PvdA: 'Winkelhof mag niet uitgebreid' Groene golf Engelendaal waarschijnlijk hele dag Politiek voelt veel voor tijdelijk bos in Bloemerd Uitbreiding woon wagenkamp duurder Politiek: 'Kom niet aan verzetsmonument' 'Riool- rechten mogen niet verhoogd' B001MS Onderzoek Winkelhof afgewacht Ondanks pleidooi partijgenoten Leiderdorp PAGINA 14 DINSDAG 10 MAART 1987 -LEIDSCH 1- DAGBLAD LEIDERDORP - Als het aan de provinciale Partij van de Arbeid ligt, wordt het Leiderdorps winkelcen trum 'Winkelhof niet uitge breid. T. Roest, een van de PvdA-leden van Provincia le Staten, die gisteren een werkbezoek aan Leider dorp brachten, maakte dit duidelijk. Het pleidooi van wethouder Bezemer voor uitbreiding en de klacht over het verstedelijkte be leid van de Zuidhollandse Provinciale Staten, leken hieraan niets af te doen. In een reactie op het pleidooi van wethouder Bezemer om 'Winkel hof met 3000 meter uit te breiden, maakte Roest duidelijk dat de PvdA ernaar streeft de grote ste den economisch gezien overeind te houden. Een uitbreiding van het Leiderdorpse winkelcentrum past niet in dat beleid, omdat deze ten koste zou gaan van de detailhandel in Leiden. De PvdA-er gaf tevens aan niet het nut te zien van een der- LEIDERDORP - De meeste Lei derdorpse raadsleden voelen er veel voor om een tijdelijk bos neer te zetten in het gebied Bloemerd 2, gelegen naast het huidige recrea tieterrein en aan de overkant van Buitenhof. Het gaat om een zoge heten produktiebos met snel groeiende bomen, dat nu binnen enkele jaren zou kunnen verrijzen. Tot ongeveer het jaar 2000 zou het er kunnen blijven staan, daarna kan het bos worden gekapt om plaats te maken voor eventuele wo ningbouw Het gaat om een voorstel dat D66 ooit lanceerde en dat nu op het Lei derdorpse gemeentehuis is uitge werkt. Er zijn grofweg drie alterna tieven. Of er wordt 20 hectare bos aangelegd, of men houdt het bij 15 hectare plus vijf hectare hooiland. Derde mogelijkheid is het weide gebied zo te laten als het is en het als hooiland te laten exploiteren De meeste leden van de raads commissie ruimtelijke ordening kozen gisteravond voor mogelijk heid twee. Alleen de PvdA bleek een fel tegenstander van het bos te zijn. Woordvoerder Molkenboer sprak van "een modegril" "waar door een volgens hem "uniek wei degebied verloren dreigt te gaan". En vervolgens gaf hij een opsom ming van alle mogelijke vogels die zich er zouden nestelen. "U heeft geen idee wat er zich allemaal tus sen dat gras afspeelt", wierp hij op. Alle anderen bleken echter voor. Om te beginnen D66-raadslid Stam natuurlijk; want het bos is zijn geesteskind. Stam zag de unieke situatie van het weidegebied niet zo. Op termijn komen er waar schijnlijk toch woningen te staan, dus gaat het gebied als zodanig toch verloren, oordeelde hij. En al len, behalve de PvdA en de PPR/ PSP. schaarden zich achter die woorden. VOORSCHOTEN - De uitbreiding van het woonwagenkampje bij de Voorschotense Noord-Hofland- brug kost 170.000 gulden, honderd procent boven de rijksnorm. Wan neer deze berekening van de Grontmij klopt, moet de gemeente zo'n 70 tot 80.000 gulden zelf beta len. Deze tegenvaller maakte wet houder J.D. van Dalen gisteravond 'Ondergrond- muziek' verstoort vergadering VOORSCHOTEN - De vergade ring van de Voorschotense raadscommissie voor financien is gisteravond weer eens ver stoord door luide 'ondergrond- muziek'. Terwijl de raadsleden zonder muziek al moeilijk zijn te verstaan met hun zeer be perkte geluidsinstallatie, kon den belangstellenden gister avond totaal niets volgen in de grote zaal van het Ambachts- en Baljuwhuis aan de Voor straat. Na enkele besmuikte grap pen, vroeg CDA-raadslid Val kenburg om maatregelen. Een ambtenaar meldde dat hij zon der bril de barkeeper beneden om rust zou manen. Echt veel hielp het niet in het slecht geï soleerde gebouw, waar een res taurant, een bar, een trouwzaal en verschillende vergader- en expositieruimtes onderge bracht zijn. WD-raadslid me vrouw M.C. van der Kloes vroeg dan ook om structurele oplossingen. Zij wil het geld dat overgebleven is bij de in richting, gehruiken voor ge- luidwerende maatregelen. bekend tijdens de vergadering van de raadscommissie voor financiën. Officieel moesten de leden daar geld opzij leggen voor een grote woonwagen op het drie plaatsen tellende kamp, maar in feite was dat een formaliteit. De door het rijk vergoedde wagen staat er namelijk al een tijdje. "U weet hoe dat gaat met die bewoners, ze zijn altijd heetgebakerd", legde de wethou der uit. Tevens deelde hij mede dat de wagen niet te lang kan meegaan omdat de bewoners over enkele maanden een gezinsuitbreiding verwachten en dan een grotere wa gen nodig hebben. "Het is eén beleid waar je broek van afzakt", reageerde CDA-raads lid F. ten Have plastisch. "Als je dat uitsmeert over de 760 gemeen ten, kost dat een geld! En het gaat gewoon in een put". En vervolgens stipten raadsleden aan dat woon wagens duurder zijn dan premie A- woningen, meer grond in beslag nemen en direct opeisbaar lijken. Ten Have: "Als woningzoekende wacht je zes jaar op een woning. Als woonwagenbewoner heb je op je achttiende al recht op een wa gen". Wassenaarse pauw ontsnapt WASSENAAR - Een van de twee pauwen is uit zijn verblijf bij het het Wassenaarse raadhuis De Paauw ontsnapt. Het vroegere ge meenteraadslid Dijkstal had vorig jaar bij zijn vertrek naar de Tweede Kamer twee pronkvogels gegeven om tot uitdrukking te brengen hoe belangrijk De Paauw als bestuurs centrum is. De gemeente mag dat historische paleisje nooit helemaal in handen laten komen van het be drijfsleven, liet deze WD-er ook via De Telegraaf weten. Vreesden de dieren het ergste of hebben zij de hele actie gemist? Dat is de vraag. gelijke uitbreiding. "Door in te stemmen met dit plan, heb je met een een volgend probleem, name lijk de positie van de Leidse onder nemers", aldus Roest. Wethouder Bezemer maakte van het gastbezoek van zijn partijgeno ten, onder wie kamervoorzitter Dolman, gebruik om bezwaar te maken tegen het beleid van de pro vinciale fractie. "Dat beleid is op de grote steden gericht. De kleine dorpen moeten zichzelf maar zien te redden. Leiderdorp wil haar winkelvoorziening uitbreiden en omdat Leiden daar tegen is, moet het dan maar niet gebeuren", zo betoogde Bezemer. Tevens trok hij de vergelijking met de Leidse win kelcentra De Merenwijk en het Diamantplein. "Die zijn vergelijk baar met het Leiderdorpse, maar de gemeente Leiden vind deze winkelcentra kennelijk niet be dreigend..." Als reden voor de uitbreiding van het bestaande complex gaf Be zemer aan dat de binding van de Leiderdorpers aan Winkelhof niet groot is. De groei van het aantal be zoekers is namelijk gestagneerd. "Uil een onderzoek is gebleken dat de non-food sector achterblijft. Het Leiderdorps winkelcentrum Winkelhof: uitbreiding is omstreden.. waardoor de oorspronkelijke opzet - een winkelcentrum waar de klant voor alles terecht kan - is aange tast. Daarom is er een binder, bij voorbeeld een C&A of Hema, no dig om de koopkracht te stimule ren", aldus Bezemer. Volgens hem blijft het ook na een eventuele uitbreiding een ge geven dat de helft van de klanten voor bepaalde inkopen naar Lei den gaat. Geen reden voor 'de gro te broer' dus om bang te zijn voor concurrentie. Victor Molkenboer, fractievoor zitter van de Leiderdorpse PvdA. onderstreepte dit betoog nog door te stellen dat Leiden zelf schuld draagt aan het eventuele verlies van klanten aan 'Winkelhof. "Door gebrek aan parkeergelegenheid is het onaantrekkelijk geworden om in Leiden te winkelen. Het is daar om niet verwonderlijk dat de men sen hier naar toe komen. Wij willen dat stimuleren door meer non-food winkels te creëren. Als de mensen iets willen kopen, moeten ze keuze uit een aantal winkels hebben", be sloot Molkenboer. Meerderheid politiek voor te porren Het verzetsmonument van Voorschotendat nu nog in het Burgemeester Berkhoutpark staat, vlak bij het gemeentehuis. Daar zou het volgens de architect niet meer bij passen. (foto Holvast) VOORSCHOTEN - Kom niet aan het verzetsmonument. Die sfeer over heerste gisteravond de Voorschotense raadscommissie voor financiën. Een lid van de cultuurcommissie verkondigde hier dat de architect het monument wil draaien omdat het niet bij het vernieuwde gemeentehuis past. De monumentencommissie zou hierop hebben voorgesteld het mo nument naar begraafplaats Rosenburgh te verplaatsen. Raadsleden en wethouder Van Dalen reageerden verbaasd op deze me dedeling, maar aanwezige ambtenaren bekenden dat de architect ook naar de omgeving van het raadhuis had gekeken. Zijn studie bracht in derdaad aan het licht dat de steen beter tot zijn recht komt wanneer de voorkant richting weg staat en niet richting parkpad. Het groen erom heen zou een verfraaiing best kunnen gebruiken. Wethouder J.D. van Dalen (financiën) vindt dat voorstellen om het uit 1948 stammende monument te draaien of te verplaatsen niet eens bespro ken hoeven te worden. Dergelijke ruwe ingrepen in deze "bedevaarts- plek, die in ieders gedachten is" zouden mensen op de ziel te trappen en emotioneel kwetsen. Alleen al uit medeleven kan de gemeente dat niet toestaan. Van Dalen: "Als er nou een noodzaak voor was, lag het anders. Bijvoor beeld wanneer er een weg dwars doorheen zou moeten. Maar het mag nooit zoiets zijn van: we vinden het niet fraai en stoppen het weg". Hij vindt dat niet alleen onkies, maar ook onterecht: "Misschien is het geen riant monument, maar het misstaat niet. Zeker niet". Vanmorgen waren geen leden van de monumentencommissie bereik baar, de architect liet via zijn secretaresse weten dat van verplaatsing geen sprake is, maar dat het groen rond het monument een vernieuwing behoeft. Over het monument zelf wist de secretaresse niets te melden. LEIDERDORP - De Leiderdorpse Engelendaal, een van de belang rijkste verkeersaders in het dorp, zal waarschijnlijk van 's morgens zeven tot 's avonds zeven uur van een groene golf worden voorzien Een meerderheid van de Leider dorpse politiek voelt daar het meeste voor. Dat terwijl men er aanvankelijk van was uitgegaan dat de groene golf alleen tijdens de spitsuren zou worden ingesteld; daarbuiten zouden de lichten op knipperstand komen te staan. De maatregelen gelden het gedeelte van de Engelendaal bij de Laan van Ouderzorg en de Vronkenlaan. Met wethouder Den Boeft oor deelden gisteravond tijdens de be handeling in de raadscommissie verkeerszaken een meerderheid dat de groene golf maar beter de hele dag ingesteld kan blijven. Dit om onduidelijkheid voor automo bilisten én overstekende voetgan gers te voorkomen. VOORSCHOTEN - De Voorscho tense D66-fractie weigert als enige pm de rioolrechten tien jaar lang met 7,25 tot 10 procent te verho gen. De partij vindt het verkeerd dat de gemeente aan de ene kant meer vraagt van de burgers en aan de andere kant geld uitgeeft aan dingen "die we niet eens zo nodig vinden". Bovendien wees ze erop dat Voorschoten regelmatig reken- overschotten heeft. Dit bleek gisteravond tijdens een vergadering van de raadscommis sie voor financiën. De andere par tijen wezen erop dat niet kan wor den gerekend op rekeningover schotten en het strikt noodzakelijk is om de tarieven flink te verhogen. Met die tien procent extra kunnen net aan de verdachte gevallen wor den aangepakt, een stijging van 7,25 procent dekt alleen de echte noodgevallen. Bovendien zitten de Voorscho tense tarieven op dit moment ruim vijftig procent onder het landelijke gemiddelde zitten en zou 10 pro cent stijging een kwartje per jaar betekenen de eerste jaren. Toch ga ven ze D66 theoretisch gezien ge lijk. Ze vroegen B en W dan ook er zorg voor te dragen dat de extra gelden niet naar slechte dingen gaan. Het CDA had wat dat betreft een creatieve suggestie: wanneer de gemeente geld overhoudt kan ze de onroerend-goedbelasting ver lagen. Alleen de PvdA en PPR/PSP bleken gisteravond tegen het voor stel. Molkenboer (PvdA) meldde dat hij destijds al tegen het raads voorstel heeft gestemd om een be perkte groene golf in te voeren. Overigens staan de meeste lichten op de Engelendaal nu al ruim een jaar het grootste deel van de dag op de knipperstand. Alleen op schooi enspitstijden zijn er een paar in werking gesteld. Hetgeen nog on langs leidde tot een handtekenin genactie van de gebruikers van ge- ha'ndicaptencentrum Gading, die menen dat voetgangers, nu amper de gelegenheid hebben om over te steken: het verkeer raast maar Molkenboer voerde verder aan dat de Engelendaal wat hem be treft nu veel te breed is - hetgeen ook weer bevordelijk is voor (te) hard rijden. Niet de lichten, maar de hardrijders moeten wat- de PvdA-woordvoerder betreft wor den aangepakt. "Het is een illusie om te denken dat een groene golf de Engelendaal veiliger maakt. De voorgestelde maatregelen zijn er alleen op gericht om de doorstro ming van het autoverkeer nog meer te bevorderen", hekelde Mol kenboer. En PSP/PPR-lid Jansen was dat met hem eens. Alle andere partijen gingen ech ter akkoord met het voorstel van wethouder Den Boeft om de groe ne golf te verruimen en daardoor het drukknopsysteem te beperken. Wanneer de verandering kan wor den ingevoerd, is nog niet duide lijk. Een en ander gaat samen met de aanleg van uitvoegstroken. Daarvoor moet het bestemmings plan worden gewijzigd. Het be stuur van de provincie Zuid-Hol land buigt zich daar momenteel Jubileum park echt gevierd? VOORSCHOTEN - De Voor schotense politieke partijen willen het 50-jarig bestaan van het burgemeester Berkhout- park echt vieren met muziek tent en al. Misschien kan het feest zelfs gecombineerd wor den met de paardenmarkt, die op 28 juli wordt gehouden, drie weken na het jubilieum van het park. Dit bleek gisteravond tijdens de vergadering van de raads commissie voor financiën. Bur gemeester en wethouders had den voorgesteld om de bank te restaureren, een nieuw maar authentiek hek bij de voeder plaats te zetten en een jubi leumboekje uit te delen onder geïnteresseerde Voorschotena ren. De raadsleden vonden dat prachtig, maar lang niet feeste lijk genoeg. Wethouder J.D. Van Dalen zegde hierop toe dat er iets luider feestgedruis zal komen dan het terugplaatsen van het hek. Filmavond, De Leiderdorpse Filmkring laat komende donderdag de rolprent 'Terms of Endearment' draaien in de Muzenhof aan de Gordijnsingel. 'Terms of Endearment' is het ver haal van vier mensen en de manier waarop zij hun gevoelens van lief de tot uitdrukking brengen. Aan- ToUCClstuk vang half negen 's avonds; niet-le- den kunnen ter plekke lid worden van de Filmkring. Concert Theo Joling en Lucia Meeuwsen brengen aanstaande zaterdag het programma 'Het Konsert' in boer derij Ter Weer aan de Wassenaarse Deijlerweg 153. Aanvang half ne- Poppentheater In het poppentheater in Voor schoten speelt poppentheater Wel- lus-Nietus woensdag, 11 maart, de voorstelling 'De Tentkarromobiel' voor kinderen van 4 tot 11 jaar. Aanvang half drie. Graag van te voren reserveren via telefoonnum mer 01717-8361. Wassenaar gaat auto's tellen Toneelgroep 'Newts' hoopt op 13, 14 en 15 maart in het Cultureel Centrum 'Warenar' in Wassenaar het stuk 'Born in the Gardens' van Peter Nichols op te voeren. De op brengst zal, evenals die van de vo rige uitvoering, geheel ten goede komen aan 'Boys Town'. Aanvang acht uur. Telefonisch plaatsbespre- ken kan deze week tussen tien en drie uur via nummer 02523-76708. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar gaat twee kordontellin gen houden in Wassenaar-noord en -zuid. Het komt erop neer dat via camera's en machines alle auto's worden geteld die het kordon in- en uitgaan. De gemeente wil op die manier te weten komen welke rou te de auto's nemen. In de nota verkeerstelling 1986 kwam dat niet genoeg uit de verf en waren er vooral veel vraagte kens over de verkeersstromen door Wassenaar-noord, de in- en uitgangen langs de Rijksstraatweg en de Landscheidingsweg. De kor dontellingen worden gehouden voordat en nadat de gemeente en kele verkeersremmende maatrege len heeft getroffen, zodat Wasse naar kan controleren of de maatre gelen effect hebben gehad. De tel lingen kosten 26.000 gulden en de raadscommissie voor algemene be stuurlijke aangelegenheden advi seerde gisteravond om dat bedrag opzij te leggen. Eind deze maand neemt de gemeenteraad de defini tieve beslissing. Verkiezingsavond De PvdA-Oegstgeest houdt don derdag 12 maart een openbare bij eenkomst die is gewijd aan de Sta tenverkiezingen. Voor de bijeen komst die om 20.15 uur begint en waarvoor een zaal van de Roode Leeuw is afgehuurd, zijn het PvdA- statenlid Van der Zalm voormalig raadslid Warmond) en het Eerste Kamerlid Bertus de Rijk als gast sprekers uitgenodigd. Aan de orde zullen komen het belang (voor de PvdA) van de Statenverkiezingen en de Eerste Kamer. In de pauze is er een "Zuidhollands koud buffet". DEN HAAG/LEIDERDORP - Voordat gedeputeerde staten van Zuid-Holland (GS) oordelen over het uit breidingsplan van het Leiderdorpse winkelcentrum Winkelhof willen ze weten wat de effecten van de uit breiding met een „trekker" zijn. Daarom moeten eerst de resultaten van het speciale CIMK-rapport bij de provincie bekend zijn. Op voorhand deelt het dage lijks bestuur van de provincie al wel mee dat verster king van het Leiderdorpse centrum niet ten koste mag gaan van de Leidse binnenstad. GS schrijven een en ander in antwoord op vragen van het PvdA-statenlid A. de Jong, die zich zorgen maakt over de plannen om het Leiderdorpse centrum uit te breiden. De Jong vindt dat Winkelhof een plaat selijke betekenis moet hebben. Nu is het al zo dat een kwart van de bezoekers uit Leiden, Hoogmade. Wou- brugge, Oegstgeest en Zoeterwoude komen. Uitbrei ding met een zaak die veel publiek trekt, zou na de realisering van het meubelcentrum „opnieuw een slag toebrengen aan de Leidse centrumfunctie", aldus De Jong, die dan ook pleit voor provinciale stappen tegen de uitbreidingsplannen. GS wijzen actie op dit moment van de hand. Erkend wordt dat het provinciale beleid geen uitbreiding toe staat die ten koste gaat van het Leidse centrum. Den Haag, Leiden. Delft en Zoetermeer zijn de regionale winkelcentra en dat moet zo blijven. „Dit houdt in dat van versterking van de winkelfunctie van dorpscentra geen sprake kan zijn, anders dan in aantoonbare ach terstandssituatie", zo omschrijven GS het provinciale beleid. Maar in dit stadium is nog onduidelijk wat voor ge volgen een eventuele uitbreiding van Winkelhof heeft. Het CIMK heeft de effecten van de uitbreiding onder zocht, maar GS hebben dat rapport nog niet ontvan gen. „Oordeelvorming op dit moment is daarom voor barig", aldus het college. „Het ondernemen van stap pen is evenzo thans niet aan de orde".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14