De eethuisjes schieten als paddestoelen uit de grond Alphenaar bemiddelt bij aan- en verkoop auto's DHL in twaalf jaar wereldwijd bedrijf ZATERDAG 14 MAART 1987 Internationale keuken verovert Leiden door Henk v.d. Post Het lijkt wel of ze als paddestoelen uit de grond schieten. In een paar jaar tijd zijn vele internationale 'keukens' aan het Leidse horecabe- stand toegevoegd. Een enkele straat krijgt zelfs het aanzicht van een complete horecastraat waar het voor de bezoeker, zeker als hij met meer mensen van plan is te gaan eten, moeilijk besluiten is welk eta blissement te bezoeken. Joegoslavisch, Turks, Egyptisch, gerechten uit India en Zwitserland. Maar ook Hollandse restaurant, waar tegen concurrerende prijzen goede kost van 'eigen' bodem kan worden genuttigd. Het moet wel heel bijzonder zijn - Japans bijvoor beeld - wil Leiden het niet binnen zijn grenzen hebben. De schatting is dat in Leiden restaurants - in de ruimtste zin van het woord - cafés in aantal overtreffen. Dat is weieens anders geweest. Het aantal restaurants neemt toe en het aantal cafés daalt licht. Klaarblijke lijk hebben veel, vooral jongere mensen er meer lust in een restaurant te begin*- nen. Zij zien daarin over het algemeen een betere, maar in ieder geval charman tere manier om een boterham te verdie nen. Er zijn er maar weinigen die binnen hun kennissenkring niet iemand kennen die ervan droomt een eigen restaurantje te beginnen. Voor een cafébedrijf staan er niet veel meer te trappelen. Dat geldt trouwens ook voor het Leidse gemeentebestuur dat in een aantal wijken in de stad liever niet ziet dat er cafébedrijven bijkomen. En soms zet het gemeentebestuur alle zeilen bij om bestaande bedrijven te doen verdwijnen. Soepeler Wat dat betreft is het vestigingskli maat voor restaurants in de binnenstad heel wat soepeler. Uit het beleid van het gemeentebestuur is duidelijk op te ma ken waar de nadruk ligt. "Het streven is erop gericht de aantrekkelijkheid van de horeca te vergroten door onder meer ter rassen en een grotere variëteit aan res taurants toe te staan. Dat gaat in sommi ge gevallen ten koste van cafés aldus verwoordt een medewerker van de afde ling bestuurlijke en juridische aangele genheden (uitvoer bijzondere wetten) van de gemeente Leiden. Om een en ander te bereiken zijn in de bestemmingsplannen die voor het cen trum gelden - daarin staat welke ontwik kelingen naar inzicht van de gemeente raad in een bepaald gebied wel of niet zijn toegestaan - bepalingen ten aanzien van de horeca opgenomen. In zo'n plan kan bijvoorbeeld het maximum aantal cafés zijn opgenomen. Of de bedoelin gen die het gemeentebestuur met een hele wijk heeft. Dat kan dan betekenen dat op termijn het aantal cafébedrijven moet verminderen. Maar volgens R.H. Kreuse, hoofd van de afdeling middenstandswetten van de Kamer van Koophandel is dat lang niet altijd even gemakkelijk. Het is volgens hem eenvoudig om van een café, dat ge meentebestuur liever zou zien verdwij nen, een restaurant te maken dat wel ge- Keus aan uitheems eten is er genoeg. Sinds enige tijd kunnen Leidenaars zich ook tegoed doen aan Indiaas eten. BEDRIJVEN Het Noordeinde met tal van ca feetjes en eethuisjes. Ifoto's Henk Bouwman» nade zou kunnen vinden in de visie van de gemeente. Er zou bovendien moeilijk tegen kunnen worden opgetreden. Voorwaarden "Het verschil tussen een café- en een restaurantbedrijf ligt heel subtiel. Als in een café diepvriesmaaltijden worden verstrek, dan is het natuurlijk geen res taurant. Het uitgangspunt is dat er maal tijden worden gemaakt die bestaan uit drie warme componenten (bijvoorbeeld groente, aardappelen en vlees). Als een cafébedrijf dan verder aan alle wetten en voorschriften voldoet, dan geldt het als restaurantbedrijf dat als café mag en kan functioneren zonder dat de gemeente daartegen kan optreden". Kreuse illu streert ermee aan dat het voor een eige naar van een café niet al te moeilijk is om onder voorschriften en richtlijnen van een bestemmingsplan uit te komen als een café als ongewenst te boek staat. Dat er voorwaarden zijn het het vesti gen van een restaurant is natuurlijk dui delijk, maar in de meeste gevallen is dat niet bijzondere moeilijk. Dat is er wel licht ook de reden van dat zovelen een bedrijfje beginnen. In de meeste geval len volstaat een vakbekwaamheidsdil- poma cafébedrijf, een papiertje dat meestal binnen een jaar kan worden ver kregen door een avond in de week een opleiding te volgen. Ook worden bepaal de eisen gesteld ten aanzien van de han delskennis, maar ook dat is in de regel geen probleem. Wie over de nodige handelskennis en een vakbekwaamheidsdiploma be schikt, kan onder voorwaarden een res taurant beginnen en hoeft niet eerst het diploma restaurantbedrijf te halen. Het gaat dan om zogenaamde nationaal ge richte restaurants, eethuizen waar dus alleen maar Indisch, Chinees of Egyp tisch te verkrijgen is. Zo'n restaurant is overigens wat restaurateur betreft weer niet aan een nationaliteit gebonden. Vol gens Kreuse mag ook een Nederlander een Chinees restaurant beginnen zoals een Egyptenaar een Japans eethuis. In een sfeervol gerestaureerd pandje aan de Langegracht een nieuw culinair genoegen: racletten. Hollands In veruit de meeste gevallen betreft het in Leiden de vestiging van een natio naal gerichte restaurant. Die mogen dan ook geen andere gerechten verkopen. Een Chinees die Hollandse produkten verkoopt, kan dat alleen maar als hij een restaurantdiploma heeft. Want daarmee mogen wel gerechten van alle landen worden verkocht. "Wie een Hollands restaurant begint, moet in tegenstelling tot bijvoorbeeld de eigenaar van een Indisch of Chinees eet huis een restaurantdiploma halen. De overheid gaat er daarbij vanuit dat er geen echte, uitgebreide Hollandse keu ken bestaat", licht Kreuse toe. Als de wetgever die mogelijkheid zou hebben gecreëerd, dan zou er in een echt Hol lands restaurant alleen zuurkool met worst, erwtensoep en een aantal stamp potten mogen worden verkocht. In zo'n geval moet de eigenaar in de zomerdag wel erg zijn best doen om nog iets te ver kopen. Gerechten als uiensoep, bief stuk, schnitzel en varkenshaas worden niet als typisch Hollands gekwalificeerd. Wie een nationaal gericht restaurant begint zonder een restaurantdiploma, moet overigens wel een ontheffing aan vragen. Die wordt vrijwel altijd zonder problemen verleend door het ministerie van economische zaken. Een bevoegd heid die binnenkort wordt gedelegeerd aan het bedrijfsschap horeca. Inschrijven De ondernemer is wettelijk verplicht zijn bedrijf in te schrijven in het han delsregister. Zodra de Kamer van Koop handel de indruk heeft dat een bedrijf in dat register niet staat ingeschreven, wordt de economische controledienst ingeschakeld. De praktijk leert dat maar weinige het zover laten komen. De Ka mer van Koophandel vervult ook een rol bij het verstrekken van de horecaver- gunning door het gemeentebestuur. Daarbij gaat het onder meer om de kre dietwaardigheid van de beginnende on dernemer. Maar ook daarvoor bestaan volgens Kreuse plannen om dat aan an dere over te laten. "De banken gaan bij het verstrekken van kredieten in de re gel van zoveel zekerheden uit dat het weinig zin heeft dat de Kamer zich daar over nog eens buigt". Burgemeester en wethouders laten zich geheel leiden door adviezen van de Kamer. Het komt volgens een woord voerder van de gemeente maar zelden voor dat het college daarvan afwijkt. Een andere zeldzaamheid is dat voor het afgeven van een horecavergunning ten behoeve van een restaurant advies wordt gevraagd aan de politie. "Dat ge beurt alleen als er tevens een ontheffing wordt gevraagd van het sluitingsuur. Daarin wordt wel de politie geraad pleegd". Als al een vergunning wordt ge weigerd, dan kan de aanvrager in het ka der van de drank- en horecawet in be roep bij Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland. Een doorsnee eengezinswoning in Zoeterwoude, van onder tot boven volgestouwd met pakjes. Dat was de basis waarop het inmiddels wijd en zijd bekende koeriersbedrijf DHL in Nederland begon. We hebben het nu over het jaar 1975. Nu, twaalf jaar later, blijkt DHL vanuit die woning aan de Jan Albert de Gra- venlaan de solide basis te hebben ge legd voor een Europese vestiging met verbindingen tot aan 'moeilijke' lan den als Rusland en China toe. In die twaalf jaar heeft het bedrijf al maar korte tussenstops gemaakt in het Zoeterwoudse. Na kantoorpanden aan de Keerweer en tweemaal aan de Ener gieweg staat DHL nu echter op het punt om het groene dorp vaarwel te zeggen. Het bedrijf barst wederom uit zijn jasje en verkast eind dit jaar. De regelmatige weggebruiker zal de be kende rood-witte bedrijfsbestelwagens in de files rond Leiden dus moeten Niet dat die dagelijkse files op de Ho ge Rijndijk, de onvermijdelijke ont- sluitingsweg voor DHL, de aanleiding is om deze contreien vaarwel te zeggen. Marketing manager J.D.W. Thesingh laat zich juist lovend uit over Zoeter woude als vestigingsplaats. "Het dorp ligt echt heel gunstig ten opzichte van de gehele Randstad. We gaan verhui zen omdat de Zoeterwoudse vestiging wordt opgesplitst in een hoofdkantoor en een apart operationeel deel", aldus Thesingh. Waarbij geldt dat voor het nieuwe hoofdkantoor bewust is gezocht in de regio rond Leiden. Uiteindelijk kwam men uit in Hoofddorp. Het ware logi scher geweest om in het centraal gele gen Utrecht te gaan zitten, maar DHL wilde zijn goed ingewerkte personeel dolgraag meenemen. En dat is gelukt. In principe gaan alle, ruim honderd, werknemers mee. Vliegtuigen DHL is een bedrijf met een bijzonde re structuur. Thesingh omschrijft het als "een groep van landenorganisaties binnen een holding". Het koeriersbe drijf wordt derhalve wereldwijd ge stuurd, maar de verschillende vestigin gen zijn redelijk autonoom. Uiteraard volgen ze alle wel 'het' vervoerssys teem waarmee DHL tweederde van de markt wist te veroveren. Inmiddels beschikt het koeriersbe drijf nu over zo'n 700 stations, verdeeld over 170 landen. Nog wat cijfers: het 'Total Express Network' van DHL kent nu al meer dan 125.000 bestemmingen. Ruim 14.000 mensen verdienen er hun dagelijks brood mee. In Zoeterwoude was tot dusverre de centrale distributie en sortering onder gebracht. In ons land is DHL in ver schillende plaatsen vertegenwoordigd. Breda fungeert als een soort trechter, het laatste punt in Nederland waar alle te vervoeren goederen terechtkomen. Vervolgens gaat het richting Brussel, waar een overslagpunt is ingericht en van waaruit dertig vliegtuigen van DHL zich over heel Europa versprei den. Over héél Europa inderdaad, want sinds nu twee jaar heeft DHL ook de Russische markt weten aan te boren. Moskou beet hierbij het spits af, al rap gevolgd door 48 andere steden en DHL rukt verder op. Na de Russische invasie kon China niet achterblijven. DHL heeft een over eenkomst weten te sluiten met het staatsbedrijf aldaar en kan China nu op "vrij grote schaal" bedienen. Vreemde opdrachten Opmerkelijke opdrachten: ze waren er natuurlijk wel in die twaalf jaar tijd, maar Thesingh moet desondanks op vallend lang over een paar voorbeelden nadenken. "Want op een gegeven mo- J.D.W. Thesingh ment vind je alles gewoon worden Maar iets geks...ja, bloembollen voo Nancy Reagan. Wijn voor de koningin af te leveren bij Huis ten Bosch. En heel klein rubberen ringetje dat vai Houston vervoerd moest worden i een booreiland in de Noorzee. Waarbi tijd écht geld was, want dat hele eilant lag stil vanwege het ontbreken va rubberen ringetje. Om vijf uur 's dags kregen we een belletje, de volgen de morgen om half tien was dai getje afgeleverd". MIEP DE GRAAFF "Van de 25 klanten zijn er meestal maar 3 die het doorhebben. De rest laat zich inpakken". Charles de Keij- zer is 25 jaar autoverkoper geweest en weet waarover hij praat. Bijna twee jaar geleden werd hij werkloos. Hij besloot de handel eens van de andere kant aan te pakken en heeft sinds be gin dit jaar een inruil- en adviesbu reau voor auto's. De Keijzer wil tussen de klant en de autoverkoper, in gaan staan. Als ie mand een andere auto - nieuw of ge bruikt - wil kopen en de eigen wagen wil inruilen, kan hij contact opnemen met de Alphenaar. Deze neemt dan de hele transactie over. "Steeds in over leg", stelt De Keijzer nadrukkelijk. Veel extra kost de bemiddeling niet. De klant moet er 300 gulden voor neer tellen. "Veel mensen hebben grote moeite met het kopen of inruilen van een au to", weet de Alphenaar. "Het is een om de zoveel jaar terugkerende nachtmer rie voor ze. Altijd hebben ze achteraf een wee gëvoel omdat ze denken te zijn bedrogen. Met mijn ervaring weet ik heel goed waar allemaal op gelet moet worden bij het kopen of inruilen van een auto. Ik prik door de verkoper spraat heen. Een klant kan dat niet en is ook niet thuis in de hele materie. Zo kruip ik in en onder een gebruikte wa gen, rijd er even in en heb dan onmid dellijk door wat er allemaal aan schort. In tegenstelling tot het gros van de po tentiële autokopers probeer ik ook al tijd uit te vinden wie de vorige eige naar is geweest. Als dat bijvoorbeeld een autorijschool was, weet ik genoeg. Al staat de teller op nog maar 20.000 kilometer". Stekels Probeerde De Keijzer vroeger altijd ten koste van de klant zoveel mogelijk geld in het laatje van de baas te krijgen, nu ligt dat andersom. Toch heeft hij in de twee maanden dat hij bezig is met het inruil- en adviesbureau nog maar één autoverkoper ontmoet die zijn ste kels opzette. Van anderen kreeg hij lij sten met gebruikte wagens toege- De Keijzer: "Ik weet dat er veel in te beleven is. stuurd. "Ja, zy zijn tenslotte ook ge baat bij mijn activiteiten", verklaart hij. De Keyzers werk is te vergelijken met dat van een makelaar. "Als men sen een huis kopen of verkopen, geven ze dat een makelaar in handen. Hij helpt ze, weet precies waar hij op moet letten. Ik doe eigenlijk hetzelfde, maar dan met auto's". Volgens de Alphenaar zit er in het midden van het land nog iemand die zich met 'autobemiddeling' bezighoudt. Een vrij uniek vak dus. Bij het arbeidsbureau waren ze aanvanke lijk dan ook niet zo enthousiast over De Keijzers ideeën. Een marktonder- zoekje leerde volgens hen dat het hem weinig zou opleveren. Toch ging De Keyzer door. "Ik heb het een paar keer uitgeprobeerd en weet gewoon dat er veel in te beleven is". Hy heeft tot nu toe twintig reacties binnengekregen. Zes daarvan hebben tot daadwerkelij ke transacties geleid. De Keyzer is er tevreden over. "Ik moet nog wat meer bekendheid krijgen. De mensen ont houden me en komen dan als de nood aan de man is vanzelf by me". Tot nu toe vindt hy deze kant van de handel ook leuker. "Het is een hobby voor me. Achter het auto's verkopen zit altijd die dwang van het aantallen moeten maken. Nu bepaal ik allemaal zelf. Het doet genoegen iemand tevreden te SIGRID HUISMAN

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 37