Big Ben blikt vooruit EDT Teun van Vliet lost belofte toch nog in Nu de beurt van Aaftink Ben Johnson de tegenpool van Carl Lewis Seoel hét grote doel van supersprinter Maradona wil blijven Gunstige loting Schapers Leider in Tirreno-Adriatieo Arthur Faas in selectie Nederlaag van Jipi's Krachten van Roche onuitputtelijk 1 1 PAGINA 10 ZATERDAG 14 MAART 1987 De Ben dus die een kwart eeuw ge leden als jongste van zeven kinde ren in Falmouth op het Caribische eiland Jamaica werd geboren en vijftien jaar later zijn moeder naar Toronto zou volgen. Hoewel het af scheid van het onbekommerde le ventje in de Jamaicaanse zon 'little Ben' zwaar viel, was hij het volle dig met zijn moeder eens dat er voor hem en de overige 'Johnson- kids' in Canada meer toekomstmo gelijkheden zouden liggen. „Maar het viel niet me om uit Falmouth weg te gaan", blikt Ben tien jaar terug. „Lekker rondhan gen op het strand, luisteren naar reggae-muziek, voetballen in het park, dat was er allemaal niet meer bij. En koud dat ik het in het begin heb gehad, koud... Maar mijn moe der heeft wel gelijk gekregen, want in Canada hebben we ons stuk voor stuk beter ontwikkeld dan op Jamaica ooit mogelijk was ge weest". Dat geldt zeker voor de Benja min van de familie Johnson die, na met de nodige moeite de high- school te hebben doorlopen ('Ik had eigenlijk alleen maar belang stelling voor sport'), het tot een full-prof atleet heeft geschopt. Overigens had Johnson zichzelf aanvankelijk een carrière als prof voetballer in het vooruitzicht ge steld. De pijlsnelle middenvelder: „Maar ik ben gestopt met voetbal omdat ik dacht dat ik als atleet meer kans zou hebben iets van de wereld te gaan zien". Publiekstrekker Een gedachte die juist bleek, want Johnson vliegt tegenwoordig de hele aardbol over om de ene week in Australië, de andere week in de Verenigde Staten en dit weekeinde in Japan te lopen. Johnson ziet zoveel van de wereld dat hij nauwelijks de tijd krijgt om alle indrukken te verwerken. De ex-voetballer is een internationale publiekstrekker en alle organisato ren van grote sprintwedstrijden proberen hem voor hun evene ment te strikken. Maar Johnson is zorgvuldig in het uitkiezen van zijn wedstrijden, „want ik wil niet het risico lopen dat ik opgebrand ben als de grote toernooien beginnen". Hij doelt op de wereldkampioenschappen die komende zomer in Rome worden gehouden en uiteraard op de Olympische Spelen van volgend jaar. Seoel is het voorlopige eind doel van Johnson, die in zijn vrije tijd door Toronto scheurt in een Ja panse auto met de nummerplaat 'Ben 88'. In Zuid-Korea heeft hij nog een rekening te vereffenen met Carl Lewis, die Johnson in 1984, toen de Canadees genoegen moest nemen met Olympisch brons, pas in de slotfase van de 100 meter-finale voorbijstoof. Juweel Toen Ben Johnson zich in de zo mer van 1977 bij de atletiekvereni ging de York Optimists aanmeld de, constateerde Charlie Francis weliswaar dat hij een ruwe dia mant in handen had gekregen, maar de clubtrainer kon toen nog niet vermoeden dat hij die zou kunnen bijslijpen tot een flonke rend juweel. Francis: „Ben was een klein, ma ger ventje van 93 pond en ik dacht dat hij niet verder zou groeien, want ik trainde ook zijn oudere broer Edward en die is altijd klein INDIANAPOLIS (GPD) - Zo makkelijk als hij loopt zo moeizaam komt de Canadese atleet Ben Johnson uit zijn woorden. De snelste man ter wereld schuwt de publiciteit en is zo ongeveer de tegenpool van Carl Lewis. Johnson, de verlegen stotteraar en Lewis, de flitsende superster, zijn geen vrienden van elkaar. door Jaap Visser gebleven. Ik heb met Ben eerst ontzettend veel algemene fitness training gedaan en het was werkelijk verbazingwekkend om te zien hoe snel hij zich ontwikkel de". Zowel in lichamelijk als presta- tief opzicht. De spieromvang van de jeugdige 'Optimist' nam in een hoog tempo toe en zijn persoonlij ke record op de 100 meter meter stelde hij bij herhaling een flink stuk scherper (van 10,79 in '78 tot 10,25 in '81 en via 10,19 in '83 tot 10,00 in '85). Johnson toonde zich een van na ture uitstekende starter. Francis: „Daar hoefde weinig meer aan te gebeuren. Zijn manier van starten is volgens mij uniek. Als je goed naar vertraagde beelden van zijn start kijkt, kun je zien dat hij even met beide benen tegelijk van de grond komt. Hij vliegt eigenlijk uit de startblokken". Concentratie „Behalve zijn vliegende start heeft Johnson nog een paar sterke wapens: concentratie en zelfver trouwen. In Indianapolis kostte het hem vorige week ogenschijn lijk nauwelijks moeite om zich na twee valse starts nogmaals op te la den voor een bliksemstart. Ook de derde keer was hij de verzamelde concurrentie te vlug af. Een verbe- 'Big Ben', zoals de bijnaam van de vriendelijke krachtpatser luidt, wil 'Carl de Grote' overal en altijd verslaan. „Want", zo verklaart de 25-jarige houder van het wereldrecord op de 60 meter, „ik zal nooit vergeten dat hij mij een paar keer in het openbaar voor schut heeft gezet". Sinds hij in 1985 in Zurich voor tering van zijn eigen wereldrecord was de beloning voor zijn koele op treden in de voor het jaargetijde veel te warme 'Midwest' van de Verenigde Staten. de eerste keer de grote mond van Lewis snoerde, heeft Johnson geen enkele nederlaag meer geleden tegen de viervoudige Olympische kampioen van Los Angeles. Een portret van een 1 meter 80 lange en 75 kilo zware spiermassa, die onlangs op de 100 meter in het Australische Perth met een ontoelaatbare hoeveelheid Zijn zelfkennis toonde Johnson voor de eerste keer in 1979, al dacht trainer Francis op dat moment dat zijn pupil aan zelfoverschatting leed. Nadat hij bij de Canadese in- rugwind het uit 1983 (Colorado Springs) daterende wereldrecord van Calvin Smith (9,93 seconden) verpulverde. „Maar dat record kan er elk moment echt aangaan", is de overtuiging van Johnson die in Perth een handgeklokte tijd van 9,7 liet noteren, „het is slechts een kwestie van wachten op de ideale omstandigheden". doorkampioenschappen vierde was geworden, deelde Johnson de verbaasde Francis mee dat hij zich zelf in staat achtte ooit het wereld record op de 100 meter te verbete ren. Francis: „Toen ik dat hoorde, moest ik wel even lachen. Ik heb gezegd dat zoiets alleen mogelijk was als hij elke dag zou gaan trai nen". Johnson zelf: „Ik was des tijds eigenlijk vrij lui. Mijn broer Edward en Charlie hebben het voor elkaar gekregen dat ik harder ben gaan trainen". Maar de aansluiting bij de we reldtop zou nog geruime tijd op zich laten, wachten. Mede als ge volg van een knie-blessure is het geduld van Johnson nadrukkelijk op de proef gesteld. Ondanks dat zijn 100-metertijden steeds sneller werden, moest hij tot 1984 wachten op het eerste succes op een groot titeltoernooi. De bronzen plak in LA beteken de voor Johnson de internationale doorbraak. Een jaar later was hij al zo sterk en zo snel dat zelfs Lewis hem niet meer kon bijhouden. Drie keer op rij (in Zürich, bij de ope ning van het baanseizoen '86 in San José en bij de Vriendschap- spelen in Moskou versloeg John son zijn grbte rivaal). In Moskou legde hij de 100 meter af in 9,95 se conde en zo snel was nog nooit ie mand op een laaglandbaan ge weest. Het was iedereen duidelijk dat de snelste man ter wereld niet lan ger Carl Lewis, maar Ben Johnson heette. Iedereen, behalve Lewis, die zijn nederlagen tegen de Jamai caanse Canadees in de pers afdeed als incidenten. Machtsvertoon Johnson voelde zich daardoor vernederd, maar zou Lewis op een geweldige manier op zijn nummer zetten. Dat gebeurde opnieuw in het uitverkochte Letzigrundsta- dion van Zürich, waar hij in augus tus '86 het complete 100 meterveld te kijk zette. Zijn voorsprong op Lewis, de Amerikaan Calvin Smith, Europees recordhouder Marian Woronin en de Afrikaanse kampioen Chidi Imoh was tien me ter voor de finish al zo groot dat Johnson rustig over zijn schouder kon blikken om te constateren dat niemand hem kon volgen. Met een geheven en gebalde vuist vervolg de de krachtsprinter vervolgens zijn zegetocht die hij na 10,03 se conden voltooide. Charlie Francis over dit staaltje pure machtsver toon van zijn pupil: „Het was de beste race die Ben ooit heeft gelo pen. Nagenoeg perfect. Hij wist dat de wind ongunstig was anders had hij daar het wereldrecord gebro ken". Francis is van mening dat John son op dit moment de enige atleet is die als eerste onder de 9.90 kan duiken. „Zijn topsnelheid is hoger dan van al zijn concurrenten. Maar dat wil niet zeggen dat hij onver slaanbaar is, want als hij in een ra ce verslapt, heeft Ben moeite om opnieuw te accellereren. Dat is ei genlijk zijn enige zwakke punt. Voor ons is het dus zaak om te zor gen dat hij de concentratie en kracht kan blijven opbrengen om zijn topsnelheid tot de finish vast te houden". Vaorsprong Hoewel Johnson zelf, die deze week voor een vakantie naar de 'West-Indies' afreist, als geen ander beseft dat hij de internationale concurrentie is ontgroeid, ver wacht hij dat het aanstaande sprintseizoen buitengewoon inte ressant zal worden. „Natuurlijk weet ik dat ik van niemand hoef te verliezen. Maar mijn tegenstanders zitten heus niet stil. Imoh wordt nog steeds sneller en Woronin blijft altijd gevaarlijk. Hij is wissel vallig, maar als hij zich goed voelt, moet je altijd rekening met hem houden. En dan Lewis natuurlijk, ik heb geen idee waar hij straks weer toe in staat zal zijn". Ee'n ding weet Johnson volgens zijn trainer wel zeker: „Dat hij een voorsprong op Carl heeft die voor lopig niet meer is in te lopen. Ten minste. niet als Ben keihard blijft trainen". Die wetenschap alleen al zal voor 'Ben 88' ongetwijfeld voldoende zijn om tot de Spelen van Seoel bergen trainingswerk te verrich ten. INDIANAPOLIS (GPD) - De dag na zijn bliksembezoek aan het Hoosier Dome, waar hij in de sprinfinale van de eerste indoor-WK na 6,41 seconden door de fihish en ver volgens over de boarding dook, speelt Ben Johnson ver stoppertje. Uit zijn hotelkamer klinkt keiharde discomu- ziek, maar de wereldkampioen zelf houdt zich stil. Coach Charlie Francis had gewaarschuwd voor de merk waardige 'schijnbewegingen' van zijn pupil. „Ben is een hele aardige jongen en hij staat voor iedereen open, maar aan interviews heeft hij een grote hekel. Die probeert hij als het even kan te ontlopen". Zoals die middag in Indianapolis wanneer Johnson uit eindelijk toch opduikt, zich excuseert omdat hij nog maar net wakker is en vraagt of het nou echt moet, zo'n inter view. Zo ongeveer aan het eind van het gesprek zal Johnson zich nogmaals verontschuldigen. Dit keer voor zijn hou ding eerder die middag. „Ik ben nogal verlegen en houd er niet van in de belangstelling te staan. Heel anders dus dan Lewis. Die zoekt juist de publiciteit. Hij voelt zich een soort halfgod. Belachelijk, dat zal mij nooit gebeuren. Ik blijf altijd dezelfde Ben". NAPELS (AFP/Reuter) - Diego Maradona heeft het bestuur van Napoli onder druk gezet. De Argentijn wil voor vier jaar bij de Italiaanse club bijtekenen, op voorwaarde dat het bestuur er toe overgaat met ingang van het volgende seizoen zijn broer Hugo onder contract te nemen. De verbintenis van Maradona met Napoli loopt tot en met het seizoen 1988/89. De sterspeler is bereid nu al dit contract met vier seizoenen te verlengen. „Ik voel me op mijn gemak in Napels", aldus de geblokte Argentijn, „maar de club moet wel Hugo aantrekken." Voor het volgende seizoen heeft de Zuiditaliaanse vereniging, die op het punt staat voor de eerste keer landskampioen te worden, al de Braziliaanse spits Careca aangetrokken. Omdat het aantal buitenlanders per club maximaal twee mag bedragen, is er voor Hugo Maradona geen plaats in het elftal van Napoli. LEIDEN (ANP/GPD) - Het Twents Instituut voor Toegepaste Psychologie (TITP) ziet geen heil in de pasjesregeling zoals die is op gesteld om het voetbalvandalisme aan te pakken. Als grote groepen supporters niet in stadions worden toegelaten gaan ze elders in een stad rotzooi trappen. Bovendien heeft zo'n pasjesregeling een nega tief effect op de algemene belang stelling voor het voetbal, zo stelt het TITP in het op eigen initiatief gemaakte rapport dat voor com mentaar is gestuurd naar de KNVB en de ministeries van justitie en WVC. Psychologen zien geen heil in pasjesregeling Het bestuur van FC Den Haag heeft besloten een supportersver eniging op te richten na hierover een gesprek te hebben gevoerd met een afvaardiging van de sup porters. De thans bestaande groe pering Hague City, die geen forme le status bezit, zou hiermee in de nieuwe vereniging kunnen op gaan. Om lid. van de supportersvereni ging te kunnen worden moet een jaarkaart worden aangeschaft, die toegang geeft tot de thuiswedstrij den. Op de jaarkaart dient een foto te staan met adres en geboorteda tum. De supporters van de vereni ging zouden alle een plaats op de tribune 'West' achter tiet doel kun nen krijgen. Secretaris F. van Hal hoopt dat de nieuwe supportersvereniging nog dit seizoen gestalte zal krijgen. ROTTERDAM (ANP) - De gisteravond in sportpaleis Ahoy' in twee etap pes verrichtte loting voor het Grand Prix-toernooi in Rotterdam, heeft voor twee van de drie Nederlanders alsnog een gunstige loting opgele verd. Schapers speelt tegen de Australiër Carl Limberger, Menno Oosting treft de Israëliër Amos Mansdorf en Huub van Boeckel treft de Westduit- Andreas Maurer. Menno Oosting komt uit tegen de Israëliër Amos gunstige loting kunnen worden ge- Mansdorf. Ook dat zou normaal noemd. Het resultaat van de loting i Edberg (Zw kei (Ned) - Gunnarsson (Zwe). Sjreber (Tsj) - Hlasek (Zwi-8). Nystrom (Zwe-3) - Vajda (Tsj), No- vaek (Tsj) - qualifier, Grabb (VSt)) - Canter Menno Oosting (Ned), Michiel Schapers (Ned)- Limberger (Aus), Tsjesnokov (Sov) - McEnroe (VSt-4), Svenssson (Zwe-7) - qua lifier, Smid (Tsj) - Dyke (Aus), Forget (Fra) - Jelen (Wdl), qualifier - Mecir (Tsj-2). ARPINO (GPD) - Gaat hij dan echt zijn belofte inlossen. Teun van Vliet? Dit seizoen is de blonde cou reur in elk geval de goede weg in geslagen. Na zijn triomf in de hoog gewaardeerde Omloop Het Volk, sloeg de Westlander van origine een mooie dubbelslag in de Tirre no-Adriatieo. Hij bracht niet alleen de eerste echte rit op zijn naam, en passant nam hij ook eventjes de leiderstrui van de Pool Lech Pia- secki over. In zijn directe spoor ging Steven Rooks in Arpino, waar een schat aan cultuurhistorie is verzameld, over de streep. Een Hollands dagje dus tussen de twee Mediterrane zeeën. „Nou ben ik alweer een stapje verder op de ladder", aldus de 24- jarige coming man van het Neder landse profwielrennen. „Elke over winning is er eentje die telt. Maar tevreden ben ik nog niet hoor". Na een hoopvol debuut rezen er twij fels bij de kenners of Van Vliet het wel helemaal had. Peter Post be- LEIDEN - De grote verrassing in de zaalvoetbalcompetitie voor vrouwen was de nederlaag die Ji- pis Tweesprong, koploper in de eerste klasse, leed tegen McDo nalds. Jipi kwam al snel met 0-1 achter en was vervolgens gedwongen het spel te maken. Dat lukte maar ma tig, mede doordat de Leidse defen sie weinig kansen weggaf. Na 0-2 zorgde Joke van Klink nog wel voor 1-2, maar dat bleek slechts een druppel op de gloeiende plaat. In de tweede helft namelijk werd de ploeg uil Roelofarendsveen naar een verdiende 1-4 nederlaag gespeeld. Simone Karcher (2) en Tanja Visser (2) maakten de doel punten voor McDonalds. Zwarte hoorde daar niet toe. Van Vliet: „Hij heeft me steeds gezegd dat ik veel meer kan dan ik heb laten zien en als ze zoiets tien keer tegen je zeggen, ga je er vanzelf in gelo- Door zich nadrukkelijk in het voorste gelid te melden, heeft Van Vliet een zekere vorm van promo tie gemaakt bij Post. Hij mag nu tijdens de koers mee het comman do voeren. En ploeggenoten de les lezen, zoals Eric Vandcraerden on langs in de Omloop Het Volk er- Wolf versloeg het tweede team van McDonalds met 0-4. De winnende ploeg toonde zich veel beweeglij ker dan het statische McDonalds. Karin van de Oever (2) en Bettina de Boer tekenden voor de doelpun ten. THB Girls, kort geleden nog de gradatiekandidaat nummer een, won voor de tweede achtereenvolg gende keer. Ditmaal was Bax. in' Voorhout nog wel, het slachtoffer: 3-5. De stand in de eerste klasse ziet er nu als volgt uit: Jip(s Tweesprong 14-22. Eigen brood 13-21, McDonalds 13-19. Zwarte Wolf 14-17, Bax 14-8, THB Girls 14-6. McDonalds 2 14-3. Stand tweede klasse: Foreholte 11-19, Bax 2 10-12, Kraan Sa loon 11-11, Warmunda 12-11, Stompijkse Girls 11-8, Stompwijkse Girls 2 11-5. voer. „Maar dan dien je je natuur lijk zelf wel te laten zien, anders gaan ze op je kankeren". Daarom ook was Van Vliet al be trokken bij een vroege ontsnap ping gisteren. Zeventien man sloe gen een kloof met het peloton, on der wie een groot contingent land genoten. Met Van Vliet zaten ook Peter Hoondert, Jan Siemons, Ni co Verhoeven en Maarten Ducrot in de vluchtgroep, die zich overi gens na een jacht van de ploeg van Piasecki vrij snel gewonnen moest geven. Vervolgens bleef het lang rustig. Tot 20 km voor de meet. Toen de wegen gingen glooien kregen wat Italianen het op hun heupen. Na enkele schermutselingen bleven er twee aan het front over: Franco Chioccioli en Enrico Galleschi. Zij moesten evenwel gezelschap dul den van het duo Van Vliet en Rooks. Beide Nederlanders toon den hun vorm door in een mum van tijd het gat met de twee Italia nen te dichten. Eenmaal aangeko men op de kop van het veld spra ken Van Vliet en Rooks af niet te gen elkaar te fietsen. Rooks: „Die twee Italianen deden hetzelfde, dus waarom zouden wij dat niet doen?". In het zicht van het finishdoek was Rooks de eerste die solo pro beerde aan te komen. Nadat hij tot tweemaal toe op zijn Italiaans was gecounterd, kreeg Van Vliet het wel voor elkaar een bres te slaan, die op de meet 22 seconden be droeg. Aan winnen van deze etappe wedstrijd denkt Van Vliet niet. Daarvoor is zijn leiderspositie vooralsnog te wankel en ligt er een heel leger kapers op de kust. Van Vliet: „Ik zie wel hoe het loopt. Wat ik wel weet is datje deze koers met 170 renners niet kunt controleren met een ploeg van negen man. Ik maak me dan ook nog geen illu sies". Van Gennip torst de beker na haar overwinning op de 3000 meter Parijs-Nice Dc uitslag van de vijfde etappe: 1. Laurent Fignon (Fra-Guimard) de 208 ki lometer van Toulon naar Saiot Tropez in 5 uur, 3 minuten en 54 seconden, met tijdvcr- gocding 5.03.44 (41,066 km/uur), 2. Scan Kelly (Ier-Rumcau) op 7 seconden (5 sec. tijdverg.), 3. Eric Boyer (Fra-Guimard) zelf de tijd (2 sec. tijdverg 4. Ronan Pensee (Fra-Legeay) z.t.. 5. Stephen Roche (Ier- Boilava) z.t., 6. Claude Criquielion (Bel) op 0 45, 7. Jean-Claude Bagol (Fra) z.t8 Flip van den Brande (Bel) z.t.. 9. Inaki Gaston (Spa) z.t., 10 Urs Zimmermann (Zwi) t 22. Adri van der Poel (Ned). 36. Gcrrie Kne- temann (Ned), 39 Joop Zoetemelk (Ncd) Niet gestart. Eric Cariloux (Fra) en Gra ham Jones (GBr) Uitgevallen, elf renners, onder wie Marco van der Hulst, Ad Wij- nands, Jellc Nijdam en Bert Oosterbosch (allen Ned). INZELL (ANP) - Christine Aaf tink en Ingrid Haringa vormen bij de wereldbekerfinales in Inzeil het Nederlandse paar apart. Gisteren, op de afsluitende 1000 meter voor vrouwen, voerde het Oranje-duo het rollenspel van donderdag in omgekeerde volgorde op. Die dag evenaarde Aaftink op de 500 meter het vijfjaar oude record van Boors- ma, waarna Haringa enige minuten later, met de bijzondere score van 40,92, haar boezemvriendin weer uit de boeken verwijderde. Giste ren op de kilometer waren de rol len omngedraaid. Bij ideale wee romstandigheden, geen wind en Het algemeen klassement na de vijfde etappe: I Ruche 23 52.36.2. Kelly op 0.24,3. Fignon op 0.37, 4. Boyer op 0 58. 5. Jean-Francois Bernard (Fra-Laurent) op 1.14, 6. Pensee op 1.21, 7 Zimmermann op 2.18, 8. Bagot op 3.45. 9 Celestino Prieto (Spa) op 4 31. 10 Criquielion op 4.49, Tirreno - Adriatico De uitslag van de eerste etappe is: 1. Teun van Vliet (Ned-Post) 5 uur. 38 mi nuten en 18 seconden (gemiddelde snel heid 47,777 km/u), 2. Steven Rooks (Ned- Gisbers) op 22 seconden. 3 Enrico Galle schi (Ita-Magrini) z.t. 4 Franco Chioccioli (Ila-Bartolozzi) z.t., 5 Rolf Golz (Wdl-Raas) op 44 seconden. II Johan van der Velde (Ned) z t.. 13 Phil Anderson (Aus) z.t 18. Eric Vanderaerden (Bel) z.t4b Jean-Paul van Poppcl (Ned) Het algemeen klassement is: 1. Van Vliet 5 uur, 48 minuten en 9 sccon den, 2 Rooks op 2 seconden, 3 Piasecki op een bleek zonnetje, reed Haringa achter de oppermachtige Ameri kaanse schaatsster Blair naar een recordtijd: 1.23,03. Twee ritten la ter denderde de lange Aaftink door naar een nieuwe topscore in de na tionale schaatsgeschiedems: 1.22,51. De onttroonde record houdster, Petra Moolhüizen (1.23.54) stond erbij en keek er ver heugd naar. Op de drie kilometer deed Yvon ne van Gennip wat ze de laatste weken gewend is geraakt: winnen. Haar voornaamste concurrenten, door de Oostduitse voorjaarsmoe- 3 sec. 4 Chioccioli up 13 sec. 5. Galleschi op 14 sec 6 Vanderaerden op 15 sec SCHAATSEN Wereldbeker 1000 meter, vrouwen; 1 Bonnie Blair (Vst) 1.20,78, 2. Christine Aaftink (Ned) 1.22,51 (Nederlands record), 3. Ingrid Haringa (Ned) 1.23,03, 4. Natalie Grenier (Can) 1.23,59, 5. Emese Nemeth- Hunyadi (Hon) 1 23.79. Eindstand wereldbeker 1000 meter, 6 van de 8 resultaten tellen: 1 Blair 147 punten, 2 Haringa 106, 3. Aaf tink 103. 3000 meter, vrouwen: 1 Yvonne van Gennip (Ned) 4.27,95, 2. Ma rieke Stam (Ned) -1.34,96, 3 Petra Moolhüi zen (Ned) 4 37,98, 4. Natalie Grenier (Can) 4.39,48, 5 Ingrid Paul (Ned) 4.40,23. Stand: 1 Van Gennip 117 punten, 2. Stam 96, 3. Moolhüizen 81 heid uit het eigen kamp, konden niet tippen aan de 4.27,95, die de 22-jarige Haarlemse met zere be nen op het ijs legde. Marieke Stam kwam tot 4.34,96. Petra Moolhüi zen werd derde in de persoonlijke recordtijd van 4.37,98. Ook voor de als vijfde eindigende Ingrid Paul was er op de drie kilometer een 'persoonlijk record' weggelegd (4.40,23). In het World-Cupklassement van de 3000 m'eter, dat vandaag mei een vijf kilometer voor de beste acht wordt afgesloten, bezet het trio Van Gennip, Stam en Moolhui zen de hoogste posities. Aan die rangvolgorde is, diskwalificaties uitgezonderd, niet meer te tornen. Als Van Gennip vandaagvalt en als achtste eipdigt, kan Stam een ma ximale winst van dertien punten boeken. Dat is te weinig om de kloof tussen 117 en 96 te overbrug gen. LEIDEN - De Leidse ijshockeyer Arthur Faas is opgenomen in de B- selectie van Jong Oranje, dat deel neemt aan het Europees Kam pioenschap voor junioren. Naast de speler van Leiden Lions zijn nog twee ijshockeyers uit de Leid se regio in de beloftenploeg opge nomen: Hoogmadenaar Wim Oos terveen en de in Voorschoten woonachtige Gert Jan Vreeburg, die beiden uitkomen voor IJHC Rotterdam. Het EK wordt gehou den van 14 tot en met 20 maart in Zoetermeer. De ijshockeyvereniging Lei den Lions viert morgen haar twee de lustrum. Ter ere van het tienja rig bestaan wordt in de Ton Men kenhal een wedstrijdenreeks tegen Hoky Den Haag afgewerkt. Vanaf één uur 's middags komen ver schillende categorieën junioren op het ijs. Daarna volgt een feest avond, die begint met een ijshoc key-maaltijd in het restaurant van de ijsbaan. SAINT-TROPEZ (ANP) - De krachten van Stephen Roche zijn onuitputtelijk in de 37e Parijs - Nice. De 27-jarige Ierse wielrenner deed aan zelfkastijding in de vijfde etappe, over 208 kilometer van Toulon naar Saint-Tropez. In een uiterste poging de witte leiders trui terug te winnen van de Fransman Jean-Francois Bernard demarreerde Roche al in de zeventiende kilo meter. Nadat eerst Yvon Madiot en Patrick Esnault en vervolgens het peloton hem hadden bijgehaald, bleef Roche voorin rijden. Tijdens de laatste beklimming zat hij in een kopgroep van vijf man, die een flinke voorsprong nam op de achtervolgers. Fignon ging, ter wijl zijn ploegmaat Boyer afstoppend werk deed, in de laatste kilometer alleen weg en zegevierde. Kelly won de sprint van het achtervolgende groepje, maar zijn landgenoot Roche trok het witte tricot aan, dat hij voor een dag had moeten afstaan aan Bernard, win naar op de Mont Faron. Daarmee zette Roche de Koers naar de Zon op het spoor, dat vóór de „coup" van Bernard werd gevolgd. De strijd om de eindzege gaat tussen Roche, winnaar in 1981 en tweede in '84 en '85, en Kelly, die in alle edities vanaf 1982 zegevierde. Ook voor Kelly was de etappe op vrijdag de dertiende gunstig. Hij staat in het klassement 24 seconden achter op Roche. Nog geen halve minuut voor een renner, die het de hoogste tijd vindt dat hij dit seizoen een aansprekend resultaat boekt. In de door Roche gewonnen Ronde van Valen cia moest Kelly zich tevreden stellen met een etappe zege en de vijfde plaats in het eindklassement. Roche zal moeilijk zijn te passeren. Hij is veruit de beste in de wedstrijd, die morgen wordt besloten met een klim- tijdrit. SCOREBORD

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 10