'Ons restaurant is eigenlijk vooral een belevenis' In den Houtkamp, Leiderdorp: 'Ik heb gekozen voor het tijdstip tussen mogen en moeten'. Directeur P.C. Heemskerk van Menken Landbouw maakt gebruik van VUT: 11 i i IL J l k_ - L Tr5, de maaltijd kan bij de open haard of in de rijk gesorteerde bar - die alleen al wat betreft Scotch whisky een keus uit dertig verschillende merken heeft - een aperitief drinken. Gedurende de zomermaanden bestaat bovendien de mogelijkheid om op het terras te barbecue-en voor groepen van 12 tot 250 mensen. 'Open keuken' Een bijzonderheid van het restaurant is, dat de gasten kunnen zien hoe de gerechten door de tentenbrigade worden bereid. De open keuken biedt ruim zicht op de activiteiten van chef-kok Huibert Bavelaar en zijn vier assistenten. Kuivenhoven beroemt zich er op in Bavelaar een van de beste koks van Nederland in huis te hebben. Bavelaar, die binnenkort een kookcursus in de "Houtkamp" zal gaan geven, staat garant voor de kwaliteit van de spijzen. "De ingrediënten zijn altijd dagvers. Ik koop ze zelf in op een gespecialiseerde markt in Diemen, zodat ik weet dat ik alleen maar de beste produkten heb", aldus Bavelaar. Veel afwisseling Bavelaar is niet alleen een uiterst bekwame, maar ook een zeer creatieve kok. Iedere dag stelt hij weer een ander 'menu de jour' samen en om de drie maanden zorgt hij er voor dat de spijskaart vernieuwd is, om de gasten altijd de seizoenspecialiteiten te kunnen bieden. Ook vegetarische eters kunnen in de "Houtkamp" voor een culinair verantwoorde maaltijd terecht. Bavelaar heeft drie kookboeken geschreven, waarvan er een vegetarisch eten als onderwerp had. Bavelaar is een man die eer in zijn werk legt. "Als kok moet je als het ware je naam onder het eten kunnen zetten. Ik sta volledig achter onze gerechten. Ik ga ook altijd langs de tafels om de gasten te vragen of het naar hun zin is geweest", vertelt de chef-kok. En zoals Kuivenhoven vertelt, is de chef-kok pas echt in zijn element als je hem naar de meer bijzondere gerechten vraagt. Bavelaar hoeft dan ook niet lang na te denken om enkele specialiteiten aan te bevelen: venkelsalade met gerookte zalm. rode zeebaars met waterkerssaus, gebakken grietfilet met een saus van verse tomaten en basilicum, gebraden parelhoen met zachte gembersaus en Hollandse zuiglam... Bij een goede keuken hoort vanzelfsprekend een uitgelezen wijnkelder. Marleen Lange: "Wij hebben meer dan 100 verschillende wijnen in onze kelder. De keus varieert van voordelige, maar goede Edelzwickers en Cóte du Rhones tot de meer bijzondère Clos du Tarts en rode Memsaults". "In den Houtkamp" beschikt over een team van jonge en enthousiaste medewerkers, die het de gasten zoveel mogelijk naar de zin willen maken, ledereen wordt al bij de deur ontvangen en naar de taféltjes geleid en bij het vertrek vriendelijk in de jas geholpen. De leiding van "In den Houtkamp" staat er borg voor dat een avondje in het restaurant een gebeurtenis zal zijn, waaraan nog vaak met plezier wordt teruggedacht. "In den Houtkamp" is een betaalbaar restaurant met allure. Reserveer maar 'ns via nummer 071-891288. Voor het eerst in zijn bijna 60-jarige leven gaat Menken-Landbouw-directeur Piet Heemskerk in juni 'lang' op vakantie. Vier weken trekt hij er, met zijn echtgenote natuurlijk, op uit en hij heeft zich gedecideerd voorgenomen om elk moment van die vakantie rustig, ontspannen en intens te gaan beleven. In juni van dit jaar gaat P.C. Heemskerk immers met pensioen. Zet hij, na een weloverwogen keuze, een punt achter meer dan 30 jaar intensief bezig zijn met zuivel; ze hij een punt(je) achter een bijna levenslange betrokkenheid bij zuivel; ruilt Piet Heemskerk 'tropenjaren' in voor een leven in een aanzienlijk gematigder klimaat. Slagvaardig 'Binnen de organisatie bestaat er een regeling voor directieleden die zegt dat je op je 57ste mag vertrekken en op je 62ste moét vertrekken. Ik heb gekozen voor een moment dat precies tussen mag en moet in ligt: 59V2 jaar. Het is een vrijwillige, zeer bewuste keuze geweest. Naarmate je ouder wordt neemt de werkdruk vanuit de dubbelfunctie die ik bekleed steeds meer toe. Je merkt dat het meer inspanning gaat kosten om wat je doet, goéd te doen, zoals ik me altijd als doel heb gesteld. Vandaar de keuze. Inderdaad ook beïnvloedt door thuis: je gezin; je familie. Een keus ook die beïnvloed is door het besef dat je een goede conditie en een goede gezondheid hebt. Plus het gegeven dat ik mijn periode als wethouder in Noordwijkerhout (een post die Heemskerk al 21 jaar bekleedt) netjes wil afmaken. Die reeks argumenten hebben me ertoe gebracht om me, officieel op 1 juni van dit jaar, terug te trekken als directeur van deze werkmaatschappij'. Receptie Die eerste juni zijn Piet Heemskerk, zijn echtgenote en hun kinderen en kleinkinderen waarschijnlijk nog maar net bekomen vati de gigantische belangstelling tijdens de afscheidsreceptie die op 27 mei plaatsvindt. Een belangstelling die pertinent groter zal zijn dan enige 'passende' accommodatie in Heemskerk's geboorteplaats Noordwijkerhout kan herbergen. L'histoire se repète. Opnieuw wijkt een een Heemskerk uit naar een andere gemeente om reden van schaalgrootte. Aan het eind van zijn 'zuivelcarrière' neemt Piet Heemskerk afscheid in Grand Hotel Huis ter Duin in Noordwijk. Aan het begin van een 'orkaan-achtige' groei van zuivelfabriek De Landbouw uit Noordwijkerhout, moest de expansie ook op vreemd terrein worden gezocht. In Wassenaar. Door de fusie met Menken Melk. 'In Noordwijerhout word ik er nog sporadisch op aangesproken', bekent Piet Heemskerk. 'De afbouw, sluiting en verkoop van De Landbouw en het vertrek naar Wassenaar hebben diepe indruk gemaakt in Noordwijkerhout. 'Dat had je vader moeten weten' houden oudere Noordwijkerhouters me op zulke momenten wat verwijtend voor'. Continuïteit Piet Heemskerk is natuurlijk diep overtuigd van de juistheid van die memorable beslissing. Dezelfde visie die zijn vader Theo Heemskerk ertoe bracht als eerste in de wijde omtrek een pasteur aan te schaffen om daarmee de continuïteit van zijn bedrijf te versterken, diezelfde visie ligt ten grondslag aan het besluit van ook Piet Heemskerk dat de continuïteit van de zuivelfabriek in Wassenaar en door de fusie beter gegarandeerd zou zijn. De groei die Menken-Landbouw sinds dat memorabele jaar 1970 heeft doorgemaakt, bewijst dat de beslissing juist is geweest. Die groei heeft de voortdurende aandacht voorde continuïteit van Menken-Landbouw en de overige werkmaatschappijen bij Piet Heemskerk niet kunnen wegnemen. Die aandacht is pertinent niet alleen gericht op het economisch en financieel welzijn van de totale organisatie. Soepel van geest 'De tijd van 'kwaliteit, kwantiteit en resultaat' als enige bedrijfsdoelstelling is al lang voorbij',- verwoordt Piet Heemskerk de complexe taak van de top-manager in een toonaangevende onderneming als Menken Landbouw. I veel-omvattende taak heeft het welzijn van de medewerkers altijd Heemskerk's volle aandacht gehad. 'Zorg voor de werkomstandigheden hier in de onderneming, maar wel degelijk ook aandacht voor de omstandigheden thuis. Ik denk dat ik mag zeggen dat de mensen met zaken die niet rechtstreeks het werk betïeffen, maar daar zo omheen spelen, altijd bij me terecht konden en kunnen. Ik denk dat ik daar geen opgelegde, maar gemotiveerde belangstelling voor heb getoond. Omdat ik ervan overtuigd ben dat gemotiveerde werknemers van wezenlijk belang zijn voor de kwaliteit van de produkten die ze helpen maken en daardoor dus wezenlijke invloed hebben op de gezondheid van de onderneming. Daarbij is het een voordeel dat ik een soepele geest bezit. Daardoor ben je in staat om problemen gemotiveerd aan te horen zonder daar persoonlijk onder te hoeven lijden. Op de juiste momenten kun je die zaken even opzij zetten om ze daarna eventueel weer even gemotiveerd aan te pakken'. Makkelijk communiceren Aandacht voor de medewerkers, delen van lief en leed, meeleven, meetreuren of meejuichen heeft Piet Heemskerk al met de paplepel ingegoten gekregen. Zo werd in het gezin Heemskerk de basis gelegd voor het makkelijk informeel-effectieve overleg-methodes ('Gewoon, praten met de voorman') en de bijna als vanzelfsprekende betrokkenheid van de medewerkers bij het werk. (De begintijd staat vast, de eindtijd is een streven', zoals Piet's vader Theo placht te zeggen). 'De structuren voor beleid en overleg zoals die in de moderne onderneming gelden en ook zijn vastgelegd, waren er in fèit bij De Landbouw ook al', vindt Piet Heemskerk. 'Momenteel kan het natuurlijk niet meer zoals toen, maar ik prijs me gellukig dat er uit de oude situatie in elk geval voldoende vertrouwen en sympathie is overgebleven om ook op wat informelere wijze te communiceren, adviseren... van dienst te zijn'. Spanningsveld 'De groei van de onderneming na de fusie, heeft plaatsgevonden in een tijd waarin er met de bonden makkelijker te praten viel dan nu. Omdat de onderneming met de tijd mee moest', zo legt Heemskerk uit, 'is de ontwikkeling van de ondernemingen niet altijd gepaard gegaan met meer arbeidsplaatsen. Integendeel zelfs. Hier in Wassenaar staat een produktieplaats die de grootste en modernste is van Europa. Bij de Menken Landbouw Holding werken momenteel zo'n 700 mensen. Dat waren er nog niet eens zo lang geleden beduidend meer'. De ontwikkeling van Menken Landbouw in Wassenaar tot de grootste produktieplaats van Nederland en de modernste zuivelonderneming van Europa kon plaatsvinden zonder gedwongen ontslagen. Interne herverdeling van werk kon plaatsvinden op basis van natuurlijk verloop en verworvenheden als de ATV en VUT. Het spanningsveld tussen het, Piet Heemskerk 'traditioneel ingegeven vooruitziende blik, kwaliteitszorg en efficiency, houdt Piet Heemskerk tot op de dag van vandaag in een voelbare greep. 'De concentratie in de branche is een feit, evenals het gegeven dat de afzetkanalen zijn verdeeld', schetst Heemskerk de situatie jn de zuivelbranche. 'Niets echter zegt mij dat een verdere concentratie aan produktiezijde tot de onmogelijkheden behoort. De techniek schrijdt voort. Je kunt |e niet neerleggen bij en tevreden toekijken op je moderne fabriek met een omzet van zo'n 150 miljoen liter melk. Wellicht moet je er sterk rekening me houden dat er een momemt komt dat je je hypermoderne verwerkingsapparaat alleen nog maar rendabel kunt gebruiken als je 200 miljoen liter omzet. En waar haal je dan in een geconsolideerde markt die extra liters vandaan?' Van koe tot koelkast De vooruitziende blik van Heemskerk overziet de hele zuivelketen. Omdat Menken Landbouw tenslotte de hele zuivelketen - van koe tot koelkast - verregaand beïnvloedt dan wel in strikt eigen beheer heeft. Alleen op die manier is de onderneming in staat melk, melkprodukten en een imposante hoeveelheid andere produkten en activiteiten de torenhoge Menken-Landbouwkwaliteit mee te geven. De visie van Piet Heemskerk betreft daarom niet alleen de produktiekant, maar bijvoorbeeld ook de distributiekant van de onderneming. Ook aan die zijde bestaat er een spanningsveld tussen werkgelegenheid en de voortdaverende techniek- en efficiencydwang. Het gevecht tussen coninu'iteit voor velen en werkgelegenheid voor sommigen, houdt Heemskerk voortdurend bezig. 'Het is een voorrecht om in een onderneming werkzaam te zijn die zo slagvaardig en zo krachtig is als Menken-Landbouw', erkent Heemskerk. Waarmee hij echter meteen een nogal wezenlijk verschil aanroert met het niveau van slagvaardigheid in bijvoorbeeld een ambtelijk apparaat. Heemskerk glimlacht En zegt: 'Na een lange, weinig concreets opleverende raadsvergadering heb ik me eens laten ontvallen dat ik in vijf minuten in Wassenaar meer deed dan in drie uur hier. Daar is een hoop over te doen geweest. Misschien had ik 't niet moeten zeggen of niet op die manier moeten zeggen, maar ik had natuurlijk wel gelijk. Maar voor alle duidelijkheid: ik zou de democratische besluitvorming voor geen prijs voor een andere methode willen ruilen, Dat ik die besluitvorming soms wel eens wat sneller gevormd zou willen zien, tja... daar blijf ik bij'. Menken-Heemskerk Op cje imponerende resultaten van de slagvaardige beslissingen van Menken Landbouw ziet Piet Heemskerk vanzelfsprekend met genoegen terug. 'Zowel de zoons van Leen Menken en die van Theo Heemskerk kunnen trots zijn de uitbouw van wat hun vaders ooit zijn begonnen', zegt hij. Daarmee tegelijk een elegant antwoord formulerend op de vraag: Is 't nou niet jammer dat de naam Heemskerk niet als zodanig in de naam van het concern is opgenomen? 'Wij zijn wellicht wat bescheidener in onze opstelling dan de familie Menken die zeker vaker dan wij aan de weg heeft getimmerd. Op een manier waarvan wij ons wel eens afvroegen: nou, nou, moet dat nou zo? 't Is een kwestie van karakter en vanuit onze instelling hebben wij er geen moeite mee dat het conern Menken Landbouw heet en niet Menken-Heemskerk. Onze bijdrage zit er pertinent in. Da's voör ons ruim voldoende'. Een glaasje Menken-Lanbouw, please De familie Heemskerk is de zuivel, en daarmee dus het bedrijf, sterk trouw gebleven. De zorg voor de kwaliteit, de wil om de béste rauwe melk geleverd te krijgen, de'nauwkeurigheid en het geduld dat werd opgebracht om - ondanks doelmatigheids-overwegingen - de grondstof - tijdens de venwerking rust te gunnen hadden zowel de familie Menken als de familie Heemskerk gemeen. Dit ondanks het feit dat, zoals Heemskerk zegt: 'de Menken's makkelijker afscheid konden nemen van de zuivel als in een andere branche de uitdaging riep. 'Menken Landbouw kan echter prat gaan op melk en melkprodukten die in onafhankelijke smaaktests het best scoren: De conclusie lijkt daarom gerechtvardigd dat Menken-Landbouw wellicht de lekkerste melk en melkprodukten van het land op de markt brengt. 'Maar de consument wenst er geen straat extra voor te lopen. Melk is en blijf een, wat met een moderne term wordt aangeduid als, low-interest produkt. Alle zorg die we aan het produkt besteden, leidt derhalve net tot onderscheidt', concludeert Piet heemskerk. 'Om die reden zal het nodig zijn om niet zozeer het produkt als wel de naam sterker onder de aandacht te brengen. Onze zorg voor het produkt wordt er daardoor natuurlijk niet minder om, maar we moeten gaan denken aan onderscheiding via onze naam in aanvulling op de kwalitatieve onerscheiding via het produkt. We zullen het zo moeten zien te spelen dat er geen glaasje melk meer wordt gevraagd, maar een glaasje Menken-Landbouw'. Groei Naar de mening van Piet Heemskerk kan verdere groei en verzekering van continuïteit van het concern dat hij binnenkort gaat verlaten, worden gerealiseerd door onder meer voortdurende verfijning in alle facetten van de keten, toename van de dienstverening aan 'derden' alsmede innoverend en creatief blijven denken en doen, 'Ook in de zuivelmarkt moeten groeisegmenten te ontdekken zijn' is hij van mening. 'Het is tenslotte een feit dat de consumptie van melk per hoofd van de bevolking op een niveau heeft gelegen van 195 liter. Momenteel bedraagt dat 135 liter. Er moeten dus nog mogelijkheden liggen'. Het zal mede tot de verantwoordelijkheden van Heemskerk's opvolger MJ. Dietvorst behoren om te ontdekken waar de mogelijkheden liggen. Het zal echter niemand verbazen als Piet Heemskerk, ook na zijn afscheid, met ideeën of suggesties op de proppen komt. De spits mag dan weliswaar vanuit het middenveld gaan spelen, met zijn gedachten blijft hij ongetwijfeld nog vaak pal voor het doel hangen. JOOP FEIJTES Sinds 1976 is restaurant "In den Houtkamp" in Leiderdorp een begrip dat synoniem staat voor gastvrijheid en een uitstekende keuken. De voormalige, uit 1845 daterende boerderij ligt aan de rand van het fraaie Houtkamp-park langs de Van Diepsningenlaan en is door eigenaar P.A. Kuivenhoven zelf verbouwd tot een sfeervol restaurant. De rustieke gelegenheid biedt de gasten een heel bijzondere entourage en sfeer voor een feestelijke avond. "Eten in de "Houtkamp" betekent een compleet avondje uit", aldus Kuivenhoven. Samen met Marleen Lange - beiden hebben een rijke ervaring in het restaurantwezen - staat hij garant voor een geslaagde avond. En het idee dat "In den Houtkamp" alleen betaalbaar is voor diegene die gezegend zijn met een rijkelijk gevulde portefeuille, moet volgens de eigenaar nu maar eens uit de wereld geholpen worden. Restaurant "In den Houtkamp" richt zich op een breed publiek. De kaart laat menu's en gerechten zien, die zowel in de populaire als in de wat duurdere prijsklasse gezocht kunnen worden. Kuivenhoven: "Wij richten ons op mensen die gewoon een avondje uit eten willen, zonder dat zij daar veel geld voor moeten uitgeven. Wij zijn verder ook bij uitstek geschikt om gezelschappen te ontvangen. Bijvoorbeeld om een huwelijksfeest te vieren. Of het nu om een grote groep of een klein gezelschap gaat maakt voor ons niets uit. Maar we draaien onze hand er niet voor om om 250 gasten te ontvangen". Menu op maat Kuivenhoven benadrukt dat er altijd vooraf overlegd kan worden welk bedrag men wil besteden en aan de hand daarvan kan de kok een menu samenstellen. "Wij hebben al een weekendmenu dat 52,50 kost. Dat bestaat uit een voorgerecht, vervolgens soep, een hoofdgerecht en een dessert", aldus Marleen Lange. Dat men in de "Houtkamp" ook voordelig eten kan, betekent niet dat daar iets voor ingeleverd moet worden. Integendeel, want "In den Houtkamp" is aangesloten bij de groep "Romantische Restaurants". Een vereniging van samenwerkende restaurants, die zich onderscheiden door een sfeervolle persoonlijke ambiance, gastvrijheid door persoonlijke aandacht en een hoog culinair niveau tegen vriendelijke prijzen. Het is voor een restaurant een hele eer om van deze groep lid te mogen worden. "De ballotage is namelijk bijzonder streng", legt Kuivenhoven uit. De aangesloten restaurants worden regelmatig en onaangekondigd gecontroleerd en dat is voor de gasten een waarborg dat er altijd aan bediening en de bereide spijzen de grootste aandacht wordt besteed. P.C. Heemskerk: Het spanningsveld tussen behoud van werkgelegenheid en de noodzaak tot efficïncy. houdt me ingrijpend bezig'. Diner in de 'hooiberg' Sfser is een van de meest bepalende factoren voor een geslaagde avond. De oude boerderij biedt de gasten de mogelijkheid om in verschillende afdelingen te dineren, zoals de jachtkamer, de intieme "opkamer" of in de gezellige hooiberg. Voorafgaande aan i

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 42