Korte- afstandsraketten een gecompliceerde familie Derde-Wereldtractor schot in de roos Achtergrond t Hoger beroep tegen uitspraak in zaak Simonis DINSDAG 17 MAART 1987 ALKMAAR - De middellange-afstandsraketten (de Intermediate Nuclear Forces - of INF-wapens) zijn nog weg, of alle Westeuropese regeringen maken zich al weer zorgen over een andere categorie: de 'korte-afstandswapens'. De NAVO heeft er daarvan acht keer zo weinig als de Russen en de Europese NAVO-bondgenoten zijn er niet gelukkig mee dat de Russen na de verwijdering van SS-20, Pershing-2 en kruisraketten op dit terrein een flink overwicht overhouden. De term zelf is verwarrend, want kort blijkt in sommige gevallen nog flink lang. Ook is onduidelijk wat er uiteindelijk met deze wapens gaat gebeuren in het geval van een INF-akkoord. Volgens de Amerikaanse INF-onderhandelaar Glitman zullen de Russen dan een aantal van deze wapens moeten ontmantelen. Partijleider Gorbatsjov bood aan diezelfde raketten terug te trekken uit de DDR en Tsjechoslowakije en ze alleen nog op Russisch grondgebied op te stellen. Hoewel men spreekt over raketten voor de korte afstand, wordt in werkelijkheid een onderverdeling gemaakt in raketten met een be reik tot vijfhonderd kilometer en die met een actieradius van vijf honderd tot duizend kilometer. De verwarring begint bij de naamge ving van de 500- tot 1000 km-raket- ten. Bij de Amerikanen heten die middelkorte-afstandswapens. of SRINF (Short Ranged Intermedia- te Nuclear Forces). Washington ziet ze dus als famiüeleden van de middellange-afstandsraketten door Gert van der Maten (LRINF, Longer Ranged...) zoals de kruisraketten, de Pershings II en de SS-20's. Deze INF-familie be strijkt 500 tot 5000 kilometer. Mos kou onderscheidt daarentegen 'slagveldwapens' (0 tot 1000 kilo meter) en raketten voor de middel lange afstand (1000 tot 5000 kilo meter). mm m-kmmi m- mwim niet OM OM. Typen De NAVO heeft niet veel korte- afstandsraketten (om de inburger de term maar te gebruiken). Het zijn alleen de Pershing IA en de Lance-raket. Van de eerste staan er 72 in West-Duitsland en van de laatste 90. De uit 1967 stammende en verouderde Pershing IA kan doelen tussen de 160 en 720 kilo meter raken en wordt niet tot de INF-wapens gerekend. De Lance is van 1972 en schiet 110 kilometer ver. Tot voor kort beschikte de NA VO ook nog over de Nike-lucht- doelraket, die met een kernkop was uitgerust. Inmiddels zijn deze echter vrijwel allemaal vervangen door de veel sneller en betere Pa triot, die echter een 'conventionele' lading heeft. De opsomming voor de Sowjet- kant is langer. Allereerst hebben de Russen FROG-raketten met een bereik van zeventig kilometer. Die worden momenteel vervangen door de SS-21 die tot 120 km ver komt. Hun aantal samen is 600. 1 Een stukJe groter zijn de SCUD's, die doelen tot op driehonderd kilo- meter kunnen bereiken. Ook deze wapens worden vervangen door De Nike-raket van de NAVO. Een van de korte-afstandskernwapens aan Europese zijde. De Nike is inmiddels modernere: de SS-23. De SCUD is goeddeels vervangen door de veel beteremaar niet-nucleaire Patriot. Ook Nederland heeft een aantal Patriots met 300 kilometer een typisch kor- aangeschaft. <rotoANP> te-afstandswapen, maar de SS-23, die 500 kilometer kan vliegen, zou tot de middelkorte-afstandswa pens gerekend moeten worden. In totaal staan 500 a 600 SCUD's en SS-23's opgesteld. De grootste van de serie zijn de honderd SS-12's en de vijftig SS- 22's, ook wel Scaleboard genaamd. De eerste hebben een bereik van 500 kilometer de laatste van 900. De Russen hebben in de afgelopen jaren deze korte-afstandsraketten opgesteld in met name de DDR en Polen. Opmerkelijk daarbij was dat van meet af aan in Oost-Duits- land veel oppositie - ook in de rege rende SED van Honecker - tegen de opstelling van deze wapens is geweest. De 74-jarige partijleider heeft zich er herhaaldelijk tegen uitgesproken. Terug Terug naar Glitman en Gorbats jov: de Amerikaan wil door middel van een INF-verdrag niet alleen de kruisraketten, Pershings II en SS- 20's schrappen, maar ook de SS- 23's, SS-12's en SS-22's. De Russi sche partijleider wil ze naar de Sowjet-Unie terughalen, zodat ze West-Europa vrijwel niet kunnen bereiken. Alleen de SS-22 zou met zijn bereik van 900 kilometer ook vanuit de Sowjet-Unie nog een paar delen van West-Duitsland kunne bereiken. Dat stuit echter op westerse weerstand met als ar gument dat de Russische korte-af standswapens mobiel zijn en in oorlogssituaties snel weer vooruit geschoven kunnen worden. De belangrijkste Westeuropese bezwaren tegen een 'aanblijven' van de korte-afstandswapens van de Sowjets zijn vooral militair-stra tegisch. De regeringen achten het niet waarschijnlijk dat Washington bij een Russische aanval op West- Europa met korte-afstandsraket ten bereid zouden zijn hun stragi- sche wapens, de zware interconti nentale raketten, in te zetten, hoe wel dat in het NAVO-handvest wel wordt beloofd. Die twijfel aan de Amerikaanse 'atoomparaplu' was in feite aanleiding voor het dubbel- besluit van 1979 om in West-Euro pa middellange-afstandswapens te plaatsen. De dreiging om in geval van een Russische aanval Pershing II of kruisraketten af te vuren is een stuk geloofwaardiger, dachten de Europese bondgenoten. Nu die raketten mogelijk ver dwijnen, dreigt een herhaling van de situatie voor voor het dubbelbe- sluit. Een mogelijkheid om een 'ge loofwaardige afscrhrikking' in stand te houden is om ook aan NA VO kant een flink aantal korte-af standswapens op te stellen, maar daar durft geen westerse regerings leider mee aan te komen. De ene soort kernraket weg, en een andere soort erin, dat valt niet te verko pen. De Amerikanen denken daar iets anders over, die hebben al gezegd dat ze dat recht in elk geval wél vastgelegd willen zien in een ak koord. Maar dan zal het vooral die nen als wisselgeld bij de door de Russen toegezegde onderhandelin gen over de terugtrekking van de Russische korte-afstandwapens. Verrassing Een tweede bezwaar is dat de Russische raketten kunnen met conventionele of chemische kop pen worden uitgerust. Ook dan kunnen ze effectief worden ingezet voor een verrassingsaanval op ver bindingen en commandocentra. Dat zou de westerse verdediging geneel ontregelen, nog voor zij op gang was gekomen. West-Europa wil daarom dat niet alleen de kern koppen worden wegonderhandeld, maar ook de korte-afstandsraket ten zélf, inclusief dè lanceerinstal- laties. Tot voor .kort werden oplossin gen via de onderhandelingstafel beschouwd als utopieën. De NA VO studeert dan ook al jaren op'de verbetering van een luchtverdedi ging. In de jongste gedachten speelt een soort Europees SDI te gen deze categorie raketten een be langrijke rol, maar erg reeël is dat nog niet. Maar welke oplossing ook wordt gekozen, Europa stevent ontegen zeglijk af op een situatie waarin de aantallen tanks en manschappen weer van groot belang zijn. de olie weer terug naar het reser voir. Een gesloten kringloop dus". DRONTEN - Hoewel Nederland één van de grootste exporteurs in de wereld is op agrarisch gebied, is in ons land pas vier jaar geleden de Vliegtuigen eerste en tot nu toe enige tractorfa- briek opgericht. Nog opvallender is dat deze fabriek speciaal voor de Derde Wereld een trekker heeft ontwikkeld, die nu een schot in de roos blijkt te zijn op de westerse markt. door Margot Bosman De ENTI (Eerste Nederlandse Tractor Industrie) staat in de Fle- vopolder en is opgezet door H. de Roos, vier jaar geleden nog coördi nator ontwikkelingsprojecten op het ministerie van landbouw. Hij richtte de ENTI op met dè bedoe ling een tractor te ontwikkelen die geschikt zou zijn voor gebruik in de Derde Wereld. "Wij hebben hier geen uitvindin gen gedaan die wereldschokkend zijn", zegt De Roos bescheiden. "We hebben gekeken naar hoe je een tractor kunt bouwen die an ders is dan andere tractoren en daarbij zijn we gestoten op het zo geheten hydrostatische aandrij vingssysteem. Dat betekent dat de dieselmotor een pomp aandrijft die uit een reservoir olie zuigt. Die olie wordt onder druk naar de achter wielen gestuurd. In die wielen zit een soort schoepenrad dat de olie opvangt en daardoor worden de wielen aangedreven. Daarna vloeit Dit hydrostatische aandrijvings systeem is op zich niets nieuws. Combines en ook vliegtuigen wor den hydrostatisch aangedreven. Wat wel nieuw is, is de toepassing van dit systeem op tractoren. Door dit aandrijvingssysteem zijn on derdelen als koppelingsplaten, een versnellingsbak, een steekas en een achterbrug overbodig. De Roos heeft die constructie vrijheid benut. Het model en de uitvoering van de tractor zijn uit zonderlijk. Zo is de motor van de tractor niet voorin het voertuig ge plaatst maar achterin. Het ver plaatsen van de motor maakte het mogelijk de aftak-as, waaraan de werktuigen vastgemaakt worden, naar voren te plaatsen. Dat bete kent voor de bestuurder dat hij niet meer achterstevoren op de trekker hoeft te zitten en dus een beter overzicht heeft op wat hij doet. Een tractor die weinig onder houd behoeft, lijkt geschikt voor gebruik in landen als Afrika. Azië en Zuid-Amerika, waar in geïso leerde gebieden geen reparatiemo gelijkheden zijn. Toch verloopt de export naar die landen moeizaam. In ontwikkelingslanden is door gaans geen geld voor de aanschaf van tractoren. De landen zijn af hankelijk van externe bronnen, zo als de Nederlandse ontwikkelings hulp. Woestijn Desalniettemin verwacht hij geen enthousiaste medewerking van het ministerie. "Binnen dat mi nisterie bestaan uiteenlopende ge dachten over het gebruik van trac toren in ontwikkelingslanden. En als blijkt dat er veel stemmen zijn die zeggen dat ze het niet moeten doen, dan financieren ze niet één trekker. Ik denk dat het best moei lijk zal worden". Per jaar worden er nu zo'n vijftig tractoren naar ontwikkelingslanden geëxpor teerd. Het moeizame verloop van de ex port naar armere landen levert geen problemen op voor de ENTI. Het bedrijf heeft inmiddels een tweede afzetmarkt gevonden. Vooral groentetelers in Amerika, Canada en Duitsland hebben be langstelling voor de tractor. Vanuit die landen is er vooral interesse voor de mogelijkheden die de trac tor biedt bij onkruidverdelging. Doordat er schoffels voor de trekker geplaatst kunnen worden, is het voertuig zeer geschikt voor het bestrijden van onkruid zonder gebruik van chemicaliën. Het ge bruik van onkruidbestrijdingsmid delen wordt namelijk steeds duur der, omdat het onkruid na verloop van tijd immuun wordt voor een bepaald gif. Volgens De Roos moe ten er legértjes deskundigen inge schakeld worden om research te doen naar nieuwe middelen. Dat kost handen vol geld en de boer be taalt. Want tachtig procent van de chemicaliën die een boer gebruikt zijn bestemd voor onkruidvernieti ging. Met de ENTI-tractor kan het onkruid op de paden tussen de groenten makkelijk weggeschof- feld worden. Minder goed gaat het op de bin nenlandse markt. In Nederland slijt de ENTI maar 20 tractoren van de 150 die er jaarlijks gemaakt wor den. Volgens De Roos ligt dat in de eerste plaats aan de achterdocht die er in Nederland heerst. "Trek kers zijn in Nederland nog nooit gemaakt, dus iedereen denkt dat dat niet kan. Vernieuwingen op landbouwgebied worden in Neder land heel langzaam ingevoerd". Een tweede reden voor de gerin ge afzet in Nederland, is dat de be drijven in Nederland veel klein schaliger zijn dan die buiten onze grenzen. Het gemiddelde groente- teeltbedrijf hier is nog geen vijf hectare groot. Voor deze bedrijven is een investering van 35.000 gul den een zware last. De Amerikaan se bedrijven met zo'n honderd hec- tare hebben daarentegen geen en kele moeite met een dergelijke uit gave. Deze firma's hebben het be drag er in een jaar uit. Toekomst Voor de toekomst heeft het, 16 personeelsleden tellende, bedrijf in Dronten grootse plannen. Zo moet volgend jaar de jaarlijkse pro- duktie zijn verdubbeld van 150 tractoren naar 300. Dat zal een drastische groei van het perso neelsbestand met zich meebren gen. Bovendien is er nog een gat in de Nederlandse markt te vullen. De Roos ziet mogelijkheden voor gemeentelijke bedrijven om sport terreinen, parken en plantsoenen te gaan verzorgen met een ENTI- tractor. Verder verwacht De Roos in de toekomst wel enige concurrentie. Hij heeft zich daartegen al enigs- ENTl-directeur De Roos: 'Onze tractor moet zich in de Derde Wereld kunnen bewijzen zins beschermt door het model van de tractor te laten registreren. Maar het gevaar wijkt niet. De Roos vat het allemaal postief op: "Tegen de het misschien wel een prettig pro- tijd dat we met een concurrentie- bleem, want dan hebben we al een probleem te maken krijgen, wordt behoorlijke afzet". Het LIO (Landelijk Interdisci plinair Overleg Feminisme en Theologie) en de Amerikaanse feministische theologe Mary Da ly gaan in hoger beroep tegen de uitspraak in het kort geding dat zij tegen kardinaal Simonis had den aangespannen. Zij hadden de kardinaal gedaagd wegens 'overtreding van de auteurswet en discriminatie van vrouwen', maar de president van de recht bank in Utrecht verklaarde het LIO en Mary Daly niet ontvanke lijk. De president achtte het LIO in geen enkel opzicht representa tief voor de feministische theolo gen. En mevrouw Daly werd niet ontvankelijk verklaard onidat de kardinaal had aangeboden in het eerstvolgende nummer van het blad 'Communio' de van haar af komstige citaten te vermelden. (Aanleiding tot het kort geding was een kritisch artikel van aartsbisschop Simonis over fe ministische theologie in de Ne derlandstalige uitgave van het internationale rooms-katholieke tijdschrift). LIO en Mary Daly zijn van oor deel dat de rechter zich met zijn niet-ontvankelijk-verklaring veel te gemakkelijk van de moeilijke materie heeft afgemaakt. Het voornaamste is niet, dit hoger be roep te winnen, "maar er moet van deze procedure een opinië rende werking uitgaan, zodat over de zaak op een zo hoog mo gelijk niveau wordt nagedacht en geschreven". De schending van de auteurs wet door de kardinaal - bij zijn citaten verzuimde hij de bron te vermelden - duidt, volgens het LIO en de Amerikaanse theolo ge, op een veel wezenlijker schending, namelijk van het cul turele bezit van vrouwen in voor aanstaande en vernieuwende we tenschappelijke posities. "Het gaat hier uiteindelijk om discri minatie. Daarom dient dit vraag stuk in een verdere juridische procedure aan de orde te ko- Stille wake De Franciscaanse samenwer- king houdt in de nacht van don derdag op vrijdag een 'stille wa ke' bij de kerncentrale in Borsse- le, die op de 19de wordt opge start. Het thema van de wake is: "samen waken tot behoud van Moeder Aarde en haar bewoners op de plaats waar angstaanjagen de risico's worden genomen". Het is de bedoeling dat de wa ke begint met een bijeenkomst bij of in de hervormde kerk van Borssele. De kerkeraad moet nog besluiten over het verzoek de kerk voor dit doel te mogen ge bruiken. Vervolgens wordt er in groepjes bij de kerncentrale ge waakt. De centrale heeft enige tijd stil gelegen nadat het internationale bureau voor kernenergie in We nen tekortkomingen had ont dekt. Sommige gemeenten en politieke partijen vinden dat de centrale pas mag worden opge start als het aanpassingspro gramma dat het Weense bureau heeft voorgesteld volledig tot uit voering is gekomen. In dat geval zou het bedrijf een tot twee jaar buiten werking moeten blijven. Leiden-Sharpeville. De Leidse Raad van Kerken houdt zaterdag 21 maart om half 8 een korte dienst in de Hooglandse, kerk ter herdenking van het feit dat op 21 maart 1960 in Sharpe- ville meer dan zestig vreedzaam demonstrerende zwarten, onder wie veel vrouwen en kinderen, door de Zuidafrikaanse politie werden gedood. Thema van de dienst is: 'Verzet tegen apartheid als uitdaging voor het kerk-zijn in Nederland'. Medewerkenden zijn: S. Nada- sen uit Zuid-Afrika, lid van de 'Belijdende Kring', ds. B. Koek. voorzitter van de Leidse Raad van Kerken, en de cantorij van de Studentenekklesia. Aansluitend aan de dienst be gint om kwart over 8 op het plein bij de Hooglandse kerk een fak keloptocht door de stad met de Burcht als eindpunt. Leiden-Stille Omgang. Dit jaar is de jaarlijkse Stille Om gang naar Amsterdam in de nacht van 21 op 22 maart. Deel nemers uit Leiden en omgeving kunnen zich opgeven op donder dag 19 maart tussen 7 en 8 uur in de Romanuszaal aan de Mare, achter de Hartebrugkerk. Uit Ha- zerswoude, Katwijk, Rijnsburg, Voorhout en Warmond kunnen deelnemers zich aanmelden bij de plaatselijke besturen. Romero-herdenking. In de Keizersgrachtkerk in Amster dam (Keizersgracht 566) is zater- dag de landelijke herdenking van bisschop Oscar Romero, de op 24 maart 1980 vermoorde aartsbisschop van San Salvador. Van half 11 tot half 2 staat een studiebijeenkomst op het pro gramma, waarna het middagpro gramma begint met een viering om 2 uur die omstreeks half 4 wordt besloten met een stille tocht naar het Weteringplanl- Thema van deze herdenking is: de opdracht van de christelijke basisgemeenschappen in El Sal vador en Guatemala die streven naar fundamentele veranderin gen in hun land. Er komen twee sprekers uit Midden-Amerika. Ander geluid Studentenekklesia. Komen de zondag, 22 maart, houdt de Leidse Studentenekklesia een dienst in de Marekerk (12 uur) over het thema "En God zag dat het goed was.....J' Het gaat dan over liefde tussen vrouwen en liefde tussen mannen, 'een ander geluid uit de Schriften'. De medi tatie wordt verzorgd door dr. Th. Beemer. lector in de moraaltheo logie aan de universiteit van Nij megen en lid van het werkver- is-katholieke ho- band mo-pastores. Na de dienst is er gelegenheid tot gesprek. Ook op dinsdag 24 maart om 8 uur in het huis van de Studentenekklesia, Rapenburg 100. Studentenpastor Jac. van der Hoeven, Lage Rijndijk 35, te lefoon 123551, kan nog meer inli- chingen geven. Leiden. Morgenavond (woensdag 18 maart) om 8 uur wordt in de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt 57 de film 'Cry from the mountain' van de Billy Graham-organisatie vertoond. Noordwijk. Deze maand- is het 80 jaar geleden dat de afde ling Noordwijk van de Neder landse Protestantenbond werd opgericht. De dienst van aan staande zondag, 22 maart om half 11 in de aula aan de Oude Zee weg, zal in het teken hiervan staan. Voorganger is ds. L. H. C. Friederich uit Oegstgeest. Na de dienst is er koffiedrinken. Hervormde Kerk: beroepen te Lunteren A. van Brummelen Huizen: aangenomen naar Hei louw kandidaat M. A. Kuyt Lis- se; bedankt voor Bergen op Zoom T. J. de Heer Apeldoorn, voor Putten L. Wüllschleger Den Haag. Gereformeerde Kerken: be roepen te Klundert Jac. Grif fioen Herwijnen; bedankt voor Apeldoorn C. van de Velde Haar lem. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Tholen/ Oud-Vossemeer M. van der Sluys Kerkwerve. Baptistengemeenten: aange nomen naar Dordrecht G. Pflaum VroomshooD. Open dag. Op zaterdag 28 maart (volgende week dus) houdt de Katholieke Theologi sche Hogeschool in Amsterdam, Keizersgracht 105, een open dag van 11 tot 3 uur. Er is een folder gemaakt over de school met het volledige programma van die dag en een routebeschrijving. Voor belangstellenden: postbus 19481, 1000 GL Amsterdam, 020- 272621.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2