Abalone: het oor van de zee Vrouwen houden van muesli 1 ETEN EN DRINKEN Een nieuwe manier van vlees braden Deksel als volwaardige pan UW IOUW PARTNER AANNEMERSBEDRIJF ARNOLDUS «et* .We** >Na<v AWe' kYiet*s ADVERTEREN IN UW EIGEN DAGBLAD DAT ZEGT WAT! DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA 9 Voor de nieuwe manier van vlees braden, die door de keurslage geïntroduceerd, is wel een vleesthermometer nodig. De meeste schelpdieren uit onze wateren hebben twee schelphelf ten, die door een sluitspier stevig tegen elkaar kunnen worden ge drukt. Maar er zijn ook soorten die, naar het idee van de slak, met één enkel schelpdeel door het leven gaan. Waarschijnlijk de beroemd ste eetbare soort volgens deze con structie is de abalone, van de fami lie Haliotis. door Martin van Huijstee Dit schelpdier komt voorname lijk voor langs de kusten van de Grote Oceaan, dus in Aziatische kustgebieden en aan de westkant van Noord- en Midden-Amerika. Er zijn verschillende soorten, zoals de Califomische Haliotis rufes- cens, die min of meer rood is, tot aan de Mexicaanse zwarte abalone, de Haliotis cracherodii. De schel pen zijn meestal z'n centimeter of vijftien groot, maar die krijgen we hier slechts zelden te zien. Het is namelijk verboden om verse abalo- nes vanuit Californië te vervoeren - ze bereiken ons uitsluitend inge blikt. Wat we eten (en wat dus in het blik zit) is de gespierde voet van het dier, waarmee het zich aan rot sen hecht en zich ook min of meer kan voortbewegen. Hoe jonger de abalone, hoe malser. Snijd hem dwars op de draad in plakken en sla daar wat op om ze zachter te maken, net zoals de slager met biefstuk doet. Niet te lang slaan, want dan wordt het vlees weer taai. Haal de plakken door bloem waar iets zout en peper aan is toege voegd en bak ze een minuutje m hete olie of boter. Niet langer, want Wie slechts de beschikking heeft over een kleine keuken zit voort durend met de vraag: waar laat ik de spullen. Alleen in kleine pannen net als met taaigebakken biefstuk kunnen we er dan voortreffelijk schoenen mee verzolen. Zowel Amerikaanse als Chinese en Japanse kookboeken geven een keur van recepten met dit fameuze schelpdier. Het is jammer dat de blikken, die hier voor veel geld te koop zijn, zoals gewoonlijk niet kunnen tippen aan het verse pro- dukt. Overigens wordt in China veel abalone gedroogd. De naam is dan pao yü. Zo'n schelpdier moet wel vier dagen weken in vers water voor het verwerkt kan worden. Schaars Van oudsher werden in Japanse wateren abalones opgevist door bijna naakte meisjes, de ama. Ja mes Bond beleefde daar nog avon turen mee in 'You only live twice'. In Japan heet het heerlijks (het koken is geen oplossing, want dan zit je weer in de problemen op het moment dat je eters krijgt. Handi ger is het daarom pannen te ge bruiken die je goed op of in elkaar kunt opbergen en die er liefst zo hebbelijk uitzien dat je ze ook als dienschaal kunt gebruiken. Een set die zonder meer aan deze criteria voldoet is de Single-set van het Duitse merk Silit. Net als bij een kampeerpan is het deksel op zijn beurt weer een volwaardige pan. De pannen, die worden geïm porteerd door de firma Van Leeu wen in Bergen op Zoom, zijn lever baar in de kleuren rood, geel, grijs, blauw en wit. De adviesprijs van deze set, waarvan de grootste helft een inhoud heeft van twee liter, is f 139. (fotoGPD» schelpdier) awabi of turbo. Van zelfsprekend gaat het tegenwoor dig wat anders toe, en worden aba lones ook wel diepgevroren. Al die exotische avonturen zou den ons bijna doen vergeten dat langs Europese kusten, van Portu gal tot Normandiê, een familielid voorkomt: Haliotis tuberculata, het Atlantische zee-oor, en in de Middellandse Zee wordt nog wel het mediterrane zee-oor gevonden, Haliotis lamellosa. Net als de echte abalone wordt dit schelpdier zeer gewaardeerd door de plaatselijke bevolking, maar het is helaas erg schaars geworden. Fransen noe men het oreille de mer, maar meestal toch ormeau. In Engeland verbasterden ze dat tot ormer. Op de Kanaaleilanden, en ook in Bre- tagne, weten ze er weg mee. Chinese combinatie Een Chinese combinatie van abalones met paddestoelen. Verhit 3 lepels olie in een wok. Voeg een klein scheutje rijstwijn toe, laat dat even koken en giet er dan het vocht uit het blik met abalones bij, en evenveel kippebouillon. Doe dan een tiental gedroogde Chinese paddestoelen, die u hebt laten we ken in water, in de wok. Laat alles 5 minuten stoven. Meng een sausje van 3 eetlepels oestersaus, een theelepel sojasaus, halve theelepel suiker, halve thee lepel sesamolie, 1 eetlepel maizena en 2 eetlepels water. Roer dat door de inhoud van de wok en laat op nieuw aan de kook komen. Voeg dan pas de in plakjes gesneden abalones toe en laat die een halve minuut meestoven. Verdeel het ge recht onmiddellijk over met slabla den bedekte borden Bretons En, van dichter bij huis, zee-oren met Bretonse boter. Haal een do zijntje verse zee-oren uit het schel pen, maak ze schoon, snijd ze in plakken en sla ze mals. Bak ze heel kort in de boter. Een ragfijn gehakt sjalotje heeft al 3 tot 4 uur liggen marineren in een scheut Muscadet (witte wijn van de Loire-monding). Vermeng dit goed met 200 g lichtgezouten boerenboter, een teentje knoflook uit de knijper, wat fijngehakte pe terselie en een beetje peper. Ver deel dit kruidige botermengsel over de ormeaux en zet ze 5 minu ten in een vrij hete (200 graden Cel sius) oven. Een bordje havermoutpap is ooit een klassiek Nederlands ontbijt ge weest. Velen hebben er als kind onder geleden. Anderen denken er met weemoed aan terug, ofschoon ze door een kwartiertje vroeger op te staan tijd zouden hebben om op nieuw van die stevige warme spijs te genieten. Maar ze vinden het al gauw te veel rompslomp. Dan is het veel handiger om een handvol croquante dingetjes uit een pak op een bord te strooien en daar koude melk of yoghurt overheen te gie ten. Dit ontbijt is in opmars. Er wordt aan Nederlandse ont bijttafels nog heel veel pap gege ten, vooral door kinderen. Warme pap. In de marketingwereld duidt men dit aan als hot cereals (van graan gemaakt voedingsartikel). Het gaat dan om havervlokken die gekookt in warm water of melk pap opleveren, maar ook om van tarwe gemaakte cereals die als di- rect-klaarprodukten in de winkel liggen. Het croquante spul dat we noemden, vormt het hoofdstuk koude cereals. Het zijn produkten die worden gemaakt van gerooster de rijst of mais. De derde soort cereals bestaat uit de muesli's. Muesli is samenge steld uit havervlokken of een der gelijk produkt van een andere graansoort gemengd met noten, krenten en andere gedroogde vruchten. Hierop is als variant de croquante muesli ontstaan. Het blijkt nu, dat de koude ce reals en de muesli's langzamer hand de plaats van de pap inne men. De melk die anders voor pap werd gebruikt, blijft in trek. Het enige verschil is dat ze niet meer wordt gekookt, maar koud ge bruikt. Bovendien wordt melk soms vervangen door yoghurt Nog steeds ontbijt negentig pro cent van de mensen met brood. Als ze al ontbijten. Maar de warme en koude cereals krijgen een steeds ruimere plaats op de ontbijttafel. In 1985 werd er voor een waarde van 86 miljoen gulden geconsu meerd. Dat is 10 procent meer dan in 1984 en 43 procent meer dan in 1981. Per hoofd van de bevolking aten we 780 gram koude en warme cereals in 1985. De muesli's vertoonden in 1985 de meeste groei. Er is een relatief groot aantal mensen dat vaak muesli eet. Vooral vrouwen tussen dertig en vijfendertig jaar houden van muesli. De organisatie van keurslagers heeft een nieuwe manier van bak ken en braden ontdekt. Een me thode die ditmaal niet tijdbespa rend werkt, maar juist langer duurt. Maar wel minder energie kost en vooral minder vochtverlies van het vlees oplevert. Bakken en braden doen we in Nederland bijna allemaal door het vlees eerst op een hoog vuur in een pan aan te braden en daar op een lager vuur af te werken. Of in een hete voorverwarmde oven. De keurslagersmethode is radicaal an ders. We kiezen voor een frican deau. Niks dichtschroeien van het vlees. Wel is een vleesthermometer nodig. Die wordt in het vlees gesto ken. De fricandeau wordt in de oven gelegd. Dan de oven op de laagste stand zetten. Pas als de thermometer in het vlees op 48 gra den komt, wordt de oven verhit tot stand twee (dat is tot 120 graden). Als de vleesthermometer op 68 gra- Hpn knmt is het vlees precies gaar. Nadeel Een nadeel is dat het bereiden van het vlees veel langer duurt dan via de gebruikelijke methode. Maar een voordeel is het feit, dat er veel minder vochtverlies plaats heeft. Is normaal het braadverlies ongeveer 30 procent, via deze nieu we methode is dat verlies nog geen 20 procent. Wie de nieuwe metho de wil toepassen op rosbief of len de, en deze rose wil eten, die laat het vlees dan in de oven tot 40 gra den oplopen bij de laagste oven stand en daarna tot 52 graden bij stand twee. Kip en kalkoen gaan op dezelfde manier. Bij ovenstand een nu tot 60 graden en bij oven stand twee tot 78 graden. Anton Coppoolse ontwikkelde voor de Keurslagers deze nieuwe bak- en braadmethode. Laagste stand Ideaal is een oven die op de laag ste stand 80 graden is. Maar de meeste ovens bereiken op die stand al een temperatuur van 90 tot 100 graden. Daaraan heeft Coppoolse zijn methode aangepast. „Het is geble ken dat heel veel bacteriën juist ge dood worden als het vlees een tem peratuur van 40 graden heeft. Niet meteen, maar wel na een wat lan gere tijd. Onder de microscoop blijkt dan ook dat er in een stuk varkensvlees volgens de nieuwe methode gebraden, veel minder bacteriën te zien zijn dan volgens de oude methode. In stand twee, wanneer de temperatuur rond de 120 graden is, begint het vlees te bruinen". BEL ONS EN VRAAG ADVIES EN OFFERTE VOOR ALLE VOORKOMENDE WERKZAAMHEDEN. KANTOOR HAAGHUISHOF 10 LEIDERDORP TEL 890163 (071) VLo^V TEXTIELBEHANG ■4200"meter, diverse dessins UITVERKOCHT Normaal per m- NU 22,50 9,50 LAAGSTE-PRIJSGARANTIE ATTENTIE De mogelijkheid van termijnbeta ling zonder aanbetalen 3 jaar schriftelijke garantie zeer veel soorten uit voorraad le verbaar levering aan huis door heel Neder land. Om wachttijden te voorkomen en u zo goed mogelijk te kunnen adviseren, kunt u onze showroom alleen na af spraak bezoeken. Zo'n bezoek is na tuurlijk vrijblijvend. Nekupa levert, dank zij regelrechte ver koop via eigen verkooppunten parket aan partikulieren tegen groothandels- prijzen (minimale afname v.a 20 m Naast onze uitzonderlijk lage prijzen, zijn er meer plezierige en veilige voor delen zoals: Maak nu snel een afspraak met de kleinste showroom van de grootste speci aalzaak op het gebied van kurk- en parketvloeren in Nederland. WANT goedkoper bestaat niet. over de betalingswijze valt te praten. Afname mogelijk tot in december 1987 en OP OP. INFO EN AFSPRAAK FILIAAL AMSTERDAM Tel. 020-646888/647609 B.g.g. Hoofdkantoor Tilburg 013-560743(5 lijnen) TELEX 52210 GEMEENTE RIJNSBURG BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Rijnsburg maken be kend dat: I op grond van de Inspraakverordening gemeente Rijnsburg vanaf 18 maart 1987, gedurende 1 maand, voor ingezetenen en in de gemeente een belang hebbende natuurlijke en rechtspersonen, ter inzage ligt het voorontwerp van het bestemmings plan "Kamphuizerpolder 1986" II. op grond van het Besluit grenswaarden binnen zones langs wegen eveneens gedurende bovengenoemde termijn voor een ieder ter inzage ligt het ontwerp van een verzoek aan gedeputeerde staten van de provin cie Zuid-Holland tot vaststelling van een hogere grenswaarde (m.b.t. de geluidbelasting van de gevel vanwege de weg) voor: a. 2 bedrijfswoningen op het veilingterrein aan de Laan van Verhof; b. 2.900 m2 kantoren op het genoemde veilingterrein; c. 3.000 m2 kantoren ten zuiden van de Laan van Verhof; d. 3.000 m2 kantoren ten noorden van de Laan van Verhof, welke in het voorontwerp bestemmingsplan "Kamp huizerpolder 1986" zijn opgenomen. De onder I. en II. genoemde bescheiden liggen ter visie in de Bibliotheek "De Kloosterhof', Smidstraat 5 en in het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, Kerkstraat 30, beide te Rijnsburg. Gedurende bovengenoemde termijn kunnen de betref fende (rechts-)personen eventuele opmerkingen ten aanzien van één of beide onderwerpen bij burgemeester en wethouders, voornoemd, indienen. Tevens bestaat de mogelijkheid om eventuele opmerkin gen mondeling kenbaar te maken. Op verzoek zal hier toe een openbare zitting worden gehouden. Hiervoor dient een afspraak te worden gemaakt met medewer kers van de afdeling Algemene Zaken van de gemeente secretarie. Rijnsburg, 17 maart 1987. Burgemeester en wethouders voornoemd, De secretaris, De burgemeester. S. Broekhuizen. F. Jonkman. êA

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9