'Als glas een vraagstuk is, hebben wij het gepaste antwoord' Gemeente Leiden: partner voor bedrijfsleven 'Bevordering van het onderling handelsverkeer' Glascom Leiden en Alphen: De Bedrijven Kontakt Dagen worden dit jaar voor de derde maal in Leiden georganiseerd met steeds een groeiend aantal deelnemers. Dit jaar zijn er ruim 150 deelnemende bedrijven uit het Kamer van Koophandelgebied Rijnland. aantal deelnemers hebben, minimaal honderd. En dan moet je nog zorgen voor je bezoekers. Dat is een immens karwei". Offermans: „Je moet een doorsnee hebben van het bedrijfsleven in de regio. En je moet trachten een doorsnee van het bedrijfsleven dat er zit naar binnen te halen als bezoeker. Dat zijn de voorwaarden om geslaagde Bedrijven Kontakt Dagen te krijgen. De publiciteit is het moeilijkste karwei. En dat weten wij. We laten dat ook niet aan de deelnemers over. Bij anderen zien we dat er entreekaarten weggegeven worden of desnoods maar publiek binnengelaten wordt om mensen binnen te krijgen. Dat doen we niet: dat ie een absoluut ondenkbaar idee. Wij willen de juiste doelgroep binnen krijgen. Dus wij zijn bezig door middel van persoonlijke uitnodigingen de bedrijven te stimuleren om de Bedrijven Kontakt Dagen te bezoeken. Daarnaast krijgt ieder deelnemend bedrijf een aantal relatiekaarten waar die op zijn beurt relaties mee kan uitnodigen. Maar een uitnodiging alleen is vaak niet genoeg. Een directeur moet een keer of drie, vier geconfronteerd worden met het feit dat de Dagen er zijn. Daarom plaatsen we ook posters langs de weg. Waarom De Bedrijven Kontakt Dagen horen niet thuis in het rijtje van de zogenaamde handelsbeurzen. Dat zijn beurzen waar veel 'geschreven' wordt (d.w.z. kontrakten opgemaakt). Waarom worden deze dagen dan toch georganiseerd? Offermans: „Ook op de Bedrijven Kontakt Dagen worden er veel kontrakten afgesloten. Maar het is inderdaad niet de belangrijkste doelstelling van de beurs. Belangrijk vinden wij dat ondernemers eens kennis maken met hetgeen hun regio te bieden heeft. Vaak weten ze niet eens wat hun buurman twee straten verderop het industrieterrein aan produkten levert. Daar hangt dus mee samen dat de handelskontakten binnen de regio verbeterd kunnen worden. Het gaat meestal om de gewone dagelijkse dingen. De produkten (verbruiksartikelenl die de ondernemer dagelijks nodig heeft, koopt hij eigenlijk zonder nadenken. Hij heeft wat bestaande kontakten en verder wordt er niet meer over gedacht, laat staan prijs en kwaliteit vergeleken. Juist voor die dagelijkse zaken blijkt een bedrijf heel goed terecht te kunnen in de eigen regio bij zijn eigen collega's. Zo kan de één eens wat doen voor de ander. De Bedrijven Kontakt Dagen zijn op 18 en 19 maart in de Leidse Groenoordhallen. Openingstijden: 14.00-22.00 uur. Glascom, met onder meer vestigingen in Leiden en Alphen, maakt deel uit van Saint-Roch, een internationaal vermaard industrieel en commercieel werkend concern, dat zich toelegt op de vervaardiging van glas in eigen produktie centra. Saint-Roch maakt vlakglas van zeer goede kwaliteit, de isolerende Polyglass beglazing, Securit gehard glas (bekend dankzij de toepassing in de modellen van een groot aantal Europese automobielfabrikanten) en hetzonreflecterende Cool-Lite. Nieuw in het programma is Luxaclair; dubbele beglazing waartussen uiterst smalle Luxaflex lamellen zijn aangebracht en zodoende een stofvrije zonwering vormt. Gezien de toenemende criminaliteit is het gelaagde veiligheidsglas Stapid een zeer actueel produkt geworden. Stapid beschermt tegen de pogingen van inbrekers om via het glas naar binnen te dringen. Glascom houdt zich met de produktie van vlakglas bezig. De medewerkers van Glascom zien zichzelf 'de probleemoplossers in glas'. Want, zo zegt men bij Glascom, er zijn net zo veel problemen met betrekking tot glas als dat er klanten zijn. Glascom ziet het als zijn belangrijkste taak om met die klant mee te denken en een voordelige oplossing te zoeken voor zijn probleem. Glascom is in de glasbranche een groot bedrijf. Dat betekent dat de benodigde kennis om de klant te kunnen voorlichten ruimschoots aanwezig is. Het bedrijf heeft de beschikking over een uitgebreide voorraad en glassoorten en dat is van groot belang voor de service en de garantie die aan de klanten geboden kan worden. Het eigen wagenpark van Glascom garandeert daarbij een snelle dienstverlening. Criminaliteit De samenleving wordt de laatste jaren in toenemende mate met tal van vormen van criminaliteit geconfronteerd. Winkeliers en particulieren zijn steeds vaker het slachtoffer van inbrekers. Geen wonder, want de traditioneel inbraakgevoelige bedrijven, zoals juweliers en banken, zijn vaak vrijwel onneembare vestigingen geworden. Het dievengilde zoekt zijn heil dus elders. En het heeft het daarbij vaak nog niet eens zo moeilijk, want meestal hoeft er slechts een ruit ingeslagen te werden om toegang tot een winkel of woning te krijgen. Strenge normen Stapid gelaagd veiligheidsglas - dat bovendien een optimale bescherming biedt op die plaatsen waar mensen eventueel door een ruit zouden kunnen vallen (voldoet ruimschoots aan de strenge NEN-veiligheidsnormen) - kan inbraakpogingen verhinderen of in ieder geval vertragen. Het glas bestaat uit minimaal twee glaslagen die door middel van een folielaag aan elkaar zijn verbonden. Hoe meer glasplaten, hoe dikker de folie, hoe ondoordringbaarder Stapid wordt. Zelfs voor kogels uit zware wapens I Een demonstratie maakt duidelijk wat de kwaliteiten van Stapid zijn. Na talloze krachtige slagen met een zwaar ijzeren staaf vertoont het glas nog steeds geen gat. Er verschijnen weliswaar sterren in het glas, mara het is niet mogelijk om binnen korte tijd een opening te forceren. En een dief heeft nu eenmaal altijd haast, anders wordt hij door het lawaai opgemerkt. Mocht de ongenode gast toch in staat zijn een gat in de ruit te maken, dan zal hij daar maar weinig aan hebben. Want dank zij de folie kan het glas niet afgebrokkeld worden om het gat groter te maken I Zowel middenstanders als particulieren kunnen zich met Stapid ten opzichte van normaal glas tegen betrekkelijk weinig meerkosten effectief tegen inbraak beschermen. Stapid kost globaal 50% meer dan normale ruiten. Bijkomend voordeel voor de winkelier is, dat zijn winkelvoorraad na een inbraakpoging niet open en bloot komt te liggen indien zijn ramen met Stapid zijn voorzien. De verkoop kan gewoon door gaan! Stapid is ook warmte- en geluidisolerend en kan met alarmstystemen gecombineerd worden. Het is, indien gewenst, leverbaar als dubbele isolerende beglazing, met zonlicht absorberende gekleurde folie of met reflecterend glas. Glascom is gevestigd in Leiden, Rooseveltstraat 5, tel. 071-769700, en in Alphen aan den Rijn, Albert Einsteinweg 2 (industrieterrein Molenwetering), tel. 01720-44541Stapid-veiligheidsglas wordt tijdens de Bedrijven Kontakt Dagen gedemonstreerd op de stand van Dir en Verhoeven. 'Maakt U uw lezers vooral duidelijk dat in het geteisterde deel van deze demonstratie-opstelling, dus géén Stapid zit, benadrukt de heer Huntelman De Bedrijven Kontakt Dagen zijn er, zoals de naam al duidelijk maakt, om bedrijven onderling met elkaar in contact te brengen. Maar wat is de bedoeling daar nu van? Wat is de zin ervan om met méér dan 150 bedrijven bij elkaar te gaan staan? Het antwoord daarop kan kort geformuleerd worden: het bevorderen van het onderling handelsverkeer. Mevrouw L.J. Jonkers, initiatiefneemster tot Expocare, de organisatie die de Bedrijven Kontakt Dagen voor haar rekening neemt: „Er wordt heel veel aangekocht en er worden heel veel diensten verleend buiten de regio om. Terwijl er binnen de regio enorm veel te koop en te halen is. Dat willen we in feite bevorderen. Laten zien wat je te bieden hebt aan je buurman". Dhr. Offermans. van Expocare: „De vraag is natuurlijk waarom doe je dat? Omdat het duidelijk kostenbesparend is. 't Scheelt heel veel voor een bedrijf zonder dat men zich dat realiseert. Vaak weet men niet wat bedrijven in de buurt te bieden hebben. En dat kan veel schelen in geld en tijd; in vervoerstijd en -kosten, in communicatietijd. Het is absoluut zo dat meer dan de helft van de bedrijven hun goederen en diensten van buiten de regio betrekken. Dat is een gegeven dat wij hebben laten onderzoeken op een aantal plaatsen en dat is óveral boven de vijftig procent". Jonkers: „Het meest frappante voorbeeld maakte ik mee op de Bedrijven Kontakt Dagen in Eindhoven vorig jaar. Daar stond een fabrikant van industriële verwarming die z'n onderdelen in Rotterdam kocht. Stond er op de Bedrijven Kontakt Dagen een bedrijf dat dezelfde onderdelen maakte! Ze zaten op hetzelfde industrieterrein op nog geen paar honderd meter van elkaar". Philips krijgt net zo veel ruimte als een eenmansbedrijf. Dat is ook de kracht en het succes van het concept. Het gaat in feite om het contact, niet om een manifestatie of een bedrijfspresentatie. Het gaat om contacten leggen". Expocare hecht veel waarde aan het scheppen van een goede sfeer en ambiance. Na afloop van de eerste dag wordt er altijd een borrel georganiseerd om de ondernemers achter een drankje met elkaar in contact te brengen. Tevens wordt er voor een goede catering gezorgd. Het gaat tenslotte om het bedrijfsleven den dat wil zeggen dat een bepaald niveau vereist is. De catering in Utrecht wordt vanzelfsprekend verzorgd door de Jaarbeurs. Een officiële opening hoort daar ook bij. Iemand die echt met het bedrijfsleven in contact staat, van de Kamer van Koophandel bijvoorbeeld, of een wethouder van Economische Zaken of een Burgemeester, wordt daarvoor uitgenodigd. Openingstijden Expocare heeft ook goed nagedacht over de vraag welke dagen het meest geschikt zijn om Bedrijven Kontakt Dagen te organiseren. Dinsdag en woensdag blijken de beste dagen te zijn. Vrijdag, zaterdag en zondag vallen in het weekend, donderdag zit je met een koopavond en maandag is een twijfeldag - meestal is dat een vergaderdag. De openingstijden vallen altijd 's middags en 's avonds. Zo is er in feite weinig tijdverlies voorde ondernemer, 's Avonds zijn de bedrijven toch dicht, en 's ochtends kunnen zo nog een aantal zaker in het bedrijf geregeld worden. Blijft over de prijs. Offermans: „Prijstechnisch is er geen enkel probleem. Er is nog nooit een bedrijf geweest dat dat een bedrag heeft gevonden waar ze nog eens over moesten praten. Dat bedrag is haalbaar voor iedereen. Wij nemen daarvoor ook alles uit handen. Alles wordt geregeld. Holland Standbouw uit Haarlem zorgt voor de stand in de kleur die het bedrijf wenst. Neemt een bedrijf zelf tafel en stoel mee dan kost het niets extra. Tegen een scherpe prijs bieden we echter ook foto's, belettering en toonbank aan. Dat staat er dan op hét moment dat ze er aan komen. Zo simpel kan het lopen". De stand vormt de enige bron van inkomsten voor Expocare. Het is voor hen dus alleen interessant als er een grote hoeveelheid deelnemers is. Jonkers: „We hebben geen enkele financiële ondersteuning. Eigenlijk zouden we gesubsidieerd moeten worden, want we stimuleren toch de economie Indeling Expocare stelt duidelijke voorwaarden met betrekking tot de indeling. Er wordt een sfeervolle indeling nagestreefd door te werken met veel kleur. Er wordt een centrale ontmoetingsruimte gecreëerd zodat mensen in het gebeuren blijven en niet weglopen. Verder krijgt ieder bedrijf dezelfde ruimte toegemeten. Dat is met opzet gedaan om zo ook het midden- en kleinbedrijf erbij te betrekken. Offermans: „Dus niemand een grote of kleine stand want dan ga je een soort concurrentiestrijd ontwikkelen en dat is de bedoeling beslist niet. Er is een sterke druk vanuit het bedrijfsleven maar dat willen we per se niet. Als extra service voor de deelnemende ■bedrijven verricht het onafhankelijk onderzoeksbureau Meyer onderzoek door middel van enquêtes. De resultaten van dat onderzoek gaan na afloop van de Bedrijven Kontakt Dagen naar alle deelnemers. Organisatie Het zal inmiddels duidelijk zijn dat het organiseren van Bedrijven Kontakt Dagen geen sinecure is. Een werk dat niet onderschat moet worden en waarbij veel facetten een rol spelen. Belangrijkste kenmerk is zoals genoemd de regionale opzet en daar wordt dan ook streng de hand aan gehouden. Het gaat om een gebied dat regionaal en economisch een sterke eenheid vormt. De stad vormt het centrum van de regio, die de omringende gemeenten naar zich toetrekt. Jonkers: „De stad moet een bepaalde potentie hebben aan bedrijven. Je kunt niet in elk dorp Bedrijven Kontakt Dagen houden. Daarnaast moet je een behoorlijk Het bedrijfsverzamelgebouw aan de Evertsenstraat Niet alleen de middenstand staat er gemiddeld beter voor dan een paar jaar geleden, ook in de rest van het bedrijfsleven in de Leidse regio overheersen optimistisch gestemde geluiden. De vraag naar bedrijfsterreinen en kantoorruimte is aanzienlijk toegenomen en het aantal bouwaanvragen stijgt snel. Onderlinge verdeeldheid en kritiek hebben plaatsgemaakt voor een positieve houding, waarbij samenwerking een centrale plaats inneemt. De relatie tussen het Leidse bedrijfsleven en de gemeente wordt gekenmerkt door de wens er gezamenlijk tegenaan te gaan. Op een aantal punten van deze aanpak wordt hieronder verder ingegaan. Met samenwerking als sleutelwoord wordt op de beste manier gebruik gemaakt van de mogelijkheden. Klantgericht De gemeente Leiden gaat hierbij te werk op de manier die in het bedrijfsfeven zeer gebruikelijk is: planmatig, doelgericht, klantvriendelijk en zo efficiënt mogelijk. Het economisch beleid van de gemeente is er op gericht de werkgelegenheid te verbeteren, door behoud en versterking van de bestaande werkgelegenheid en het aantrekken van nieuwe bedrijvigheid. Deze bestaande en nieuwe werkgelegenheid moet passen op het arbeidsaanbod in de regio en, ter vermijding van kwetsbaarheid, voldoende gespreid zijn. Om minder kansrijke groepen mensen een grotere kans te geven op een plek in het arbeidsproces worden tal van initiatieven genomen: speciale scholingsprojecten, bedrijfsverzamelgebouwen voor (reeds gevestigde en) startende bedrijven, afstemming van onderwijsvoorzieningen op de arbeidsmarkt en werkervaringsplaatsen. In de realisatie van het gemeentelijke 'doelgroepenbeleid' wordt ook bijgedragen door b.v. subsidiemogelijkheden voor het in dienst nemen van langdurig werkzoekenden (Wet Vermeend/Moor). Het uiteindelijk doel is te komen tot een harmonieus samengaan van wonen, werken, milieu, cultuur en recreatie. Initiatieven De rol die de gemeente speelt in het bereiken van deze doelstelling is die van het nemen van initiatieven, het scheppen van voorwaarden en het bevorderen van een goede communicatie. Het Leidse bedrijfsleven bundelt haar ideeën en krachten in onder andere 'Leiden leeft' en de 'Leidse Vereniging voor Industrie'. Een onderdeel van een goede samenwerking is het goed op de hoogte zijn van wat er 'te koop' is. De Bedrijven Kontakt Dagen blijken hiertoe ook een uitstekend middel. Al in het 2e jaar van de Kontakt Dagen bleek het voor het overgrote deel van de deelnemers en bezoekers een goede investering te zijn. Bureau Werving en Bedrijfskontakten Het Bureau Werving en Bedrijfskontakten van de directie Economische Zaken van de gemeente Leiden is ook vertegenwoordigd in een stand, samen met de Stichting Werkgelegenheid Leiden. Behalve het aantrekken van nieuwe bedrijven voor vestiging in Leiden is de taak van het bureau het voorlichten van ondernemers over subsidieregelingen, vergunningsprocedures, wettelijke bepalingen e.d., en het adviseren hierover. Ook kan begeleiding worden gegeven in zaken zoals bedrijfsverplaatsing, woonruimteonttrekking, bestemmingsplan voorbereiding e.d. Het leveren van maatwerk geeft de doelstelling van dit bureau goed weer. Het centrale contactpunt tussen overheid en bedrijfsleven, dat de ondernemer helpt of de directe verwijzing geeft. Op de Bedrijven Kontakt dagen, die door de wethouder voor Economische Zaken, mevr. mr. J.G. Fase-Dubbelboer, worden geopend, kan alle informatie worden verstrekt en kunnen afspraken gemaakt worden voor een nader gesprek. De gemeente Leiden staat klaar voor een gezond en samenwerkend bedrijfsleven in de regio.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 41