'Starheid kabinet niet te doorbreken' Muiden-Chemie leverde Iran springstoffen Vrouw in politiek nog een witte raaf Sanering van grootste gif wij k Nederland begint 'Hij is tot de grens gegaan' AKTIEF/LUI Amsterdamse politie maakt prijsvraag van eigen werk ZATERDAG 14 MAART 1987 ÏTW Onderzoek van Justitie levert bewijs AMSTERDAM (ANP) - Het staat vast dat een aantal partij en buskruit ter waarde van miljoenen guldens van de kruitfabriek Muiden Chemie niet in Iran is aangekomen in plaats van in Joegoslavië, wat de officiële bestemming was. Het is echter de vraag of de directie van de kruitfa briek, waarin de staat een belang heeft van 25 procent, dit heeft geweten. AMSTERDAM (GPD) - De Am- sterdamse gemeentepolitie looft een beloning uit van 5000 gulden voor het beste idee om de werkwij ze van de politie te verbeteren. Speciaal voor dit doel is een prijs vraag uitgeschreven. Doel van dit alles is het publiek nu eens zelf aan het woord te laten over hoe het zou moeten. Twee jury's gaan zich over de inzendingen buigen. De resulta ten zullen worden aangeboden aan de hoofdcommissaris van het Am sterdamse politiekorps. Al geruime tijd staat de kwaliteit van het politiewerk ter discussie. In 1980 werd binnen het Amster damse politiekorps een commissie opgericht. Deze maakte een studie naar de beroepscode. Een en ander resulteerde in een rapport over de verantwoordelijkheid van leiding gevenden en beleidsmakers voor dat normafwijkend gedrag. Een congres in 1985 over de persoonlij ke verantwoordelijkheid van elke politieambtenaar trok toen een zeer grote belangstelling. Een van de veranderingen waaraan inmid dels wordt gewerkt, is het instellen van wijkteams in de hoofdstad. Nu de politie op alle fronten lijkt doorgelicht, is het woord aan het publiek. Wat valt er te Verbeteren aan bijvoorbeeld een optreden van de ME, hoe kan het beste worden opgetreden tegen vandalisme en wat is de beste aanpak in de strijd tegen verdovende middelen. Orga nisatie-adviseur De Jong van de Amsterdamse gemeentepolitie om schrijft het als volgt: "Het publiek zelf heeft direct ervaringen met de politie. Die kan ook het beste zeg gen hoe je de werkwijze kunt ver beteren". In hoeverre de ideeën ook daad werkelijk worden uitgevoerd, is nu nog onbekend. Dit hangt in be langrijke mate af van de kwaliteit van de inzendingen. Op vier vra gen moet een antwoord komen. Wat vindt het publiek goed politie werk, voldoet de politie daaraan, hoe kan de politie zelf haar werk wijze verbeteren en hoe kunnen overheid en publiek hierbij helpen. In warenhuizen, supermarkten en banken worden door het hele land affiches verspreid voor deze politieprijsvraag. Inzendingen kunnen tot 1 juni worden toege stuurd. In september moet de uit slag bekend zijn. Zelfvoorzienende wijk in Enschede ENSCHEDE (GPD) - De project groep 'Zelfvoorzienend Wonen 2000' in Enschede heeft plannen voor de bouw van 70 tot 80 wonin gen die geheel worden opgetrok ken uit natuurlijke materialen. Op de daken komt een grondlaag met gras en planten, de muren bestaan uit aarden wallen. De woningen worden niet aange sloten op de openbare nutsvoorzie ningen. De bewoners voorzien met zonne-energie en een biogasinslal- latie in hun eigen energiebehoefte. Dat is de uitkomst van onderzoe ken van Justitie en de Economi sche Controledienst (ECD) naar de betrokkenheid van leveringen van Muiden Chemie aan Iran. Dat is in strijd met de wet omdat Iran een oorlogvoerend land is, aldus de Amsterdamse officier van justitie De Wit gisteren na een gesprek tus sen beide instanties. Vertegenwoordigers van de ECD hebben de afgelopen weken in Bel gië en Zweden onderzoek verricht. Er zal nog één afrondend gesprek tussen de justitie en ECD plaats vinden. Binnen een maand zal wor den beslist of er een vervolging te gen de directie wordt ingesteld. In de komende weken zal de directie nog worden gehoord om aan de weet te komen hoe de besluitvor ming binnen het bedrijf precies verloopt. In november van het afgelopen jaar deden justitie en ECD een in val bij het bedrijf op grond van het vermoeden dat de kruitfabriek zonder vergunning buskruit aan Iran zou hebben geleverd. Daarbij werd een deel van de administratie in beslag genomen. De inval ge schiedde na een tip uit Zweden, waar de justitie een onderzoek had ingesteld naar de activiteiten van de Zweedse springstoffabriek Bo- fors, die ook werd verdacht van het leveren van springstoffen aan Iran. Dat is inmiddels een nationaal schandaal geworden dat de direc teur van Bofors al de kop heeft ge kost. Muiden Chemie was volgens de directie wel eens toeleverancier van Bofors geweest. De directie ontkent evenwel dat Muiden Che mie ooit zelf springstof aan Iran heeft geleverd. LEIDEN (ANP) - Het aantal vrouwen in politieke functies is de laatste jaren duidelijk gestegen. Wel zijn vrouwen nog steeds sterk ondervertegenwoordigd in de politiek. Dat blijkt uit een gisteren gepubliceerde brochure van de Nederlandse Vereniging voor Vrouwenbelangen. Na de gemeenteraadsverkiezingen in 1982 werd 15,5 procent van de raadszetels door vrouwen bezet. Vorig jaar na de verkiezingen was dat 19 procent. Het aantal vrouwelijke wethouders steeg in diezelfde tijd van 8,9 naar 13,5 procent. Landelijk gezien komt het CDA er getalsmatig het slechtst van af: eind 1982 was 13,2 procent van de CDA-gemeenteraadsleden vrouw. Met 15,8 procent in 1986 bleven de christen-democratische vrouwen in vergelijking met andere partijen het sterkst onderver tegenwoordigd. De PSP had na de verkiezingen vorig jaar in ver houding de meeste vrouwelijke gemeenteraadsleden. De brochure is gemaakt in het kader van de Aktie M/V 50/50, die is gericht op evenredige vertegenwoordiging van mannen en vrou wen in openbare besturen. Met de leus 'Aktie: méér vrouwen in de fraktie' roept Vrouwenbelangen de kiezers op bij de statenverkie zingen komende woensdag op een vrouw te stemmen. Van de 685 gemeenten hadden er 56 na de verkiezingen in 1986 geen vrouwelijke raadsleden. Bij de gemeenten Duiven in Gelder land en Staphorst in Overijssel bleef de verdeling man/vrouw in de raad na beide verkiezingen gelijk: vijftien r Twee maal Van Agt: staande naast het schilderij dat de portrettengalerij in het Brabandse provinciehuis zal completeren, spreekt de scheidende commissaris der koningin zijn gehoor toe (foto anpi Lof van CDA voor Van Agt bij afscheid Brabant DORDRECHT (ANP) - De Zuid- hollandse milieugedeputeerde Hekkelman heeft gistermiddag met het in de grond duwen van een stalen damwand het officiële start sein gegeven voor de sanering van de Dordtse gifwijk de Merwede- polder. De 95 miljoen gulden kos tende sanering voorziet in het ver wijderen van een laag verontrei nigde grond in delen van de wijk, waarvoor schone grond in de plaats komt. De Merwedepolder. een woon wijk met 700 woningen en een be jaardenoord werd in de jaren ze ventig gebouwd op een voormalige stortplaats. In 1981 bleek bij een onderzoek dat de bodem zwaar was verontreinigd. In het deel van de Merwedepolder waar het gif het eerst werd aangetroffen werden in maart 1984 in opdracht van de pro vincie Zuid-Holland 106 woningen gesloopt. Voor het eerst in de ge schiedenis van Nederland moesten woningen onder de slopershamer vallen omdat ze op chemisch afval waren gebouwd. De Merwedepol der werd hierdoor de grootste gif- wijk van het land Het opruimen van verontreinig de grond alleen is niet voldoende om aan een schoner milieu bij te dragen. "Milieuproblemen zijn maatschappelijke problemen. We zijn zelf verantwoordelijk voor wat we onszelf en de generaties na ons ADVERTENTIE DEN BOSCH (ANP) - "Dat U met die hlJ in het verleden nogal eens zovelen bent gekomen nu ik wegga heeft geuit op het functioneren van vind ik volkomen onbegrijpelijk het provinciale bestuur "Die kn- en daarom zo indrukwekkend", al- hek was zakelijk gezien terecht. Al dus Van Agt gisteren tijdens zijn afscheidsreceptie als commissaris der koningin in Brabant. Bij die ge legenheid kreeg hij de provincie penning van Noord-Brabant 'uit waardering voor het vele werk dat leen de bewoordingen eens onzorgvuldig. Dat betreur ik", aldus Van Agt. Volgens CDA-fractievoorzitter Wagtmans heeft Van Agt hij de provincie heeft verricht zenlijke bijdrage geleverd ADVERTENTIE Flatsan Wandalen Kanovaren Paardrijden Kampervakanties met kinderen Aktlel/luler- Cassatie in zaak tegen woongroep in Rotterdam DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - De procureur-generaal bij het ge rechtshof in Den Haag is bij de Ho ge Raad in cassatie gegaan tegen het besluit om twee leden van een Rotterdamse woongroep die wer den verdacht van het plegen van ontuchtige handelingen met min derjarige kinderen, niet verder te vervolgen. De overwegingen zijn nog niet bekend. Een week geleden verklaarde het hof het bezwaarschrift dat de twee woongroepleden hadden inge diend tegen verdere strafvervol ging gegrond nadat de Rotterdam se rechtbank eerder het bezwaar schrift had verworpen. De zaak tegen de in Rotterdamse woongroep dateert van april 1985 toen de politie een inval deed in het huis van de groep. Tergelijker- tijd werden vijf kinderen van de woongroepleden van school ge haald en tijdelijk in een tehuis ge plaatst. Mede op advies van de Kinderbescherming mochten de kinderen enige tijd later weer naar huis en werd de ouderlijke macht weer hersteld. Het gerechtelijk vooronderzoek draaide uiteinde- lijk uit op strafvervolging tegen water. De regeringspartijen ope- twee woongroepleden. De zaak te- reerden in een verlammende eens- i de nieuwe impulsen die hij Bra bant heeft gegeven'. Van Agt zei hierop niet te hebben durven reke nen vanwege de korte duur van zijn ambtstermijn. Van Agt benadrukte dat hij het liefst zonder enig ceremonieel ver toon het provinciehuis had willen verlaten. "Ik heb dat ook kenbaar gemaakt, maar er werd anders be schikt. Een sympatieke vorm van insubordinatie", aldus Van Agt. Hij liet de statenleden een politiek testament na onder de titel 'Kruiend ijs, gedachten over een provincie in dynamische ontwik keling'. Van Agt ging slechts met een enkel woord in op de kritiek de opbloei van Brabant. "Van Agt heeft zich daarbij niet gespaard. Hij is tot de grens gegaan van wat hij geestelijk en lichamelijk ver mocht op te brengen". Van Agt heeft er volgens Wagtmans veel toe bijgedragen dat het geloof in eigen kracht en mogelijkheden in Bra bant weer volop te bespeuren valt. "Daar waar men wel eens vraagte kens zette ging het er in veel geval len met om dat men zijn handelen afkeurde, maar ontbrak het de Sta ten aan voldoende duidelijkheid over wat hem bewoog. "De Staten leden boden Van Agt een antieke tinnen beker aan. De drie kleine linkse partijen hadden ieder een eigen cadeau Van Agt. Van de PSP kreeg hij het boek 'II Principe' van Ma- chiavelli, dat in 1979 opnieuw is vertaald onder de titel 'De Heer ser'. De CPN kwam met een wet steen om in Japan zijn samorai- zwaard te kunnen scherpen. De PPR gaf hem een studie mee over de vergeten groep werklozen. De provincie bood van Agt een com puter aan. Eerder al had hij van het personeel in het provinciehuis een home-trainer gekregen. Gisteren vergaderde op het pro vinciehuis ook de vertrouwens commissie uit Provinciale Staten die minister De Koning (binnen landse zaken) moet adviseren over de opvolging van Van Agt. Hoewel na afloop geen officiële mededelin gen werden gedaan viel in de wan delgangen te beluisteren dat de commissie unaniem burgemeester Houben van Etten-Leur op de eer ste plaats van de voordracht heeft gezet. Zijn kandidatuur wordt in Noord-Brabant in brede kring on dersteund. De opvolging van Van Agt staat op vrijdag 27 maart op de agenda van het kabinet. uw steun BROODNODIG in hun strijd tegen armoede en honger de vastenaktie steunt jaarlijks 450 projekten in de Derde Wereld giro 5850 te zeist banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland DEN HAAG - Het kabinet-Lub- bers-II zou deze week voor de der de maal in zijn bestaan echt in de slag gaan met de Tweede Kamer. Zou, want hoewel er een week voor de Statenverkiezingen aanleiding genoeg bestond voor een pittige gedachtenwisseling over de tegen vallende werkloosheidsontwikke ling, het inzakken van de economi sche groei en het beste antwoord op deze jobstijdingen, was het de bat even levendig als een plas brak door Henri Kruithof en Peter van Nuijsenburg gen vier andere leden werd gesepo neerd. De woongroep heeft zich altijd op het standpunt gesteld dat de gezindheid. Voor oppositieleider Wim Kok (PvdA) viel er andermaal weinig eer te behalen. Na afloop het debat restte opnieuw w< i prestige-kwestie is gewor- nig meer dan de constatering, dat den van het openbaar ministerie en er geen sprake was van de door dat het niet aan de rechtbank is te Lubbers ooit beloofde 'open dia- oordelen over de grenzen van mo- loog'. derne opvoeding. De Leidse seksuoloog Frenken i rapport dat hij op Wim Kok: "Dit kabinet vertoont merkwaardig gebrek aan be reidheid om het beleid bij te stel- zoek van het gerechtshof opstelde len. Een debat, waarbij het kabinet tot de conclusie dat de woongroep- veel woorden gebruikte, leden hun kinderen weliswaar c zeer vrije seksuele opvoeding ga- concrete voorstellen van zowel van het regeerakkoord is niet te tornen. Dat is in strijd met de toon vrijwel geen ruimte was om die Lubbers zette bij de regerings ven maar dat er geen sprake van laakbare handelingen als ge volg waarvan de kinderen geeste lijke schade hebben opgelopen. FENOL - In navolging van West- Duitsland zal ook in Nederland het gebruik van pentachloorfenol be vattende houtverduurzamingsmid- delen worden verboden. Er zijn vervangende middelen beschik baar die minder schadelijk zijn voor gezondheid en milieu die bin nenkort daadwerkelijk toegelaten zullen worden in Nederland. geringspartijen als oppositie te ho noreren. En dat is vooral merk waardig in het licht van de taxaties die vooral de minister-presidént de afgelopen weken heeft gegeven over de ontwikkeling van de eco- verklaring. Hij toonde zich toen be reid het beleid aan te passen aan veranderende omstandigheden en aan suggesties van ook de opposi tiepartijen". "De omstandigheden zijn nu ver anderd, maar het regeerakkoord is heilig en onveranderbaar. Neem "Zolang CDA en WD vinden nou bij voorbeeld de investerings dat het regeerakkoord belangrijker regeling. Dat is een ongerichte sub- is dan flexibel inspelen op de ver- siediestroom aan het bedrijfsleven, anderde feiten, is welke manier waarvan maar de vraag is of die van oppositie voeren dan ook niet voldoende effect heeft. Onderzoe- in staat om door het machtsblok ken tonen aan dat ook zonder die van de regeringspartijen heen te subsidies veel van de investerin- breken. Aan de uitgangspunten gen toch zouden plaatsvinden. Dat moet je, vind ik, dat geld op een andere manier gebruiken". "Waarom gebruik je een deel van dat geld niet voor een gericht werkende lastenverlichting voor het bedrijfsleven. Ik wil dat geld helemaal niet bij de ondernemin gen wegnemen, zoals wel is gesug gereerd. Ik wil het alleen maar ge bruiken om de werkgelegenheid te stimuleren en dat bereik je bij voorbeeld door premies voor de werkgevers te verlagen. Het enige argument dat De Korte daartegen aanvoert is dat het in het regeerak koord is afgesproken dat de inves teringsregeling blijft zoals zij is. Dat past niet in een verstandig en creatief kabinetsbeleid". Lubbers "Het is jammer dat Lubbers (griep, red.) niet bij het debat aan wezig was. Voor Lubbers zelf, maar ook voor de kwaliteit van het debat. Je weet nu ook niet hele maal zeker wat je aan de uitspra ken van het kabinet hebt. Bij zo'n beleidsbepalend debat moet de eerstverantwoordelijke eigenlijk aanwezig zijn. De toon die hij kiest is een duidelijk andere dan die van De Korte". "Ik vertrouw de inzet van het ka binet niet bij het komende overleg met werkgevers en werknemers. De vraag is of de lastverlichting voor werknemers en ondernemin gen zomaar wordt weggegeven, of dat de toekenning afhankelijk wordt gemaakt van de bereidheid om te komen tot een akkoord over matiging van inkomens. Nu er nog zoveel wensen zijn op het gebied van onderwijs, welzijn en volksge zondheid bij voorbeeld, moet het beschikbare geld niet zomaar wor den doorgesluisd naar de sociale partners als daar niet de absolute garantie tegenover staat van een gelijkmatige inkomensontwikke ling en gematigde loonkosten". "Wij zijn volstrekt duidelijk ge weest in het debat dat wij de uitke ringen gelijk willen laten opgaan met de inkomens van de werkenden. Voor dit jaar is daar voor een wettelijke maatregel no dig. Maar vanaf volgend jaar kun nen we misschien volstaan met af spraken op centraal niveau tussen werkgevers en werknemers. Als daar een inkomensmatiging wordt overeengekomen en de koop kracht kan worden gehandhaafd door verlaging van belastingen en premies, leidt dat automatisch tot gelijkmatige inkomensontwikke ling. De wettelijke regels zijn voor mij geen doel op zich, maar slecht een middel om te bereiken dat de uitkeringen niet achterblijven bij de lonen". "De voorstellen van Gorbatsjov en de reactie van de VS daarop zijn heel hoopvol. Zo hoopvol dat het kabinet nu snel moet kijken of de voorbereidingen voor de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht met gestopt moeten worden. Maar dat kan niet zomaar. Daarvoor is wel overleg met de bondgenoten nodig. Aan de andere kant hoeven we ook niet te wachten tot het defi nitieve akkoord over de middellan ge afstandwapens helemaal in de tail geregeld en getekend is. Ik denk niet dat de voortzetting van die voorbereidingen bijdraagt tot een soepeler houding van de Sow- jet-Unie. Niemand zal begrijpen als we in Nederland net doen of er niets aan de hand is en gewoon doorgaan met de bouw op Woens drecht". "De meningsverschillen tussen de PvdA en de regeringspartijen over de kruisraketten, zouden door de laatste ontwikkelingen kunnen worden verminderd. Dat kan ertoe leiden dat er meer overeenstem ming ontstaat tussen ons en het CDA. Maar de verschillen tussen de regering en de oppositie op de fensiegebied bestaan uit wel wat meer dan alleen de kruisraketten". "Ik vindt datje niet kunt praten over ernstige bezuinigingen op on derwijs en welzijn en vervolgens de defensie-uitgaven maar laat stij gen. Dat zou kunnen betekenen dat Nederland niet meer alle defen sietaken zelf moet vervullen. In overleg met de bondgenoten zou bekeken moeten worden of er niet een zekere taakverdeling moet ko men. De PvdA zet niet de blik op oneindig en het verstand op nul. Wij voeren geen mechanisch de fensiebeleid. Maar we willen wel een verantwoorde discussie over de defensie, in samenspraak met de NAVO". aandoen. Alleen opruimen wat steeds weer in de bodem ver dwijnt, is dweilen met de kraan wijd open", aldus Hekkelman. De totale sanering, die medio 1989 moet zijn afgerond, is in vijf fasen onderverdeeld. Hekkelman verweet het ministerie van VROM dat in het saneringsplan geen goe de regeling voor de vrije woonkeu- ze van de wijkbewoners is opgeno men. De eis van de bewoners 'het gif eruit of wij eruit' noemde de ge deputeerde begrijpelijk. "Wat be treft het totaal afgraven van de verontreinigde grond is het duide lijk dat het het beste is als het gif er volledig uit gaat. Dit brengt echter aanzienlijk financiële problemen met zich mee". Volgens de bewonersvereniging Vereniging Actiecomité Vervui ling Merwedepolder (VAVM), die in de loop der jaren menig rapport van de overheid heeft aangevallen, is de huidige sanering volstrekt on voldoende. "Voor wie het nu nog niet weet: de maatregelen die ten behoeve van bewoners en milieu worden getroffen, lossen de pro blemen van het milieu en de bewo ners op geen stukken na op", aldus voorzitter Van der Bandt. "Deze feestelijke bijeenkomst wordt ge zien als een keerpunt in de geschie denis van de Merwedepolder. Het was beter geweest als de provincie vandaag met grote discretie en een vleugje schaamrood om de kaken stilletjes aan het werk was gegaan; 2000 dagen en nachten na de ont dekking van het gif en 1000 dagen nadat de bewoners geen inspraak meer kregen, omdat ze de totstand koming van het saneringsplan zou den vertragen", zo zei Van der Bandt. Coalitie staat nu op 75 zetels HILVERSUM (ANP) - Als er nu verkiezingen voor de Tweede Ka mer gehouden zouden worden, zouden D66 en de kleine linkse partijen winst boeken. De rege ringspartijen CDA en WD zouden elk drie zetels verliezen en samen op de helft van het aantal kamerze tels (75) uitkomen. Dit blijkt uit een enquête van de TROS-radio. D66 en PSP zouden er elk twee zetels bij krijgen en uitkomen op respectievelijk 11 en 3 zetels. De CPN zou met één zetel in de Twee de Kamer terugkomen. De PPR blijft met twee zetels gelijk. Ook de PvdA blijft de 52 zetels houden en zou dus weer de grootste partij in de kamer worden. De RPF zou een zetel winnen en twee zetels bezet ten, terwijl het GPV en SGP gelijk blijven met één en drie zetels. Twaalf procent va de onder vraagden weet nog niet op welke partij ze gaan stemmen bij de sta tenverkiezingen komende woens dag. De invloed hiervan op de uit slag zal gering zijn, omdat veel twijfelaars zeggen dat ze niet gaan stemmen, aldus het onderzoek. Op basis van deze enquête con cludeert NNS Marktonderzoek dat de opkomst voor de Statenverkie zingen woensdag zal liggen tussen de 73,5 en 80 procent. Dat is meer dan bij de Statenverkiezingen van 1982, toen 65 procent van de stem mers kwam opdagen. Venezuela blijft raffinaderij op Antillen huren WILLEMSTAD (GPD) - Venezue la en de Nederlandse Antillen zijn in principe bereid om het huurcon tract voor de ISLA-raffinaderij op Curacao te verlengen tot 1994. Dit verklaarde de Venezolaanse minis ter Hernandez Grisanti van energie en mijnbouw na afloop van de on derhandelingen donderdag en vrij dag met de Antilliaanse regering. Na de mislukte onderhandelin gen met de Shell in 1985, huurt het Venezolaanse staatsoliebedrijf PDVSA de Isla-raffinaderij voor elf miljoen dollar per jaar tot 1990. Over de verlenging voor vier jaar is echter nog geen definitieve beslis sing genomen. Eerst moet een groep van deskundigen een techni sche en economische analyse van de rentabiliteit van het bedrijf ma ken. De Antilliaanse premier Don Martina toonde zich „uiterst dank baar".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3