Steeds Nieuw plan voor hotel op het Schuttersveld 'Rijnland' niet afkerig van samenwerking met Freewave In combinatie met zakencentrum ai H L__ 'Medewerkers radiopiraat Freewave afgeluisterd' Geen Brinkman, wel telefoon voor 'Rijnland' VRIJDAG 13 MAART 1987 LEIDEN - Projectontwikke laar Erica uit Den Haag heeft een nieuw plan gemaakt voor een hotel op het Schuttersveld. De nieuwbouw op de hoek van de Schipholweg en het Schut tersveld gaat Rijnlands Busi ness Center heten en is een combinatie van een hotel en een zakencentrum. Erica pro beert momenteel de financie ring van het 12 miljoen gulden kostende complex rond te krij gen. Plannen van andere pro jectontwikkelaars om op deze plaats een hotel te bouwen, lie pen stuk op de financiering. Volgens directeur Swaak van Erica is exploitatie van het project slechts mogelijk wanneer er vaste afnemers van het hotel worden ge vonden en de kosten niet alleen op de hotelaccommodatie rusten. Swaak is op zoek naar bedrijven die zich garant stellen voor de afna me van hotelbedden. Het is de be doeling dat het hotel circa 60 ka mers gaat bevatten. Naast het hotelgedeelte dat langs het Schuttersveld komt te liggen, is in het complex een zakencen trum opgenomen. Dat gaat kleine kantoren bevatten (totaal 3000 vier kante meter) die voor kortere of langere periode kunnen worden gehuurd. Het is bijvoorbeeld mo gelijk om hierin kantoorruimte voor een dag te reserveren. Op de begane grond van het -complex moeten dienstverlenende bedrij ven komen zoals een autoverhuur bedrijf, banken en een uitzendbu reau. Achter het complex is een parkeergarage gedacht met onge veer 350 parkeerplaatsen. Moeilijk Het is nog niet zeker dat het com plex ook daadwerkelijk van de grond komt. Volgens Swaak zijn dit soort projecten uiterst moeilijk te financieren. Hij rekent op de me dewerking van de gemeente voor wat betreft de verhuur van de grond. "Erfpacht hoeft geen pro bleem te zijn mits eeuwigdurende afkoop mogelijk is", aldus Swaak. In de praktijk betekent dit dat de grond eigendom van de gemeente blijft maar dat de ondernemer de erfpacht in een keer betaalt. Wet houder Tesselaar (grondzaken) heeft in het verleden al laten weten hiervan voorstander te zijn, zijn PvdA-achterban was het echter niet met hem eens. Swaak: "Lei den is de enige gemeente waarin eeuwigdurende afkoop niet moge lijk is. In Rotterdam, Den Haag en Amsterdam kan het wel. Als Lei den hierin geen verandering brengt, slaat hij de plank mis". Naast het beoogde handelscen trum hoopt Erica binnen enkele weken te beginnen met de bouw van het Educa-centrum, een pro ject dat staat beschreven als een Handelscentrum voor Onderwijs en Training. Het Eduaca-centrum komt aan de Schipholweg te lig gen, vlak tegen het mogelijk te bouwen hotel. V rouwenkerkplein De projectontwikkelaar heeft bij de gemeente ook een plan inge diend voor de bebouwing van het Vrouwenkerkplein in De Camp. Een maand geleden mhakte het ge meentebestuur bekend dit pleintje gedeeltelijk te willen bebouwen en op zoek te zijn naar ontwikkelaars die de financiering voor hun reke ning willen nemen. Erica heeft een plan gemaakt dat naast enkele win kels 8 appartementen bevat. De be bouwing moet tegen de achterge vels van de winkels langs de Haar lemmerstraat komen te staan. Voor de nieuwbouw blijft een plein met een podium bestaan. Omdat het plein iets hoger ligt dan de aangrenzenden straten is het de bedoeling in de Vrouwen kerksteeg een trap(je) aan te bren gen die de bezoekers naar het ho ger gelegen plein voert. Het plan gaat bovendien uit van gedeeltelij ke nieuwbouw van winkels in deze steeg op de plaats van reeds be staande winkels. Daarbij is ruimte geschapen voor een klein terras. Het ontwerp past in de varianten die de gemeente voor het Vrou wenkerkplein heeft ontwikkeld. Een beletsel is, volgens de project ontwikkelaar, de prijs die de ge meente vraagt om op die plaats te mogen bouwen. De gemeente wil daar meer dan een miljoen gulden voor hebben, een bedrag dat over eenkomt met de kosten die zes jaar geleden voor het huidige plein zijn gemaakt. op het Schuttersveld. -\ - ::1 NOORDWIJKERHOUT/LEIDEN - Politiemensen bij de grote hoeveelheid apparatuur ter waarde van zo n 65.000 gulden, singles en langspeelplaten die gisteren in beslag zijn genomen bij een studio van de Leidse zendpiraat Freewave in Noordwijkerhout. Tijdens een actie gistermorgen waarbij zo'n 50 mensenonder wie politiemannen, medewerkers van de Radio Controle Diensthulp-officieren en rechter-commissarissen ook inval len deden op vijf adressen in Leiden, werd een gevoelig klap toegebracht aan Freewave die de afgelopen jaren overigens meer dan 40 keer uit de lucht is gehaald. (foto Jan Holvast) LEIDEN - Paul van der Burg, hoofdredacteur radio van Omroep Rijnland, staat in principe positief tegenover samenwerking met de Stichting Jongerenradio Freewave Leiden. Deze stichting wil het werk van de radiopiraat op legale wijze voortzetten. Freewave hoopt binnenkort met Omroep Rijnland te praten over het medegebruik van de zender van de streekoin roep. Van der Burg: "We hebben in het verleden nooit bezwaar gehad te gen een eventuele samenwerking. Voorwaarde is wel dat Freewave zich dan houdt aan de richtlijnen in de Mediawet. Ik heb nog geen contact met ze gehad, maar ik zal ze binnenkort eens benaderen". Chris de Waard, voorzitter van de Stichting Jongerenradio Freewave Leiden, stelt nadrukkelijk dat het hem en de zijnen er niet om gaat aan Freewave geld te verdienen. "Het is voor ons veel belangrijker om radio te maken. En als dat sa men met Omroep Rijnland kan ge beuren, zou dat prachtig zijn. Op het moment dat Freewave legaal is, stoppen we met de illegale uitzen dingen". Statuten van de stichting in op richting kan hij niet laten zien. Die Redactie: Simone van Oriel en Meindert van der K. telefoon 144941toestel 217 of 222. Etiketten Verzamelwoede is een eigen schap die zeer diep geworteld is in de mens. Iedereen spaart wel wat, al is het maar geld. Bert Wentzel uit Apeldoorn is echter helemaal gek van wijnetiketten en met name oude etiketen. Het verzamelen van deze etiketten is voor Bert een middel om bekend te geraken met de 'enorme hoe veelheid wijnen en wijngaarden'. Je kunt het ook zo zien: ie mand die gek is van bugatti's, maar die zich niet kan veroorlo ven, spaart daarom maar fo tootjes van deze zeer kostbare auto's. Wentzel komt in ieder ge val niet in de verleiding te snoe pen van zijn verzameling. Als fer vent wijnliefhebber verzamelt hij al 16 jaar van die briefjes die op flessen uit alle wijnproduce- rende landen zitten geplakt. Het boeiendste van het verza melen van oude etiketten vindt hij de geschiedenis die er achter schuil gaat. "Wist u dat reeds 40 jaar voordat de allereerste post zegel in Engeland werd uitgege ven, er al wijnetiketten werden gedrukt", zo zegt hij. Dat kunnen postzegelfanaten in hun zak ste ken. Wentzel heeft zich tot deze ru briek gewend omdat hij met een probleem zit. Hij heeft namelijk beslag weten te leggen op een drietal etiketten dat afkomstig is van wijnhandel J.J. van Reenen uit Leiden. Wentzel schat' dat de etiketten uit eind vorige eeuw, begin deze eeuw stammen en op in Nederland gebottelde wijnen werden geplakt. De etiketten dragen de volgende namen; Pommies-Agassac, wat de naam is van een wijngaard bij het dorp je Ludon vlakbij Bordeau; Graa- cher Goldwingert is de naam van een vroegere wijngaard in het Moezeldorp Graach; Pommard is een van de betere Bourgognes. Wentzel heeft er al een hele speurtocht opzitten. Hij wil nu alleen weten wat voor een wijn handel J.J. van Reenen is ge weest. Welke etiketten deze han del nog meer heeft uitgegeven. Kortöm wat over dezè winkel be kend is, wil Wentzel ook weten. Eerdere pogingen om daarachter te komen waren tevergeefs. Misschien dat geboren en geto gen Leidenaren hem daarmee kunnen helpen? Wie er meer van weet kan contact opnemen met 'Steeds'. Schenking Sinds de restauratie van de Har- tebrugkerk aan de Haarlemmer straat twee jaar geleden, wordt door de winkeliersvereniging van die straat bij de gemeente ge zeurd om verlichting. En wel om verschillende redenen. In de eerste plaats heeft een groep jongeren, van die nep- Hells Angels, de gewoonte om op het pleintje voor de kerk bij el kaar te komen. Brommer- en mo- toijeugd worden ze ook wel ge noemd. Deze jongens en meisjes vormen een bron van ergernis voor de winkeliers. Secretaris van de Winkeliersvereniging Haarlemmerstraat G.N. Jilleba zegt dat het winkelend publiek nageroepen en lastig gevallen wordt. "Dat belemmert de ver koop. Met name op de koopavon den gaat van de jongeren op het donkere pleintje een dreiging uit die de klanten afschrikt". Heeft de politie daartegen niet opgetreden? "Jawel", zegt Jilleba. "We heb ben juist altijd heel goed met de politie samengewerkt. We had den helemaal geen behoefte om het met uitdelen van klappen op te lossen. Op koopavonden is po litie in burger langs gelopen en hebben met de jongens die de kern van de groep vormden, eens een hartig woordje gewisseld. Met de verlichting hopen we de finitief van de problemen af te zijn". De opgroeiende jeugd zal inderdaad weinig trek hebben om zo letterlijk in de schijnwer pers te staan. In de tweede plaats wilde de vereniging de beeldbepalende gevel van de Hartebrugkerk 'in het zonnetje zetten'. "Het ver sterkt de aantrekkelijkheid van de straat, vooral 's avonds", zo zegt Jilleba. De wens gaat nu in vervulling omdat de benodigde 20.000 gulden binnen is. Ter gele- uit: Travel Trade Guide voor Japan 1987 (zojuist verschenen) HU'Höèisett m t o -r. a >4-2*SllOlf AD it. 10*. Stationsplein 210. 2312AR Leiden, Holland. W.( 70-146846 vvv leiden genheid van de opening van de nieuwe behuizing van C en A werd door het bedrijf 10.000 gul den aan de gemeente geschon ken. Die mocht ermee doen wat ze wilde. Toevalligerwijs wordt het nu besteed aan een kerk die prak tisch grenst aan het gloednieuwe gebouw van de gulle gever. Om dat de winkeliersvereniging zelf 5.000 gulden aan de verlichting bijdraagt, restte nog een gat van ruim 5.000 gulden, dat nu door de gemeente zelf wordt opge hoest. H. van Woerden van direc tie bestuurlijke ondersteuning zegt dat de verlichting het hele jaar en elke dag zal branden. Wanneer de verlichting officieel ingebruik zal worden gesteld is nog onduidelijk. "Laten we het maar op de tweede helft van vol gende week houden", zo houdt Van Woerden nog een slag om de Japan "Leiden is met zijn grachten, op haalbruggen en pittoreske gevels een echte Hollandse stad, en sinds eeuwen het centrum van handel. In de musea zijn ver schillende fameuze collecties te vinden, terwijl ook de oudste universiteit van Nederland hier is gevestigd. Leiden ligt op 15 minuten afstand van Amster dam-Schiphol en tien minuten van Den Haag". Directeur Hugens is zo vrien delijk te vertellen welke medede lingen achter al die karakters in de advertentie van de Leidse WV in de Travel Trade Guide voor Japan 1987 (zie foto) schuil gaan. Ook hij spreekt geen woord Japans, maar is in het ge lukkige bezit van een vertaling. Wel uit het blote hoofd weet Hu gens dat de grotere, vetgedrukte karakters in het midden van het plattegrondje voor Leiden staan. 'Leiden, right in the middle of all', is dan ook de boodschap die de Leidse WV met deze adver tentie wil uitdragen. De Travel Trade Guide voor Japan is een onder auspiciën van het Nederlands Bureau voor Toerisme uitgegeven boekwerk, waarin de Nederlandse recreatie- en toerismebranche zichzelf aan prijst aan Japanse reisorganisa ties en touroperators. "Hij is dit jaar voor het eerst uit", vertelt Hugens. "Toen ik hoorde dat er zoiets kwam, dacht ik meteen: daar voel ik wel wat voor. Vorig jaar augustus hebben we beslo ten om als WV Leiden ook een advertentie te plaatsen". "Leiden is namelijk erg in trek bij Japanners, dat weten we uit ervaring. Ze kunnen hier veel van hun gading vinden. Neem dat beeldje in de Hortus Botani cus van Von Siebold: een be roemde Leidenaar die in Japan veel naam heeft gemaakt. Dat is een geijkt nummer voor Japan ners die Leiden bezoeken". Nog een reden voor de Leidse WV om tegen betaling van 1500 gulden enige ruimte in de gids te kopen: "Nederland wordt in Ja pan al wel 'in het algemeen als vakantieland aangeprezen. Maar wij zien natuurlijk graag dat als Japanse bureaus besluiten rei zen naar Nederland organiseren, ze dan wel déze kant op komen. We willen graag dat ze een dagje Leiden in het programma opne men, of nog liever, hier logies ne men", aldus Hugens, die voorts meedeelt dat er binnen afzienba re tijd een in het Japans gestelde versie van de VW-folder zal ko men. De advertentie heeft trouwens, zoals wij in onze slechtheid on middellijk vermoedden, hele maal niets van doen met burge meester Goekoops recente be zoek aan Japan. Hugens zegt al thans: "Zoals ik zei is dit vorig jaar augustus al besloten. En toen wisten we nog niet eens dat hij zou gaan". zouden in beslag zijn genomen bij een van de zes invallen die de poli tie en Radio Controle Dienst giste ren deden in de hoop Freewave het zwijgen op te leggen. Desalniette min hoopt De Waard dat de statu ten binnenkort bij de notaris kun nen passeren, waarmee de oprich ting van de stichting een feit zou zijn. Erkenning Of de stichting op korte termijn als legale omroep aan de slag kan, is overigens nog maar de vraag. Freewave heeft een verzoek inge diend bij de Landelijke Jongeren radio Organisatie om erkend te worden als zogeheten jongerenom roep. Als dit verzoek wordt inge willigd, moet Freewave nog in de slag met Omroep Rijnland om ge bruik te kunnen maken van de zendmachtiging van de streekom- roep. De organisatie voor jongerenra dio steunt initiatieven voor lokale omroepen die zich speciaal richten op mensen tot 30 jaar, aldus De Waard. Om aan de richtlijnen van de organisatie te kunnen voldoen, zou Freewave enkele minuten tij dens elk uur uitzending muziek en informatie moeten brengen die speciaal is bestemd voor jongeren. "Dat doen we nu ook al", meent De Waard. Onder informatie voor jon geren verstaat hij onder meer gege vens over popconcerten, een op somming van vacatures voor jon geren. "Dat laatste zouden we nu ook al willen doen. Maar het gewestelijk arbeidsbureau wil er nu nog niet aan meewerken omdat we illegaal uitzenden. Waarschijnlijk lukt dat wel wanneer we legaal zijn". De stichting zou, wanneer zij ge bruik mag maken van de zend machtiging van Omroep Rijnland, het liefst over een eigen kanaal be schikken. Volgens De Waard heeft Rijnland nog een kanaal over. Maar eventueel zou zijn stichting ook wel willen uitzenden op het kanaal van de streekomroep wan neer deze niet uitzendt. "Rijnland verzorgt maar een paar uur per dag programma's, dus er blijven nog de nodige uren over". Het is wel de bedoeling dat de stichting een zelfstandige organi satie blijft. "We zien het niet zitten om op te gaan in Omroep Rijnland. Die heeft toch een totaal ander ka rakter, Rijnland is meer een actua liteitenzender. En dat willen we ook zo houden. Wij willen voorna melijk muziek uitzenden", aldus De Waard. Hij benadrukt dat Freewave, wanneer die legaal is, geen adver tenties meer zal uitzenden. Toch zal Freewave voor de nodige kos ten komen te staan. Niet alleen voor de apparatuur, maar ook in verband met de Buma-rechten. Dat geld hoopt de stichting bijeen te krijgen door sponsoring en het uitbrengen van een maandblad. Dat blad zou behalve de nodige ad vertenties, ook informatie moeten bevatten over bijvoorbeeld mode, concerten, sport en het zendstation zelf. Overigens hebben enige voorma lige medewerkers van Freewave tot voor enkele maanden muziek programma's voor Omroep Rijn land verzorgd. Die uitzendingen werden gestaakt en de medewer kers aan de kant gezet, nadat er binnen de omroep heibel was uit gebroken over het feit dat de me dewerkers reclame maakten voor hun eigen promotie-activiteiten. "Dat zullen wij dus niet gaan doen", belooft De Waard alvast. Het initiatief van Freewave is niet uniek. In Amsterdam en Den Haag zijn piraten al een eind gevor derd wat betreft de onderhandelin gen met lokale omroepen. "Van de kennis die daarbij wordt opge daan, kunnen wij profiteren". LEIDEN - Medewerkers van de ra diopiraat Freewave menen dat ze zijn afgeluisterd door politie en Ra dio Controle Dienst. Alleen op die manier konden beide instanties er achterkomen waar Freewave zijn studio had en de zenders had opge steld. Medewerkers verhalen bo vendien van bijeenkomsten, waar voor telefonisch een afspraak was gemaakt, en waarbij 'toevallig' een controleur van de RCD in de buurt Politiewoordvoerder Dick Gra- veland ontkent ten stelligste dat er telefoons van Freewave-meaewer- kers afgeluisterd zouden zijn. "We hebben al deze adressen ontdekt door enige tijd intensief de gangen van medewerkers na te gaan. Dat een RCD-controleur in de buurt was tijdens een van hun samen komsten, onderschrijft dat alleen maar", aldus Graveland. Overigens kan Freewave in de toekomst nog meer massale acties van politie en RCD verwachten. De invallen van gisteren waren be doeld om de piraat definitief het zwijgen op te leggen. "Maar we hebben hier te maken met een taaie rakker. En we zouden niet vreemd opkijken wanneer de zen der inderdaad weer op korte ter mijn in de lucht is". LEIDEN - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur neemt morgen niet de nieuwe radiozender in gebruik van Om roep Rijnland. De minister had aanvankelijk aangekondigd dit te zullen doen. Hij heeft echter afge zegd omdat hij in het kader van de campagne voor de statenverkiezin gen voor zijn partij een spreek beurt moet houden in Groningen. Omroep Rijnland probeert nu de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, Schelto Patijn, te strikken voor de officiële inge bruikname van de zender. Patijn heeft echter nog niet definitief toe gestemd. De problemen die waren ont staan doordat de streekomroep in zijn nieuwe onderkomen aan de Nieuwe Rijn te weinig telefoonlij nen tot zijn beschikking heeft, lij ken opgelost. Omroep Rijnland was tot voor kort gehuisvest in het pand van de Stichting Welzfjn. Daar had het vijf telefoonlijnen tot zijn beschikking. In het nieuwe on- derkomen is dat er voorlopig maar één. Vooral de medewerkers van het zondagse sportprogramma van de streekomroep, die in korte tijd al lerlei uitslagen bij elkaar moeten bellen, komen daardoor in de moeilijkheden. De PTT wil het probleem wel oplossen, maar ziet geen mogelijkheden dit te doen voor 1 januari 1988. Omroep Rijnland heeft nu afge sproken met een ondernemer in de nabijheid van de nieuwe studio dat zijn telefoon tot 1988 elke zondag kan gebruiken. Hoofdredacteur ra dio van Rijnland, Paul van der Burg, noemt het geen optimale op lossing. "Maar het is in elk geval al een hele verbetering".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13