Eigenzinnigheid van wet en orde inde strijd tegen chaos Fotografie uitgebreid aan bod KIJK UIT VRIJDAG 13 MAART 1987 KUNST PAGINA 21 In de Lakenhal en hij Fotomania Expositie Oskar Schlemmer in Stedelijk Museum AMSTERDAM (GPD) - „Het compromis, dat is wellicht de uiterste wijsheid. Ik voel mij heen en weer geslingerd tussen twee stijlen, twee werelden, twee levensopvattingen. Wat ik wil is het meest romantische idee tot uiting brengen in de meest strenge vormentaal. Wat deze tijd nodig heeft is getal, maat en wetmatigheid, anders overweldigt de chaos ons". door Hans lutz Deze uitspraken uit het dagboek van Oskar Schlemmer (1888-1943) tekent het motief van deze schil der, beeldhouwer, choreograaf, danser en leraar aan wiens werk een groot opgezette tentoonstel ling is gewijd. De expositie is na een buitengeoon succesvolle tour nee door de Verenigde Staten nu te zien in het Stedelijk Museum in Amsterdam, de enige plaats in Eu ropa. Hjerna gaan de schilderijen, tekeningen, plastieken, decor- en kostuumontwerpen weer terug naar de bruikleengevers, de musea en vooral naar Stuttgart, de ge boorteplaats van Schlemmer, waar het grootste deel van zijn culturele erfgoed wordt gekoesterd. Oskar Schlemmer heeft buiten Duitsland nooit zo'n grote bekend heid gekregen als verschillende van zijn tijdgenoten, zoals Georges Braque, Kandinsky, Paul Klee, Os kar Kokoschka. Voor een deel is dat wellicht te verklaren door het feit, dat hij zich nooit vertrouwd heeft gevoeld met het expressio nisme: het menselijk lichaam is voor hem nooit een 'voertuig voor expressie' geweest, maar een ge heel van structuren. Hij deelde het menselijk lichaam op in kegels, kubussen, bollen, ovalen. Niet eens zozeer om een nieuwe vormentaal te ontwikke len, een hoeveelheid geabstraheer de elementen waarmee geexperi- menteerd kon worden. Hij gaf deze elementen een veel universeler be tekenis: een utopische visie op 'de ideale mens in een ideale omge ving'. ,,Ik ben geinteresseerd in het scheppen van menselijke typen, niet in 'portretten'; in ben geinte resseerd in de essentie van de ruimte, niet in interieurtjes," heeft hij verklaard over zijn drijfveren. En in dat opzicht deelde hij de geest van de tijd: in de kunst van Exposities Leiden Rijksmuseum Boerhaave - Steen straat, 'Balans van een eeuw', Neder landse natuurwetenschappen en ge- neeskunde in dé 19e eeuw, t/m mid den '87; di. t/m za. van 10-17 uur, zo. van 13-17 uur. De Lakenhal - Oude Singel, expositie 'Met de dood voor ogen', t/m 5/4; aan winsten moderen kunst, t/m 26/4; di. t/m za. 10-17 uur, zo. 13-17 uur Rijksmuseum voor Geologie en Mine ralogie - Hooglandse Kerkgracht, 'Dieren, vroeger en nu', t/m 26/4; ma. t/m vr. 10-17 uur, zo. 14-17 uur. Stadhuis - tentoonstelling over de Open School, tot eind april; ma. t/m vr. 8.30-16.30 uur. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, tekeningen van Jan Vegter en beelden van Frans Letterie, t/m 15/3; vr. t/m zo. van 10-22 uur. Burcht-galerie - expositie Pieter Ge- raedts, woe. t/m zo. van 12-17 uur, t/m 16/3. Art Tea House - aquarellen Adriénne Hoogenberk, tot 1/4; di. t'm za. 10-18 uur, do. 10-21 uur, ma. 12-18 uur, zo 11-18 uur. Antiquariaat van Paddenburgh Diefsteeg, kinder- en dieretsen van Minnie Dronkers, t/m 31/3. Galerie AZL - tentoonstelling Gra fiek, uitgegeven door Zeger Reijers, t/m 5/4; dag. 10-17 uur. Caeciliastraat 18 - expositie Ine Elzin- ga, Gardien de Groot, Bernie Autse- ma, Ans Zuyderhout, tot 15/3; ma., di„ za. 13.30 tot 16.30 uur. Galerie-atelier Treetje Lager - hoek Oude Rijn/Pelikaanstraat, o.a. mono- typieën, potloodtekeningen en lino's van Henny Hartevelt, Angela Tulfer en Marjan van den Bosch, t/m 27/3; woe. en vr. 13.30-18 uur; za. van 12.30- 17 uur, do. van 13.30-18 uur en van 19- 21 uur. Galerie Fotomania - Koppenhink- steeg, expositie van Henk Tas, t/m 21/ 3; woe. t/m za. 13-17 uur. Galerie Intermezzo - Haarlemmer straat 226, acrylschilderijen van Lidie Bossen, tot eind maart; ma. 13-19 uur, di., woe. 11-19 uur, do. 11-22 uur, vr., za. 11-19 uur en 22-2 uur. Holiday Inn - Rix Peterschlingmann, de eerste decaden van deze eeuw ging het - zoals Kasimir Edschmid formuleerde in zijn 'Over het ex pressionisme in de literatuur' - „om de essentie; het eenvoudige, het algemene, het wezenlijke. De figuur is een type geworden, ont daan van alles wat er niet echt toe doet. Wat nog belangrijk is, is het vorm geven aan het idee: niet de denker, maar het denken zelf"." Leegte Men zou wellicht kunnen den ken, dat deze benadering zou heb ben geleid tot een ver-ontmense lijkte kunst, laboratorium-creaties. Maar wie het werk van Schlemmer ziet kan niet anders ervaren dan dat hij er in is geslaagd zijn essen ties leven te geven. In al zijn stre ven om de nieuwe, strakke, gein- dustrialiseerde vormen van zijn tijd te incorporeren in zijn eigen beeldtaal ging het hem toch ook om het behoud van de menselijke emotionaliteit. De telkens terugke rende opstelling van zijn figuren (frontaal, van opzij en van achte ren) maken wezenlijke menselijke eigenschappen duidelijk: de zelf bewuste confrontatie met de we reld om zich heen, de bespiegelen de terughoudendheid en het in zichzelf keren. Even wezenlijk is in zijn werk de relatie tussen de figu ren en de ruimte waarin ze zijn ge plaatst. Die ruimte is niet zomaar een decor, maar confronteert de mens met de dreiging van een geestelijke leegte. De leegte kan de mens beheksen, zoals Schlemmer dat formuleerde en dat idee ver klaart zijn levenslange trouw aan dezelfde stilistische motieven. Ze zijn voor hem onontkoombare ma gische tékens om de chaos van het irrationele te bedwingen: „We heb ben getal, maat en wet nodig als wapen om het prototype van de mens als drijvende kracht in het bestaan te handhaven." Theater Dit credo heeft Schlemmer ook - en misschien nog wel intenser - toegepast in zijn theaterwerk en dan vooral zijn dansen, de Bau- haus-dansen, het Triadische Ballet. Hoewel zijn bemoeienissen met de dans een periodiek verschijnsel zijn, zijn ze zeer veelbetekenend geweest en heeft hij er zijn ziel en zaligheid in gelegd. „Theater. Mu ziek. Mijn hartstocht," schreef hij in zijn dagboek. „Theoretische mo gelijkheden, die passen in mijn op vattingen, waar ik mij vertrouwd mee voel. Hier kan ik nieuw zijn, tekeningen en schilderijen, tot 2/4; dag. De Trommelaar - Apothekersdijk 22, Irene Prinsen, tekeningen, tot 31/3; ma. t/m za. 17.30-20.30 uur. Lakgalerie - Cleveringaplaats, L.P. Boone, schilderijen, collages, teke ningen, t/m 17/4; ma. t/m vr. 10-22 uur, za. en zo. 12-17 uur. 't Huys Benee - Nieuwe Rijn 3 - per manente tentoonstelling van werk van Leny Noyen, vr. 14-16 uur en za. Zaailing - Hooigracht 41, Lidie Bos sen, olieverven, acryls en pastels, tot pasen; di. t/m za. 9-21 uur. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, collages van Heieen Kerdijk; André Sloos, zeefdruk, t/m 18/3; di. t/m vr. 14-18 uur, za. 9.30-12.30 uur. Leythenrode - Hoogmadeseweg. aquarellen Anne Idsinga-Feyen, t/m 18/4; dag. van 10-20 uur. Warmond Galerie De Pomp Dorpsstraat, Yvonne Cornegge-Casander, kera miek, zijden sjaals en schilderijtjes, 1 m 2/4; woe., do., za. en zo. 14-16 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, potlood- en kleurpotloodtekeningen van Giel van Langeveld, t/m 2/4; woe do., zo. 14-16 uur, za. 11-16 uur. Alphen Rhijnkade elf - Rijnkade 11, Aquarel len van Sonja Dwinger, t/m 30/4; di. t/m za. 10-17.30 uur, vr. van 10-21 uur. Galerie Alba - Kortsteekterweg 42, Betsy van der Meer, schilderijen en aquarellen; Vera de Groot, schilderij en, t/m 29/3; vr., za.. zo. van 10-20 uur. Rijnsburg Genootschap Oud Rijnburg - Oude Vlietweg 6, 'Rijnsburgers laten Rijns- burg zien' en de vaste collectie 'De Andere Middeleeuwen', tot 5/9; vr. 19- 21 uur, za. 10-16 uur. Hillegom Kulturele Raad - Prinses Irenelaan 16, overzichtstentoonstelling Kees Heemskerk sr., t/m 23/3; ma. t/m do van 9-12, 13.30-16.30, 19-21 uur, zo. 8, zo. 15, zo. 22 van 14-17 uur. Wassenaar Galerie Ja - Molenweg 6, Alexandra 25 jaar handweefster, jubileumexpo- sitie met goedbevriende collegae, tot 22/3; dag. 11-17 uur, do. en vr. ook van 19-21 uur. abstract, alles. Hier hoef ik niet té struikelen over de dilemma's die het schilderen mij stelt en waarin ik diep in mijn hart niet echt meer geloof. Hier vallen mijn verlangens samen met mijn temperament en met de geest van de tijd. Hier ben ik mijzelf en toch nieuw; de enige in het veld zonder concurrentie." Wellicht nog meer dan in zijn picturale werk zijn de kostuums die hij voor zijn balletten heeft ont worpen uniek en zonder prece dent. De improviserende bewegin gen, die hij zijn 'pop-mensen' laat maken hebben niet het afwijzende, nihilistisch karakter van de dadaïs tische balletten. In zijn theaterpro- dukties schiep Schlemmer al expe rimenterend een voor die tijd nieuw medium, waarin slapstick, improvisatie, nieuwe materialen, abstracte vormen samenvloeien tot een demonstratie van Schlem- mer's overtuiging, dat de menselij ke gebarentaal onlosmakelijk ver bonden is met de kracht van de menselijke gedachte; dat de 'dan ser-mens' een middel tot spirituele communicatie is. Niet in een onge controleerde expressiviteit, maar in een strak geordend bewegings patroon, dat getuigt van het in zicht, dat ieder menselijk gebaar een ernstig te nemen uiting van een geestelijke status is. Tragiek Zichtbaar maken van essenties door ordening van vorm en gebaar; het heeft het hele kunstenaarschap van Oskar Schlemmer bepaald. 'Ordnung musz sein'; het lijkt een principe, dat geheel aansluit bij een belangrijk aspect van de ger- maanse levenshouding. Het is in zekere zin de tragiek van Schlem mer geweest, dat zijn streven naar gestrengheid, het wegsnijden van alle afleidende franje om de wezen lijke basis van alle kunst, de mens, volledig tot zijn recht te laten ko men, hem nooit echt in dank is af genomen. In het bruisende politieke, eco nomische en culturele tumult van de Republiek van Weimar maakten zijn uitgangspunten hem toch tot een buitenbeentje, een kunstenaar, die voor veel van zijn artistieke tijdgenoten te zeer zijn wortels had in de traditie. Anderzijds plaatsten zijn relaties met het Bauhaus (op richter Walter Gropius had hem uitgenodigd als leraar) en zijn 'mo derne' beeldtaal hem voor de goe gemeente aan de linkerkant van de samenleving. Maar in feite heeft hij altijd ge weigerd zich politiek te engageren. Concerten Klassiek Lanny Kho geeft in de Kapelzaal van K&0 twee concerten van Franse pia nomuziek, het eerste vanavond en het tweede op 27 april. Ze zal vanavond werken uitvoeren van Fauré (Barca rolle en een Impromptu), Debussy (Images), Ravel (Sonatine) en Pou- lenc (Mouvements perpétuels). Aan vang 20.15 uur. Toos Onderdenwijngaard brengt maandagavond in de Kapelzaal een romantisch programma van minder bekende pianomuziek onder de titel 'Liszten zijn Russische collega's'. Be halve werk van Liszt zal ze composi ties van Tsjaikowski, Rubinstein en Medtner spelen. Aanvang 20.15 uur. Het Nederlands Kamerkoor geeft woensdagavond een concert in de Ned. Herv. Kerk van Noordwijk. Het concert heeft als motto 'Sweelinck en Frankrijk'. Behalve werk van Swee linck zullen er composities van o.a Charpentier, Lully, Mouliniè en Le Jeune worden uitgevoerd. Aanvang 20.15 uur. Blueszanger in gitarist R.L. Burn- side. Jlij treedt maandagavond op in de Grote Beer samen me zijn bege leider John Morris. (foto pr) Een voorbeeld van het werk van Oskar Schlemmer, dat te zien is in het Stedelijk Museum in Amster dam (foto's GPD) zelfs niet onder invloed van zijn vrouw Helena Tutein ('Tut') die nauwe relaties had met marxisti sche groepen; die houding kostte hem op den duur zijn baan bij het Bauhaus waar een nieuwe directie evenals de leerlingen een duidelij ke politieke opstelling eisten. Ironie De ironie van het lot wilde, dat zijn werk slechts een paar jaar later door de Nazi's tot 'gedegenereerde kunst' werd verklaard - iets waar Schlemmer verbijsterd over was. Het was hem, voor wie de enige drijfveer altijd was geweest in een esthetisch perfecte vorm een brug te slaan tussen aardsheid en spiri tualiteit, tussen lichaam en ziel, on mogelijk gemaakt als kunstenaar te blijven functioneren. Hij werd huisschilder, camoufleerde barak ken en bunkers. En pas aan het einde van zijn le ven, werkend met andere kunste naars op een verffabriek, komt hij nog eenmaal tot een creatieve ex plosie: in de lente van 1942 schil dert hij zijn beroemde 'venster- schilderijen', kleine, intieme, aan grijpende notities over het stukje wereld, dat hij uit zijn kamer kon overzien. Meer dan ooit tevoren komt Schlemmer voor zijn emoties uit: verloren in een mens-vernieti gende wereld reikt hij - steeds be lemmerd door het tralie-kruis van het venster - naar warmte, liefde, geborgenheid; getuigt hij van zijn ongebroken geloof in het onaan tastbare wezen van de mens. (Oskar Schlemmer, mens en ab- straktie in de jaren '20 en '30. Te zien in het Stedelijk Museum te Amsterdam tot 12 april. Openings tijden: dagelijks van 11 tot 17 uur, op donderdagavond ook van 19 tot 22 uur. Op donderdagavond zijn er tussen 19 en 20 uur gratis rondlei dingen voor bezoekers. Op de don derdagen 19 en 26 maart zijn er tel kens om acht uur lezingen. Op 9,10 en 11 april worden in het Shaffy- theater voorstellingen gegeven door de Akademie der Kunste uit Berlijn van dansen van Oskar Schlemmer.) Pop De Stichting Kulturele Aktiviteiten (SKAN) in Noordwijk organiseert vanavond een popconcert met de Amsterdamse gitaarband Fata! Flo wers. Hun nieuwste plaat heet 'Youn ger Days'. Deze single staat op dit mo ment in de vaderlandse hitlijsten. Aanvang: 21.30 uur; Lidotheater in Noordwijk aan Zee. In het zoldercafé van het LVC treedt vanavond de Haags/Leidse band Di- vaz op. Deze band bestaat driejaar en maakt een mengeling van Latin en funk muziek. Aanvang 23.30 uur, Breestraat 66, Leiden. Zaterdagavond zal de Leidse band La Peste een groot afscheidsconcert in het LVC geven. De groep die in 1984 doorbrak heeft door onderlinge me ningsverschillen besloten zichzelf op te heffen. In het voorprogramma van dit afscheidsconcert staat de Leidse band Kir Royale. Het LVC blijft deze avond een uurtje langer open. Aan vang: 22.00 uur; Breestraat 66, Lei- Vanaf 21.00 uur 's avonds is er zater dag een hardrockavond in het Bree- huys aan de Breestraat. De muziek varieert van Maiden tot Slayer. R.L Burnside en John Morris maken maandagvond hun entree in De Grote Beer aan de Rembrandtstraat. Burn side maakt al meer dan 25 jaar deel uit van de muzikale traditie van Noord Mississippi. Zijn grote muzikale leer meester was Ranie Burnette. De blueszanger en gitarist Burnside wordt bijgestaan door de al even be kende harmonica blazer Morris. Aan vang 21.30 uur. Lezingen In de Leidse bibliotheek houdt maan dagavond de voormalige politie-in- specteur en detective-schrijver A C. Baantjer een lezing. Aanvang 20.00 uur, Nieuwstraat 4, Leiden. In het kader van de boekenweek is de schrijfster Tessa de Loo, die het boe kenweekgeschenk heeft geschreven, woensdag 17 maart uitgenodigd om een lezing houden bij de studenten vereniging Quintus. Aanvang 20.00 uur; Korte Mare, Leiden. 'Jan Hanlo en Barbarber', dat is het thema van een avond in de Burcht (donderdag 19 maart) ter gelegenheid van de boekenweek. De auteurs Jan Bernlef, K. Schippers, Gerard Brands, de uitgever Reinold Kuiper en de drukker C.H. Kleefsman zijn uitgenodigd om over deze roerige pe riode herinneringen op te halen. Aan Expositie Aanwinsten Moderne Kunst, t/m 26 april. Stedelijk mu seum De Lakenhal, Oude Singel 28- 32, Leiden. Openingstijden di. t/m za. van 10.00-17.00 uur. Zo. van 13.00- 17.00 uur. Expositie met fotowerken van Henk Tas, t/m 21 maart. Galerie Fotomania, Koppenhinksteeg 6, Lei den. Openingstijden wo. t/m za. van 13.00-17.00 uur. LEIDEN - Twee tentoonstellin gen in Leiden besteden op het ogenblik aandacht aan diverse aspecten van de fotografie; de expositie 'Aanwinsten moderne kunst in de Lakenhal' laat voor beelden zien van de toepassing van fotografie in het werk van een aantal Nederlandse kunste naars en galerie Fotomania be licht opnieuw een vorm van geënsceneerde fotografie door middel van een selectie foto's van de Rotterdammer Henk Tas. De collectie moderne kunst van de Lakenhal vormt één on derdeel van de verzameling van dit stedelijk museum dat apart aandacht verdient en ook krijgt met deze expositie, waarop aan winsten uit de periode 1982-1986 getoond worden, die onder meer door schenking en aankoop met subsidie van het ministerie van WVC verworven zijn. Overigens gaat het bij deze presentatie om een keuze van werk van elf kun stenaars, waarbij speciale na druk is gelegd op het gebruik van fotografie. Naast enkele schilderijen, bij voorbeeld een subtiel drieluik in zwart, wit en grijstonen van Rob van Koningsbruggen, en een for meel intrigerend object van het kunstenaarsduo Fortuyn/ O'Brien, staat vooral het samen gaan van kunst en fotografie cen traal. Op zeer uiteenlopende ma nieren heeft een aantal kunste naars gebruik gemaakt van het laatste medium. Een project van Krijn Giezen komt in een tame lijk uitgebreide opstelling aan bod. Op twee haaks op elkaar staande wanden zijn schetsen en foto's van ambachtelijk vervaar digde hutten in een polderland schap aangebracht. Giezen ge bruikt zijn foto's vooral als docu mentatiemiddel. Kleine model len van dergelijke hutten verdui delijken tekeningen en fotomate riaal extra. In een op het oog zuiver Ab stracte compositie heeft Paul van Dijk op een subtiele manier de fotografie toegepast, door fo tografische afdrukken van grijze banen, die contradrukken zijn van een inktzwarte rand, te com bineren met een van grijs naar zwart verlopende rand, die, on verwacht, niet een herhaling van de oorspronkelijke, kartelige rand blijkt te zijn maar een smal le foto van een dichtbegroeid bos. Ger van Elk, Carel Balth en Theun Hoeks hebben verschil lende opvattingen over het ver enigen van fotografie en schil derkunst. Van Elks 'Stereotropi- cal' bestaat uit vier vierkante fo to's, die het beeld te voorschijn vang 20.15 uur; Burgsteeg 14, Leiden Een dag eerder, woensdag dus, wordt in de galerie van de Burcht een ten toonstelling geopend over de schrij ver, dichter Jan Hanlo (1912-1969 'Het niets aangenaam gevuld met weinig'. Opening om 17.00 uur. Leiden Schouwburg za 14, 20.15 uur, 'Agnes van God', met Linda van Dijck, Henni Orri en Marie-Louise Stheins. di 17, 20.15 uur. Theater-concert Flairck. woe 18, 14.30 uur, Toneelgroep Stix met kindervoorstelling 'De Bocht', voor kinderen vanaf 8 jaar. do 19, 20.15 uur, Publiekstheater speelt 'Largo Desolato' van Vaclav Havel. vr 20, 20.15 uur, Jules Decider in 'Ja Deelder!'. LAK-theater zo 15, 15 uur. KA Theater, kinder voorstelling 'Enrico', voor kinderen vanaf 6 jaar. do 19, vr 20, 20.30 uur, Brandtheater speelt 'De Blinde'. Microtheater Imperium vr 13, za 14, 20.30 uur, Imperium met 'Brokstukken' van Bill Manhoff. Waaggebouw za 14, 20.30 uur, Jongerentheater- produktie 'Wij, Koningin der Neder landen'. woe 18, 20.30 uur, Theaterwerk plaats Utrecht met 'KNEEF'. brengen van een jungle met tro pische planten. De kunstenaar beschilderde de voorstelling en de lijst met groene en gele lak- verf, die de tinten van deels ver geelde bladeren herhaalt, waar door een verwarrend spel tussen het beschilderde vlak en de voor stelling teweeg wordt gebracht. Ger van Elk beschilderde afge drukte kleurenfoto's, Carel Balth daarentegen bewerkt zijn nega tieven met verf, alvorens deze op groot formaat af te drukken. Zijn reeks van drie werken, 'Waiting for Godot' vergunt ons een blik op een ruimte met een groot raam. Ruwe streken rood, geel en paars veroorzaken in de lege ruimte op het laatste stuk, een enorme kleurexplosie. De tragi-komische creaties van de kunstenaar Theun Hoeks wa ren het afgelopen jaar te bewon deren in de enige fotogalerie die Leiden rijk is, Fotomania. In het werk van Hoeks zijn de grenzen tussen fotografie en schilder kunst grotendeels vervaagd. Het stuk 'Etude' dat nu in het bezit van de Lakenhal is, laat de grote zorgvuldigheid zien, waarmee Hoeks zijn foto's beschildert en inkleurt. Behalve het werk van Theun Hoeks heeft Fotomania in een reeks van tentoonstellingen la ten 2ien dat wat de geënsceneer de fotografie genoemd wordt, ve le gezichten heeft, variërend van de dramatische scènes van Gina K. tot het grappig aandoende werk van Hoeks en Henk Tas. De opmerkeliike produkten van Den Haag Koninklijke Schouwburg za 14, ma 16, di 17, woe 18, 20.15 uur. zo 15, 14 uur, Haagse Comedie met 'Wilde Honing'. do 19, 20.15 uur, Tournee Dancing America, Bill T. Jones/Arnie Zane Co. Appeltheater zo 15, 14 en 20.15 uur. openbare repe tities, woe 18, do 19, De Appel speelt 'Amphitryon'. Circustheater vr 13, 20.15 uur, Folkloristisch Dans theater 'Reidans van Heldendaden', za 14, 20.15 uur, Wulomei Ghana, ri tuele dans en zang uit Ghana di 17, 20.15 uur, Koninklijke Ballet van Vlaanderen, feestelijke première van het lenteprogramma, do 19, 20.15 uur, Nederlands Dans theater, m.m.v. Het Nederlands Bal letorkest o.l.v. Wolfgang Rögner. Nederlands Congresgebouw za 14, 20.15 uur, Jubileumconcert Em my Verhey, m.m.v. Jano Starker, cel lo, Arpad Joo, piano en dirigent, Frysk Orkest. Diligentia vr 13, za 14,20.15 uur, Cabaret Dubbel Dwars met 'De Vogelaar', zo 15, 14.30 uur, Rosario Andino, pia norecital. ma 16, di 17, woe 18, 20.15 uur, 'Een nieuwe dood', toneelstuk over aids van Jos Brink. di 17, 12.45 uur, lunchvoorstelling Joost Prinsen in De Firma List en Be- do 19, 20.15 uur. Vereniging voor Ka mermuziek: Melos Kwartet. Henk Tas maken nu deel uit van een bescheiden expositie bij Fo tomania. Tas is afkomstig uit Rotter dam, op dit ogenblik een cen trum van grote activiteit op het gebied van de fotografie, zo ook van de geënsceneerde fotografie, welke vorm sinds de tentoonstel ling in het Groninger Museum de naam 'fotografia buffa' (komi sche fotografie) heeft meegekre gen. Tas' werk kan beslist gere kend worden tot de categorie 'komisch'. Zijn foto's bevatten verhalen in notedop over een we reld vol fantasie en sprookjes. Plastic speelgoed, aan stripver halen en popmuziek ontleende elementen, creëren een minia tuurwereld vol show en nostal gie, soms met verwijzingen naar een oerstaat. De titels en beeldelementen bieden aanknopingspunten om de betekenissen van de zorgvul dig gerangschikte details te ont rafelen. Naast de grote perfectie van deze heldere en intens ge kleurde foto's verdient de omlij sting enige aandacht. De met al lerlei tekens en symbolen ver sierde lijsten zijn kunstwerken op zichzelf. Tas is met zijn ko misch en nostalgisch getinte werk een vertegenwoordiger van één kant van de fotografia buffa. Een expositie met andere Neder landse fotografen is op het ogen blik in de Westduitse hoofdstad Bonn te zien maar voor werk van Tas kan men ook bij Fotomania terecht tot en met 21 maart. NANCY STOOP Carré ma 16, di 17, 20.15 uur, Tournee Dan cing America: Bill T. Jones/Arnie Za ne Co. woe 18 t/m zo 22, 20.15 uur, zo ook 14 uur, Het Nederlands Volkstoneel 'Boefje'. Concertgebouw vr 13, 20 uur, Mannierskapel der Ko ninklijke Marine o.l.v. Ger Buiten huis, Koninklijke Militaire Kapel o.l.v. Pierre Kuijpers, m.m.v. Jo Ren nenberg, hobo. za 14, 15 uur, Radio Filharmonisch Orkest o.l.v. Kent Nagano, m.m.v. Jard van Nes, mezzosopraan, zo 15, 20.15 uur, Alfred Brendel, pia- di 17, 20.15 uur, Xenakis Ensemble, Koor Nieuwe Muziek o.l.y. Huub Kerstens m.m.v. Aki Takahashi, pia- do 19, 20.15 uur, Concertgebouwor kest o.l.v. Kent Nagano m.m.v Mi chel Béroff, piano. Cultureel Centrum Amstelveen vr 13, za 14, 20.15 uur, za ook 14 uur, Het Nederlands Volkstoneel met 'Boefje'. woe 18, do 19, 20.15 uur, De Hoofd stad Operette 'Der Bettelstudent'. Muziektheater za 14, ma 16, woe 18, 20 uur, zo alleen 13.30 uur, De Nederlands Opera met 'II Barbiere di Siviglia' van Rossini, zo 15, 13.30 uur, di 17, 19 uur, De Ne derlandse Opera met 'Der Rosenka- valier' van Strauss. Stadsschouwburg vr 13, za 14, woe 18. do 19, 20.15 uur, Het Publiekstheater met 'Het wijde zo 15, 15 uur, voorstelling Scapino Ballet. Schola Cantorum In het gisteren in deze krant ge publiceerde bericht over het door de Schola Cantorum van de Leidse Studenten Ekklesia uit te voeren oratorium 'The Gates of Greenham' op 7 mei 1988 is het jaartal weggevallen. Het orato rium wordt dus niet dit jaar, maar volgend jaar ten gehore ge bracht. Op donderdag 19 maart is er voor belangstellenden een in troductie-avond in de Lokhorst- kerk, die om 19.45 uur begint. Deze week komt het 25ste boek uit dat Appie Baantjer schreef over zijn rechercheur 'De Cock'. Baantjes houdt maandagavond een lezing in de bi bliotheek. (foto Ernie! van Lint)

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21