Tarieven Oegstgeest flink omhoog Startsein komst golfbaan en ligplaatsen Twee miljoen nodig voor kasteel Politiek vraagt om EHBO-post -EBBS! Tennisclub kan banen creëren op 'Overbos' Hekkelman tegen komst oven naar Leidse wijk Forum in Wassenaar over annexatieplannen PAGINA 14 =^=LEIDSCH lib DAGBLAD: VRIJDAG 13 MAART 1987 WASSENAAR - De Wassenaarse - j CDA en WD willen in de weekein- C den een EHBO-post. Ook op werk- dagen tussen tien en twee uur, wanneer de meeste ongevallen ge n-beuren. zou een EHBO-post niet l misstaan. Dit vindt de WD, die klachten heeft gehoord over de manier waarop het gezondheids- tr centrum EHBO verleent. Een per- t. manente eerste hulp-post is te Door verkoop W armondse grond aan Dekker en eigenaar jachthaven raadscommissie cultuur en woonzaken. V Over de ambulance-uitrukpost 3 oordeelden de partijen even voor zichtig als de dagelijks bestuur- ders: een uitrukpost alleen voor Wassenaar is te duur. Wel moet de p gemeente bij de herziening van het ambulance-spreidingsplan probe- ren in Wassenaar of nabije omge- ving (Den Haag-noord) een nieuwe C post te krijgen. Een vestiging in de Ursula-kliniek lijkt mevrouw H.L van Eesteren (WD) niet zo'n goed idee. Door de ligging aan de over kant van de Rijksstraatweg wordt Raadslid Duijnhoven: aanhikken onderwijs, tegen de prijs die onder de boek- WARMOND - De gemeenteraad van Warmond heeft gisteravond met de bekrachtiging van de verkoop van twee percelen grond aan tennis- en houtgigant Dekker en aan Juffermans van de gelijknamige jachthaven aan de Groote Sloot, het startsein gegeven voor belangrijke ontwikkelingen in het grensgebied met Lei den. Het bordje 'Warmond recreatiegemeente', zo vinden de dorpspolitici, begint nu aan bete kenis te winnen. De verkoop aan Dekker, die zijn lapje voor een oefen-afslagplaats voor golfers wil gebrui ken, leek al voor de raadsvergadering beklon ken. Alleen Duijnhoven van Progressief War mond bleef aanhikken tegen de prijs per vier kante meter die nog onder de boekwaarde ligt. Desalniettemin was hij voor de verkoop. De verkoop van 7040 vierkante meter a 20 gulden per vierkante meter aan Juffermans, die zijn ligplaatsenbestand wil verdubbelen, leverde evenmin veel discussiestof op. CDA- wethouder van Schagen lichtte nog even toe waarom Dekker maar 7.50 gulden en Juffer- mans 20 gulden per vierkante meter moet be talen. Dit als antwoord op een gekscherende vraag van PW'er Schavemaker wat het ver schil is tussen Dekker en Juffermans. Van Schagen: "Tussen die twee is geen verschil. Ook de grond op zich is precies hetzelfde. Al leen hebben de percelen verschillende plano logische bestemmingen". De WD bracht bij monde van mevrouw Sa- ris, nog een moeilijkheid naar voren over dat deeltje van de grond dat Juffermans "om niet krijgt". Ook Dekker krijgt een deel van de grond "om niet", maar zowel in Dekkers als in Juffermans geval geldt dat ze zelf voor het on derhoud van die 'gratis' stukjes moeten op draaien. Grote verschil is echter dat Dekker zijn stuk groen moet houden en Juffermans er parkeerplaatsen van zal maken. De VVD vindt daarom dat Juffermans van zijn stuk "om niet" méér profijt heeft. De partij wil Juffermans daarvoor overigens niet extra laten betalen. Wel zou ze graag zien dat in het contract tot uitdrukking komt dat het betref fende stukje grond niet voor niets eigendom wordt van Juffermans. Dit uit angst voor een precedentwerking. Met de totaalprijs, 1.4 ton, is de WD tevre den. Uitvoering van haar wens zou betekenen dat de prijs per vierkante meter met een paar guldens zou afnemen. De rest van de gemeen teraad wil daar echter niets van weten. Van die daling van de prijs, zo redeneren de anderen, gaat even zo zeer een precendentwerking uit. Omdat Voorschoten en Leiderdorp burgers veel meer vragen Protest tegen korten van muziekschool REGIO LEIDEN - De gemeen ten Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar zijn niet bereid de bezuinigingen op te vangen die Leiden in petto heeft voor de streekmuziekschool Leiden en omstreken. Zij hebben dit in brieven aan het Leid se ge meentebestuur kenbaar ge maakt en willen dat in het wet- houdersoverleg nogmaals naar voren brengen. Wanneer Leiden de voorge nomen bezuiniging van een half miljoen doorvoert en 18- plussers extra laat betalen, moet Oegstgeest 106.000 gul den extra betalen, Voorschoten 65.000 gulden en Wassenaar 87.000 gulden. Toch willen de gemeenten niet de indruk wek ken boos te zijn op de grote broer. "Iedereen weet dat de ge meente 12 miljoen moet bezui nigen", zegt wethouder L. Mar selis van Voorschoten. "En men tast nu gewoon af hoe men dat kan realiseren. Het proces is nog in volle gang". de uitrijtijd langer, vreest zij. Een OEGSTGEEST - De tarieven voor de verschillende leges plekje bij het politiebureau of het zijn in Oegstgeest ongeveer 17 procent lager dan in omlig- hee° wanaeter "*rUm SCh'k' h33r 8ende vergelijkbare gemeenten als Leiderdorp en Voor- CDA-raadslid L.H. Hoogewegen schoten, B en W van Oegstgeest gebruiken dit gegeven als erop dat het strand in de argument om sommige leges dit jaar met tien procent te ambu- verhogen en willen hetzelfde in 1988 met nog eens 7 pro- drukke zomerperiode lances onbereikbaar is. Vooral het ppnt Hnpn deel achter Meijendel levert pro blemen op: daar is zelfs geen tele foon. Wethouder J.C.M. Greep (PvdA) zei hierop dat het ministe rie van WVC vanaf 1 januari 1988 strengere voorschriften gaat stel len voor het ambulance-vervoer. Hij meldde dat de huisartsenver eniging niet heeft geklaagd over ?het ambulancevervoer uit Leiden 'en Den Haag. Volgens de CDA'er W.C. Olyslagers is de kwaliteit van t - het vervoer er zelfs op vooruit ge- gaan. VOORSCHOTEN - Geboren: Marcel J., J^z.v. J.G.J. Faas-Laman; Frederik E., z.v. r^V.J.E. Moussault-Henny; Lisanne M., r,d.v. E.W.J. van der Beek-Leenheer; Sa- - bine H.C., d.v. L.M.J.A. Mekel-Koele- c.mij; Vincent P.A., z.v. L.M.J.A. Mekel- jrrKoelemij; Donald B., z.v. H. de Zeeuw- li: Voorhoeve; Jeroen, z.v. D. Gijsman- Jansen; Björn, z.v. T.M. Wagtendonk- l^van der Putten. Mevrouw Bosman: niet blij.. -WARMOND - Zonder dat er ook rjmaar één stuk op tafel lag, heeft de -^gemeenteraad van Warmond gis teravond in meerderheid Deze-fasengewijze verhoging ij dig omdat het ministerie van nenlandse zaken verhogingen meer dan tien procent zonder moti vering niet accepteert. De verho gingen zijn verder nodig omdat in de huidige situatie niet kostendek kend kan worden gewerkt door de ambtenaren. De leges waar om het gaat zijn onder meer die voor de burgerlijke stand, de leges die een woningzoekende moet betalen als hij zich laat inschrijven, bouwver gunningen en rijbewijzen. Omdat B en W ervan uit gaan dat bij een verbouwing van 10.000 gul den of meer een vuilcontaine nodig is (een zogeheten Vlikobak) wordt het bedrag voor die bouwvergun ning met nog eens 75 gulden ver hoogd. Voor de bak, vinden B en W, moeten precariorechten wor den betaald. D66'er Vissers heeft inmiddels laten weten dat hij dit bedrag niet automatisch doorberekend wil zien. "We zullen eerst de vraag moeten stellen 'gaat u een Vliko bak gebruiken?'. Zo niet, dan kun nen we geen 75 gulden extra in re kening brengen". Controle CDA-wethouder van Veen (fi nanciën) meent echter dat de con trole hierop wel erg moeilijk is. "Uit onderzoek blijkt dat de bak ken gemiddeld één week op de r^langrijk besluit genomen over do CDA'er Bonnet zei dat len voor de twee extra banen vast gesteld. Duijnhoven meende dat openbare weg vertoeven de andere fracties "te gemakke- de nodige overlast zorgen" lijk" met inspraak om gaan. PvdA-fractieleider Kasteel Oud-Poelgeest de ondergang te redden ir.bestemming van het korfbalveld ^sportpark Overbos aan de Heren- •J.weg. Alleen Progressief Warmond was er op tegen dat zonder dat de ^gebruikelijke procedures zijn ge- 'Arolgd, het recht van opstal van dit veld wordt verleend aan de tennis club. Deze kan er bij wijze van spreken vandaag al beginnen met de aanleg van twee tennisbanen. Het korfbalveld kwam 'leeg' te ~:*staan na de opheffing van de korf balclub. In de commissie sportaan- gelegenheden zouden de onder handelingen al ver zijn gevorderd. De gemeente wil een deel gebrui ken voor parkeerplaatsen, de ten nisclub voor twee banen. Beide wensen kunnen in vervulling gaan. Er blijft zelfs nog een stukje Om de nieuw< in het komende gebruiken, moet lijk met de aanleg worden begon r geen i Bosman is ook niet echt blij met de dere ontwikkelingen te verwach- verhogingen van de leges. Toch ten zijn dan de aanleg van de twee heeft zij liever verhogingen van tennisbanen. Hetgeen scheidend specifieke tarieven zoals die van de PW-raadslid bestreed. Hij wees er- leges dan van belastingen die ie- op dat behalve de tennissers ook dereen treffen zoals de onroerend- mensen die een trapveldje willen goedbelasting. Wethouder van hebben, interesse voor het voorma- Veen verklapte gisteravond in de lige korfbalveld hebben getoond. raadscommissie financiën dat de Alle cd's gestolen van bibliotheek gemeente de verhogingen leges wil doorvoeren, juist ook om volgend jaar de ogb niet te hoeven laten stijgen. De PPR wil nog wat verder gaan, zo blijkt uit de woorden van het burgerlid mevrouw van Raalte. Zij ™emue i „nJ tienvoud OmOud Poelgeest' van de ondergang te redden OEGSTGEEST - Bij de Oegstgees- ter openbare bibliotheek aan de tennisbanen nog Homeruslaan is vannacht ingebro ken te kunnen ken en zijn alle compact discs ge- spoedig moge- stolen. Vanavond had WD-wet- worden begon- houder mevrouw Blom (welzijn) Maar dat kan niet eerder dan het eerste zilverkleurige schijfje moeten komen lenen. Heieen Jan- hoofd van de bibliotheek, stelt selectieve verhogingen Voor bij voorbeeld opslag van ge vaarlijke stoffen en inlichtingen uit het bevolkingsregister zou volgens haar meer leges moeten worden betaald dan voor inschrijving als woningzoekende. nadat er recht van opstal leend. Om de tennissers tegemoet te komen, zetten WD en CDA heeft de wethouder al afgebeld. daarom het licht alvast op groqn. Progressief Warmond vroeg na het mondelinge voorstel van wet houder van Schagen (CDA, sport) schorsing. Na intern be- Het feestje rondom de uitleen de muzikale bierviltjes is in het wa ter gevallen. Jansen vertelt dat de cd-spelers die de bibliotheek had opgesteld. raad keerde de fractie terug met de zijn blijven staan. Volgens haar mededeling geen medewerking te staat zo goed als vast dat willen verlenen aan wat de wet houder voorstelde als "een versnel ling van de besluitvorming". PW-fractieleider Duijnhoven buitenaf is ingebroken. Het hoofd van de bibliotheek denkt dat het misschien wel een halfjaar kan du- voordat een nieuw begin kan dat hij ook anderen dan sportclub- worden gemaakt met de uitleen 'bestuurders van de sportcommis- van cd's. Er moet weer van alles sie de gelegenheid wil geven in te worden georganiseerd en de zo- spreken. Die fase wordt nu overge- mervakantie, waar veel stil komt te slagen. Er zijn zelfs nog geen prij- liggen, nadert al. "Heel zuur", zen die de tennissers moeten beta- noemt zij de gebeurtenissen. LEIDERDORP - CD A-gedeputeerde Hekkelman is tegen de komst van een nieuwe vuilverbrandingsoven in de Leidse wijk Roomburg, dat ge noemd wordt als één van de mogelijke locaties. Een dergelijke installatie hoort thuis op een industriegebied en niet dichtbij de bebouwing. Dat verklaarde de provinciebestuurder gisteravond tijdens een CDA- verkiezingsbijeenkomst in Leiderdorp. Hekkelman, zelf inwoner van Leiderdorp, liet zijn gehoor weten dat de christen-democratgen vóór een concentratie van vuilverbrandingsovens zijn. Hij betreurde het dat het project-Zoetermeer niet economisch levensvatbaar blijkt. De oven in Lei- den zal in 1995 moeten worden gesloten. In dat verband wordt er niet aangedrongen op grote investeringen die kunnen leiden tot vertraging van de sluitingsdatum, aldus Hekkelman. In zijn inleiding verklaarde Hekkelman dat de provincie een lage prio riteit geeft aan de bouw van ziekenhuizen, en dus een hoger belang aan de andere vormen van deze zogeheten intramurale gezondheidszorg geeft. Waarbij de gedeputeerde zich een tegenstander toonde van de com mercialisering van de gezondheidszorg. Wat milieu betreft: volgens de Leiderdorper is men in ons land veel te lang bezig geweest met het 'dichtstoppen van gaten'. Er werd in het verle den teveel alleen op calamiteiten gereageerd. Momenteel werkt men koortsachtig aan een preventief beleid, aldus Hekkelman. 'Slingerland let op kleine en zwakke' WARMOND - "Gerard Slinger land staat voor een rechtvaardi ger verdeling van alle gemeen schapsgoederen. Hij let daarbij op het kleine en het zwakke. Het is heel indrukwekkend dat iemand dat zo lang zo intensief heeft kunnen doen". Aldus Warmonds burgemeester me vrouw Hendrickx-Vlaar gister avond in de raadsvergadering over het scheidende raadslid van Progressief Warmond. Slingerland heeft van 1979 tot nu voor de gemeenteraad ge werkt. Hij wordt opgevolgd door de 26-jarige Hein van Dajn van wie de geloofsbrieven gis teravond in orde werden be vonden. Dat betekent zo veel dat Van Dam wordt toegelaten in de gemeenteraad van het dorp. Slingerland werd gister avond flink in de bloemetjes gezet. Alle fracties schoven woordvoerders met een praatje naar voren. Het raadslid kreeg veel cadeautjes waaronder een gemeentetegel, een foto van Koudenhoorn, trimschoentjes in PW-kleuren voor zijn doch tertje Koosje en een fles Kaag- water. Alom wordt het vertrek van Slingerland betreurd. Slingerland houdt ermee op omdat hij meer tijd wil hebben voor zijn gegroeide gezin en voor zijn werk op het ministe rie van economische zaken. OEGSTGEEST - Om kasteel Oud- Poelgeest van de ondergang te red den zal toch de gemeentekas moe ten worden aangesproken. Bij de huurder, het naar het kasteel ver noemde vórmingscentrum, zal een de huidige huursom (15.000 gulden per jaar) in rekening dienen te worden gebracht. Als het dan ook nog eens een keer lukt om met zogeheten terug-ploeg-gelden een deel van de restauratiekosten te bekostigen, "ontstaat er een kas teel dat er voor 25 a 50 jaar weer goed bij staat". Het een hangt nauw samen met het ander. Tot een huurverhoging kan pas wor den overgegaan als de bouwvallige staat van het kasteel kan worden opgeheven. Alles bij elkaar moet een een dikke twee miljoen gulden op tafel komen. Zoals bekend is er nauwelijks of geen uitzicht meer op 'gewone' steun van het rijk. Dat is de rode lijn van een lijvige notitie die B en W van Oegstgeest aan het kasteel hebben gewijd en dat dezer dagen in commissiever band zal worden besproken. Gaan de raadscommissies openbare werken en financiën akkoord met het stuk, dan komen B en W in mei in de gemeenteraad terug met een "uitgewerkt voorstel". B en W heb ben een beetje haast. Om met suc ces een beroep-te kunnen doen op de terugploegregeling, waarbij werkloze bouwvakkers worden in gezet, moeten aanvraag en begelei dende stukken op tijd de deur uit. Maar de tijd dringt ook om ande re redenen. Het kasteel verkeert in een staat van verval. De betrokken architect meldt zelfs dat de slechte toestand van het dak zal leiden tot verval van die delen die al zijn ge restaureerd. Nog meer uitstel van de restauratie leidt tot niets anders dan nog hogere kosten in de toe komst. Voorts heeft het nutsbedrijf de gas- en elektra-installatie afge keurd. Die afkeuring valt zo'n beetje samen met de werkzaamhe den die in de kelderverdieping van het kasteel moeten worden ver richt. Er kunnen dus twee vliegen in één klap worden geslagen. De tijdsklem wringt voorts als gevolg van verlangens die de huurder naar voren heeft gebracht. Het ge bouw wordt namelijk steeds meer onbruikbaar. Van de benodigde twee miljoen gulden zou 325.000 gulden uit de terugploegregeling kunnen ko men, acht ton (met een jaarlast van 82.000 gulden) uit de gemeentekas en nog eens 925.000 gulden uit de extra huurinkomsten. Met de di rectie en het bestuur van het vor mingscentrum is een huurschema overeengekomen. Het lopende jaar betaalt het vormingscentrum nog 15.000 gulden. Maar al per 1 juli 1988 moet er 110.000 gulden op ta fel komen. Ook andere bepalingen uit het uit 1955 daterende huurcon tract dienen te worden aangepast. Zodanig dat de wens van de ge meente om de Oegstgeester bevol king meer bij het kasteel betrek ken, in vervulling kan gaan. Spanningsveld hierbij is dat de neven-activiteiten van een op te richten vereniging Vrienden van Oud-Poelgeest niet ten koste mo gen gaan van het werk van het vor mingscentrum. Vennetje mag er komen LEIDERDORP - De water speelplaats in het Leiderdorps park 'De Houtkamp' mag wor den omgebouwd tot een ven netje. Schoorvoetend zijn de le den van de raadscommissie fi nanciën daar gisteravond mee akkoord gegaan. Schoorvoetend, omdat ze het doodzonde zeiden te vinden dat het zo ver moest komen. Maar volgens burgemeester en wethouders is er geen andere oplossing. De speelplaats is de laatste jaren ten prooi gevallen en vandalisme. En elk jaar wordt er 12.000 gulden tegen aan gegooid om de ergste scha de te herstellen. Een echte op knapbeurt zou zelfs op 58.000 gulden komen. Het creëren van een vennetje daarentegen komt slechts op 8000 gulden en daar voelen burgemeester en wet houders dan ook het meest Pvd A-raadslid Keijzers kwam nog met eën suggestie om de rioolbuis en de ophoging tussen het toekomstige ven netje en het park te verwijde ren. De boel moet worden 'opengegooid' opdat meer Lei derdorpers ervan kunnen ge nieten. Wethouder Bezemer be loofde de suggestie te zullen bekijken. B en W geven onomwonden toe dat met de nieuwe opzet de risico's voor de gemeente aanzienlijk toe nemen. Als de huurder niet meer kan betalen dan vervalt er een in komst van 110.000 gulden per jaar en raken de poppen aan het dan sen. B en W merken dit verband op: "Aan te nemen valt dat kasteel en het bijbehorende koetshuis in volledig opgeknapte staat zeker voor een bedrag van 1,5 miljoen a twee miljoen gulden te verkopen zal zijn, mits maar in vrijheid naar de hoogst biedende kan worden gezocht". Het grote risico dat de gemeente neemt heeft veel te maken met het feit dat de toekomst van het door het ministerie van wvc gesubsi dieerde vormingscentrum is on mogelijk vast te stellen. Duidelijk is wel dat in het welzijnswerk veel klappen vallen en zullen vallen. Vooral nu de fusie met het Dor- drechtse vormingscentrum de Crabbehoff niét lijkt door te gaan is er geen peil te trekken op het subsidiebeleid van het ministerie dat al wel een "herstructurering" heeft aangekondigd- Om iets meer zekerheid in te bouwen willen B en W een lening overnemen die het vormingscen trum heeft lopen ter bekostiging van de inventaris van het Koets huis waar eetzalen en cursusruim- .te zijn gevestigd. Het vormingscen trum zou dan weer wat meer adem hebben en de drastische huurver hoging beter aan kunnen. B en W willen wel dat hef ministerie ga rant staat. vanavond om kwart over acht be gint in recreatiepark Duinrell. Aan wezig zijn 'boze wolf Boone, PvdA-statenlid M.E. Coomans, WD-gedeputeerde T.F.J. Jansen en WD-statenlid J.Nolten. Wasse naarder H. Dijkstal, ex-gemeente raadslid en huidig Tweede Kamer lid, leidt de discussie. Botsing in Voorschoten VOORSCHOTEN - Een 19-jarige bromfietser uit Voorschoten heeft gistermiddag een gekneusde schouder opgelopen en zijn boven been geschaafd bij een botsing op de Voorschotense Leidseweg- noord. Hij reed in de richting van Leiden en moest ter hoogte van een garagebedrijf, waar het pad niet meer is dan een roze strook, onverwacht de rijbaan op om een geparkeerde auto te omzeilen. Bij die manoueuvre werd hij van achteren aangereden door een au tomobilist. De auto liep bij de aan rijding lichte lakschade op, de bromfiets werd aan de voorzijde totaal ontzet. WASSENAAR - Gedeputeerden en statenleden van PvdA en WD vormen vanavond een forum in de Wassenaarse Schaapskooi op Duinrell. Ze hebben het over alge mene Zuid-Hollandse zaken en bij zonderheden als de annexatieplan nen van de PvdA. Vanaf het mo ment dat Pvd A-gedeputeerde J.H. Boone voorzichtig liet weten dat Den Haag bij gebiedsuitbreiding kan denken aan het vierkant bij Clingendael, zijn de Wassenaarse gemoederen niet meer tot bedaren gekomen. Vooral de WD bleek in rep en roer. De partij schreef persberich ten, ingezonden brieven en uitvoe rige epistels voor het huisblaadje. Ook organiseerden de liberalen een bescheiden protest tijdens het bezoek van Boone. Ondertussen kibbelde de WD wat af met ande re partijen. Het CDA, dat aanvan kelijk afhoudend reageerde maar wel meeprotesteerde, was 'te voor zichtig' en de PvdA had niet fel ge noeg gereageerd op de Haagse plannen. D66, die de annexatie al eerder voorstelde, had helemaal af gedaan. Genoeg reden tot gesprek dus tij dens de WD-bijeenkomst, die

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14