'Met respect voor de doden, het is nu een bergingsactie' Veel emoties rond rouwdienst voor slachtoffers ramp Achtergrond 9Gelijke behandeling zonder uitzonderingen België revancheert zich na kater Heizel-drama PAGINA 2 DINSDAG 10 MAART 1987 ZEEBRUGGE - De emoties beginnen alweer plaats te ma ken voor de zakelijkheid. In Zeebrugge doet weinig nog herinneren aan de dramatische gebeurtenissen van het af gelopen weekeinde. Alsof er geen ramp heeft plaatsgevon den, wordt het werk in de haven, zoals na elk weekeinde, weer normaal hervat. Veerboten vertrekken ook gewoon of komen aan. Trouwens, de diensten van de pendelboten zijn, met uitzondering van de Herald of Free Enterprise, toch al nauwelijks ontregeld geweest. door Weert Schenk Helemaal normaal is het leven tuurlijk nog niet. Volgens dewerker v jakkeren de veerboten iets minder de bocht in de haven om. Ramp toeristen uit Nederland en België vertoonden zich ook gisteren in het havenplaatsje. Met verrekijkers proberen ze de vage contouren van de romp van het schip te zien, dat kilometers uit de kust ligt. Ook rijden er nog verslaggevers rond, herkenbaar aan de dure au to's met namen van radio- en tele visiestations. Maar er is opvallend weinig belangstelling voor het Ge meenschapshuis van Zeebrugge waar nog steeds ontroostbare na bestaanden van de slachtoffers van de gekapseisde veerboot arriveren om hun mogelijk reeds geborgen geliefden te identificeren. Een rouwdienst, vooral bezocht door autoriteiten, krijgt iets meer aan dacht. Maar het menselijke verhaal is geschreven en ligt vanavond op de stapel oude kranten. Oud nieuws. Het gaat nu om de berging van het rampschip, het gif aan boord, de oorzaak van het kapseizen en de schadevergoedingen. "Het was een spectaculaire reddingsactie" .zegt Mark Claus, hoofd van het Belgi sche Loodswezen, „maar met alle respect voor de doden, het is nu een bergingsactie. Daarbij liggen de prioriteiten anders". scheepsagent Onduidelijkheid In het schip bevinden zich nog 81 doden. De Nederlandse ber gingsmaatschappij Smit-Tak denkt dat afhankelijk van de weersomstandigheden het nog minstens twee weken kan duren alvorens de lijken zijn geborgen. Eerst moet de boot van Townsend and Torensen (TT) worden recht getrokken, zodat de duikers geen groot gevaar lopen. Daarvoor zijn twee trekbakken onderweg van Rotterdam. Het is nog onzeker of er heipalen in de kleibodem moet worden gestampt om deze mon stervaartuigen te verankeren. Het is niet het enige waarover onduidelijkheid bestaat. Vrijwel niets staat vast. Persvoorlichting komt vermoedelijk niet voor in het rampenplan van Zeebrugge, dat na de ondergang van de Herald of Free Enterprise zo voortreffelijk functioneerde. Voor de ongeveer 400 verslaggevers was zaterdag en zondag in het crisiscentrum slechts een telefoon beschikbaar, ir het buitenland kon De boegdeur van de gekapseisde Herald of Free Enterprise is door dui kers inmiddels afgsloten met een net om te voorkomen dat vaten met che micaliën in zee terecht komen (foto anp> De 'Vereniging voor theologie en maatschappij' (in 1983 opge richt om het theologisch 'tegenge luid' te versterken) pleit in een verklaring voor een 'goede wet Gelijke Behandeling zonder uit zonderingsgevallen'. Die verkla ring kwam na een congres van de vereniging het afgelopen week einde in Utrecht. 'Theologie en maatschappij' betreurt het, dat het niet tot een veroordeling van kardinaal Si- monis is gekomen. "Blijkbaar worden hoogwaardigheidsbekle ders van de Rooms-Katholieke Kerk nog steeds gezien als verte genwoordigers van 'de' kerk. Zo gezien is het al een hele vooruit gang dat een aartsbisschop als gewoon burger voor het gerecht wordt gedaagd wanneer hij maatschappelijk onaanvaardba re uitspraken over homoseksue len en vrouwen doet". Het is voor 'Theologie en maat schappij' de vraag of iemand die onderworpenheid preekt het recht heeft zich als vertegen woordiger van de christenheid op te werpen. "Feministische theologes, die soms anoniem worden geciteerd, homoseksue len, die als een gevaar voor de sa menleving worden gezien, en theologiedocenten, die onge schikt heten om aan priesterstu denten les te geven, zij ontzeg Progressieve theologen gen iemand als Simonis het recht om zo namens en over hen te spreken". 'Theologie en maatschappij' denkt bij het begrip 'kerk' niet aan een met goddelijk gezag be kleed instituut, maar aan een ge meenschap zonder pretenties en hoogwaardigheid. "Een gemeen schap die werkt aan een ander bestel dan de onrechtvaardige maatschappij, die als enige rea listische mogelijkheid wordt aangeprezen". T. en M. bundelt voorstanders van een 'maatschappelijk be trokken, progressieve theologie'. Sinds 1984 heeft de sociale aca demie 'De Horst' in Driebergen een opleiding 'theologie en maat schappij'. Het initiatief daartoe is van deze vereniging uitgegaan. Studentenpastores. Drs. P. van Middelaar, studentenpastor in Wageningen, is gisteren geko zen tot voorzitter van het 'Lande lijk beraad van rooms-katholieke studentenpastores'. Hij volgt B. Vredebregt uit Rotterdam op, die zeven jaar voorzitter is ge weest. Tweede voorzitter werd drs. H. van Kreukelen, studen tenpastor in Leiden. Bij dit beraad zijn alle ruim twintig rooms-katholieke pas tores voor de universiteiten aangesloten. Ze zijn betrokken bij liturgische diensten, leer huizen. catechesegroepen en ge- sprekskringen rond geloof en wetenschap. Daarnaast steken zij veel tijd in persoonlijk be zoek. Boekje De Leidse christelijke gere formeerde predikant G. C. den Hertog is een van de drie schrij vers van het boekje 'Met elkaar verbonden' (98 bladzijden) dat bij J. H. Kok in Kampen is uitge komen. De anderen zijn de predi kanten G. L. Born en W. Steen bergen. In 1985 behoorden zü tot de on geveer twintig ondertekenaars van de brochure 'Verder in ver trouwen', waarover binnen deze kerk breed is gediscussieerd. De drie predikanten werken in het nu verschenen boeKje hun ge dachten over enkele zaken die ook in de brochure een rol speel den nader uit» Zij doen dat geheel pe rsoon lijk. Hoewel ze alle drie lid zijn van de 'studie- en bezinnings- groep van christelijke gerefor meerde predikanten en theolo gen', is het boekje geen publika- tie namens die kring. De schrijvers stellen vast, dat in het theologisch denken van vandaag de papieren van de ge reformeerde belijdenis niet hoog genoteerd staan. Men ziet die als een document uit het verleden, waarmee de kerk van nu haar ge loof niet meer belijden kan. An deren blijven, uit reactie daarop, trouw aan die belijdenis door haar te handhaven als een vrij wel onaantastbare grondslag van een tijdloze theologie. Het één noch het ander doet recht aan het eigen karakter van de belijdenis en de opdracht van de theologie, zeggen de drie pre dikanten. Zij willen duidelijk maken, dat de belijdenis van be tekenis was in de geschiedenis toén en daér, maar dat ze zó ook van kritische en fundamentele betekenis is voor kerk en theolo gie van vandaag. De eenheid staat ook binnen de Christelijke Gereformeerde Kerken (uit 1834) onder grote druk. Juist daarom willen de schrijvers rekenschap geven van hun denken over wat samen bindt. Steenbergen maakt in zijn opstel notities bij het 'belijden' en de 'belijdenis' in het Nieuwe Testament, Den Hertog schrijft over de tijdbetrokkenheid van Schrift, belijdenis en theologie, en Born belicht de structuur van het gebod en de draagkracht van de gehoorzaamheid. De Leidse predikant Den Her tog komt aan het slot van zijn bij drage tot de conclusie dat de tijd betrokkenheid van Woord, belij denis en theologie een deugd is "wanneer en voorzover wij daar in leven van Gods tijdbetrokken heid". De schrijvers hebben hun boekje (f 14,90) opgedragen aan professor dr. B. J. Oosterhoff (die kort geleden in Apeldoorn af scheid nam). "Die heeft ons ge Moker Morgenavond, woensdag, van 7 uur tot half 8 verzorgt Mo ker (Media Overleg van Kerken in Rijnland) weer een radiopro gramma op de kabel, 88.1 FM. Vier punten: de tentoonstelling 'Met de dood voor ogen' in de Leidse 'Lakenhal', de 'biddag voor gewas en arbeid' (een ge sprek met de Valkenburgse pre dikant dr. Vermeulen), het pasto rale werk van theologische stu denten in de nieuwe wijk 'Ste venshof in Leiden, en een ge sprek met Joke Vermeulen, pas toraal assistente in de Lisser Ma- ria-parochie. Overleden. In Wassenaar is, 68 jaar oud, de heer D. J. Bruijn overleden. Hij was een bekend man inde Vergadering van Gëlo- vigen, de Maranatha- en evange lische beweging. In Leiden begon hij in 1974 met de series lezingen die nog steeds in de Lokhorstkerk wor den gehouden. Vele heeft hij er zelf verzorgd, zoals hij ook tal van spreekbeurten vervulde voor de radio (EO, waarvan hij bestuurslid was) en de Vergade ring van Gelovigen. De begrafenis is morgen om half 4 op Nieuw Eik en Duinen aan de Kamperfoeliestraat in Den Haag, na een dienst in het lokaal van de Vergadering aan de Dunne Bierkade 15a die om 2 uur begint. Overleden. In Katwijk aan Zee is op 81-jarige leeftijd de her vormde predikant W. Oost overleden. Van 1944 tot 1947 werkte hij in Katwijk aan den Rijn. Daar wordt hij donderdag begraven, na een dienst om 11 uur in de Dorpskerk. Christelijke Gereformeerde Kerken: beroepen te Enschede A. de Snoo Harderwijk. Ondanks de ramp gaan de veerdiensten van rederij Townsend Thoresen gewoon door. Op de foto verlaat veerboot de haven van Zeebrugge in de vroege ochtendmist. Aan de achterkant is duidelijk te i het schip nog omhoog staat (f0to anp> ZEEBRUGGE (AP) - Overlevenden en familieleden van slachtoffers van ,de omgeslagen Britse veerboot Herald of Free Enterprise hebben giste ren een oecumenische rouwdienst in Zeebrugge bijgewoond. Bij de veer boot, die met de bakboordzijde op een zandbank ligt, bereidden bergers zich intussen voor op het lichten van de boot, waardoor de tientallen lijken geborgen kunnen worden die nog aan boord van het schip zijn. Gisteravond is een begin gemaakt met de repatriëring van de Britse do den naar Dover. De lijken lagen in rijen kisten in een provisorisch ingericht mortuarium in een sporthal in Zeebrugge. De eerste identificatie was verricht op de marinebases bij de haven. Gisteren kwamen nog meer familieleden aan om hun verwanten te identificeren. De Vlaamse gouverneur Vanneste zei dat tot nog toe 26 van de geborgen lijken waren geïdentificeerd en dat overwogen werd een lijst vrij te geven met de namen van de slachtoffers wier identiteit vast staat. Als alle 81 mensen die nu nog vermist worden, inderdaad de dood dat de bebben gevonden, heeft de ramp aan 134 mensen het leven gekost, de hoogste tol die een scheepsramp in Het Kanaal sinds de oorlog heeft worden gebeld. Gisteren werd een dieptepunt bereikt. De autoriteiten besloten onverwachts de deuren van het centrum voor de media te sluiten. Aan de poort staat een be waker, die de verslaggevers terug stuurt. Hij zegt niet te weten waar informatie kan worden verzameld. Een van de grote vragen blijft: wat voor gif zit er nog in het wrak? De stoffen oplosbaar lood, tolueen en cyanide zijn zeker aanwezig. Maar hoe staat het met het uiterst giftige dioxine, dat in zeer kleine hoeveelheden dood en verderf kan De Belgische staatssecretaris van leefmilieu zegt: geen dioxine. De Nederlandse Rijkswaterstaat gelooft dat niet helemaal. Smit-Tak zei eerst: wel dioxine en daarom geen duikers in het wrak. Vervol gens wilde de berger de eerste me dedeling bevestigen noch ontken nen en werd verwezen naar de woordvoerder van TT. Deze ver wijst weer naar de mededeling van de Belgische autoriteiten. Tot slot zegt een Smit-Tak-woordvoerder op het NOS-journaal toch ernstig rekening met de aanwezigheid van dioxine te houden. De Belgen zijn zo gesloten als een pot. Ook informeel beroepen ze zich op hun zwijgplicht. Vrijwel iedereen beroept zich op een zwijg plicht. Ook al wordt hem vanwege zijn deskundigheid op een bepaald gebied zijn persoonlijke mening gevraagd. Iedereen is bang later Belachelijk In dit opzicht maakt de kapitein van de cutterzuiger Sanderus zich het meest belachelijk, 's Morgens is hij nog op zee en geeft via de ma rifoon nog bereidwillig een verslag van zijn optreden na het kapseizen van de TT-boot. Hij is de enige oog getuige van het ongeluk geweest. Van hem kwam dan ook het alarm. Hij vertelt dat hij vrijdag om 19.35 uur zat te eten. Zijn schip vaart in de vaargeul bij Zeebrugge, 1200 meter voor de veerboot. De eerste stuurman, die de wacht heeft, ziet achter zich de ferry een vreemde manoevre maken. Aan de lichten te zien licht de veerboot dwars in de vaargeul en koerst ver moedelijk noordwaarts. De stuurman waarschuwt de ka pitein over het vreemde gedrag van de veerboot. Deze loopt met een de trappen op, 15 treden. De stuurman geeft hem de verrekijker en zegt: ik kan de lichtjes nog zien. De kapitein ziet niets meer. De ramp moet zich in 30 seconden hebben voltrokken. Over de marifoon maakt de kapi tein de afspraak om later op de dag aan wal verder te praten. Maar ken nelijk ontstaat er paniek, doordat andere schepen het gesprek heb ben kunnen volgen. De rederij wei gert verder contact te leggen met de kapitein. In de haven komt ook meteen iemand van het kantoor om de verslaggever de toegang tot het schip te ontzeggen. "De autoriteiten laten zich niet uit over de mogelijke de oorzaak van de ramp. Ze verwijzen naar drie onderzoekscommissies, een Britse, een Belgische en een van TT. Het is duidelijk dat de openstaande deu ren van de veerboot mede-oorzaak zijn geweest. Maar zeker niet de hoofdoorzaak, want het was mooi weer en de zee spiegelglad. Het gespeculeer neemt steeds grotere vormen aan. Waarom ligt het schip 600 meter buiten de vaar geul en ligt het met de steven rich ting Zeebrugge, vanwaar het kort tevoren vertrok? Is de Herald uit het roer gelopen, of zijn er fouten gemaakt, want waarom koerste het schip de verkeerde richting op? Gebeurde er iets tijdens het ver pompen van ballastwater. Waar om? Het antwoord zal voorlopig niet van de autoriteiten in Zee brugge komen. In de St. Donaas Kerk, 400 meter van het provisorische mortuarium, woonden zo'n 50 overlevenden en familieleden van slachtoffers een korte rouwdienst bij, die werd opgedragen door de Anglicaanse bisschop van Dover, Richard Third, en de katholieke bisschop van Brugge, Roger Vanghelune. De Anglicaanse bisschop zei dat het een eenvoudige, maar zeer emotionele dienst was geweest. Journalisten en fotografen werden niet in de kerk toegelaten. Toen de mensen die de dienst hadden bijgewoond, naar buiten kwamen, ontstond even een duw- en trekpartij met de politie. "Jullie zouden je moeten schamen," zei een politieman tegen fotografen. Een journalist die wel in de kerk aanwezig was, vertelde dat de emoties sommige familieleden te machtig werden. Een vrouw zeeg snikkend ineen en moest door mede werkers van het Rode Kruis uit de kerk worden geholpen. De 7.951 ton metende veerboot lag gisteren nog steeds op een zandbank even buiten de pieren van de haven van Zeebrugge met in de nabijheid de enorme kranen van de bergingsmaatschappij Smït Tak. Van een sleep boot konden journalisten zien dat over de boeg en de achtersteven van de boot netten waren gespannen om te voorkomen dat voorwerpen uit het schip dreven. Smit Tak heeft verklaard dat het waarschijnlijk enkele weken zal duren voor de boot is gelicht en naar de haven gesleept. Peter Ford, de directeur van Townsend Thoresen, zei dat het lichten van de boot waarschijnlijk de snelste methode is om de lijken te bergen. Gisteren waren duikers in de boot nog steeds op zoek naar lijken, al was er weinig kans dat die nog gevonden zouden worden zonder onverant woorde risico's te nemen. Het werk van de duikers wordt bovendien bemoeilijkt doordat sommige lijken bedolven liggen onder stukken van de lading. BRUSSEL (GPD) - Vrijdagavond, rond elf uur. In het havengebouw van Zeebrugge staan de Belgische premier Wilfried Martens en de Westvlaamse gouverneur Olivier Vanneste voor het eerst de pers te woord. Drie uur eerder verging de Herald of Free Enterprise en de journalisten willen de feiten. De gouverneur, verantwoorde lijk voor de coördinatie van de rampenbestrijding, begint met uit een te zetten dat de boot is gekap seisd, dat er zeker 200 mensen ge red zijn die zijn overgebracht naar ziekenhuizen en opvangcentra in de omgeving en dat het rampen plan uitstekend heeft gewerkt. Dan volgt een uiteenzetting over dat rampenplan. Dat er na een kwartier reeds een actiecentrum was, dat binnen een half uur al der tig ziekenwagens aanwezig waren. Pas na tien minuten wordt, bijna terloops, medegedeeld dat er in middels zes doden zijn geteld. Zaterdagmiddag geven Martens en zijn overgevlogen Britse collega Margaret Thatcher een persconfe rentie. Alvorens te komen tot werkelijke informatie roemt Mar tens de reddingsdiensten en zegt hoe belangrijk hfj het wel heeft ge vonden om hier persoonlijk aan wezig te zijn. Het werd bijna een vertrouwd beeld: persconferenties waarbij de politici zich welhaast verdrongen om op de tv te komen. De grote persconferentie van vrijdagnacht begon met het verzoek aan de jour- nalisten om de eerste rijen stoelen in het zaaltje vrij te maken voor de hoge heren. Gedurende het hele weekeinde werd door de autoriteiten bena drukt dat het rampenplan zo goed had gewerkt. De Belgische kranten staken gisteren niet onder stoelen of banken dat België internatio naal een goed figuur heeft gesla gen, hoe raar dat bij zo'n ramp ook klinkt. "Rampenplan trotseert Hei- zel-kater", schrijft de Gazet van Antwerpen. Het Heizel-drama heeft de Bel gen kennelijk met een groot min derwaardigheidscomplex opgeza deld. Een nieuwe ramp was nodig om hen daar van te verlossen. De trots van de autoriteiten, hoe mis- wel verklaarbaar.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 2