'Al het oude is nu weer nieuw flgyyu mumwmw Fats Domino op tournee in Nederland Imperium met plezierig teksttoneel Zangerig pianospel van Lanny Kho POP ZATERDAG 14 MAART 1987 PAGINA 25 AMSTERDAM (GPD) - De be- roemde glimlach wordt nog even voor andere gelegenhe- - den bewaard, maar de ont- vangst is onmiskenbaar vrien- delijk. 'Het spijt me verschrik- kelijk. Niemand had gezegd dat je op met zat te wachten', verontschuldigt hij zich, 'Een lieve oom' uit Amerika' noem de het Jeugdjournaal hem. Fats Domino heeft de tv op zijn hotelkamer nog aan staan. Het beeldverslag van zijn welkom op Schiphol -compleet met zin gende kinderen- heeft hem zichtbaar geraakt. Maar 'The Fat Man' is ook moe en dat be tekent dat hij door zijn begelei ders in bescherming wordt ge nomen. Hij zit op het randje van het al opengeslagen bed, gekleed in een stemmige pyja ma. 'Geen camera's' heeft zijn lijfwacht me op het hart ge drukt. door Herbert Kats Antoine 'Fats' Domino (59) is ge hecht aan zijn rust en wil zo fit mo gelijk aan zijn Europese toer begin nen. 'Nee, ik vind het niet erg om zo lang van huis te zijn. Ik ben de laatste tijd weer veel op tournee'. Hij reist met zijn band de hele we reld af, hoewel hij na 40 jaar toch aardig zijn schaapjes op het droge moet hebben. Domino weet echter van geen ophouden en bereidt zich nog altijd zeer serieus voor. Na de 22 concerten in Europa is er een adempauze van vier dagen. Dan gaat het weer verder naar onder meer Japan en vervolgens weer naar Engeland. óAls je het me eer lijk vraagt, speel ik liever hier. Ik heb het idee dat de mensen hier meer van onze muziek weten dan in de VS. Boeken erover lezen en- zo. De nummers écht kennen'. Prozaprijs voor Rudi van Dantzig AMSTERDAM (ANP) - Rudi van Dantzig, artistiek leider van Het Nationale Ballet, is de winnaar van de Geertjan Lubberhuizenprijs 1986 voor literaire prozadebuten. Hij krijgt de prijs voor zijn vorig jaar verschenen roman 'Voor een verloren soldaat'. Dit heeft de Mar ten Toonder Stichting, die de prijs (10.000 gulden) heeft ingesteld, gis teren bekendgemaakt. Het prozawerk van Van Dantzig werd gekozen uit 28 inzendingen door een jury bestaande uit Willem van Toorn, Vonne van der Meer, Monica van Paemel, Bert Schier- beek en Paul Wispelaere. De prijs wordt 7 mei in de Nieu we Kerk in Amsterdam aan Rudi van Dantzig uitgereikt. Zijn woorden worden onder streept door een net in Nederland verschenen lp met oud en deels niet eerder uitgebracht werk. Do mino pakt de plaat uit het hoekje naast zijn nachtkastje. Hij heeft er nog niet echt naar gekeken. 'Fats Domino, don't you know?' is de ti tel, maar de vraag blijkt ook op de zanger/pianist zelf van toepassing. Zijn geringde vinger gaat langs de titels op de hoes en blijft halverwe ge steken.'Prisoner', dat nummer heb ik al die tijd gezocht. Ik kon het niet meer spelen tijdens optre dens, omdat ik de tekst vergeten Verwonderlijk is dat niet, want 'Mr Rhythm Blues' -zoals hij ook wel wordt genoemd- heeft sinds 1949 zo'n 284 nummers in de studio opgenomen. Ook de zingende kin deren blijken herinneringen te hebben losgemaakt. Aan zijn bege leiders heeft Fats al laten weten dat hij 'There goes my heart again' weer wil spelen. Want zong de klas uit Sneek (op Schiphol aanwezig) niet: 'there goes old Fats again'? Wat het publiek wil, is voor Domi no erg belangrijk. Dat wordt ge waardeerd, want na Elvis en The Beatles heeft hij waarschijnlijk de meeste platen verkocht: ongeveer 100 miljoen. Het betekent echter ook dat je niet om je eigen succes sen heen kunt. Proberen 'Ik" zou wel graag wat anders doen, maar niet teveel. Dat is niet wat het publiek wil. Ik ben nu wat aan het proberen. Het is moeilijk om uit te leggen. Omdat het mu ziek is, ja. Het moet toch een beetje in dezelfde stijl zijn. Dat verwacht het publiek van me'. Naast het bed staat een kleine cassette-radio. 'Staat je recorder uit?', vraagt hij. De lijfwacht komt het controleren. Dan laat Fats zijn nieuwste liedje horen, een ragtime-achtig deuntje voor een tv-reclame: 'Everything that's old, is new'. Heel toepasse lijk, want zwarte sterren uit de ja ren vijftig zijn weer helemaal in de mode. Sam Cooke, Jackie Wilson. 'Everything that's old, is new, al het oude is weer nieuw. Dat zing ik ook in dat tv-spotje. En zo is het ook als ik hoor dat het weer alle maal terugkomt'. Fats Domino is eigenlijk nooit echt weg geweest, dus kun je niet van een revival spreken. Al drie ge neraties lang teert hij vooral op die hij in de jaren vijftig onder leiding van Dave Bartholo mew opnam. Er zijn bij elkaar ze ker 125 verzamel- en live-lp's, waarop steeds weer dezelfde -met Bartholomew geschreven- titels te rugkeren. 'I'm walking', 'Jamba- laya'. Ain't that a shame''Blue berry Hill' -misschien wel zijn be kendste nummer- werd zelfs twin tig jaar na de oorspronkelijke re lease in 1976 opnieuw een hit. Nieuwe lp Met het studio-werk loopt het echter minder voorspoedig. Fats neemt wel op in de Sea Saint-stu dio van Allen Toussaint in New Or leans. Aan het eind van de jaren ze ventig komt 'Sleeping on the job' uit op een label dat later failliet gaat en een tweede nieuwe lp ver schijnt zelfs helemaal niet. 'Inder daad hebben we na 'Sleeping on the job' nog een plaat gemaakt. Nee, niet in Sea Saint, maar in Was hington. Hij ligt klaar. Eigenlijk was het heel ritme-gericht. Bas, drums. Later hebben we er nog wat bij gezet. Nee, geen violen en zo. Nu is de hele band er op te ho ren. Lee Allen (de saxofonist en 30 jaar bij Domino, red), Dave....Nee, echt solo zou ik niet willen werken, alleen stem en piano. Ook niet in de studio. Mijn band is er altijd bij geweest. Ik werk het liefste met een band. Wanneer het publiek het kan horen? Dat weet ik niet. We zijn er mee bezig'. Verzinsel Fats Domino heeft in zijn lange carrière meermalen van platen maatschappij gewisseld. Dat maakt het moeilijk om zijn gehele oeuvre in kaart te brengen. Met de lp 'Don't you know' is evenwel ook een gelijknamig boekje van Jos Aussum en Piet Nooij verschenen, dat vooral wat betreft de discogra fie een zeer gedetailleerd beeld geeft. Het ontkracht ook een aantal legendes rond de persoon van Fats Domino. Zo wordt het verhaal van een op jonge leeftijd opgelopen beschadi ging van zijn linkerhand afgedaan als een verzinsel. 'Het was niet meer dan een schram'. De specula ties over een breuk met bandleider 'Brokstukken' van Bill ManhofT door toneelgroep Imperium. Met: Manita van den Berg en Jan van Ier- sel. Regie: Bert Dronkert. Decor: Kees Visser en Jan van lersel. Gezien op 13 maart in het Microtheater, Ou de Vest. Aldaar nog op 14, 20, 21, 27 en 28 maart te zien. LEIDEN - 'Hij', Felix .Sterman, is een weinig succesvol schrijver, die daarnaast in een tijdschrif tenzaak een baantje heeft. 'Zij'. Doris W., zegt van zich zelf: "ik ben misschien een prostituée maar een hoer ben ik niet". Na dere verklaring voor deze nuan cering wordt niet gegeven. Motor van het stuk is het contrast, dat zo treffend in de oorspronkelijke titel 'The owl and the pussycat' naar voren komt: het intellectue le tegenover het bekoorlijk intuï tieve. In acht scènes, die onge veer een maand beslaan, zien we Doris en Felix het beroemde spel van aantrekken en afstoten spe len. Daarop slaat de Nederlandse titel; blijven beide afzonderlijke brokstukken, of groeit er mis schien toch iets van een samen hang als in een legpuzzel? Die vraag is in het stuk boeiend ver beeld, het antwoord blijft echter uit. 'Brokstukken' is puur tekst toneel voor twee personen, dat alleen bij de gratie van een goed gespeelde dialoog overeind blijft. Aan die voorwaarde vol doen Manita van den Berg en Jan van lersel over het algemeen heel behoorlijk. De toonzetting van hun gesprekken en de over gangen tussen hun nogal wisse lende stemmingen komen op een enkel te sterk accent na reëel aanvaardbaar over. Er is al heel veel mee gewon nen, dat de regisseur zijn toe vlucht niet heeft genomen tot cli chématige handelingen als het inschenken van whisky en gin- tonic of het opsteken van sigaret ten - er wordt hooguit bij wijze van ontbijt een versgeperst sapje gedronken. Het aantal toneel loopjes had daarentegen minder gekund - sommige dialogen had den best wat statischer geënsce neerd mogen worden: tekst en spel kunnen het hebben. Aan het begin wordt het to neelbeeld bepaald door een strakke vormgeving: twee sobe re divans in de lengte en twee in de breedte. Dan blijken het tru cendozen te zijn, waarachter en waarin de nodige rekwisieten verborgen zitten. Het toneel beeld wordt realistischer. Aan het eind ruimt Felix alles op: een geschikte vondst om het stuk voor huiskamerrealisme te be hoeden. WIJNAND ZEILSTRA Eerste recital van tweedelige cyclus Franse pianomuziek door Lanny Kho. Gehoord op 13 maart in de ka pelzaal van K&O. LEIDEN - Couperin en Rameau op de piano hoor je niet zo vaak. In tegenstelling tot de klavier werken van bijvoorbeeld -Bach en Handel is de Franse barokmu ziek meer gebonden aan bepaal de instrumenten. Schreef Bach zijn werken voor klavier, dus in die tijd clavecimbel, clavicord of orgel, de Fransen van die tijd daarentegen schreven "pièces de clavecin", elegante stukken die door hun vele versieringen de lichte aanslag van het clavecim bel uitbuiten. Op piano is dit moeilijker te realiseren, maar toch wist de pianiste Lanny Kho de sierlijke trillers ragfijn uit te voeren. Na het weemoedige "La Favorite" van Couperin volgde een gavotte van Rameau uit de "Pièces de clavecin". De laatste is een soort thema met variaties, die naar het eind toe steeds vir- tuozer worden. Opvallend is dat na de barok de pianomuziek zich in de klas sieke periode in Duitsland en Oostenrijk ontwikkelde (Mozart, Beethoven enz.). Pas in de late romantiek gaan de Fransen weer een woordje meespreken en een componist als Fauré schreef veel pianomuziek met een eigen ka rakter: zangerige thema's met snel wisselende accoorden. In Fauré's eerste bacarolle (op. 26 nr. 1) is het alsof een viool en een cello beurtelings wedijveren in hun golvende melodieën. Lan ny Kho hield de vloeiende lijn mooi vast ondanks de grillige ac- coordbrekingen eromheen, evenals in de impromptu op. 34 in As, die weer veel beweeglijker is maar hetzelfde intieme karak ter heeft. Hieraan vooraf gegaan warea de eerste drie "Images" van de 17 jaar jongere Debussy. Deze be wonderde de muziek van Ra meau zoals blijkt uit de titel van het tweede deel uit de Images: Hommage Rameau. Toch heeft dit stuk helemaal het karakter van Debussy door het beschouwende karakter en de parallel verschuivende ac coorden. Het eerste deel, "Re- flets dans l'eau" werd wat schok kerig ingezet, maar daarna klonk het pianospel meer vloeiend, vooral in het parelend gespeelde "Mouvement". De sonatine van Ravel, die na de pauze werd gespeeld, ademt nog de sfeer van Fauré maar de modernere accoorden doen soms al aan Gershwin denken. Hoewel de Estonia vleugel niet ideaal is voor dit soort muziek, wist Lan ny Kho subtiele verschillen in klank te maken. Heel ironisch klonken hierna de drie "Mouvements perpé- tuels" van Poulenc. Deze hebben een Satie-achtige flair waardoor ze net niet helemaal serieus zijn. Ten slotte volgde "L'isle Joyeu- se" van Debussy met zijn vele kleurschakeringen. Lanny Kho demonstreerde het grillige ka rakter met een helder en door zichtig pianospel. Het tweede re cital met Franse pianomuziek is op 27 april in de kapelzaal. FRANK DEN HERDER en ontdekker Dave Bartholomew worden door Fats zelf uit de wereld geholpen: 'Er heeft zoveel in de kranten gestaan over Dave en mij. Dave wil gewoon af en toe met zijn eigen band aan de slag en ik wil ook wel eens mijn gang gaan. Dan ga ik met onze band op tournee. Maar nu is hij er ook weer gewoon bij'. Schoenen Pret staat voorop als het twaalf koppige gezelschap (15 met de per soonlijk verzorgers erbij) op reis gaat. Domino zelf maakt van de ge legenheid gebruik om zijn schoe- nenvoorrraad nog wat aan te vul len. Zijn lijfwacht wordt er op uit gestuurd om in Amsterdam een paar instappers te gaan halen. Het is naar schatting het honderste paar. 'Vroeger spaarde hij dassen' is de laconieke uitleg als ik er naar vraag. Ook ten aanzien van het eten zijn er zo de wensen. Als Fats de kans krijgt kookt hij in het hotel zijn eigen potje. 'Gumbo-food' of wel rijst met bonen, heel scherp, zo wordt me verzekerd. Europa is na al die jaren geen onbekend terrein meer en de baas zelf gaat in Hol land graag een hapje eten bij de Chinees. De band houdt het meer bij het traditionele Amerikaanse voer: het vette 'junkfood' van frites en hamburgers. Dit jaar is het 25 jaar geleden dat Fats Domino voor het eerst naar Europa kwam. En weer staan ze hem zelfs op het vliegveld op te wachten. 'Al het ou de wordt weer nieuw' zei de Fat Man zelf al. Fats Domino doet in Nederland de volgende optredens: IJmuiden (14 maart), Amersfoort (15), Apeldoorn (20), Slagharen (21), Den Bosch (22), Leeuwarden (27) en Rotterdam-Ahoy (29). Fats Domino: 'Lieve oom uit Amerika U2 Grote klasse en enorm lef Bijdragen: Wim Koevoet Ariejan Korteweg Maarten van Valen 'The Joshua Tree' (Ariola) Andermaal poseerden Bono Vox, The Edge, Clayton en Mul len voor de hoesfoto tegen de achtergrond van een onherberg zaam landschap. Vorige keer op geboortegrond, dit keer in het land van Uncle Sam. De Yucca- boom maakt de fraaie door land genoot Corbijn vervaardigde fo to's nog onwezenlijker. De asso ciatie met scenes uit de wes- ternklassieker Once upon a time in the West is bijna als vanzelf ge maakt. In die zidderende film lijkt rust ook alleen maar rust. De eerste twee van de elf num mers zijn heel gewoontjes. Bono Vox zoekt nog altijd naar iets waarvoor hij de juiste woorden niet niet kan vinden. 'A sort of homecoming* in de herhaling. En maar hopen dat God een handje helpt. Alles galmt en de muziek gaat in galop als een te zwaar beladen paard. Dit half wassen reli-gedoe ('Gloria') is voor mij altijd al de minst aan trekkelijke kant van U2 geweest. Alles wat hierna komt is echter van grote klasse en getuigt van een enorm lef, zo onherkenbaar is het allemaal. U2 is dood, dit is U3. Weg is de bombastische kerkgalm en de valse hoop, ge komen is de troosteloze hitte van een verdord landschap. U2 in Amerika. Luister maar mee. Eerst nog even producers Eno en Lanois bedanken. Bij 'Bullet the Blue Sky', num mer vier, komt de bij de myste rieuze voorganger 'With or wi thout you' begonnen spanning tot ontlading. In de studio heeft The Edge nooit tevoren zo ge scheurd. Bono's zang en mono- loogje gaan door merg en been. 'Outside is America' perst hij tus sen de lippen vandaan. De haat die opwelt bij de bewoner van het huis waarboven Amerikaan se gevechtsvliegtuigen grom men, klinkt er in door. Het con trast met de afsluiter van kant A, 'Running to stand still' is groot. De sfeer is die van hete woestij nen, mondharmonica's ratelslan gen en eenzaamheid. Uit de laat ste paar zinnen blijkt het num mer over drugs te gaan. De verpoliticering van U2 gaat op kant B direct voort met een ingetogen doch onheilspellend stuk over een mijnwerkersstadje zonder toekomst. Is dit nu het land van God, vraagt Bono Vox zich in het volgende r Het wordt nog triester in 'One Tree Hill' waar U2 verslag doet van zijn bezoek aan de begrafe nis van een vriend van de band die de leeftijd van 26 jaar mocht bereiken. Het accent ligt op de dood, niet op wat er na komt. 'Exit' heeft veel weg van 'Bullet the Blue Sky'. Er is iemand op de vlucht. Afsluiter 'Mothers of the Disappeared' is een voor Amnes ty International gemaakt stuk. WK Santana Geen janktonen in frisse plaat 'Freedom' (CBS) Naar Santana luister ik al jaren niet meer. Ome Carlos begon me met zijn muzikale speurtochten naar zijn guru danig de keel uit te hangen. Samba Pa Ti, Black Ma gie Woman en dergelijke bleven de leukste nummers en er kwam maar niets bij. Voor interessante jazz-uitstapjes hoefje ook niet bij Santana te zijn, werd de laatste jaren maar al te duidelijk. Wat dat betreft heb ik mijn portie wel gehad tijdens het tweeluikcon cert met Bob Dylan, in Ahoy, een jaar of twee geleden. Toen ome Bob nog moest opkomen, was het publiek al murw gespeeld, zo oorverdovend en vervelend was het anderhalf uur lange gerace en gefreak op gitaarhalzen, toet senborden en trommelvellen van dit A-team van muzikanten ge weest. Zeer aangenaam verrast was ik dan ook na de eerste beluistering van 'Freedom', een frisse, onder houdende plaat, perfect gepro duceerd en volgespeeld door een band die er echt zin in had. Santana heeft zich voor deze plaat de goden-zij-dank niet ver grepen aan jazz maar hij dient ons een uitgekiende melange van rock en latin op. Voor het zangersprobleem waarmee Santana eigenlijk al sinds medio jaren zeventig kampt is een heel aardige oplossing gevonden: Buddy Miles, met wie Santana in het verleden al eens eerder heeft samengewerkt, bedient op ver dienstelijke wijze de zangmicro foon. Mooiste stuk van de plaat is toch het instrumentaaltje 'Man dela', gecomponeerd door oud gediende/percussionist Arman do Peraza. Opvallend aan Santa- na's gitaarspel is dat zijn bijdra gen zo ingetogen zijn gebleven. Geen minutenlange janktonen of uithalen meer. Alles staat in dienst van de song, niet van de man. Watje niet moet doen, is de teksten volgen. Die komen uit vervlogen tijdperken. Het is na tuurlijk heel verantwoord om odes te brengen aan Gandhi, M.L. King, Jezus en Mandela maar bij Santana-muziek passen erotische vertellingen tegen tro pische achtergrondjes over mooie, heupwiegende vrouwen veel beter. WK Ed Kuepper Geen rijglaarzen maar kwaliteit 'Rooms of the magnificent' (Hot Records/Megadisc) Het is triest maar waar: m de popmuziek rijmt kwaliteit nog het meest op vergetelheid. Ed Kuepper kan daarover meepra ten. Hij was erbij toen The Saints tien jaar geleden de punkverras sing van Australië waren, maak te zes jaar lang weerbarstige mu ziek met zijn eigen groep The Laughing Clowns en bracht on langs zijn tweede solo-LP uit: 'Rooms of the magnificent'. Kuepper is het soort muzikant dat in deze tijd van video-clips heel snel over het hoofd wordt gezien. Hij trekt geen rijglaarsjes aan en zet geen paarse pruik op om zijn muziek interessanter te doen lijken. Een plaat met ge woon tien nummers, een basis van kwispelende akoestische gi taren, die soms met hun staarten in elkaar verstrikt raken. Daar overheen de kwetsbare stem van Kuepper, met uithalen naar het paniekerige toe. Blazers en koor zang zorgen soms voor een be scheiden aanvulling. De liedjes zijn beurtelings berustend of ver beten en steeds heel gevoelig. De melancholie overheerst: 'Ik ver brandde de brieven die jij me stuurde'. 'Rooms of the Magnificent' is een simpele, doeltreffende plaat, die nauwelijks onderdoet voor 'All fools day' van zijn voormali ge Saints-collega Chris Bailey. AK Coil Dood, verderf, sex en horror Horse Rotorvator (K.422) Het lijkt erop dat er in deze tij den steeds meer platen vol met doem en verderf uitkomen. Zwaarmoedige muziek van zwartkijkers, die, als het aan hen lag, nooit geboren zouden zijn. Is het dan zo slecht gesteld met de wereld? Wie luistert naar Coils tweede plaat komt wel tot die mening. Ook zij putten uit de donkere zij de van het leven. Coils teksten gaan over verderf, een onalle daagse dood en sex. De teneur van de plaat is ook vrij somber. Nu de muziek. Hoewel er vaak veel geluid wordt geproduceerd slagen de heren er af en toe wel in om er songs van te maken. Kromme discodreunen (The Anal Staircase), broeierige balla des (Ostia- The death of Pasolini) en waanzinnige strijkers (vooral het instrumentale Penetralia en het Clint 'Thirlwell' Ruin-num mer Circle of Mania) zijn de in grediënten. De bijna maniakale liefde voor horror komt in elk stuk terug. Horror is tevens het sleutelwoord tussen muziek en teksten. 'Horse Rotorvator' is een avon tuur voor de liefhebbers van Ste phen King en H.P. Lovecraft, mensen die aan de zelfkant van het leven staan. En als je de plaat koopt, val dan niet voor dat in blauw vinyl vervatte onding, daar klopt muziektechnisch ge sproken niets van. M.v.V. Santai igename

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25