VS en bondgenoten eens over controle Proces tegen jazzmusici in Praag begonnen Turkse strafacties tegen Koerden in Syrië gevaarlijk In verband met mogelijk INF akkoord Schade aardbeving Ecuador veel groter Minister Z. Afrika; zwarten in regering DINSDAG 10 MAART 1987 WASHINGTON - Ambtelijke delegaties uit Nederland, België, West-Duitsland, Enge land en Italië zijn het gisteren met Amerikaanse collega's zo goed als eens geworden over de manier waarop een akkoord over middellange-afstandsraketten zou moeten worden gecontroleerd. MEXICO STAD - De omvang van het onheil dat in Ecuador is aange richt door de serie aardbevingen van eind vorige week is aanzienlijk groter dan in eerste instantie werd gedacht. Tientallen dorpen zijn door moddergolven vernietigd. Er zijn honderden doden en duizen den daklozen. door Rob Sprenkels In het rampgebied, ten noord oosten van de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito, drijven lijken en kadavers in de modder. Autobus sen, vrachtwagens en huizen zijn door het natuurgeweld meege sleept. derhalfjaar geleden in Armero, Co lombia, waarbij meer dan 20.000 doden vielen. De zwaarstgetroffen 40 vierkante kilometer in Ecuador waren echter niet al te dicht be woond. De directeur van het ziekenhuis in de nabij gelegen stad Tena had het gisteren over meer dan 300 do den. Waarschijnlijk zal dat aantal de komende dagen nog behoorlijk oplopen. Officiële woordvoerders men en in toppen van bomen. Vliegtuigen zijn begonnen met het droppen van voedselpakketten en medicijnen. Plaatselijke autoriteiten menen dat zo'n 15.000 mensen moeten worden geëvacueerd. Bijna al het water in de streek is vervuild om dat er vanuit de vulkaan Reventa- dor lava in de rivieren is gelopen. weigeren vooralsnog schattingen te doen en wijzen erop dat het rampgebied zo goed als ontoegan kelijk is. Helikopters van het Ecuado riaanse leger waren gisteren druk in de weer om mensen te redden, die, oog in oog met de door de aardbevingen veroorzaakte vloed golven van water en modder, op daken van huizen waren geklom Het natuurgeweld heeft ook ge zorgd voor ernstige beschadigin gen aan de belangrijkste olie-pij plijn van Ecuador, waardoor de olie van het wingebied in het oos ten naar de havenplaats Balao aan de Pacific werd vervoerd. De repa raties zullen minstens vier maan den duren. Colombia is bereid om Ecuador gedurende die periode een nabij liggende pijplijn te laten gebruiken, zodat het land niet alle olie-export hoeft op te schorten. Dat zei een Amerikaanse woord voerder van afloop van het ge sprek, waarvoor die Europese lan den waren uitgenodigd waar in middels al Amerikaanse kruis- of Pershing-raketten staan opgesteld, of volgens plan binnenkort zullen worden geplaatst. door Henk Dam Voor die landen is het van groot belang om te weten, hoe de metho den waarmee een eventuele over eenkomt tussen de VS en de Sow- Israeli's die PLO spraken staan terecht RAMLE (AP) - In Israël begon gis teren het proces tegen vier Israeli's die met vertegenwoordigers van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie (PLO) hebben gesproken. De vier zijn aangeklaagd wegens illegaal contact met guerrillastrijders. De advocaten verzochten de rechtbank de zaak te seponeren, omdat de betreffende wet te vaag en algemeen is. Rechter Avraham Baiser verwierp het verzoek en be paalde dat de hoorzittingen in juni hervat zullen worden. Vorig jaar november sprak een delegatie van 29 Israeli's met een degelatie van 15 PLO-leden in de Roemeense badplaats Costinesti, onder toezicht van de Roemeense regering. Vier delegatieleden, on der wie de leider Latif Dori, zijn door het openbaar ministerie in staat van beschuldiging gesteld om een proefproces uit te lokken over een vorig jaar aangenomen ameh- dement op de wet tegen het terro- Terwijl het proces in Ramle, even ten zuidoosten van Tel Aviv, werd geopend, kwamen buiten 20 linkse activisten, die 'Onderhandel met de PLO' riepen, in botsing met 15 leden van de ultrarechtse Kach- beweging, die 'Weg met verraders die met moordenaars praten' schreeuwden. De Kach-beweging, die wordt geleid door rabbijn Meir Kahane, wil dat alle Arabieren uit Israël worden gezet. jet-Unie over de afschaffing van middellange-afstandswapens zal worden gecontroleerd, er gaan uit- De discussie over controleme thoden is van belang geworden na het aanbod van de Russische par tijleider Gorbatsjov om alle mid dellange-afstandswapens uit Euro pa te verwijderen. De Amerikanen hebben daarop gereageerd met een ontwerp-voor- stel over deze wapens dat in Genè- ve met enig enthousiasme door de Russische ontwapeningsonder handelaars in ontvangst is geno men. Aan dit voorstel ontbreken ideeën omtrent methoden ter con trole van het akkoord. De Amerikaanse regering be raadt zich namelijk nog over de vraag, hoe hard de controlemetho den moeten zijn waarom zal wor den gevraagd. Amerika is in ieder geval voorstander van het recht op wederzijdse inspectie ter plaatse. Dat zou onder meer betekenen, dat de Sowjet-Unie het recht zou krijgen om in die Europese landen waar Amerikaanse middellange-af standswapens geplaatst zijn of bin nenkort worden, inspecties uit te Daarover is gisteren met de vijf betrokken NAVO-partners ge praat. Directeur H. Allen Holmes van het Bureau militair-politieke zaken van het ministerie van bui tenlandse zaken, onder wiens lei ding de Amerikaanse delegatie stond, zei na afloop dat goede voor uitgang is gemaakt. Maar een Amerikaanse woord voerder ging gisteravond verder toen hij zei, dat de Europese lan den het met de Amerikaanse voor stellen eens zijn, en dat een over eenkomst nu binnen handbereik ligt. Verdere gesprekken tussen de Amerikaanse en Europese landen zullen vrijwel zeker niet nodig zijn, aldus deze woordvoerder die voorts zei dat de weg voor de Ame rikanen nu 'bijna open ligt' om de controle-voorstellen in Genève te presenteren. Van Nederlandse zijde werd aan het gesprek deelgenomen door een delegatie onder leiding van direc teur A.J. Ettema van het directo raat Atlantische samenwerking en veiligheidszaken van het ministe rie van buitenlandse zaken. SNEEUWPRET JOHANNESBURG (ANP) - De Zuidafrikaanse minister F. de Klerk meent dat de regerende Na- sionale Partij van blanken in zijn land moet proberen de zwarte meerderheid in de regering op te nemen. De Klerk verklaarde dit vo rige week tijdens een besloten bij eenkomst met leden van zijn partij, zo meldde gisteren het regerings gezinde dagblad Beeld. Volgens minister van onderwijs De Klerk, die beschouwd wordt als een mogelijke opvolger van presi dent Pieter Botha, zullen de plan nen van de regering om zwarten slechts op lokaal niveau of in de zo genaamde thuislanden een stem te geven, niet werken. De zwarten, zo zei hij, „willen een stem op de plek waar zij wonen" en dus niet in de vaak verafgelegen thuislanden. De Klerk meent dat de Nasionale Par tij een manier moet vinden om de ATHENE - Niet alleen in Nederland, ook in Griekenland heerst de win ter. De laagste maart-temperaturen sinds 30 jaar werden gisteren verge zeld van een sneeuwstorm, de zesde in een week tijd. De storm legde het verkeer in de Griekse hoofdstad vrijwel lam, scholen werden gesloten en een groot aantal vliegtuigen bleef aan de grond. Anderzijds bood de sneeuw ook volop gelegenheid voor ijsvermaak. Sneeuwballen gooien hoorde daar uiteraard ook bij. Op de Akropolis. (foto ap> Start voor verkiezingen in Filippijnen MANILLA (AP) - De Filippijnse president Corazon Aquino beëdig de gisteren vier nieuwe kabinetsle den. Ook gaf ze het startsein om de campagne voor de senaatsverkie zingen van 11 mei te beginnen. Daarvoor heeft ze zelf 24 kandida ten aangewezen. Aquino ontkende dat haar eerste secretaris Joker Ar royo zijn ontslag had ingediend, zoals een dagblad in Manilla wist te melden. Vier ministers legden de eed af. De voormalige procureur-generaal Sedfrey Ordonez is minister van justitie geworden, Carlos Domingo kreeg de landbouwportefeuille, Fulcencio Factoran werd minister van natuurlijke hulpbronnen en Ramon Diaz werd lid van de com missie voor behoorlijk bestuur. De nieuwe kabinetsleden zijn in de plaats gekomen van een aantal van de acht die ontslag hadden ge nomen om te kunnen deelnemen aan de verkiezingen voor de se naat. De opvolgers van de minister voor landbouwhervormingen He- herson Alvarez en begrotingsminis ter Alberto Romulo worden later deze week bekend gemaakt. Linkse en rechtse politieke groe peringen maakten zondag hun kandidaten bekend voor de se naatsverkiezingen. De rechtse coa litie 'Het Grote Bondgenootschap voor de Democratie' heeft de voor malige minister van defensie Juan Ponce Enrile op de kandidatenlijst geplaatst. De linkse Partido ng Bay an (Volkspartij) heeft zeven kandida ten bekend gemaakt onder wie Ber- nape Buscayno, de leider van de communistische opstandelingen die in 1978 gevangen wérd geno men. Buscayno is vorig jaar door Aquino vrijgelaten en zegt dat hij niet meer tot de communistische partij behoort. DEN HAAG (GPD) -In de Tsjecho- slowaakse hoofdstad Praag staan vandaag zeven musici terecht, al len leden van de Jazzsectie van de muzikanten vakbond. Officieel worden zij beschuldigd van econo mische delicten, zoals ontduiking van belasting en het illegaal orga niseren van concerten. Maar Tsje chische dissidenten en familiele den van de musici zijn ervan over tuigd dat de autoriteiten de zeven willen straffen voor oppositionele activiteiten zoals het uitgeven van nieuwsbrieven en boeken van ver bannen Tsjechische schrijvers. Sinds haar oprichting in 1971 groeide de Jazz-sectie, onder lei- Andreotti wqrdt formateur ROME (AP) - De christendemocra tische minister van buitenlandse zaken Andreotti is gisteren door president Cossiga aangewezen als formateur voor een nieuw kabinet. De regering van de socialist Craxi struikelde vorige week over de in terne verdeeldheid tussen de vijf regeringspartijen. De socialisten hebben inmiddels al laten weten dat ze Andreotti onder geen beding als opvolger van Craxi zullen aan vaarden. De christen-democraten hebben daarentegen gezegd dat ze alleen Andreotti als nieuwe pre mier aanvaarden. Daarmee zijn de kansen dat And reotti slaagt klein, want in Italië wordt de formateur ook premier. De 68-jarige Andreotti, die al vijf maal premier was, kondigde aan dat hij zal proberen de oude coali tie weer bij elkaar te krijgen, om de resterende tijd te vullen tot de ver kiezingen van 1988. ding van de thans 49-jarige voorzit ter Karei Srp, hoofdverdachte tij dens het proces, uit tot een popu laire vereniging met ruim 7000 le den. Vooral op de westerse jazz- en popmuziek georiënteerde jongeren vonden in de jazzsectie een (sub cultureel verzamelpunt. Srp en de zijnen kunnen, wan neer zij schuldig worden bevon den, rekenen op gevangenisstraf fen tot maximaal acht jaar. De Jazz-sectie was tot 1979 een onder deel van de officiële muzikanten vakbond. Omdat de Tsjechische perswet culturele verenigingen aanzienlijk meer publikatie vrij heid toestaat dan bijvoorbeeld dag bladen, kon de sectie ongecensu reerd publiceren. Dat was de auto riteiten uiteraard een doorn in het oog. Een geruisloos optreden tegen de sectie was echter onmogelijk, omdat Srp en de zijnen de banden met het buitenland stevig hadden aangehaald, onder meer door zich aan te sluiten bij de aan Unesco ge lieerde Internationale Jazz Federa tie. Het Husak-bewind besloot in 1979 de officiële vakbond van mu sici op te heffen en verbood de jazzsectie in 1981. Twee jaar later werd met goedkeuring van de au toriteiten de „Jazz Society" opge richt, maar deze haalde bij lange na niet de populariteit van de Jazz sectie. De Nicaraguaanse rebellenleider Arturo Cruz is afgetreden als lid van de leiding van de Verenigde Nicaraguaanse Oppositie. Cruz stond vorige maand al op het punt op te stappen, maar bleef toen hem werd verzekerd dat er democrati sche hervormingen in de rebellen beweging zouden worden doorge voerd. Cruz zou genoeg hebben van de „hele mentaliteit" van de contra's. zwarten in de landelijke regering op te nemen, zonder dat zij de blan ken zullen overheersen. De uitlatingen van De Klerk ko men op een moment dat de Nasio nale Partij, die zich opmaakt voor de verkiezingen voor blanken van 6 mei, intern grote meningsver schillen kent. Zo traden dit week einde drie prominente leden van de NP uit de partij. Zij zullen als onafhankelijken aan de verkiezin gen deelnemen. Zij brachten giste ren een gezamenlijk manifest uit. In dit manifest wordt opgeroepen tot de intrekking van alle discrimi nerende wetten en restricties voor zwarten in de politiek en de media. De drie betrokken kandidaten zijn Denis Worrall, die verleden maand aftrad als ambassadeur voor Zuid-Afrika in Groot-Brittan- nië; Wynand Malan, een politicus uit Transvaal; en Esther Latigan, een zakenvrouw uit de Kaappro- Inmiddels hebben de vier pro vinciale leiders van de Nationale Partij een voorlopige reactie op het manifest naar buiten gebracht. „De verklaring lijkt een vreemde mengeling van bestaand regerings beleid en de kritiek die door de Progressieve Federale Partij op dit beleid wordt geuit; voorts bevat de verklaring een aantal foute inter pretaties van wat de regering heeft beoogd met de noodtoestand en haar beleid in het algemeen", aldus deze reactie. Voorts deed de veiligheidspolitie gisteren een inval gedaan in de bu relen van het Steuncomité voor Ouders van Gedetineerden (DPSC) in het centrum van Johannesburg. Filmmateriaal van een buitenland se persfotograaf en een televisie cameraman werd in beslag geno men, hetgeen overigens door een woordvoerder van de politie werd ontkend. Politiecommissaris Johan Coet- zee zei zaterdag dat hij opdracht had gegeven tot een onderzoek naar door het DPSC gemeld poli- tiegeweld tegen jeugdige gedeti neerde zwarten. Het comité zou om die reden worden gevraagd om ge detailleerde informatie, aldus Coetzee. Ontslag De Belgische miniter van onder wijs voor Wallonië, André Dam- seaux, trad gisteren af uit protest tegen het bezuinigingsbeleid van de regering. Hij werd onmiddellijk vervangen door zijn conservatieve partijgenoot Antoine Duquesne. Damseaux vond de bezuinigingen op zijn departement te ver gaan. Er wordt niet verwacht dat het ver trek van Damseaux gevolgen zal hebben voor de coalitie. Arrestatie In Brussel is een 41-jarige Neder lander gearresteerd die chemica liën zou hebben geleverd aan Ame rikaanse fabrikanten van amfeta minen. De Nederlander verbleef zonder vast adres in België. Hij werd vrijdag aangehouden in een café aan het Grand'Place. De Ame rikaanse autoriteiten hadden een internationaal arrestatiebevel te gen hem uitgevaardigd. Aanslag Na een mislukte aanslag op het huis van de Parijse loco-burge meester Jean Tiberi, in de nacht van zondag op maandag, zijn in Pa rijs drie mannen gearresteerd. Bij de eerste verhoren beweerde een van hen lid te zijn vari de extreem linkse Franse terreurorganisatie Action Directe. ISTANBOEL (GPD) - Een Koerdi sche aanval, zaterdag op een dorp bij de Syrische grens waarbij acht slachtoffers vielen, onder wie zes kinderen, heeft in Turkije nog gro tere opschudding veroorzaakt dan die van twee weken eerder. Deze had niet ver van de Iraakse grens plaats en kostte toen aan drie dorpsbewakers en elf anderen, on der wie ook weer kinderen het le- door Frans van Hasselt ven. Dat komt doordat de grens met Syrië, die door de vlakte loopt, geacht werd de laatste jaren on- doorkoombaar te zijn versterkt, terwijl die met Irak door een zo hoog berglandschap loopt dat bar ricadering vooralsnog een geogra fische onmogelijkheid is. De Syrische ambassadeur in An kara werd gisteren ontboden' en hem werd met klem te verstaan ge geven dat Syrië verantwoording draagt voor de verhindering van verdere incidenten van deze aard. Dat ook de Syrische grens niet wa terdicht was bleek overigens al in december vorig jaar toen Ameri kaanse radarinstallaties boven de Zuidoost-Turkse stad Mardin het doelwit werden van Koerdische ra ketten, waarschijnlijk vanuit Syrië afgevuurd. Met Syrië bestaat niet, zoals met Irak, een overeenkomst waarbij Turkse strijdkrachten twintig kilometer het andere land kunnen binnenvallen bij de vervol ging van Koerdische guerrilla's. Vorige week werd een bomaanval op Koerdische doelen in Irak ver richt door dertig Turkse vliegtui gen. Iran heeft hierop scherpe kritiek gegeven. Ook oud-premier Ecevit en vele anderen van sociaal-demo cratische oppositie hebben ge waarschuwd dat zulke operaties te gen Irak gevaarlijk zijn omdat ze de eerste stappen zouden kunnen vormen op de weg naar Turkse in terventie in de Golfoorlog ten na dele van Iran, iets waartoe Turkije van westerse zijde zou kunnen worden uitgelokt. De sociaal-de mocratische oppositie heeft trou wens indertijd ook de oprichting van het instituut van de dorpsmili tie scherp bekritiseerd. Dergelijke strafacties tegen Sy- risch gebied echter, waarmee de Turkse minister van binnenlandse zaken Akboeloet gisteren in Mar din bijna vrijwel openlijk dreigde, zouden eerst recht onoverzienbare gevolgen kunnen hebben. Er be staan tussen Turkije en Syrië na melijk nog wel heel wat meer wrij vingspunten. De Koerdische activiteiten „drei gen al met al voor Ankara een nachtmerrie te worden. Vooral bij de nadering van het Nevroz-feest, het Koerdische nieuwjaar van 21 maart. Vorig jaar op deze datum begonnen de Koerdische aansla gen op de gehate instelling van de dorpsbewakers, maar dit jaar wordt rekening gehouden met de mogelijkheid dat de Koerden ook in de grote steden van West-Tur- kije zullen toeslaan. Maart zit trouwens vol herden kingen van dingen die de Turken de Koerden hebben aangedaan, onder andere de onderdrukking van de opstand in Dersim in 1937. De naam van de provincie Dersim werd daarna veranderd in Toence- li. En het is in deze, veel meer in het binnenland gelegen provincie, waar nu sprake is van grootscheep se bevolkingsverplaatsingen, waarbij honderden kleinere dor pen tot tientallen grotere nederzet tingen worden samengevoegd. "Ik zei nog: als Oud Kampen ooit's met een Java sigaar komt, zul je wat zien" Lange senoritas 10 stuks 6.50, Semi-uiilde panatella 10 stuks 5,50, Cigarillo 20 stuks 8,80. Ook in cederhouten kisten. Dan kun je d'r donder op zeggen dat het een sukses wordt. En nu is er dus die nieuwe Glorie van Tava. Ik heb nog nooit zo'n prachtig helder-rijp dekblad gezien! In drie weken tijd had ik al vijftien Wanten die van hun gewone merk op Glorie van Java zijn overgestapt. Dan is er iets dat de mensen aanspreekt. Voor ons geen wonder, want die Karei van Susante van Oud Kampen verstaat z'n vak. Geniet ervan in alle rust, zou ik zeggen. Glorie van Java is er in lange senoritas, in cigarillo en slanke semi-wilde. Te krijgen bij mij, Bijsmans in Heerlen, en alle andere sigarenspeciaalzaken in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5