'Meevaller bewaren in schatkist' Ahold wil meer winkels in de VS Voedingsbond: steunfraude minima niet altijd straffen Zorgen voor kleine kranten nog grootst Koeien krijgen stoutenbeek DINSDAG 10 MAART 1987 PAGINA 7 CPB-directeur De Ridder DEN HAAG (ANP/GPD) - De belastingmeevaller van mi nister Ruding moet gedeeltelijk worden gebruikt om het financieringstekort van de overheid te verminderen en mag niet worden besteed aan het scheppen van werk. Dat zei directeur De Ridder van het Centraal Planbureau (CPB) gis teren in Den Haag in een toelich ting op het Centraal Economisch Plan (CEP). Volgens De Ridder gaat het met het Nederlandse over heidstekort internationaal gezien de verkeerde kant op. In ons om ringende landen daalt het tekort, terwijl het bij ons stijgt. Vorig jaar kwam het overheidstekort uit op 6,3 procent, terwijl het dit jaar naar verwachting tot 7,2 procent zal op lopen. Het kabinet streeft naar een tekort van 5,25 procent in 1990. ventig. Zulke maatregelen zijn bin nen 1 tot 2 jaar uitgewerkt. Hij pleitte voor het opkrikken van kennis en ervaring bij langdurig werklozen. De Ridder waarschuwt voor een grotere problemen als de dollar verder in waarde zou dalen (het CPB gaat nu uit van een koers van twee gulden). Export en winsten kunnen dan zo teruglopen (bij een goedkope dollar zijn Nederlandse produkten duur in vooral de Ver enigde Staten) dat loons- en prijs verlagingen nodig zijn. Het Plan bureau vindt toch dat er sprake is van een 'starheid' op het gebied van lonen, die het noodzakelijke herstel van de concurrentiepositie en de winstgevendheid belem mert. „Met alle gevolgen voor de groeikracht van de economie op wat langere termijn". De produktiegroei van de bedrij ven zal dit jaar uitkomen op 2 2,5 procent (inclusief de energie-sec tor die op 1,5 2 uitkomt). De groei van de industriële produktie neemt af door een tragere uitvoer- groei en toenemende importen, maar de op het binnenland gerich- tè bouw en een deel van dienstver lening vertonen groei. De Ridder: "Niet stoppen". oude fout vervallen door geld i UTRECHT (ANP) - Mensen met een uitkering die zwart kleine be dragen bijverdienen omdat ze an ders niet kunnen rondkomen moe ten niet in alle gevallen strafbaar worden gesteld. Dat geldt vooral voor mensen met een minimum uitkering en een gezin. "Er zijn za ken die niet mogen, maar wel kun nen. De samenleving vraagt om grensverlegging". Zo beargumenteert hoofdbe stuurder W. Winter van de Voe dingsbond FNV de opvattingen van zijn bond over steunfraude in het bondsblad Bondig. De Voe dingsbond FNV zit bij zeven be drijfsverenigingen in de zoge noemde „kleine commissies". Die adviseren bij problemen als steun fraude de directeur van de bedrijs- vereniging over eventuele straf maatregelen. "In die commissies heeft de bond rechtstreeks invloed op wat er met fraudeurs gebeurt. Daar hanteren wij het uitgangs- i banenplannen te punt dat bijverdienen bij een mini- (foto ANP) mum-uitkering niet altijd strafbaar Werkloosheid 'Koers dollar blijft zakken' Tegelijkertijd neemt de winst die Nederland per saldo boekt via han del met het buitenland steeds ver der af: de inkomsten uit export en de uitgaven aan import naderen el kaar. Was er vorig jaar nog een overschot (aan exportwinst) van 12 miljard gulden; dit jaar zal dat nog slechts 6 miljard zijn. De Ridder waarschuwt er dan ook voor dat de overheid bij het lenen van geld meer concurrentie zal ontmoeten op de kapitaalmarkt. Dat kan een hogere rente tot gevolg hebben. Wat de meevaller (hogere belas tinginkomsten) betreft: de CBP-di- recteur vraagt zich af in hoeverre die blijvend is en pleitte ervoor een deel van het geld in het tekort en de rest in de portemonnee te ste ken. De Planbureau-directeur ziet men in de fout van eind jaren ze- 710.000 werklozen in 1986 tot 675.000 in 1987. De terugvallende winsten van tal van bedrijven en de lage stijging van de arbeidsproduktivi- teit in de laatste jaren kunnen ech ter een geringere groei van de werkgelegenheid met zich mee- LONDEN (UPI/ANP) - De koers brengen. van de Amerikaanse dollar zal de Overigens staat volgens het komende twee jaar nog verder da- Planbureau van de 700.000 geregis- len, ondanks het recente akkoord teerde werklozen ongeveer 40 pro van de grote industrielanden over £enï ten onrechte als werkloos ge- stabilisering van de koers. Ook de boekt. Daar staat tegenover dat olieprijzen zullen omlaag gaan. Dit veel Behuwde vrouwen en perso- staat in een prognose van The Eco- zonder werk van ouder dan nomist IntelUgence Unit, een on- 57,5 Jaar wel min of meer actief derzoeksbureau van het Britse werk zoeken, maar zich met als zo- blad The Economist. da™? laten registreren. Volgens de onderzoekers biedt Belangrijker dan de juiste hoog hel akkoord van de grote industrie- te van het werkloosheidscijfer is landen van 22 februari weinig uit- volgens het Planbureau de steeds zicht op meer stimulering van de slechtere aansluiting van het on binnenlandse economie in West- derwijs op de eisen van de arbeids- Duitsland en Japan of op een markt. Werkgevers zoeken vrijwel strakker, financieel beleid in de allaen schoolverlaters, terwijl het Verenigde Staten. Daarom zal de onderwijs (tudelyk) niet kan vol- dollar nog meer terrein verliezen doen aan de vraag naar meer dan aan de mark en de yen. De koers gemiddeld opgeleiden, ten opzichte van de Westduitse mark, op het ogenblik 1,83 1,84 mark, zal volgens de voorspellin gen over geheel 1987 gemiddeld 1,80 mark bedragen. Dat komt overeen met een koers van 2,03 gulden tegen 2,07 gulden op het ogenblik. In 1988 zal de dollar ver der omlaag gaan naar gemiddeld 1,70 mark (ongeveer 1,92 gulden). DEN HAAG (ANP) - Minister Braks (landbouw) wil alle runde ren in Nederland nog voor het eind van het jaar een 'rugnum mer' geven om de controle op eventueel gebruik van verboden groeihormonen te vergemakke lijken. Hij schrijft dit mede na mens staatssecretaris Dees (volksgezondheid). Braks heeft voor de Tweede Kamer een noti tie opgesteld naar aanleiding van de jongste vondsten van hormo nen zowel in België als in Neder land. Braks wil alle runderen op zeer jonge leeftijd, of zo snel mogelijk als het om ingevoerde dieren gaat, voorzien van een individu eel nummer dat het dier zijn ge hele leven bij zich draagt. Iedere verplaatsing van het dier zal dan moeten worden gemeld en gere- gisteerd. Om het gebruik van de verboden hormonen tegen te gaan, overwegen de bewindslie den een wijziging van de Vlees- keuringswet. Die moet het moge lijk maken niet alleen dieren waarbij resten van die middelen zijn gevonden af te keuren, maar ook alle andere dieren die tot de zelfde groep behoren. De afgelopen maand, van 1 tot 25 februari, zijn nog negentien monsters van uit België inge voerd vlees positief bevonden op het gebruik van anabolica. Daar uit kan volgens een woordvoer der van landbouw en visserij niet worden afgelegd dat de controle in België op het gebruik nog niet afdoende is. De Belgen hebben tijdens overleg met Nederland en Luxemburg op 11 februari toegezegd hun controle te ver scherpen. Afgesproken is toen dat de landen 20 maart zullen be kijken of de Belgen daarin zijn is", aldus een woordvoerder van de Voedingsbond. Volgens de bond ligt de grens van strafbaarheid voor iemand met kinderen en een uitekering op bij standsniveau, bij zo'n 200 gulden in de maand. Verdient zo iemand niet meer dan 200 gulden zwart bij, dan zou de bedrijfsvereniging dat oogluikend moeten toestaan, aldus de bond. "Wij vinden de minimum uitkering voor een gezin met kin deren, zo'n veertienhonderd gul den per maand, te laag om van te kunnen leven. Dan moeten we dus consequent zijn en tot de conclusie komen dat mensen het bedrag dat ze per maand te kort komen mogen bijverdienen", aldus de woord voerder. Volgens hem maakt de opstel ling van de bond in de kleine com missies wel degelijk wat uit voor uitkeringsgerechtigden die door zwart werken in de problemen ko men. "Er zijn gevallen waarin onze argumenten de doorslag geven. Dat zal dan in de praktijk leiden tot een wat lichtere straf'. De vakcentrale FNV distantieert zich van het "niet zo verstandige" plan om mensen met een mini mumuitkering bij kleine fraudes te ontzien. "Dat zou het aureool ver sterken dat deze groep er maar op los fraudeert, terwijl recent onder zoek juist heeft uitgewezen dat zwartwerk vooral onder hogere in komensgroepen veelvuldig voor komt", aldus een FNV-woordvoer- der. Namens de werkgevers betitelde VNO-beleidsmede werker mr. H.van Brussel het standpunt van de Voedingsbond als "hoogst merkwaardig en zeer betreurens waardig". Binnen de Federatie van Be drijfsverenigingen is onlangs een voorstel van justitie besproken om de grens voor vervolging van steunfraude te verleggen van 1.000 naar 6.000 gulden. "Dat voorstel is unaniem afgewezen, ook door de werknemersvertegenwoordigers. Het is dan op zijn zachtst gezegd merkwaardig dat een FNV-bond nu met dit plan komt", aldus Van Brussel. Het Gemeenschappelijk Admini stratie Kantoor (GAK), belast met de uitvoering van de sociale zeker heid voor een groot aantal bedrijfs verenigingen, kan evenmin met het idee uit de voeten. "Het is voor ons volstrekt zonneklaar. Wij voe ren de wet uit en die luidt nog steeds dat neveninkomsten moe ten worden opgegeven", aldus een woordvoerder. Staking stukgoed ROTTERDAM (ANP) - In totaal 370 havenwerkers op drie lokaties van het stukgoedbedrijf Seaport Terminals (Merwehaven, Fruitpier, Beatrixhaven) en een lokatie van stukgoedbedrijf Müller-Thomsen (Beatrixhaven) zijn vandaag in sta king gegaan in het kader van de verrassingsacties van de Vervoers- bond FNV in de stukgoedsector van de Rotterdamse haven. In to taal liggen voor de kades van deze bedrijven zeven schepen. Het ac tiecomité van de bond heeft dit meegedeeld. ADVERTENTIE ADVERTENTIE LICHTEN VAN STOU Forse winst Wolters Samsom AMSTERDAM (ANP) - Met het oog op de resultaten van het afge lopen jaar zijn de dagbladuitgevers gematigd optimistisch over de ont wikkelingen in hun bedrijfstak. De totale omzet van de dagbladen is in 1986 gestegen met vijf procent en de kosten gingen met vier procent omhoog. Dit vertelde voorzitter J.A.M. Tienen van de Nederlandse Dagblad Pers (NDP) gisteren op een persconferentie ter gelegen heid van de presentatie van het jaarverslag 1986 van deze organisa tie van dagbladuitgevers. De be taalde oplage van de dagbladen (abonnementen en losse verkoop) steeg het afgelopen jaar met 0,7 procent. Daarmee werd op 31 de cember een totale oplage bereikt van ruim 4,5 miljoen exemplaren per dag. Er kwamen 0,4 procent meer nieuwe abonnees bij, terwijl de losse verkoop een groei van 2,7 procent boekte. Het advertentievo lume groeide met 3,5 procent. Wel blijken er tussen de verschil lende groepen dagbladen nog be langrijke verschillen in resultaat te bladen steeg vorig jaar met 1,2 pro cent tot bijna twee miljoen exem plaren per dag. De sterkste groei deed zich voor bij de landelijke avondbladen: 2,1 procent. In totaal kwam de oplage in deze categorie op 410.000, wat voornamelijk het gevolg was van de groei van NRC Handelsblad. De oplage van de lan delijke ochtendbladen gaf een groei te zien van 0,9 procent (totaal 1,5 miljoen exemplaren). Bij de re gionale bladen bleef de oplage na genoeg stabiel (oplage: 2,61 mil joen). Toch zijn alle problemen voor de dagbladen nog lang niet van de baan. De aangekondigde verho ging van het btw-tarief van zes naar zeven procent kan de voor zichtig ingezette groei weer hele maal teniet doen, vreest de NDP. Ook zal de de dagbladpers nadeli ge gevolgen ondervinden van de uitbreiding van de STER-etherre- clame, onder meer door de invoe ring van de zwevende reclame blokken op de TV per 1 januari 1987. In de afgelopen tien jaar is de r ALPHEN/ZWOLLE (ANP) - De nettowinst van uitgever Wolters Sam- bestaan. De dagbladen met een op- dactionele informatie in de dagbla- vorig jaar met 36 procent gestegen tot 30,3 miljoen gulden. De lage boven de 100.000 hebben ge- Filippijnen De investeringen in de Filippij nen zijn in 1986, het eerste jaar van president Corazon Aquino, met 15 procent gedaald. Aquino riep vrij dag de ondernemers van het land op, hun afwachtende houding te la ten varen. In het laatste kwartaal van 1986 bedroeg de economische groei drie procent en volgens rege ringsvoorspellingen kan de econo mie van de Filippijnen dit jaar groeien met zes procent. Peugeot Het Franse automobielconcern Peugeot wil dit jaar nog eens onge veer 2500 banen schrappen wegens de slechte vooruitzichten voor de automarkt. Het gaat om ruim 1800 produktie-arbeiders en 700 andere werknemers. In het afgelopen jaar verdwenen bij Peugeot al 4000 ba- omzet van de groep nam gemeten in de munten van de vestigingslanden met 26 procent toe. Hiervan was 17 procent toe te schrijven aan overne mingen in het buitenland. Ondanks de gedaalde koersen van de dollar en het Britse pond steeg de omzet in guldens uiteindelijk ook nog met 16 procent tot 615 miljoen gulden. Voor het eerst werd meer dan de helft van de omzet, namelijk 51 pro cent, buiten Nederland behaald (Engeland, VS, België en Spanje). In 1985 was het percentage 46 procent. In Nederland waren de bedrijfsresultaten aanzienlijk hoger dan in 1985, vooral door kostendalingen in de school boekensector en de informatieve uitgeverij. Daarnaast vond er een groei plaats in cursussen en opleidingen. middeld een 50 procent hoger dement dan de groep met een opla ge tussen de 40.000 en 100.000. Van de dagbladen met een oplage bene- den de 40.000 werkt een groot aan tal v "ïriiesgevend. In totaal bevin den zich vijftien dagbladen (dat is 30 procent van het totale aantal) in de rode cijfers, zo blijkt uit het NDP-jaarverslag. De oplage van de landelijke dag den aanmerkelijk uitgebreid, aldus de NDP. Het journalistieke pakket nam met ongeveer 15 procent toe, terwijl de advertentiepagina's met hetzelfde percentage daalde. Be droeg het aandeel van de redacties in 1977 nog 54 procent, vorig jaar kwam dat op 62 procent. Bij een gemiddelde omvang van ruim 26 pagina's per dag telde de krant 16 redactionele pagina's en 10 adver tentiepagina's. De Tizio-lamp is een lichtend voorbeeld van het verlichtingsprogramma bij Stoutenbeek. Deze lamp, uitgevoerd als staande of als bureaulamp, is ontworpen door Richard Sapper. Een gracieus staaltje van evenwicht met een moderne luchtige vormgeving. Tizio, een voorbeeld uit de exclusieve collectie halogeenlampen, bij Stoutenbeek. NET N TIKKELTJE EIGENZINNIGER ZAANDAM (ANP)-Ahold wil fors lijke en deeltijdkrachten, bij de gaan uitbreiden in de Verenigde Amerikaanse ketens werken. Staten. Heijn a Bestuursvoorzitter Het is de bedoeling dat BI-LO de t het Zaanse kruideniers- komende driejaar met ongeveer 30 concern zei gisteren tijdens winkels per jaar wordt uitgebreid. toelichting op de jaarcijfers dat de De omzet van de keten zal keus is gevallen op groei i de 1,3 miljard dollar naar 2 mil twee ketens die Ahold al in de Ver- jard dollar gaan. Giant Food zal enigde Staten heeft. In eerdere ja- de komende periode van drie jaar worden gebruikt voor de aankoop Mocht Ahold aan de overkant van de oceaan ondanks haar scep sis toch een interessante overna mekandidaat ontdekken dan zal de onderneming zeker niet nalaten die in te lijven. Per 31 december was er 672 miljoen gulden in kas, ongeveer 400 miljoen kan ging de voorkeur uit koop van bestaande winkels, maar volgens Heijn is het verwerven van een derde keten moeilijk gebleken. In het algemeen zijn zij te duur of zij hebben te weinig vooruitzich- worden uitgebreid met ongeveer van bedrijven. 20 winkels, wat de omzet van 600 T miljoen dollar op 1 miljard dollar J Ollgeren moet brengen. t banen om de hoge werkloosheid, ook onder jon geren, te bestrijden", aldus Heijn. Volgens zijn collega drs. J.J. van Dun gaat het vooral om kaderfunc ties, waarvoor als vooropleiding ongeveer havo- of heao-niveau is vereist. "Wij kunnen er ongeveer 300 plaatsen, veelal om te worden opgeleid tot afdelingschef', aldus Van Dun. VEEMARKT LEIDEN 10 maart SLACHTRUNDEREN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 100, waarvan 20 stieren. Dik- billen, extra kw. 2700-5100 per stuk, stie ren le kw. 8,00-8,60, 2e kw. 7,10-8,00, vaarzen le kw. 6,80-7,60. 2e kw. 5,60- Als oorzaak noemde hq onder 6.80, koeien le kw. 6.50-7,50.2e kw. 5,70- r het feit dat er minder jonge- ®'50, 3e kw. 4,95-5,70, worstkoeien 4.50- ren op de arbeidsmarkt komen i dat zij langer blijven doorstuderen. Van Dun zei niet veel te zien in het aantrekken van oudere werklozen omdat deze vaak werkloos zijn ge worden in sectoren die nauwelijks als vooropleiding voor een be drijfsopleiding bij Ahold kunnen gelden. i prijzen: i redelijk - Volgena Everaert neemt de be- ten- volking in de gebieden waar de ke tens zijn gevestigd (BI-LO in Toerisme Ahold bezit in Amerika op het Noord en Zuid Carolina en Georgia moment twee winkelketens: BI- en Giant Food in Pennsylvania) De bomaanslagen, de kernramp LO, die 160 supermarkten exploi- snel toe. „We zouden al tien BI-LO- teert, en Giant Food Stores met 41 supermarkten. Bij de twee ketens werken in totaal ongeveer 12.000 Met name BI-LO wordt dit jaar fors uitgebreid. Volgens be- den die Ahold in het lopende jaar jongeren aan te trekken. stuurslid drs. P.J. Everaert, die de Amerikaanse poot van Ahold voert, zullen zo'n 20.000 investeert zal ongeveer 100 miljo aan- dollar in de Amerikaanse tak van jaar het bedrijf gestoken. De rest wordt inclusief tijde- in Nederland geïnvesteerd. in Tsjernobyl en de daling van de dollar zijn verantwoordelijk voor de terugloop van het aantal toeris ten in Europa. Dit staat in een rap port van de OESO, een club van 24 industrielanden. Na een groei van het aantal toeristen in 1985 met 9,6 procent stagneerde deze vorig jaar. De OESO verwacht dat dit jaar het toerisme zal herstellen. Benzine De winst van Ahold (onder meer Albert Heyn, Miro) Benzine en diesel worden met in- is .v°rig 3aar gestegen mét '8,1 procent tot ruim 132 gang van morgen respectievelijk m''j°en gulden. De cijfers van Ahold en de Stichting twee en drie cent duurder. De prijs Ahold Internationaal (waarin de Amerikaanse be- voor LPG blijft vooralsnog gelijk, langen zijn ondergebracht) hebben zich vorig jaar De prijsstijging is het gevolg van gunstig ontwikkeld. De gecombineerde cijfers uitge- de ontwikkeling van de internatio- drukt in guldens zijn echter negatief beïnvloed door nale produktnoteringen en de ho- de sterke koersdaling van de dollar ten opzichte van gere dollar. de gulden. De totale omzet van Ahold steeg met 6,9 Heijn klaagde maandag over de problemen die het concern onver- vindt bij het aantrekken van jonge ren. Bij Ahold werken in Neder land ongeveer 22.000 mensen on der 22 jaar. "Wij zijn de grootste particuliere werkgever van jonge ren in Nederland, maar wij hebben grote moeite dit jongerenbestand op peil te houden en te vergroten", marktaandeel te behouden", aldus aldus Heijn. Vooral in het westen Everaert. Van de 500 miljoen gul- i het land valt het niet i „Daar zijn redenen voor, maar we zitten er wel mee. En dat in een tijd dat iedereen de mond vol heeft procent tot 7,3 miljard gulden, terwijl door de Ame rikaanse bedrijven een omzetgroei werd geboekt van 5,6 procent tot 1,7 miljard dollar. Uitsluitend door de lagere dollar daalde de gecombineerde om zet in guldens van f 12,1 miljard naar f 11,4 miljard. De omzet is vorig jaar voor ongeveer f 1,5 miljard nadelig beïnvloed door de lagere omrekeningskoers van de dollar, aldus Ahold. 5,30. Handel gelijk; koeien goed - lager. GEBRUIKSRUNDEREN(gulden per stuk) Aanvoer 268, waarvan 8 graskalveren. Melk- en kalfkoeien le srt 1800-2300, 2e srt 1200-1800, melk- en kalfvaarzen le srt 1850-2300, 2e srt 1200-1850, guste koeien le srt 1850-2350, 2e srt 1100-1850, enterstieren 1500-2300, pinken 950-1600, graskalveren 600-1000. Handel en prijzen: koeien matig - ge lijk; pinken rustig - gelijk; kalveren re delijk - gelijk en enterstieren vlot - ge lijk. NUCHTERE KALVEREN: (gulden per stuk) Aanvoer roodbont 1150. Stierkalf 490- 670, extra kw. 675-800, vaarskalf 325-400. Aanvoer zwartbont 2409. Stierkalf 290- 425, extra kw. 475-575, vaarskalf 150-290. Handel en prijzen: roodbont matig - iets lager; zwartbont rustig - lager. VARKENS: (gulden per kg levend gewicht) Aanvoer slachtvarkens 703. Slacht- varkens 2,55-2,65, zeugen le kw. 2,20- 2,28, 2e kw. 2,10-2,20. Handel en prijzen: rustig - gelijk. SLACHTSCHAPEN- EN LAMME REN: (gulden per kg gesl.gew.) Aanvoer 581. Schapen 4,80-7,00, lam meren (rammen) 9,00-10,75, (ooien) 8,75- 11,00. (gulden per stuk) schapen 170-220, lammeren (rammen) 250-290, (ooien) 190-220. Handel en prijzen: schapen vlug - ge lijk; lammeren vlug - gelijk. GEBRUIKSSCHAPEN-, LAMME REN EN GEITEN: Aanvoer schapen en lammeren 40, geiten 44. Schaap met 2 lammeren 300- 425, bokken en geiten 50-150.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7