Jacht op geschoolde krachten JLJP BIJLAGE LEIDSCH ALPHENS DAGBLAD Er zit een goede boterham in handgemaakte surfplank DRIJVEN Aan aanbod geen gebrek op de arbeidsmarkt, maar aan de vraag van onder nemers naar geschoold personeel kan slechts in beperkte mate worden voldaan. "Ondanks de werkloosheid kampen we in Nederland met een tekort aan vakkrachten", zegt arbeidsbemiddelaar Stikkelman van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Leiden. In de praktijk vallen de Gewestelijke Arbeidsbureaus doorgaans buiten het han delsverkeer van vraag en aanbod van beroepskrachten die in het jargon van onder nemers als "schapen met vijf poten" plegen te worden betiteld. Het zou bezijden de waarheid zijn te stellen dat uitsluitend zoveelste keus werkzoekenden en pro forma ingeschrevenen schuilgaan in het systeem van de Gewestelijke Arbeidsbureaus. Maar het is de tragiek van het merendeel van die baantjesjagers, dat ze niet behoren tot de doelgroep van specialisten en technici waaruit zovele werkgevers gaarne uit willen putten. Domweg omdat het hun aan ervaring en scholing ontbreekt. Maar ook een lange periode van inactiviteit kan bij werkgevers een punt van overweging zijn om te kiezen voor een kandidaat die in zijn vakgebied volop in de running is bij een andere onderneming. "Als we de beschikking hebben over maatmensen, dan blijven die niet lang in ons bestand", erkent arbeidsbemiddelaar Stikkelman. „Goed geschoold personeel on derbrengen bij werkgevers, dat gaat ons gemakkelijk af. Systeemadviseurs, pro grammeurs, mensen die goed van wanten weten in de computerbusiness, die lopen geen maand los rond" Concurrentieslag De werving van systeem-analysten, programmameurs, managers, boekhouders met beide SPD-diploma's ontaardt bij herhaling in een agressieve, op Amerikaanse leest geschoeide concurrentieslag tussen ondernemers, waarbij het loven en tegen elkaar op bieden gepaard gaat met het voorspiegelen van de aantrekkelijkste primai re en vooral secundaire arbeidsvoorwaarden. Aandelenbezit en een gratis verblijf in Florida op kosten van de zaak behoort al gauw tot het pakket van lokkertjes waar mee de grotere jongens uit de sector van de informatica de beste mensen bij de concurrentie trachten weg te halen. Als chef personeelszaken van de Info- theek Groep BV in Leiden verheelt Kees van der Ende niet in het verleden last te hebben gehad van de zuigkracht die uit gaat van zekere bedrijven. Hij noemt als markant voorbeeld in zijn branche een grote firma in Rotterdam. „Die halen al le mensen van de markt af door hun een zodanig inkomensplaatje en een zodani ge job in het vooruitzicht te stellen, dat er al heel wat programmeurs en sys teemanalisten aan de verleiding zijn be zweken. In ons bedrijf wordt maar tien procent van het personeelsbestand ge vormd door dergelijke mensen, niette min zouden wij nog graag negen pro grammeurs in huis willen halen. Het is zeker niet eenvoudig om geschikte krachten te vinden. Het voeren van een advertentiecampagne heeft weinig zin, daarmee haal je geen programmeur bin nen. Wat wij daarom vaak doen, is con tact zoeken met cursusleiders van een aantal door het Rijk geïnitieerde oplei dingen. In de hoop dat je voor een aantal van de cursisten ooit nog wat kunt bete kenen, presenteren we ons geregeld op dergelijke door Gerard van Putten omdat hij zijn "bedrijf wil uitbreiden. Overheid Maar ook bij de overheid sleept de par ticuliere sector met het grote geld als lokker geregeld ambtenaren van achter hun bureaus vandaan. Woordvoerder Loman rekent voor dat er vorig jaar der tig procent meer accountants naar ban ken en belastingadviesbureaus zijn overgestapt dan in 1985. De uittocht van automatiseringsdeskundigen nam zelfs met 50 procent toe. "Los van de ambtenaren die in de vut zijn gegaan, moet ik vaststellen dat de zo langzamerhand structurele exodus ons het verlies van 66 accountants, 61 auto matiseringsdeskundigen en 39 belas tinginspecteurs heeft opgeleverd. V-»or- al de belastingdienst ondervindt de werfkracht die uit gaat van het bedrijfs leven. Het is gewoon een feit dat gespe cialiseerde mensen daar meer geld kun nen vangen. Ga maar na: we mogen 480 automatiseringsdeskundigen in dienst hebben, de gemiddelde bezetting is 440. En als ik kijk naar het aantal accoun tants, dan is het tekort nog groter. We hebben er ruim 840, we mogen er 1100 hebben. De gevolgen zijn op het compu tercentrum in Apeldoorn niet uitgeble ven. Dat nu de bijvoorbeeld de afhande ling van de aangiftebiljetten in een tra ger tempo wordt afgehandeld, heeft met het vertrek van al die vakkrachten zeker te maken". De vacatures die er op zijn ministerie en dan vooral bij de belastingsdienst zijn ontstaan, laten zich volgens woordvoer der Loman moeilijk opvullen. Ook op schoolverlaters met een hbo-opleiding of een afgeronde informatica-cursus heeft de overheid naar verhouding wei nig aantrekkingskracht. Met de school verlaters die wel voor het beroep pro grammeur in opleiding gaan, sluit het ministerie van financiën een arbeidscon tract met daarin gebouwd een terugbeta lingsclausule. "Mochten ze na afronding van hun bij ons genoten opleiding naar elders vertrekken, dan zijn ze verplicht het ministerie van financiën een deel van de opleidingskosten terug te beta len. Bij mijn weten geldt dat niet voor de vertrekkers die bij de belastingdienst met succes hebben gestudeerd voor in specteur". Headhunters Off the record laat menig ondernemer zich ontvallen dat de bereidheid om veel geld te investeren in bekwame mana gers of geschikte kandidaten voor mid denkaderfuncties vrij groot is, al wordt opmerkelijk genoeg bij voorkeur de con currentie in verband gebracht met het bedrijven van wegkooppraktijken. Lang niet iedere werkgever beschikt overigens over de kennis om de juiste man of vrouw op de juiste plaats te krij gen. Vandaar dat de wervings- en selec tieprocedures nogal eens worden uitbe steed aan snelle marktadviseurs en zelfs headhunters. Niet voor niets uiteraard. Er gaan zelfs verhalen, afkomstig van lieden die zich in deze sector profileren als 'insider', dat voor deze hand-en-span- diensten tienduizenden guldens dient te worden betaald. "Bewaar me", roept de Amsterdamse headhunter Baarends, als hij wordt ge confronteerd met de geruchten over de gemiddelde honoraria die personeel- wegkopers zouden opstrijken. "Ik wei ger uit de school te klappen over bedra gen. Maar het bedrag dat wij ons laten betalen hangt af van twee dingen af: het is afhankelijk van de zwaarte van de functie die moet worden ingevuld en van de moeite die wij hebben moeten doen om een werkgever en een voor de vacature geschikte kandidaat tot elkaar te brengen. Kijk, als wij er niet slagen onze opdracht tot een voor de opdracht gever bevredigend einde te brengen dan huldigen wij maar één principe: no cure no pay. Zo simpel is dat". Als de talloze advertenties in dagbla den en in de 'gouden gids' mogen wor den geloofd, herbergt het door Baarends geleide bureau APL experts op het ge bied van personeels werving. Bedrijfs psychologen en consultants komen er aan te pas om terwille van de daartoe op drachtgevende werkgevers kandidaten te recruteren en te selecteren voor lei dinggevende en middenkader-functies. "Headhunting, daar doen we inder daad aan", beaamt directeur Baarends. "Voor menigeen is dat een beladen be grip, maar veelal wordt er dan gerede neerd vanuit een subjectieve benade ring. Natuurlijk zal het wel eens zo zijn dat het zogenaamde headhunting, het koppensnellen, synoniem is voor weg kopen van mensen. Maar in zijn algem eenheid gesproken heeft het geen zin om iemand die ergens een ton verdient bij z'n nekvel te grijpen voor een functie bij een andere werkgever, waar hij 130.000 gulden kan verdienen. Waar het ons om gaat is of iemand op een bepaal de stoel past". Profielschets Wat doet Baarends dan precies om zijn opdrachtgevers te kunnen behagen? Voordat hij die vraag beantwoordt, laat de headhunter die zich richt op heel Ne derland, zich erop voorstaan dat hij en z'n partners "redelijk" zijn ingevoerd op de arbeidsmarkt. "Als een werkgever ie mand zoekt voor het management vra gen wij allereerst om een profielschets. Want we moeten natuurlijk wel weten naar wat voor een type moet worden ge zocht. Aan de hand daarvan gaan wij zoeken naar de invulling van de stoel en maken daarbij gebruik van het hoort- zegt-het-voort effect. Dat wil zeggen: ons bereiken vele open sollicitatiebrieven van mensen met een hogere opleiding. Zodoende kunnen wij putten uit een groot bestand met alle persoonlijke ge gevens over mensen die zich als kandi daten voor een vooraanstaande functie wensen te beschouwen. Sollicitanten die in ons bestand opgenomen willen worden hoeven daarvoor geen cent te betalen, maar dat terzijde". "Al datgéne wat wij ondernemen, doen wij in samenspraak met de op drachtgever. Dat gaat zover dat wij een half jaar èn een jaar na plaatsing op nieuw in contact treden met de bewuste werkgever en met de functionaris die dank zij onze bemiddeling de stoel be zet. Zodoende kunnen wij toetsen of de praktijk correspondeert met het advies dat we eerder hebben uitgebracht". Maar niet alleen de systeemanalisten, de computerprogrammeurs en mana gers mogen zich verheugen in de belang stelling van ondernemers. Op de ar beidsmarkt is de laatste jaren ook een levendige handel in gekwalificeerde handarbeiders ontstaan. "In de bouw wordt er geklaagd over een tekort aan metselaars, voegers en noem de vak mensen maar op", weet arbeidsbemid delaar Stikkelman. "Daar zijn twee zaken voor. Doordat de bouw op eei geven moment is ingestort, bedachten schoolverlaters zich wel twee keer voor dat ze besloten bouwvakker te worden Bovendien wordt het merendeel van de jongeren in een opleidingsrichting ge duwd, die ze klaarstoomt voor een hoofdberoep". Automonteurs In de autobranche is de in Voorscho ten gevestigde Stichting Vam druk doende om de schaarste aan automon teurs die vertrouwd zijn met de modern ste technieken het hoofd te bieden. Ga ragisten die keuringen willen verrich ten, zijn verplicht een keurmeester in dienst te hebben. Eerste monteurs wor den daartoe onder auspiciën van de stichting geschoold. De Stichting Be roepsopleiding Vam examineert de aan komende monteurs die overeenkomstig het leerlingencontract een tweejarige opleiding bij het eigen bedrijf hebben genoten. De garagist die zijn medewer king verleent aan dit in 1984 ontworpen Jeugdplan ontvangt per leerling die tus sen de 3000 en 5800 gulden ligt. "Bij sommige garagehouders", zegt woordvoerder Theo van Os, "leeft de vrees dat hun eerste monteur wordt weggekocht, zodra die in het bezit is van het keurmeesterdiploma. Inderdaad weet ik dat goede mensen worden weg gekocht. Maar de garagist die keuringen wil verrichten moet nu eenmaal iemand in dienst hebben die daartoe bevoegd is. Vandaar dat wy er bij de garagehouders altijd op hameren dat ze zelf ook het keurmeesterdiploma moeten halen. Mocht de eerste monteur vertrekken, dan staan ze in élk geval niet voor het voldongen feit dat ze met de keuringen moeten stoppen. Het stomste wat een garagehouder kan doen, is korte ter- mijnbeleid te voeren. Ik kan me voor stellen dat de eigenaar van een kleine ga rage er moeite mee heeft zijn eerste monteur naar de bijscholingscursus te sturen. Zo'n man is hij dan twee dagen kwijt. Maar dat is altijd nog beter dan dat de garage qua kennis gaat achterlo pen op een andere. Vandaar dus dat wij zeggen dat bijscholing een investering in het garagebedrijf is". Wat de legendarische Wim Kan al voorzag ten tijde van een oudejaarscon ference in de vroege jaren zeventig, daarmee zegt Nico Weesjes thans te ma ken te hebben. "Vakbekwame timmer lieden, ze zijn eenvoudig niet te vinden". Hij is in directeur van een in Katwijk aan Zee gevestigd bedrijf dat ooit door zijn vader is opgericht. Specialité de la mai- son: winkelbetimmeringen, toonbanken en ander werk dat zich volgens hem uit sluitend door fijngevoelige handen laat vervaardigen. Al twee jaar plaatst, zo be weert Weesjes, de ene personeelsadver tentie na de andere in streekblaadjes, re gionale kranten en landelijke dagbla den. Naar zijn opvatting stuurde het Ar beidsbureau alleen maar ongemotiveer de sollicitanten naar hem toe. Twintig man zoekt Weesjes, omdat hij zijn bedrijf wil uitbreiden. De leeftijds grens heeft Weesjes gesteld op 50 jaar, niettemin heeft zijn campagne hem niet meer dan vijf nieuwe werknemers opge leverd. "Er is wel respons op onze oproe pen gekomen, maar het meesten waren niet geschikt voor het werk dat in dit be drijf wordt gedaan. Ik moet mensen heb ben die net, precies werk kunnen afleve ren, die bovendien met de klanten kun nen omgaan. Geen timmeraars die in de betonbekisting hebben gewerkt, die gaan in alle opzichten te grof te werk om naar een boetiek te sturen. Ik kijk het nu nog een maand aan. Heb ik dan geen ge schikte mensen gevonden, dan ga ik maar in het buitenland op zoek. In Enge land bijvoorbeeld. Het zou triest zijn als ik daartoe genoodzaakt zou zijn, terwijl er 600.000 werklozen zijn in Nederland. Maar wat moet je anders als onderne mer, als daar kennelijk niet de vaklui bij zitten die ik zoek?" "We hebben nooit met investerings premies of subsidies gewerkt. Daar hebben we ons eigenlijk nooit over la ten voorlichten. We beschikken nu al leen over een bankkrediet, maar ver der hebben we altijd precies kunnen doen wat we willen", zegt Willem van der Gugten (23). Samen met de even- oude Fred Dijsselbloem legt hij zich in Katwijk toe op het vervaardigen van zogenaamde 'custom boards'. De door het Noordwijkse tweetal ge heel met de hand gemaakte zeilplan ken zijn bedoeld voor brandingsurfers die de kwaliteiten van de door de regu liere surfboardfabrikanten aangebo den produkten ontgroeid zijn. Zelfs de internationaal bekende surfgigant Mis tral erkent de mogelijkheden van de door Van der Gugten en Dijsselbloem vervaardigde Wave Warriors. De twee jonge ondernemers openden onlangs in het Katwijkse industrieterrein 't Heen hun nieuwe fabrieksruimte en surfshop. "Als de surfboards van de normale fabrikanten niets te wensen zouden overlaten, hadden wij gewoon de mts afgemaakt", aldus Willem van der Gug ten. Maar in de ogen van de twee Noord wijkse surffanaten laten die pro- duktieboards wel degelijk te wensen over. Die planken zijn meestal van ge schuimd polyester of van epoxy ge maakt en het wil nog wel eens voorko men dat deze materialen breken wan neer een zeer geoefend surfer zijn kun sten op een fikse branding uithaalt. Door polyester te impregneren met een glasvezellaag en van een polyester- harslaag te voorzien - een proces dat 'lamineren' wordt genoemd - kan dat probleem worden voorkomen. Boven dien zijn de planken stijver, waardoor ze minder trillen, directer te besturen en sneller zijn. Aangezien de grote fabrikanten geen surfboards en gelamineerd polyester leveren, zat er voor de Noordwijkers niets anders op dan zelf maar aan de slag te gaan. De resultaten van die zelf werkzaamheid bleven niet onopge merkt en allengs moesten ze ook voor vrienden planken gaan maken. De kwaliteiten van de door Van der Gugten en Dijsselbloem gemaakte surfboards - die ze inmiddels 'Wave Warrior' gedoopt hadden - waren zoda nig dat een speciaalzaak in Oude Wete ring de mts-studenten vroeg om in op dracht planken te gaan maken. Voor dat doel konden zij de beschikking krijgen over een ruimte achter de win kel. De Noordwijkers lieten de Leidse mts voor wat het was en trokken naar Oude Wetering. Van der Gugten: "We hadden toch niet zo veel zin om de rest van ons leven achter de tekentafel van het een of andere architectenbureau te slijten". Wave Warriors kregen in een betrek kelijk korte tijd een grote naamsbe kendheid. "Van Hoek van Holland tot Zandvoort varen de beste surfers op onze planken", aldus Van der Gugten. Die naamsbekendheid is niet in de laatste plaats te danken aan het uit vijf zeilers bestaande Wave Warrior Surf- team, dat vorig jaar teamkampioen is geworden in de Holland Surfpool. Verzadigd Van der Gugten en Dijsselbloem ma ken inmiddels 250 planken per jaar. Een opmerkelijk succes in een markt die aardig verzadigd is. "De custom- markt is echter nog het enige gezonde stukje binnen de surfbranche", legt Van der Gugten uit. "En die markt is groot genoeg, want behalve wij opere ren er maar drie andere professionele customboardbouwers in de prijsklasse waarbinnen wij actief zijn". Een pro- duktie van 250 planken jaarlijks werd rnmmrJ w m Van der Gugten en Dijsselbloem zitten niet gebakken c pakken ook andere opdrachten graag aan. i hun surfplanken, ze hebben echter te omslachtig voor de beperkte ruimte waarover de Noordwijkers in Oude Wetering konden beschikken. Vervangende bedrijfsruimte werd in het Katwijkse industriegebied 't Heen gevonden. De jonge ondernemers huurden in een gloednieuw bedrijfs pand een kale unit, die zij zelf nog van tussenmuren en verwarming moesten voorzien. Problemen met vergunnin gen waren er niet te vrezen, want de activiteiten van v.o.f. (vennootschap onder firma) Wave Warrior zijn volgens de beide heren onder het vrije beroep te rangschikken. "Je hebt geen vesti gingsvergunning en zelfs geen mid denstandsdiploma nodig. We moeten hier wel aan de vereisten van de Hin derwet voldoen, maar daar zijn geen problemen mee te verwachten", aldus Van der Gugten. De twee vrienden zijn overigens niet van plan om nog verder te gaan uitbreiden. "Je zal zeker 600 planken per jaar moeten afleveren als je echt meer wil gaan verdienen. Maar massawerk gaat altijd ten koste van de kwaliteit. Dat betekent datje meer per soneel in dienst moet gaan nemen, maar dan kunnen wij zelf te weinig toe zicht houden op de geleverde kwaliteit i allround polyester-bedrijf en (foto Dick Hogewoning) We zijn klein en willen klein blijven", klinkt het vastbesloten uit de mond van surfboardbouwer Van der Gugten. Het aantrekken van een jonge hulp is de enige personele uitbreiding die de compagnons zich veroorloven. Dat de zorg voor de kwaliteitbewaking niet overdreven is, valt toe te schrijven aan het feit dat de boards vrijwel geheel met de hand gemaakt worden. Voordat een polyester basis in t complete en vaak wild beschilderde surfboard is veranderd gaan er in totaal zeker acht arbeidsuren overheen. MARTIN VAN DUIJN Op 18 en 19 maart worden in de Leidse Groenoordhallen weer de Bedrijven Kontaktdagen gehouden. In deze bijlage alvast wat extra aandacht voor het bedrijfsleven in deze regio.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 29