actief in vrije tijd 'De Sitterlaan moet veiliger voor fietsers' LOS presenteert videoband over ervaringen renovatie Werkloosheid Leidse regio in februari flink gedaald Muur, Luidruchtig begin sanering Zijloever Bezwaren afgewezen tegen bouw parkeer garage Schuttersveld DINSDAG 17 MAART 1987 LEjDSCH Si DAGBLAD: Fiom De Fiom houdt donderdag 19 maart aan de Langegracht 61 een informatieochtend over vakantiemogelijkheden voor al leenstaande ouders en hun kinde ren. Aanvang 10.00 uur. Fancy-fair Holifeest SSL Op vrijdag 20 maart wordt er een Holi-Phagwa feest georgani seerd door de Stichting Surina- mers Leiden. Aanvang vanaf 19.00 uur. Iedereen is van harte welkom. Programma: Inleiding over Holi-Phagwa, presentatie van Hindoestaanse klassieke zang, dans, muziek en Chautal. Gratis entree. Iedereen is wel kom. In het verzorgingshuis Rijn en Vliet aan de Aaltje Noordewier- laan wordt woensdag 18 maart een fancy-fair gehouden. Gelijk tijdig is er een boeken-, platen-, kleding- en rommelmarkt. Aan vang 10.30 uur. Workshop Yoga en meditatie is het théma van een op woensdag 18 en don derdag 19 maart gehouden work shop in de Zaailing (Hooigracht 41). De Canadees Ben Spector leidt de workshop. Aanvang 20.00 uur. Rommelmarkt In de Maranathakerk (Dijk- straat 2a) is vrijdag 20 en zater dag 21 maart een rommelmarkt. Onder meer is te koop: antiek, meubels, kleding en boeken. De markt is vrijdag van 19.00 tot 22.00 uur en zaterdag van 10.00 tot 13.00 uur. Afvallen De kruisvereniging Leiden houdt woensdagavond een the ma-bijeenkomst over afvallen. Diëtiste Margje Buitenhuis is ge spreksleidster. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is aan de Lammenschansweg 46. Amnesty Deze week houdt Amnesty In ternational twee schrijfavonden voor politieke gevangenen. In buurthuis De Mirt (Driftstraat 49) is vanavond een schrijfavond die begint om 20.00 uur. Donder dag 19 maart is er een schrijf avond in het Westerkwartier (Ten Katestraat 10a). Aanvang Onderwijs In buurthuis 't Spoortje (Bern- hardkade 40) wordt woensdag 18 maart een open dag van het on- derwijsvoorrangsgebied gehou den. Diverse werkgroepen rich ten kraampjes in met onder meer informatiemateriaal over buurt- projecten. Voorts worden video opnamen en diaseries getoond. Belangstellenden zijn welkom van 13.00 tot 16.00 uur. Voor meer informatie bellen 214790. Postzegels Philatelica heeft donderdag 19 maart een maandelijkse postze gelavond in de dependance van het Christelijk Lyceum dr. Visser 't Hooft aan de Antonie Duyck- laan. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN - Het Volkshuis heeft op vrijdag 3 april de première van de video 'Er kan meer dan u denkt'. Hierin vertellen huurders over hun goede en slechte ervaringen tij dens de renovatie of onderhouds beurt van hun woning. De film is gemaakt door het Lan delijk Ombudsteam Stadsvernieu wing (LOS). Deze'organisatie komt op voor de belangen van bewoners. Het team heeft de video met name gemaakt voor bewonersorganisa ties en buurthuizen. Zij kunnen de film huren en aan buurtbewoners vertonen. Bewoners krijgen in de video iets te horen over rechten en moge lijkheden bij het opknappen van hun woning. Zo krijgen ze bijvoor beeld iets te zien over subsidie- en inspraakmogelijkheden wanneer een verhuurder het huis renoveert. Ook Leidse burgers komen in de video aan bod. Zij vertellen over een onverwacht grote huurverho ging na de renovatie van hun wo ning. In de video wordt uitgelegd hoe bewoners deze tegenvaller kunnen voorkomen door afsluiting van een zogenaamd renovatiecon tract. Hierin legt een verhuurder vast welke huurprijs de bewoner na renovatie van de woning gaat betalen. Na de videovertoning overhan digt het LOS zijn gemeentelijke modelverordening aan de vereni ging van Nederlandse gemeenten. Een gemeente als Leiden moet in zo'n verordening vastleggen aan welke eisen huurders moeten vol doen, voordat ze voor subsidie voor woningverbetering in aan merking komen. Het LOS heeft in zijn model vooral gelet op de in spraakmogelijkheden die huur ders hebben bij onderhoud en ver betering van hun woning. De middag begint om 15.00 uur. Kaarten zijn gratis verkrijgbaar bij het LOS, op de Oude Gracht in Alkmaar. LEIDEN - Met het ontsteken van twee kilo explosieven op het ter rein van de voormalige scheeps werf Boot hebben wethouder Pe ters en gedeputeerde Hekkelman gisteren het startsein gegeven voor het saneren van grond aan de Su- Verzet tegen parkeerdek LEIDEN - De buurtvereniging Maredorp blijft zich verzetten te gen de bouw van een parkeerdek achter de nieuw te bouwen appar tementen aan de Stille Rijn. Pro jectontwikkelaar Erica zag zijn oorspronkelijke plannen voor de bouw van deze parkeergelegen heid eerder afgewezen omdat over last voor de woningen aan de Haar lemmerstraat werd gevreesd. Daar op zijn de plannen voor het par keerdek zodanig aangepast dat de overlast volgens de projectontwik kelaar vermindert maar de buurt vereniging heeft daarin geen ver trouwen. Deze heeft een brief naar het college van B en W geschreven waarin staat dat er op voorhand be zwaar wordt gemaakt tegen elke vorm van medewerking die B en W aan de bouw van het parkeerdek verleent. matrastraat. Daarmee is de grond- sanering in Zijloever veel eerder begonnen dan verwacht. Alge meen werd aangenomen dat pas in 1990 met saneren kon worden be gonnen. De gemeente is van plan om op deze plek eën bejaardente huis en woningen te bouwen. Vol gend jaar moet de sanering klaar zijn. Het saneren is nodig omdat in de grond olie en zware metalen zijn aangetroffen. De door de gemeente aangekochte grond wordt eerst af gegraven en daarna voorzien van nieuwe grond. De afgegraven aar de wordt opgeslagen in de provin ciale opslagplaats in Moerdijk, de eerste keer dat deze opslagplaats wordt gebruikt. In de toespraken, na het in gang zetten van de werkzaamheden, werd vooral de snelle afwikkeling van deze zaak geroemd. De provin cie deelde bij het indienen van de plannen mee dat pas in 1990 geld beschikbaar was. Groot was de verbazing dat de provincie onlangs meedeelde dat er toch nog geld was om het project te realiseren. De kosten van de sanering worden geraamd op 1,6 miljoen gulden, waarvan de gemeente, naast een drempelbedrag van een ton, 10 procent voor haar rekening neemt. Met het totale project, saneren en bouwen, is ongeveer een bedrag van 8 miljoen gemoeid. LEIDEN/LISSE - De werkloos heid in de Leidse regio en de duin en bollenstreek is de afgelopen maand afgenomen met ongeveer 260 personen, zo blijkt uit de cijfers van het gewestelijk arbeidsbureau (GAB). In februari konden 174 mannen aan een baan worden ge holpen en 84 vrouwen. In totaal staan in het gewest Leiden en Lis- se nu 10.665 mensen als werkzoe kende ingeschreven. Bij de mannen daalde de werk loosheid vooral in de bouwnijver heid (59 minder) en onder onge schoolden, waar het aantal inge schrevenen met 21 afnam. Dit laat ste is vooral te danken aan het feit dat veel ongeschoolden aan het werk konden in de bollenteelt. De vermindering van het aantal werk loze mannen in het rayon Lisse was daarom ook groter dan in het rayon Leiden: respektievelijk 108 en 66. In vrijwel alle andere be roepsgroepen was van een daling of stijging van het aantal werkzoe kende mannen weinig te merken. Het arbeidsbureau verwacht dat de werkloosheid onder mannen de komende maanden nog verder zal afnemen. Die daling zal waar schijnlijk tot juni duren, wanneer de nieuwe lichting schoolverlaters op zoek gaat naar een baan. Op ter mijn zal de daling van het aantal mannelijke werklozen zich weer voortzetten omdat, aldus het GAB, een grote vraag is naar jeugdige ar beidskrachten. Het arbeidsbureau stelt ook dat jongens tot en met 22 jaar naar ver houding het meest profiteren van de opleving van de economie. De jeugdwerkloosheid onder mannen daalde de afgelopen twee jaar met ruim 43 procent. Ook onder vrouwen blijft de werkloosheid gestadig dalen. Toch waren de veranderingen in de meeste beroepsgroepen ook hier vrij gering'. In de sectoren onder wijs en verzorging nam het aantal werkloze vrouwen toe met respek tievelijk 5 en 8 vrouwen. In de za kelijke dienstverlening en onder ongeschoolden daalde de werk loosheid met respektievelijk 21 en 48. Dat laatste cijfer kan ook op het conto worden geschreven van de bollenteelt, waar veel vrouwen een - tijdelijke - baan vonden. Net als bij jongens, profiteren meisjes tot en met 22 jaar het meest van de aantrekkende economie. De totale werkloosheid is sinds fe bruari 1985 afgenomen met 15 pro cent. Onder vrouwen tot en met 22 jaar was de daling bijna 40 procent. Werkloosheidsontwikkeling in de verschillende gemeenten, die tot het gebied van het Gewestelijk Arbeidsbureau Leiden behoren: Mannen Vrouwen jan. 1987 febr. 1987 jan. 1987 febr. 1987 Alkemade 154 144 73 69 Katwijk 650 614 171 178 Leiden 3978 3967 2034 2035 Leiderdorp 347 341 195 182 Oegstgeest 222 226 148 143 Rijnsburg 100 99 45 42 Valkenburg 27 30 10 13 Voorschoten 281 277 170 168 Warmond 64 62 25 25 Zoeterwoude 82 79 51 50 Overige i i Rayon Leiden 5905 5839 Hillegom ,241 226 163 133 Lisse 240 219 152 131 Noord wijk 416 380 221 216 Noordwijkerhout 177 145 111 102 Sassenheim 141 143 102 101 Voorhout 91 85 40 39 Overige Rayon Lisse 1306 1198 789 722 Totaal Gewest 7211 7037 3712 3628 LEIDEN - Bezwaren van omwo nenden tegen de bouw van een ex tra parkeergarage op het Schut tersveld zijn door de gemeentelijke commissie voor beroep- en be zwaarschriften afgewezen. Omwo nenden hadden geprotesteerd te gen het feit dat de garage komt op een plaats waar huizen gepland waren. Vogens de commissie heeft het gemeentebestuur voldoende rekening gehouden met de wensen van de bewoners. Bewoners van Hoge Morsweg hele dag zonder stroom LEIDEN - Ongeveer 100 bewoners van de Hoge Morsweg hebben za terdag bijna tien uur zonder elek triciteit gezeten, zonder dat ze de oorzaak daarvan kenden. Het Energiebedrijf Rijnland, dat de stroom had uitgeschakeld in ver band met werkzaamheden aan een elektriciteitsstation, had verzuimd de bewoners in kennis te stellen. Alleen de scheepswerf Akerboom, op wier terrein het elektriciteitssta tion zich bevindt, was door het energiebedrijf ingelicht. De werkzaamheden betroffen een revisie en een gedeeltelijke vernieuwing van het elektriciteits station. Het werk duurde overi gens langer dat het energiebedrijf had verwacht. De bewoners van die aan het ge-, deelte van de Hoge Morsweg tus sen de scheepswerf Akerboom en de spoorwegovergang wonen, wer den het zwaarst getroffen door de 'stroomstoring'. Zij moesten het van 's morgens acht tot 's avonds zes uur zonder elektriciteit stellen. De bewoners aan de andere kant van Akerboom, zaten slechts an derhalf uur zonder stroom. De parkeergarage was niet opge nomen in het oorspronkelijke ont werp voor het Schuttersveld. Op aandrang van ondernemersorgani saties werd later tot de bouw ervan besloten. De garage moet 300 par keerplaatsen gaan bevatten die voornamelijk zijn bedoeld voor de werknemers van de kantoren op het Schuttersveld. De bezwaren van bewoners van de Maredijk- buurt gelden vooral het doodse aanzicht van de garage. Zij zien op deze plaats liever woningen ge bouwd die voor verlevendiging van het gebied kunnen zorgen. De bewoners stellen dat zij in een eer der stadium al hadden aangedron gen op uitbreiding van de parkeer gelegenheid op het Schuttersveld door onder de kantoren parkeer kelders te bouwen. Hun opmerkin gen waren door de gemeente ech ter steeds in de wind geslagen, zo wordt betoogd. Nadat duidelijk werd dat er be zwaren waren tegen de bouw van deze garage, heeft de gemeente de plannen enigszins aangepast. Zo komen er tussen de garage en de bestaande woningbouw huizen te staan om het zicht op de garage te ontnemen. Bovendien is de toe gang van de garage naar de Schip- holweg verplaatst. De commissie vindt dat de gemeente op deze wij ze de bewoners voldoende tege moet is gekomen. Tijdens de zitting van de be roepscommissie vroegen de bewo ners naar plannen van de gemeen te voor de toekomst van hun wijk. Opgemerkt werd dat mede door de ontwikkeling van Schuttersveld als kantorencentrum het een 'ko men en gaan' is in.de wijk. 'Finan cieel draagkrachtige bewoners trekken weg, minder gefortuneer- den blijven noodgedwongen zit ten. De huizen worden verwaar loosd", aldus een van de bewoners. De werkgroep Maredijk, het over legorgaan tussen bewoners en ge meente, is al enkele jaren geleden ter ziele gegaan omdat bestuursle den verhuisden. Bewoners schrijven brief aan gemeentebestuur LEIDEN - Een aantal bewoners van de De Sitterlaan wil dat de ge meente Leiden deze straat snel vei liger maakt voor fietsers. Ze drin gen er in een brief aan de gemeente op aan dat voor september van dit jaar, voordat het nieuwe schoolsei- zoen begint,, maatregelen worden genomen. De 18 bewoners die de brief hebben ondertekend, zijn overigens boos op de gemeente Leiden omdat deze, hoewel zij al jaren geleden op de problemen is gewezen en ondanks herhaalde toezeggingen er iets aan te doen, nog steeds geen actie heeft onder- A. Abcouwer, een van de initia tiefnemers van de brief, stelt dat er dagelijks ongeveer 4000 fietsers, voornamelijk scholieren, over de De Sitterlaan rijden. De straat is echter ook een belangrijke route voor auto's. Die rijden bovendien vaak nog veel te hard, aldus Ab- "Aan de snelheid van die auto's, willen we weinig doen. Verkeers drempels en dergelijke hebben niet zo veel zin. Het is nu eenmaal een hoofdroute en als het autover keer eruit gehaald wordt, gaan die wagens ergens anders naar toe, met alle gevolgen van dien. Het verkeer is net als water: het moet ergens naar toe stromen". Parkeren De veiligheid van de straat zou echter al een aardig stuk zijn ver beterd wanneer bij een paar kruis punten enkele - betrekkelijk een voudige - maatregelen worden ge troffen, twee bushaltes worden verplaatst en de parkeerplaatsen langs de straat anders worden aan gelegd. Abcouwer: "De manier waarop de auto's nu langs de kant van de straat geparkeerd staan - in de lengterichting, evenwijdig aan het trottoir - is werkelijk levensge vaarlijk. Als een automobilist wil wegrijden, kan hij het achterop ko mende fietsverkeer niet of nauwe lijks zien. Er is een enorme dode hoek. Het gevolg is dat er veel aan rijdingen en bijna-aanrijdingen met fietsers plaatshebben". Bewoners hebben de gemeente al geruime tijd geleden voorgesteld de parkeerplaatsen zo te verleggen dat ze niet meer evenwijdig aan het trottoir liggen, maar daar schuin tegen aan. Daarbij zouden de par keerplaatsen zodanig moeten wor den ingericht dat automobilisten gedwongen zijn hun wagens er achteruit in te rijden. "Het voordeel daarvan is dat au tomobilisten, als ze willen wegrij den, over de neuzen van andere au to's kunnen kijken en dus een goed r De Sitterlaan; volgens enige bewoners is deze straat onveilig i x moet de gemeente snel maatregelen nemen. uitzicht hebben over de rijbaan", meent Abcouwer. Volgens hem kost de maatregel geen parkeer plaatsen. Wel moet een gedeelte van het trottoir worden opgeof ferd, maar dat is, zo meent hij, breed genoeg. Een ander punt dat de bewoners verbeterd willen zien, is het kruis punt De Sitterlaan met de Van 't Hoffstraat en de Franchimontlaan. Dat is, zo vinden zij, een zeer ge vaarlijk kruispunt omdat de De Sitterlaan daar een ongelukkige bocht maakt. Automobilisten krij gen daardoor de neiging over de fietsstrook te rijden, waardoor al veel ongelukken en bijna-ongeluk- ken zijn gebeurd, aldus De Sitter- laan-bewoner J. Laken. Een herinrichting van de straat is uiterst kostbaar, zo al niet onmoge lijk. Maar volgens Abcouwer kun nen de problemen eenvoudig wor den opgelost door op het wegdek een aantal witte, steeds breder wordende strepen aan te brengen. Door die lijnen krijgt de autobe stuurder de indruk dat hij harder is gaan rijden, waardoor hij automa tisch vaart mindert. Het kruispunt kan voorts over zichtelijker worden gemaakt door in de middenberm spiegels neer te zetten, waarin auotomobilisten en fietsers het verkeer op de De Sit terlaan kunnen zierr aankomen. Bovendien dringen bewoners aan op het neerzetten van waarschu- wings- en gebodsborden. Bushaltes Een doom in hun oog, zijn ook de bushaltes bij het kruispunt met de Bakhuis Roozenboomstraat en de kruising bij het station Lam menschans. Op beide plaatsen zijn de haltes voor het kruispunt ge plaatst, waardoor automobilisten en fietsers het verkeer op de De Sitterlaan niet kunnen zien. Wor-, den de haltes voorbij de kruispun ten geplaatst, dan is het probleem opgelost. De Sitterlaan-bewoner J. Laken meent overigens dat de hal te bij de Bakhuis Roozenboom straat op kaarten na de kruising staat ingetekend. "Die hoort dus helemaal niet op haar huidige plaats te staan". De verschillende kruispunten in de De Sitterlaan zouden trouwens ook een stuk veiliger worden wan neer de struiken in de midden berm fors worden gesnoeid. "We willen het groen niet kwijt, zeker niet. Maar nu beneemt het wegge bruikers het zicht". Wat volgens de bewoners wel mag worden omgehakt, zijn de bo men op het trottoir. "Ons was be loofd dat deze zouden worden weg gehaald, zodra de bomen in de middenberm flink waren gegroeid. Ze staan er echter nog öteeds. De wortels drukken de stoeptegels omhoog, waardoor het voor oude ren en gehandicapten vaak gevaar lijk wordt zich over het trottoir voort te bewegen", meent Abcou wer. De bomen zorgen trouwens voor nog meer overlast. Hun wor tels zijn kennelijk zo sterk dat ze door de rioleringsbuizen groeien en de rioleringen verstoppen. Ab couwer houdt zelfs vol dat ze de huizen beschadigen. "Sommige wortels zijn onder de huizen door gegroeid, tot in de achtertuin". Gesprek Verkeersambtenaar C. van Groe ningen zegt dat de gemeente Lei den wel degelijk oog heeft voor de problemen rond de De Sitterlaan. "En veel van de klachten van de bewoners hebben ook wel enige grond, maar wij vinden de situatie ook weer niet zo alarmerend dat we er snel maatregelen moeten ne men. Ik heb in elk geval met een van de bewoners afgesproken dat we binnen drie weken een ant woord geven op de brief en daarna snel om de tafel gaan zitten om eventuele maatregelen te bespre ken". Volgens Van Groeningen is het de bedoeling dat de directie groen van de gemeente een aantal bomen langs de De Sitterlaan weghaalt omdat ze te ver zijn doorgeschoten. "En dan is het ook tijd om een aan tal parkeermaatregelen te nemen". Van Groeningen ziet echter niet veel in het plan van Abcouwer om auto's voortaan schuin te laten par keren. "Dat veroorzaakt ook weer allerlei problemen. Wagens moe ten stoppen en achteruit steken. Daardoor kunnen ook botsingen ontstaan met fietsers. Uit landelij ke onderzoeken is trouwens geble ken dat parkeren in de lengterich ting de meest veilige vorm is". Het verplaatsen van bushaltes wordt door de gemeente overwo gen. "Ik weet eerlijk gezegd niet precies wat daarmee aan de hand is. Ik heb de zaak pas onlangs over genomen van een collega die is ver trokken. Maar wat de bewoners zeggen, klinkt niet onlogisch". Voorts bestudeert de gemeente ook enkele - eenvoudige - ver keersmaatregelen voor het kruis punt met de Franchimontlaan en overweegt zij maatregelen om het uitzicht over de middenberm te verbeteren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13