Warmonds drie Mariëns slaan een nieuwe koers in Bij ons zie je geen 9 Meer openheid, ruimere mspraakmogelijkheden Uitleen van cd's door diefstal tijd uitgesteld Oegstgeester Vrouwentrefpunt Aletta van ondergang gered ZATERDAG 14 MAART 1987 WARMOND - Door de kloosterbejaardenoorden Mariënweide en -gaerde en door het dat Pa? over "twee, drie maanden" psychogeriatrisch verpleeghuis Mariënhaven te Warmond gaat een nieuwe wind waaien. {J? waarnemen5 Vooral in de organisatiestructuur zal veel veranderen. De mogelijkheden tot inspraak Met die vorming van dat meer- zullen voor alle disciplines van de drie Mariëns worden verruimd. Naar buiten toe, rich- koppige directieteam volgt het be ting gemeentebestuur en pers bij voorbeeld, zal meer openheid worden betracht. Zicht- en hoorbaar in zijn nopjes is lid van het bestuur van de be- met de nieuwe ontwikkelingen jaardenoorden. Hij werd door het doet de waarnemend algemeen di- bestuur als waarnemend directeur recteur J.K. Overhorst (63) zijn ver- ingezet na een turbulente, conflict- haal. "Er is nu al een nieuw elan rijke periode waarin algemeen di- merkbaar". recteur J.H.A. Roovers dreigde te worden geschorst maar uiteinde- Zijn klus, die tien maanden heeft lijk op een andere wijze min of gevergd, zit er bijna op. Overhorst meer buitenspel werd gezet. Winkelier:Nagel aan doodskist kunnen, dat hij er profijt OEGSTGEEST - De uitleen compact discs door de Oegstgees- heeft' ter bibliotheek is met misschien Heieen Jansen, hoofd wel een half jaar uitgesteld, nu de bliotheek zegt: "Het Over al die perikelen - die zijn onder te brengen onder de noemer conflict personeel-Roovers - werd bij de drie Mariëns immer gezwe gen als het graf. Ook een orgaan als de ondernemingsraad deed er het zwijgen toe. Vragen stellen werd als onaanvaardbare bemoeizucht beschouwd. Voorzitter Knol in die tijd daarover: "Wij vormen een par ticuliere instelling en zijn daarom niet gehouden richting pers open heid van zaken te betrachten". Ge meenteraadsleden gaven te ken nen liever niet hun vingers aan de drie Mariëns te branden en wezen op de afwezigheid van aankno pingspunten om zich waar dan ook mee te bemoeien en betitelden de drie Mariëns als "een samenleving in een samenleving". Mevrouw den Ouden, CDA-fractieleider en vertegenwoordigster van de ge meenteraad in het Warmondse Ou- derenoverleg vroeg zich af: "Hoe kan dat hé, in zo'n klein dorp als Warmond.' Dat zulke dingen ge beuren zonder dat iemand weet". Tegen die achtergrond gezien is ran de bi- hetzelfde complete begincollectie door in- - verhaal als bij de boekhandel. brekers is gestolen. Feest bij John Daarvan heb ik ook nog nooit kei- de uitnodiging van Overhorst Hankart? Zo rancuneus dat hij de harde cijfers gezien die aantonen een gesprek hoogst opmerkelijk te ..i«- - i !]n vi- dat de bibliotheek van negatieve invloed is op de verkoop van boe- vlag aan de voorgevel1 nylwinkel zal hangen, is de egst- geester grammofoonplatenhande- ken. Eerder gebeurt het tegendeel, laar niet. Desalniettemin noemt hij Iemand die hier drie maal mis- het initiatief van het boekenuit- leencentrum "een nieuwe nagel Hart, gaat het dan aan mijn doodskist". Volgens Hankart, de enige mu ziekwinkelier van het dorp, leidt de uitleen van de schijfjes met digi taal geluid tot niets anders dan tot de groei van "home-taping" in grijpt r Maar geleende cd's worden toch eerder opgenomen dan geleende boeken worden gecopieerd? noemen, al moet gezegd dat al tij dens zijn "interim-management", zoals Overhorst het zelf noemt, ver anderingen merkbaar waren. Zo werd er her en der bekendheid ge geven aan de ingebruikneming van het dagverblijf dat de drie Mariëns rijker werden. Gemeentesecretaris C. Zoetemelk bevestigt voorts Overhorsts stelling als zouden de «---o Jansen: "Ik ken zelfs verhalen beterd. Oegstgeest. Volgens Hankart is het dat de plaatselijke handel biblio- relaties met de gemeente zijn ver- riode nodig stuur het advies van het bureau Twijstra Gudde op. Dit bureau kreeg van het bestuur de opdracht uit te zoeken hoe de organisatie structuur moest worden verbeterd. Het onderzoek begon in oktober vorig jaar en werd onlangs afge rond. De resultaten ervan en het gegeven dat het bestuur het advies zal opvolgen, zou door medewer kers, bewoners en andere betrok kenen met instemming zijn be groet. Overhorst: "Voor 'het huis' komt dit alles overigens niet als een ver rassing. Het onderzoek, waarbij onder meer 30 interviews zijn afge nomen, is van begin tot eind in overleg met bewonerscommissies, ondernemingsraad en andere func tionarissen gevoerd. Je kunt gerust zeggen dat de uitkomsten gedra gen worden door alle medewer kers. De 'klankbordgroep' die het bureau Twijstra Gudde als een [soort van baken begeleidde was van hoog tot laag samengesteld, van coördinator tot bejaardenver zorger". Niet veel, maar toch wel wiets af wil hij kwijt over de aanleiding voor het onderzoek. "Er was hier, zoals u weet, een éénhoofdige lei ding. Toen de directeur hier vorig jaar juni wegging, zeiden de men sen dat het moment was gekomen om allerlei misverstanden en pro blemen uit de weg te ruimen. De vraag rees: hoe pakken we dat aan, hoe gaan we verder. De medewer kers hadden bij de bepaling van de koers graag wat advies van buiten af. Vandaar de inschakeling van het bureau dat op dit gebied een uitstekende naam heeft". "Wat voor die tussenliggende pe- Doorkijk vanaf de Warmondse Bisschopslaan op Mariënhaven, -weide en gaerde. Volgens waarnemend direc teur Overhorst zullen er met de komst van een driehoofdig directieteam nieuwe tijden aanbreken in de bejaar denoorden. (foto Loek ZuyderdukW zijn collega's in andere gemeenten waar de bibliotheek ook is begon nen met cd's uitlenen, niet anders vergaan. Hij wijst erop dat terwijl de verkoop van singles en elpees achteruit gaat en die van de com pact-disc nog niet die compensatie oplevert die was verwacht, "de dubbeldekkers als broodjes over de toonbank gaan". Dubbeldek kers is vakjargon voor cassette decks waarmee op twee bandjes te gelijk kan worden opgenomen. Hankart hoort bijna dagelijks in zijn winkel mensen afspraken van de volgende soort maken: "Als jij nou The Police koopt, koop ik The Rolling Stones en nemen we thuis eikaars platen op". Het initiatief van de bibliotheek biedt ongeken de mogelijkheden voor dit soort deals. Denkt Hankart. Hij zegt: "En nu zegt de bieb na tuurlijk dat het een dienstverle nend bedrijf is en dat ik er voor deel van zal hebben als de compact disc dichter bij de consument OEGSTGEEST - Het Oegst- wordt gebracht, maar dat is ge- geester Vrouwentrefpunt Alet- g®1"1,Er wordt straks ge- een emancipatieclub in een knaak vooTéén cd '^r wS? stichtingsvorm draait weer op koop je een cd by my dan is dat al volle toeren. Eind vorig jaar gauw vijftig gulden. Ze kunnen was Aletta op sterven na dood. heus wel rekenen in Oegstgeest. Ik Aletta-werkgroepleden Carla heb maar een buurtwinkel, ik kan Jansen en Fransje Alink waren theken die cd's uitlenen, sponsort. Wij verhuren geen namelijk geen v erieaen afspeelapparatuur. De verkoop Over het verleden wil Overhorst daarvan wordt gestimuleerd als de overigens nog altijd niet veel kwijt, consument gemakkelijker aan Des te meer over de toekomst, cd's' kan komen". Concrete aanleiding voor zijn uit- nodiging is het bericht dat voor de Maar Hankart verkoopt geen af- drie Mariens een "nieuw driehoof- speelapparatuur. dig geïntegreerd directieteam" zal worden ingesteld. De sollicitatie- Jansen: "Misschien moet hy dat procedure begint binnenkort, dan maar wel gaan doen Overhorst houdt er rekening mee s een interma- nagement. Er is toen een drieman schap gevormd dat het schip drij vende moest houden. De kapitein was immers van boord. We hebben het schip inde vaart gehouden. Nu moet er een nieuwe kapitein met twee goede stuurlieden komen". Overhorst is blij dat hij over niet al te lange tijd de scepter kan over dragen. "Dat intermanagement was bedoeld voor drie maanden, maar ik ben al weer tien maanden bezig. Ik wil snel terug naar mijn eigen,'zelfgekozen vrije tijd. Ik ben 63 jaar en heb natuurlijk niet niets bewust gekozen wind, is volgens Overhorst al het eerste briesje merkbaar. Met vroege pensionering. Het werk verguld gezicht en een wijds arm- hier was niet mijn levensdoel,- gebaar zegt hij: "Het komt weer tot daarvoor ga ik niet met pensioen, leven hier. De personeelsvereni- ïk wil weer tennissen", aldus de ging is weer actief, de traditie van r die door het bestuur is het organiseren van de Mariënha- geweest en daardoor op een flinke raad is weer voltallig. Ja, dat is wel ervaring kon bogen. "Ik heb er veel anders geweest. Maar nu gaat het plezier in gehad om de zorg hier door te kunnen laten lopen". Arbeidsklimaat Van de aangekondigde beter worden, het is al beter. We zijn optimistisch naar de toe komst toe en u ziet zelf wel: we kunnen hier heus ook wel blij zijn!". er niet zo veel tegen uitrichten, Ben ik ook niet van plan. De gram- mofoonplatenhandelaren hebben d veel processen hierover verlo- de laatsten der Mohikanen. "We konden niet verder met zijn tweeën". In diverse blaad- ren, home-taping wordt doodge- Jes JP geschriften klonk een zwegen. Maar laten nu al die men- noodkreet op. Als de werk- sen die straks naar de bieb rennen groep, verantwoordelijk voor om een cd te halen en horen dat ik de thema-avonden op de derde op de fles ben gegaan niet roepen: donderdag van de maand, niet verdorie, we hebben geen muzie- weer op volle sterkte zou gera- kwinkel meer in Oegstgeest". ken, dan moest Aletta ter aarde Volgens Hankart begeeft de bi- worden besteld, bliotheek zich met de uitleen van ^STl4ege^k °P het concurren- Vijf Oegstgeester vrouwen - Mai >,T17 w M Vijl WCKBtfiCCOICl V1UUWC1I - MariJ- tiepad. -Waar ik wel in zou kunnen ke Schrama, Titsia van Tol, Els komen is ais ze daar zouden begin- Kikkert, Emmy Frans en Frida flfl de m°e»Ujk Bruines - trokken zich de bood- verkrijgbare cd sof heel dure. Zo- schap aan. Zij waren op die don- als ik hier zelf heb staan het hele derdagavonden van de partij "en oeuvre van Wagner in één box we vonden het zonde om Aletta op u?e WelzijnJs' te laten heffen". Want: "Bij Aletta zijn wethouder mevrouw Blom zaak denkt. Blom zou, als de inbre kers haar niet voor waren geweest, het cd-feest van de bibliotheek hebben ingeluid. De WD-wethou- der heeft echter ook midden standszaken in haar portefeuille. Blom lacht als haar wordt ge vraagd of beide petten haar in deze nog wel passen. "Het is niet mijn heerst een leuke sfeer goede thema's hoog". Aletta liep zeker geen gevaar door een gebrek aan belangstel ling. Op donderdagavond zijn er minimaal dertig vrouwen van de partij. De bedreiging werd alleen gevormd door de uitdunning van de Aletta-werkgroep. "Daar is echt heel veel werk te doen", verzekert Alink, één der oprichtsters van het in 1981, als voortzetting van de ter ziele gegane VOS-groep, begonnen vrouwentrefpunt. Voor een avond je met schrijfster Marjan Berk over eetverslaving bij voorbeeld, komt heel wat kijken. "Berk is niet een- LEIDEN - Overleden: P. de Graaf, twee-drie te pakken te krijgen, geb. 21-4-1928 man. P.J.L. Pfennings, daar begin je al mee". Die weten- vrouwen die een vori geb. 9-8-1970 man, J. van der Plas, geb. schap maakt het noodzakelijk dat naam op de presents 5-3-1910 vrl. geh. gew. met F. Haasnoot, Aletta een heel jaar van te voren de achtergelaten. Aletta f A ^ken 0p een rijtje moet hebben geen vereniging. Kan staan. Verder moet er op zo'n avond in bedoeling om de heer Hankart te ontmoedigen. Het zou net zo goed Burgerlijke Stand i de ge geven en kunnen de uitnodigingen seksueel geweld gehad worden verzonden. Niet aan de leden r J.C. Opmeer, geb. 16-8-1933 Wieman, geb. 17-12-1917 man, A.C. Par- don, geb. 11-8-1895 vrl. geh. gew. met H, echtg'ymi JH.'ïteniond! C^jV*Matttbjs- de kelder van het gemeentecen aar aan alle ;e keer hun ijst hebben is namelijk geh. gew. met J.P. i gingsverband met 'echte' leden njet een krachtiger vrouwenvuist worden gebald? De vrouwen leg- I gen uit dat het hen er juist om te doen is "de drempel zo laag moge lijk te houden". Een vereniging - u. uwbv-u ou.. .«..unuc vu.. moet contributie heffen, en "er zou 'in Jaar een jaarverslag worden ge- meer dwang zijn om naar alle trum, waar Aletta woont, bloemetje op tafel staan", dient de maakUHeeftdelastsp^ksler avonden te kWÖ". En dTlaatsle geb 10-5-1910 man J.PD. Kennedy! eenmaal 'ja' gezegd dan wordt er willen ze niet. "We hebben een geb. 15-11-1926 man.' publiciteit aan de thema-avond ge- keer een avond over vrouwen en Lippen Elke gemeente krijgt de vrou wenclub die ze verdient. Een wijs heid die zeker voor Oegstgeest en Aletta op gaat. In het dorp komen extremiteiten niet of nauwelijks voor. Bij Aletta zul je geen radicale feministen tegen het lijf lopen. Wel wordt emancipatie met hoofdlet ters geschreven, zijn mannen op donderdagavond in het gemeente- centrum niet bepaald de meest ge ziene gasten ("Maar ze helpen wei mee achter de schermen met het geluid en met tillen en ze blijven op tot de vrouwen weer terug zijn") maar stift één der vrouwen voor zij op de foto moet haar lippen. Ge vraagd naar een typering door dé vrouwen zelf komt al snel "door sneevrouwen van achttien tot vijf enzestig, uit alle richtingen" uit de bus. Af willen de vrouwen van het imago dat ze "anti-man" ("We zijn allemaal getrouwd!") en "we ook wel links zullen zijn". Hebben ze nog last van dat imago in een dorp dat gerust 'WD-erig' kan worden genoemd, worden ze op straat of in de winkel aangesproken? Fransje Alink weet helemaal nog niet zo ze ker of ze al is gestigmatiseerd. "Mensen zeggen in elk geval niets tegen óns. Er valt ook niet zo veel te zeggen. Bij ons zie je geen rug zakkengedoe en geitenwollensok ken. Aan de andere kant ben ik heel diep in mijn hart teleurgesteld over het *feit dat vrouwén onder de. dertig in Oegstgeest ons werk niet oppikken, dat Aletta toch een beetje een traditionele groep is". Aletta, zo vervolgen de de zelfanalyse, ligt prima meente Oegstgeest. Het trefpunt slokt, zonder dat daar mensen al te veel moeite mee heb ben, het grootste deel van de eman cipatiesubsidie (50 cent per inwo ner) op. De meest betrokken wet houder, mevrouw Blom (welzijn, WD) steekt haar hoofd nog wel feens om de deur en komt zelfs met ideeën voor de thema-avonden op de proppen. Blom zou wel eens ge suggereerd hebben een donder dagavond te wijden aan de be roepskeuze van meisjes. De thema's worden altijd vastge steld na een avondje "brainstor men" in de werkgroep. De wensen verschillen nogal eens. Toch ko men de werkgroepleden er, altijd uit. "We hebben een regeltje dat bij onenigheid de meerderheid van stemmen de doorslag geeft maar we hebben dat regeltje nog nooit nodig gehad". Controversiële onderwerpen worden niet geschuwd. Er kan veel: vrouwen en seksueel geweld, eetverslaving, vrouwen en alcohol en ongewenste intimiteiten. Wat kan niet? "Een kookcursus. Dat zou een bevestiging van de rolpa tronen zijn. Wat net kon, was bud gettering". Els Kikkert kijkt de vrouwen aan. "Mag ik het zeg gen?". De vrouwen knikken. "We gaan het ook hebben over aids, we doen het, ja". De emoties kunnen hoog oplo pen in de kelder van het gemeente- centrum. De vrouwen durven ver te gaan. Waarom eigenlijk? "Om dat er een sfeer is waarin je alles durft te vertellen, ook dingen die je nooit aan je buurvrouw zou vertel len. Je weet ook zeker dat alles bin nenskamers blijft, je voelt je veili ger. Als je met vrouwen praat kun je je beter uiten. Mannen gedragen zich in een herensociëteit ook meer ongedwongen". Een belangrijke verbetering heeft zich volgens de waarnemend directeur al voltrokken "in het ar beidsklimaat". Want: "Men kan weer fluitend naar het werk en dat is alleen maar ten voordele van de bewoners". Hij doet kond van het voorne men "openheid te willen betrach ten, intern en extern". Dan is het even stil. "Mooi is het hier hé, zo'n prachtgebouw. Ja, ik kan heel en thousiast raken over de omgeving. Alle omstandigheden zijn aanwe zig om een goed stuk zorg te verle- Overhorst gaat nog even apart in op de verbetering van de contacten met de gemeente. "Die zijn heel be langrijk. We mogen niet vergeten dat hier tien procent van Warmond woont en werkt". Gemeentesecretaris Zoetemelk formuleert het zo: "Het instituut is van grote importantie voor War mond en een gemeentebestuur moet alleen daarom al weten wat er allemaal speelt. En dat gaat niet als je achtër je bureau blijft zitten". De eerste ambtenaar toont zich verheugd over de ontwikkelingen aan de Mgr. Aengenentlaan. Toch vindt hij het niet revolutionair wat er gebeurt. "Vóór de periode Roo vers was er al een driehoofdige lei ding. Ik heb zelf me er altijd over verbaasd dat Roovers alle macht naar zich toe heeft kunnen trek ken". Hij is vooral blij voor het per soneel, nog altijd zo'n 250 mensen sterk, onder wie veel Warmonders. "Het personeel moet hier reikhal zend naar uit hebben gezien. Het weet nu weer Waar het aan toe is". Volgens Zoetemelk is het niet zo dat in de periode Roovers "er geen contacten waren". "Er zat alleen weinig structuur in". Zoetemelk vindt wel dat "de dialoog" sinds de komst van Overhorst is verbeterd. "Van de kant van de gemeente is het op hoge prijs gesteld dat de burgemeester werd gevraagd het dagverblijf te openen". Leiderdorp haalt graffiti van gebouwen LEIDERDORP - De gemeente' Leiderdorp gaat het vandalis me waardoor de scholen de laatste tijd veelvuldig worden getroffen, te lijf. Zo zal de graf fiti op schoolgebouwen worden weggehaald. Ook zal men alle ruiten vervangen, die meestal tijdens het 'kalken' worden ver nield. De schoonmaakbeurt zal worden betaald uit de speciale post 'vandalisme' die de ge meente heeft. Overigens is de gemeente niet van plan om te blijven dweilen met de kraan open. De praktijk wijst namelijk uit dat schoongemaakte gevels na een dag meestal weer volgekalkt zijn. Men wil derhalve slechts één of twee keer per jaar de 'versieringen' weghalen. Een uitzondering zal worden ge maakt voor racistische leuzen, hakenkruizen en dergelijke.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 8