Kamer schikt zich kabinet naar wens r Privé mag kinderen van Irene niet lastig vallen 'Nederlander denkt dat God dag en nacht is' Ruding mag meevaller in kas houden Rijk laat damherten op Veluwe toch afschieten Milieubewustzijn neemt af onder Nederlanders LS U VOOR UW DOCHTER l ZOU MOETEN KIEZEN... VRIJDAG 13 MAART 1987 HOOG SOEREN (GPD) - De bijna vierhonderd damherten in de Ve- luwse Kroondomeinen rond Het Loo bij Apeldoorn zullen alle wor den afgeschoten, zo heeft het mi nisterie van landbouw beslist. Het departement heeft voor de eerste 125 damherten een afschotvergun ning afgegeven. Rekening hou dend met de natuurlijke aanwas betekent dit een vermindering van ongeveer dertig dieren. In de ko- het kroondomein zijn. Reden ook een eerder stadium ruisloos alle moeflons mende jaren zullen geleidelijk domein zijn uitgeroeid. Dat kon ge- meer herten worden afgeschoten. beuren, omdat de kroondomeinen DEN HAAG (ANP) - Minister Ru- ding (financiën) kan zijn belasting meevaller van 1,9 miljard voorlo pig grotendeels in kas houden. Slechts 235 miljoen zal worden ge bruikt voor extra uitgaven. Pas in het najaar zal - geheel volgens Ru- dings wens - worden vastgesteld in welke mate het blijvende deel van de meevaller zal worden ge bruikt voor lastenverlichting in Het CDA steunde Ruding tijdens het debat geheel in zijn opvatting dat in het voorjaarsoverleg volgen de maand geen concrete toezeggin gen aan de sociale partners kunnen worden gedaan over de hoogte van de lastenverlichting. Er kunnen al tijd nog tegenvallers in de rijksuit gaven opdoemen, zo waarschuwde fractieleider de Vries. De WD wilde dat de meevaller tijdens het voorjaarsoverleg al zou v/orden aangeboden in ruil voor een driejarig akkoord over verder gaande loonmatiging. De WD ziet in belastingverlaging een goede mogelijkheid om het verschil tus sen bruto- en nettolonen te verklei nen. In een gezamenlijke motie vroe gen de regeringspartijen aan het slot van het debat het blijvend deel van de meevaller in 'substantiële' mate te bestemmen voor lastenver lichting. Over de precieze omvang en de vorm daarvan hoeft het kabi net echter pas uitsluitsel te geven, zodra meer inzicht bestaat in de be groting voor volgend jaar. Vice- premier De Korte kon daarom ook de volle instemming van het kabi net aan de motie geven. De juiste enveloppe om het overleg in te gaan", aldus De Korte. Het kabinet honoreerde slechts een klein deel van de wensen uit de Kamer voor extra uitgaven. Er komt 100 miljoen extra voor het bejaardenbeleid en zal worden ge bruikt om tot 1990 tweeduizend ba nen in deze sector te scheppen. Voor bestrijding van de criminali teit komt er 80 miljoen bij. En voor het beter verwezenlijken van be staande banenplannen en scholing zegde minister De Graaf (sociale zaken) 55 miljoen toe. De wensen van het CDA voor ex tra uitgaven beliepen in totaal bij na een half miljard. Het voorstel vanaf '88 jaarlijks 200 miljoen per jaar uit te trekken voor opheffing van verkeersknooppunten werd vooralsnog niet door het kabinet overgenomen. Er komt deze zomer een notitie, waarin wordt bekeken in hoeverre het bedrijfsleven bij deze projekten kan worden betrok ken. Het CDA kreeg het ook niet voor elkaar de 115 miljoen gulden die nog moet worden bezuinigd op de WVC-begroting te schrappen. Mi nister Ruding schoof dit probleem door naar de opstelling van de be groting voor volgend jaar. De be windsman wil vasthouden aan de 110 miljoen aan ombuigingen die nog ten moet worden verdeeld. Het Volgens de Rijksvoorlichtings dienst is het besluit genomen om dat door de grote aanwas van de damhertenpopulatie het natuurlijk evenwicht tussen flora en fauna is verstoord. De totale wildstand in geen vrije wildbaan, maar particu lier (afgerasterd) bezit zijn. Het laatste woord van hen die over de eigendomsrechten beschikken, weegt zwaar bij de besluitvorming. Bij dé beslissing heeft een rol ge speeld. dat het damhert oorspron kelijk niet in de kroondomeinen voorkwam en dus als 'vreemd' wordt beschouwd. Weliswaar komt het damhert al enige eeuwen lang in ons land voor, maar dat ar gument heeft in de ogen van het ministerie geen genade kunnen vinden. Ook niet nadat in juli 1985 enorm verzet rees tegen de plan nen alle damherten in de kroondo meinen af te schieten, omdat de snelle aanwas van honderd dam herten per jaar te groot werd De zware ijzelregen vorige week in Drenthe is deze bomen te veel geweest. Zij zullen zich niet r de diverse departemen- oprichten en worden door de Heidemaatschappij in mootjes gehakt. Vice-premier De Korte (vervanger van de zieke Lubbers) spreekt de CDA had voorzichtig laten blijken Tweede Kamer toe. Zijn collega Ruding wrijft de slaap uit zijn ogen: hij dat ook die wel konden vervallen. had gisteren een makkelijke dag. (foto anp> Het plan van de christen-demo- craten 4.000 tijdelijke banen in het onderwijs te scheppen (kosten 150 miljoen) wordt ook niet zonder meer door het kabinet omarmd. Volgens het CDA kan het plan voor 60 miljoen worden gefinan cierd uit het beschikbare geld voor herbezetting en voor 90 miljoen uit bespaarde wachtgelden. Minister De Koning (binnenlandse zaken) liet echter weten dat het kabinet die laatste financierings- NIJMEGEN (ANP) - De Neder landse bevolking is de afgelopen tien jaar minder milieubewust ge worden. De bereidheid voor het milieu financiële offers te brengen of actie te voeren is sterk terugge lopen. Het milieuvriendelijke ge drag is bij de Nederlander eerder uitzondering dan regel. Tot deze teleurstellende conclu sies komen de vier sociologen van de Katholieke Universiteit in Nij megen, die een onderzoek verrichi- Politie rolt cocaïnelijn op ROTTERDAM (ANP) - In samen werking tussen de politiekorpsen in Rotterdam en Breda zijn de af gelopen weken acht personen aan gehouden in verband met handel in cocaine. Onder de acht bevindt zich een Colombiaans echtpaar dat zorgde voor de aanvoer van de co caïne vanuit Latijns-Amerika naar Nederland. De overige gearresteer den zijn Nederlanders, die een rol speelden bij de verdere distributie van de cocaïne in Nederland. Bij de aanhoudingen zijn geen grote hoeveelheden cocaïne aange troffen door de politie. In een pand in Breda werd 1,25 kilo cocaïne ge vonden met een straathandels- waarde van 250.000 gulden en een halve kilo amfetamine. Buiten het Colombiaanse echtpaar gaat het bij de gearresteerden om een echtpaar uit Rotterdam, een echtpaar uit Breda en twee mannen uit Rotter dam. Door de arrestatie van een 48-ja- rige Rotterdammer in verband met deze zaak slaagde de politie er als nog in een niet opgehelderd geval van mishandeling uit 1984 op te lossen. De man had in die tijd een reisbureau met een 43-jarige plaatsgenoot, die in de zomer van dat jaar op straat werd aangetrof fen met zo ernstige verwondingen dat hij in een ziekenhuis behan deld moest worden. De toedracht van deze mishandeling bleef on duidelijk. ten naar het milieubesef en milieu gedrag van de Nederlanders vroe ger en nu. De resultaten werden donderdag bekendgemaakt op een J"nn°8a conferentie van de Raad der Euro pese Gemeenten en Regio's over „Lagere Overheden en het Milieu". Deze werd gehouden in de Nij meegse Stadsschouwburg ter gele genheid van het Europees Jaar van het Milieu, dat op 21 maart aan staande officieel begint. Van de PvdA-wensen, die voor dit en volgend jaar ruim 2,5 miljard gulden kosten, werd er geen geho noreerd. De coalitiepartners en het kabinet moeten niets hebben van herstel van de koppeling tussen lo nen en uitkeringen. Ook het voor stel van de sociaal-democraten Het merendeel van de bevolking (ruim 77 procent) stelt zich welis- "™rr,"or or,nflon positief op tegenover het lieu, maar wanneer voor de be scherming ervan offers worden ge vraagd of acties moeten worden gevoerd, laten de meeste mensen het afweten. Weinig meer dan 13 procent van de bevolking is bereid actie te voeren. De economische recessie speelt volgens de onder zoekers hierbij een belangrijke rol. Slechts eenvijfde van de bevolking gedraagt zich milieuvriendelijk. De rest doet niets of nauwelijks iets om door persoonlijk gedrag mee te werken aan een schoner mi lieu. In de jaren '70 maakte nog een endertig procent altijd of vaak ge bruik van een milieuvriendelijk wasmiddel. Nu is dat nog slechts 22,5 procent. Ook kiest men vaker blijvende deel van de wir-tegenval- de eigen auto boven het openbaar Ier (750 miljoen) zal moeten r overheidsinvesteringen kreeg geen kans, evenals het plan voor herverdeling van werk bij de over heid (750 miljoen) en het handha ven van een aantal welzijnsvoorzie ningen (900 miljoen). Wir-premies Het kabinet is voorlopig niet be reid wijzigingen aan te brengen in de regeling voor investeringspre mies (wir). De Kamer uitte in het debat kritiek op de overschrijding van de wir-uitgaven vorig jaar met 2,3 miljard. Het kabinet zal onder zoeken hoe dergelijke tegenvallers in de toekomst kunnen worden voorkomen, maar denkt daarbij niet in de eerste plaats aan wijzi gingen in het systeem van de wir. Minister Ruding liet weten dat het koopt men meer drank in weggooi- dan in statiegeldver pakking. Schaatsongevallen AMSTERDAM (GPD) - In januari hebben zich ongeveer 6000 schaatsongevallen voorgedaan die op een eerste-hulpafdeling van een ziekenhuis zijn behandeld. Dat meldt de Stichting Consument en Veiligheid, die vindt dat er een be tere voorlichting moet komen voor beginnende schaatsers. In de win ter 1985/1986 werden in de zieken huizen 12.800 mensen behandeld na een ongeval bij het schaatsen. Slechte conditie, te weinig trai ning, verkeerde schaatsen en schoenen en onervarenheid ver oorzaken veel onnodige blessures, aldus de stichting. den opgevangen door sche zaken. De bedragen vo< komende jaren zullen daartoe ten worden verlaagd. AMSTERDAM (ANP) - Het week blad Privé mag zich niet meer op dringen aan de kinderen van prin ses Irene of hen op hinderlijke wij ze volgen. Voor iedere overtreding van dit gebod moet Privé de vier kinderen 100.000 gulden boete be talen. Dit heeft de Amsterdamse rechtbankpresident B.J. Asscher gisteren besloten in het kort ge ding dat door de vier kinderen te gen het weekblad was aangespan- De advocaat van de vier kinde ren zei bij de behandeling van het kort geding dat het viertal als nor male kinderen wil opgroeien. De handelwijze van het weekblad Pri vé zou hen dat beletten. In het von nis zei de rechter dat deze stelling niet juist is. Alleen al de afkomst van hun vader en moeder maakt de kinderen tot publieke figuren. Ze zullen moeten aanvaarden dat zij gezien hun afkomst eerder dan an deren voor een min of meer breed publiek interessant zijn en derhal ve de aandacht van de media trek ken, aldus Asscher. Ook al kunnen zij de daaraan verbonden nadelen zo klein mogelijk houden door zich als normaal opgroeiende kinderen te gedragen tussen andere kinde ren, zo voegde hij eraan toe. Directe aanleiding tot het kort geding was een recent verhaal in Privé over het schoolleven van de oudste zoon Carlos Javier de Bour- bon-Parma (17). Dit verhaal mocht volgens de rechter gepubliceerd worden. "De kinderen moeten aan vaarden dat hun gedrag door de media als nieuwsfeit kan worden beschouwd". Het vonnis van de rechter gold dan ook niet de inhoud van het ver haal in Privé, maar de door Privé gebruikte methode om gegevens voor het verhaal te verzamelen. "Hoe belangrijker het publieke fi guur is, hoe agressiever de wijze van nieuwsgaring mag zijn. Maar de belangrijkheid van Carlos Ja- vier is niet zo groot, dat dit de ma nier rechtvaardigt waarop Privé het nieuws over zijn komst naar de school in Ommen achterhaalde. Het was buiten proportie een auto vier dagen bij het internaat in Om men te laten posten in een poging nieuwsfeiten of foto's van Carlos Javier te vergaren. Dit was on rechtmatig", aldus het vonnis. De kinderen van prinses Irene eisten in het kort geding een publi catieverbod over hen op straffe van een dwangsom van een half mil joen gulden. Die eis vond de rech ter veel te ruim. Hij legde Privé dan ook geen publicatieverbod op maar gedragsregels, waaraan Pri- vé-journalisten en fotografen zich in de toekomst moeten houden op straffe van een dwangsom van 100.000 gulden. 'Uitlaat bus op het dak' WOERDEN (ANP) - De Fietsersbond ENFB heeft de vereniging van streekvervoerders ESO in overweging gegeven de uitlaten bij nieuwe streekbussen aan het dak te laten eindigen. Fietsers en op de bus wachtende passagiers hebben dan minder last van uitlaat gassen. De ENFB maakte dit vandaag bekend. De ESO kondigde onlangs aan nieuwe streekbussen te zullen ontwerpen. In het buitenland rijden hier en daar (onder andere in het Westduitse Trier) bussen met dergelijke „hoge" uitlaten. De fietsersbond wil ook dat in de nieuwe streekbussen fietsen meege nomen kunnen worden. Voorgesteld wordt de vier vaste zitplaat sen tegenover de middenuitgang in de bussen te vervangen door klapstoelen. De ruimte die dan ontstaat, kan worden gebruikt voor fietsen, maar ook voor bij voorbeeld koffers en wandelwa gens, aldus de ENFB. Het wegverkeer heeft vorig jaar zeventig procent minder lood in uitlaatgassen uitgestoten dan in 1985. Dat is het resultaat van de verminderde toevoeging van lood aan superbenzine en het geheel ontbreken van lood in normale benzine. Minister Smit (Verkeer en Waterstaat) maakte dat gisteren bekend. geacht en het bijvoederen boven dien voor de houtvesterij een te kostbare zaak zou zijn. Bezuini ging dus. Naar verluidt zou bij de uiteinde lijke beslissing cok het verminde ren van grote jachtpartijen een gro te rol hebben gespeeld. Jachtpar tijen, zoals die in vroeger dagen in de kroondomeinen van Het Loo frequent werden gehouden, beho ren tot het verleden. Overigens ver klaart de Rijksvoorlichtingsdienst dat er geen plannen zijn om de wildstand in de kroondomeinen nog verder in te krimpen. De zes honderd Veluwse edelherten en de wilde zwijnen lopen in het ruim duizende hectaren grote gebied vooralsnog geen gevaar. Wiskunde laat meisjes vaak volkomen koud UTRECHT (ANP) - Meisjes heb ben veel minder belangstelling voor B-vakken hebben dan jon gens. Zij vinden wiskunde, natuur kunde, scheikunde en economie moeilijk, oninteressant en niet nut tig. Ze kunnen zich moeilijk een voorstelling maken van een beroep waarvoor exacte vakken nodig zijn. Dat blijkt uit een onderzoek van het NIPO in opdracht van het ministerie van onderwijs. Om hierin verandering te bren gen is het departement een cam pagne begonnen met als motto „Kies exact, dan kun je later meer kanten uit". Het wil meisjes laten zien dat exacte vakken niet alleen vooruitzichten bieden voor vele beroepen en beroepsopleidingen, maar ook nog leuk zijn. Aan de boodschap wordt bekendheid ge geven op stads- en streekbussen en met affiches, advertenties en een tv-spot. Staatssecretaris Ginjaar- Maas gaf gisteren in Utrecht hel of ficiële startsein voor het project. Ginjaar-Maas wees er gisteren op dat in het universitair onderwijs slechts 20 procent van eerstejaars studenten economie vrouw is. In het hoger beroepsonderwijs is dat 35 procent. Van de eerstejaars techniek in het hoger onderwijs is één op de acht studenten vrouw. Zij acht het „onontkoombaar" dat wiskunde voor alle leerlingen ver plicht wordt gesteld. Uit het onderzoek, onder meisjes in de derde klas van HAVO en VWO, blijkt ook dat meisjes nau welijks belangstelling voor maat schappelijke ontwikkelingen heb ben. Hun interesse gaat niet verder dan de eigen persoon en een kleine sociale kring. Zij zijn niet geïnte resseerd in zaken als actualiteiten, politieke zaken en emancipatie. Dynamietschip weer in brand LANDS END (ANP) - Terwijl ber gers van Wijsmuller-IJmuiden de voorbereidingen troffen voor een grootscheepse 'stikstof-aanval' op de bij zuidwest Engeland veran kerde, met 400 ton dynamiet gela den Deense vrachtvaarder 'Hornc- strand', is het schip gisteravond onverwacht opnieuw in brand ge vlogen. Het scheepvaartverkeer heeft opdracht gekregen onmid dellijk uit de buurt van het schip te vertrekken en tenminste 9 kilome ter afstand te houden^ Volgens Wijsmuller werd bij de laatste middaginspectie op tien meter van het dynamietschip met infraroodapparatuur al een stijging van de dektemperatuur vastge steld. Op die afstand kon ook dui delijk een brandlucht worden ge roken en was rook te zien. De be manning van de sleepboot Ty phoon heeft zich op een veilige af stand teruggetrokken. Henk Heidweiller gelooft in terugkeer Surinaamse democratie ADVERTENTIE I Straks moet uw dochter haar vakkenpakket kiezen. Voor veel beroepen en beroepsopleidingen heeft ze één of meer exacte vakken nodig. Daarom is het belangrijk dat ze bijvoor beeld voor wiskunde kiest. Adviseer haar exact en haal de brochure op postkantoor, school of bibliotheek. AMSTERDAM (ANP/GPD) - On derhandelingen tussen het be- wind-Bouterse en het Jungle Com mando van Ronnie Brunswijk moeten niet worden uitgesloten. Dat heeft de reizend ambassadeur Henk Heidweiller gisteren in Am sterdam verklaard. Hij voegde er échter aan toe dat het bijzonder moeilijk is met een guerrillabewe ging te praten. Dit standpunt van Heidweiller lijkt af te wijken van de stellingna- me van legerleider Desi Bouterse, die tot nu toe te kennen gaf onder geen beding een gesprek aan te gaan met de 'terroristen'. De kabi netschef wil evenwel de indruk vermijden dat er verschil van me ning bestaat tussen hem en de be velhebber, „want ik heb het al moeilijk genoeg". „Theoretisch zou ik onderhande lingen niet uitsluiten, maar ik zeg er direct bij dat wij een vergelij king maken met andere landen: Sendero Luminoso (Lichtend Pad) in Peru, M 19 in Colombia en het verzet in de Filipijnen. Daar blijkt dat het ontzettend moeilijk is een gesprek te realiseren", zo zegt Heidweiller. Op een persconferentie in het consulaat van zijn land in Amster dam draagt de diplomaat tegen over Nederlandse journalisten zijn vertrouwen uit in de Surinaamse democratiseringplannen. Achter hem aan de muur het portret van „de commandant" en naast hem de Surinaamse vlag. Zijn betoog is doorspekt van Latijnse uitdruk kingen en verwijzingen naar de Su- Nederlandse litera tuur. Bij minister Van den Broek, met wie Heidweiller woensdag sprak, hebben de plannen voor democra tische structuren niet veel indruk gemaakt. De bewindsman liet we ten „nog gerede twijfel" te hebben over waarop Paramaribo zich voor stelt de democratie en de rechts staat te herstellen. „Wij hebben steeds gepoogd de betrekkingen met Nederland te verbeteren en die pogingen zijn vrijwel iedere keer van Suriname uitgegaan. Maar het was een moei lijke weg om iedere keer de mar meren treden van de Nederlandse kansel op te gaan. Je ziet die man verwijtend staan met een vaandel van vrijheid in zijn linkerhand en de rechterhand stijf op de broek zak", zo reageert Heidweiller op de Nederlandse houding. Zonden Heidweiler: „Als ik dingen zie die ik niet goed vind, tracht ik in te grijpen en zeg dat ook tegen Bouterse. Soms met succes". (foto anp» kweken. Dit is niet meer het parle- ment van vroeger. Het is veel moei- „Als je met Nederlanders praat lijker geworden. Ik kan Weisglas hun ogen dat zij denken (WD-woordvoerder over Sunna- dat God dag en nacht bij hun Dat maakt een gesprek moeilijk. Een mens is een verzameling van deugden en zonden en op dat mo ment voel je alleen maar je zonden. Als jullie eenmaal het gewaad van de dominee aan hebben en op de HeidweÏÏlër me) niet vergelijken met Thorbec- ke, en Knol (PvdA-woordvoerder over Suriname) en zeker niet met Drees". De Nederlandse twijfel staat in schril contrast met het geloof van de toekomst kansel staan krijgt niemand jullie zyn )and Hij zegt erop te vertrou- met een stokslag vanaf. Jullie blijven maar bekritiseren". Heidweiller beklaagt zich niet al leen over het gebrek aan begrip bij de Nederlandse regering, maar ook bij het parlement in Den Haag. „Ik weet niet hoe ik begrip bij hen kan dat Suriname een „open de mocratie" wordt. „Dit is onze enige kans. Ik geloof ook dat comman dant Bouterse dit wil hebben". Over de positie van de militairen in een nieuw staatsbestel zegt Heid weiller: „Als een parlement recht streeks is gekozen door de bevol king dan betekent dit dat iedereen daaraan ondergeschikt is, ook het leger. Anders is het geen democra tie". De in Nederland als gematigd bekend staande diplomaat geeft toe er de afgelopen jaren wel eens aan te hebben gedacht zijn functie neer te leggen. „Natuurlijk heb je dat soort momenten. Ik had ver schillende aanlokkelijke perspec tieven. Zo kreeg ik in 1982 een sein vanuit het kabinet in Nederland om over te vliegen. Ze zouden mij beter hebben behandeld dan de Haakmatten en de Chin A Sens. Maar ik zie mogelijkheden om te werken naar een situatie bevolking redelijkerwijs gelukkig is en zover mogelijk gegarandeerd is in haar grondrechten. Als ik din gen zie gebeuren die ik niet goed vind, tracht ik in te grijpen en zeg ik dat ook tegen commandant Bou terse. Soms heb ik succes. Ik zie het licht aan het eind van de tun nel. Ik vecht ervoor. Dat is mijn hoop en dat is de reden dat Heid weiller nog steeds in Suriname Arron Volgens goed ingelichte bronnen in Paramaribo heeft legerleider Desi Bouterse de leider van de Na tionale Partij Suriname, Henk Ar ron, benaderd om premier te wor den van de nieuw te vormen rege ring, die officieel per 1 april zou moeten aantreden. Bouterse zou hiermee proberen een voor het bin nenland en buitenland aanvaard baar kabinet te presenteren. De bittere ironie is evenwel, dat hij juist de staatsgreep in 1980 pleegde om de toenmalige regering-Arron omver te werpen. Ingewijden betwijfelen ook dat Arron op een eventueel aanbod zal ingaan. De voormalige premier heeft zelf herhaaldelijk aangedron gen op algemene en geheime ver kiezingen. De houding van de Ne derlandse kan hierbij echter van belang zijn. Het is mogelijk dat men in Den Haag toch liever ziet dat Arron alvast een rol gaat spelen op het politieke toneel, waardoor een terugkeer naar de democratie beter te controleren valt. rMet één of meer exacte vakken ;z f kanuwdochter* meer kanten uit "'"2

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3