Krabbé engerd in goede bijrol Leuke relatiekomedie Ongewone en verhitte passie X9zr VRIJDAG 13 MAART 1987 PAGINA 9 'Betty Blue'; regie: Jean-Jacques Bei neix; hoofdrollen: Jean-Hughes Angla- de, Béatrice Dalle en Gérard Darmon; theater: Lido, Leiden. De Franse Oscar-kandidaat voor de beste buitenlandse film is een zeer grote concurrent van Fons Ra- demakers' 'De aanslag'. 'Betty Blue' is de derde film van de jonge cineast Beineix. Met zijn debuut 'Diva' baarde hij veel opzien en het was voor het eerst in lange tijd dat een Franse film weer een succes in de Nederlandse bioscopen was. 'Diva' viel op door zijn ongewone vormgeving en de vaart waarmee een niet alledaagse thriller werd verteld. De gewaagde esthetiek van Beineixs beelden leek aan te sluiten bij de smaak van het mo derne bioscooppubliek. In zijn tweede speelfilm vergaloppeerde hy zich enorm. 'La lune dans le ca- niveau' was een opgeklopte recla mefolder en de film flopte volledig. Beineix is ook met 'Betty Blue' weer het middelpunt van de dis cussie geworden: is hij het i talent, de hoop in bange dagen van de Franse filmindustrie, vlaggedra- ger van een nieuw soort kunstfilm, of is hij een handige plaatjesmaker, die de esthetiek van videoclip en reclamespot hanteert? Hoe het ook zjj, 'Betty Blue' is een film die niemand koud zal la ten. Zoals de oorspronkelijke Fran se titel '37,2° le matin' al aangeeft, gaat het om een lichtelijk koortsige situatie. De film opent met een zeer langdurige vrijscène tussen de aan de rand van de maatschappij le vende kluizenaar Zorg en de mooie Betty. Net als de enigszins ver hoogde lichaamstemperatuur is al les in hun relatie iets heftiger dan bij gewone mensen. Dit is vooral te wijten aan Betty. Zij is jong, naïef en sensueel. Ze bezit een wilde na tuurkracht, die zich plotseling uit in hysterie en in extreem geweld dadig en zelfdestructief gedrag. Wanneer ze ontdekt dat haar ge liefde vele schriften vol heeft ge schreven, stelt zij zich als levens taak om hem als groot schrijver geaccepteerd te krijgen. Haar im pulsieve passie gaat echter niet ge paard met realiteitszin en de film moet dan ook dramatisch eindi gen. 'Betty Blue' is een ongewone film met af en toe verbluffende op namen. Van mij krijgt Beineix voorlopig het voordeel van de twij fel en degenen die zijn beeldtaal verwerpen zullen moeten toegeven dat de drie hoofdrolspelers in staat zijn de film volledig te dragen. LEONARD ENGEL BIOSCOPEN 'No Mercy'; regie: Richard Pearce; hoofdrollen: Richard Gere, Kim Basin- ger en Jeroen Krabbé; theaters: Luxor, Leiden en Euro, Alphen. kleed in lange zwarte jas met im mense schoudervullingen, achter overgekamd haar in een klein staartje en met een bijzondere voorliefde voor scherpe Kennelijk zien de Amerikanen Je roen Krabbé wel zitten in de rol van moordlustige engerd. Na de opnamen van 'No mercy' werd Krabbé gevraagd voor een belang rijke rol in de nieuwe James Bond film 'The living Daylights'. Om precies te zijn in de rol van tegen stander van Bond (Timothy Dal ton). Andere recente wapenfeiten van Jeroen Krabbé in het buiten land zijn rollen in 'The turtle diary' (met Glenda Jackson en Ben Kingsley) en 'Jumpin' Jack Flash' (met Whoopi Goldberg). In 'No mercy' speelt Krabbé ei genlijk niet zo'n grote rol. De echte hoofdrollen zijn weggelegd voor Richard Gere en Kim Basinger. Gere speelde eerder hoofdrollen in 'The American Gigolo' en 'The Cot ton Club'. Kim Basinger was eer der succesvol in 'Never say never again', als tegenspeelster van Sean Connery in de rol van James Bond. Zeer recent was haar rol in de in Amerika omstreden film '9Vfe weeks', met tegenspeler Mickey Rourke. Die film gaat over de drei ging die uitgaat van een sadistisch- masochistische relatie tussen man In 'No mercy' speelt Gere een po litieagent uit Chicago die in con tact komt met de gevaarlijke Fran se gangster Losado (Jeroen Krab bé). Deze gewiekste crimineel ver moordt zijn collega. Gere wil deze moord wreken en dat levert uiter aard de nodige schietpartijen en achtervolgingen op. Basinger is een slavin van Losado die heen en weer wordt geslingerd tussen bei de mannen. Al aan het begin van de film wordt duidelijk dat er iets moois zal opbloeien tussen Gere en Basinger. Het verhaal in de film is uiterst mager. Veel geweld en achtervol gingen en verder een vleugje romantiek. Krabbé maakt als engerd zeker indruk. Je ziet hem telkens ge- Veel tekst heeft Krabbé met maar dat is zeker geen gemis. Het Engels van Krabbé is niet geweldig en de weinige tekst geeft hem in de rol van meedogenloze gangster juist iets extra's. Kim Basinger speelt de rol van onschuldig vrouwtje. Om niet dui delijke redenen is ze analfabete en verder is ze volledig in de macht van Losado. Ze heeft een ietwat mysterieus verleden. In de film vertelt ze dat ze als 13-jarig meisje na de dood van haar moeder aan aan de zorg van Losado is toever trouwd en sindsdien eigendom van hem is. Van politieagent Eddie Jillette (Richard Gere) kom je als kijker nog het meest te weten. Hij heeft een slecht huwelijk achter de rug en wil in eerste instantie niks van meer van vrouwen weten. De ver gelijkbare slechte situatie waarin Michel (Kim Basinger) zich be vindt leidt er toe dat de twee zich tot elkaar voelen aangetrokken. Al met al is 'No mercy' een ge slaagde politiefilm. Het verhaal is mager en niet erg origineel maar liefhebbers kunnen wel genieten van een flink aantal spannende ac ties en achtervolgingsscene's. Voor fans van Richard Gere en Kim Ba singer zal 'No mercy' ook zeker een bezoekje aan de bioscoop waard zijn. ERNA STRAATSMA Jerqen Krabbé als moordlustige gangster in 'No Mercy purSM*/-:- De hoofdrolspelers in 'No Mercy': Richard Gere Drie mannen en een vermeende nymfomane Tracey Camilla Johns debuteert als Nola Darling 'She's gotta have it'; regie Spike Lee; hoofdrollen: Tracey Camilla Johns, Tommy Redmond Hicks, John Canada Terrell en Spike Lee. Theater: Kijkhuis, Leiden. "Ik vind mezelf heel normaal, wat dat ook moge inhouden, maar som mige mensen noemen me een freak", verklaart Nola Darling rechtstreeks in de camera aan het begin van 'She's gotta have it'. De speelse relatiekomedie die volgt laat zien waar ze die veroordeling aan te danken heeft: ze houdt er drie minnaars tegelijkertijd op na. Het blijkt een onhoudbare praktijk te zijn, maar is Nola daarom abnor maal? Voorwaar een sprankelend vraagstuk. Regisseur Spike Lee, die dit vraagstuk aan de orde stelt, stootte enkele jaren geleden door tot inter nationale faam met zijn bittergees- tige eindexamenfilm 'Joe's Bed Stuy Barbershop: we cut heads'. De zwarte New Yorkse onaf- hanklijke cineast Spike Lee maak te 'She's gotta have it' eigenlijk als een tussendoortje omdat een duur der project financieel niet van de grond kwam. Met anderhalve ton aan Amerikaanse dollars werd de zwart-wit film in twee weken opge nomen. Locaties werden gevonden in het voor Lee vertrouwde Brook lyn en de (zwarte) 'cast' en 'crew' bestond goeddeels uit Lee's vrien den en familieleden. De weerslag daarvan treffen we aan in het niet altijd even gelukkige acteren. On dertussen is de film in Amerika een dusdanig succes gebleken dat de kosten nu al minstens dertig voudig zijn terugverdiend. De charme van 'She's gotta have it' schuilt onder meer in de losse stijl. De scènes uit het erotisch rij ke leven van Nola (gespeeld door debutante Tracy Camilla Johns) worden telkens onderbroken door momenten waarop de personages rechtstreeks tot de camera verslag doen van hun ervaringen met de vermeende nymfomane. Het aldus gesuggereerde documentaire-ka- rakter van de film staat in vrolijk contrast met de erotische scènes die juist heel kunstmatig gestileerd werden met behulp van technie ken als 'slow motion' en 'jump cuts' (die de personages doen ver springen). Het niveau van een charmante stijloefening overstijgt dit staaltje mooifilmerij overigens nergens. FILMS OP VIDEO In deze rubriek aandacht voor films die geen bioscooproulatie hebben gehad of al na zeer korte tijd zijn verdwenen. 'Summer rental' is een van de films die het niet hebben ge haald. Helaas, mag ik wel zeg gen. Carl Reiner maakte met 'Summer rental' een heel goede komedie waarin de dikke John Candy uitblinkt. Hij is een van de weinige acteurs die dik zijn niet verwarren met vulgariteit en botte domheid. In 'Summer ren tal' is hij een huisvader die met de familie op vakantie gaat. Hoe veel ellende hij ook meemaakt, zijn gezin moet en zql plezier hebben; hij offert zich wel op. Candy speelt ingehouden en ont moet in Rip Torn en Richard Crenna acteurs die er ook wat van willen en kunnen maken. Aanbevolen, deze komedie. Dis tributeur is Esselte CIC. Een mooie kijk op de reclame wereld biedt regisseur Patrick Kelly met 'Beer'. Loretta Swit (van de tv-serie MASH) is een da me die van plan is een grote car rière te maken op een reclame bureau door een onbekend merk bier een wereldnaam te geven. Ze deinst niet terug voor sterke stunts en evenmin voor het schaamteloos bespelen van chauvinistische gevoelens. Het aardige van 'Beer' is dat je er re clamespotjes in ziet die sterk doen denken aan een aantal STER-spots. In 'Beer' zijn ze hu moristisch en ook persiflerend bedoeld, maar hoe zit het dan met de STER, vraag je je af. De reclame daarin is wel degelijk bloedserieus, maar nauwelijks beter dan wat Swit achteloos uit de mouw schudt. Swit speelt goed en Rip Torn, Kenneth Mars en Saul Stein pakken eveneens breed uit. Van RCA. Het toppunt van humor bij de liefhebbers van de middagfilms in de USA is al jarenlang het duo 'Cheech en Chong'. In ons land zijn hun films nooit zo aangesla gen en zelf heb ik de gein er ook nimmer aan afgezien, maar in Amerika blijft hun succes groot. RCV 2001 heeft 'The Corsican brothers' uitgebracht, waarin Cheech en Chong in het Frank rijk van de 18de-eeuw komisch doen. Uit Australië komt 'Robbery' van Michael Thornhill, een film die door RCV 2001 'Commando' is genoemd. Zes commando's krijgen een hekel aan het leger en beginnen voor zichzelf. Ze overvallen het kantoor van een stel bookmakers en stelen mil joenen. Het aardige van de film is dat zowel de commando's als de politiemensen die achter hen aanzitten, gewone mensen blij ven met alle denkbare menselij ke trekjes, in plaats van de super- figuren waar Hollywood zo van houdt. De film is kundig opgezet en de overval is er een die tot het studiemateriaal voor de gevor derde gangster zou kunnen bè- horen. Griezelig omdat het over kin deren gaat en over de manier waarop ze gemanipuleerd kun nen worden is 'Mixed Blood' van Paul Morrissey. In een New Yorkse afbraakbuurt gaan jeugd benden elkaar te lijf. De kinde ren vechten als volwassenen en ze gaan met drugs en prostitutie om alsof het met de paplepel is ingegoten. Moord en doodslag is het gevolg. De film had veel be ter geregisseerd kunnen worden, maar het effect van het geweld door kinderen en jonge volwas senen zal zijn uitwerking op de kijker niet ibissen. Van RCA. PETER DE ZWAAN (OP)NIEUW 'No mercy' - Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Betty blue' - Lido, Leiden 'De aanslag' - Greenway, Voorscho- 'She's gotta have it' - Kijkhuis, Leiden •Ruthless people' - City, Katwyk 'Naked Cage' - City Katwyk BLIJVERS 'A room with a view' - liefde en romantiek in sfeervolle film, Lido, Leiden "Wild cats' - Goldie Hawn als man netjesputter in tamme film, City. Kat wyk 'Dutch Treat' - meidengroep Dolly Dots in vermeende komedie. Trianon, Leiden en Euro, Alphen 'Top Gun' - succesvolle film over on verschrokken straaljagerpiloten, Greenway, Voorschoten, Lido, Noordwijk en City, Katwyk 'Heartbreak Ridge' - Clint Eastwood als militair van de oude stempel, Li do, Leiden en Euro, Alphen 'De Ratelrat' - te weinig spanning in tweede Grypstra De Gier-film, Greenway, Voorschoten en Lido, Noordwijk 'Labyrinth' - een filmsprookje in de Muppet-sfeer - Lido, Leiden 'Crocodile Dundee' - Australische woudloper verbaast zich in New York, Lido, Leiden 'Speurneuzen' - Sherlock Holmes op muizenniveau in Disney-film, Luxor, Leiden en Euro, Alphen 'Flodder' - a-sociale familie belandt by wyze van experiment in een kou- we kakbuurt, Lido, Leiden en Euro, Alphen 'Ferris Bueller's day off - jongen gaat een dagje spijbelen en belandt onder meer in een museum. Euro, Alphen 'Assepoester' - Greenway, Voorscho ten - Lido, SEXFILMS 'Blonde Heat' - Rex, Leiden 'Heartbreak Ridge' - Euro, Alphen 'De sexmuskiet' - Euro, Alphen. 'No mercy', - Euro, Alphen NACHTFILMS DEN HAAG 'Blonde Dolly' - Asta (463500), 16 jr. 'Peggy Sue got married' - Asta, al. 'Children of a lesser God' - Babylon (471656), al. 'Night mother' - Babylon, 16 jr. 'Dutch Treat' - Odeon, al. 'Color of Money' - Cineac. Metropole, al. 'Clockwise' Cineac (630637), al. 'No mercy' - Cineac, 12 jr. 'Amadeus' - Euro (667066), al. 'Flodder' - Metropole (456756), Odeon 'Back to school' - Odeon, al. 'Heartbreak Ridge' - Odeon, al. Dark Angel' - Le Paris (656402), 18 jr. 'Suzïe Superstar' - Le Paris, 18 jr. 'Meisje met stijl' - Le Paris, 18 jr. AMSTERDAM 'Night mother' - Bellevue Cinerama. with a view' - Alhambra (233192), al. 'Color of Money' - Alhambra, al. 'The Fly' - Cinerama (234876/266227), 16 jr. 'Blonde Dolly' - Alfa, 16 jr. 'Crocodile Dundee' - Alfa, al. 'The color purple' - Calypso, (234876) aL 'Children of a lesser God' - Calypso, al. 'Flesh and ecstacy' Centraal (248933), 18 jr. Ferris Buellers day ofF - Cineac (243639), al. 'Hannah and her sisters' - Cinecenter (236615), al. 'Storia d'amore - Cinecenter, 16 jr. 'That's Life' - Cinecenter, al. 'French Lieutenant's Woman' - Cine center, 16 jr. •Heartbreak Ridge' - City, 12 jr. 'Clockwise' - City, al. 'Back to school' - City. al. 'Na schooltijd' - City, 12 jr. 'Dutch Treat' - City, al. 'Fellini's Casanova' Kriterion (231708), 16 jr. 'Round Midnight' - Kriterion, Tu- schinski, al. 'Physical attraction' - Parisien (248933), 18 jr. 'Down by law' - The Movies (245790), 16 jr. 'Vroeger is dood' - The Movies, 16 jr. 'She's gotta have it' - The Movies, 16 jr. 'Color of Money' - Tuschinski (262633), al. 'A room with a view' - Tuschinski, 16 jr. 'Flodder' - Tuschinski, al. 'De Aanslag' - Tuschinski, al. "The Mission' - Tuschinski, al. 'Round Midnight' - Tuschinski, al. 'Children of a lesser God' - Cinema, al. 'El amor brujo' - Cinema, al. 'Mona Lisa' - City, 16 jr. Avenging Force' - City, 16 jr. 'No mercy' - Cinema, City, 12 jr. 'Caravaggio' - De Uitkijk, 16 jr. TELEVISIE Inhoudelijk oogt de film al even zeer uit de losse pols gemaakt. Een compleet beeld van hoofdrolspeel ster Nola krijgen we niet. In plaats daarvan drijft de film op de soms doeltreffende psychologische in vulling van de drie mannelijke ste reotypen die haar omringen: de 'beschaafde' macho ijdeltuit, de voortdurend babbelende vrolijke scharrelaar (gespeeld door Spike Lee zelf) en de gevoelige, zorgzame 'ideale schoonzoon'. Gezamenlijk vormen zij de ideale man voor No la. Allengs krijgen de heren daar ge noeg van. Afgunst, woede om hun inwisselbaarheid en elementaire bezitsdrang steken de kop op. Ook al omdat Nola angstdromen beleeft over de concurrentie die zij vrou wen aandoet, laat zij zich verleiden tot een geforceerde keuze voor een minnaar. Dat wordt uiteraard niks en na afloop van de film zal Nola zich vermoedelijk weer overgeven aan een ander trio. She's gotta have it' werd een kleine maar kostelijke komedie die kennelijk meer los weet te woelen dan de bescheiden pretenties beoogden. ALEX DE RONDE Charles Dickens schreef het boek en George Cukor maakte er in 1935 een verfilming van: 'Da vid Copperfield', met in een van de hoofdrollen W.C. Fields. Za terdagmiddag om 16.00 uur te zien op BBC 2. Gelijktijdig op BRT 1 'Lifeboat', een Hitch- cock-film uit 1944. Overleven den van een scheepsramp in oor logstijd nemen een nazistische Duitser mee in hun reddingss loep. Bij de BBC die avond veel aan dacht voor films van Ingmar Bergman. Het derde deel van 'Fanny och Alexander' begint om 22.20 uur (BBC 2), een uur la ter is 'Det sjunde inseglet' te zien op BBC 2. Laatstgenoemde film gaat over een ridder die na een kruistocht terugkeert in het door pest geteisterde Zweden. Zondagmiddag vertoont de BBC (1) 'The Philadelphia story' (1940) met in de hoofdrollen de onlangs overleden Cary Grant en Katherine Hepburn. Sally Field won een Oscar met haar rol in 'Norma Rae', maan dagavond te zien op Nederland 2 (20.30 uur). Ze speelt in deze film een arme textielarbeidster die opkomt voor haar rechten. Zo wel in haar werk als in haar pri- véleven raakt ze daardoor in de problemen. Een Duitse film uit 1984 die ze ker de moeite van het kijken waard is, is 'Ein Mann wie Eva' (maandag, Duitsland 1, 23.00 uur). Eva Mattes speelt hierin de rol van regisseur Rainer Werner Fassbinder die bezig is met de verfilming van de beroemde ro man Kameliendame. Charles Chaplin is als de mis dadige 'Monsieur Verdoux* woensdagavond te bewonderen op Duitsland 2 (22.55 uur). Het verhaal gaat over een ontslagen bankbediende die tijdens de cri sis van de jaren '30 probeert zijn gezin te onderhouden door het beroven en vermoorden van ou de rijke vrouwen. De Amerikaanse speelfilm 'Last night at the Alamo' is de zelfde avond met Duitse onderti tels te zien te zipn op Duitsland 3 (22.30 uur). Eerf van de stamgas ten probeert de bijna failliette kroeg The Alamo te redden. FILMHUIZEN De LAK-Cinema besteedt vol gende week aandacht aan Woody Allen. 'The purple rose of Cairo' komt dinsdag als eerste aan bod (20.00 uur). Later op de avond draait 'Hannah and her sisters' (22.00 uur). Een vermakelijke film over de dagelijkse beslom meringen van drie zusters. K&O vertoont dezelfde avond de Deense film 'The tree of knowledge' (20.15 uur), een film van regisseur Nils Malmros over de puberteitsjaren van een schooljongen in de jaren '50. De tragikomedie 'Turtle diary' is tot en met zondag te zien in het Filmhuis LVC (21.15 uur). Ben Kingsley en Glenda Jackson spe len hierin een man en een vrouw die zich het lot van reuzenschild- padden aantrekken. Woensdag om 20.00 en 22.15 uur 'Cria Cuer vos'. Een mooie film over de fan tasiewereld van een 8-jarig meis je, met onder anderen Geraldine Chaplin. Donderdag draait de flamengofilm 'El amor brujo' (21.15 uur). Een verhaal over lief de, hartstocht en moord. 'De Aanslag' van Fons Rade- makers staat genomineerd voor een Oscar in de categorie beste buitenlandse film. Tot en met zondag draait deze verfilming van het gelijknamige boek van Harry Mulisch in het Kijkhuis (20.00 uur). Maandag is daar 'La Nuit de Varennes' te zien (20.00 uur). Verschillende historische personages komen elkaar tegen tijdens een reis in een postkoets in de Franse Revolutie. De geschiedenis en de muziek van de legendarische Britse punkgroep The Sex Pistols zijn dinsdag te zien in 'The great rock and roll swindle' (Kijkhuis; 20.00 en 22.15 uur). 'Trois hom mes et un coffin' van Coline Ser- rau laat zien hoe drie mannen reageren als ze worden opge scheept met de zorg voor een ba by. Woensdag is deze komedie te zien in het Kijkhuis (20.00 en 22.15 uur).

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9