Textielwet VS wekt woede EG 'Investeergedrag' bepaalt succes 'es wil rem op invoer Congres wil rem op invoer ™Ez~ten(tNtTu^ofe 'Plicht tot sollicitatie handhaven tot 60 jaar' 'Nieuw schandaal op komst over visquota' Bouwbond CNV somber over cao Geveke groeit onstuimig DINSDAG 17 MAART 1987 B PAGINA 7 J/ blijven solliciteren, willen zij tot aan hun pensioen in aanmerking blijven komen voor een van het loon afgeleide uitkering. De sollici tatieleeftijd voor moet niet worden verlaagd tot 55 jaar, ook niet voor werklozen die hebben geprofiteerd van een afkoopregeling bij collec tief ontslag. Dit stelt de Sociale Verzeke ringsraad (SVR) in een advies dat donderdag definitief wordt vastge steld. De Raad gaat daarmee in te gen de wens van het ministerie van sociale zaken. De laatste tijd blij ken zich ontslaggevallen voor te doen waarbij werkgevers ,er de voorkeur aan geven om mensen BRUSSEL (GPD) - De EG-landen zijn woedend over het Amerikaanse voornemen om de de^telsS 5van Tociafe1 zekerheid invoer van textiel in de Verenigde Staten sterk te beperken. Een voorstel daartoe wordt kregen zij dan een aanvulling op de momenteel door het Amerikaanse Congres besproken en maakt grote kans te worden aangenomen, ondanks het verzet van president Reagan werkloosheidsuitkering. Dat kost te de bedrijven niet zoveel, omdat werklozen vanaf 57,5 jaar tot aan hun pensioen konden rekenen op een wwv-uitkering. In het nieuwe stelsel wordt die aanvulling in mindering gebracht op de uitkeringen. Wel is het moge lijk de ontslagenen een afkoopsom ineens te geven, omdat eigen ver mogen (spaargeld, eigen huis) vol gens de nieuwe werkloosheidswet ten wel buiten schot blijft. Een aantal bedrijven, zoals Philips en Hoogovens, heeft dergelijke plan nen. Zij zouden graag zien dat ook de inschrijfplicht bij het arbeids bureau tot die leeftijd wordt terug gebracht tot 55 jaar bij collectie ontslag. Dit was voor het ministerie aan leiding om te signaleren dat de leeftijdsgrens van 60 jaar niet aan sluit op de ontwikkelingen op de arbeidsmarkt. De SVR vindt ech ter dat minister De Graaf (sociale zaken) niet die leeftijd moet moet verlagen, maar de ontheffing van de inschrijfplicht los moet koppe len van het ontslagvergunningen- beleid. Slechts in bepaalde situaties en onder zware voorwaarden is de SVR bereid ontheffing van de in schrijfplicht te verlenen voor 55-ja- rigen en ouder. De keuze van de Raad voor 60 jaar wordt ingegeven dóór het feit dat oudere werkloze werknemers, gelet op hun ongun stige positie op de arbeidsmarkt, niet mogert terugvallen op een uit kering op minimumniveau. Vanaf 60 houdt iemand in het nieuwe stelsel van sociale zekerheid recht op een van het loon afgeleide uit kering tot 65 jaar en valt hij niet terug op r De Amerikanen willen dat de in voer van textielprodukten de ko mende tien jaar met niet meer dan 1 procent per jaar stijgt, uitgaande van het niveau van 1986. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) zei gisteren in Brussel daar over 'zeer ernstig verontrust' te zijn. De eenzijdige Amerikaanse maatregel gaat in tegen alle afspra ken die zijn gemaakt in het kader van het Multivezelakkoord, de We reldwijde overeenkomst inzake de textielhandel. „Dit plan blaast het hele akkoord op", zei Van den Broek na de bijeenkomst van de EG-ministerraad. De Amerikaanse parlementa riërs die het voorstel hebben inge diend willen de stijging van de tex- tielinvoer bovendien toedelen vol gens het uitgangspunt dat wie het eerst komt, het eerst maalt. „Als het op is, is het op", zei een diplo maat gisteren. Dat betekent dat één land dat erin slaagt een forse Amerikaanse order binnen te ha len, meteen de hele markt voor de Belastingtelefoon intensief gebruikt UTRECHT (ANP) - De belasting telefoon wordt intensief gebruikt. Afgelopen jaar verwerkte de belas tingtelefoon 150.000 telefoontjes in de periode van februari tot en met maart en 100.000 buiten die perio de. Dit jaar zullen nog meer'men sen bellen bij problemen met hun aangiftebiljet, zo werd gisteren be kend gemaakt bij de opening van het gebouw van de belastingtele foon in Utrecht door staatssecreta ris Koning (financiën). Behalve de burger kunnen nu ook niet-commerciële hulpverle ners zoals rechtswinkels, de vak bond of sociale raadslieden daar gratis informatie krijgen via de zo genoemde hulpverlenerslij n. Verleden jaar had de belasting dienst in de periode februari-maart meer dan 1 miljoen contacten met publiek dat telefonisch, schriftelijk of mondeling om informatie vroeg. In 1983 was dat nog half zoveel. Kort Zakelijk rest van de textielproducerende tionale overeenkomst inzake han- wereld kan blokkeren. del en tarieven. Hij zei te vrezen In Amerika wordt gezegd dat het dat straks de derde-wereldlanden, wetsvoorstel 'veto-proof is. Dat wil zeggen dat een eventueel presi- weigeren nog langer i dentieel veto tegen het plan kan besprekingen deel te nemen, worden doorbroken, omdat het De twaalf EG-landen voorzien bedreiging voor de pas niet-leren schoenen, zoals sport- op gang gekomen we- schoenen, helemaal niet meer groeit. Daarin heeft Europa groot aandeel. Vendex gaat nu ook in het (beroeps)onderwijs AMSTERDAM (GPD) - Vendex International, waartoe Vroom Dreesmann behoort, gaat in het onderwijs. Er zullen over een aan tal maanden opleidingen worden gestart, die zijn afgestemd op de wensen en behoeften van het bedrijfsleven. Het is de bedoeling dat binnen het concern een divisie onderwijs wordt opgericht. Vendex gaat een grote Nederlandse en een Westduitse onder wijsinstelling overnemen. Verder zijn er nauwe contacten met de onderwijsafdeling ITTES van de Amerikaanse multinational ITT. Die is in Amerika onder andere bezig met bij- en herscholing van werklozen. De onderwijsdivisie van Vendex zal zich ook op dat terrein gaan begeven. De woordvoerder van het concern kon nog niet precies zeggen op welke groepen het onderwijs zich speciaal zal richten. Deskun digen van Vendex oriënteren zich nu in de Verenigde Staten en gaan vervolgens naar de Bondsrepubliek Duitsland om daar een soort stage te lopen. De komende opleidingen, die met een diplo ma kunnen worden afgesloten, zijn bedoeld voor het hele bedrijfs leven in Nederland en niet uitsluitend voor Vendex. Vorige week zei de directeur van het Centraal Planbureau (CPB), drs. P. de Ridder, bij de presentatie van het Centraal Eco nomisch Plan voor 1987 dat het aanbod van arbeid wat betreft opleidingsniveau en beroepskwalificatie in toenemende mate niet meer aansluit op de vraag van het bedrijfsleven. Bestrijding van de werkloosheid moet volgens de CPB-direc- teur voornamelijk komen door meer scholing van langdurig werk lozen. Daarmee bereik je dat die mensen weer „inzetbaar" worden en dat „de druk op de loonketel vervolgens wat afneemt". De toenemende schaarste aan hoog-gekwalificeerde arbeid vormt na melijk, aldus het CPB, een verklaring voor de tamelijke forse loon stijging die voor 1987 wordt verwacht. OVERLOON - Het nationaal oor- logs- en verzetsmuseum in Over- loon heeft sinds gisteren de beschik king over een Spitfire F Mark-14. Het museum kreeg het toestel door een ruil met een Engels bedrijf dat oude oorlogsvliegtuigen opknapt: de oude fotoverkenner (op de ach tergrond) vertrok gisteren naar Engeland. (foto anpi WINST HBG - De Hollandsche r>EN HAAG (GPD) - Er dreiet Beton Groep (HBG) heeft vorig ggSschandaal* jaar zoals voorspeld ruim 45 mil joen gulden nettowinst behaald. De raad van bestuur heeft dat gis- hebben teren bekendgemaakt. In 1985 be droeg de winst ruim 57 miljoen. het Leerlingplaatsen Het aantal leerovereenkomsten voor een opleiding via het bedrijfs- lopen weken leven bereikt dezer dagen de hon derdduizend.- Eind vorig jaar had het leerlingwezen een omvang van 96.000, een stijging van 30 procent ten opzichte van 1985 en van 50 procent ten opzichte van 1984. Dit blijkt uit gegevens van het Cen traal Orgaan Regionale Organen voor het leerlingwezen (CORO). UTRECHT (GPD) - De Hout- en sief informeel overlegd tussen Bouwbond CNV gaat zich beraden werkgevers en bonden in de bouw- op 'stappen' wanneer het overleg nijverheid (200.000 werknemers), over een nieuwe bouw-cao, dat Van der Meulen toonde zich gis- vandaag wordt hervat, wederom teren uiterst terughoudend over de vastloopt. Voorzitter Freek van der kans dat er vandaag een akkoord Meulen van de CNV-bond heeft over de bouw-cao uitrolt. Hij wilde dat gezegd na afloop van een ver- zich niet uitlaten over het soort ac- gadering van de bondsraad van de tie dat zijn bond in gedachten Hout- en Bouwbond CNV. De afge- heeft. Grote knelpunten in de on- onder leiding derhandelingen zijn de arbeidstijd- der koningin verkorting en de lonen. De bonden Flevoland, H. Lammers, inten- vinden dat er op de een of andere ADVERTENTIE uitvoering gegeven moet worden aan de afspraak dat in de bouw, waar nu 38 uur wordt ge werkt, nog eens 5 procent atv zal worden gerealiseerd. De werkge vers zijn daar tegen. Een compromis lijkt binnen handbereik door afspraken over scholing te koppelen aan de atv. Maar de CNV-bond wil daarnaast een verhoging van de 'garantielo nen' (de basisionen, waar bovenop toeslagen komen) met 3 procent, en gewone loonsverhogingen van 1 procent per jaar. De FNV steunt dat idee officieel, maar lijkt bereid op dat punt concessies te doen. volschrijven van visquota. Om hun Noordzee-contingent te sparen hébben vissers opgegeven, dat hun vangsten afkomstig waren uit ge bieden buiten de Noordzee. De quota die Nederland had in die ge bieden, waren echter reeds met an dere EG-staten geruild tegen voor Nederland belangrijke quota in de Noordzee. Dit schrijft voorzitter Langstraat van het Produktschap voor Vis- en Visprodukten aan de vaste kamer commissie voor visserij. Langs traat was gisteren onbereikbaar voor nader commentaar. Hij schrijft dat de vissers dit soort overtredingen maken, omdat de straffen die daarop staan, hen on voldoende afschrikken. Langstraat: "Als de minister van landbouw en visserij er niet in zal slagen een voor de gedupeerde lid staten bevredigende regeling te treffen, zijn hiermee alle voorwaar den aanwezig voor een internatio- naai visserij schandaal, waardoor de toekomstige mogelijkheden voor quotaruil ernstig op de tocht zullen staan". In de brief verwijt Langstraat Justitie te weinig te doen aan de almaar verdergaande groei van de capaciteit van de visserijvloot. Langstraat verwacht dat de capaci teit dit jaar met 50.000 tot 80.000 pk toeneemt. Slechts ten dele is de ogenschijnlijk niet te stoppen groei toe te schrijven aan minister Braks, die nog geen 'reëel capaci- teitsbeheersingsbeleid' tot stand heeft weten te brengen, aldus de voorzitter van het produktschap. Van Lennep in touw voor duikbootorder DEN HAAG (GPD/ANP) - De Ne derlandse regering heeft Jhr. E. van Lennep gevraagd te proberen de Saoedische autoriteiten over te halen een order voor de bouw van acht onderzeeboten te plaatsen bij de Rotterdamse Droogdok Maat schappij (RDM). Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische zaken gisteren bevestigd. Van Lennep, voormalig secreta ris-generaal van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), zal nog deze week overleg voeren met de ministers van economische zaken, defensie en buitenlandse zaken. Volgens Van Lennep, die verder geen mededelingen wilde doen, moeten de besprekingen eind deze week zijn afgerond. Saoedi-Arabië heeft in 1985 en kele Westeuropese werven offerte gevraagd voor de bouw van acht conventionele onderzeeboten met geschatte waarde van drie mil jard gulden. Ook Engelse, Zweed se, Westduitse, Italiaanse en Fran se werven zijn in de markt. Premier Lubbers en minister Van den Broek (buitenlandse za ken) hebben 14 dagen geleden tij dens hun bezoek aan Riaad de kan didatuur van de RDM nog eens on der de Saoedische aandacht ge bracht. Bij die gelegenheid kregen ze te horen dat Nederland zeker meedingt, maar iets achter ligt bij de overige kandidaten. Volgens agenten van RDM in Riaad willen de Saoedi's dat de zaak voor het begin van de vastenmaand, 29 april, beklonken is. Van Lennep werd eerder inge schakeld om de Venezolaanse re gering te bewegen ruwe olie te blij ven sturen naar de Shell-raffinade- rij op Curacao. Ook werd een open staande rekening van Bos Kalis voor de aanleg van een pijpleiding, waarde 2,7 miljard gulden, door de Langstraat die pleit voc spoedige behandeling vai. wetsontwerp voor de beperking Argentijnen voldaan nadat Van van het motorvermogen tot 2000 Lennep kwam praten, pk: "De uitbreidingsdrang wordt Volgens de voorzitter van de in de hand gewerkt door het ont- Tweede Kamercommissie voor breken van sancties op overtredin- economische zaken Van der Hek gen". Langstraat voert met name de gang van zaken rond het kabel jauwquotum aan. De aanvoer van kabeljauw is momenteel overvloe dig, zo schrijft hij. Op 28 februari was reeds 55 procent van het ka beljauwquotum en 38 procent van het wijtingquotum opgevist. Vol gens Langstraat doet dezelfde pro blematiek zich overigens in de platvissector voor. (PvdA) zou de order voor de Rot terdamse Droogdokmaatschappij RDM werk betekenen tot ver in de jaren negentig voor meer dan dui zend man. De RDM werkt op dit moment aan onderzeeboten voor Taiwan. Indirect zou de order voor nog eens duizend man gedurende vijfjaar werk opleveren, aldus Van der Hek gisteravond in Vara's Ach ter het Nieuws. Organon Organon International, onder deel van Akzo, gaat samen met het Amerikaanse concern California Biotechnology geneesmiddelen ohtwikkelen tegen zogenaamde verouderingsziekten, zoals demen- tie (onder meer de ziekte van Alz heimer) en de ziekte van Parkin son. Organon telt over de hele we reld 7000 medewerkers en houdt zich bezig met onderzoek, fabrica ge en verkoop van farmaceutische produkten. Plutonium Negen werknemers van nucleai re fabrieken in de Westduitse plaats Hanau (deelstaat Hessen) zijn door plutonium besmet. Onge veer 70 mensen moeten onder zocht worden. Nukem, dat ura nium verwerkt, had materiaal ont vangen waarin ook geringe hoe veelheden plutonium zaten. Door ontoereikende gegevens op de ver pakking is het in de lichamen van de arbeiders terechtgekomen. Hypersonisch Het Franse lucht- en ruimte-, vaartconcern Aerospatiale is bezig met een ontwerp voor een hyperso nisch vliegtuig dat 150 passagiers kan vervoeren met vijfmaal de snelheid van het geluid. Het is de bedoeling dat computertekenin gen van het toestel worden ge toond tijdens de luchtvaartten toonstelling van Parijs in juni. Het vliegtuig moet op een hoogte van dertig kilometer gaan vliegen. De vliegtijd tussen Parijs en New York bedraagt één uur en tussen Parijs en Tokio twee uur. Ziekteverzuim Het ziekteverzuimpercentage is vorig jaar met 6,9 gelijk gebleven aan dat in 1985. Dat gelijk blijven heeft vooral te maken met een ta melijk hoog verzuim in het eerste kwartaal vorig jaar'door een grie pepidemie. In de latere kwartalen daalde het percentage echter. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (C3S) bekendgemaakt. Tot het eind van de jaren zeventig is het ziekteverzuim steeds geste gen. Woensdag 18 en donderdag 19 maart worden in de Leidse Groenoordhallen de Bedrijven Kontakt Dagen 1987 gehouden. Het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad zijn daar, als regionaal advertentie-medium bij uitstek, vanzelfsprekend ook aanwezig. En dit jaar zelfs op een heel bijzondere manier; met tekentafel en ontwerper! Want twee Bedrijven Kontakt Dagen lang gaat Gerry Voortman, als 'visite-kaartje' van onze eigen advertentie-Studio, exclusief voor u aan de slag in stand 60/61 - vlakbij de coffee counter. Bij hem kunt u, als vertegenwoordiger van uw bedrijf, geheel vrijblijvend een professionele advertentie-schets laten maken. Want dat is de service die onze Studio gewoon is te geven: meedenken - schrijven én uitwerken van (uw) advertentie-ideeën. Maak kennis met die service en ontdek waarom de lezers van het Leidsch Dagblad en Alphens Dagblad het verschil zien. Studie NIB naar 'koplopers en achterblijvers' in bedrijfsleven DEN HAAG (GPD) - Het succes van een onderneming op de lange re termijn hangt in belangrijke ma te af van de manier van investeren. De Nationale Investerings Bank (NIB) toont dat aan in een vandaag verschenen rapport 'koplopers en achterblijvers in de bedrijvenwe- reld'. Volgens NIB-directeur dr. A. van der Zwan kunnen bedrijven aan de hand van de studie tijdig een diag nose stellen om zonodig het beleid bij te stellen. In de periode van 1970 tot en met 1985 zijn zo'n zestig bedrijven gevolgd voor wat betreft de aard en omvang van hun inves teringen. Hierbij zijn steeds twee bedrijven uit dezelfde branche met elkaar vergeleken. Een 'frappante uitkomst noemt Van der Zwan dat in alle gevallen f Van der Zwan de 'tweelingen' uiteengroeiden. In de periode van 15 jaar deed van elk bedrijvenpaar één het goed en één deed het matig. De succesrijke be drijven investeerden niet zozeer meer, maar anders. In de eerste plaats financierden ze over het algemeen de investerin gen meer zelf in plaats van hier voor geld te lenen. Bovendien ver gen van geleend geld, maakten ze zich kwetsbaarder. Omdat er niet genoeg verdiend werd, moesten ze steeds meer lenen om de investe ringswedloop bij te kunnen hou den, met als gevolg het risico in i cirkel terecht te ko- deelden ze hun aandacht beter: ze investeerden niet alleen om ar- beids- en energiekosten te druk ken, maar ook om de markt te ver overen of de produkten te De achterblijvers investeerden 'mechanischer'. In de pogingen kosten te drukken, met investerin- Volgens het onderzoek NIB bevindt zich een deel 'achterblijvers' in kei. De conjuncturele opleving sinds 1982 heeft dit enigzins aan het oog onttrokken en veel van de ze bedrijven behalen nu redelijke resultaten. Maar bij een teruglo pende conjunctuur, een recessie, zouden de tekortkomingen weer zichtbaar worden, aldus de NIB. In het vandaag verschenen jaarverslag signaleert de NIB dat de binnenlandse bestedingen ein- delijk weer terug zijn op het niveau van 1979. Dat is vooral te danken aan de aankoop van duurzame con sumptiegoederen, vooral auto's. De groei van de bestedingen hangt nauw samen met het vertrouwen van de consument in de economie. Dat vertrouwen is er volgens de NIB in 1986 niet slechter op gewor den. Wat de export betreft blijft de vraag of de duurdere gulden al vol ledig heeft doorgewerkt. Volgens de NIB zullen de gevolgen meeval len, omdat de wisselkoers-verhou dingen ten opzichte van onze be langrijkste handelspartners, West- Duitsland en België, niet of nauwe lijks zijn veranderd. De daling van de dollarkoers heeft in het derde kwartaal van 1986 overigens wel geleid tot een vrij sterke verminde ring van de export. Overigens; Gerry kan het vignet van uw bedrijf, illustraties van uw produkten, etc. uitstekend gebruiken bij het maken van een schets. Neem ze mee, dan maakt Gerry er wat moois van. Tot ziens in stand 60/61. Bedrijven Kontakt Dagen AMSTERDAM (ANP) - Geveke Electronics, die zich bezighoudt met onderhoud voor computers en het maken van verbindingen tus sen verschillende computers, blijft een onstuimige groeier. Voor dit jaar denkt het concern aan een toe neming van de omzet van f 185 mil joen tot f 300 miljoen, onder meer door overneming van de rest van het kapitaal van Diode in Houten. Dit zei algemeen directeur A.H.J. Risseeuw gisteren bij de presenta tie van het jaarverslag over 1986. Ondanks een uitbreiding van het aandelenkapitaal en een mogelijke vergroting van het aantal aandelen door andere overnemingen, denkt hij voor dit jaar aan een verdere groei van de winst per aandeel. Bij Geveke, dat zich enkele jaren geleden losmaakte van het Utrechtse SHV-concern, nam het aantal personeelsleden vorig jaar toe van 406 tot 677. Het bedrijf heeft moeite met het aantrekken van zogenaamde B-mensen nodig. Het grootste deel komt voor Geve ke zo van school of universiteit en krijgt dan een opleiding binnen het bedrijf. Marktberichten Aanvoer 100, waarvan 10 stieren. Dik- billen, extra kw. 2700-5100 per stuk, stie ren le kw. 8,00-8,60, 2e kw. 7,10-8,00, vaarzen le kw. 6,95-7,70, 2e kw. 5,90- 6,95, koeien le kw. 6,70-7,60.2e kw. 5,90- 6,70, 3e kw. 5,25-5,90, worstkoeien 4,60- 5,50. Handel en prijzen: stieren redelijk - gelijk; koeien vlot - hoger. GEBRUIKSRUNDEREN: (gulden per stuk) Aanvoer 187, waarvan 8 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1800-2300, 2e srt 1200-1800, melk- en kalfvaarzen le srt 1850-2300, 2e srt 1200-1850, guste koeien le srt 1850-2350, 2e srt 1100-1850, enterstieren 1500-2300, pinken 950-1600, graskalveren 600-1000. Handel en prijzen: koeien redelijk - gelijk, pinken redelijk - gelijk; kalveren redelijk - gelijk en enterstieren redelijk - gelijk. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 1150. Stierkalf 475- 660, extra kw. 675-775, vaarskalf 300-400. Aanvoer zwartbont 2383. Stierkalf 275- 400, extra kw. 450-550, vaarskalf 150-280. Handel en prijzen: roodbont matig - lager; zwartbont matig - lager. VARKENS: (gulden per kg levend gewicht) Aanvoer slachtvarkens 987. Slacht- varkens 2,50-2,60, zeugen le kw. 2,20- SLACHTSCHAPEN- EN LAMME- REN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 814. Schapen 4,80-6,75, lam meren (rammen) 9,50-11,00, (ooien) 9,25- 11,00 en zuiglammeren 13,00-15,00. (gulden per stuk) schapen 150-210, lammeren (rammen) 240-310, (ooien) 190-230. Handel en prijzen: schapen slecht - la ger; lammeren vlot - hoger. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMME REN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 50. geiten 37. Schaap met 2 lammeren 300- 425, bokken en geiten 30-150. Handel en prijzen: schapen en lam meren redelijk - gelijk; geiten redelijk - gelijk. KAASMARKT BODEGRAVEN - Aan voer vijf partijen. Bij kalme handel werd een per genoteerd van f 7,25 tot f 7,5Ï) per kg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7