Hennv Oni: Henny Orri: 'Ik ben altijd een wat eigenzinnige vrouw geweest' PODIUMBLIK Veertig iaar aan het toneel Componisten zeggen vertrouwen in Donemus - directeur op DINSDAG 10 MAART 1987 KUNST PAGINA 19 Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN - Toneel, cabaret, pop pentheater en de muziekgroep Flairck in de Leidse Schouw burg, een filmweek in het LAK- theater, een jongerenproduktie in de Waag en een nieuwe Impe- rium-produktie in het Microthea ter. Volop keus derhalve deze week. Paul de Leeuw met zijn eerste (solo) programma, woensdag avond in de Leidse Schouw burg. (foto Clemens Rikken) Lichte lunch De theaterweek begint met 'Een lichte lunch' morgenmiddag als lunchvoorstelling in de Leidse Schouwburg. Het stuk is geschre ven door Peter van Straaten en wordt onder regie van Peter Ro mer gespeeld door de Centrum acteurs Ben Hulsman, Ingeborg Elzevier en Lettie Oosthoek. In deze eenakter halen twee zusjes van middelbare leeftijd tijdens een met veel drank overgoten lunch in een restaurant van bete re klasse herinneringen op en raakt de ober ongewild in de con fidenties van beide dames be trokken. De voorstelling duurt ongeveer drie kwartier. Aan vang 12.45 uur. Paul de'Leeuw 'Een nieuw humoristisch feno meen', 'Een ongehoord komisch talent', 'Een onmiskenbare thea terpersoonlijkheid'. Deze vleien de karakteristieken kreeg de jon ge, aankomende cabaretier Paul de Leeuw van een aantal recen senten mee na vorig jaar zijn programma 'Stel moeder niet te leur' in diverse theaters te hebben gebracht. Het betreft hier het eer ste soloprogramma van Paul de Leeuw, die in 1983 op het Came- retten-festival in Delft de per soonlijkheidsprijs alsmede de re gie- en begeleidingsprijs won. Paul de Leeuw schrijft zijn eigen teksten en zijn eigen muziek. De titel van zijn programma is niet toevallig; de moederfiguur is de rode draad, die door de gehele voorstelling loopt. Een voorstel ling, die de komiek, zoals Paul de Leeuw door sommigen wordt ge noemd, de gelegenheid biedt om diverse personages op het po dium te zetten. Personages zoals Oom Bob en Tante Annie alsme de Tante Tilly. Men kan ze mor genavond aanschouwen in het theater aan de Oude Vest. Aan vang 20.15 uur. Poppentheater The Stuffed Puppet Theatre komt na lange tijd weer naar Leiden. De groep van Neville Tranter treedt donderdagavond in de schouwburg op met twee nieuwe produkties, 'Manipula tor' en 'Underdog', die samen een tweeluik vormen over het thema 'macht en onmacht'. In 'Manipu lator' wordt dit thema op speelse, cartoon-achtige wijze gebracht aan de hand van de machtsstrijd tuisen poppen en poppenspeler. In 'Underdog' wordt het publiek op een dramatische manier, zo laat de programmatoelichting weten, meegesleurd in de beklem ming van de onderliggende par tij. Neville Tranter is een Australi sche poppenspeler, die zich aan het eind van de jaren zeventig in Nederland vestigde nadat hij had deelgenomen aan het Festi val of Fools in Amsterdam. Sindsdien heeft zijn Stuffed Pup pet Theatre een bekende klank in binnen- en buitenland. Aanvang 20.15 uur. Agnes van God Linda van Dyck, Henny Orri en Marie-Louise Stheins beklim men zaterdagavond opnieuw het podium van de Leidse Schouw burg. Ze geven er een herhaling van 'Agnes van God'. Om het ge heugen even op te frissen: Linda van Dyck speelt in dit stuk een psychiater, wier opdracht het is om de jonge non Agnes in het kloosterna de vondst van een le venloos kind, te onderzoeken. De- Henny Orri (rechts) en Linda van Dyck in 'Agnes dagavond in de Leidse Schouwburg. Dawn Mastin in 'Enrico', zon dagmiddag in het LAK-theater. (foto Clemens Boon) ze Agnes heeft klaarblijkelijk een baby gebaard, die meteen na de geboorte is gedood. Tijdens de be handeling door de psychiater ko men flarden van herinnerigen bij Agnes. die aanvankelijk van niets lijkt te weten, terug. Eén grote analyserende terugblik va.n de psychiater vormt het uit gangspunt voor dit stuk, waarin drie vrouwen te biecht gaan. En waarin dus veel wordt gepraat. Aanvang 20.15 uur. (Elders op deze pagina een interview met Henny Orri, die binnenkort 40 jaar aan het toneel is). Concert Flairck Het aparte -de formule is overi gens ook alweer tien jaar oud- ge luid van Flairck klinkt volgende week dinsdagavond in de Leidse Schouwburg. Een theaterconcert dat met 'Magic Music' als motto wordt gegeven en waaruit de be langstelling van de groepsleden voor magie in het algemeen en goochelen in het bijzonder zou moeten blijken. Deze belangstel ling zal op een verrassende wijze in de voorstelling worden gepre senteerd, zo belooft de program matoelichting. Verrassend of niet, Flairck musiceert nog steeds virtuoos. Zoals te horen is bij het beluisteren van de lp 'Sleight of Hand', waarvan een deel van de muziek bij de samenstelling van het programma is gebruikt en welke titel staat voor de vinger vlugheid in de goochelwereld. Overigens: Peter Weekers (dwarsfluit en panfluit) maakt weer deel uit van de groep. Aan vang 20.15 uur. Jango Edwards De Amerikaanse 'fooi' Jango Edwards, die zaterdagavond met veel succes op de planken van de Leidse Schouwburg stond, geeft vrijdagavond 13 maart een herhaling van dit optreden. Het is een extra ingelaste voorstel ling, die wederom in het theater aan de Oude Vest wordt gegeven. Wij, koningin 'Wij, koningin der Nederlan den' is de titel van de jongeren produktie, die vorige week in de Leidse Waag in première ging en daar ook op woensdag-, donder dag-, vrijdag- en zaterdagavond nog is te zien. Een voorstelling, waarin amateurs en professio nals de handen ineen sloegen en waarin op ludieke wijze vorm is gegeven aan een paleisrevolutie. Het stuk bestaat uit vele korte wisselende scènes, die worden verbonden door passende instru mentale composities van Leide- naar Warner van Es. Aanvang 20.30 uur. AMSTERDAM (GPD) - „Dat deel van mij dat ac trice is, is zó belangrijk in mijn leven, dat ik dat, voor wie dan ook, niet weg kan doen". In sep tember is het 40 jaar gele den dat Henny Orri (61) bij het Vrije Toneel van Cor Ruys haar eerste stappen - op beroepsniveau - op de planken zette. Sinds dien is zij niet meer weg te denken uit de Nederland se theaters: „Ik heb in mijn carrière zo verschrik kelijk veel rollen ge speeld, ik denk wel de meest gevarieerde reeks van alle collega's die ik ken, van haast klucht tot dramatische klassieke rol len. En ondanks alle moei lijkheden die in ieder le ven en iedere carrière voorkomen, zit er nog steeds lijn in. Het is niet zo dat ik die 40 jaar op het nippertje heb gehaald". Ter gelegenheid van haar jubi leum speelt Henny Orri volgend seizoen 'Mémoires' van John Murell, samen met Willem Nij- holt: „We hebben dit stuk uitge kozen, omdat het gaat over het bezig zijn met toneel. Sarah Bernhardt schrijft daarin, samen met haar secretaris, haar mémoi res en dwingt hem af en toe in de rol te stappen van Oscar Wilde, van haar moeder of van de non bij wie zij op kostschool is ge weest. Het moet in februari in première gaan, want 'Agnes van God' spelen we nog door tot no vember en heel misschien gaan we daar ook nog even mee naar de West, dat zou natuurlijk enig zijn". „Ik wilde gewoon iets uitdra gen", vertelt Henny Orri, terug blikkend op haar leven. Maar op dat punt van haar verhaal is zij nog heel jong en heeft dat 'uit dragen' betrekking op haar wens om dominee te worden: „De bij bel was in mijn jeugd heel be langrijk en op een gegeven ogen blik wilde ik daar iets mee. Op het gymnasium heb ik nog een paar jaar Hebreeuws gedaan. Maar op een goed moment heb ik een vreselijke ruzie gehad met mijn godsdienstleraar. Ik wilde van hem weten hoe je het moet inkleden, als iemand met proble men bij je komt, om een bepaald godsbeeld duidelijk te maken. Hij stuurde mij dermate met een kluitje in het riet, dat ik dacht, dat kan mij later ook overkomen, dat ik op een dergelijke manier verstek moet laten gaan. Daarom besloot ik er niet aan te begin- Henny Orri droeg in die tijd ook al veel voor en was actief in de toneelclub van de school. Tij dens een Vondel-herdenking, waarbij zij 'Het graan' voordroeg in de Amsterdamse Stads schouwburg, kwam zij in contact met leerlingen van de toneel school: „Zij zeiden: je moet bij ons komen. Oké, maar ik maak eerst het gymnasium af. Dat heb ik gedaan en op Dolle Dinsdag, 5 september 1944, deed ik toela tingsexamen". Ze kreeg les van onder anderen Johan Schmitz, Vera Bondam, Frits Bouwmees ter, Cees Laseur, Cor Ruys, Cor van der Lugt Melsert en Johan Fiolet. „Je kan van iedereen wat oppikken, al was het alleen maar dat je zegt: zo wil ik het nooit". Na het eindexamen in 1947 kreeg Henny Orri een aanbie ding van de Stadsschouwburg. Met enige ironie zegt ze: „Ik vond ook dat dat zo hoorde, want ik zag mij alleen maar Phaedra Henny Orri: 'Ik kan r en Elektra spelen. Diny de Neef en Ton Lensink, met wie ik eind examen deed, hadden ook een aanbieding. We komen daar en August Defresne, die samen met Albert van Dalsum de leiding had van het Amsterdams Toneel gezelschap (ATG), begon vrese lijk tegen ons te praten, dat we wel konden komen, maar dat we dan wel moesten weten zus en zo en dit en dat... Ik keek eens naar Ton en Diny, toen stond ik op en zei: meneer Defresne, we komen net van de toneelschool, ik be grijp niet waarom u op een der gelijke toon tegen ons moet pra ten". „Dat was natuurlijk een beetje stom van me - maar dat heb ik nog lang volgehouden om wham op een dergelijke manier alles te zeggen - en ik werd dus niet aan genomen. Het enige wat voor mij overbleef, was Cor Ruys en ik had iets van ja, zeg, met die blij spelletjes... Dat was dus zo ont zettend goed van Onze Lieve Heer, want ik heb daar zeven fan tastische jaren gehad en alles wat e stukken de lichte noten aanbrengen ik op de toneelschool geleerd had, kunnen uitproberen". „Ik heb van Cor zo verschikke- lijk veel geleerd. Dat drama had ik wel in huis, maar dankzij die blijspelen kan ik nu zo makkelijk in zware stukken de lichte noten aanbrengen". In het begin van haar loopbaan trouwde Henny Orri met Ton Lensink en ze kre gen een dochter Diaan, die in middels ook al weer zo'n vijftien jaar op de planken staat. Het hu welijk liep echter spaak: „Als ik bij Ton was gebleven, was ik niet meer aan het toneel geweest. Hij zei: laten we verder gaan, maar dan moet jij ophouden met acte ren. Oké, dat is goed, maar drie weken later dacht ik, dat kan ik niet. Ik heb erg veel van hem ge houden, maar als actrice kon ik niet naast hem bestaan". Cuba-crisis Na de dood van Cor Ruys in 1952 speelde Henny Orri onder meer bij het Rotterdams Toneel, Centrum en Theater. „Bij Cen trum begon de samenwerking met mijn huidige man, Theo Kling, als regisseur. Zo deden we 'De meiden' van Genet, wat een hoogtepunt was in mijn carrière. Ik speelde dat samen met Karin Haage en het grappige was, dat we pas na de première merkten dat de Cuba-crisis was geweest. We hadden zo intensief gewerkt, dat ons dat totaal was ontgaan". Als andere hoogtepunten noemt ze 'Angst en ellende van het derde rijk' van Brecht, waar in zij, onder regie van Walter Kous, de joodse vrouw speelde en 'Lief zijn voor Sloane' van Or- ton, geregisseerd door Peter Oosthoek. Maar het was niet alle maal koek en ei: „De laatste ja ren bij Theater zijn niet zo heel prettig geweest, door alle moge lijke persoonlijke toestanden. Mijn man werd op een beetje wonderlijke manier ontslagen. Ik zou Arkadina spelen in 'De Meeuw' van Tsjechov, in de regie van mijn man. Maar men was het opeens niet eens met zijn opvat tingen en daar is alle heisa over begonnen. Er kwam een andere regiseur, Lo van Hensbergen - God hebbe zijn ziel - en ik ben toch Arkadina blijven spelen, on danks de nare en moeilijke din gen thuis. Dat is een periode waarvan ik denk, die had ik over willen slaan". Een aantal jaren daarvoor werd de Nederlandse Comedie in de Amsterdamse Stads schouwburg getroffen door de Actie Tomaat, waarmee aanko mende acteurs het traditionele toneelsbestel omver wilden wer pen. Henny Orri: „Ik heb die ac tie niet aan den lijve ondervon den, maar voelde mij natuurlijk wel verwant met leeftijdgenoten als Ellen Vogel en Han Benz van den Berg. Ik zat toen bij Theater in Arnhem. Het was de tijd dat mijn man 'Kasper' van Handke regisseerde. Bij de tweede voor stelling van dat stuk zette hij to maten op het toneel, want hij dacht, als mij iets gebeurt, laat ik Kaspar gewoon teruggooien". „Degenen die de Actie Tomaat ontketenden, hebben zich niet gerealiseerd wat ze een hele groep mensen daarmee aange daan hebben. Natuurlijk kan ie dereen die een hele tijd bezig is vastlopen, je moet niet meteen teruggrijpen naar je verworven heden. Het kon helemaal geen kwaad dat daar eens ernstig over gesproken werd, maar of dat met dergelijke hevige middelen moest gebeuren, betwijfel ik". Henny Orri heeft er altijd een beetje nare smaak van in de mond gehouden, al ziet zij het wel als een lichtpuntje dat uit de actie nieuwe gezelschappen zijn voortgekomen. Gouden plak „Maar ja, na die tijd zijn er weer zoveel heerlijke en mooie dingen gebeurd". Henny Orri denkt daarbij aan het stuk 'Wings' (over afasie), dat ze vorig seizoen speelde. Een aantal jaren geleden was zij er al weg van, maar toen wilde het niet van de grond komen: „Dat het dan later toch weer naar je toe komt, dat is fantastisch. En dat je er dan zo'n voorstelling van maakt, met al die mensen die bereid zijn om een stapje terug te doen. Uiter aard ik zelf ook, gewoon omdat ik het zo de moeite waard vond. Dat ik daar de Theo d'Or voor heb gekregen, is natuurlijk enig, mijn eerste gouden plak". Henny Orri, sinds 1972 Ridder in de Orde van Oranje-Nassau, werd al meer onderscheiden. Tweemaal kreeg zij de bronzen Bouwmeesterpenning voor de beste bijrol en na het seizoen 1963-1964 koos het publiek haar als 'actrice van het jaar'. In 1977 werd haar de Colombina toege kend voor haar rol in 'Deuren' van Bernlef: „Dat was een rol waar sommige actrices van zei den, nou ja, ik zit de helft van de avond in een kast. Dat vond ik nou juist zo enig. Ik ben altijd een beetje een eigenzinnige vrouw geweest. Maar daarbij moet gezegd worden, dat ik nu al meer dan dertig jaar een enorme steun heb aan mijn man". „Eigenlijk zou iedereen die lang aan het toneel is een eigen leraar, een hoeder moeten heb ben, een herder die af en toe even met de slinger een steentje gooit: pas op". Sinds 1974 is Henny Or ri free-lance: „Als je een beetje egocentrisch in de weer bent - en ik vind dat dat mag, zeker als je rond de vijftig bent en je denkt, ik heb niet zo lang meer - kan je in de vrije sector je talent zo goed en zo plezierig mogelijk gebrui ken. Je laat een stukje zekerheid achter, maar dat heb ik er graag voor over gehad". Henny Orri speelt dit en het begin van het volgende samen met Linda van Dijck en Marie-Louise Stheins het suc cesvoile toneelstuk 'Agnes van God', zaterdagavond a.s. in de Leidse Schouwburg. FRANS DOELEMAN The Stuffed Puppet Theatre, donderdagavond in de Leidse Schouwburg. ifotoprt Enrico Wat zit er in het koffertje van Enrico de Koning? Dat is de cen trale vraag in de voorstelling 'Enrico', waarmee het KA-thea- ter zondagmiddag naar het LAK-theater komt. Hoe drie schurken kans zien om op een slimme manier het koffertje in hun bezit te krijgen, daarover gaat deze van zang, dans en spel doortrokken kindervoorstelling. Aanvang 15.00 uur. Brokstukken De Leidse toneelgroep 'Impe rium' brengt zaterdagavond een nieuw stuk uit, getiteld 'Brok stukken'. Het is geregisseerd door Kees Visser en Bert Dronkert. 'Brokstukken' is deze maand steeds op vrijdag- en zaterdag avond in Imperiums eigen Micro theater te zien. Aanvang 20.30 AMSTERDAM (ANP) - Componis ten verenigd in het Genootschap van Nederlandse Componisten (Geneco) hebben het vertrouwen opgezegd in directeur R. Starre- veld van de Stichting Donemus (Documentatiecentrum en Uitge verij van Nederlandse Muziek). Met bijna algemene stemmen heb ben zij dit weekeinde op een alge mene ledenvergadering van Gene co een motie van deze strekking aangenomen. Dat is gebeurd als gevolg van de hoeveelheid en aard van de klachten die zijn binnenge komen over de uitvoering van het beleid van de Donemus-directie, zo heeft deze vakbond van componis ten meegedeeld. In een andere motie wordt er bij minister Brinkman van WVC op aangedrongen externe deskundi gen een onderzoek te laten instel len naar het functioneren van Do nemus, omdat het werk van deze stichting van vitaal belang is voor de Nederlandse componisten en het Nederlandse muziekleven. Donemus beschikt over een uit gebreide documentatie op het ge bied van composities. Nieuwe par tituren worden in die documenta tie opgenomen en ten behoeve van onder meer orkesten en ensembles vermenigvuldigd. Daarnaast heeft de stichting een fonds van gedruk te uitgaven en produceert zij gram mofoonplaten. De druppel die voor Geneco de emmer deed overlopen, was een ar beidsconflict dat acht maanden heeft geduurd. Componist Cees Luykenaar werd als gevolg daar van gedegradeerd van hoofd van de afdeling documentatie tot muzi kaal eindredacteur van Donemus. In zijn plaats en dus boven hem werd een vrouw geplaatst die tot dan zijn secretaresse was. Die vrouw kan nauwelijks noten lezen, aldus Geneco-voorzitter Theo Loe- vendie in een toelichting op het be sluit van de ledenvergadering. Hongaar Kurtag schrijft werk voor Ned. Opera AMSTERDAM (ANP) - De Hon gaarse componist György Kurtag (61) gaat een opera schrijven voor de Nederlandse Opera. Hij krijgt de opdracht van de Eduard van Beinum Stichting en het Muziek theater. Het wordt de eerste opera van György Kurtóg, die als hoogleraar verbonden is aan de Muziekakade- mie van Boedapest. Het ligt in de bedoeling dat het werk in het sei zoen 1990-1991 door de Nederland se Opera in produktie wordt geno- Kurtag is dit jaar de centrale componist in het Holland Festival. Er zullen enkele liederencycli en kleine orkeststukken van hem worden uitgevoerd. Eerder verleenden de Eduard van Beinum Stichting en het Mu ziektheater aan de Franse choreo grafe Maguy Marin een opdracht voor een nieuw ballet dat het Na tionale Ballet in februari 1989 in het Amsterdamse Muziektheater zal brengen. Voor opera- en balle topdrachten is een budget van 120.000 gulden door de stichting beschikbaar gesteld.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19