M 'Ik speel slechts met kleuren en structuur van de wol' Leidse activiteiten in de Boekenweek België raakt werk van Magritte toch kwijt KOOYKER Gerald Moore overleden DINSDAG 17 MAART 1987 PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Toneel, muziek, dans en een solovoorstelling deze week in de Leidse theaters. Flairck De groep Flairck, die al een jaar of tien aan de weg timmert geeft, zoals vorige week in deze rubriek reeds aangekondigd vanavond een concert in de Leid se Schouwburg. Een concert met 'Magic Music' als thema. Een deel van de muziek, die op de Flairck- elpee 'Sleight of Hand' te beluis teren is en welke titel slaat op de vingervlugheid van de gooche laar, is bij de samenstelling van het programma gebruikt. Van de groep maakt Peter Weekers (dwarsfluit en panfluit) weer deel uit. De Bocht De theatergroep Stix verzorgt morgenmiddag een kindervoor stelling in de Leidse Schouw burg. De groep komt met een be werking van een stuk van de Duitse schrijver Tankred Dorst: De Bocht. Deze absurde komedie gaat over een tweetal dat aan de rand van een snelweg woont. Het bizarre feit wil dat het duo. zijn broodwinning haalt uit de auto's die te snel de bocht nemen en zo in de achtertuin van het tweetal belanden. De één knapt de auto's op om ze vervolgens te verkopen, de ander bergt op een bijzondere manier de lichamen van de inzit tenden op. Een vreemd stel dat dag in dag uit zijn eigenaardig bestaan leidt. Totdat op een mooie dag opnieuw een auto uit de bocht vliegt, waarvan de be stuurder het ongeluk overleeft. Aanvang 14.30 uur. Jules Deelder, vrijdagavond in de Leidse Schouwburg Largo Desolato De tragedie van de moderne mens bestaat niet zozeer in het feit dat hij eigenlijk steeds min der weet over de zin van zijn ei gen leven, maar dat hem dit steeds minder kan schelen. Een uitspraak van de Tsjechi sche schrijver Vdclav Havel, aan wie vorig de Erasmusprijs is toe gekend. Havel was destijd een be langrijke woordvoerder van de Praagse Lente. Hij verbleef in de periode van 1979 tot 1982 in de gevangenis. 'Largo Desolato', dat donderdagavond door het Pu- bliekstheater in de Leidse Schouwburg wordt opgevoerd, is zijn eerste avondvullende toneel stuk na zijn vrijlating. Havel beeldt in dit stuk een man uit, een filosoof, die nog altijd een sym bool-figuur is van de opstand. Men kijkt tegen hem op, stelt on begrensd vertrouwen in hem, ver wacht van hem niets minder dan een verandering van de verhou dingen in de opprmachtige staat. Maar de filosoof kan aan deze verwachting niet meer voldoen. Het hikt hem niet meer de hem toebedachte rol nog te spelen. Het beeld dat hij van zichzelf heeft ligt aan stukken. Het ziet er naar uit dat de alomtegenwoordige staat de identiteit van de filosoof heeft opgeheven. Maar de mens is onberekenbaar, een vat vol te genstrijdigheden. Op het moment dat we de filosoof in al zijn men selijke zwakte en angst denken te kennen, blijkt hij ons toch nog te ontglippen. Havel zelf in een toe lichting: 'In dit stuk zijn er noch positieve noch negatieve perso nen. Er zijn, zo men wil, parado xal e personen, fragmenten, slac- hoffers en scheppers van de para doxale wereld, een wereld waar in iedereen een beetje gelijk heeft en het een beetje goed meent - en daarbij liegt iedereen er op los, waardoor het er zieker en slech ter op wordt. Iedereen is op zijn eigen wijze tragisch en tegelij kertijd om te lachen'. Deze Pu- bliekstheater-produktie is gere gisseerd door Peter de Baan. Jules Deelder Jules Deelder, die er prat op gaat de nachtburgemeester van Rotterdam te zijn, heeft een grote schare bewonderaars. Die zullen de voorstelling, die hij vrijdag avond in het theater aan de Oude Vest geeft, zeker al in hun agenda genoteerd hebben staan. Het gaat om Deelders tweede programma, waarin hij weer afgeeft op de huidige politieke bewindvoering en dan met name op het sociale vlak. Afgeven, dat doet hij ook op de mentaliteit van de Nederlan der. De aalglad gekamde dichter geeft af op Amsterdamzeggende dat de hoofdstad alles heeft en wanneer ze het even niet heeft, het zeker steelt. Deelder is een fa naat van de Nederlandse taal en een fanatiek tegenstander van vereenvoudiging van onze moe dertaal. Een stortvloed van woor den laat hij los op de zaal. Of hij zich ook al een theaterpersoon lijkheid mag noemen, er zijn cri tici die dat menen te mogen be twijfelen. Die vinden dat de pre sentatie, althans tijdens de re- cent gegeven proefvoorstellingen, nog veel te wensen overlaat. Radius Ebbelaar 'Op het lijf geschreven', het nieuwe programma van het bal letduo Alexandra Radius en Han Ebbelaar, dateert alweer van me dio vorig jaar. Het duo reist er het hele land mee door en komt er zaterdagavond mee naar de Leidse Schouwburg. Het pro gramma bestaat uit choreogra fieën van Nils Christe. Is dat een geslaagde onderneming? Volgens een al eerder in deze krant gepu bliceerde recensie niet helemaal. Het programma biedt namelijk naar de mening van onze ballet medewerker te weinig afwisse ling. Het opent met 'Necessarily So', gezet op muziek van Gershm, en vervolgt met 'Strings', op een strijkkwartet van Bartok. Van Nils Christe worden voorts uitge voerd 'La Notte' en 'Duo Concer tant', welk laatste ballet ook al was opgenomen in het vorige programma van Radius en Ebbe laar. De uitvoering van al deze choreografieën kunnen worden gekarakteriseerd als zijnde zeer gedegen, maar dat mag men van dit danspaar ook wel verwach ten. Voor de muzikale begelei ding zorgen de violist Christiaan Bor (viool) en Hakon Austbö piano). Deze familievoorstelling begint om 19.00 uur. Herr Puntila Speciaal voor scholieren is er maandagavond in het theater aan de Oude Vest een voorstel ling van 'Herr Puntila und sein Knecht Matti'. Dit stuk van Ber- tolt Brecht wordt opgevoerd door het Westfalisches Landestheater uiteraard in de Duitse taal. In 'Herr Puntila uns sein Knecht Matti' voert Brecht de rij ke grootgrondbezitter Puntila ten tonele, die naar eigen zeggen lijdt aan een groot gebrek: tussen de langdurige periodes van dronkenschap, waarin hij een vriendelijk en vrijgevig mens is, heeft hij aanvallen van nuchter heid, die samenvallen met zijn zakelijke beslissingen. Is hij nuchter, dan wil hij zijn dochter Eva uithuwelijken aan een niets nut van goeden huize, maar als hij tijdens het verlovingsfeest on der invloed raakt ziet hij in zijn wakkere chauffeur Matti een be tere echtgenoot. En het is deze Matti die aan het eind van het verhaal het gedrag van heer Puntila aan de kaak stelt. Frisse Jongens De voorstelling, die Adèle Bloe- mendaal volgende week dinsdag avond in de Leidse Schouwburg zou geven, kan zoals bekend niet door gaan. In plaats van deze voorstelling is er een extra voor stelling van Frisse Jongens. Het duo geeft dan een herhaling van het succesvolle programma 'Ons Lowietje heeft een engel gezien'. De Blinde De Zwitserse toneelschrijver Friederich Dürrenmatt is vooral bekend om twee van zijn stuk ken: 'Der Besuch der alten Dame' (1955) en 'Die Physiker (1967). Tot zijn eerste werken behoort het nog niet eerder in ons land opge voerde stuk 'Der Blinde', dat nog niet in ons land is opgevoerd. Het Brandtheater brengt dit uit 1948 daterende stuk deze week in een eigen vertaling uit. 'De Blinde' wordt in het LAK-theater ge speeld op 19 (première), 20 en 21 maart. Het stuk speelt tijdens de der tigjarige oorlog en vertelt van de strijd tussen een blinde hertog en een Italiaanse veldheer. De her tog gelooft alles wat hem wordt verteld. De veldheer, Negro da Ponte, wil de hertog confronteren met de realiteit. En die realiteit is hard: oorlog en crisis hebben zijn slot tot een ruine gemaakt en zijn volk verjaagd. Palamedes, zoon van de hertog, maakt hem wijs dat er niets aan de hand is. Een troep haveloze toneelspelers en oorlogsprofiteurs moet in een door de veldheer geënsceneerd spel de hertog de ogen openen. Dürrenmatt gelooft in een door het toeval bepaalde wereld. Dit hoeft echter niet noodzakelijk tot passiviteit te leiden. Er is altijd een mogelijkheid, zo leert de pro grammatoelichting, de omstan digheden te manipuleren. Negro da Ponte belichaamt in 'De Blin de' deze visie. Deze produktie van het Brandtheater is tot stand gekomen onder regie van Paul Devilee. Imperium geeft op vrijdag- en zaterdagavond in het eigen Mi crotheater weer voorstellingen van het vorige week uitgebrachte toneelstuk 'Brokstukken'. Jubileum van Wassenaarse handweefster Alexandra Alexandra, handweefster: 'Gemiddeld doe ik zo'n twin tig uur over een vierkante meter. Ais ik hard doorwerk, heb ik een tapijt twee weken onder mijn handen' Zuyderduin) WASSENAAR - Het tapijt met vele blauwe en turquoise tinten ligt er zes jaar. De kleuren ervan ogen nog fris, ter wijl er toch dagelijks vele voetstappen, zelfs hondepoten overheen gaan. Als je het huis van Alexandra betreedt,let je daar ongemerkt op. Haar kunstwerken liggen immers veelal op de grond. Zo'n 400 'Alexandra's' zijn er in om loop, schat ze. Een jubileum in de kleden. Alexandra - onder deze firmanaam - opereert ze, heeft een aardige ma nier gevonden om haar 25-jarig be staan als handweefster in Wasse naar te vieren: ze ze exposeert kunst in een woonhuis. Zes goed- bevriende collegae zijn door haar uitgenodigd om in haar woning aan de Molenweg te exposeren. Zo hangen er van de overleden Paul Citroen enkele zeef- en steendruk ken, van Sierk Schroder zijn er aquarellen en van Hanneke Schui- tema staan er keramische klein- plastieken. Van Joop van Ulden, de partner van Alexandra, is er ke ramiek te zien, tenyijl Hans Eschauzier zijn inkttekeningen ex poseert. Een mooie gevarieerde collectie, die het bekijken waard is. door Saskia Stoelinga De jubilares zelf heeft het beschei den gehouden. Van haar is aan de muur een handgeweven tapijt te aanschouwen met allerlei diep blauwe tinten. Ook liggen er twee kleden op de vloer. Eind januari is Alexandra ver huisd van de Storm van 's-Grave- sandeweg naar de Molenweg in Wassenaar. Het is een tijdelijk on derkomen. "Binnen een jaar hopen Joop en ik iets definitiefs te heb ben. Of dat ook in Wassenaar zal zijn, weten we echt nog niet". "De bedoeling is, dat we voorlo pig in dit huis elke maand een ex positie houden. Hier in deze huis kamer. Nee, dat is geen enkel pro bleem voor ons. Allereerst houden wij van mooie dingen om ons heen en ten tweede vinden we de con tacten met mensen of beter gezegd bezoekers heel leuk. Je moet niet vergeten dat we altijd alleen werken", zegt Alexandra. Ook na mens Joop, die steeds goedkeu rend knikt bij de enthousiaste ant woorden van zijn partner. Geluiddempers Alexandra leerde het weven in 1959 bij Hans Polak, de eigenaar van de handweverij en -drukkerij 'het Paapje' in Voorschoten. Drie jaar daarna begon ze haar eigen handweverij in Wassenaar. Be scheiden merkt ze op dat haar werk echt niet meer inhoudt dan 'matjes vlechten'. "Ik maak geen ingewikkelde patronen, ik speel slechts met kleuren en de struc tuur van de wol". Haar tapijten worden voor aller lei doeleinden gebruikt. Spottend: "In grote hallen van bedrijven ge bruikt men mijn wandkleden als geluiddempers. In andere gevallen zijn het voetvegen. Soms werk ik in opdracht, de andere keer ont werp ik iets waar ik zelf zin in heb en verkoop ik dat in galerieën en op tentoonstellingen". De bovenverdieping van de wo ning is helemaal in beslag geno men door weefgetouwen en klu wen wol. Op een tafel liggen ver schillende kleuren beige en een vleugje paars. Dat ga ik verwerken in de volgende opdracht. "Gemid deld doe ik zo'n 20 uur over een vierkante meter. Als ik hard door werk, heb ik een tapijt (180 by 225 cm/2250 gulden) twee weken onder mijn handen". "Ach, een vetpot is het natuurlijk niet, maar ik leef en ik heb erg veel lol in dit werk. Deze toegepaste kunst, zoals ik het maar noem, geeft me echt veel, veel voldoe ning. Ter afwisseling weef ik ook stola's en beschilder ik zijde". Trots laat ze die ene onverkoopba re shawl zien die om haar hals zit geknoopt. Turquoise met geel. "Te apart misschien?" Schreeuwend De fotoboeken met daarin de af beeldingen van alle belangrijke kleden verraden dp verschillende kleurperiodes in haar leven. Ze schrikt zelf ook van de verschrik kelijke contrasten: mosterdgeel met paars en cyclaamrose. "Bbbbbrrrr, wat is dat paars ge meen van kleur. Ik zou het niet meer maken. Zo op het oog mis schien even mooi, maar niet bruik baar voor op de grond. Hier word je knettergek van", bekent ze. Het roodachtige kleed dat in een huis in Zuid-Frankrijk ligt heeft daaren tegen nog steeds haar goedkeu ring. Ze bestempel - het als een warm, mooi tapijt". "Ik ben nu op de bescheiden toer. Ik gebruik wel aparte tinten, maar niet meer van die schreeu wende kleuren. Het is wat harmo nieuzer allemaal". Met veel plezier toont ze de meest recente foto. Aar dewerk van Joop van Ulden dat moet passen bij een kleed van Ale xandra. Alles in blauwtinten. "Per fecte harmonie, vind je ook niet?" BRUSSEL - De ongeveer 150 schilderijen, aquarellen en teke ningen uit de nalatenschap van de wereldberoemde surrealistische schilder René Magritte, zullen vrij wel zeker niet voor België behou den blijven. De nabestaanden van de in 1967 overleden Belgische schilder hebben besloten de werken het komend najaar bij So theby's in Londen als één geheel te veilen. De doeken van Magritte verte genwoordigen volgens de familie een waarde van ruim zes miljoen gulden, maar taxateurs van Sothe by's houden het voorlopig op bijna vier miljoen. De veiling komt er omdat de familieleden van Magrit te weigeren een deel van de doe ken af te staan aan de Belgische staat om daarmee de successie rechten over de erfenis te betalen. Magrittes werken bleven na zijn dood in bezit van zijn echtgenote Georgette Berger. Die overleed vo rig jaar februari. In haar testament bepaalde zij dat tien van de werken geschonken zouden worden aan het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel, drie aan het Centre Beau- bourg in Parijs en twee aan het mu seum van Charleroi, de geboorte plaats van Magritte. Daarna ontspon zich echter een discussie tussen de Belgische over heid en de familieleden en andere LEIDEN - De openbare biblio- kop' op de rug van het boek 1 theek Leiden organiseert in sa- den aangegeven. Op deze menwerking met Stichting Burcht hoopt zij haar lezers, met belang- een aantal activiteiten rond de boe- stelling voor deze boeken, tege- kenweek, die morgen begint. De moet te komen, bibliotheek besteedt Veel aandacht Woensdag 25 maart is er een pa- aan boeken over misdaad en zal dit neldiscussie georganiseerd over in al haar vestigingen tot uitdruk- het onderwerp misdaadromans, king brengen door deze boeken bij Aanwezig zullen zijn: Theo Capel elkaar te plaatsen. Dit genre wordt (auteur en journalist, Ina Bouma met het teken 'pistool' en 'doods- (auteur), Bert Vuysjes (journalist ADVERTENTIE BOEKENWEEK 1987 op 18 maart signeert Tessa de Loo Volkskrant) en Menno Schenke (journalist Algemeen Dagblad). Naar aanleiding van een aantal stellingen zullen deze panelleden een discussie aangaan. Aanvang 20.15, Stichting Burcht, Burgsteeg 14 De stichting Burcht organiseert diverse activiteiten rond Jan Han- lo, dichter en 75 jaar geleden gebo ren (1912-1969). Morgen wordt om 17.00 uur in de galerie van de stich ting (Burgsteeg 14) de tentoonstel ling geopend: 'Het niets, aange naam gevuld met weinig'. Dit was een uitspraak van Hanlo over het werk van beeldend kunstenaar Vordemberge-Gildewart. Volgens Bernlef zou deze uitspraak ook be trekking kunnen hebben op Han: lo's werk: hele kleine dingen wa ren aanleiding voor Hanlo om gro te verhalen te schrijven. Op donderdag 19 maart om 20.15 uur heeft er een avond plaats bij de stichting Burcht onder het motto 'Jan Hanlo en Barbarber' met me dewerking van de oprichters (J. Bernlef en K. Schippers, G. Brands), uitgever (R. Kuipers) en drukker (C.H. Kleefsman) van dit tijdschrift. Volgende week maandag (23 maart) is er in diezelfde Burcht (20.15 uur) een tweede Hanlo- avond onder de titel: 'Hanlo herin nerd'. Dan is schrijver Adriaan Morriën uitgenodigd om over Han lo te praten. Tessa de Loo, de schrijfster van het boekenweekgeschenk, houdt morgenavond, de eerste dag van de boekenweek, een lezing bij de stu dentenvereniging Quintus, aan de Korte Mare. Aanvang 20.30 uur. 's Middags signeert de schrijfster haar boeken bij boekhandel Kooy- ker aan de Nieuwe Rijn. nabestaanden over de rest van de nalatenschap. De nabestaanden voelden er weinig voor de doeken - alsmede een grote collectie boeken en antieke meubels - te houden en er sucessierechten over te betalen, die kunnen oplopen tot 75 procent van de waarde. Voor de twintig erfgenamen zou er daarna immers maar weinig te verdelen overblijven. Daarom wil len zij de kunstwerken nu laten veilen. De Belgische staat heeft 'van alles geprobeerd om de doe ken voor België te behouden en verkoop naar met name Amerika te voorkomen. Het parlement nam zelfs in recordtijd een wet aan, die het mogelijk maakt om successie rechten te voldoen door een aantal doeken aan de staat te schenken, die ze dan weer in musea zou han gen. Die musea hebben zelf geen geld om de werken te kopen en waren zeer blij met dit gebaar, de familie leden echter minder. Zij willen het hele zaakje in één keer kwijt, en bovendien vonden zij dat de over heid te weinig wilde betalen. De Waalse deelregering, die hierbij voorop hep, wilde voor 27 stukken ongeveer twee miljoen gulden be talen. De voorzitter van de Waalse deel regering, Pierre Monfils, heeft al la ten weten toch te zullen meebie den op de veiling die later dit jaar wordt gehouden. In Belgische kranten werd echter vorige week ook een opmerking van hem geci teerd dat het vertrek van de werken naar het buitenland 'geen verlies' zou zijn. Die woorden wer den echter onmiddellijk weer te ruggenomen. Feit is dat over de culturele waar de van Magrittes werk in kunst kringen de nodige twijfels bestaan, ondanks de populariteit van de schilder. Juist die populariteit wordt Magritte aangewreven, om dat hij zich teveel door commercië le motieven zou hebben laten lei den. Bekende werken uit de nalaten schap zijn onder meer 'Le Galet' (1948), 'Magie Noire, Nu Couche' (1928) en 'L'Ile aux Tresors', die naar het Museum voor Schone Kunsten gaan. Het Centre Beua- bourg krijgt onder meer 'Le Viol' (1941) en 'Georgette au Bilboquet (1926). Alle niet-schilderwerken uit de nalatenschap, waaronder de boe ken en meubels, zullen worden ge veild op 31 maart in het Paleis voor Schone Kunsten in Brussel. Wat er gaat gebeuren met het huis in de Mimosastraat in Schaarbeek, waar Magritte jarenlang heeft gewerkt, is nog niet bekend. het boekenweekgeschenk van 16.00 - 18.00 uur bij BOEKHANDEL Nieuwe Rijn 13. 2312 JC LEIDEN Telefoon 071-144146 U bent van harte welkom! LONDEN (Rtr) - De Britse pianist Gerald Moore, tot aan zijn afscheid wereldvermaard begeleider van al le grote zangers en zangeressen ter wereld is in zijn huis in Midden- Engeland overleden. Moore, die 87 jaar werd, stierf vrijdag jl. in zijn slaap in Penn in Buckinghamshire. Gerald Moore is veelvuldig opge treden met solisten van internatio nale faam als wijlen Kathleen Fer- rier, Elizabeth Schwarzkopf, Victo ria de los Angeles en Dietrich Fi- scher-Dieskau en ook Jo Vincent. Moore was in 1899 in Watford ten noorden van Londen geboren in een familie zonder muzikale tradi tie. Hij ging op 15-jarige leeftijd naar Canada, om er muziek te stu deren onder professor Michael Hamburg. Hij was gedurende 50 jaar be roepspianist en zette een punt ach ter zijn carrière in 1967. Hij schreef een aantal boeken, waaronder zijn memoires met de titel 'Am I too loud?' Gerald Moore werd in 1954 ko ninklijk onderscheiden met de Or de van het Britse Imperium (OBE), voor zijn verdiensten voor de mu ziek. Archieffoto van Gerald Moore.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19