Ultimatum aan het EBR Steeds 'Bejaardenhuis Zijloever noodzaak' 'Salarissen moeten worden verhoogd' Waarschijnlijk geen gedwongen ontslagen bij gemeente Leiden Tijdelijk eenvoudige camping in buurt Wassenaarseweg Gedeputeerde Boone tijdens bezoek aan Leiden: 'Rook vuilverbranding een klein wit pluimpje' Kleuter gered Nog geen besluit van college over proef van vijf maanden DINSDAG 10 MAART 1987 LEIDSCH m DAGBLAD: LEIDEN - De ambtenarenbon den AbvaKabo en CFO hebben het college van beheer van het Energiebedrijf Rijnland een ul timatum gesteld. Zij willen dat dit college voor 23 maart met voorstellen komt om de ar beidsvoorwaarden van het per soneel bij het EBR te verbete ren. Zo niet, dan overleggen de bonden met hun leden over na dere stappen. Het personeel van het energiebedrijf, dat gis teren in groten getale naar een speciale door de bonden uitge schreven vergadering kwam, is akkoord gegaan met deze gang van zaken. De werknemers stemden ook in met de stap die de bonden vorige week hebben genomen. Die schortten toen het overleg op met het college van beheer, het dage lijks bestuur van het EBR, nadat dit bij de weigering bleef in te gaan op voorstellen om de arbeidsvoor waarden te verbeteren. De klacht van de bonden is dat het personeel van het EBR minder krijgt betaald dan werknemers bij andere energiebedrijven met een vergelijkbare functie. Het verschil bedraagt in de lagere schalfen tus sen de vijf en tien procent. Ook al lerlei andere voorzieningen, zoals een speciale financiële regeling voor mensen van 50 jaar en ouder, koude-toeslagen en een extra uit kering aan mensen die vervroegd uittreden, gaan aan de neus van de EBR-werknemers voorbij. De oorzaak van dit alles is dat het EBR, in tegenstelling tot veel an dere nutsbedrijven, een gemeen schappelijke regeling is. De werk nemers hebben daardoor een amb tenaren-status. Eventuele voor deeltjes die het bedrijf aan zijn per soneel geeft, zouden door de minis ter van binnenlandse zaken kun nen worden afgewezen omdat ze strijdig zijn met het ambtenarenbe- leid van het rijk. Enkele jaren gele den is dat gebeurd met onder meer een extra uitkering aan de EBR- werknëmers. Doordat de arbeidsvoorwaarden voor het personeel minder zijn dan bij vergelijkbare bedrijven, bestaat volgens B. van Egmond, voorzitter LEIDEN - Er vallen bij de ge meente Leiden waarschijnlijk geen gedwongen ontslagen als gevolg van de bezuinigingen. De angst daarvoor ontstond nadat burge meester en wethouders twee maanden geleden bekend maakten meer dan 10 miljoen gulden te wil len bezuinigen. Bovendien hield het college er zelf rekening mee dat er gedwongen ontslagen zouden vallen. Wethouder Bordewijk van finan ciën zegt dat het uitblijven van ge dwongen ontslag van ambtenaren wel afhankelijk is van de medewer king van een aantal ambtenaren om een andere functie binnen het gemeentelijk apparaat te den. De wethouder stelt dat ge dwongen ontslagen bij de Streek- muziekschool evenwel onvermij delijk zijn is indien de bezuinigin gen daar doorgaan. E. Bunt, een van de vertegen woordigers van de ambtenaren, is tevreden over het feit dat gedwon gen ontslagen waarschijnlijk uit blijven. Hij vindt dat "de bezuini gingsoperatie in dit opzicht mee valt". Hij tekent er bij aan dat er inmiddels problemen zijn ontstaan doordat vacatures als gevolg van natuurlijk verloop niet mogen wor den opgevuld. "Er moet nu een zelfde hoeveelheid werk door min- LEIDEN - Het college van B en W is van plan nog voor de zomer eenvoudige camping aan dc Was senaarseweg in te richten. Vermoe delijk zal voor de camping een tij delijke vergunning worden ver leend. Het college is niet van plan het bestemmingsplan te gaan wij zigen voordat duidelijk is dat de stadscamping kans van slagen heeft. De inrichting van de camping zal daar ook naar zijn. Het terrein wordt omheind en voor sanitaire voorzieningen zijn de kampeerders aangewezen op een toiletwagen. De camping krijgt geen vaste be heerder. Het is de bedoeling dat eenmaal per dag het geld wordt op gehaald door iemand die ook de gang van zaken op de camping een beetje in het oog houdt. De ge meente is bereid eenvoudige voor zieningen voor de camping te beta len. De exploitatie mag de gemeen te echter geen geld kosten. der mensen worden gedaan. Er moet dan wel worden aangegeven welke taken juist wel en welke ta ken niet meer vervuld moeten wor den". Volgens Bunt is het nog niet ze ker dat de stormen boven de hoofden van de ambtenaren zijn uitgewoed nadat de huidige bezui nigingsoperatie gestalte heeft ge kregen. "Het is niet zeker dat de bijdrage van het rijk aan de ge meente op hetzelfde niveau blijft. Wanneer de gemeente nog meer moet bezuinigen is het misschien onvermijdelijk dat er gedwongen ontslagen vallen". P. Lek van het Georganiseerd Overleg (tussen ambtenarenbon den en werkgever) wijst er op dat er ook voor de werknemers van de Streekmuziekschool een oplossing wordt gevonden. "Ook voor hen moet worden bekeken of er moge lijkheden tot herplaatsing zijn. De gemeenteraad moet de bezuiniging op de Streekmuziekschool ook op de sociale gevolgen beoordelen". Lek wil pok weten of de bezuini ging op de muziekschool geld ople vert. "De ontslagen werknemers zullen toch wachtgeld ontvangen". De ambtenaar meent tevens dat het college moet laten weten hoe veel geld er beschikbaar is voor de herscholing van ambtenaren. Bo vendien wil Lek dat B en W een 'vacature-toetsingscommissie' in stellen. Deze commissie bekijkt voordat er een arbeidsplaats wordt opgeheven, of de betreffende vaca ture niet voor herplaatsing ge bruikt kan worden. van het groepsbestuur van de Ab vaKabo. de kans dat de voortgang binnen het bedrijf en de dienstver lening aan het publiek in gevaar komen. Het wordt voor personeels leden aantrekkelijk om over te stappen naar andere bedrijven, en voor sommige belangrijke functies zijn moeilijker geschikte mensen te vinden. Het bezwaar van de bonden is dat het college van beheer er te ge makkelijk van uitgaat dat een be paalde verbetering van de arbeids voorwaarden toch niet door de mi nister of zelfs het algemeen be stuur van het energiebedrijf wordt geaccepteerd. "Het college van be heer zou zich eens wat flexibeler moeten opstellen, zich wat creatie ver moeten opstellen en wat meer wensen van ons moeten overne men", verklaarde Van Egmond gis teren. Volgens hem heeft het colle ge van beheer tot dusver alle voor stellen zonder meer van de hand gewezen. De druppel die de emmer deed overlopen was het feit dat het col lege een voorstel om het personeel een extra eenmalige uitkering te geven, niet aan de algemene raad van het energiebedrijf wilde voor leggen. Dat was volgens de bonden echter wel beloofd. Na deze weige ring schortten vertegenwoordigers van vakbonden het overleg op om dat ze geen vertrouwen meer had den in het bestuur. Van Egmond liet zich gisteren nog niet uit over acties in geval het college van beheer niet op het ulti matum ingaat. "Dan gaan we op nieuw praten met het personeel. Het personeel van het Energiebedrijf Rijnland bezocht gisteren in groten getale e ven vergadering over de gerezen problemen tussen bestuur en werknemers. We willen de zaken zorgvuldig aan pakken". De Noordwijkerhoutse wethou der P. Heemskerk, die binnen het dagelijks bestuur van het EBR de portefeuille personeelszaken be heert, meldt dat het college van be heer vrijdag bijeenkomt om over de gerezen problemen te praten. Heemskerk blijft overigens som ber over de mogelijkheden om aan de wensen van de bonden en het personeel te kunnen voldoen. "Ik wil met alle plezier voorstel len doen om de positie van het per soneel te verbeteren. We stellen ons zeker creatief en flexibel op. Maar als we voorstellen doen, moe ten die reëel zijn en geen voorstel len waarvan we van tevoren weten dat de minister van binnenlandse zaken er toch niet mee akkoord gaat. En we hebben inmiddels er varen dat Binnenlandse Zaken dergelijke plannen heel streng beoordeelt", aldus Heemskerk. Volgens hem kan het college van beheer moeilijk extraatjes uitdelen en gokken dat het ministerie er mee akkoord gaat. "We zijn al een keer teruggefloten nadat we een eenmalige uitkering aan het perso neel hebben gegeven. Doe we dat weer, dan bestaat het risico dat de verschillende bestuursleden hoofdelijk aansprakelijk worden gesteld. Dat is juridisch uitge vlooid". Met andere woorden: be stuursleden zouden de extra uitke ring aan de werknemers dan uit ei gen zak moeten betalen. Heemskerk ontkent met kracht dat het college van beheer uit on wil niet op de wensen van de bon den ingaat. "Wij vinden de situatie ook zeer zorgelijk, maar het college kent zijn beperkingen. Van onwil is echter geen sprake". LEIDEN - Op de Zijloever moet een bejaarden voorziening komen. Ook gedeputeerde J.H. Boone is ervan overtuigd dat zo'n voorzie ning noodzakelijk is. Hij is in de provincie onder meer verantwoor delijk voor bejaardenbeleid. In het kader van de statenverkiezingen bracht hij gisteren een bezoek aan Leiden waar hij inging op de bouw op Zijloever. Boone verwacht zeker niet dat met de bouw van een bejaarden huis nog dit jaar kan worden be gonnen omdat het project niet staat op de provinciale jaarplan ning voor 1987, maar hij is optimis tisch over de komst van een op- vangmogelijkheid voor bejaarden in Leiden-Noord. De gemeente Leiden heeft voor wat de bouw van een bejaardente huis betreft sterke concurrentie te duchten van Alphen aan den Rijn en Katwijk. Vooral Alphen voert een sterke lobby om een nieuwe bejaardenvoorziening binnen de gemeentegrenzen te krijgen. M. Coomans, lid van provinciale staten, is eveneens optimistisch over de komst van een bejaar dentehuis op de Zijloever, hoewel Leiden volgens de normen vol doende capaciteit heeft voor de op vang van bejaarden. "De proble men van Leiden zijn uitzonderlijk. Men heeft te maken met een grote wijk waar geen enkele voorziening is. Daarom lijkt een bejaardente huis op de Zijloever zeer geschikt voor een experiment". Redactie: Simone van Driel en Meindert van derK telefoon 144941toestel 217 of 222. Beter spul Wie voorzien is van kop en scho tels, vaasjes en asbakken hoefde de laatste jaren beslist niet meer de Rommelmarkt Sport-Inn met een bezoek te vereren. Ook vorig jaar werd de argeloze bezoeker in de IJshal aan de Vondellaan dood-gegooid met waardeloze prullen. Slechts de verzamelaars van eierdoppen en vingerhoed jes konden soms iets van hun ga ding vinden. De Rommelmarkt Sport-Inn deed in alle opzichten haar naam eer aan: rommel, rommel en nog eens rommel. Voorts heeft de markt de laatste jaren te kampen gehad met een dramatische te rugval in aantal standhouders en bezoekers. De bezoekers koch ten bij hun eigen vereniging bij wijze van spreken de spullen die ze zelf hadden ingeleverd. Ware clubliefde noemen ze dat. Nu kan over de oorzaken van de terugloop gediscussieerd wor den, maar belangrijk is natuur lijk dat op een tweedehands- markt ook bruikbare spullen worden aangeboden. Dat heeft de organiserende Gehandicap ten Sportclub De Sleutels zich terdege gerealiseerd. Daarom is er een brief naar de deelnemende verenigingen en instellingen uit gegaan waarin wordt verzocht dit keer ook wat beter spullen in de stand te koop aan te bieden. "Tegenwoordig is het aantal rommelmarkten volledig uit de hand gelopen", beaamt mede-or ganisator Henny Kwik. "Daarom proberen wij het het niveau van de markt wat op te krikken door de kwaliteit van de aangeboden spullen te verbeteren. Je zou kunnen denken aan goede twee dehands kleding". Kwik zegt dat prettig zou zijn als de sport-inn van de sector 'lekker graaien en grabbelen af komt'. Hij voegt daaraan toe dat de organisatie de standhouders daartoe niet kan verplichten. "Verenigingen zijn vrij in hun doen en laten. We kunnen ze al leen maar stimulereri wat 'beter spul' op de markt te brengen". Beter spul (2) Ook op andere wijze probeert men de rommelmarkt wat inte ressanter te laten zijn voor men sen die toevallig niet lid zijn van een vereniging. Vorig jaar is geëxperimenteerd met zoge naamde 'pleintjes'. In plaats van de saaie rijen werden op sommi ge plaatsen kramen in een vier kant gezet. "Dat is toen goed be vallen. Het levert alleen het pro bleem op dat er minder stand houders kunnen worden toegela ten. Dat is jammer want de ver enigingen staan bij ons nog steeds nummer een", aldus Kwik. Op de 'sport-inn' is soms niet te zien dat de standhouders uit louter verenigingen bestaan. De koopwaar ligt hoog opgestapeld op de tafels, maar welke club er achter schuil gaat is onduidelijk. "Dat is natuurlijk stom van de standhouders", zegt Kwik daar op. "Kunnen ze promotie maken voor hun club of sport en wat aandacht trekken en dan laten ze dat na. Dat moeten ze zelf weten, maar dat is wel jammer. Aan de andere kant zijn het vrijwilligers en kun je ze er niet op aankijken. Het blijft een gemiste kans", zo luidt de kritiek van Kwik. De rommelmarkt is bovendien niet aantrekkelijk door de wijze waarop de handel wordt uitge stald, om maar niet te zeggen dat de meeste verenigingen er een puinhoop van maken. Volgens Kwik zou de werkgroep hier toch wel wat verandering in wil len brengen. "Er zijn clubs die komen binnen met hun handel en hupsakee: verkopen maar", zegt Kwik. Ook hier wordt een stimuleringstaktiek toegepast. Om een aanzet tot een leukere presentatie te geven, worden er drie prijzen van 150, 100 en 50 gulden beschikbaar gesteld voor de best ingerichte stands. Geen bedragen waarvan je een club huis kan verbouwen, maar wie weet verdwijnt de 'gezellige' rommel hierdoor wel. De elfde jaargang van de Rom melmarkt Sport-Inn wordt in ie- Conservator G.D. Reeder in de weer met de broze beenderen van de vinvis. der geval in het weekend van 27 tot en met 29 maart gehouden. Dus de pas begonnen stelletjes en studenten die nog om kopjes, met of zonder barst, verlegen zit ten: ze weten waar ze terecht kunnen. Broos De in december vorig jaar aange spoelde Noordse vinvis is nu zo goed als geprepareerd. Dat was niet zo vanzelfsprekend als het aanvankelijk leek. Al eerder is in deze krant gemeld dat de walvis veel jonger is dan was geschat toen het beest op de Maasvlakte dood aanspoelde. Dat bracht de nodige problemen met zich mee voor het Rijksmuseum van Na tuurlijke Historie in Leiden, dat het karwei om de kolos te prepa reren voor zijn rekening nam. De man die in zijn eentje met de vis opgezadeld werd is con servator D.G. Reeder. "Het jonge beest had enorm veel kraakbeen en was te weinig verbeend. Om dat het skelet bij elkaar te hou den moet gewerkt worden met schroefjes een draadjes. En daar was het been te broos voor". Op het moment dat de walvis aan spoelde was men er verheugd over dat het ging om een jong beest: "dat zijn mooie gave bot ten", zo werd gezegd. Bij het museum zijn ze echter niet voor een gat te vangen en is er een oplossing gevonden voor de zachte beenderen van de vis die destijds de dood vond door een navigatiefout. "We dompe len de botten stuk-voor-stuk in een bassin gevuld met houtlijm. Het bot zuigt zich dan vol en als dat opgedroogd is, heeft het vol doende stevigheid", zo legt Ree der uit. "We wachten alleen nog op een warme dag waarop we het hele beest buiten op de binnenplaats kunnen uitleggen. In het gebouw hebben we daarvoor geen plaats. Je moet de vinvis zien als een enorme puzzel. Pas als we alles hebben uitgestald, kunnen we de botten gaan nummeren zodat het in elkaar kan worden gezet". De tien meter lange en gemid deld anderhalve meter hoge wal vis zal voor het eerst te zien zijn tijdens de expositie 'De biologi sche klok' die in de Leidse Hor tus Botanicus op 10 juni geopend wordt. Wat heeft de walvis met een klok te maken? "De biologische klok regelt het ritme van activiteiten van leven de wezens, zoals het slapen, maar ook het broeden en de seizoen- strek bij dieren. Omdat de walvis is omgekomen door een fout van hetzelfde mechanisme in zijn hersenen hebben we hem een plaatsje gegeven in de exposi tie", zo zegt organisator Van Et- ten die tevens aan de Rijksmu seum van Natuurlijke Historie is verbonden. Dat het bejaardentehuis op de Zijloever een experimenteel karak ter krijgt, is wel zeker. Het ziet er naar uit dat het een gebouw wordt met een beperkt aantal plaatsen voor opvang van inwonende be jaarden. De nadruk komt te liggen op een stuk zorg vanuit het cen trum voor thuiswonenden bejaar den in Leiden-Noord. Een dergelij ke wijze van bejaardenopvang is al in het Zuidhollandse Monster ge realiseerd. Een werkgroep met daarin onder anderen vertegen woordigers van gemeente en pro vincie bekijken nu op welke wijze het experiment gestalte kan krij gen. De werkgroep brengt half juni verslag uit. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting is blij met de inspan ningen van Boone om een bejaar dentehuis op de Zijloever te verwe zenlijken. Hij tekent er echter bij aan dat niet de steun van de gede puteerde beslissend is, maar de standpunten van de fracties in de provinciale staten. De wethouder drong er bij Boone op aan snel een beslissing te forceren. "Voor 1 oktober moeten wij in Den Haag de plannen voor de wo ningen indienen voor het gedeelte van de Zijloever waar ook het be jaardentehuis komt. Moeten we daar nu seniorenwoningen bou wen of gewone woningen neerzet ten? Aan geïsoleerde seniorenwo ningen, zonder dat er een bejaar denvoorziening is op die plaats, hebben we geen donder". Boone maakte Tesselaar duide lijk dat absolute zekerheid over de bouw van een bejaardenvoorzie ning nog wel even zou uitblijven. Leiden moet binnenkort echter een beslissing nemen wat voor hui zen er op de Zijloever gebouwd gaan worden. Tesselaar neigt er toe om de architecten opdracht te ge ven seniorenwoningen te ontwer pen. De wethouder gaf toe dat de aanwezigheid van dergelijke wo ningen op de Zijloever een extra pressiemiddel zou kunnen zijn om de provincie ertoe te bewegen een bejaardenhuis toe te staan. LEIDEN - Kandidaten van de PvdA voor de provinciale staten brachten gisteren een werkbezoek aan Leiden. Een van de program mapunten was een gesprek met de omwonenden van de vuilverbran- ding. Een woordvoerster van het wijk- comité hield een pleidooi om snel tot sluiting van de vuilverbranding over te gaan. Zij wees daarbij op de vele gezondheidsklachten die om wonenden van de vuilverbranding hebben. Een van de bewoonsters van de wijk Groenoord had 's och tends al woedend naar het stads- bouwhuis gebeld. "De rookpluim uit de schoorsteen van de vuilver branding is altijd zwart. Nu de poli tici op bezoek komen, komt er een heel klein wit pluimpje uit. Toen ik vanochtend wakker werd en na&r buiten keek, leek het wel of ik droomde". De Leidse vuilverbranding zal in ieder dicht gaan wanneer Leiden, Zoetermeer en Den Haag gezame- lijk een nieuwe installatie hebben gebouwd. Dat zou in de loop van de jaren negentig gebeuren. H. Er asmus, lid van provinciale staten, voelde er wel voor om de Leidse vuilverbranding op korte termijn te sluiten en als tijdelijke oplossing het Leidse vuil af te voeren naar de Afvalverwerking Rijnmond (AVR)- in Rotterdam. De Gevulei, de ge meenschappelijke regeling waarbij Leiden en omliggende gemeenten zijn aangesloten, neemt hierover binnenkort een beslissing. Een van de problemen die bij het transport naar Leiden om de hoek komt kijken, is dat er een overslag station moet worden ingericht. Gisteren kwam de suggestie ter ta fel om het terrein van de huidige vuilverbranding daarvoor te ge- bruiken. LEIDEN - Een 4-jarig jongetje uit de Merenwijk is gistermiddag door het ijs nabij de Bosrode gezakt en gered door een voorbijfietsende man. De kleuter liep van school naar huis toen een door hem ge maakt werkstuKje op het ijs viel. Om dit weer terug te pakken, stap te de jongen op het ijs en zakte er doorheen. LEIDEN - Hoewel de maatregel af gelopen vrijdag in de gemeentelij ke advertentie werd aangekon digd, heeft het college nog geen be slissing genomen over verlenging van de proef op de Breestraat tot 5 maanden. Deze beslissing wordt de komende weken verwacht. De verlenging is volgens Peters nood zakelijk om een uitgebreid econo misch onderzoek onder de winke liers in de Breestraat te houden. Ook over de bijdrage van 10.000 gulden die de gemeente aan het on derzoek bij zou dragen, moet nog worden beslist. Dat geldt ook voor de verkeersmaatregelen op de Aal markt en de Nieuwe Rijn. Peters zei gisteravond dat de maatregel was aangekondigd om snel te kunnen beginnen met de in spraakprocedure. Hierin zou mee spelen dat voordat de proef van start gaat, er nog grondwerkzaam heden in de Breestraat moeten plaatsvinden in verband met de uitbreiding van de telefooncentra le aan de Boommarkt. Overigens wordt niet verwacht dat er in het college veel weerstand tegen ver lenging van de proef bestaat die aanvankelijk slechts 3 maanden zou duren.. De commissies ruimte lijke ordening en economische za ken praten er in een volgende ver gadering over.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 13