'Bloemen spreken elke taal' Boulevard zo houden Drumband zit aanleg nieuw woonwagenkamp Rijnsburg in de weg Vi jftig bedrijven zoeken 800 man PAGINA 16 ==LE1PSCH DAGBLAD: fprekfn e^e taaF 1odS®s Rijnsburgs corso dit jaar in teken van communicatie het motto van het Rijns- burgse bloemencorso dat traditiegetrouw de eerste zaterdag in augustus door de streek trekt. Dit jaar wordt het corso voor de 41ste keer gehouden. Gis teravond werden de teke ningen van de praalwa gens door de beide ont werpers - Joop van Eg- mond en Jaap van der Plas - gepresenteerd in De Voorhof in Rijnsburg. door Kees van Kuilenburg Van Egmond en Van der Plas hebben in de afgelopen maanden tekeningen voor de 12 tot 14 praalwagens gemaakt waarop al le vormen van communicatie zo als telefoons, vlaggen, televi sietoestellen, satellieten en kran ten voorkomen. Het Rijnsburgse corso is in 1947 ontstaan na een optocht ter gelegenheid van de feestelijkhe den op Koninginnedag het jaar daarvoor. "Een corso waarbij vooral de vele Rijnsburgse buurtverenigingen in die tijd sterk betrokken waren. Zij heb ben min of meer de aanzet gege ven voor het corso", vertelt N.H. Hemmes, de secretaris van de Stichting Rijnsburgs Bloemen corso. Volgens Hemmes leverden die buurtverenigingen in die tijd een knap stuk werk. "Avond aan avond werd er door de leden van de verenigingen gewerkt om 'hun' wagen zo mooi mogelijk te maken. Dat gebeurde in het diepste geheim om vooral toch maar niets te laten uitlekken hoe de praalwagen er kwam uit te Dat eerste corso kostte slechts enkele duizenden guldens. "Het comité kreeg onder meer 500 gul den subsidie van de gemeente Rijnsburg en 300 gulden van de Rijnsburgse oranjevereniging, met daarbij tevens het dringende verzoek om vooral toch maar te proberen wat geld over te hou den", zegt penningmeester T. Langerak lachend. De kosten om het corso op de weg te brengen zijn in de loop der jaren sterk toegenomei). Het budget bedraagt inmiddels onge veer 200.000 jgulden. "Dat is een enorm bedrag, maar het zou veel hoger zijn als alle extra kosten zouden worden doorberekend", zegt Langerak. "Het autobedrijf dat de luxe wagens levert, die de praalwagens trekken vraagt bij voorbeeld geen cent en dat gaat ook op voor de vele medewer kers. De liefde voor de bloem en het vak staat voorop", aldus Lan gerak. Volgens Hemmes wordt het corso op de weg gebracht om s vanuit het bloemenvak eens iets terug te doen. "De consument koopt wekelijks een bloemetje en dat wordt door ons bijzonder gewaardeerd. De bedrijfstak staat of valt met de belangstel ling voor ons produkt en dan moet je eens een keer aan de weg timmeren is onze mening. Wij doen dat door jaarlijks een corso te laten rijden. Een gebaar dat door het publiek op hoge prijs wordt gesteld. Jaarlijks blijkt uit de tellingen van de politie dat de belangstelling voor ons corso omhoog gaat en dat is plezierig. Dan weetje dat de inspanningen niet voor niets zijn". Politie Langerak en Hemmes beseffen maar al te goed dat het corso valt of staat met de de medewerking van vrijwilligers. Hemmes: "Ook me]t de politie hebben wij al jaren een goed contact. Technische specialisten keuren onder meer de praalwagens. Dat is uiterst plezierig want er is geen slechte re reclame dan een praalwagen die onderweg stuk gaat. Boven dien zorgt de politie voor de af zetting van de route en de bege leiding van het corso. Een mede werking die je niet kunt missen, maar bovendien ook onbetaal baar is". N. Hemmes (rechts) en T. Langerak bekijken de ontwerpen voor het 41ste Rijnsburgse Veel gehoorde opmerkingen dat voor de hulp van politie bij corso's, en andere evenementen zoals wielerwedstrijden zou moeten worden betaald, wijzen beide corsobestuurders dan ook resoluut af. Volgens Langerak zou een dergelijk besluit desa streuze gevolgen voor het corso hebben en vrijwel zeker het ein de van het jaarlijkse evenement betekenen. Volgens beide bestuurders is het corso ook ondenkbaar zon der de inbreng van de veiling Flora. Niet alleen is de veiling goed voor de helft van de totale kosten, maar wordt ook van de veilingebouwen gebruik ge maakt bij het opbouwen van de wagens. "We hoeven maar te kik ken en het wordt geregeld", geeft Langerak de goede relatie aan tussen het corsobestuur en de di rectie van de Rijnsburgse vei ling. "Begrijpelijk, want ook Flo ra is gediend met een goede pro motie van het produkt, maar ze kunnen ook zeggen: betaal maar voor de diensten, die we jullie le- Ontwerpers Het is dit jaar de vierde keer dat de tekeningen voor de praal wagens zijn gemaakt door Joop van Egmond en Jaap van de Plas. Van der Plas (27 jaar) is in het dagelijks leven werkzaam bij de veiling Flora en zijn collega Joop van Egmond (43) werkt bij de Leidse briandweer. Beiden hebben hun sporen als kunste naar ruim verdiend. Zowel Langerak als Hemmes vinden dat beide ontwerpers aanvoelen wat het corsobestuur wil met de jaarlijkse bloemen- stoet. "Ze experimenteren niet met abstract werk, zoals je wel eens bij corso's elders in het land ziet. Daarbij beseffen ze maar al te goed welk prijskaartje er aan een praalwagen hangt. Ze weten wat er voor nodig is om een corso te kunnen organiseren en dat is enorm belangrijk", zo prijzen Hemmes en Langerak de beide ontwerpers. Limburg Het is niet uitgesloten dat het corso dit jaar voor het eerst sinds vele jaren weer eens een uitstap je buiten de regio maakt. In het verleden reden praalwagens on der meer in Keulen en Hamburg. Een organisatie uit het bloemen vak maakt zich op dit moment sterk om nog dit jaar een bloe mencorso te laten rijden tussen Maastricht en Sittard. Langerak: "Die organisatie is vorig jaar bij ons geweest voor informatie over het corso en wij hebben onze hulp bij het realiseren van de plannen toegezegd. Volgens de laatste berichten is de kans zeer groot dat de plannen ook werkelijk doorgaan en dat er kort na ons corso Rijnsburgse praalwagens door het Limburgse heuvelland rijden. Volgens Hemmes zou dat een goede zaak zijn. "Wij halen de maandag ria het corso de praal wagens van de Noordwijkse bou levard. Een enkele wagen wordt nog gebruikt voor het Katwijkse corso, maar voor de rest gaat de snijbrander erin. Dat is zonde van al het werk. Je hebt er uitein delijk maar een weekeinde ple zier van. Het zou dan ook een goede zaak zijn, als het corso in derdaad naar Limburg zou gaan. Bovendien is het een unieke kans om de bloemen zo dicht in de böurt van België en Duitsland te promoten". 'Buiten oefenen Floraband te veel lawaai voor bewoners' 4 RIJNSBURG - Het woonwa- 'J; genkamp aan de Waardlaan naast het Oegstgeesterkanaal in Rijnsburg kan naar alle waarschijnlijkheid binnenkort worden aangelegd. De ge meentelijke commissie voor de ruimtelijke ordening en de volkshuisvesting adviseerde burgemeester en wethouders gisteravond nog voor 1 mei met de werkzaamheden te be ginnen, omdat anders een sub sidie van het rijk wordt misge lopen. De aanleg van het kamp gaat in te gen de wens van de adviseur van de Raad van State. De adviseur meent dat een kamp naast de oe- n fenruimte van de Floraband niet aanvaardbaar is. Vooral het buiten oefenen van de leden van de band zou voor onaanvaardbare gelui- r'doverlast zorgen. Maandag 23 maart wordt er in Den Haag over deze zaak bij de Raad van State een hoorzitting gehouden. De uit- - spraak van de Kroon zal echter nog wel enkele maanden op zich laten wachten. Voor burgemeester en wethou- ders is dit geen reden de aanleg uit - te stellen. Het college is van me- ning dat de adviseur van de omwo nenden van de Gardiaan een 'on- - juist en zeer vertekend beeld' heeft - gekregen van de situatie langs de Waardlaan. "Dat buiten oefenen gebeurt vrijwel nooit", zo bena drukte wethouder'C. Vianen gis teravond het standpunt van het college. "Voor mei wordt begon nen met de aanleg van het kamp", i aldus de wethouder. Het is overigens niet van harte dat de raadsleden instemmen met de komst van het kamp, zo bleek - gisteravond. "Het is de wens van de overheid en daar hebben wij ons maar bij neer te leggen", zei het RPF-gemeenteraadslid D. Oudshoorn. "We staan echt niet te Jongen gewond bij oversteken -KATWIJK - Een 8-jarige jongen uit - Katwijk is gistermiddag gewond geraakt bij een aanrijding in de - Rijnstraat in Katwijk aan den Rijn. ;Hij is met onbekend letsel overge bracht naar het Academisch Zie kenhuis in Leiden. De jongen stak plotseling de ^Rijnstraat over ter hoogte van de 3 Turfmarkt. Hij werd aangereden door een 44:jarige automobilist uit "Rijnsburg. trappelen om dit kamp te realise- Delegatie Volgens Oudshoorn is er bij de woonwagenbewoners zelf even eeens weinig belangstelling om zich in Rijnsburg te vestigen. En kele weken geleden is een delega tie uit de gemeenteraad afgereisd naar het Leidse woonwagenkamp aan het Trekvaartplein om daar met enige woonwagenbewoners te praten. "Wij kregen de indruk dat veel van deze mensen geen zin hebben om naar een kamp in de regio te vertrekken", aldus Ouds hoorn. Hij zei dat hij, als hij moet mee werken aan een eventuele gedwon gen verhuizingen van de woonwa genbewoners, 'een naar gevoel' krijgt. "Het is éen beroerde zaak", aldus Oudshoorn. Het PvdA-raadslid J. Wijnekus is van mening dat de gemeente bij de aanleg van het kamp in het bloe- mendorp stevig in de schoenen staat als het gaat over het negatieve advies van de adviseur van de Raad van State. "Het touwtrekken over de plaats waar het kamp moet komen heeft nu lang genoeg ge duurd", aldus Wijnekus. Volgens de adviseur zouden de bewoners niet alleen last kunnen krijgen van de Floraband. Ook de afstand tussen scholen en winkel centra zou te groot zijn. Volgens Wijnekus valt dat wel mee. "Er zyn plaatsen in Rijnsburg, zoals in de wijk Frederiksoord, waar de win kels voor sommige bewoners ver der weg liggen dan de gewenste maximale afstand van 800 meter", aldus het PvdA-raadslid. Wethou der Vianen liet één van zijn ambte naren beamen- dat er inderdaad slechtere plaatsen zijn in de ge meente wat de bereikbaarheid be treft. De aanleg van het Rijnsburgse kamp maakt deel uit van het zoge heten deconcentratiebeleid van de regering. Het raadslid Oudshoorn herinnerde er gisteravond aan dat enkele jaren geleden door de over heid het beleid werd gevoerd de woonwagenbewoners zoveel mo gelijk te concentreren op grote kampen. "Nu is het kennelijk in eens beter voor deze mensen als ze over kleine kampen worden ver spreid", schamperde Oudshoorn. Staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening zei gisteren in de Tweede Kamer over het woonwagenbeleid onder meer dat het met het decon centratiebeleid betreffende de woonwagencentra wel goed zit. Hij zei dit tijdens het overleg met de vaste kamercommissie voor het minderhedenbeleid. Volgens de jongste gegevens be draagt het totaal aantal woonwa genhuishoudens in ons land 7050, met een groei in de laatste jaren van 3 procent. Die groei, zoals Heerma verwacht, mondt over en kelejaren uit in een stabilisatie circa 10.000 huishoudens in deze sector. In 1977 bivakkeerde van het to taal aantal woonwagenhuishou dens 73 procent op de grote regio nale centra. Nu, bijna 10 jaar later, bedraagt dat percentage 35, inclu sief de in die jaren opgetreden groei. "Kortom: we zitten op de goede koers, halverwege de decon centratie", zo stelde de staatssecre taris. Hij rekende verder voor dat er in totaal nog een 3500 standplaatsen in kleine centra zijn te realiseren (wederom inclusief de verwachte KATWIJK - Het huidige karakter De woonbebouwing langs de Katwijkse Boulevard moet zoveel mogelijk worden gehandhaafd. (foto Dick Hogewoningi Wethouder: 'Gezichtsbepalend voor Katwijk' groei). Met de in 1986 van de grond gekomen 500 nieuwe standplaat sen voor woonwagens zijn er se dert 1982 een kleine 2000 gereali seerd. "Ook daar is de score dus halverwege, iets minder dan inder tijd was voorgenomen, maar het loopt gestaag", betoogde Heerma. Hij verwacht dat de hele operatie van regionale centra naar kleine centra binnen vijf tot zeven jaar zijn beslag kan krijgen. i de Katwijkse Boulevard moet zoveel mogelijk worden gehand haafd. De mogelijkheden om be staande panden uit te breiden of te vervangen door nieuwbouw die af wijkt van de huidige bebouwing, moeten in de toekomst dan ook worden beperkt. Dat is de mening van een meerderheid van de raads commissies voor ruimtelijke orde ning en economische zaken van de kustplaats. Twee dagen banenmarkt in Alphen De Katwijkse Boulevard is voor namelijk een woongebied, met al leen in de omgeving van de Voor straat en het Waaigat een concen tratie van horeca-bedrijven. "Deze Boulevard is gezichtsbepalend voor Katwijk en dat willen we graag zo houden", zo vatte wethou der J. Bergman de mening van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening samen. Aanvragen voor bouwvergunningen worden in de toekomst dan ook kritisch beke ken en afwijkingen van het be stemmingsplan worden slechts in cidenteel toegestaan. Alleen voor het Boulevard-gedeelte tussen Voorstraat en Waaigat kunnen uit zonderingen worden gemaakt. De Katwijkse gemeenteraad wil zich duidelijk uitspreken over de bebouwingsmogelijkheden aan de Boulevard omdat in de komende jaren een uitbreiding van de bouw activiteiten is te verwachten. Nu het Katwijkse centrum nagenoeg is volgebouwd zullen de economi sche activiteiten zich meer en meer werkzoe- naar Boulevard verplaatsen. vaardbaar genoemd. Het nieuwe pand is niet alleen te massaal voor de Katwijkse Boulevard, maar wijkt ook in architectuur af van de overige bebouwing. Geconfron teerd met de adviezen van de ge meentelijke adviseurs heeft Mari- bel inmiddels een nieuw bouwplan ingediend. Ook het uitbreidingsplan voor Triton, dat de eigenaar van twee naar vier verdiepingen wil optrek ken, moet volgens de adviezen .worden afgewezen. Het plan om hotel Noordzee met een verdieping te verhogen kan wel worden toege staan. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Ik hoop dat veel werkenden kenden uit Alphen en omgeving vandaag en morgen De Bron weten te j vinden om te ontdekken welke mogelijkheden Alphen te bieden heeft". Verder zijn de meeste panden, die Wethouder K.H. Mollema van economische zaken opende vanmiddag dateren uit de jaren vijftig, aan een de eerste Alphense banen- en opleidingenmarkt met een optimistisch groot onderhoudsbeurt toe en c getinte toespraak. Alphen heeft vplgens de wethouder veel aantrekke- aantal eigenaren zal dit willen ai lijks voor zowel werkgevers als werknemers: "Een uitermate gunstige grijpen om ook veranderingen a werkomgeving" en "Inwoners met in het algemeen een hoog opleidings- te brengen niveau". Een kleine vijftig bedrijven en instellingen proberen in de Bron twee dagen lang aan mensen te komen voor de ongeveer achthonderd vacatu res die ze hebben. En het mes snijdt aan twee kanten. De Alphense regio telt byna 2500 werklozen. Zij hebben Momenteel zijn by de gemeente r de ongeveer achthonderd vacatu- drie bouwplannen ingediend, twee kanten. De Alphense regio ™°r uitbreiding of vervanging van dit weekeinde misschien uitzicht bestaande gebouwen aan de Kat- ope verzorgen baan. Op de markt presenteren zich ook instanties die opleidingen wykse Boulevard. Het gaat om een nieuwbouwplan van het horecabe- de banen- en opleidingenmarkt is de toenemende 1 de regio en het grote aantal forensen. De organisator, vlceflat Triton. In adviezen van de .Aanleiding voc werkgelegenheidv... het gewestelijk arbeidsbureau, wil duidelijk maken dat het niet nodig is gemeentelijke dienst openbare een eind te reizen voor werk. Alphen en omgeving heeft genoeg banen te werken en het stedebouwkundige bieden, vindt het bureau. Vandaar het motto 'Een baan dicht bij huis? adviesbureau OD 205 uit Delft Dat werkt!' Het arbeidsbureau heeft het grootste deel van de benodige wordt het oorspronkelyke nieuw- 90.000 gulden voor zyn rekening genomen. bouwplan van Maribel onaan- Ruilbeurs voor verzamelaars oude ansichten NOORDWIJK - Verzamelaars van oude ansichtkaarten kun nen morgen terecht in Noord- wijk aan Zee. In hotel De Bran ding aan de Rembrandtweg 26 wordt die dag een ruilbeurs van ansichtkaarten gehouden. Tijdens de beurs, die wordt georganiseerd door de 'Prent briefkaartenkring De Bollen streek', is tevens een omvang rijke expositie te zien van het thema: 'Schaken op ansicht kaarten'. De kaarten zijn af komstig uit de verzameling van Jan Koppenaal. De beurs begint om 09.00 uur en duurt tot 17.00 uur. De en treeprijs bedraagt twee gulden. Inlichtingen over de beurs en de vereniging zijn verkrijgbaar bij Tom van Rhijn, telefoon 01719-16051. VRIJDAG Leiden Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad, inbreng voor kledingbeurs, 19-20 Groenoordhallen - Vag Occasion Show, tot 22 uur. Le Bambou - Herenstraat 1, jazz-avond m.m.v. Han v.d. Ree/Rob Rigter Kwin tet, 21.30 uur. Clubgebouw wijkvereniging Aktief - Berlagestraat 2, klaveijas- en sjoel avond, 20 uur. Clubhuis Matilo - Zaanstraat, bingo- 20-3 v Schouwburg - Théare de Complicité, 20.15 uur. Microtheater Imperium - 'Brokstuk ken', 20.30 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Tuttle diary', 21.15 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, i.k.v. Ja panse film week: korte films van Teraya- 20.15 i Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan, jongerensoos, Newts met 'Born in the Gardens', 20 le staten Zuid-Holland, 20.15 i Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, verkie zingsavond D'66 over actuele Voorscho- tense en provinciale zaken, 20.30 uur. ZATERDAG Leiden Kinderdagverblijf De Walnoot - Straus- spad 5, kinderkleding- en speelgoed beurs, 10-13 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad, kledingbeurs, 10.30-12 uur. Groenoordhallen - Vag Occasion Show. 10-17 uur. Oegstgeest Gemeentecentrum - ruildag Oegstgees- ter postzegelvereniging met grote lote rij, 11 uur, inl. 410359. Leiderdorp Muzenhof - Gordijnsingel, kinderthea- Medische Diensten ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Spreekuur van 12-12.30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patiënten van de artsen: Groep 1 - Tan, Janssen, Zwijnenburg, Meyer, R. v. Leeuwen, Verhage, Groe- neveld en de Ruiter: za 8 uur tot zo 8 uur: J.A. Verhage/C.M. Maris, Pluimzeggekreek 3, Leiderdorp, tel. 218661; spreekuur Rosmolen 2. zo 8 uur tot 24 uur: H. Janssen, tel. 121641; spreekuur Rosmolen 2. Groep 2 - Bergmeyer, Pieterse, v. Gent, Taytelbaum, v. Luyk, Klaassen, Rus, Kruis en De Lange: za 8 uur to zo 8 uur: J. Rus, Middelste- gracht 129, tel. 132500. zo 8 uur tot 24 uur: R. Taytelbaum, tel. 120266; spreekuur Hogewoerd 138. Groep 3 - Pleiter. J. v. Leeuwen, Smit. W. de Bruyne, J. de Bruyne, Stolk, Jur- gens, Fogelberg en Muijsenbergh: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 102, tel. 125820. zo 8 uur tot 24 uur: J. Pleiter, Fruinlaan 11, tel. 131337. Groep 4 - v. Wingerden, Lahr, v. Rijn, Bénit, Nieuwenhuis, Roos, Boer, v.d. Waardt, Arnou, J.G. Zaayer en R.E. Zaayer: za 8 uur tot zo 8 uur: A. Boer, v.d. Helm laan 5, tel. 310420; spreekuur Haagweg Groep 5 - Schaefer, Jasperse, Crul, Kooyman, De Jong, Prince, Reinders, D. Hammerstein en A. Hammerstein: za 8 uur .tot zo 8 uur: J. Reinders, G. Brandtstraat 29, tel. 760947. zo 8 uur tot 24 uur:.S. Kooyman, Noord- eindsplein 2a, tel. 122268. Leiderdorp M. Lesuis, tel. 221467; za en zo spreek uur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest van za 10 uur tot ma 7.30 uur: J.J. Voor zaat, Jan Campertlaan 20, tel. 176867. Voorschoten za, L. Prescott, Bachlaan 1, tel. 2356; zo, A. Tromp, Leidseweg 328, tel. 762159. Warmond Praktijk Oosthout, Rietpad 9, Voorhout, tel. 02522-30697. Wassenaar za, M.H. van Tollngen jr., tel. 15939; spreekuuradres Van Polanenpark 94; zo, M. v.d. Feen, tel. 18309; spreekuura dres Hofcampweg 65. Zoeterwoude via het antwoordapparaat van een van de Zoeterwoudse huisarten, tel. 01715- 1219 of-1614, verneemt u welke huisarts de weekenddienst waarneemt. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 13 tot vr 20 maart door: Apotheek Tot Hulp der Menschheid, Rosmolen 13, Leiden, tel. 211611. Apotheek Stevenshof, Petr. Moensweg 56, Leiden, tel. 313234. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. DIERENARTSEN Voor de praktijk van Muurling, Helder. Roest: G. Roest, Ockenrode 14, Leiderdorp, tel. 890405. Voor de praktjk van Vestjens, v.d. Wouw: H. Vestjens, Rijn e den, tel. 144323. Voor de praktijk i Schiekade 23. Lei- Duijn, Brandt: R.J.W. Duijn, Pres. Kennedylaan Oegstgeest, tel. 173266; of D.J. Brandt, Homanstraat 1, Rynsburg, tel. 173266. Voorschoten J. Frencken, J. Röntgenlaan 14, Leid- schendam, tel. 070-271110. TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp, Oegstgeest en Warmond wordt waargenomen door: Th.G.A. Tydhof, Koninginnelaan 7, Oegstgeest, tel. 071-172848; spreekuur Voor patiënten van praktijk Haasv/ijk, Simon Vestdijklaan 28, Oegstgeest: tandarts de Mipjer, tel. 071-155375; spreekuur van 11-12 en 17-18 uur. Voorschoten, Wassenaar J. Spee, Het Wedde 99, Voorschoten, tel. 071-761961

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16