In Leiden getemperde vreugde over voorstellen van Deetman Kasteel Endegeest wellicht slechts ten dele opgeknapt Precieze schade Presburg is moeilijk vast te stellen 'Wereld van universiteiten in tweeën gedeeld' Baantjer "Als ik aan Leiden denk, schie ten me altijd twee dingen in het hoofd. Dat is een gedicht over Leiden dat mijn vader vaak opzei en aan Goeie Mie. Dat mens heeft 100 jaar geleden 27 mensen om zeep geholpen met arseni cum". Dat laatste zal A.C. Baan tjer in hoge mate tot de verbeel ding hebben gesproken. Voor wie hem nog niet kent: Appie Baantjer is schrijver van misdaadromans. Al 23 jaar schrijft hij over de lotgevallen van zijn bekendste schepping re chercheur De Cock die werkt op bureau Warmoesstraat in Am sterdam. Deze week komt een nieuw boek van hem uit onder de titel De Cock en het masker van de dood. In het kader van de boekenweek gaf Baantjer giste ren een lezing in de openbare bi bliotheek aan de Nieuwstraat. In een zaaltje gevuld met onge veer 40 trouwe lezers van zijn boeken probeerde hij uit te leg gen hoe het allemaal gekomen was dat hij ging schrijven. Naast de schier eindeloos herhaalde mededeling dat Leiden toch zo gezellig is, volgden de smakelij ke anecdotes over het leven van een politieman elkaar in hoog tempo op. De zaal reageerde be leefd op zijn grappen en lachte op de juiste momenten. Het gehoor keek evenwel wat vreemd toen Baantjer uitpakte over de problematiek van de he roïne en de enorme toename van de criminaliteit. Vermoedelijk waren ze niet op een serieus ver haal voorbereid, want Baantjer pleegt op humoristische wijze de gebeurtenissen van het crimine le Amsterdam te beschrijven. Eenmaal op het onderwerp van heroïne aangeland, wist hij ech ter niet meer van ophouden. "Als je bedenkt wat we in nederland aan heroïne doen, daar word je helemaal mal van. Hulpprogram ma's helpen niet: dat zijn halve maatregelen. We moeten de hele rommel vrij geven", zo besloot hy als een door de wol gewassen politicus zijn pleidooi. "Dat moest me toch even van het hart", verzucht Baantjer. Ja, ja, zou hij zich soms ergens verkies baar hebben gesteld? Baantjer (2) Baantjer weet beter dan wie ook waarom de criminaliteit zo gi gantisch is gegroeid. "Het is alle maal begonnen met de provo's. Het woord is min of meer afge leid Van provoceren. Ze wilden zien hoe ver je kon gaan met het tarten van het gezag. Er is toen teveel toegelaten. Binnen de kortste tijd werd de stad over stroomd door hippies die werden aangetrokken door het gerucht dat in Amsterdam alles kon". Ook weet hij hoe het zit met de verstoorde relatie tussen politie en burgers. Toen hij vlak na de bevrijding met het vak van po litieagent begon, was het alle maal veel gemoedelijker dan nu. "Je had te maken met de groen teman, bakker, slager en het paard van de schillenboer dat de hele dag stond te pissen. De ver standhouding tussen politie en burgerij zal nooit meer zo wor den als in die tijd". De periode na de oorlog is volgens Baantjer een zeldzame uitzondering geweest. Baantjer wijt die houding aan de wijze van opvoeden, waarbij kinderen met de paplepel naar binnenkrijgen wat voor sul de agent wel niet is. "Toen ik klein was las ik vaak Dik Trom. De po litieagent die daarin voorkwam, dwingt nu bepaald geen respect af. De generatie die nu 30 is heeft altijd naar Swiebertje gekeken. Daar kwam een opgeblazen veld wachter in voor die niet helemaal serieus werd genomen door de burgemeester en die bovendien voortdurend in de maling werd genomen door een halve gare landloper". Baantjer was nog niet klaar met zijn les. "Nu zie ik de Fabel tjeskrant en daar rent een zoef- zoef-de-haas als een gek rond. Ik zie het eerlijk gezegd voor de toe komst niet zo zitten", zegt de au teur lachend. Meent hij dat, nou of neemt hij revanche door op zijn beurt de burgerij in de ma ling te nemen? Videoclip Leiden als achtergrond in een clip. Dat zijn filmpjes van hits waarmee de popprogramma's te genwoordig zijn volgestouwd. Student aan de Vrije Academie van de Beeldende Kunsten in Den Haag, Roel Vertegaal, zag het al helemaal voor zich. Als on dersteuning van zijn toela tingsexamen aan de Film- en Te levisie Academie wilde hij een videoclip maken die in Leiden speelt. Roel, die zelf uit Hazerswoude komt, zegt gefascineerd te zijn door oude gebouwen in gezellige uitgaanswijken. De filmlocatie Tag daarom volgens hem voor de hand: de Pieterswijk, met in het bijzonder de Wolsteeg (steeg te genover het stadhuis) en de plei nen voor en achter het Gerecht. Hoe komt hij erop om de Pieters wijk een geschikte plek te vin den? De in deze wijk opgenomen speelfilms zijn inmiddels niet meer te tellen. De gedachte even wel om een clip te maken, ver dient in elk geval meer lof. Maar zo'n onderneming kost volgens Vertegaal wel geld. Om precies te zijn 2040 gulden. Om dat de video zich afspeelt in Lei den dacht hij de gemeente te kunnnen interesseren voor een bijdrage in de produktiekosten. "Door de goede connecties van de Vrije Academie in Hilversum is het goed mogelijk dat het eind resultaat door een omroep wordt uitgezonden. Bovendien is het de bedoeling de clip naar Music- box en Skychannel te sturen", zo schrijft Vertegaal in zijn verzoek aan de gemeente. Volgens hem is de reclame voor Leiden als een gezellige uitgaansstad overdui delijk. Is het dan zo gezellige clip ge worden? Het scenario is nu niet bepaald opwekkend. Het blijkt te gaan over de zwaarmoedige bespiegelingen van een jonge man: "Hij denkt hardop na over de vicieuze cirkels in het leven en de wereld in het algemeen, met als voorbeelden de kringloop die water maakt en het leven van iemand die vastroest in een baan". Ook de tekst die hiervoor door Vertegaal is ge maakt stemt de mens nou niet •bepaald vrolijker. De subsidie-aanvraag is trou wens afgewezen. Volgens mede werker van culturele zaken A.F. van der Ree heeft de clip te wei nig met Leiden te maken. "Der gelijke verzoeken stromen regel matig bij ons binnen. Als we in een plan een duidelijke cultuur historische waarde zien, probe ren we daaraan een mouw te pas sen. Zo'n clip heeft echter niet onze prioriteit. We kunnen onze culturele gelden wel beter beste den. Bijvoorbeeld aan het uitge ven van een boek over Leiden". Daar heeft de stad nu inderdaad gebrek aan. Vertegaal was niet echt teleur gesteld over de beslissing: "Ik had al geen hoge verwachtin gen". De opnamen zijn in ieder geval achter de rug en volgens Vertegaal goed gelukt. Hoe kwam hij nu aan de benodigde financiën? "Dat heeft mijn vader maar betaald". Personeel van muziekschool vraagt bestuur opheldering LEIDEN - De werknemers van de streekmuziekschool hebben het bestuur per telegram gevraagd op heldering te verschaffen over de toekomst van de school wanneer het Leidse college van B en W de voorgenomen bezuinigingen door zet. De circa 80 werknemers stel den het bestuur deze vraag al eer der maar tot op heden is daarop niet gereageerd. "Het enige dat wij weten is wat er in de krant staat over wat de heer Kuijers in zijn functie als wet houder over de muziekschool heeft gezegd. Wij vinden het buitenge woon onfatsoenlijk dat het bestuur ons nog niet heeft ingelicht", ver tolkt een personeelslid het gevoel van de werknemers. Kuijers is naast wethouder ook voorzitter van het bestuur van de muziek school. "Maar het gaat net zo goed om de andere bestuursleden die ook niets van zich hebben laten ho ren", aldus het personeelslid. De oudercommissie van de streekmuziekschool heeft de ge meenteraad inmiddels gevraagd niet in te stemmen met de bezuini gingsplannen van B en W ten aan zien van de streekmuziekschool. Zoals bekend wil het college de subsidie aan de school halveren waardoor de bijdrage aan leerlin gen van 18 jaar en ouder vervalt. Volgens de oudercommissie bete kent uitvoering van dit plan 'een regelrechte ramp'. "Uitlatingen als zouden deze jongeren tot de elite behoren, kunnen niet serieus wor den genomen. Het merendeel van de oudere leerlingen heeft het niet ruim en moet zich reeds andere za ken ontzeggen om aan deze muzi kale activiteiten te kunnen deelne men", aldus de oudercommissie. Het bevorderen van muzikale vor ming op de basisscholen, zoals door de PvdA is geopperd, is vol gens de oudercommissie geen compensatie voor de bezuinigin gen: "De basisschool kan nooit die aandacht aan het muziekonderwijs geven die maar enigszins vergelijk baar zou kunnen zijn met het ni veau, de intensiteit en diversiteit van het muziekonderwijs op de streekmuziekschool' Alsnog inspraak over fietspad LEIDEN - Bewoners van de Fien de la Marstraat in de Stevenshof hadden inspraak moeten krijgen over de aanleg van een voet- en fietspad aan de achterzijde van hun woningen. Dat is de conclusie van de gemeentelijke inspraak commissie. Deze heeft het college van B en W geadviseerd alsnog ge legenheid voor inspraak te geven hoewel het pad er al een halfjaar ligt. De bewoners hadden hun klacht ingediend omdat het pad di rect tegen hun tuinen werd aange legd en niet op anderhalve meter afstand zoals door de gemeente was beloofd. De commissie vindt dat het gemeentebestuur hierbij in gebreke is gebleven. LEIDSCH Hl PAGBLAP= rJBaiiiaSf: LEIDEN - Mr. K.J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse Universiteit, heeft zich gis teravond tijdens de verga dering van de universiteits raad in zeer krasse bewoor dingen uitgelaten over de bezuinigingsoperatie die minister Deetman (onder wijs) de universiteiten heeft opgelegd. Hoewel de minister de aanbevelin gen van zijn adviseurs bijna geheel heeft overgenomen - hetgeen neer komt op een voor de Leidse Uni versiteit vrij gunstige situatie - toonde Cath zich zeer bezorgd over de ontwikkelingen bij de universi taire instellingen: "Er zit iets raars in de wereld van de universiteiten. Die is in tweeën verdeeld. Ten wes ten van Utrecht en ten oosten en zuiden van Utrecht. Die twee delen krijgen een geheel andere behan deling. Onder meer Leiden krijgt een zeer stringente controle opge legd, terwijl Nijmegen, Groningen en Limburg daar niet onder vallen. De interpretatie van de wet is op z'n minst vreemd. Zij schept een precedent voor bepaalde instellin gen, in gunstige zin. Dat is schade lijk voor het geheel aan universitai re instellingen". De minister kwam gisteren op de valreep met een brief aan de leden van de Tweede Kamer. Daarin maakt hij bekend de aanbevelin gen van de visitatiecommissies (bij letteren, sociale wetenschappen, politicologie, psuchologie en be drijfskunde) en van prof. De Wied (geneeskunde) op enkele punten Behoud Dit betekent voor de Leidse Uni versiteit dat Duitse taal- en letter kunde nu definitief behouden blijft. Van sociale wetenschappen verdwijnt een groot deel naar de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Alleen methoden en technieken blijven in Leiden ten behoeve van Als benodigde geld ontbreekt LEIDEN/OEGSTGEEST - Als het benodigde geld ontbreekt, over weegt de gemeente Leiden om hét kasteel Endegeest, op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis, slechts gedeeltelijk op te knappen. Volgens wethouder Kuijers (volks gezondheid) wordt eraan gedacht alleen het casco te restaureren. Overigens heeft Leiden goede hoop dat de middelen voor een to tale restauratie wèl worden gevon den. Samen met de directie van Endegeest is Leiden bezig uit alle hoeken en gaten geld te verzame len om het kasteel al dan niet ge deeltelijk te restaureren. Onder meer is een koper gevonden voor de villa en het koetshuis, waarin prof. Bastiaans nu nog zetelt. De koper, wiens naam nog niet aan de publiciteit wordt prijsgegeven, is bereid de panden geheel te renove ren. Het is de bedoeling dat de ko per erin gaat wonen en tevens in een gedeelte ervan een kantoor zal vestigen. Ook zal Leiden trachten een aan tal woonhuizen, voor een deel op het terrein van Endegeest, te ver kopen. De opbrengst daarvan zal worden beheerd door een 'gemeen telijk bedrijf dat onlangs bij raads besluit is opgericht. Het bedrijf zal gebouwen van Endegeest, die geen speciale gezondheidstaak hebben, beheren. De opbrengst van de verkoop zal ten goede komen aan het kasteel. Ook verwacht Kuijers een subsidie van momumentenzorg. Verder hoopt hij dat het rijk geld, dat an ders voor nieuwbouw van kanto ren zou zijn bestemd, aan de res tauratie ten goede zal laten komen. "Het is de bedoeling dat de admini stratie van Endegeest in het kas teel zal komen te zitten. Dus het is logisch dat het rijk geld, dat anders in nieuwbouw zou moeten worden gestoken; nu voor het kasteel re serveert". De oude Jelgersmakliniek, nu nog gehuurd door de universiteit, zal worden gesloopt. Een sloopver gunning is vorig jaar al afgegeven, maar er is nog steeds geen alterna tieve kantoorruimte voor de uni versiteitsmedewerkers. Bovendien is de gemeente Oegstgeest nog steeds wanhopig op zoek naar een bestemming voor het pand om het van de slopershamer te redden. Volgens een ambtenaar van de gemeente Oegstgeest zijn een paar projectontwikkelaars geïnteres seerd in de oude Jelgersmakliniek. Onder het motto 'no cure, no pay' zouden die op het moment bekij ken of het gebouw rendabel is te maken. Gedacht wordt aan appar tementengebouw. Financieel directeur Bronkhorst van Endegeest staat daar niet af wijzend tegenover, al zouden er veel haken en ogen aan zitten. Al lereerst is daar de Inspectie Volks gezondheid die eist dat het gebouw bestemd blijft voor aan de volksge zondheid verbonden instellingen. Bovendien is er het bestemmings plan van de gemeente Oegstgeest dat op dit stuk geen woningbouw toestaat. Maar volgens Bronkhorst is een wijziging van het bestem mingsplan bespreekbaar. Ook is volgens hem het gebouw gemak kelijk af te palen van de rest van het Endegeest-terrein: "En dan denk ik heus niet aan hoge schut tingen". Kuijers is echter minder optimis tisch: volgens hem gaat de Inspec tie Volksgezondheid tegen een an dere bestemming in hoger beroep. De kans dat een dergelijk beroep gewonnen wordt, acht hij levens groot. "De opname-afdeling van de nieuwe Jelgersma-kliniek ligt er pal naast. Ik zie niet hoe dat af te palen valt. Bovendien denk ik dat appartementenbouw in de oud bouw niet rendabel is te maken. Restauratie van de oude Jelgers makliniek is berekend op zes mil joen gulden. Reken dan maar eens uit wat een projectontwikkelaar aan prijzen voor de woningen zal moeten berekenen". het onderwijs aan andere facultei ten. Politicologie blijft het zwaarte punt in Leiden behouden. Van psychologie moet klinische psy chologie verdwijnen, terwijl ge zondheidspsychologie (de preven tieve psychologie) in Leiden blijft. Kindergeneeskunde wordt even eens in Leiden gehandhaafd, zij het dat de minister daar het aantal bedden verminderd wil zien. "Dat is een kwestie voor het Acade misch Ziekenhuis om te bepalen", aldus Cath gisteravond. Bij anato mie wil de minister de bewegings- nalyse handhaven. Dit in tegenstel ling tot de voorstellen van het fa culteitsbestuur. Huisartsgenees kunde blijft voor een groot deel in Leiden. Alleen de vervolgoplei ding komt in Rotterdam terecht. Wat sociale geneeskunde betreft wil Deetman ruimte overhouden via het hoger onderwijsplan om la ter nader op de zaak in te gaan. De minister vindt dat dit onderdeel er in de plannen van het faculteitsbe stuur 'bekaaid' afkomt. Getemperd Door de plannen van zijn advi seurs over te nemen, haalt Deet man bij lange na niet het door hem beoogde bedrag aan bezuinigin gen. Voor de Leidse universiteit is dat reden tot getemperde vreugde. Om met Cath te spreken: "Er is ge honoreerd wat we met de minister hebben besproken. In september moesten we nog beide armen en benen missen. Nu is dat terugge bracht tot een arm en een been. Niettemin een ernstige amputatie. Er is dus weinig aanleiding voor euforie over dit weerzinwekkende proces". Minister Deetman heeft gisteren .zijn definitieve bezuinigingsmaat regelen voor universiteiten en aca demische ziekenhuizen bij de Tweede Kamer ingediend. De maatregelen komen neer op een besparing van 126,7 miljoen gul den. Dat is minder dan oorspron kelijk de bedoeling was. Een deel van het bezuinigingsbedrag is be stemd voor nieuwe activiteiten bij de universiteiten. Deetman schrijft dat de doelstel lingen niet wezenlijk zijn veran derd. Een aantal van zijn oorspron kelijke voorstellen van september vorig jaar is gehandhaafd, andere zijn gewijzigd omdat volgens hem bleek dat sommige doelstellingen op een andere manier beter kun nen worden bereikt. Het ontwerp- beleidsplan van de minister wordt op 30 maart door de Tweede Ka mer besproken. De Donkersteeg en de nog zwart geblakerde gevel van Presburg. De preciese eigendomsverhoudingen van de schoenenzaak zijn voor de verzekeraars nog niet duidelijk. (archieffoto) Herstel laat op zich wachten LEIDEN - Het herstel van de in ja nuari door brand verwoeste pan den aan de Donkersteeg laat langer op zich wachten dan aanvankelijk was gedacht. De verzekeraars heb ben moeite met het bepalen van de schade in de panden waarin schoe- nenbedrijf Presburg was geves tigd. De oorzaak daarvan is gelegen in het feit dat de panden waarin de schoenenzaak was ondergebracht eigendom zijn van twee eigenaren: de familie Presburg en Focas be heer, een maatschappij die het pensioengeld van C&A beheert. Schoenenbedrijf Presburg huurt de panden, Donkersteeg 13, 15 en 17, en is dus de derde gedupeerde in het spel van de verzekeraars. Niettemin hoopt de heer H.A. Geleerd van het schoenenbedrijf dat de partijen er in de eerste helft van april uit zullen zijn. "Zodra er overeenstemming is en de bouw vergunningen zijn afgegeven, dan gaan we beginnen". Geleerd had liever gezien dat er inmiddels al begonnen was met de wederopbouw, maar, zoals gezegd, de schade aan de opstallen is moei lijk vast te stellen. "De assuradeu ren hebben er problemen mee. Langzamerhand komt men erach ter wat bij wat hoort. De panden, in het begin van de negentiende eeuw gebouwd, lopen in en door elkaar heen. Zo is het achterhuis van nummer 17 gelegen bij het voor huis van 13-15". Een tweede complicatie waar door de herbouw traag op gang komt, is het feit dat de gemeente Leiden heeft geëist dat het stadsge zicht wordt hersteld. Dat betekent dat wederopbouw een dure zaak zal zijn. Geleerd: "Het is een kwes tie van de huidige voorgevels res taureren of wat ervan over is slo pen en herbouwen in oude stijl. Wanneer je op een fabrieksterrein staat is het gemakkelijk genoeg. Dan zet je gewoon een 'betonnen doos' neer, maar hier gaat dat niet. Zo midden in de stad kun je niet efficiënt bouwen". Ook de heer Arnoldus van Focas beheer had graag gezien dat de her bouw al was begonnen. "De teke ningen liggen klaar, maar we kun nen nog niet van start. In de bin nenstad heb je nu eenmaal een ge compliceerde situatie, met erf dienstbaarheden en dergelijke". De gemeente heeft betrokken partijen inmiddels een brief ge stuurd met het verzoek wat haast achter de plannen te zetten. Arnol dus: "Terecht dat de gemeente Lei den dat stuk Donkersteeg snel her steld wil zien. Maar dit is over macht. We zullen nog even moeten wachten". Bij de brand waren ook de pan den van Mac Maggie en Etos be trokken. Mac Maggie is inmid dels weer hersteld en met Etos kan ook vrij snel worden begonnen. Volgens ambtenaar Rasser van bouw- en woningtoezicht is het bij Etos een kwestie van "de kap er weer op". De gevel van de drogiste rij zal een wat ander aanzien krij gen. Maar volgens Rasser is dat geen probleem, want die plannen waren al voor de brand goedge keurd. De verandering van aanzien bij Etos houdt verband met het feit dat deze zaak van een algemene drogisterij het karakter van een parfumerie zal krijgen. Een woord voerder weet te melden dat het een zogenaamde 'Etos Beautycase' wordt. Als alles meezit zal een en ander voor het eind van dit jaar zijn beslag moeten krijgen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11