'Er is echt behoefte aan een duurder hotel Teijlingen blijft open Noordwijk hoopt op 300 donors Hotel Oranje aan Noordwijkse Boulevard ldaar om gasten te ontvangen WD steunt aanleg N22 DINSDAG 10 MAART 1987 LEIDSCH foft DACBLAn: NOORD WIJK - De schilders hebben de kwasten weer schoon, de timmerlui zijn zo goed als uitgetimmerd, de koelkasten zijn aangezet. Ruim 100 mensen hebben de laatste dagen de handen flink uit de mouwen moeten ste ken om het nieuwe hotel Oranje aan de Koningin Wilhel- mina Boulevard in Noordwijk aan Zee op tijd te kunnen opleveren. Vandaag heeft het vijf-sterrenhotel zijn deuren geopend. Het is nu de beurt aan directeur M. Kuijpers en general manager M. Otte om de mouwen op te stropen. Otte: "We beginnen, zoals gebrui kelijk in de hotelwereld, voorzich tig aan. De eerste paar maanden moeten de kinderziekten, zoals een vergeten licht of een piepende deur, worden weggewerkt. De offi ciële opening houden we dan ook pas half juni. Dat betekent overi gens niet dat we voor de tijd daar voor nog geen boekingen binnen hebben". door Monica Wesseling De bouw van het vijf-sterrenho tel is sneller gegaan dan verwacht. Toen projectontwikkelaar M. Kuij pers ruim twee jaar geleden zijn plan in de openbaarheid bracht, re kende hij nog op juni van dit jaar. De eerste gasten worden evenwel vier maanden eerder binnenge- loosd. De stichtingskosten (bouw-, grond- en bijkomende kosten) van het hotel zijn wèl precies volgens verwachting. Op het kleine stukje Noordwijks grondgebied is maar liefst 33 miljoen gulden geïnves teerd. Het hotel telt 200 kamers met in totaal 400 bedden. Daarnaast zijn er in het complex aan de Noord wijkse Boulevard tal van neven voorzieningen ondergebracht, va riërend van een zwembad tot een schoonheidssalon. Een nachtje sla pen kost 140 tot 190 gulden bij ge bruik van de kamers als eenper soonskamer en 190 tot 240 gulden "Is beide bedden worden bezet. Er zijn vier kamers speciaal voor inva liden ingericht. Deze kamers lig gen dicht bij de liften en hebben bredere deuren en een twee keer zo grote badkamer. Kuijpers vertelt dat een heel groot deel van alle faciliteiten die het hotel te bieden heeft, ook voor niet-gasten toegankelijk is. "Aqua- land, ons tropische zwemparadijs, is vanaf de boulevard met een aparte ingang te bereiken. Dat be tekent dat Noordwijk er voor al zijn inwoners en toeristen een pri ma slecht-weeraccommodatie bij heeft". Aqualand bestaat uit een zwem bad met zes zogenaamde golfslag- kamers waarin golven worden ge maakt. Rondom het zwembad lig gen terrassen met solaria, sauna's en zitjes. Voor de kinderen is er een speciaal bad met aangrenzend een kinderspeelweide. De 'weide' wordt gevormd door een heel dik tapijt waarmee wordt voorkomen dat kinderen zich bezeren als ze vallen. Kuijpers zegt nog niet precies te weten hoeveel een entreebewijs voor aqualand gaat kosten. "De prijs ligt tussen die van het Bollen- bad en die van het Scheveningse golfslagbad. In elk geval kunnen de toeristen voor weinig geld zich hier prima een dagje vermaken". Restaurants Voor diegenen die in hotel Oran je willen eten, staan drie mogelijk heden open. Op de eerste verdie ping is een a la carte-restaurant, de Captains Lodge, met 60 zitplaat sen. Voor de iets eenvoudiger maaltijden of zomaar een kop kof- Manager Otte (links) en Kuijpers, projectontwikkelaar en directeur gebruikelijk in de hotelwereld, voorzichtig aan". fie, is er de Orangerie met 160 zit plaatsen. Daarnaast is er bij het zwembad een eetgelegenheid, 'De Strandkip'. Het hotel kan ook worden ge bruikt voor conferenties, congres sen en grote partijen. Voor dit laat ste is de zogenaamde wintertuin aangelegd. Dit is een grote zaal die desgewenst met verschuifbare wanden in kleinere zaaltjes kan worden opgesplitst. In de winter- In vijf zalen kunnen congressen van 5 tot 120 deelnemers worden georganiseerd. Otte vertelt dat er zowel voor de wintertuin als voor de congreszalen, al flink wat boe kingen binnen zijn. Overigens is het ook mogelijk 's avonds het tro pisch zwemparadijs af te huren. Gezien het vijf-sterrenkarakter van het hotel is het organiseren van dergelijke partijtjes evenwel niet Parkeren De parkeerkelder onder het ho tel biedt plaats aan 60 auto's. Het aantal benodigde parkeerplaatsen is echter veel groter. Kuijpers zegt hierover: "Het is een utopie een ho tel te bouwen met zoveel parkeer plaatsen dat zelfs op topdagen ie dereen op eigen terrein kan parke ren. In Noordwijk zijn er nauwe lijks hotels te vinden die procentu eel zoveel plaatsen hebben als wij". De autoriteiten die hun wa gens niet in de kelder kunnen stal len, zijn volgens Kuijpers aange wezen op het Wantveld. Kuijpers: "Natuurlijk zorgt het hotel voor een extra verkeersdrukte op de Boulevard. Op mooie zomerdagen is het echter al een chaos, dus veel verslechteren kan het niet. Eigen lijk hoop ik dat wij een nog grotere chaos zullen veroorzaken. Dan is het tenminste druk in het hotel". De afgelopen maanden heeft de directie van het hotel tientallen sol licitatiegesprekken gevoerd met gegadigden voor de 100 banen die het hotel te bieden heeft. Vrijwel alle kamermeisjes, koks, kelners, serveersters en receptionisten zijn inmiddels aangenomen. Het groot ste deel van het personeel is af komstig uit Noordwijk. Otte: "Het was nog een hele klus om 100 mensen bij elkaar te krij gen. We hebben flink wat moeten adverteren. Vooral de koks en kel ners waren moeilijk te vinden. Veel van hen gaan, zodra ze de kneepjes van het vak kennen, naar het buitenland. Gelukkig is de zaak nu zo goed als rond". Duur Niet iedereen heeft zoveel ver trouwen in de financiële haalbaar heid van hotel Oranje als de heren Kuijpers en Otte. Er Wordt gezegd dat er in Noordwijk geen belang stelling zou bestaan voor over nachtingen die rond de 200 gulden kosten. Kuijpers ontkent dit ten stelligste. Voordat de projectont wikkelaar-directeur ook maar één streep op het papier liet zetten, heeft hij een uitgebreid markton derzoek laten doen. Kuijpers: Er is duidelijk wel behoefte aan een wat duurder hotel. Mensen bezui nigen niet zo snel op hun vakantie. Bovendien verwachten wij dat bin nen twee jaar de helft van de gas ten uit zakenmensen zal bestaan. Diegenen die twijfelen, moeten over een jaar nog maar eens komen kijken". De directeur voegt hier nog aan toe dat een belangrijk deel van de omzet zal worden gehaald uit de restaurants, bars en het zwembad. Het is niet toevallig dat Kuijpers Noordwijk tot vestigingsplaats heeft gekozen. De directeur: "We hebben hier een heel goede toeris tische infrastructuur. Er zijn ten nisbanen, een golfbaan en veel goede winkels. Het conferentie image van Noordwijk is niet slecht en bovendien is de ligging ideaal te noemen met Schiphol op slechts 20 minuten afstand". Zo positief als Kuijpers over Noordwijk als dorp is, zo negatief laat hij zich uit over de invoering van de toeristenbelasting. "Die be lasting geeft een enorme admini stratieve rompslomp en is boven dien prijsverhogend. Invoering er van zou nog acceptabel zijn ge weest als de inkomsten van die be lasting werkelijk werden gebruikt voor verbeteringen op toeristisch gebied. Dat zie ik nu niet gebeuren. We moeten het geld afstaan en zijn daarmee de grip erop kwijt. Die toeristenbelasting zal bijvoorbeeld worden gebruikt voor de aanschaf van lantaarnpalen voor het Lange- veld en dat was natuurlijk niet de bedoeling". Overigens zegt de directeur erbij dat de ondernemers zelf deels schuld hebben aan de manier waarop de toeristenbelasting ge stalte heeft gekregen. "Door onder ling geruzie zijn ze niet tot een overeenkomst met de gemeente gekomen". Voor eind maart is bij wijze van voorproefje van de qfficiële ope ning een stunt op programma ge zet. Otte wil zich nog niet uitlaten over het karakter ervan. Ook de sluiers rond de officiële opening half juni-wil hij nog niet oplichten. "Als je weet dat we voor november Charles Aznavour hebben gecon tracteerd, kun je een beetje raden hoe de opening er zal uitzien". Kuijpers heeft het volste vertrou wen in zijn hotel. "We hebben de afgelopen maanden flink geadver teerd in binnen- en buitenland. De boekingen stromen binnen. Voor je het weet is het hotel tot de laat ste kamer toe bezet". Restauratie wipmolen in Hazerswoude op lange baan HAZERSWOUDE - Het kan nog jaren duren voordat de korenmo len Nieuw Leven aan de Dorps straat in Hazerswoude kan worden gerestaureerd. Het herstel van de in slechte staat verkerende wipmo len hangt af van de financiële toe stand van de gemeente. Vorig jaar zegde wethouder P.A.Th, van der Werf toe dat de gemeente het geld voor de restauratie zóu voorschie ten. De wethouder blijkt zijn belof te echter niet gestand te kunnen doen. De wethouder deed zijn vergaan de toezeggingen tijdens de com missievergadering, waar het priori teitenlijstje voor restauratie van de gemeentelijke monumenten werd vastgesteld. Tamelijk laag op de lijst, die het college voorstelde, stond de molen Nieuw Leven; de enige in zijn soort die nog kan draaien. Alleen in Weesp staat nog een dergelijke wip-korenmolen, maar deze is door de eigenaar van enkele vitale onderdelen ontdaan. Enige jaren geleden werd Nieuw Leven door enthousiastelingen zo ver opgeknapt dat hij weer graan kon malen voor plaatselijke bak kers. Al gauw bleek dat een ingrij pende restauratie nodig was. Bij veel wind braken gedeelten van de wieken af. De unieke molen staat daarom weer stil, waardoor deze snel achteruit gaat. Enkele raadsleden toonden zich daarover bezorgd en stelden pogin gen in het werk om aan de restau ratie van Nieuw Leven een hogere prioriteit te geven. Zij gingen als nog akkoord met de monumenten lijst, toen de wethouder toezegde dat de gemeente het herstelwerk Bezuiniugen op kastelenbeheer van de baan VOORHOUT - Het slot Teijlingen in Voorhout blijft toegankelijk voor het publiek. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur heeft besloten af te zien v^n de aangekondig de bezuinigingen bij de dienst Rijksdienst Kaste lenbeheer, waartoe het slot behoort. De dreigende slui ting van de ruïne is daarmee van de baan, evenals het ontslag van de beheerder van het slot. De directeur van de Rijksdienst Kastelenbeheer, G. Heuff, is bij zonder ingenomen met het besluit van WVC om de bezuinigingsope ratie niet uit te voeren. Hij blijft evenwel voorzichtig in zijn uitla tingen. Heuff: "Bij de overheid is niets definitief. In de brief die wij van het ministerie hebben ontvan gen staat ook dat wij in beginsel niet hoeven te bezuinigen en 'in be ginsel' is nu eenmaal een rekbaar begrip". Toch is hij optimistisch gestemd over het definitieve be slissing die vermoedelijk in april valt. Eind vorig jaar schermde WVC voor het eerst met de bezuinigings maatregelen bij de Rijksdienst voor Kastelenbeheer. Bij de stich ting Vrienden van Teijlingen wer den de berichten daarover met af grijzen begroet. Beheerster Van Klaveren toentertijd: "Wanneer je het beheer loslaat, verdwijnt alle toezicht en is de ruïne binnen de kortste keren gesloopt". De ruïne van Teijlingen dateert uit het midden van de veertiende eeuw. De voormalige woonplaats van Jacoba van Beieren wordt jaar lijks door ongeveer 1500 bezocht. De belangstelling De wip-korenmolen Nieuw Leven aan de Dorpsstraat in Hazerswoude: hard aan restauratie toe, maar de komende jaren ontbreekt het geld daar voor. (archieffoto) aan de wipmolen zou voorfinancie ren. Inmiddels heeft Hazerswoude van het rijk een sterk tegenvallend bedrag voor monumentenbehoud gekregen, waardoor de restauratie van de molen op de tocht komt te staan. Wethouder Van der Werf houdt het erop dat de molen niet hoeft te vervallen: "We zijn er met z'n allen wel van overtuigd dat we de molen niet aan zijn lot kunnen overlaten. We willen in het college eerst bere kenen wanneer de molen aan de beurt komt. En of dat over drie of over vijf jaar zal zijn, moeten we nog beslissen. Het geld komt niet bepaald op ons afgestroomd". HAARLEM - WD-fractieleider Voorhoeve vindt dat de provincia le weg N22, die de wegen door Hil- legom en Lisse zal ontlasten, toch moet worden aangelegd. Voorhoe ve steunt het voornemen van mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) om de weg alsnog op te nemen in het streekplan. Hij is het duidelijk niet eens met CDA en PvdA van de provinciaal bestuur van Noord-Holland, die de weg niet nodig vinden en uit het streek plan hadden geschrapt. De N22 moet de verbinding ver zorgen tussen de rijkswegen A9 (Alkmaar-Amstelveen) en de A44 (Schiphol-Wassenaar). Momenteel moet het verkeer op deze route ge bruik maken van de smalle provin ciale weg van Haarlem via Heem stede, Hillegom en Lisse. Met de nieuwe weg kan een einde komen aan de huidige verkeersoverlast op de provinciale weg die een onder deel vormt van de verbinding tus sen Haarlem en Den Haag. oude ruïne neemt daarbij de laatste jaren steeds meer toe. Nu de bezuinigingoperatie van de baan is, kan ook het plan verder worden uitgevoerd om op de bin nenplaats van het slot een gebouw tje neer te zétten waarin vondsten worden tentoonsteld die zijn opge graven tijdens het opnieuw uitgra ven van de slotgracht rond Teijlin gen enige tijd geledon. Met de Rijksgebouwendienst heeft Heuff daarover vorig, week al overeen stemming bereikt. Heuff verwacht dat over niet al te lange tijd met de bouw een begin zal worden ge maakt. Zeven jaar cel voor overvaller bank Alkemade DEN HAAG/ALKEMADE - We gens zijn aandeel in overvallen op de Rabobank in Oude Wetering en een postkantoor in Den Haag is een 29-jarige Hagenaar gisteroch tend in hoger beroep veroordeeld tot zes jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf. Het gerechtshof in Den Haag bekrachtigde hiermee het vonnis dat de rechtbank eerder had gewezen. Er was zeven jaar geëist tegen de overvaller. Bij de overval werd het voltallige bankpersoneel in de vroege och tenduren opgewacht en enige tijd gegijzeld. DINSDAG Leiden Aula Gebouw 50 AZL - Wassenaarse- weg 6, voorlichtingsavond voor diabe tes, 20 uur. Oud-Katholieke kerk - Zoeterwoudse- singel, oecumenisch avondgebed, 19- 19.30 uur. Kapelzaal K&O-gebouw - film 'Scènes uit een huwelijk' van Ingmar Bergman, 20.15 uur Lakcinema - films i.k.v. Japanse film- week 'Mishima', 19.30 uur: 'Vengeance is mine', 22 uur. Oegstgeest De Roode Leeuw - Öorpstraat 55, ver kiezingsavond D'66 met Jan Vis en Jan Pool, 20 uur. WOENSDAG speelfilm 'Ciske de Rat', 14.30 u__. Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade 40, filmochtend voor vrouwen, film 'Kramr versus Kramer', 9.30 uur. Petruszaal - Lammenschansweg, spreekuur werkgroep uitkeringsgerech tigden van het FNV, 14 uur. Schouwburg - 'Een lichte lunch' door Lunchtheater Centrum, 12.45 uur. StJdsbouwhuis - Langegracht, spreek uur verkeersveiligheid, 10.3042 uur. Voorschoten Poppentheater - Pr. Marijkelaan, voor stelling 'De Tentkarromobiel' voor kin deren 4-11 jaar, 14.30 uur. Leiderdorp Sjelter - Heemraadlaan 67, instuif voor kinderen, 13.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, vrij bridgen, 13.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 6 tot vr 13 maart door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek v. Breest Smallenburg, Loe- vestein 6, Leiderdorp, tel. 890000. NOORDWIJK - "Het is absoluut van levensbelang dat elk zieken huis in Nederland over voldoende bloed kan beschikken. Hoewel je niet kunt spreken van een echt te kort aan bloed, is het noodzakelijk dat er zich nieuwe bloeddonoren aanmelden. Er is een bepaald ver loop bij de donoren en dat moet ten minste worden gecompen seerd". Dat zegt J. Brandenburg, lid van de Noordwijkse Lion's club en drijvende kracht achter de bloe- dinzamelingsactie die de Noord wijkse afdeling van het Nederland se Rode Kruis twee keer per jaar in Noordwijk houdt. Morgen is het weer zo ver. Juist gezien het rela tieve tekort aan donoren heeft de actie als motto 'Is 300 een onmoge lijk getal voor Noordwijk?' Brandenburg vertelt dat het aan tal donoren in Noordwijk vrij sta biel is. Sinds het begin, zo'n tien jaar geleden, geven gemiddeld 260 inwoners twee keer per jaar een halve liter bloed. De organisator: "Een op de tien donoren houdt het na een paar keer voor gezien. We hebben een bestand van 550 adres sen. Dat betekent dat we, om het 'Vrouwen minder bang voor bloed dan mannen' aantal donoren op peil te houden, elk jaar ruim 50 nieuwe donoren nodig hebben". Het verloop in het adressenbe stand is volgens Brandeburg niet verwonderlijk. "Mensen verhuizen of besluiten in het vervolg bloed te geven bij de bloedbank in de buurt van hun werk. Bovendien zijn er altijd donoren die, na de eerste keer het te hebben geprobeerd, af zien van verdere bloedafnamen. Diegenen die er erg duizelig van worden of veel angst hebben zie je na een keer niet meer terug". Ook het feit dat van de 550 Noordwijkers die in het adressen bestand zitten, een zeker deel ver stek laat gaan op de donoravon den, is naar zijn zeggen goed ver klaarbaar. "De opkomst is heel sterk afhankelijk van het weer. Als het regent is het aantal donoren echt beduidend kleiner. Boven dien zijn niet alle donoren op de actieavond in goede lichamelijke conditie. Een vrouw die zwanger is, zal geen bloed afstaan". Door deze keer extra veel be kendheid te geven aan de inza- melactie hoopt Brandenburg mor gen 300 donoren binnen te halen. Van meet af aan zijn, zo weet Brandenburg te vertellen, de vrou wen sterker vertegenwoordigd dan Tweederde van de bloeddonoren is van het vrouwe lijk geslacht. "Ik denk dat vrouwen van nature een meer op hulpverle ning zijn ingesteld. Bovendien zijn ze veel minder bang voor bloed dan mannen. Daar komt nog bij dat de mannen, moe thuisgekomen van hun werk, niet zo makkelijk 's avonds de deur uitgaan om bloed te geven". Overigens ligt die verdeling, tweederde vrouwen en eenderde mannen, landelijk gezien iets an ders. Er zijn namelijk ook mannen die bij de bloedbank in de buurt van hun werk, bloedgeven. Aan lo kale inzamelingsacties doen deze donoren niet mee. Tekort Landelijk gezien is er, volgens C. Dudok de Wit van de Centrale Me dische Bloedtransfusie Commis sie, ook doorlopend behoefte aan nieuwe donoren. Dudok de Wit: "Er valt tien procent per jaar af. We hebben in heel Nederland in totaal 500.000 bloeddonoren. Om de hoe- veelhied bloed op peil te houden zijn er dus jaarlijks 50.000 nieuwe donoren nodig. Het is nog een hele klus om die bij elkaar te krijgen". Van een tekort aan bloed is er volgens Dudok de Wit geen sprake. "Iedereen die bloed nodig heeft, in wat voor situatie hij of zij zich ook bevindt, kunnen we helpen. De 350.000 liter bloed die we jaarlijks inzamelen, gaat echter wel schoon op. Minder donoren zou vrij snel problemen kunnen geven". Voor de verkeersslachtoffers en patiënten die als gevolg van een operatie nieuw bloed moeten krij gen, is er altijd een voorraad van enkele tienduizenden liters be schikbaar. Het inzamelen van bloed gebeurt in Nederland via twee kanalen. Er zijn 22 bloedbanken die elk een ei gen laboratorium hebben. Daar naast heeft het Centraal Laborato rium Amsterdam van het Rode Kruis zogenaamde mobiele bloed- teams die in de kleinere plaatsen, zoals Noofdwijk, het bloed afne- A1 het ingezamelde bloed wordt gecontroleerd op het voorkomen van een besmetting met syfïllus, geelzucht en sinds kort ook op aids. Wat dit laatste betreft zegt Dudok de Wit: "De angst voor aids leidt gelukkig niet tot een vermin dering van het aantal bloeddono ren. Dat zou ook onredelijk zijn want door het geven van bloed kun je echt geen aids krijgen". BUREAU VOOR RECHTSHULP - He rengracht 50, tel. 071-123942, spreeku ren ma. en di. 10-12.30: woe. 13.30-16 en do. 18.30-20.30 uur. ONGÊVALLENDIENST - Dagelijks Academisch Ziekenhuis, behalve van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur: Diaco- nessenhuis Leiden en vrijdag 13 tot za terdag^ 13 uur: Elisabeth Ziekenhuis AMBULANCE - Tel. 071-212121. S.O.S.-DIENST - Telefonische hulp dienst voor degenen die in moeilijkhe den verkeren, dag en nacht: tel. 071- 125202. BURGERRAADSLIEDEN - Breestraat 92, tel. 071-254142, spreekuurtijden: maandag van 11-12 uur; dinsdag en woensdag van 11-12.30, alleen op af spraak, donderdag van 18.30-20 uur. vrijdag van 9.30-10.30 uur, voor buiten- TERMINALE THUISZORG vnjwilli- gers-hulp van de stichting Terminale Thuiszorg kan aangevraagd worden via tel. 071-175350. STICHTING DE WERKWIJZER - Bernhardstraat 3, Leiderdorp, elke laat ste maandag van de maand spreekuur voor startende ondernemers, 10-12 uur tel. 071-891426. ANTI-DISCRIMINATIE MELDPUNT Ketelboetersteeg 10, tel. 071-120903, ma t/m vrij. van 10 tot 16 uur. MELDLIJN AGRESSIE EN DISCRI MINATIE - voor homoseksuelen, zon dag van 20-24 uur, tel. 071-221008. LEIDSE RECHTSWINKEL - Juridisch adviesbureau Ketelboetersteeg 10, tel 071-130775.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 16