^ünmüFi 'Bouw nieuw station moet Leiden meer allure geven leidsch dagblad: 'Meer vrouwen aannemen voor technische functies gemeente' Gewond door vallen balk Waalse kerk eindelijk weer open Key Town Mode 87 leuke show ZATERDAG 14 MAART 1987 Wethouder Van Dongen: Het front van het nieuwe Erica-station. Brede trappen brengen de reiziger langs de Stationshal boven de sporen. Bouwplan van Erica van ruim 40 miljoen: LEIDEN - Het Stationsplein - de entree van Leiden - staat een ingrijpende verandering te wachten. Binnenkort wordt de politiek een oordeel gevraagd over een plan van de Neder landse Spoorwegen voor de bouw van een nieuw station en de aanleg van een tunnel voor het gemotoriseerd verkeer on der het plein. Projectontwikke laar Erica heeft onlangs bij B en W een alternatief plan voor het Stationsplein op tafel ge legd dat zich niet tot het station beperkt, maar het totale gebied omvat. door Gert Visser 'Plein plan Leiden Centraal' bevat de bouw van drie woontorens langs het spoor, de aanleg stadspark en de bouw van een sta tion over het spoor. Opmerkelijk is dat dit grootschalig ogend alterna tief bijna 20 miljoen gulden goed koper is dan het plan dat de ge meente voor ogen had. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) zegt geïmponeerd te zijn door de ideeëen van de projectontwikke laar. "Het is een spectaculair en creatief plan dat zeker interessante onderdelen bevat. Het verdient alle aandacht", aldus Peters in een eer ste reactie. "De entree van Leiden is bene den de maat", zegt directeur Swaak van Erica: "Dat is ook de reden waarom de bebouwing het Schuttersveld langzamer gaat dan werd verwacht. Wie het Sta tionsplein ziet, wordt gesterkt in zijn mening dat Leiden niet meer dan een provinciestadje is. Daar wil men niet bouwen. De entree van Leiden moet allure krijgen om een evenwicht te scheppen tussen de historische binnenstad en de moderne kantoorbebouwing rond het station". Boulevard Die allure heeft het in opdracht van Erica door de Leidse architect Van Reijzen vervaardigde alterna tief in alle opzichten. Uitgangspunt van het plein-plan is dat de ver keersstroom van het midden van het Stationsplein verlegd wordt naar een strook langs de spoor baan. Afgescheiden door drie woontorens (in het totaal 120 ap partementen op 10 verdiepingen) duikt het gemotoriseerd verkeer nabij het belastingkantoor onder een betonnen overkapping om ter hoogte van het kruispunt met de Rijnsburgerweg weer 'boven' te komen. Eventueel is het mogelijk de weg ondergronds voort te zetten tot voorbij het kruispunt bij het Schuttersveld, hetgeen echter wel extra kosten met zich meebrengt. Hierdoor wordt het centrale deel van het plein autovrij en is vol doende ruimte aanwezig voor een bescheiden stadspark. Ter hoogte van het nieuwe sta tion doet het bedienend verkeer zijn intrede op het plein. Rond een begroeide rotonde kunnen bussen en taxi's hun pasagiers opnemen en afzetten. Een tweede pijler waarop het plein-plan is gebouwd, is dat de stationshal over het spoor (en de naastliggende weg) wordt gebouwd. Tientallen meters brede lil. ai ii Mï; r >t l :*1> >f ij - rf f; l \i ?-< -mt I: m t C f. 8 K trappen brengen de bezoekers ge leidelijk op vijf meter hoogte waar na de perrons bereikbaar worden door per roltrap af te dalen. Vanaf het station loopt een boulevard (ook op vijf meter hoogte) tot voor bij de woontorens, langs deze route zijn winkeltjes gedacht. Links en rechts op het station staan een kantoorgebouw en een congresgebouw. Aan de AZL-zijde van het station is ruimte voor een aan het ziekenhuis verbonden ho tel voor poliklinische patiënten en een parkeergarage met op de bega ne grond ruimte voor groot-win kelbedrijven. Het personenvervoer voor het ziekenhuis en het station zal zich hoofdzakelijk aan deze zij de afwikkelen. Ontwikkeling van de westzijde van het station biedt een opening om plannen te gaan maken voor de oude bebouwing van het AZL. Onlogisch Het nadeel van het plan van Eri ca is volgens wethouder Peters dat het station de hoogte in gaat. "Het wordt wel een hele klim", zegt Pe ters die het als onlogisch beoor deelt dat de reiziger vijf meter om hoog moet om kort daarna weer af te dalen naar de treinen. Een van de mogelijkheden om dit te voor komen is de weg onder het station ondergronds te brengen. Nadeel hiervan is echter dat het plan met een extra tunnel aanmerkelijk duurder wordt. "We zullen moeten kijken of we de verschillende plan nen met elkaar kunnen combine ren", zegt Peters. Het ontwerp van Erica voor een nieuw station staat vermoedelijk haaks op de tekeningen die bij de NS in de maak zijn. De plannen van de NS zijn de directie nog niet gepasseerd en derhalve nog niet openbaar. Volgens Swaak is het mogelijk dat het NS-ontwerp in zijn plan wordt ingepast mits aan de architectonische uitgangspun ten wordt voldaan. Het grote ver schil tussen de twee alternatieven is waarschijnlijk dat de NS uitgaat van een station ter hoogte van de straat, terwijl Erica het op niveau heeft gebracht. Mogelijk is echter ook dat de NS het Erica-station huurt of aankoopt. Tijd Wethouder Peters noemt het als belangrijk voordeel dat het plan van Erica 'goedkoper lijkt' dan het plan van de gemeente. Volgens de projectontwikkelaar zullen de tota le realisatiekosten (inclusief tunnel onder het kruispunt) 34 miljoen gulden bedragen. Na verhuur en verkoop rest een tekort in de ont wikkelingskosten van circa 12 mil joen gulden. Wanneer de tunnel achterwege wordt gelaten, be draagt het gat slechts 4,5 miljoen gulden. Dit tekort moet door ge meente danwel het rijk worden bij gepast. LEIDEN - De gemeente moet meer vrouwen in dienst nemen voor technische functies. Wanneer een vrouw bij een gemeentelijke directie in dienst wordt genomen, en zij is de enige vrouw op die afde ling, zou er een tweede vrouw in dienst moeten worden genomen voor een vergelijkbare baan. Voor waarde is dan wel dat binnen een jaar een vacature ontstaat voor die tweede functie. Dit is een voornemen van burge meester en wethouders van Lei den. Wethouder Van Dongen van onderwijs, samenlevingsopbouw en emancipatie maakte dit gisteren bekend tijdens de opening van de manifestatie 'Werken in de bouw' van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf. College eens over langere afsluiting Breestraat LEIDEN - B en W hebben gister ochtend besloten de proef op de Breestraat van 3 tot 5 maanden te verlengen. Het besluit is overeen komstig de tekst die vorige week abusievelijk te vroeg in de gemeen te-advertentie stond. Dit betekent dat tegelijkertijd met de afsluiting van de Breestraat voor gemotori seerd verkeer (uitgezonderd open baar vervoer) het eenrichtingsver keer op de Aalmarkt en de Nieuwe Rijn wordt opgeheven. Tijdens de proef wordt een uitge breid economisch onderzoek ge houden dat 40.000 gulden kost. De gemeente is bereid daarvan 10.000 gulden voor haar rekening te ne men. De overige kosten moeten worden gedragen door de winke liers en het Centraal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf. De be doeling is dat de proef op 4 mei van start gaat. B en W hopen met deze maatre gel, waarover de gemeenteraad zich nog moet buigen, het aantrek kelijker te maken voor vrouwen om te solliciteren voor een techni sche functie. Deze banen worden nu nog voornamelijk door mannen bezet. De gemeente geeft bij het vervullen van vacatures al voor rang aan vrouwen wanneer zij vol doende geschikt zijn. Door wan neer mogelijk een tweede vrouw aan te nemen, hoopt het college ook te voorkomen dat vrouwen af haken omdat ze als enige tussen uitsluitend mannen komen te werken. P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente, ver wacht niet dat de maatregel, als de raad ermee akkoord gaat, op pro blemen zal stuiten bij het overige personeel. Hij geeft toe dat in ver band met de bezuinigingen het aantal banen bij de gemeente moet worden verminderd en dat er zeer waarschijnlijk een vacaturestop wordt ingevoerd. Gedwongen ont slagen zullen waarschijnlijk echter niet vallen en de vacaturestop zal een niet voor alle vrijkomende functies gelden. "Het is de bedoe ling dat elke vacature kritisch be keken wordt. Als besloten wordt dat deze toch moet worden ver vuld, willen wij er naar streven dat voor een technische functie, en wanneer een vrouw alleen op een afdeling werkt, een tweede vrouw tijdelijk eventueel boven de sterk te wordt aangenomen". Met de manifestatie 'Werken in de bouw', die Van Dongen officieel LEIDEN - Een 38-jarige man uit Hillegom is gisteravond tijdens het uitvoeren van werkzaamheden aan een pand in de Van der Werfstraat gewond geraakt, toen een houten balk naar beneden viel. Ter behan deling van een hoofdwond is hij naar het Elizabethziekenhuis ge bracht. opende, probeert de Stichting vak opleiding Bouwbedrijf het imago van de bouwwereld te verbeteren en daardoor meer scholieren te in teresseren voor een baan in deze sector. De manifestatie duurt tot en met morgen en wordt gehouden in het Caeciliacomplex. Twirlconcours De Leidse Vereniging Voor Zelfstandige Majoretten Groepen organiseert zondag 15 maart in de 5 Mei-hal aan de Boshuizer- laan van 13.00 tot 18.00 uur een solo en duo twirlingconcours. Cursus Het Instituut voor Alternatieve Educatie organiseerr zondag 15 maart een cursus 'Spiritual Sur viving in the 20th Century'. In lichtingen: 071-144198. Groen Het Instituut voor Natuurbe scherming seducatie afdeling Lei den organiseert weer een groene cursus. Deze 'ontdek-curusus' waarbij voorkennis niet nodig is, begint met zes theorie-avonden in de Sterrewacht, te beginnen op 16 maart. Van acht uur tot kwart over tien worden de cursisten voorbereid op de zes excursies die in de maanden april, mei en juni in en om Leiden worden gehou den. Voor inlichtingen kan men con tact opnemen met Dineke Bruin, 071-215123. Bio-energetica Op dinsdag 17 maart organi seert Ex' 85 een kennismakings bijeenkomst over bio-energetica. Deze methode is gericht op het losmaken van spanningen in het lichaam. De cursus wordt bege leid door Atula Kuyt. Plaats: Ex '85, Koppenhinksteeg 15 (nabij de Kaasmarkt). Leiden, tel. 133494. Restauratie duurde vele jaren LEIDEN - Na een langdurige op knapbeurt is gistermiddag de Waalse kerk officieel geopend. Ter gelegenheid van dit feit overhan digde wethouder J.A. Peters (ruim telijke ordening en openbare werken) aan de voorzitter van het kerkbestuur J.W. Heringa een ets. De restauratiewerkzaamheden zijn overigens nog niet helemaal klaar. Aan het oude kerkorgel moet nog wat worden gedaan en ook het dak is nog niet af. De verwachting is dat de grootscheepse opknapbeurt in april van dit jaar kan worden af gerond. De verbouwing van de Waalse kerk aan de Breestraat heeft lang geduurd. Al in 1973 werd met de eerste herstelwerkzaamheden be gonnen. Door verschillende oorza ken - zoals de langdurige strenge vorstperioden in de winters van 1985 en 1986 - werd alles flink ver traagd. De restauratie is veel duurder uitgevallen dan oorspronkelijk werd verwacht. Een bedrag van twee miljoen gulden was er voor uitgetrokken, maar de kosten over schrijden dit bedrag met vijf ton. De herstelwerkzaamheden werden mogelijk gemaakt door subsidies van de overheid, verschillende fondsen en een bijdrage van 100.000 gulden van de leden en vrienden van de Eglise Wallonne de Leyde. Het plan van de gemeente daar entegen wordt begroot op ee drag van 32 miljoen gulden waar van het belangrijkste deel i: stemd voor de aanleg van de hon derden meters lange tunnel ondei het Stationsplein. Op deze uitgave kan niets terugverdiend worden. Voor de financiering is de gemeen te afhankelijk van het rijk. Daarbij komen dan nog de kosten van de nieuwbouw van het station. "Erica is op een goed moment met plannen gekomen", zegt Pe ters: "Als er alleen een plan van de NS had gelegen, was dat het waar schijnlijk geworden. Nu kan er ten minste over verschillende alterna tieven gepraat worden en dat is goed voor de meningsvorming als je bedenkt dat we de situatie van het Stationsplein voor jaren gaan vastleggen". Volgens Peters was het de bedoeling van de NS in '88 met de bouw van een nieuw station te beginnen. De bouw neemt drie jaar in beslag. Tegelijkertijd is de aanleg van een tunnel mogelijk, als daar tenminste geld voor is. Uitvoering van het plan van Eri ca zal meer tijd vergen vanwege het ingrijpende karakter ervan. Een nadeel hierbij kan volgens Pe ters zijn dat het plan niet gefaseerd uitgevoerd kan worden. Peters acht uitvoering van dit plan in het begin van de jaren negentig moge lijk. De raadscommissies wordt op donderdagavond 26 maart een oor deel gevraagd over de plannen. LEIDEN - Key Town mode '87, een sprankelende show met hier en daar een grapje. Een menge ling van amusement en mode-in formatie gisteravond in de Stads gehoorzaal. De samenwerking met de Leidse Balletschool was een gelukkige greep van de ini tiatiefnemers: Henny' s Rits, Leather Fashion, Spaghetti Fas hion en Jacques van Bellen. Leather Fashion kwam met een heel gevarieerde collectie le ren kleding. Van zwart en agres sief (pak met metaal versierd), sexy (heel korte, strakke mini rokjes en strakke topjes) tot sportief en elegant. Elegant wa ren de pakken met een wat lan gere rok en wijde blouse en het witte herenkostuum. Heel mooi was ook het pak met de wijd klokkende rok en ruim jasje met rondgesneden panden van be drukt leer. Kortom een bijzonder fraaie collectie. Kapper Jacques van Bellen gaf snel een indruk van wat je alle maal met lang haar kunt doen en toonde ook de nieuwe Interlook, kort en uit het gezicht voor, wat langer achter. Henny' s Rits deed een greep uit de collectie van ruim 4000 stuks. Heel aardig het zwart en zwart-wit blokje. Hierin kon het publiek zien dat een beetje spor tieve kleding, zoals een zwart wit gestreept broekpak of een zwarte halterjurk met wijde rok ook wel 'gekleed' kunnen staan. Wie wat meer 'gekleed' wilde gaan kon terecht bij Spaghetti Fashion. Van deze Katwijkse modezaak fraaie ruime blazers en mooie sluike rokken. Kortom Italiaanse elegance. Maar het echte feest barstte na tuurlijk pas goed los na het mo- degebeuren, tijdens de Pasadena Dream Party. Tot in de kleine uurtjes zorgde de Pasadena Dreamband, de Leidse formatie, die scoorde met 'Zandvoort', voor een zonnige stemming. De band kreeg daarbij 'assistentie' van de popgroep Centerfold. Drie dames die niet alleen met hun hitje Radar Love scoorden maar die ook in Play Boy en Pen thouse niet onbekeken bleven. Verder stonden in dit program ma, dat werd gepresenteerd door Veronica's Caroline Tensen, Humprey Cambell en de Boel- heeband. En omdat na al muzi kale geweld iedereen wel in actie wilde komen, werd de Dream Party besloten met een klinken de discoshow. HENRIETTE V.D. HOEVEN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7