Aquino: stoppen met burgerwacht Tegen zin Filippijns leger Britten plegen zeven misdaden per minuut EEN TRAGISCHE LIEFDESGESCHIEDENIS IN DE PROVINCIE. 'Ontvoerders zullen leven Franse gegijzelde sparen' mmM 'Kindermishandeling in Zuid-Afrika gaat door' Spanje wil per se minder VS-troepen DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA 5 LONDEN (GPD) - Traditioneel gelden de conservatieven in Enge land als de partij van orde en ge zag. Elk jaar op hun grote politieke samenkomst is het debat over de toenemende criminaliteit en de be strijding daarvan een van de hoog tepunten. En telkens als er verkie zingen in het geding zijn voeren de Tories aan dat zij er beter dan wie ook op toezien dat de orde wordt gehandhaafd en de wet nageleefd. De nieuwste publikatie van de misdaadcijfers in Engeland en Wa les zal hun dan ook bijzonder zwaar vallen. Want die leert dat er in Groot-Brittannië het afgelopen jaar 3.847.410 misdaden zijn ge pleegd, een gemiddelde van zeven per minuut. Een stijging van 51 procent sinds Margaret Thatcher hoofd van de regering werd. Het meest steeg de misdaad in Londen en omgeving. Het totale beeld geeft een groei aan van 9 pro cent in het aantal berovingen, in braak 7 procent, aanrandingen 24 procent, geweldplegingen 3 pro cent, criminele vernielingen en vandalisme 8 procent. Vooral in de aanloop naar de volgende verkie zing is het begrijpelijk dat de oppo sitie zich dit buitenkansje niet laat ontgaan. Labour en de alliantie van liberalen en sociaal/democraten roepen nu om het hardst dat orde en gezag de conservatieven uit de hand is gelopen. Volgens de vakmensen, zoals de hoogste politie-autoriteit in de hoofdstad Londen sir Kenneth Newman, zijn de cijfers een reflec tie van de huidige samenleving. Zij trekken haastig een parallel met het continent, waar zich dezelfde opwaartse trend in criminaliteit voordoet. Volgens sir Kenneth ligt dat ook aan de grotere mogelijkhe den om misdaden te begaan. Hij noemt in dit verband het kre dietkaartensysteem van banken en bedrijven. De sterke groei van con sumptiegoederen en de duidelijke verslapping in de autoriteit en het gezag van ouders thuis en leer krachten op school. De sterke toe name van het aantal aanrandingen en verkrachtingen in de hoofdstad (51 procent) is volgens sir Kenneth ook het gevolg van het feit dat in tegenstelling tot vroeger de slacht offers steeds meer en sneller be reid zijn om aangifte te doen. Dit mede door de extra zorg waarmee slachtoffers van aanrandingen en verkrachtingen worden opgevan gen. MANILLA (DPA/AFP/Rtr/UPI) - De Filippijnse president Corazon Aquino heeft de onmiddellijke ontbinding gelast van paramilitaire groepen in het land. Mevrouw Aquino wil ook dat burgerlijke milities tegen de communistische opstandelingen hun wapens neerleggen, zo is gisteren in een regeringsverklaring bekendgemaakt. De beslissing komt voort uit de nieuwe grondwet, die vorige maand op de Filippijnen met een grote meerderheid is aangenomen. Zaterdag had de vroegere minister van defensie Juan Ponce Enrile de vorming van "anticommunistische milities" nog aangemoedigd. Vol gens Enrile, die zich als opponent van Aquino kandidaat heeft ge steld voor de verkiezingen van mei, is de regering niet^bij machte de bevolking voldoende bescher ming te bieden. Waarnemers wijzen erop dat de beslissing van Aquino, om ook pa ramilitaire groepen die uit het le ger voortkomen te verbieden, op weerstand kan stuiten van de mili taire autoriteiten. Dit ondanks het feit dat de stafchef van het leger, Fidel Ramos, zich achter de beslis sing heeft geschaard. De belangrijkste paramilitaire beweging die Aquino op het oog heeft, is de Burgerlijke Verdedi gingsmacht (CHDF), die in 1976 onder het .regime van de inmiddels verdreven dictator Ferdinand Mar cos is opgericht. Deze macht kent ongeveer 70.000 leden. Mensen rechtenorganisaties hebben in het verleden het ruwe optreden van de burgermacht fel bekritiseerd. Het China Voedt studenten op' PEKING (AP) - Middelbare scho lieren in het Chinese Peking moe ten eerst gewerkt hebben, voordat zij toelatingsexamen voor een ho geschool of universiteit mogen doen. Deze maatregel van de on- derwijsautoriteiten gaat in 1988 in China in. Als onderdeel van de leerstof moeten leerlingen van de middel bare scholen twee tot vier keer per jaar ergens hebben gewerkt. Vanaf 1988 worden studenten, die deze werkervaring hebben gemist, uit gesloten van de universitaire toela tingsexamens van dat jaar. De Chinese regering heeft de af gelopen tijd de nadruk gelegd op de noodzaak dat studenten gaan werken in fabrieken, winkels en le- gerdepots, mede naar aanleiding van de studentendemonstraties van afgelopen december en janua- Buitenland kort is de bedoeling de beweging in haar geheel te laten opgaan in een landelijke politiemacht, die onder de burgerlijke wetgeving valt. Mevrouw Aquino heeft zich ook gekeerd tegen particuliere "bevrij dingslegers", zoals die voorkomen op het zuidelijke eiland Mindanao. Deze legers, waarvan "Alsa Masa" (Opstand van de Massa's) met on geveer 10.000 mensen de grootste is, hebben het officiële Filippijnse leger de laatste tijd vaak geholpen in de strijd tegen het communisti sche Nieuwe Volksleger (NPA). President Aquino heeft gisteren gezegd dat er meer gevechtsheli- koptcrs en paratroepen moeten worden ingezet in de strijd tegen de rebellen, om het aantal slachtof fers aan de kant van het regerings leger te beperken. "Ik heb gepleit, gezeurd bijna, voor meer mobiliteit in de lucht", zei de president tij dens een toespraak tot militairen. "Ik weet dat gevechtshelikopters niet de doorslaggevende oplossing zijn bij bestrijding van de opstand en ook niet het nieuwste op het ge bied van tactiek bij het bestrijden van opstanden, maar snelheid spaart levens en vergroot de vuur kracht. Ik zal niet gokken met de veiligheid van onze soldaten". Intussen meldde het leger giste ren dat de politie drie communisti sche rebellen had doqdgeschoten bij een mislukte overval op het stadhuis van Sexoman, ongeveer 40 kilometer ten noordwesten van Manilla. Een woordvoerder zei dat het de tweede keer was dat de re bellen probeerden het stadhuis te overvallen. Eerder deze maand zei stafchef Ramos dat de rebellen sinds het aflopen van het bestand op 8 februari hun acties tegen over heidsgebouwen hebben opge voerd. VS-president Reagan heeft kort geleden de buitenlandse-inlichtin- gendienst CIA gemachtigd een operatie van vele miljoenen dollars uit te voeren tegen opstandelingen op de Filippijnen, zo heeft het Amerikaanse tijdschrift News week gisteren gemeld uit „inge lichte bron in Washington". Het plan heeft de goedkeuring van president Aquino. Het voorziet in geheime politieke activiteit door de CIA en in toe stemming voor vluchten over Fi lippijns grondgebied als deze no dig zijn om inlichtingen te verza melen. Om het plan uit te voeren zal de CIA ongeveer 12 agenten toevoe gen aan de 115, die zij al in Manilla heeft, aldus Newsweek. Vooroordelen Van de Oostenrijkers bezit 40 procent vooroordelen tegen joden. Zevën procent zegt duidelijke ge voelens van afkeer tegen joden te koesteren, 33 procent gebruikt ne gatieve clichè's en afkeurende oor delen. Dit is gisteren gebleken uit een enquête, uitgevoerd door vijf grote Oostenrijkse opiniebureaus. Volgens de vooraanstaande Oos tenrijkse historica Erika Weinzierl blijkt uit eigen onderzoek dat het antisemitisme in haar land wezen lijk meer is verbreid. Mozambique In Mozambique heerst momen teel meer menselijk lijden dan waar ook ter wereld. Dit blijkt uit een rapport van de Amerikaanse Bevolkingscrisis Commissie. Het rapport bevat een cijferschaal van 0 tot 100. Variabelen die onder meer zijn gemeten betreffen het bruto nationaal inkomen per hoofd van de bevolking, de werkloos heid, toename van de verstedelij king en kindersterfte. Mozambi que komt op een score van 95. Al leen Angola, dat 91 punten krijgt, komt ook nog boven de 90 punten. Aan de andere kant van de schaal staat Zwitserland met slechts 4 punten, gevolgd door West-Duits- land, Luxemburg en Nederland. MADRAS - Bij een bomaan slag op een spoorbrug in het zuiden van India, als gevolg ■waarvan zondag een passa- gierstrein ontspoorde, zijn ze ker 25 mensen gedood en meer dan 200 mensen gewond ge raakt. De politie vermoedt dat drie of vier personen de aan slag hebben gepleegd. Aangenomen wordt dat mili tante Tamils verantwoordelijk zijn voor de aanslag. Bij 'het onderzoek is komen vast te staan dat de trein voor dat hij de brug naderde al snel heid had verminderd omdat er met de rails geknoeid zou zijn. Als de trein op volle snelheid had gereden, zou het aantal slachtoffers aanzienlijk hoger zijn geweest. De Indiase minister van spoorwegen, Madhav Rao Scin- dia, zei dat gezien de kracht van de explosie de redding van vele passagiers een wonder mag heten. De politie heeft maandag 76 Tamils ondervraagd in ver band met de aanslag. Politie chef K. Ravindran verwachtte binnen enkele dagen arresta ties te kunnen verrichten. In de deelstaat Tamil Nadu waar de aanslag werd ge pleegd wonen overwegend Ta mils, dezelfde bevolkingsgroep die op Sri Lanka een minder heid vormt en daar strijdt te gen de Singalese meerderheid. De verzetsbewegingen op Sri Lanka hebben hun hoofdkwar tier in Tamil Nadu. Zij vinden dat de Indiase overheid te wei nig interesse toont voor hun problemen. (foto AP) GENEVE (Rtr.flJPI)- "Kinderen worden op grote schaal onderwor pen aan mishandeling en marte ling door de veiligheidstroepen". Tot die conclusie komt een delega tie van de Internationale Commis sie van Juristen (ICJ) in een rap port dat gisteren in Geneve werd gepresenteerd. De delegatie lever de scherpe kritiek öp de hevige re pressie waarmee het blanke min derheidsbewind zich probeert te handhaven en op de vrijwel onbe perkte volmachten van de politie. Sinds in juni 1986 de noodtoe stand werd afgekondigd zijn zeker 885 kinderen onder de 18 jaar opge pakt. De hervormingen in het apartheidsbeleid hebben geen ver betering gebracht in de situatie van de mensenrechten. Onder de noodtoestand mag niets worden gemeld over het optreden van le ger en politie in de zwarte woon- BEIROET (AP) - Een sji'itische re ligieuze leider heeft gisteren ge zegd dat het leven van de ontvoer de Fransman Jean-Louis Norman- din waarschijnlijk gespaard zal worden. Sjeik Mohammed Mehdi Shamseddine deed deze uitspraak kort voordat het ultimatum van de ontvoerders zou aflopen. "Ik heb moeilijke onderhande lingen gevoerd om het leven van de gegijzelde Normandin te red den. Ik ben niet absoluut zeker van de uitkomst van de onderhandelin gen, maar ik heb alle hoop dat zijn leven gespaard zal blijven", zei Shamseddine, vice-voorzitter van de Hogere Sji'itische Raad, het lan delijke bestuursorgaan van de sji- 'ieten in Libanon. Shamseddine, die sinds voorzit ter Imam Mousa Sadr in 1978 tij dens een bezoek aan Libië vermist raakte de eigenlijke leider van de raad is, wilde geen verdere bijzon derheden over de onderhandelin gen geven. Zaterdag liet de Revolutionaire Gerechtigheid weten dat haar von nis voor Normandin binnen 48 uur (maandag 19.00 Nederlandse tijd) bekendgemaakt zou worden. De 35-jarige Normandin, een licht- technicus van het Franse televisie station Antenne 2, werd op 8 maart 1986 in West-Beiroet ontvoerd. Inmiddels heeft Anis Naccache, de 33-jarige Libanees die in Frank rijk een levenslange gevangenis straf uitzit wegens een aanslag op het leven van de Iraanse ex-pre- mier Shahpour Bakhtiar, gisteren een beroep gedaan op de Organisa tie van Revolutionaire Gerechtig heid om het. leven van Normandin te sparen. Naccache "smeekte" de pro- Iraanse groepering "uit naam van onze gemeenschappelijke strijd het leven van de onschuldige Nor mandin te sparen", aldus een be richt van het Franse persbureau AFP. Inmiddels heeft de aartsbis schop van Canterbury aangeboden te laten uitzoeken wat er is ge beurd met een Iraniër die sinds 1982 in Libanon wordt vermist. In ruil daarvoor zal Iran helpen ge zant Terry Waite te lokaliseren. Ra dio Teheran maakte melding van een briefwisseling tussen Runcie en de Iraanse parlementsvoorzitter Hashemi Rafsanjani en berichtte Boete dreigt voor Groenen KARLSRUHE (AP) - De procu reur-generaal van de Bondsrepu bliek, Kurt Rebman, wil de Bonds dagleden van de Groenen beboe ten met 10.000 DM omdat ze heb ben opgeroepen de komende volkstelling te boycotten. Rebman zei dat als niet van de wettelijke mogelijkheden gebruik wordt gemaakt om de Groene par lementariërs aan te pakken, de op vatting van wat democratie is kan worden aangetast. De openbare aanklager meent dat er twee wet ten zijn aan de hand waarvan de Groenen aangeklaagd kunnen worden. Volgens Rebman zou in de toe komst iedere burger een beroep kunnen doen op het feit dat niet is opgetreden tegen parlementariërs die zichzelf niet aan de wet hou den. dat Runcie had toegezegd naar drie vermiste Iraniërs te zullen laten zoeken. De woordvoerster van de aarts bisschop verklaarde dat het slechts om één vermiste Iraniër gaat. wijken. Dit stellen de vier juristen die namens de ICJ drie weken in Zuid-Afrika hebben rondgereisd. Onder-minister Rolf Meyer (wet en orde) had de delegatie verze kerd dat wangedrag door de politie streng wordt bestraft. Maar de de legatie heeft niets waargenomen wat deze bewering kan staven. De politie heeft weinig te vrezen van de rechtbanken, meent de ICJ-de- legatie. "Zelfs de meest grove mis bruiken blijven ongestraft". De vier juristen hoorden kinde ren die door de politie met zwepen waren geslagen en die brandwon den hadden omdat ze waren gefol terd met kokend water en bran dend plastic. "Kennelijk wordt ook veelvuldig gebruik gemaakt van elektrische schokken en traangas, die veelal geen zichtbare sporen achterlaten op de gevangenen. Maar ook bij het gebruik van zoge naamde "niet-dodelijke" wapens als traangas, rubberkogels of hagel zijn er kinderen ernstig verwond of zelfs gedood." De ICJ-delegatie verwacht in de nabije toekomst geen verbetering. "Alles wijst erop dat de heersende partij in Zuid-Afrika als voorheen de macht in de handen van de blanke minderheid wil houden". RUDOLF HESS - Adolf Hitlers voormalige plaatsvervanger, Ru- dolf Hess, is gisteren uit het zie kenhuis ontslagen en terugge keerd in de gevangenis van Span- dau, waar hij al 40 jaar wordt vast gehouden. Dit heeft een geallieer de woordvoerder in West-Berlijn bekendgemaakt. JERUZALEM - Voorbijgangers in Jeruzalem ondertekenen een petitie ten gunste van de in de Verenigde Staten tot levenslang veroordeelde Jonathan Pollard die voor Israël heeft gespioneerd. Veel Israëli's vinden dat hun regering Pollard in de steek heeft gelaten na zijn arrestatie door de Amerikanen. De Israëlische minister van defensie, Rabin, heeft gisteren met nadruk verklaard dat er nu geen spionnen meer voor Israël actief zijn in de Verenigde Staten. Hij reageerde daarmee op berichten in kranten dat Israël naast Pollard nog meer agenten in de Verenigde Staten had. Explosie briek in de Chinese stad Harbin zijn zondag 47 mensen om het le ven gekomen en 179 anderen ge wond geraakt. Het persbureau Xinhua berichtte gisteren dat de explosie wellicht is veroorzaakt door een opeenhoping van vlas- stof. Ongeveer duizend man leger, politie en brandweer snelden toe om te helpen bij de reddingswerk zaamheden, aldus Xinhua. Stakingsverbod In Engeland en Wales hebben gistermiddag 88.000 onderwijzers een halve dag gestaakt als protest tegen een voorstel van minister van onderwijs Kenneth Baker dat leerkrachten het recht ontzegt om over hun salarissen te onderhande len. De minister heeft gezegd dat hij dit recht alsnog wil gunnen, maar alleen als de onderwijzers be loven dat zij nooit zullen staken. HELSINKI (AP) - De Finse kiezers zijn bij de zondag en gisteren gehouden parlementsverkiezingen naar rechts geschoven. Uit de bijna volledige uitslagen blijkt dat de Sociaal-Democratische Partij van premier Kalevi Sorsa stemmen heeft verloren aan de conservatieven, maar nog een lichte voorsprong heeft weten te behouden. De Centrumpartij en haar traditionele bondgenoten zullen bij het evenwicht tussen de twee grote partijen de doorslag geven. Inmiddels is bijna 99 procent van de stemmen geteld. Volgens de computervoorspellingen van de Finse televi sie zullen de sociaal-democraten in het 200 zetels tellende parlement één zetel verliezen en op 56 komen. De conservatieve Nationale Coalitiepartij boekt in vergelijking met de vorige verkiezingen in 1983 een winst van negen zetels en komt op 53. De Centrumpartij, de Zweedse Volkspartij, de Liberalen en de Christelijke Bond, die samenwerken, komen gezamenlijk op 58 zetels. De conservatieve leider Ilkka Suominen (die op bijgaande AP-foto wordt omhelst door een partijgenote) eiste op grond van het resultaat voor zijn partij toonaangevende posities op in het nieuwe kabinet. De conservatieven zijn door de sociaal-democraten, die al sinds de oorlog de toon aangeven in de Finse politiek, altijd uit de regering geweerd als toegemoetkoming aan de Sowjet-Unie. Bij voorgaande verkiezingen had de Sowjet-Unie gewaarschuwd dat regeringsverantwoordelijkheid voor de conservatieven schadelijk kon zijn voor de betrek kingen tussen de twee landen, maar dergelijke vermaningen zijn dit jaar uitgebleven. MADRID (UPI) - De Amerikaanse minister van defensie Weinberger heeft gisteren in gesprekken met de Spaanse regering een poging gedaan de impasse te doorbreken in de onderhandelingen over de toekomst van de Amerikaanse mi litaire bases in Spanje. Weinberger ontmoette premier Felipe Gonza lez en minister van defensie Narcis Serra. Aan de vooravond van het over leg liet Spanje de waarschuwing horen dat alle Amerikaanse troe pen hun biezen zullen moeten pak ken, als er voor het einde van het jaar geen akkoord is bereikt dat voorziet in een vermindering van hun aantal. Sinds juli vorig jaar is er nauwelijks vooruitgang geboekt in de besprekingen over de verlen ging van het verdrag dat de Ameri kaanse militaire aanwezigheid re gelt. Op grond van dit verdrag mo gen de Amerikanen 12.500 militai ren in Spanje legeren, verdeeld over vier bases. In maart vorig jaar won Gonzalez een referendum over het Spaanse lidmaatschap van de NAVO in ruil voor de belof te dat het aantal Amerikaanse mili tairen zou worden verminderd. Eep van de hete hangijzers in het overleg is de Spaanse eis tot terug trekking van 72 gevechtsvliegtui gen van het type F-16. Weinberger heeft er nooit misverstand over la ten bestaan dat de vliegtuigen, die gestationeerd zijn op de lucht machtbasis Torrejon de Ardoz, vol gens hem van "vitaal belang" zijn voor de veiligheid van de zuidflank van de NAVO. Maar de socialisti sche regering van Gonzalez wei gert een band te aanvaarden tussen de kwestie van de bases en de vei ligheid van de NAVO. Ze heeft ook een voorstel verworpen om de toe stellen te verhuizen naar een basis in het Zuidspaanse Moron. ADVERTENTIE Aldus het thema van 'Het Rookoffer', geschreven door Tessa de Loo. U ontvangt deze novelle van 18 t/m 28 maart als Boekenweekgeschenk bij aankoop van f 19,50 aan boeken, zolang de voorraad strekt. Van Boeken Krijg Je Nooit Genoeg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5