y UW CARRIERE GRATIS? Ambtenaren: koppeling te kostbaar DSM en FNV op dezelfde lijn Damrak: aanhoudend herstel V Bonden in de slag tegen 'afslanking' CNV tekent geen cao met 40 uur Steekspel om bloem r ...GOED VOOR DE BESTE... Wao'er moet zelf extra's aanmelden VW schorst topfiguren ZATERDAG 14 MAART 1987 ECONOMIE PAGINA DEN HAAG (ANP) - Topambtenaren van Sociale Zaken zijn tegen herstel van de koppeling van salarissen van ambtenaren en trendvolgers aan de lonen in de marktsec tor. Per procent loonstijging voor alle werknemers zouden de belastingopbrengsten onvoldoende zijn om deze kop peling te betalen. De ambtenaren worden betaald uit de belastingopbrengsten. GRONINGEN (GPD) - Een zaal vol ambtenaren, protest en onbegrip. De Evenementenhal in Groningen was gistermiddag het decor van de eerste ambtenarendemonstratie te gen de voorgenomen inkrimping van het ambtenarenbestand door de regering. De vier ambtenaren bonden trokken samen de kar van het protest. Voor 1993 moeten 4500 ambtenaren in het Noorden ver dwijnen. En in héél Nederland een kleine twintigduizend. Bij de noordelijke lagere overhe den zouden 1300 banen moeten verdwijnen en in de welzijnssector zo'n 2500. De Bestuurs Commissie Noorden van het land (BCN) maakt zich zorgen over de rege ringsplannen. Vooral omdat zij denkt dat de positieve uitwerking van de enkele jaren geleden inge zette spreiding van Rijksdiensten erdoor ongedaan gemaakt wordt. De BCN heeft in een brief al "een klemmend beroep" gedaan op het kabinet „om te voorkomen dat de afslankingsoperatie meer dan evenredig zal drukken op bestaan de geconcentreerde Rijksdien sten". BCN-voorzitter en Drents commissaris der Koningin dr. ir. A. P. Oele richtte gistermiddag een pleidooi aan Den Haag voor het ontzien van de noordelijke provin cies in de afslankingscampagne. De bonden weigeren medewer king aan welke afslanking met ge dwongen ontslagen dan ook. „Vlak voor we de wachtgeldregeling moeten inleveren, komt de rege ring met deze afslankingsoperatie. Het kan niet, we doen er niet aan De extra sociale premies die door de loonstijging binnen zouden ko men bij de sociale fondsen zouden wel voldoende zijn om de koppe ling te herstellen tussen lonen en de uitkeringen, die uit de premies worden gefinancieerd. Dat blijkt uit een notitie van ambtenaren van het ministerie die gisteren is vrijgegeven. Oppositie- Bij Parenco ARNHEM (GPD) - Het hoofdbe stuur van de Industrie- en Voe dingsbond CNV zal geen cao on dertekenen waarin een veertiguri- ge werkweek wordt opgenomen, zoals de directie van het kranten- papierconcern Parenco in Renkum wenst. Als de CNV-onderhande- laars bij Parenco een dergelijk ak koord afsluiten, zal het hoofdbe stuur dat niet 'raticiferen', zo heeft het hoofdbestuur laten weten aan CNV-districtsbestuurder H. van de Land, die in Renkum onderhan delt. Daarmee heeft de top van deze bond de weg afgesneden naar een compromis, dat de directie van Pa renco gisteravond de bonden aan bood. Gistermorgen hadden de bonden via een ultimatum de di rectie tot morgenavond 22.00 uur de tijd gegeven terug te komen op haar plan om de 36-urige werk week voorlopig te schrappen. Dat is volgens de directie, die geen garantie wil geven voor herstel van de oude situatie na die tijd, tijdelijk nodig in verband met de inge bruikname van een nieuwe fa briek. De directie heeft gisteravond aangeboden in de laatste drie maanden het eindbod van de bon den over te nemen en toch rooster- vrije dagen op te nemen. In ruil daarvoor zouden de bonden zich moeten neerleggen bij de tijdelijke invoering van de 40-urige week ge durende de eerste 12 maanden. In een reactie zeiden woordvoer ders van de bonden „geen enkele opening te zien in dat bod: „Wij zien het als een pure vertragings techniek met als doel de acties op te schorten". leider Kok had donderdag tijdens het sociaal-economisch debat om het stuk gevraagd. De ambtenaren menen dat bij de vaststelling van de inkomens van ambtenaren en trendvolgers reke ning moet worden gehouden met de algemene economische toe stand, de toestand van de over heidsfinanciën en met knelpunten die een gevolg zijn van de jarenlan ge salaris-achterstand die beide groepen hebben opgelopen op het bedrijfsleven. Het herstel van de koppeling zou ook een per afdeling of dienst verschillend inkomens beleid binnen de overheid bemoei lijken. Nadeel Slechts een verantwoorde loon ontwikkeling in de marktsector kan één van de richtsnoeren zijn, menen zij. Omdat aan de koppe ling ook het „allesoverheersende nadeel" kleeft dat een te grote loonstijging wordt doorgegeven, verdient het geen aanbeveling. De ambtenaren noemen het „op zijn zachtst gezegd vreemd" dat de stijging van belastingen en pre mies uitsluitend zouden mogen worden gebruikt voor salarisverbe tering, zoals voorstanders van de koppeling willen. Er zijn nog ande re noodzakelijke uitgaven, terwijl ook belastingen en premies met dat geld kunnen worden verlaagd. LPG maandag 3 cent goedkoper ROTTERDAM (ANP) - Met ingang van maandag wordt LPG drie cent per liter goedkoper. De meest voorkomende literprijs aan de be diende pomp wordt dan 47,9 cent. Deze prijsdaling is het gevolg van de gedaalde internationale pro- duktnoteringen. Dit is gisteren in Rotterdam bekend gemaakt. mee", zegt districtsbestuurder van de FNV J. de Hond van de Abva Kabo. In de noordelijke gelederen be heerst angst voor een 'onevenredi ge afslanking' in het Noorden. De eerder genoemde cijfers wijzen hierop, volgens de vakbonden. De regering verklaarde dit 'in princi pe' te willen voorkomen. Ook de voorgenomen privatise ring van Staatsbosbeheer en ande re overheidsdiensten werd in Gro ningen gehekeld. Oele: „Het is een boosaardig sprookje te stellen dat ambtenaren beter kunnen werken in een organisatie die losstaat van de overheid. U bent allen uitvoer ders van nuttig werk. Dat werk wordt heus niet beter als er gepri vatiseerd wordt". Minderheid wil nog doorstaken ROTTERDAM (ANP) - Niet alle stakers in de stukgoedsector zijn gelukkig met het besluit van de Vervoersbond FNV om de stakings acties tegen het werkgeversplan om 350 man te ontslaan op te schorten. Een niet onaanzienlijke minder heid zou het liefst verder staken. Een meerderheid echter steunt het besluit. Dat bleek gistermiddag, toen sta kingsleider en FNV-bestuurder Ro- senmöller 1.500 a 2.000 stakers op een massa-bijeenkomst het besluit meedeelde (foto links). Rosenmöller werd wél fél op de huid gezeten door stukgoedwerker Stavinga, leider van de grote wilde havenstaking in 1979. „Je bedon dert de mensen. Er is nog niks ge wonnen na acht weken staken. Wat jij doet is een concessiepolitiek voe- Rosenmöller, in '79 nog zij aan zij met Stdvinga, verweet zijn voor malige strijdmakker echter aan „het dagdromen" te zijn. Hij is ook niet bevreesd voor wilde acties bij de stukgoedbedrijven. „De meer derheid steunt het, dus is het een goed besluit geweest. Want het is in de haven nu eenmaal altijd popu lairder een actie te beginnen dan er een te stoppen". (foto anp) Sociaal" HEERLEN/DEN BOSCH (GPD) - Het zal niet vaak voorkomen dat de directie van een multinational als DSM en de kaderleden van de In dustriebond FNV nagenoeg dezelf de mening hebben over hetzelfde onderwerp. Maar over de voorge nomen privatisering van DSM, een wens die vooral minister Ruding van financiën hoog op zijn verlang lijstje heeft staan, verschillen DSM en de FNV nauwelijks van mening. Privatisering op dit moment van staatschemiebedrijf DSM is onno dig en nauwelijks gewenst. Wan neer de Tweede Kamer echter mocht besluiten toch de staatsaan- delen DSM te verkopen, dan dient dit wel onder strikte voorwaarden te gebeuren. Zo moet de staat een aanzienlijk minderheidsaandeel behouden om te voorkomen dat het concern bij verkoop uiteen valt. Dit hebben de kaderleden van de Industriebond FNV, werkzaam bij bedrijven van DSM, gisteren uitge sproken op een bijeenkomst in Den Bosch. In een motie, die aan de regering zal worden gestuurd, zeggen de DSM-kaderleden dat privatisering alleen mag gebeuren als er zeker heid wordt geboden dat DSM de industriële motor van Zuid-Lim burg blijft en dat de bestaande acti viteiten van DSM in Limburg ook daar behouden blijven. Overname van aandelen is slechts dan aan vaardbaar als zeker is dat derden geen zeggenschap over het bedrijf kunnen krijgen en er garanties worden gegeven dat de werkgele genheid, die DSM nu in Nederland biedt, volledig gehandhaafd blijft. DSM heeft eerder al te kennen gegeven dat het niet zit te wachten op privatisering. Daarbij speelt vooral het aardgasbelang een rol. DSM beheert de staatsaandelen in de Gasunie. Daaraan hield het con- ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De CDA-ka- merleden Moret en Van der San- den willen dat de regering probeert de Amerikaanse regering ertoe te bewegen om de extra importhef fing op Nederlandse standaard- chrysanten in te trekken. Deze week verklaarde de Amerikaanse handelscommissie een klacht van Amerikaanse kwekers wegens on eerlijke concurrentie gegrond. Vol gens die kwekers worden hun Ne derlandse kwekers via goedkoop aardgas gesubsidieerd. De kamer leden stellen dat daarvan geen sprake is omdat de aardgasprijs is gekoppeld aan de wisselende prijs van zware stookolie. De Amsterdamse effectenbeurs lijkt steeds meer over de grootste inzinking heen te komen. Al eni ge weken lieten de internationals een zeker herstel zien, terwijl de lokale markt licht terugliep. De ze week echter kon de beurs over de gehele linie de weg omhoog betreden. De lokale markt zette dit her stel weliswaar enigszins aarze lend in, maar de internationals waren gedecideerd vast, onder leiding van Koninklijke Olie en Unilever. Na vier dagen handel stond hier de index zeven pun ten hoger dan vorige week vrij dag en daarmee was ook het al gemene beurscijfer zes punten hoger. door C. Wagenaar Voor de lokale markt bleef de stijging na drie punten steken. Aandelen Koninklijke Olie en Unilever konden nog flink put ten uit de vorige week verkregen impuls van meevallende winst cijfers en hogere olieprijzen, als mede de aandelensplitsing van vijf op één. Dit lokte voor het eerst dit jaar wat meer buiten landse kopers naar het Damrak. Maar ook het beursklimaat zelf begon deze week te verbeteren nu de jaarcijfers in bredere stroom worden gepubliceerd. Hoewel hier en daar minder pret tige geluiden hoorbaar zijn en de meeste bedrijfsbesturen zich onthouden van het stellen van prognoses, blijkt het binnen landse bedrijfsleven het vorig jaar toch overwegend zeer be hoorlijk te hebben gedaan. Daar bij ontving Amsterdam deze week ook steun van de dollar, die zich gestadig omhoog werkte tot boven de 2,10 gulden, de hoogste koers dit jaar. Toch heeft dit de centrale ban ken tot dusver weinig moeite ge kost want de indruk dat er veel met steunaankopen is ingegre pen, werd niet gewekt. Wel gaan buiten de Verenigde Staten de rentestanden steeds meer om laag en zolang Amerika daar zelf niet aan meedoet geeft dat indi rect natuurlijk wel een sterkere ondergrond voor de dollar. De obligatiemarkt begon deze week in zeer flauwe stemming, waarin pas na enige dagen een bodem kon worden gelegd. Min der optimistische uitlatingen, onder meer deze week van het Centraal Plan Bureau over ons exportbeloop en daardoor snel teruglopende overschotten op de betalingsbalans, zijn hiervan de oorzaak. Ook de nog onduidelij ke situatie in de Bondsrepubliek, waar op het nieuwe regerings programma moet worden ge wacht, houdt de financiële ont wikkeling in ons land in zijn greep. Wall Street was deze week druk doende met het jojo-spel tussen de 2200 en 2300. Dit laat ste niveau wordt een zeer belang rijke psychologische barrière, want het kan de lente-opening worden naar een langdurige zo- mer-hausse. Volgens marktken- ners moeten eerst nog enkele ge vaarlijke hobbels worden geno men. Zo lojten er volgende week vrijdag een groot aantal zeer be langrijke optiecontracten af, die in voorgaande jaren vaak aanlei ding gaven tot fikse koersdalin gen. Men houdt ook nu rekening met een tijdelijke koersval van tenminste 100 punten. Ook elders in de wereld hiel den de effectenbeurzen zich deze week uitstekend. Tokio beklom nieuwe hoogten en dat ondanks de verder stijgende olieprijzen. Brussel bleef eveneens vast, me de dank zij een groot nationaal pensioen-spaarprogramma, d?t de belastingvrije aankoop van ef fecten beoogt. Frankfurt daaren tegen liet het hoofd hangen toen bekend werd dat Volkswagen een half miljard gulden heeft ver speeld op valuta-speculaties. BEI JRS J W E E K Naarmate de week verstreek werd het beursklimaat steeds zonniger. Toch was het bedrijfs nieuws niet overal positief. Kras- napolski moest fors terug op slechte berichten en ook voor Desseaux werd het bedrijfsresul taat onvoldoende geacht om de koers vast te houden. De verlie zen liepen hier op tot rond tien procent. Maar het aantal verbete ringen overheersten toch sterk het beeld. Rond tien procent meer werd er betaald voor Hei- neken en Bols, KBB, Norit en Ubbink. Ongeveer vijf procent duurder werden Gamma, Nedl- loyd en de KNP. Voor Meneba kwam een herstel tot stand van 15 procent. De Europese optiebeurs had vrij drukke dagen en zag de weekomzet fors oplopen tot 227.000 contracten tegen 152.000 in de voorgaande werkperiode. De eerste vier dagen domineer den de calls Koninklijke Olie, met naar verhouding forse om zetten. Donderdag nam Philips de eerste plaats over. De opties op staatsfondsen werden be heerst door de puts, die op de meeste dagen sterk domineer den en zich daarmede aansloten bij de flauwe stemming op de obligatiemarkt. Bent u werkzaam op management-niveau, bekleedt u een specialistische functie, of bent u afgestudeerd aan een universiteit of HBO-instelling?* Als u niet ouder bent dan 45 jaar, kunt u nu wekelijks uw eigen Carriere gratis in de bus krijgen. Vul de bon in en ontvang hét nietiwsweekblad voor het Management, met de betere vacatures. Laatstejaars-studenten kunnen hét blad eveneens gratis ontvangen. C Ja. ik wil Elsevier Carriere graag gratis ontvangen. Hetnieuwsweekblad voor het Management, met de betere vacatures Elsevier Carriere is hét nieuws- weekblad voor de (comingimana- ger. Het blad biedt u elke vrijdag actueel nieuws, snelle analyses en relevante achtergrondinformatie in een korte en bondige opmaak en stijl. U bent over elk denkbaar actueel onderwerp in zeer korte tijd volledig geïnformeerd; een hele tijd-zorg minder in het hectische zakenleven van vandaag. Elsevier Carriere is meer dan alleen maar nieuwsweekblad. In elk nummer treft u vele pagina's aan met vacatures voor de betere functies. Zo is Elsevier Carriere het blad voor uw carrière, vandaag en morgen! te-n\ I voorlettert: I Adres: I Postcode: I Telefoon: Onderwijsinstelling:. Geboortejaar: Studierichting: Afgestudeerd:ja/nee .jaar v Functie: Adres: Postcode:. Telefoon:. Branche:— doorhalen wat niet van toepassing is. cern in 1985 ruim 100 miljoen gul den over, oftewel een kwart van de winst. Zonder minderheidsaandeel van de Staat is de kans groot dat alleen de winstgevende delen van het concern overeind blijven. De ver liesgevende divisie meststoffen zou dan als eerste ten onder gaan, zo vreest de Industriebond. De Industriebond gaat de ko mende" tijd onderzoeken of het mo gelijk is DSM-werknemers in het aandelenkapitaal te laten deelne men. Daarover moet duidelijkheid zijn voordat de minister van finan ciën zijn besluit neemt. Personalia, percentage van ar beidsongeschiktheid, naam en in schrijvingsnummer van de onder neming, en netto-verdiensten uit de zaak zijn de belangrijkste gegevens die op de vragenlijst moeten wor den ingevuld. De bedrijfsvereni ging moet immers, bij het vaststel len van de hoogte van de wao-uit- kering, op de hoogte zijn van alle omstandigheden, die van invloed zijn. Formulier 320 perst de werkelijkheid daartoe samen op een hanteerbaar formaat. Waar 319 eerdere formulieren te kort schieten, is 320 speciaal ont worpen voor de arbeidsongeschikte die een eigen bedrijfje is begonnen. Desondanks kan er wel eens wat misgaan. Zoals in het geval van de vrouw die, al enige tijd arbeidson geschikt, in 1977 een eigen bu reautje begint. Wat ze daar precies, doet, vermeldt de geschiedenis niet, maar winstgevend is de activiteit de eerste jaren niet. In 1977 lijdt ze een netto-verlies van 1688 in 1978 4875 gulden. Pas in 1979 maakt de zaak winst (bijna 19.000 gulden), terwijl er over 1980 een winst werd. verwacht van ruw weg 13.000 gulden. Nog voor de boe ken over 1980 definitief zijn opge maakt, bezoekt iemand van de bui tendienst van de bedrijfsvereni ging het bureau. 4n het rapport van de buiten dienst-beambte wordt pijnlijk nauwkeurig de winst- en verliesre kening van de arbeidsongeschikte vrouw weergegeven. Dat gaat ver gezeld van de opmerking dat ze se dert 1980 niet meer onder behande ling van een specialistisch genees heer staat. De bedrijfsvereniging, tot dan toe onwetend van de bijver dienste, grijpt in. Bij missive van 28 januari 1982 vordert zij bijna 10.000 gulden wao-uitkering over 1979 terug. De vrouw gaat in be roep. "Ik heb de vragenlijst van de be drijfsvereniging altijd keurig inge vuld teruggezonden", zo luidt haar verweer bij de Raad. van Beroep. Maar de exacte getallen van winst en verlies ontbraken op de gere tourneerde formulieren 320: die cij fers waren niet telkens op tijd voor handen. De bedrijfsvereniging wijst dit verweer af, omdat zij in het dossier de bewuste formulieren niet kan te rugvinden. Volgens de vereniging zijn de formulieren niet verstuurd, want zo vaak faalt de PTT immers niet. Bovendien, luidde de redene ring verder, kon de vrouw die ge tallen wél verstrekken, want daar voor had ze nu juist boekhoudkun dige hulp ingehuurd. De Raad van Beroep had er aller eerst geen bezwaar tegen dat de be drijfsvereniging drie jaar na het gebeurde nog tot terugvordering wilde overgaan. De wet regelt im mers dat terugvordering is toege staan, zelfs na een termijn van vijf jaar, wanneer wao'er heeft ver zuimd feiten mede te delen die van belang zijn voor de uitkering. Van dat laatste is hier duidelijk sprake. De wet moet echter, zo vervolgt de Raad van Beroep, wel in alle rede lijkheid worden toegepast. De be drijfsvereniging houdt er, volgens de Raad, 'een wellicht nog niet als nonchalant, doch toch wel als ad ministratief niet zeer sluitend aan te merken' wijze van handelen op na. Het ontbreekt immers aan af doende controle op het jaarlijkse formulier 320. Wanneer de wao-er de vragenlijst niet terugstuurt, blijven 'verdere systematische ad ministratieve maatregelen onbe proefd', zo constateert de rechtbank streng. In gewoon Nederlands: de vrouw had haar bijverdienste weliswaar iets beter onder de aandacht van de bedrijfsvereniging moeten bren gen, maar de bedrijfsvereniging zelf heeft er ook een administratief rommeltje van gemaakt. De rechter velt een salomonsoordeel: de terug- vorderin'g van 10 mille wordt ge halveerd. De bedrijfsvereniging gaat prompt in hoger beroep. Een beetje beledigd, gepikeerd zelfs, verweert zij zich tegen het verwijt van slor digheid. "We hebben formulier 320 speciaal ontworpen om de uitke ringsgerechtigden tegemoet te ko men zodat ze makkelijk aan hun verplichtingen kunnen voldoen", is de kern van de verdediging. Het hoger beroep slaagt in zover re, dat dé rechtbank nog eens naar het bedrag van de terugvordering kijkt. De bruto-terugvordering over 1979 bedroeg bijna 15.000 gul den; de bedrijfsvereniging had dat zelf al terugggebracht tot een netto- terugvordering van bijna 10.000 gulden, en heeft daarmee eenderde van de te veel uitbetaalde wao voor zijn rekening genomen. Dat lijkt de hoogste rechter bij nader inzien een redelijke verdeling. PETER DE VRIES WOLFSBURG (VWD/ANP) - Het Westduitse automobielconcern Volkswagen heeft gisteren twee hooggeplaatste funcitionarissen geschorst omdat omvangrijke de- viezenfraude van 480 miljone mark rechtstreeks onder hun verant woordelijkheid viel. Het gaat om de leider van de dienst financiën/verkeer, Günther Borchert, en het hoofd van de afde ling geld- en deviezenafrekening, Siegfried Müller. Verder is de al in januari op non-actief gestelde lei der van de afdeling deviezenhan- del, Burkhard Junger, op staande voet ontslagen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 6