Marineduikers gaan tot de bodem van hun kunnen Drugssmokkelaar Aart leefde op grote voet Bijbels nee tegen homoseksuele levenswijze' PAGINA 2 VRIJDAG 13 MAART 1987 Duikers lopen op het wrak van de gekapseisde veerboot The Herald of Free Enterprise bij de haven van Zeebrugge. DEN OEVER - Vrijdagavond om kwart over acht werden tien dui kers van de Nederlandse marine opgeroepen om hulp te verlenen bij de ramp met de Townsend-Tho- resenveerboot opgeroepen. Om half twaalf stonden zij op de zij kant van het gekapseisde schip. In het weekeinde keerden zij weer naar huis en hun gewone taken te rug. Wie schuilen er achter het vliesdunne duikerspak en kunnen zo nuchter dit soort verschrikke lijk werk doen? door Margit Spaak/ANP) In de haven van Den Oever lig gen enkele tientallen vissersboten, wat plezierjachten en een enorme grijze kolos. De laatste is de duik school 'Thetis' van de Koninklijke Marine. "We noemen dit een botel, een drijvend hotel. Als het nodig is kunnen we het hele opleidingscen trum zo verslepen naar een andere plek" vertelt luitenant-ter-zee le klasse speciale diensten, P;J. Struik, commandant van de 'The tis' en hoofd van de duik- en de- monteerschool van de marine. "We hebben twee jaar geleden, toen het botel klaar was, gekozen voor Den Oever in plaats van Den Helder, 25 kilometer verderop, om dat hier het water te vinden is dat we nodig hebben. Er is helder en troebel water, diep en ondiep, stro mend en stilstaand water en een modderig wad voor de kikvors- nen schepen onder water te repare ren en worden ze opgeleid voor mynenbestrijding. Na de opleiding moeten de mannen in staat zijn de moeilijkste situaties het hoofd te bieden. Stressbestendig "We streven ernaar stressbesten dige duikers af te leveren. Daarom stellen we gedurende de opleiding uiterst hoge eisen. Het gevolg daar van is weer dat de helft van een groep leerlingen gedurende de op leiding afvalt, zodat de marine vrij wel voortdurend met een tekort aan duikers zit", zegt Struik. "We gaan dit jaar dan ook een actieve wervingscampagne voeren, want sinds 1980 zien we het aantal dui kers steeds verder afnemen". De 'Thetis' levert jaarlijks onge veer 100 mariniers met een duik- brevet af. Een groot deel van de leerlingen volgt een cursus van twee maanden. Als ze die met suc ces volbrengen, kunnen ze onder water reparaties aan schepen ver richten en wat eenvoudig duik- werk doen. Ook volgt een groep mariniers een kikvorscursus op de 'Thetis'. "Zij worden opgeleid om heimelijke operaties onder water uit te kunnen voeren, zoals het houden van verkenningstochten", aldus Struik. Een selecte, zwaargetrainde groep tenslotte volgt de duikóplei- ding van tien maanden. De duikers die naar Zeebrugge gingen hebben deze opleiding ook gehad. In die tien maanden leren de Volgens Struik en lichter luitenant-ter-zee le klasse H. Cornelje - zelf ooit duiker ge weest - zijn er verschillende oorza ken voor de terugloop van het aan tal duikers. "Ik denk dat jonge mensen tegenwoordig minder be reid zijn tot op de bodem van hun kunnen te gaan en nog een stukje verder. Ze zijn gesteld op comfort en zien de noodzaak er niet van in zich extra in te spannen. Een duik- opleiding vraagt nu eenmaal een bovenmatige inzet", aldus Cornel- je. Struik voegt daar nog toe: "Het opleidingsniveau van mensen die nu bij de marine komen is hoger dan vroeger. Duikers zijn per tradi tie vrijbuiters en moeten vaak werken onder smerige omstandig heden, in modder, olie en troep. De jonge mensen van nu zijn fijnge voeliger, willen zich niet vies ma ken". Wie bij de marine een functie heeft en duiker wil worden, wordt onderworpen aan een strenge keu ring. Eerst op medisch gebied: de toekomstige duiker moet kernge zond zijn en een ijzeren conditie hebben. Dan volgt een psychologi sche test, waarin de aspirant-dui kers moeten bewijzen dat zij nuch ter kunnen denken en niet in pa niek zullen raken. De aspirant wordt bijvoorbeeld opgesloten in de decompressietank. Langzaam wordt de luchtdruk daarin steeds verder opgevoerd. De aspirant moet dit bepaalde tijd ondergaan zonder in paniek te raken. Natuur lijk gebeurt zo'n keuring onder streng toezicht. Wie door de keuring komt moet toch wel bewezen hebben fysiek en mentaal van staal te zijn. Hoe kan het dan dat toch nog de helft vap de leerlingen afvalt gedurende de cursus? "We hanteren de keu ring bewust te soepel", vindt Struik. "Omdat we een tekort aan duikers hebben worden namelijk ook degenen die matig scoren tot de opleiding toegelaten. Maar je ziet dat 80 procent van de twijfel- groep toch afvalt op den lange duur. En dat is ook beter voor hen zelf want niemand kan voortdu rend met angst en spanning le- Iedere groep leerling-duikers wordt tijdens de opleiding bege leid door duikmeesters. Een duik- meester heeft 15 leerlingen dage lijks onder zijn hoede. Hij moet er op letten dat de jongens lichame lijk in optimale conditie blijven. Ze mogen bijvoorbeeld niet zwaarder worden, want duikregels (de strenge voorschriften voor het afdalen en stijgen onder water) worden mede vastgesteld aan de hand van het maximale vetpercen tage dat een duiker in zijn lichaaip mag hebben. De duikmeester heeft nog een veel belangrijker taak: hij moet de mentale conditie van zijn leerlin gen goed in de gaten houtién. "Het gebeurt weieens dat een leerling eenmaal onder water in paniek raakt. Dat mag eigenlijk niet ge beuren, want dat is levensgevaar lijk. Een duiker die tientallen me ters diep zit kan nu eenmaal niet zomaar naar boven. Door het druk verschil zou hij die tocht niet over leven. De duikmeester moet dus in de gaten houden of zijn leerlingen zich niet flinker voordoen dan ze zijn", legt Struik uit. In de tien maanden van de oplei ding worden de omstandigheden waaronder gedoken wordt steeds zwaarder gemaakt. Het hoogte-' punt van angst bereiken veel leer lingen tijdens een .drieweekse ex cursie naar Noorwegen. „Het kan voorkomen dat een duiker onder water zijn apparatuur kwijtraakt. Als je 60 meter diep zit is dat nogal vervelend. Daarom moeten de jon gens in Noorwegen in de fjorden door een cilinder van 5 meter door snede 60 meter naar beneden. Op de bodem moeten ze hun spullen afleggen en dus zonder perslucht terug naar boven. De truc is datje halverwege moet uitademen, an ders scheuren je longen. Er is na tuurlijk wel wat moed voor nodig om op zo'n diepte je veilige duik- pak uit te trekken. Het is echt een ultieme proef'. De commandant van de 'Thetis' met zijn jarenlange duikervaring zegt het zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken. Voor hem is het allemaal heel gewoon. "Ik heb zelf eens meegemaakt toen ik dook bij Bonaire dat ik op de zeebodem bekneld raakte onder een zware haaienkooi, die we mee naar bene den genomen hadden. Tja, dan moetje afwachten totdat een van je maats je komt redden. En daarna meteen opnieuw duiken, anders durf je nooit meer". "Door dit soort extreme omstan digheden na te bootsen in de oplei ding kunnen we ervan verzekerd zijn dat iedere marineman met een duikbrevet ook stressbestendig is. Dat hij opgewassen is tegen ver schrikkingen als in Zeebrugge. Je merkt ook dat de mensen die daar geweest zijn er helemaal niet over opscheppen onder elkaar. Het is voor hen gewoon hun taak. Daar om zijn onze duikers ook niet te vergelijken met sportduikers, die overigens ook in hordes op kwa men dagen in Zeebrugge". "Sportduiken stelt niets voor", is een laatdunkende opmerking van Cornelje. "Die mensen denken dat het kijken naar plantjes in de Mid dellandse Zee, waar ze dan vaak sportduiken leren op vakantie, het zelfde is als je werk doen onder wa ter. Ik kan ze allemaal verzekeren dat duiken als beroep een verdomd zwaar vak is. Het is geestelijk, maar ook fysiek een enorme krachtsinspanning". Volgens de twee oud-duikers Struik en Cornelje is dat ook de re den dat de marine geen vrouwelijk duikers heeft of in de nabije toe komst zal krijgen. "Van mij mogen ze komen", zegt Struik, "de 'The tis' is ervoor ingericht met aparte douches en dergelijke. Maar ik denk dat vrouwen niet door de keuring komen. Omdat ze niet zulk zwaar werk kunnen doen en omdat mannen nu eenmaal meer uithou dingsvermogen hebben. De dui kregels zouden trouwens, als de eerste vrouw toegelaten wordt tot de opleiding, ook veranderd moe ten worden, want vrouwen hebben meer vet op hun lichaam, hoe slank ze ook zijn". WASHINGTON - Aart van W. (39). het uit ons land afkomstige brein achter de meest onvangrijke drug smokkeloperatie via een vliegveld die ooit in de VS is ontdekt, had in Amerika de voorspelbare bijnaam 'The Flying Dutchman', de Vliegende Hollander. In 1966 - hij was toen 19 jaar - verhuisde Van W. vanuit Neder land naar New York om daar geld te verdienen. Hij werd er G.I., mili tair, en na drie jaar in Vietnam trouwde hij met een secretaresse, en kreeg hij een baantje bij Pa- nAm. door Henk Dam Bij deze luchtvaartmaatschappij werkte hij bij de 'passenger servi ce'. Het was zijn taak om belangrij ke passagiers van net gelande vliegtuigen op te halen, hen te hel pen met de bagage, en hen zo snel mogelijk langs de douane en ande re obstakels te helpen. Het was op Kennedy Airport, het grote internationale vliegveld in de buurt van New York, gebruikelijk dat de dames en heren van de 'pas senger service' door de douane nimmer lastig werden gevallen. Dat gaf Van W. zijn idee. Al snel verveeld geraakt door zijn reguliere werk, misbruikte Van W. de vrijheid die hij op het vliegveld had door óok eigen kof fers, vol met verdovende midde len, langs de heren in uniform te loodsen. Daarbij werd hij bijgestaan door zijn een jaar jongere broer Chris- tiaan, die op hetzelfde vliegveld baantjes had op de afdelingen klantenservice en bagagebehande ling. Net als Aart was ook Chris- tiaan niet tevreden met zijn relatief bescheiden bestaan. Aart en Christiaan gingen zelf ge regeld naar Brazilië. Daar bevond zich, in de bergen nabij Sao Paulo, een zwaar bewaakte cocaïnefa- briek waar de broers nieuwe voor raden drugs ophaalden. 'Blondy', zoals een tweede bij naam van de blonde, blauwogige Aart luidde, kon zich al gauw ver oorloven anderen voor zich te laten werken. Deze koeriers, die vanaf 1980 met een regelmaat van één keer per maand tussen Brazilië en New York vlogen, betaalde hij 10.000 tot 30.000 dollar per vlucht. Dikke winst Dat betekende dikke winst voor de broers Van W., want de koeriers brachten in hun koffer steeds 25 tot 45 kilo cocaïne mee, met een waarde van meer dan 300.000 gul den per kilo. Aart, met zijn goede contacteh bij PanAm en de hulp van enige medeplichtigen - de Amerikaanse anti-drugsbrigade DEA heeft de af gelopen dagen 16 werknemers van deze maatschappij gearresteerd - kon de koeriersreisjes organiseren dank zij vervalste instapkaarten en door zelfs in de passagierslijsten te rommelen. Het ging hem zo goed, dat hij zich in 1984 kon veroorloven met meer dan 5 miljoen dollar aan spaargeld op de bank bij PanAm weg te gaan. Vanuit het kapitale huis dat hij in Krimpen aan den IJssel, in de buurt van Rotterdam, kocht, leidde hij vanaf dat jaar zijn smokkelimperium verder. Het huis had hij voor f750.000. aange schaft en contant betaald. Op verzoek van de Amerikaanse anti-drugsbrigade hield de Krim- pense politie Aart na zijn komst in Krimpen aan den IJssel in de ga ten. Waarnemend korpschef G. van de Jagt van de Krimpense politie: „We wisten al heel snel dat deze man geen onberispelijk levenspad bewandelde. We konden echter niet veel doen omdat, voor zover bekend, in ons land geen strafbare feiten zijn gepleegd". Aart Van W. en zijn broer staken nog geregeld de Atlantische Oce aan over. Een huis op Long Island, in de buurt van New York, werd gebruikt als opslagplaats voor de Aart bètaalde, bij wijze van te genprestatie, de huur voor de be woonster van het huis. De twee broers leefden er tijdens hun ver blijven in New York overigens goed van. Een woordvoerder van de DEA: „Ze verbleven in de duur ste hotels, gingen naar de beste res taurants en reisden altijd eerste klas". Terwijl de twee tot Amerikaan genaturaliseerde Nederlanders op deze wijze nog volop van het leven genoten, was de basis voor hun on dergang al gelegd. Dat hadden ze te danken aan de man die door Aart in 1980 als eerste koerier was aangeworven. Deze man, bij de DEA onder de codenaam 'C.S.-l' bekend, werd in verband met een hele andere drugszaak opgepakt. In ruil voor vrijstelling van vervolging vertelde hij over het netwerk dat Aart van W. had opgebouwd. Voor de Amerikaanse anti- drugsbrigade was het daarna een kwestie van geheime agenten in de organisatie van 'Blondy' en zyn broer geplaatst krijgen. Dat bleek makkelijk genoeg te zijn: Chris tiaan vertelde als potentiële koe rier optredende agenten in Brazilië het hele verhaal. De broers werden vorige week dinsdag in New York gearresteerd, terwijl ze op het punt stonden naar Amsterdam te vliegen. In een kluis op hun hotelkamer en een andere kluis elders vond de Amerikaanse politie de bewijzen van hun stijl van leven: meer dan 400.000 dollar in cash, en een kleine hoeveelheid Gisteren werd een zus van de twee broers in een krant in New York, de New York Post, geci teerd. De zus, die Trijntje Ionnidis wordt genoemd: „Aart was een kind toen hij bij de G.I.'s ging. Hij is nog een steeds een groot kind". De kapitale villa in Krimpen aan den IJssel i ren Aart van W. Hij kocht dit huis voor ruim z tant. i de in Nederland gebo- en ton en betaalde con- (fotoANPl 1 "Een homofiele relatie of ho moseksuele praktijk is niet te rij men met enig gegeven uit de Heilige Schrift. In de bijbel wordt homoseksualiteit veroor deeld. Het is tegennatuurlijk en in strijd met Gods instelling". De Christelijke Gereformeerde Kerken hebben het rapport waarin dat is te lezen nu vrijgege- Vorig jaar werd het op de synode besproken, maar buiten bereik van de pers en andere be langstellenden gehouden. Het is bedoeld als 'pastorale handrei king voor de omgang met homo fiele gemeenteleden'. Volgens het christelijke gere formeerde geschrift laat de bij belse wetgeving er geen twijfel over bestaan, "dat homoseksuele handelingen in strijd zijn met de wil van de Heilige God". "De ka ders waarin de Heilige Schrift over homoseksualiteit spreekt zijn duidelijk negatief'. "Waar de seksualiteit wordt losgemaakt van het huwelijk, komt niets an ders dan de zonde in zicht". Het rapport is indirect een uit vloeisel van de oprichting in het begin van de jaren 80 van de Ver eniging ouders en vrienden van homofiele broeders en zusters in de Christelijke Gereformeerde Kerken en Nederlands Gerefor meerde Kerken'. Deze pleitte in augustus 1982 bii de kerkeraden Christelijk gerefonneerd rapport: erkenning van de eigen aard en levenswijze van de ho mofiele medemens. Volgende maand houdt de vereniging in Utrecht een 'open ontmoetings dag'. Haar activiteiten waren voor de regionale synode van het oos ten aanleiding, de algemene sy node een uitspraak te vragen over het pastoraat met betrek king tot homofilie en homosek sualiteit. Het nu aangeboden rap port is geen officiële kerkelijke uitspraak, maar een 'handrei king'. Daarom is het ter beschik king gesteld aan kerkeraden en gemeenteleden. Homofielen, zeggen de samen stellers, zijn evenzeer leden van de gemeente van Christus als he- terofielen. "De gedachte dat ho mofielen wegens hun homofiel zijn niet of nauwelijks recht heb ben om leden van de gemeente te zijn, moeten wij afwijzen". Over de toegang van homofiele ge meenteleden tot de kerkelijke ambten en het avondmaal zwijgt het rapport. Wél dat het bijbelse 'nee' tegen de homoseksuele levenswijze in houdt, dat homofiele gemeente leden dringend moet worden geadviseerd zich van homosek suele praktijken te onthouden. Het rapport merkt nog op, dat de macht van Christus verlost van alle zonden. "Ook het homofiele gemeentelid kan van zijn geaard heid worden verlost". Limburg Het bisdom Roermond is be gonnen met een evangelisatie campagne. Volgens kanunnik W. A. van der Valk, directeur van het activiteitencentrum van het bisdom, gaan tegenwoordig veel rooms-katholieken uit van wat zij zélf denken en menen. Het bisdom probeert nu via deze campagne 'de geloofsschat van de Rooms-Katholieke Kerk' weer onder de aandacht van de mensen te brengen, "opdat zij deze kunnen vertalen naar hun persoonlijk leven'!. In de steden van het bisdom komen verplaatsbare kiosken, vanwaaruit het materiaal van de campagne wordt verspreid. De medewerkers gaan op week- en jaarmarkten evangeliseren het kader van het 'Mariajaar' - dat met pinksteren begint - krij gen de Maria-bedevaartsoorden, zoals Echt, Roermond en Thorn, extra aandacht. Er komen litera tuurstands in kerken, het per soonlijke huisbezoek gebeurt in tensiever en borden langs wegen en spotjes op de radio vragen aandacht voor het evangelie. De campagne, vertelde Van der Valk, heeft drie doelgroepen op het oog:kerkse gelovigen, "die weer trots moeten kunnen worden op hun geloof', de gelo vigen die alleen met kerst of bij rouw en trouw naar de kerk ko men, en de 'zoekers', die zich niet meer als rooms-katholiek be schouwen. Jongeren gaan zich, volgens de campagneleider, steeds meer afzetten tegen de geestelijke leegte van hun ou ders. De Onderneming kost 'ettelijke tonnen'. Het bisdom zelf draagt niets bij, maar vestigt zijn hoop op enkele "kapitaalkrachtige personen die zo enthousiast zijn dat ze een flink bedrag hiervoor willen uittrekken". Tegenover de Limburgse e gelisatiecampagne nemen de an dere bisschoppen nog een af wachtende houding aan. Woord voerder Th. Palstra van de bis schoppenconferentie sprak te gen, dat zij enthousiast hebben gereageerd. Dat had Van der Valk namelijk gezegd. Wel zullen de bisschoppen nagaan hoe de evangelisatie in hun eigen bis dom kan worden aangepakt. Kerkroof Uit de hervormde Ursula- kerk in Warmenhuizen (Noord- Holland) zijn een kroonluchter uit de zestiende eeuw, een aantal koperen kandelaars en maar liefst 56 bekers van het avond- maalszilver gestolen. De dieven namen ook een spaarpot mee van de zondagsschool voor de Novib en Derde Wereld-projek- ten. De politie vermoedt, dat ze met een valse sleutel de kerk zijn bin nengekomen. Een tweede luch ter was al gedemonteerd en lag klaar voor transport. De inventa ris van de kerk is verzekerd. Na de recente restauratie van de ou de Ursula, waarvoor heel War menhuizen in de weer is ge weest, zijn alle voorwerpen op nieuw door deskundigen geta xeerd. President-kerkvoogd J. Schrij ver kon de precieze waarde van de gestolen voorwerpen niet n'oe- men, maar hij wist wel dat het hier om tienduizenden guldens gaat. Het avondmaalszilver - dat uit de kluis werd gehaald - is zeer exclusief. Een burgemees tersechtpaar schonk het midden vorige eeuw aan de kerk. De bij behorende schalen, een grote wijnkan en enkele grotere be kers hebben de inbrekers laten staan. De oude kanselbijbel bleef ge spaard. Een waarschuwing in het blad van de Vereniging van Kerkvoogdijen deed de kerk voogdij juist besluiten de Staten bijbel na de dienst op te bergen. De kerkvoogdij overweegt al maatregelen om diefstal in de toekomst te voorkomen. Ge dacht wordt aan een soort in braakalarm. Het kerkbestuur zal z'n uiterste best doen de gestolen voorwerpen zo spoedig mogelijk te vervangen. Hervormde Kerk: beroepen tfe Scherpenzeel (Geld.) A. van de Meer Wierden. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Spaken burg H. J. Siegers Leek-Roden. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Oosterland A. D. Muilwijk Dordrecht. Vrouw in kerk. Het studiese cretariaat van de afdeling 'Vrouw in kerk en samenleving' van de Raad van Kerken wordt voortgezet. De kleine lid-kerken van de raad hebben zich garant gesteld voor 1 dag per week. Tot nu toe was mevrouw A. C. Schilt- huis-Stokvis voor twee dagen per week aangesteld. Vorig jaar besloten de drie gro te kerken - om uiteenlopende re denen - de financiering van het studiesecretariaat te beëindigen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2