'Herindeling levert weinig problemen op' Eerste jaar van Leidse spijbelschool een succes m CDA-lijsttrekker Van der Meer VERKIEZINGEN Alle 14 leerlingen inmiddels weer terug op 'gewone' school Onderzoek activiteiten van garage Olympia na herhaalde bedreigingen Tweede fase onderzoek grond nabij Vestestraat Startsein sanering Zijloever DINSDAG 10 MAART 1987 LEIDSCH JÜ DAGBLAD: CDA-lijsttrekker Van der Meer fessionele krachten komen". STREEK - Voor de ge meenten in de Rijn- en Veenstreek die met herin deling worden bedreigd, rest er weinig hoop. Ten minste, als de provinciale lijsttrekker van het CDA, H.A. van der Meer, een juis te inschatting maakt. "Waarover in provinciale staten unanimiteit bestaat, levert het voor de Tweede- Kamerfractie van het CDA weinig problemen op. En met het grootste deel van het herindelingsvoorstel gaat de statenfractie van het CDA akkoord. Wij hebben altijd alleen gepleit voor een zelfstandig Alkemade en het niet samenvoegen van N ieuwveen/Zevenho ven met Ter Aar". Het CDA heelt altijd de grootste problemen gehad met de gemeen- telijke herindeling. Waren de chris tendemocraten op plaatselijk ni veau vrijwel altijd fel tegen, de pro vinciale statenfractie en de CDA- bewindslieden waren voorstanders van herindeling. Daartussen zweefde de Tweede-Kamerfractie. Het kwam voor dat vlak na een me dedeling dat de herindeling verder moest worden uitgevoerd, het Tweede-Kamerlid Mateman de polder introk om de gemeentelijke tegenstanders aan te vuren in de strijd. "Maar dat doet hij nu ook niet meer", glimlacht de 43-jarige Van der Meer, die na tien jaar statenlid maatschap voor het eerst de CDA- lijst trekt. "Op dit moment onder- De campagne voor de verkiezing van provinciale staten, het be stuur van de provincie, nadert zijn einde. Voor het eerst wordt door de statenleden een hele nieu we Eerste Kamer gekozen, waar door de provinciale verkiezingen een landelijk belang hebben ge kregen. Politici van naam trekken dan ook tot de verkiezingsdag op 18 maart door het land om hun boodschap uit te dragen. Wij laten deze weken de provinciale kop stukken aan het woord. Vandaag de lijsttrekker van de CDA, H.A. van der Meer. Morgen: T.F.J. Jan sen (WD). door Henny van Egmond zoekt het CDA of de Kamerfractie met de staatssecretaris op één lijn kan komen". Volgens de lijsttrekker uit Nu- mansdorp is het overigens niet vreemd dat juist het CDA zich tel kens tegenstrijdig uitlaat over de wenselijkheid van samenvoeging van kleine gemeenten. "Als partij hebben wij er de grootste moeite mee, omdat het gaat om CDA-ge- meenten, zelfs gemeenten waar het CDA nog de meerderheid heeft. Maar wij hebben ons als statenfrac tie altijd laten leiden door inhoude lijke argumenten". Staat de herindeling nog wel eens ter discussie, dat geldt zeker ook voor het milieubeleid dat CDA-gedeputeerde Hekkelman LEIDEN - Vorig schooljaar heb ben 14 'hopeloze gevallen' uit het voortgezet onderwijs gebruik ge maakt van het spijbelopvangpro ject van de gemeente. Met succes, want alle kinderen zitten nu weer op school. "Een krankzinnige sco re van 100 procent die we waar schijnlijk niet meer zullen halen", aldus medewerkster Ria Vermaas. Deze maand beginnen de twee me dewerkers van het project met een nieuwe groep in een nieuw onder komen. door Erna Straatsma Het opvangproject voor notoire spijbelaars is na een lange aanloop periode in april 1986 begonnen Twee medewerkers uit het onder wijs en 14 gestrande leerlingen kre gen van de gemeente tijdelijk derdak in de Witte Poortkazerne aan het Noordeinde. Daar kregen de spijbelaars elke dag (bij de meesten op het niveau van de vijf de klas basisonderwijs) les in taal, rekenen en andere vakken. De uit eindelijke bedoeling van het pro ject was de terugkeer van de leer lingen naar het normale voortgezet onderwijs. Dat doel is bereikt want alle 14 'hopeloze gevallen' zitten nu weer keurig op school. "Die spijbelopvang is eigenlijk een laatste halte voor leerlingen die niet meer gemotiveerd zijn. Voor de duidelijkheid, er zijn twee categorieën spijbelaars: absolute en relatieve. Wij houden ons vooral bezig met relatieve spijbelaars. Dat zijn leerplichtige kinderen die om een of andere reden tijdelijk niet gemotiveerd zijn om naar school te gaan, maar eigenlijk toch wel een opleiding willen afronden". Zoeken Na een stop van twee maanden, begint het project deze maand in een nieuw gebouw aan het Pieters- LEIDEN - Diverse klachten van klanten hebben er toe geleid dat de Economische Controle Dienst (ECD) en de politie gistermiddag een onderzoek hebben gehouden naar de activiteiten van garagebe drijf Olympia aan de Morsweg. DEN HAAG/LEIDEN - De provin cie is begonnen met de tweede fase van een onderzoek waarin moet worden vastgesteld in welke mate de grond en het grondwater aan de Uiterste Gracht, Nieuwe Rijn, Ves testraat en Groenesteeg is ver vuild. In hetzelfde onderzoek wordt ook de verspreiding van de giftige stoffen (trichloorethyleen) via het grondwater nagegaan en welke risico's dit voor de volksge zondheid en het milieu heeft. Het eerste onderzoek in het ge bied werd eind vorig jaar uitge voerd. Daaruit bleek, dat er vluch tige gechloreerde koolwaterstoffen in het grondwater aanwezig waren en in de bodem een te hoog loodge- halte. Uit het onderzoek dat nu is begonnen, moet blijken hoe ern stig de vervuiling is. Als de resulta ten hiervan bekend zijn zal blijken of er maatregelen moeten worder genomen. De politie ontving de afgelopen weken ongeveer tien klachten van mensen die zich na de aankoop van een auto bekocht voelden, terug gingen naar het garagebedrijf en daar vervolgens bedreigd werden. In een aantal van die gevallen wer den klanten geslagen of bedreigd met een mes. Het onderzoek van de ECD heeft uitgewezen dat de directeur van het bedrijf, een 20-jarige man uit Heerhugowaard, niet staat inge schreven bij de Kamer van Koop handel, geen vestigingsvergunning heeft en niet in het bézit is van de vereiste papieren voor het runnen van een garagebedrijf. De eigenaar handelt bovendien in strijd met de Winkelsluitingswet door artikelen te verkopen waarvoor hij geen ver gunning heeft. De politie heeft pro ces-verbaal opgemaakt. De ECD zal de resultaten van het onderzoek doorgeven aan de officier van justi tie, die op basis daarvan zal advise ren wat er met het bedrijf moet ge beuren. Van een groot aantal auto's dat de eigenaar te koop aanbood, is het kenteken genoteerd. Er zal worden gecontroleerd of ze de autokeuring met goed gevolg hebben doorlo pen. De financiële administratie van het bedrijf wordt ook nog on der de loep genomen. De klachten van benadeelden zijn door de politie moeilijk te be handelen. Er zijn veelal geen aan giften gedaan, soms uit angst voor meer bedreigingen door medewer kers van het garagebedrijf, aldus politiewoordvoerder Graveland. De politie verzoekt gedupeerden van het bedrijf toch vooral aangifte te doen. kerkhof 4a. Het nieuwe onderko men is groter. Er kunnen maxi maal 20 spijbelaars terecht. Het rijk subsidieert het project met 15.000 gulden, de gemeente heeft zo'n 6.500 gulden moeten betalen voor de verbouwing van Pieters kerkhof 4a. "Het zullen er wel min der dan 20 mensen worden", denkt Vermaas, "We geven eigenlijk indi vidueel les en dan is 20 leerlingen met twee medewerkers vrij veel". Het zoeken is nu naar spijbelaars die voor het project in aanmerking komen. En dat is geen gemakkelij ke zaak want spijbelaars staan ner gens geregistreerd. Officieel moeten scholen bij dé leerplichtambtenaar van de ge meente melding maken van leer lingen die niet langer de lessen vol gen. In de praktijk gebeurt dat nauwelijks. Projectmedewerkster Ria Vermaas denkt dat de meeste scholen niet willen toegeven dat er bij hen wordt gespijbeld: "Als je met leraren van scholen praat zeg gen ze vaak dat er op hun school niet of nauwelijks gespijbeld wordt. Geven ze het wel toe, dan doen ze er toch weinig aan. Ze heb ben er ook het instrument niet voor; ze laten die leerlingen ge woon zwemmen. Spijbelaars zijn vaak lastige leerlingen en leraren zijn dus allang blij als ze niet meer op school verschijnen. Leerlingen worden niet snel uitgeschreven, scholen laten ze liever meetellen voor het leerlingenaantal". Vol gens Nico Ober (directie onderwijs van de gemeente) speelt ook mee dat scholen geen reputatie willen als 'een school met veel spijbe laars'. Schatting Hoeveel spijbelaars er in Leiden rondlopen is dus moeilijk te schat ten. Enig houvast bieden uitkom sten van onderzoeken in steden als Rotterdam en Leeuwarden. Daar varieert het percentage spijbelaars van 10 tot 30 procent. In Leiden houdt men dat percentage op 15 procent, hetgeen een pure schat- LEIDEN - Wethouder J. Peters van Milieu en gedeputeerde J. Hekkelman geven op 16 maart om 15.00 uur het startsein voor de sa nering van de verontreinigde grond van het terrein Boot aan de Zijloever. Op het terrein zal eind van dit jaar of begin volgend jaar begonnen worden met woning bouw. Onlangs is een begin gemaakt met het slopen van de funde- ringsresten van de voormalige scheepswerf 'Boot'. De sanering van de grond is noodzakelijk om dat ten tijde van de scheepwerf-ac- tiviteiten diverse metalen (lood, koper) en olieresten in de grond te recht zijn gekomen. ting is. Ongeveer 2.100 leerlingen die spijbelen op een totaal van 14.000. Laus de Jonge van de direc tie onderwijs twijfelt aan deze, in de uit 1985 daterende nota Opvang project Leiden opgenomen, cijfers. "Ik ben aan dat aantal steeds meer gaan twijfelen. De gemeente Lei den is aan de voorzichtige kant ge bleven en heeft een schatting van 15 procent aangehouden, maar dt getal van 2.100 is zö langzamer hand een eigen leven gaan leiden". Bij de leerplichtambtenaar H. |Niepoth zijn maar weinig school- verzuimers bekend. "Ik weet dat hij zich nu met zo'n 20 gevallen be zighoudt", aldus Ober. "In veel ge vallen lukt het leerlingen na enkele vermaningen weer naar school te rug te sturen". Vaak komen notoire schoolver zuimen uit het lagere beroepson derwijs. Vermaas: "Het is niet zo dat in het hogere voortgezet onder wijs niet wordt gespijbeld, maar als, je op het gymnasium of de havo zit en het lukt niet kun je altijd een trapje lager gaan. Bij het lager be roepsonderwijs kan dat niet. Wie het daar niet redt, is snel uitge praat. Ouders stimuleren hun kin deren ook niet altijd. Ze zeggen vaak dat zij het zonder opleiding ook hebben gered. Maar tegen woordig red je het echt niet zonder opleiding. En om te voorkomen dat het mis gaat met zo'n kind kun nen ze als laatste mogelijkheid te recht bij onze spijbelopvang. De kinderen beseffen dat het een laat ste kans is en doen daarom ook wel hun best". Puberteit De redenen om de school te mij den lopen uiteen. Vermaas: "Veel kinderen hebben problemen in de puberteit. Het kan thuis slecht gaan en verder is het zo dat kinde ren tegenwoordig veel kritischer zijn en ouders minder invloed heb ben op hun kinderen. Maar het zijn vaak dingen waar je overheen groeit. Wat opvalt is dat er van de 14 kinderen die vorig jaar bij ons zaten, er een aantal nu niet meer wil weten dat het vroeger spijbel de". Het nieuwe onderkomen voor spijbelaars aan het Pieterskerkhof. De bovenste etage wordt gebruikt door de Streekmuziekschool, de beneden verdieping is voor de spijbelaars (voormalige dependance van de Lucas van Leydenschool). (foto Holvast) Behalve met het bieden van een opvangmogelijkheid voor school- verzuimers houdt de gemeente zich ook op andere manieren met het spijbelprobleem bezig. In de onlangs opgerichte Werkgroep Uit voering Leerplicht vergaderen ge meenteambtenaren en mensen uit het onderwijs geregeld over moge lijkheden om spijbelen te voorko men. Ober: "We hopen voorzetten te kunnen geven voor maatregelen die preventief zullen werken". Niet alle spijbelaars komen in aanmerking voor een plaats op de spijbelopvang. Leerlingen moeten allereerst leerplichtig zijn (12 tot en met 16 jaar), mogen niet verslaafd zijn en moeten gemotiveerd zijn om weer terug te gaan naar school. Wordt aan deze voorwaarden vol daan, dan volgt een zogenaamd 'in take-gesprek' met een van de me dewerkers en vervolgens wordt be paald of de leerling wordt toegela ten. Kinderfilm De Nederlandse speelfilm Ciske de Rat (1955) wordt morgenmid dag bij K O vertoond om half drieOude Vest 45. Meidentelefoon Morgen is na een halfjaar te zijn gesloten de meidentelefoon weer bereikbaar. Voor meisjes tussen 14 en 20 jaar die met pro blemen of vragen op allerlei ge bied worstelen, is het telefoon nummer 071-141616 woensdags van vier uur 's middags tot tien uur 's avonds bereikbaar. Filmochtend Buurthuis 't Spoortje organi seert morgen weer een filmoch tend voor vrouwen. Om half tien wordt 'Kramer versus Kramer' met Dustin Hoffmann en Meryl Streep vertoond, 't Spoortje zit aan de Bernhardkade 40. Rommelmarkt Klubhuis MatiloZaanstraat 126, organiseert donderdag 12 maart een rommelmarkt. Van tien tot vier uur kunnen spullen worden ver- of gekocht. Er zijn vijf categorieën: kleding, boeken elektriciteit, grote spullen en di- De opbrengst komt geheel ten goede aan het club- en buurthuis werk in Meerburg. Soos De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO), af deling Leiden, organiseert don derdag 12 maart een kaart- en sjoelsoos. Aanvang: 14.00 uur. maar de zaal aan Rapenburg 48 is al om één uur open. Huisvrouwen In verband met het 70-jarig be staan van de afdeling Leiden/ Oegstgeest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen wordt donderdagmiddag een to neelvoorstelling plus diaverto ning georganiseerd. Aanvang: 14.00 uur in 't Pand, Caecilia- straat 18, Leiden. Fakkeltocht De Boycot Outspan Actie (BOA) houdt op zaterdag 21 maart een fakkeltocht. De tocht begint om 20.15 bij de Hoogland se kerk en eindigt bij De Burcht. Daar spreekt de dichter Vemie February over racisme en zingt het koor Jan en Alleman vrij heidsliederen. Fakkels kunnen te voren opgehaald worden bij het BOA-kantoor, Oude Vest 79. voert. Hekkelman wordt fors ge kritiseerd. Hij zou te weinig doen i de vele gevallen van bodem verontreinigingen. Van der Meer vindt die kritiek niet terecht, al er kent hij dat het resultaat niet is wat van tevoren door het CDA, Hekkel man incluis, werd verwacht. "Het is een heel nieuw beleids veld. Er wordt nog zoveel over ge dacht en het beleid verandert ook herhaaldelijk. Bovendien geeft het rijk onvoldoende middelen. Bij een aantal zaken op het gebied van milieubeleid denken wij ook: had dat niet sneller gekund. Maar Hek kelman heeft zich te pletter ge werkt om het milieubeleid gestalte te geven", verdedigt hij zijn eigen gedeputeerde. "De belangrijkste prioriteiten bij de bodemsanering zijn nu wel dui delijk. Allereerst worden de verontreinigingen aangepakt op de plaatsen waar mensen wonen en waar in de toekomst woningbouw komt. Want het is toch van de gek ke om te bouwen als dat niet ge beurt op schone grond". Werkgelegenheid Natuur- en landschapsbehoud is belangrijk, maar de Randstad moet ook de motor blijven van de Neder landse economie, zo vindt het CDA. De nadruk moet daarbij lig gen op het werkgelegenheidsbe leid. "In Zuid-Holland zijn 140.000 werklozen. We zullen alles in het werk moeten stellen om daaraan wat te doen", meent Van der Meer, die vindt dat er een speciale gede puteerde moet komen voor econo mische aangelegenheden en het werkgelegenheidsbeleid. De pro vincie mag ook niet bezuinigen op het werkgelegenheidsfonds. Waar de 44 miljoen gulden die tot 1990 moeten worden bezuinigd, dan vandaan moeten komen, heeft het CDA nog niet bepaald. Wel zijn er beleidsterreinen die ontzien moeten worden, zoals het eerder genoemde milieubeleid en de zoge noemde 'zorgsector', waaronder het ouderenbeleid. Het geld dat voor het laatste beschikbaar is, moet zelfs worden vermeerderd. Van der Meer is er van overtuigd dat er tot 1990 in geheel Nederland honderd miljoen gulden meer no dig is voor het ouderenbeleid. Een groot deel van dat geld zal in Zuid- Holland terecht moeten komen. "De provincie Zuid-Holland ver keert in een achterstandssituatie. Als je ziet dat Utrecht in verzor gingstehuizen 95 bedden per dui zend bejaarden beschikbaar heeft en Zuid-Holland 65, dan is dat wel duidelijk", meent Van der Meer. Hij wil niet alleen geld voor nieuw bouw van verzorgingstehuizen (in totaal 350 bedden tot 2000), maar ook voor uitbreiding van de gezins zorg, wijkverpleging en andere voorzieningen waardoor ouderen langer thuis kunnen blijven wo- Van burenhulp, verzorging door familieleden enzovoorts, verwacht de provinciale lijsttrekker niet zo veel. "Mijn kinderen deden, toen ze een jaar of zeven waren, bood schappen voor bejaarden. Dat von den de bejaarden leuk en de kinde ren ook. Een boodschapje doen, ie mand een keer ophalen, okè, maar de echte hulp moet van professio nele krachten komen zoals gezins verzorgsters en wijkverpleging". In de komende jaren zullen de ge zinszorg en de wijkverpleging daarom kwalitatief moeten worden verbeterd, aldus Van der Meer, die met waardering kijkt naar de vele vrijwilligers die op dit gebied ac tief zijn. "Als je ziet hoeveel dat er zijn, kun je alleen maar dik tevre den zijn". College Van der Meer vindt het voorba rig om over de collegevorming te praten. Hij hoort ook de geruchten dat PvdA en WD niet zo graag verder willen met het CDA in de komende statenperiode. "Maar beide fractievoorzitters hebben mij verzekerd dat dat niet het geval is", weet Van der Meer, die het 'heel slecht' zou vinden als het CDA bui ten het dagelijks bestuur van de provincie zou worden gelaten. "Daar houd ik ook geen rekening mee. Het is hartstikke belangrijk dat er een breed bestuur komt, zo dat je allerlei zaken tot stand kunt brengen. Met een minimale meer derheid zou het provinciale be stuur slecht functioneren". De CDA'er accepteert morrend dat PvdA en WD de nadruk leg gen op het realiseren van algemene instellingen in de provincie. Zo wordt de achterstand in het aantal bedden in de Zuidhollandse be jaardentehuizen ingehaald door vooral algemene instellingen te bouwen. De christelijke instellin gen zijn verhoudingsgewijs beter vertegenwoordigd. Hetzelfde geldt voor het christelijk onderwijs, waarbij de provincie de behoefte aan openbaar, voortgezet onder wijs in bepaalde gebieden zoals de Duin- en Bollenstreek nader on derzoekt. "De identiteitsgebonden instel lingen in deze provincie staan on der druk", erkent Van der Meer, "maar de pluriforme samenleving moet toch ook in het onderwijs en het ouderenbeleid tot uitdrukking komen. Dat is toch logisch. Als blijkt dat die behoefte er is, wie ben ik dan om het tegen te hou den?"

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15