WD goed nieuws' Turken achter schietpartij Deventer' Voorlichters verdeeld over aids-campagne Rechtstreekse verkiezing Eerste Kamer: ja of nee Tweeduizend banen bij Rijkswaterstaat weg Grote steden krijgen geen extra geld IKV-voorzitster: bitter smaakje aan wapenakkoord 's Graveland krijgt politiek pilsje na raad BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA 3 Lubbers valt Voorhoeve bij op afsluiting campagne (vervolg van pagina 1) DEN HAAG (GPD/ANP) - De aangekondigde koerswijziging van de WD heeft gisteren in het CDA gemengde reacties opgeroepen. Premier Lubbers reageerde gisteravond in Heerlen instemmend op de mededeling van Voorhoeve. "Dat is goed nieuws. Het maakt het gemakkelijker om samen een politiek te voeren, die gericht is op het hart van de samenleving". Lubbers is niet bang dat de VVD nu de plaats in het politieke centrum zal innemen, die het CDA als de zijne ziet. CDA-fractievoorzitter De Vries reageerde feller. Hij wil weten waar de WD precies wil gaan staan. "De WD zal aan de kiezers duidelijk moeten maken op welke punten de liberalen van standpunt willen veranderen. De WD heeft daarvoor nog twee dagen de tijd". DEN HAAG (GPD) - Moet in de voorlichtingscampagne over aids die de overheid binnenkort gaat opzetten ook gewaarschuwd wor den tegen het hebben van verschil lende sexuele partners of niet? Dat is de vraag waarover de overheids- voorlichters het oneens zijn. De Voorlichtingsraad (een com missie waarin alle hoofden van de partementale voorlichtingsdien sten zitten) heeft hierover de afge lopen weken een verhitte discussie gevoerd. Vooral Hans Hillen (mi nisterie van financiën) is er een warm voorstander van in de voor lichtingscampagne uitvoerig te wijzen op de gevaren van het heb ben van meer dan één sexuele part- daardoor te moraliserend kan wor den. In de achterhoofden van deze voorlichters speelt ongetwijfeld een rol dat Hillen een overtuigd CDA'er is (kandidaat voor de Eer- ste-Kamerfractie van die partij). Deze partij vindt promiscuïteit (of in normaal Nederlands: 'vreemd gaan') uit den boze, ook los van het gevaar voor verspreiding van aids. De discussie heeft geleid tot de aanbeveling van de Voorlichtings raad aan het ministerie van WVC, dat de campagne uitvoert, om het waarschuwen tegen promiscuiteit niet bij voorbaat tot taboe te ver klaren. Of dat ook werkelijk zal ge beuren is nog niet bekend. Volgèns woordvoerder Dank- meyer van WVC wordt er nog vol op aan de opzet van de campagne gewerkt. Een commissie onder lei- ding van oud RVD-directeur Van der Wiel bekijkt hoe de campagne vormgegeven moet worden. Daar bij wordt onder meer gedacht aan een algemene campagne, waarin vooral wordt gewezen op het ge bruik van condooms. Meer gericht op speciale doelgroepen zou dan ook het gevaar van het hebben van meer dan één partner kunnen wor den aangestipt. Bij de afsluiting van de campagnes van de verschillende partijen werd het sociaal-economisch debat van vorige week nog eens herhaald. hebben ingediend". Tijdens een discussie met pre mier Lubbers voor de VARA-tele- Kok dat de werkloosheid Voorhoeve verweet de PvdA de de afgelopen zes maanden uitgaven opnieuw te willen verho gen. "Het blijkt dere gulden bij de PvdA met 4400 personen was gedaald. "Een grotere stimulans voor de werkgelegenheid is hard nodig. De zingsbijeenkomst in Heerlen zei hij dat het weinige geld dat beschik baar is zo goed mogelijk ingezet zal moeten worden om het hoofddoel van het kabinetsbeleid, de bestrij ding van de werkloosheid, te berei ken. de zak brandt. Men wil die zo gauw overheid investeert te weinig en de LcinclGlij k mogelijk uitgeven, en vergeet haast de berekeningen goed kijken", aldus de liberale fractielei- verdeling van werk staat op "aag pitje", zei hij. Lubbers gaf toe dat er meer moet der. PvdA-leider Wim Kok verweet worden gedaan aan de bestrijding Nijmegen op zijn beurt Voor hoeve goede sier te willen maken met een lastenverlichting van een anderhalf miljard gulden. "Dat is een solo-actie die geen enkele be vestiging vindt in de uiterst vage motie die CDA en WD vorige Premier Lubbers gaf gisteren oor het eerst toe dat de statenver kiezingen vanwege de daaraan ge- de werkloosheid. Maar 'met koppelde verkiezing van de Eerste week s hard knokken' is. de werkloosheid volgens Lubbers nog steeds te drukken tot het door hem beloofde half miljoen. De premier acht het waarschijnlijk dat er in 1988 geld beschikbaar zal zijn voor lastenver- i de Tweede Kamer lichting. Na afloop van de verkie- (Van c r verslaggeefsters) LEIDEN - De Eerste Kamer zou rechtstreeks gekozen moeten wor den, vinden de fractievoorzitters van WD en PvdA in de Eerste Ka mer. Het CDA voelt daar niets voor. Deze standpunten, die afge lopen weekeinde naar voren kwa men tijdens een debat voor de NCRV-radio, werden gisteravond nog eens uitgebreid toegelicht in de Stadsgehoorzaal in Leiden. In een politiek forum discus sieerden de WD'er Zoutendijk (fractievoorzitter in de Eerste Ka mer), de CÜA'er Christiaanse (eveneens fractievoorzitter in de Eerste Kamer) en de PvdA'er De Rijke over de komende statenver kiezingen en de gevolgen daarvan voor de Eerste Kamer. De Eerste Kamer wordt 'indirect gekozen' door de Provinciale Staten. Zoutendijk, hield 'op persoonlij ke titel' nogmaals een pleidooi voor rechtstreekse verkiezingen van de Eerste Kamer. Hij noemde de koppeling tussen de verkiezin gen aanstaande woensdag voor de Provinciale Staten en de samen stelling van de Eerste Kamer 'kunstmatig'. "Er is geen enkele binding tussen de Eerste Kamer en de Provinciale Staten. Wij verdedi gen geen provinciale belangen", al dus Zoutendijk. De CDA'er Christiaanse zei niets te zien in een systeem van recht streekse verkiezing. Dat zou een 'ander type politici' aantrekken, die zich minder afstandelijk zou den opstellen als de huidige Eer- ste-Kamerleden, meende hij. Bo vendien zou de Eerste Kamer vol gens Christiaanse dan te veel een doublure worden van de Tweede Kamer. Revisie Zoutendijk was het met zijn CDA-opponent eens dat bij recht streekse verkiezingen een ander slag politici in de Kamer terecht komt dan nu het geval is. "Het zijn momenteel mensen met een hoofd- baan die het Eerste-Kamerwerk er bij doen, dat schept een afstand". Toch hield de WD'er vast aan zijn pleidooi. Wat Zoutendijk betreft Kamer ook landelijke invloed heeft. Volgens hem zal het regeren 'zoveel moeilijker' gaan als de coa litie haar meerderheid verliest. "De verkiezingsuitslag kan een aanma ning zijn om beter te luisteren naar anderen", zei hij tijdens de discus sie voor de VARA-televisie. Hij ontkende overigens dat een verschuiving tussen CDA en WD zal leiden tot meer invloed van het CDA op het kabinetsbeleid. "Dat is onze stijl niet. We maken een geza menlijke politiek en dat zal ook door de verkiezingsuitslag niet ver anderen", aldus Lubbers. D66-leider Van Mierlo sloot de campagne in Amsterdam af met een ongewoon felle aanval op de VVD. De WD wierp zich gisteren in advertenties op als milieupartij. v Volgens hem weigert de WD de weloverwogen*afslanking financiële consequenties te trek- lukraak banen schrappen" Zo rea- geerde H. Schuurmans, woord- het voerder van de 23 dienstcommis- Rijkswaterstaat, op de UTRECHT (ANP) - geen ken uit haar bewogenheid milieu. "De WD weigerde D66-voorstel te steunen om vj belastingmeevaller een deel te be steden voor een milieufonds en torpedeerde de Wet bodembe scherming". plannen van minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) om 2000 van de 12000 banen bij dit over heidslichaam af te stoten. Een aan tal Waterstaattaken zal naar het particulier bedrijfsleven worden overgeheveld. Smit-Kroes heeft verklaard dat Zoutendijk. (foto gpd» mogen de verkiezingen voor Eer ste en Tweede Kamer zelfs op één dag worden gehouden. "Ik ben van mening dat rechtstreekse verkie zingen in de schaduw van de Twee de kamer altijd nog beter zijn dan verkiezing via de Provinciale Sta ten. Dan kunnen de Provinciale Staten worden wat ze zouden moe ten zijn: een afspiegeling van par- tijbeleid op provinciaal niveau", al dus Zoutendijk. De WD'er dacht niet dat recht streekse verkiezingen het 'doublu re-effect van de Eerste Kamer zou den versterken. "De doublure zit in de wetgevende taak van'beide Ka mers", meende hij. De PvdA'er De Rijke had geen uitgesproken mening voor of tegen rechtstreekse verkiezingen. De PvdA'er kampt met de moeilijk heid dat zijn partij het liefst de Eer ste Kamer zou willen afschaffen. Een radicaal standpunt dat hem zelf 'te ver' ging. Wel was volgens De Rijke duidelijk dat de Eerste Kamer aan 'revisie' toe is. Het feit dat wordt getwijfeld aan het nut van de Eerste Kamer moet te den ken geven, meende De Rijke. Hij zei te vrezen dat rechtstreekse ver kiezingen de positie van de Eerste Kamer kunnen verzwakken. "Dan wordt het idee dat we een afspiege ling zijn van de Tweede Kamer he lemaal versterkt", aldus De Rijke. SCHAPENDODER (GPD) - Om dat een hond schapen zou hebben doodgebeten, heeft de politie in het Noordhollandse Wester-Kog- de milieutaken van Rijkswater genland het dier vorige week in staat niet in het gedrang komen een weiland doodgeschoten. De ei- maar volgens de dienstcommissies genaar van het huisdier heeft de (ondernemingsraden) is dat wel de- zaak inmiddels bij de hoofdofficier gelijk het geval, ook al omdat de van justitie in Alkmaar aanhangig afslanking vooral het uitvoerend gemaakt. Volgens hem had vier- personeel gaat treffen en niet het voeter zich nog nooit aan schapen kantoorpersoneel. Ze vrezen dat vergrepen en hebben de agenten het schoonmaken van de mede geschoten zonder echt zekerheid te door de Sandoz-ramp zwaar ver hebben, dat het dier de dader was. vuilde Rijn in het honderd loopt en dat hetzelfde geldt voor de vervui ling van andere waterwegen en de oliebestrijding op de Waddenzee en de Noordzee. Schuurmans vindt het op zichzelf begrijpelijk dat men wil bezuini gen, maar dan moet eerst worden gekeken waar dat kan en waar niet. "Een dergelijke manier van bezui nigen kan rampzalige gevolgen hebben voor het milieu in ons land, een zaak waar ook dit kabinet de mond zo vol van heeft", aldus Schuurmans. De dreigende inkrimping zal ook betekenen dat de bediening van bruggen en sluizen in het gedrang komt en dat in de winter de glad- heidsbestrijding minder aandacht kan krijgen. Ook het onderhoud van (water)wegen zèl worden ver minderd en het zal onmogelijk worden de knelpunten in het we gennet en de fileproblemen aan te pakken. (van e r verslaggevers) SASSENHEIM - "We moeten blij zijn met de openingen die er nu zijn en die ten volle uitbuiten. Maar het stemt me persoonlijk wel heel bitter dat de wens om tot een ak koord over de middellange-af- standwapens te komen meer wordt ingegeven door. binnenlands-poli tieke overwegingen dan door de belangen van de volken van West en Oost-Europa. De wereldleiders kunnen wel een succesje gebrui ken en dan blijkt er plotseling veel meer te kunnen dan ons jarenlang is voorgehouden". Aldus gisteren IKV-voorzitster Ien van den Heuvel tijdens een spreekbeurt in Sassenheim. De 'historische kans voor Europa' op een ontwapeningsakkoord na de recente concessies van Sowjet-lei- der Gorbatsjov stond daarbij cen traal. Het IKV zit volgens haar 'nog een beetje onwennig aan te kijken' tegen de plotselinge voortgang in de ontwapeningsbesprekingen, na dat jarenlange massale acties niets opleverden. Van den Heuvel wilde zich nadrukkelijk niet uitspreken over de vraag of deze acties, of juist de harde opstelling van de NAVO de Russen tot hun concessies heb ben gebracht. "Het valt niet aan te geven wie er gelijk heeft. Wel heeft de vredesbeweging het eenzijdige beeld van het westen als een mono- litische kapitalistische maatschap pij in Oost-Europa doorbroken. Misschien heeft dat, samen met de altijd aanwezige druk van jonge in tellectuelen voor meer vrijheid, voor een veranderd klimaat ge zorgd", aldus Van den Heuvel. van kern wapen vrije zones in Mid den-Europa. Van den Heuvel, zelf lid van het Europees Parlement voor de PvdA, pleitte daarbij voor een eigen Europese buitenlandse politiek. Ontspanning tussen Oost en West moet volgens haar lopen via de akkoorden van Helsinki, die uitgaan van ontspanning, weder zijdse wetenschappelijke en cultu rele betrekkingen en eerbiediging van de mensenrechten. Ze maakte duidelijk dat (ook) voor het IKV de DEN HAAG/AMSTERDAM (ANP) - De vier grote gemeenten in ons land (Amsterdam, Den Haag, Rot terdam en Utrecht) hoeven volgens minister De Koning (binnenlandse zaken) niet te rekenen op een extra financiële bijdrage. "Er komt geen extra geld van rijkswege voor het oplossen van de problemen die on der verantwoordelijkheid van de steden zelf zijn ontstaan", aldus de bewindsman. Met leden van de commissie voor binnenlandse za ken besprak hij gisteren onder meer de financiële problematiek van de grote steden. Voor de oplossing van de proble men, zo z^tte De Koning uiteen, moet overleg met de betrokken vakdepartementen worden ge voerd. De Koning liet blijken dat de gemeenten hun problemen bin nen hun huidige budget moeten oplossen. "En dat is een heel moei lijke opgave", zo gaf hij wel toe. De minister wees een PvdA-ver- zoek om een eenmalige uitkering aan de vier steden voor het weg werken van door de stadsvernieu wing ontstane tekorten van de hand. Aanvaarding van een motie van die strekking werd door hem krachtig ontraden. De Amsterdamse burgemeeste: Van Thijn zei gisteren dat de k mende jaren ontslag dreigt vi 2000 ambtenaren vanwege de nanciële problemen in de hoof stad. Hij zei te proberen gedwo gen ontslag te voorkomen, sloot dat vooralsnog niet DEN HAAG - Oud-minister Pie- ter Winsemius (milieu) ging vorig )aar een weddenschap aan met voorzitter Joris Schouten van de Katholieke Boeren en Tuinders Bond. Winsemius voorspelde 'dat het aantal varkens in ons land. met tien procent zou stijgen, Schouten sprak dit tegen. Er werd gewed om een varken. Omdat de voorspelling van Winsemius is uitgekomen, kreeg de oud-bewindsman gisteren een varkentje aangeboden, evenals de huidige milieu-minister Ed Nij- pels. Winsemius en Nijpels poseer den bereidwillig met hun beestjes (links Winsemius, in het midden Schouten, rechts Nijpels), voordat de dieren weer verdwenen: varken 'Pieter' wordt momenteel verzorgd op een school in Bodegraven, var ken 'Ed' scharrelt rond op een kin derboerderij in Scheveningen. (foto GPD) ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse officier van justitie heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf en onvoorwaardelijke TBR geëist tegen een 20-jarige Hagenaar die als lid van het Rood Revolutionair Front betrokken is geweest bij ver scheidene bomaanslagen, die de afgelopen twee jaar voornamelijk in Den Haag werden gepleegd. mensenrechten een belangrijke rol zullen blijven spelen in de Oost- Westcontacten, ook al stuit dat in met name de DDR op grote weer stand. "Als we niet ov< rechten kunnen praten, is a de deur dicht. Zoals de van Charta 77 (de dissidentenbe weging van Tsjecho-Slowakije, red.) tegen ons hebben gezegd: wat hebben we aan die vrede van jullie als wij hier geen enkele bewegings vrijheid hebben". 's-GRAVELAND (GPD) - Bin nenkort krijgen de bezoekers van de gemeenteraadsvergade ringen in 's-Graveland wellicht een gratis pilsje. Eind deze maand beslist de gemeenteraad over de vraag of brouwer Oran jeboom op eigen kosten bier mag ronddelen na de raadsver gaderingen. Enige weken geleden strand de een voorstel van het college van B en W om te komen tot een informeel staartje van de maandelijkse raadsvergade ring. Uiteraard klonken toen zowel principiële als financiële bezwaren op tegen deze alcoho lische gastvrijheid. "Ik heb toen waarnemend burgemees ter Torsing aangeboden dat wij die kosten voor onze rekening zouden nemen", luidde de toe lichting van de in 's-Graveland wonende Oranjeboom-topman Hans Ververs. Het college van B en W be schouwt aanvaarding van het aanbod als een vanzelfspreken de zaak: "Het gaat erom dat de mensen na een raadsvergade ring even met de raadsleden kunnen napraten in een onge dwongen sfeer. Bovendien is het een steeds meer ingebur gerde gewoonte dat sponsors de rol van de overheid overne men bij het financieren van cul turele manifestaties. En een bij eenkomst van de gemeente raad met mensen die de moeite nemen om een hele raadsverga dering uit te zitten, mag tegen woordig toch wel als een soort sociaal-cultureel evenement worden beschouwd". ADVERTENTIE DEN HAAG - "De Koerden zijn het eigenlijk maar over één ding eens: het streven naar erkenning van de eigen identiteit staat voor op. Maar dan komen de proble men. De radicalen willen een ei gen staat, Groot-Koerdistan, de gematigder groepen wensen ten minste een zekere mate van vrij heid in de landen waar ze wo nen". Ook Mahmoed, een Koerd die al enkele jaren in Nederland woont, erkent dat het hem dui zelt: "Ik kan er niet langer wijs uit worden. Er zijn zo veel ver schillende opvattingen over poli tiek en cultuur. Dat verklaart de grote hoeveelheid comité's van Koerden in Nederland". Mah moed zegt tot geen van die comi té's te behoren. door Bart Jochems De verdeeldheid binnen de Koerdische gemeenschap mag groot zijn, volgens Mahmoed gaat men elkaar in de regel niet met schiettuig te lijf. "Ruzies ko men vaak voor, maar ik kan me niet voorstellen dat de verant woordelijken voor de schietpar tij in Deventer Koerden waren". De verklaring van de Deventer politie dat er Koerden zijn gear resteerd wuift hij térzijde. "De politie moet in de richting van de Turkse ambassade zoeken. Ik vermoed een Turkse hand in die affaire". De eigen identiteit van de Koerden wordt door de autoritei ten in Turkije, Syrië, Iran en Irak ontkend, zo meent Mahmoed. Vooral de tien tot twaalf miljoen Koerden in Turkije hebben het zwaar. "Je kunt hun situatie ver gelijken met die van de joden in het nazi-tijdperk. Elke uiting van het Koerdisch, inclusief gezang, is verboden. Honderden Koer den zitten in Turkse gevangenis sen, tientallen worden er ver moord. De Turken zien wij als de vijand; we zijn in oorlog". Syrië Volgens de Turkse autoriteiten worden de guerrilla-acties van de Koerden in Turkije ondersteund door Syrië. In Damascus zou de communistisch gezinde Koerdi sche Arbeiderspartij (PKK) haar hoofdkwartier hebben. En de grens tussen Syrië en Turkije is eenvoudig te overschrijden. De grenslijn met Irak voert door een gebergte, maar het weerhoudt de Iraakse Kurden er niet van contact met hun Turkse 'lotgenoten' te onderhouden. Het merendeel van de Koerden in Irak wil echter weer niets te ma ken hebben met de Iraanse Koer den. De verdeeldheid komt daar duidelijk aan het licht. De Iraak se Koerden zijn veelal suppor ters van het Iraanse regime-Kho- meiny, terwijl de Iraniërs juist het bewind van Saddam Hoes sein aanhangen. De Koerdische stammen heb ben, behalve eventuele separatis tische aspiraties, niets dat hen bindt. Vele onderlinge vetes zijn nog uit te vechten. In Turkije val len door die geschillen niet al leen slachtoffers onder de Turk se militairen en Kurdische gue rilla's, ook onder de burgers val len doden. Als een burger van 'verraad' wordt beschuldigd, is het doodsvonnis getekend. De Koerden in Nederland zijn niet bang voor een herhaling van de gebeurtenissen in Deventer. De Koerdische gemeenschap in Arnhem denkt binnenkort het Koerdische nieuwjaar te vieren. En ook in Zaandam staat het Ne- vroz-feest op het program. Orga nisator van de festiviteiten in Zaandam is de Kurd Barvari. Hij houdt zich verre van alle comi té's die de Koerden in Nederland op poten hebben gezet. "Het volk moet de bevrijding van Koerdistan zelf regelen. Nie mand kan de Koerden vertegen woordigen". Hij verwacht op 22 maart geen moeilijkheden: „De Nederlanders hebben recht op bescherming door de politie, dus hebben wij dat recht ook". Open op 25 maart a.s. om 9.30 uur precies: de nieuwe Bijenkorf Utrecht. Lange Viestraat 201,gebouw La Vie.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3