Affaire dierenpark:'Nu moet het publiek maar oordelen...' Terrasflat mag worden gebouwd Nieuwe baas voor Oegstgeester dierentehuis Chauffeur veroordeeld vanwege ongeluk Materiaalfout oorzaak explosie in Leiderdorp DINSDAG 17 MAART 19R7 -LEIDSCH £m DAGBLAD: Volgens statenleden laat vooral provincie boek liever gesloten Wassenaar/den haag - Eind 1985 sloot het Wasse- naarse dierenpark zijn deu ren. De miljoenen van pro vincie, rjjk en gemeenten hadden dat niet kunnen voorkomen en velen ver wachtten diepgravende on derzoeken of zelfs schade claims. Na anderhalf jaar is het daar niet bepaald van gekomen. Tweede Kamerle den bleken tevreden met vage antwoorden van mi nister Braks, gemeenten za gen mokkend af van ver dere acties en de provincie is helemaal een verhaal apart. door Paul van der Kooij Daar moest D66 dreigen met een - unieke - provinciale enquête voor dat er een onderzoek werd toege zegd. Om het onderzoek ook echt van de grond te krijgen, moesten D66 en klein links (PSP. PPR. CPN) keer op keer indringende vragen stellen over de 2,25 miljoen provinciegeld die in het park is ge stoken. Nu de resultaten van het onderzoek in een niet echt onthul lende nota staan, voelen ze zich roependen in de woestijn. De ande- zyn de hardste provinciale woor den nog niet hard genoeg. Volgens de nota kwam hij ver antwoordelijkheden niet na, vluchtte hij voor zijn eigen verant woordelijkheden, had hij njaag- dne grote partijen zijn'gebonden'; Haag dat de zakenman maar Gedeputeerden van WD en PvdA 600.000 gulden zou krijgen voor behoren tot de eerstverantwoorde- zijn dieren en het voor de provincie lijken en het CDA zou niet graag voordeliger uitpakt wanneer uit het college worden gezet. De Louwman uit die geschatte op- christen-democraten moesten vori- brengst een nette sluiting betaalt. ge keer na een klinkende verkie- Wanneer de provincie haar aande- slechte relatie met het personeel, zingswinst met minder gedepu- len niet op het laatst had overge- gaf hij het geld voor de broodnodi teerden genoegen nemen dan de dragen en de dieren inderdaad ge public-relations niet uit kleinere WD en PvdA. En ook de ze keer lijken liberalen en socialis- de provincie "een beetje afgekund ten, samen een flinke meerderheid, van de verplichting om niet te enthousiast over het CDA. miljoen garant te staan Zo zien P. Pieters (D66) en klein vloeiingsregelingen, het onder links het althans. Klein links op houd van dieren en het alsnog re- zijn beurt, wil de protesten niet te gelen van erfpacht", aldus Steegh. hard aanzetten omdat dat het dage- "Feitelijk gezien hadden we dan lijks bestuur niet te bang moet makkelijker kunnen zeggen dat worden om met bedrijven in zee te het niet redelijk is om zoveel kos- het aantal bezoekers werden gaan. Dat zou de partij politiek ge- ten te maken als eerst was gere- laag geschroefd, geld". Nu heeft het zelfs geen te gaan of Louwman niet te goeder heid en het niet trouw heeft gehandeld, zoals van T verschillende kanten wordt aange voerd. Dit zou vooral hebben ge speeld in 1985, het laatste jaar van het dierenpark. De provincie niet teveel nnHer niocht van Louwman haar aande- vI,.., women eenomen" zest Pie len niet overdragen aan Van der zeggen", brengt hij uit. "Een ters. Hij bleek weliswaar bereid op Val.k' Louwman liet "de renovatie tenman heeft een andere taak dan nmf nfmnl/on on rlo rlirontontt f'pn nrovi Tl PI P zien jammer vinden. Waterdicht Naast deze politieke spelen ook persoonlijke overwegingen een rol: de direct verantwoordelijke PvdA-gedeputeerde J. Borgman "moet in de nadagen van zijn schit terende worden genomen", zegt Pie- hadden opgebracht, dan had de hij zelfs de aangetrokken pr- kund man weg. Samen met andere direc- twee tieleden meldde hij tegenvallers af- niet, creërde hij spanningen met de architect en voerde hij een raar be leid in tijden van tegenslag: de uit gaven voor personeel gingen om hoog, de public-relationspot moest laten en de ramingen van Pieters: "Dat kan voortkomen uit frustratie, onwil, onbekwaam- geloven in Louwman ondertussen hield 'zijn directie' de hand boven het hoofd en bleef vasthouden aan het vetorecht. Wilde hij de zaak sabote ren? Pieters formuleert voorzich tig. "Ik kan dat niet met zekerheid niet afmaken" en de directeur "werd koste wat het kost gehand haafd". Kleine letters de knieën te gaan, maar in het stof bijten deed de bestuurder niet. En dan zijn er ook nog financiële over wegingen. Wanneer de provincie teveel praat over het park komen de andere geldschieters, zoals het ministerie van landbouw, mis schien wel met schadeclaims. De eigenaar rentuin, E. Louwman, hoeft daar- vinciale Staten over niet te peinzen omdat de twee akkoord gingen met- partijen in de opheffingsovereen- operatie, sloot het dagelijks be komst hebben afgezien van alle stuur van de provincie in vyf da- Terugkijkend constateren de twee statenleden dat de eerste er MM2: «r-W-sdl SÏÏ* Gelooft u dat? provincie: winstmaken". En het dierenpark, de grote hobby van de familie Louwman, mocht niet teveel kosten. "Hij zag de bijdrage van de provincie dan ook als subsi die, had niet het idee met een part ner in zee te zijn gegaan", aldus Pieters. "Toen die subsidiestroom wegviel, blokkeerde hij iedere r Links J. Steegh (PSP,PPR,CPN) en rechts P. Pieters D66voor- Haagse Provinciehuis: "Ook op het laatst is de provincie erin geluisd" De statenleden hadden dit niet partijen zeggen steeds dat het claims. Anders dan de gedeputeer- gen een raamovereenkomst met direct door. Steegh en Pieters een goede les was, maar dat de pro vincie verder moet. Aan diepgaan de discussies hadden en hebben zij niet zo'n behoefte. "De neiging het college te dek ken is hier nogal groot", aldus J. Steegh van klein links. Vooral de de en andere partijen, zijn D66 en Louwman. Tegenover de gewiek- den dat logisch: "Je moet zoveel klein links daar helemaal niet blij ste auto-importeur "zat geen enke- mogelijk overlaten aan Gedepu teerde Staten. Wanneer je je met a Zij geloven dat ook aan het le provinciale zakenman' eind de provincie "erin is geluisd" vendien interesseerde Borgman les gaat bemoeien, wordt dat en Louwman ook in de laatste qren "zich de ballen voor kleine letter- werkbaar voor het collége", kon verdienen aan zijn dierenpark, tjes", aldus Steegh. Er was een juri- "Te gemakkelijk" geloofde Den dische deskundige bij Later werd het anders. Verschil- die lende statenleden constateerden het die- gedepu teerden intens voorzichtig werden. Exploitatie-overzichten werden aarzelend verstrekt en bleken later iets te rooskleurig, het toegezegde alleen thuis in publiekrecht, met eigen ogen dat het Van privaatrecht wist hij helaas renpark een zootje mets, zegt de jurist. TM Er kwamen dan ook bepalingen) in de overeenkomst te staan waar de statenleden absoluut niet mee uit de voeten kunnen: de provincie onderzoek verdween zelfs uit het mocht haar aandelen niet verko- voortgangsregister. Ook nu nog pen, Louwman had een vetorecht moeten burgers AROB-procedures bij alle belangrijke beslissingen, starten om stukken uit de Raad kreeg een terugkooprecht en bleef eigenaar van grond en dieren. Zijn directeur Van Dooyeweert mocht Commissarissen op tafel te krijgen. Veel vergaderingen waren niet LEIDERDORP - De terrasflat in Leiderdorps nieuwbouwwijk Bui tenhof mag er komen. De commis sie beroep- en bezwaarschriften heeft de protesten van bewoners- belangenvereniging 'Het Buiten- hofje' uit de wijk terzijde gelegd. De commissie heeft onder meer 'nee' tegen 'Het Buitenhofje' ge zegd omdat voor de 70 apparte menten in de terrasflat grote be- Ambulance gestolen in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Aan de Laan de Goede Herder, in Zoeterwoude- Rijndijk, is vannacht een auto-am bulance gestolen van een garage bedrijf. Deze eenassige aanhanger, bedoeld voor het vervoeren van personenauto's, stond los. Volgens de politie worden dergelijke voer tuigen meestal met een ketting aan een lantaarnpaal bevestigd. langstelling zou bestaan. Het me- rendeel is al verkocht. Bovendien de genoemde twee miljoen beta is de gemeente in een eerder sta- len. dium al tegemoet gekomen aar een aantal wensen van 'Het Buiten- men in vijf dagen zo'n belangrijk hofje'. Zo werd de hoogte wat afge- document in elkaar had gedraaid, zwakt en komen er nu 70 in plaats waren we er allang op ingespron- van 72 appartementen. gen. Een beetje tegenwind en alle De bezwaren van de belangen- bepalingen werkten tegen de pro- vereniging spitsten zich toe op vincie", aldus Steegh, die aangeeft twee punten: de hoogte van de ter- dat de provincie zich de tijdsdruk rasflat (elf meter) en de vraag waar- had laten aanleunen. De praktijk ~™]de gemeente zo'n haast met de toonde dit alles genadeloos niet worden ontslagen en bij een openbaar en sommige voorzorgs faillissement moest de provincie maatregelen kwamen ronduit pa- bouw heeft dat er gebruik gemaakt moet worden van een zogeheten verklaring van geen bezwaar om de terrasflat neer te zetten. De gemeente heeft de bouwer, Padox-Panagro, alle medewerking verleent omdat ze blij is met de komst van zo'n "markant punt" in de nieuwbouwwijk. De flat verrijst bij de vijver die in Buitenhof wordt aangelegd. En dat gegeven stuit juist op protesten bij de belangen vereniging. Ze vreest dat de toe komstige flatbewoners straks een riant uitzicht krijgen op de vijv terwijl de bewoners ranoïde over. Pieters: "We kregen l- hier eens papieren over het dieren- 'Als wij^ hadden geweten dat parl$, die we meteen weer moesten teruggeven. Men had het idee dat mannen van Louwman hier in huis waren. Van die ventjes in regenjas sen die de prullemanden naplui zen. Kun je nagaan". Toen hij dergelijke woorden on langs in een statencommissie ge bruikte, werd Borgman boos. "Hij echt geëmotioneerd". Bij directeur Van Dooyeweert dere delen van zijn betoog vielen zelfs mede-statenleden over hem heen. Zo zeiden verbaasde CDA'ers: "Is dat gezegd?". En toen Pieters de notulen erbij haalde, werd de vraag: "En geloofde u dat? Welke bank steekt er nou geld in exploitatieverliezen?" Pieters verbaast zich over derge lijke taferelen. Hij voert aan dat het beleid juist gebaseerd was op der gelijke toezeggingen. Die kan je dan toch niet zomaar veranderen? "Maar men wilde duidelijk niet meer praten", zegt Steegh. En: "De agressie was groot wanneer je wel doorging. Ik moest in mijn vragen gewoon om de problemen heenzei- len". Hij noemt dat een hele fru strerende ervaring en heeft geen zin om in de paar weken dat hij nog demissionair statenlid is, meer van dergelijke confrontaties op te roe pen. Toch is er stof genoeg voor vra gen: Waarom wilden de banken geen geld steken in de exploitatie verliezen? Of heeft de provincie dat niet eens gevraagd? Hoe kwam de overeenkomst tot stand? Wan neer is het geld naar de renovatie is gegaan en hoelang liep dat door? Ook wil hij weten waarom de pro vincie zo laat is geïnformeerd. "Dat de nota van de provincie op dergelijke punten gewoon langs de feiten glijdt, zei niemand. Triest". Echt bijzonder is dit volgens Pie ters niet bij de provincie. Pieters: "Om het voor de buitenwacht be grijpelijk te maken, moet je kei hard wat zeggen. Maar als je dat doet, valt iedereen over je heen". Steegh: "Je raffelt je punten vaak een beetje af. Het heeft geen ballen en straalt een sfeer uit van: het pu bliek volgt het toch niet. Hooguit zit er andérhalve man op de tribu- Het vertrekkende D66-statenlid Pieters betreurt dit. Als democraat vindt hij dat gekozenen zorgvuldig met de kiezers moeten omsprin gen. Voorop staat hierbij dat iedere gekozene publiek verantwoording moet afleggen. "En helaas blijkt men niet altijd bereid dat te doen", verzucht Pieters. En dan, samen: "Het publiek moet nu maar oorde len". Kunstkring Vijf leden van de Voorschotense Kunstkring exposeren op de zolder van het Ambachts- en Baljuwhuis schetsen en tekeningen. Er zal in hoofdzaak figuratief werk te zien zijn. De nadruk ligt op snelle noti ties die de "spontane uitdrukking van de kunstenaars" tonen. Zo zijn er strandtaferelen van Bettien Scherft. Wind en zand zijn de on derwerpen in de tekeningen van Nando Faneyter. Sierk Schroder en Jolanda Frederiks tekenen mensen en dieren en het werk van André de Regt legt de nadruk op de bewegin gen in de menselijke figuren. De tentoonstelling is vanaf vrijdag, 20 maart, te zien tot 5 april in het mo numentale pand aan de Voorscho tense Voorstraat 12. DEN HAAG/WASSENAAR (ANP) - De 44-jarige Haagse buschauf feur H.S. is vanochtend door de rechtbank in Den Haag veroor deeld tot twee weken voorwaarde lijke gevangénisstraf met een proeftijd van twee jaar, een jaar voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid met een proeftijd van twee jaar en een boete van 2.000 gulden. De chauffeur veroorzaakte vorig jaar in Wassenaar bij een 80-jarige vrouw blijvend letsel. Hij reed al weg toen ze nog aan het uitstappen was. De vrouw bleef met een voet tussen de klapdeuren steken en werd zo 57 meter meegesleurd. Bij het stoppen van de bus schoot het slachtoffer los. waarna het achterwiel haar knie verbrijzel de. De vrouw die door het ongeluk ook flinke psychische schade heeft opgelopen, zal in een verpleegte huis moeten blijven. De straf voor de chauffeur is overeenkomstig de eis van de offi cier van justitie. Die had een voor waardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid gevorderd omdat de chauffeur anders ontslag riskeert. Van de busmaatschappij NZH, waarbij hij werkt, kreeg S. al drie maanden proeftijd. Dè chauffeur voerde indertijd op de rechtszitting aan dat de wegrij- beveiliging van de bus kapot was. Volgens de officier had hij om die reden extra zorgvuldig moeten zijn. 'Meerburg' behaalt alle ereplaatsen ZOETERWOUDE - De afdeling Jazzgymnastiek van de Gymnas tiekvereniging Meerburg maakte na het vertrek van Thea van Tonge ren in februari 1986 een moeilijke tijd door. Met het benoemen van een nieuwe technische leiding, be staande uit de dames Tine Her- bold, Liesbeth Barenbrug en Jac queline van der Heijden, hoopte het bestuur het enthousiasme weer terug te brengen. Dat dit geen ver geefse hoop was bleek dit weekein de op de districtswedstrijden in de volledig uitverkochte sporthal "De Fluit" in Leidschendam. Alle ere plaatsen waren voor de Zoeter- woudse teams. Voor de samenstel ling van de oefening, de moeilijk heidsgraad en de uitvoering waren in totaal 20 punten te behalen. In de categorie t/m 12 jaar be haalde Meerburg de eerste plaats met 16 punten, tweede was Groen wit uit Leiden met 12,6 pnt. en der de was Wilskracht Alphen met 12,5 pnt. Bij de 12- t/m 15-jarigen was de eerste plaats voor Meerburg met 16,5 pnt., tweede was ONA Delft met 13,75 pnt. en derde Gymnova L'dam met 11,5 pnt. In de categorie 16 jaar en ouder was weer Meerburg eerste met 16,75 pnt., Nog dit jaar renovatie: ruimere hokken, aparte quarantaine-ruimte staande woningen er omheen hun uitzicht zullen worden belem merd. OEGSTGEEST - De honden de be- katten van het Oegstgeestse die- rentehuis Postbrug hebben een nieuwe baas. Mevrouw W. Wentzel uit Diemen is de nieuwe beheerder van het tehuis aan de Haarlemmer trekvaart 41Door de stichting Die rentehuis Leiden en omgeving is zij voor deze functie gevraagd na dat een paar jaar geleden haar solli citatie naar de beheerdersfunctie van het tehuis Leiden aan de Bes- j^slaan op een teleurstelling uit liep. "Werken met dieren, dat moet in je zitten. Je moet dierengek zijn tot in het absurde, anders moet je er niet aan beginnen", licht mevrouw LEIDERDORP - De explosie van het elektriciteitshuisje aan de Leider- dorpse Van Diepeningenlaan. afgelopen vrijdagavond, blijkt te zijn ver- - oorzaakt door materiaalmoeheid. Een mof, verbindingsstuk tussen twee Wentzel haar beroepsopvattingen kabels, blijkt niet goed meer te hebben gewerkt. Hetgeen leidde tot het uit elkaar springen van de mof en vervolgens van het hele huisje. Door de Dat ze groot dierenlielheb- klap werd het trottoir opengereten en zocht een vuurbal zijn weg. ber wordt duidelijk Volgens een woordvoerder van Energiebedrijf Rijnland komt het vaker voor dat er iets mis gaat vanwege materiaalmoeheid, maar zelden gebeurt dat zo explosief als afgelopen vrijdagavond in Leiderdorp. Voorlopig zal het Energiebedrijf nog de handen vol hebben om de scha de te herstellen. Men is nog steeds aan het werk. De consument merkt daar verder weinig van: er zijn noodverbanden gelegd om de stroomvoor ziening in Leiderdorp. Hoogmade, Rijpwetering en Oud Ade te garande ren. Zoals bekend viel de stroom vrijdagavond na de explosie een uur uit in de omliggende gemeenten van Leiderdorp. Het Energiebedrijf schat de schade van de explosie op zo'n 10.000 gul den. Het verwacht nog claims van derden. "Maar uiteraard zijn we verze kerd voor dit soort zaken", aldus de woordvoerder. Dronken man maakt brokken OEGSTGEEST - Oplettende voorbijgangers hebben gisteravond voorko men dat een beschonken Hillegommer met een zwaar beschadigde auto bleef doorrijden. Op een moment dat hij met lage snelheid op zijn velgen voortploegde, haalde een passant de sleutels uit het contact. Zo kwam de chauffeur toch nog tot stilstand, 200 meter voorbij de hoek Rijnzichtweg/Oude Rijnsburgerweg, waar hij de bocht niet zo doorhad. Bij deze manouevre, rond de klok van half zeven, ramden auto en aan hanger een betonnen paal en werd een verkeerslicht ontzet. Voorbumper en stukken lamp vlogen op de weg en meerdere banden raakten lek. Toch zette de 47-jarige automobilist zijn tocht voort, in de richting van Rijnsburg. Toen de politie arriveerde bleek hij dusdanig onder invloed dat een blaasproef niet mogelijk bleek. Hierop werd hij meegenomen naar het bureau voor een bloedproef. De man krijgt een proces-verbaal voor rijden onder invloed, doorrijden na een aanrijding en ken van een aanrijding. De auto is totaal vernield. haar passie vertelt temidden van haar drie katten en twee hon-, den die het zich rondom de bran dende kachel gemakkelijk maken. "Nee, asiel, daar praten we liever niet meer over. Dat woord heeft een te negatieve bijklank. De men sen denken dat de beesten alleen maar naar het asiel worden ge bracht om te worden afgemaakt. Niets is minder waar. Dierentehuis is een beter woord". Ze vervolgt: "We hebben hier te maken met twee soorten beesten, de afstandsdieren en de zwerfdie ren. De reden dat mensen afstand doen van hun huisdier kan zijn dat de hond of kat plotseling te lastig wordt bevonden of te gevaarlijk is voor de pasgeboren baby. Allergie kan ook een oorzaak zijn". dier eenmaal is binnen- Dierentehuis Postbrug [het nummer van het hondepas poort waarin alle gegevens van de JU!hond staan vermeld. Voorts wor gebracht laaïWentzeF het eerst een den alle dieren gesteriliseerd of ge paar dagen wennen. Dierenarts castreerd. Eenieder die een kat of van der Wou uit Leiden bezoekt hond bij het dierentehuis wil opha len kan ervan zijn overtuigd dat het een gezond beest is. Postbrug een keer per week derzoekt de nieuw binnengeko men en zieke beesten. De dieren krijgen een inenting tegen honde- of katteziekte. Hondenkrijgen een het oor getatoueerd. correspondeert met De dag begint voor Wentzel al vroeg nadat de dieren 's morgens luidruchtig hun honger kenbaar hebben gemaakt. Behalve voede ren moet Wentzel ook de hokken schoonmaken en de dieren borste len. "Gelukkig kan ik in drukke tij den rekenen op de hulp van een vrijwilligster, zodat de dieren ook de nodige beweging kunnen krij gen. Niets is er fijner voor een hond dan hollen in de vrije na tuur", aldus mevrouw Wentzel, die beseft dat de beesten hoewel aan genaam verpozend in Postbrug, niet snel genoeg een vast onderko men "bij een fijne en lieve baas kun nen krijgen. Thans hunkeren er zes honden en twaalf katten naar een nieuwe baas. Overigens zijn het niet altijd hon den en katten die in Postbrug loge ren. Ook komen er konijnen, ca via's, tamme ratten of volièrevo gels over de vloer. lukkig vonden 67 honden en der tien katten hun eigen baas weer te rug. Voor veertig honden en acht tien katten werd een nieuw ge schikt huis gevonden. In samen werking met Amivedi wordt in de huis-aan-huis-bladen een lijst van gevonden beesten gepubliceerd. Het nut daarvan blijkt uit voor noemde cijfers. Het overkoepelend orgaan van dierentehuis Postbrug en Besjes laan Leiden is de stichting Die rentehuis Leiden e.o. Tot mei 1983 was het beheer van de Postbrug in handen van de Nederlandse ver-* eniging tot bescherming van die ren. De stichting Dierentehuis nam het beheer echter over zodat er ten oosten en ten westen van Leiden een opvang voor zwerf- en afstand- dieren is gerealiseerd. Tot haar werkgebied beschouwt de stich ting die gemeenten die haar subsi diëren. Dat zijn Alkemade, Hazers- woude, Katwijk, Leiden, Leider dorp, Oegstgeest, Sassenheim, Val kenburg, Voorhout, Warmond en Zoeterwoude. Voor de dierentehuizen is het on mogelijk om alleen van de gemeen tesubsidies te bestaan. Deze bedra gen ongeveer 35 cent per inwoner. De subsidies van de gemeenten maken veertig procent van alle in komsten uit. Voor het leeuwdeel zijn de die rentehuizen afhankelijk van parti culieren. Donateurs en adoptanten van katte- en hondehokken zijn nog altijd welkom. Een jaarlijkse collecte moet dé rest van de in komsten opleveren. Roosjen vertelt dat toch alle kos ten nog niet kunnen worden ge dekt. "Neem de medische kosten. Alleen een sterilisatie kost al 56 gulden". De Postbrug zelf zal worden ge- Mevrouw H. Roosjen, secretaris van de stichting Dierentehuis, ver- *"v ,rt telt dat in Postbrug in 1986 218 die ren waren opgenomen waarvar 153 zwerf- en 65 afstanddieren. Ge- nodig is een aparte quaran taine-ruimte. Als het een beetje wil meezitten, kan deze klus nog dit jaar worden geklaard.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 12