Van herenboer tot boerenknecht MANNENMODE VOOR ZOMER 1987 MAART 1987 de pantalon worden gedragen en onder de battle-dressjasjes uitkomen. Romantisch fris Wie echter niet houdt van het wat broeierige, tropische sfeertje van de sa fari-look. kan zijn hart ophalen aan een nieuwe, frisse zomermode. Deze kleding herinnert aan het zonnige platteland van weleer, waar boerenjongens en boeren meiden met hun strohoeden op tegen de hooischelven uitrustten van het zware werk op het land. Een trend, waarin het beeld uit grootvaders tijd herleeft met boerse hemden met plastrons of ge plooid front, gilets, wijde, wat slobberi ge jasjes en broeken met verhoogd front en bretels. De stoffen lijken zo uit grootmoeders rijkgevulde linnenkast te zijn gehaald: gladgestreken, koele stoffen in linnen-, wafel- of satijnbinding en met dessins, waarvoor huishoudlinnen, bed- en tafel lakens als inspiratiebron hebben ge diend. Wit en ecru zijn de belangrijkste kleu ren in deze stijl, afgewisseld met denim, dat een vooraanstaande plaats in deze "schone" romantische stijl inneemt. Sportief Heel wat kleuriger is de jonge, sportie ve mode, die helemaal in het teken van de badkleding komt te staan en terug grijpt op de jaren waarin de Beach Boys furore maakten. Meisjes in strakke mi- nijurkjes die veel bekijks trokken en jongens zich op het strand van Califor- nië vermaakten met surfen, zwemmen en zeilen. De kleuren zijn uitgesproken fel: har- drood, geel, groen en turqouise en de modellen zijn zeer sportief: veel jacks met contrasterende voering, jogging pakken, sweatshirts met reclame-achti- ge dessins en shirts met korte mouwen. Korte broeken en Bermuda's worden voor de jónge man een ware must, even als de veelkleurige zwembroeken met korte pijpjes. Een heel eigen gezicht heeft de zwart witte kleding: truien met fraaie Escher- achtige motieven, lange hemden met witte of zwarte noppen en op-art-des- sins, gedragen op zwarte of witte, strak- aansluitende broeken. Truien De trui blijft een onmisbaar kleding stuk in de garderobe van de man. Truien zijn er in soorten en kleuren. De grootste plaats in het assortiment wordt echter ingenomen door de lichtgekleurde jac quardtruien met abstracte dessins in aquatinten en wit. Daarnaast zijn er ef fen truien met ingebreide structuur en de zeer sportieve sweatshirts. Het is gedaan met alle pracht en praal. Een jaar lang heeft de heer des huizes zich mogen opdoffen als een dandy, maar vanaf nu gaan we weer "gewoon" doen. Soberheid is weer troef in de man nenmode. De klassieke herenmodecollecties voor vooijaar en zomer '87, die werden gepresenteerd op de Modam (de Amster damse confectiebeurs) worden geken merkt door een uitgebalanceerde een voud. Strikt en simpel, maar geenszins sjofel. Integendeel zelfs. Door de keuze van de materialen is er eerder sprake van een bescheiden luxe. Dat geldt trouwens ook voor de vrije- tijdskleding. In deze sector zijn diverse thema's te onderscheiden: een jonge, frisse stijl, een sportieve mix-en-match trend en een kleurige, avangardistische lijn voor de jeugd. Klassiek Het pak is weer helemaal terug. Gedis tingeerd en zonder opsmuk. De sfeer van de klassieke kleding is vrij ernstig: kostuums, die qua vorm doen denken aan het strenge, zondagse pak van de he renboer uit vroeger jaren of van de kos ter van de dorpskerk met zijn hooggeslo ten jasjes en mantels met kleine revers of staanders. Ook de boorden van de hemden worden hooggesloten gedragen en het enige opvallende is hooguit een diagonaal gestreepte das met uitgespro ken kleuren. De schouders blijven voorlopig nog flink verbreed. De jasjes zijn vrij ruim gesneden maar hier en daar ook licht ge tailleerd, overigens zonder strak aan te sluiten. De lengte van de colberts va rieert van net op, tot over de heupen. Voor de man-met-allure zijn er allerlei, zeer zakelijke kostuums en combinaties. De colberts hebben overwegend laag sluitende reverskragen - soms met opge sneden punten - en een double-breasted vier- of zes-knoopssluiting. Wat sportie ver zijn de blazers met een dubbele rij goudkleurige knopen. De pantalons blijven, dank zij de bandplooien nog wel comfortabel maar 'niet meer zo wijd als zij zijn geweest. Sommige broeken hebben een kleine omslag aan de pijpen en vallen weer net op de schoenen waarmee een einde is gekomen aan de periode van de slobbe rende broeken. Opvallende contrasten in combinaties worden vermeden: jasjes en broeken stemmen in kleur en materiaal volledig met elkaar overeen. De tinten zijn vrij donker en ingetogen: veel grijs, antra ciet, blauw en violet en ton-sur-ton com binaties daarvan in rustige streep- en ruitdessins. De stoffen zijn hoofdzake lijk glad en licht glanzend: veel wol, kamgaren, ottoman en twill. Door Kitty van Gerven De overhemden zijn al evenmin schokkend. De kleuren zijn licht en wei nig opvallend en vooral het streephemd, waarin Jan Lenferink kan worden uitge tekend, voert de boventoon. Straatsafari In de vrijetijdskleding zijn invloeden uit de hele wereld terug te vinden. In de ze mix-and-match-trend worden nieuwe interpretaties van het tropenuniform ge combineerd met de Amerikaanse cow boy-look, met de kleurige folklore van Zuidamerikaanse landen als Mexico en Peru ën motieven uit India. Dit ratjetoe van invloeden levert een vrolijke, fanta sievolle laag-over-laag mode op, waarin de basis wordt gevormd door sportieve kaki-kleurige pakken met veel opgestik te zakken, capuchons, drukknopen en epauletten. Deze pakken worden opge fleurd met hemden met ikat- en madras- dessins en bontgekleurde truien en ves ten in folkloristische dessins. Vage ca mouflage-prints en hier en daar ook tij ger- en panterdessins passen helemaal in het beeld van het legeruniform-nieu we stijl, een beeld dat nog wordt ver sterkt door de schoenen, die veel van de alom bekende soldatenkistjes weg heb ben. Wie voor de nieuwe vrijetijdsmode kiest kan zich een zekere nonchalance veroorloven. Hemden mogen rustig over De sportieve mannenkleding is kleurig en comfortabel. (foto GPD) Voor de vrije tijd mag een safa ri-pak in geen enkele garderobe ont breken. Dat geldt voor mannen én voor vrouwen. (foto gpdi Wit gooit ook in de mannenmode hoge ogen, zoals blijkt uit deze hoog- zomer combinatie van patalon en overhemd uit de collectie van Nico Verhey. (foto pri De man gaat weer echt in "het pak", dat heel klassiek \s gesneden. Voor HIJ ontwierp Rian Rucci dit model in zuiver scheerwol. (foto pr> Het leven op het platteland her leeft deze zomer. (foto gpdi Drie voorbeel- van het klassieke kostuum. Een kostuum van Mexx voor de modieuze durvers. (foto pri Denim is nog altijd een populair materiaal en de fabrikanten komt dan ook met een grote verscheidenheid aan Denim-kleding. Deze bloi de collectie van Kreymborg. Aan een sportieve trui ben je in ons klimaat nooit bekocht, hier drie modellen uit de collectie van V&D. katoen/acryl Een sportieve blouson met een gestreepte tegenvoe- (foto pr) ring uit de collectie van Matinique. (foto pri

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9