strijd al meer dan 62.000 doden ge vallen. José Napoleon Duarte is opnieuw aan de macht en kan nog steeds rekenen op de steun van mi nister Van den Broek. Om zijn houding te kunnen ver dedigen wijst Van den Broek erop dat er 'een duidelijke opgaande lijn' zit inzake de mensenrechten in El Salvador. De afgelopen jaren is het opereren van ultra-rechtse doodseskaders, in feite niet meer dan een anoniem verlengstuk van het leger, inderdaad sterk afgeno men. Maar mensenrechtenorgani saties wijzen erop dat vele delen van de bevolking nu rechtstreeks door het leger worden geterrori seerd. IKON "De Ikon staat ondertussen vol ledig buitenspel en is een roepende in de woestijn", zegt directeur tele visie Wim Koole. De omroep ver wijt de Nederlandse regering het initiatief uit handen te hebben ge geven en aan. het handje van de Salvadoraanse president Duarte te lopen. Minister Van den Broek zou veel meer druk op hem moeten uit oefenen en geen genoegen moeten nemen met het vage rapport van zijn voorgangers Van der Stoel en Van Agt. „De ware feiten zijn nog niet be kend en de minister onderneemt niets of heel weinig',' stelt Koole vast. "Dat komt doordat niemand belang heeft bij de werkelijke fei ten, behalve de familie en de Ikon. De Amerikanen heb ben er net zo weinig belangstelling voor als Nederland. Voor beide landen geldt dat een goede relatie met El Salvador de voorkeur heeft. En zeuren over dode journalisten is dan niet gewenst. Dat is publici teit ongunstig". Koole heeft de afgelopen vijfjaar als 'zeer frustrerend' ervaren. „Bij elke gelegeheid hebben we de aan dacht op onze mensen gevestigd. We sturen als het maar even kan een brief naar het ministerie van buitenlandse zaken en naar Ka merleden. We hebben de morele verplichting om er op te blijven ha meren. Niemand mag dit vergeten. Maar bij de brieven houdt het voor ons op. Als omroep kun je niet meer doen. En we hebben het ge voel dat Nederland er niet meer aan wil doen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5