Gebruik mimcontainersin wijken buiten de singels 'Beste af in academische ziekenhuis' Onderzoek naar Kattekrabziekte Voorstel directie reinigingsdienst: Veel activiteiten tijdens Vrouwendag Indien baby te vroeg wordt verwacht 18 MAART AVONDBIJEENKOMST VOOR STARTENDE ONDERNEMERS ZATERDAG 7 MAART 1987 LEIDSCH m DAGBLAD: LEIDEN - De directie van de reini gingsdienst heeft B en W voorge steld nog dit jaar een begin te ma ken met de invoering van minicon- tainers in alle wijken buiten de sin gels. Alleen in de binnenstad blijft de grijze vuilniszak gehandhaafd. Door op grote schaal gebruik te gaan maken van dë minicontainer, wordt gehoopt de stad een schoner aanzien te geven en het werk van de vuilnisophalers te verlichten. Verwezenlijking van dit plan kost ruim vier miljoen gulden, een be drag dat de komende jaren terug verdiend wordt omdat bij de reini gingsdienst negen arbeidsplaatsen (zonder ontslagen) kunnen ver dwijnen. B en W hebben zich nog niet uitgesproken over het voor stel. In wijken met flats komt in plaats van de minicoptainer een wijkcontainer te staan waarin de bewoners hun afvalzak kwijt kun nen. In flats is over het algemeen weinig ruimte aanwezig om de container neer te zetten terwijl bij het ontbreken van een lift het ge vaarte niet naar boven kan worden vervoerd. Om dezelfde reden kan de minicontainer ook in de binnen stad niet gebruikt worden terwijl voor wijkcontainers de ruimte op straat ontbreekt. Gevolg van de invoering van de containers is dat het huisvuil nog maar een maal per week wordt op gehaald. De containers bieden ge noeg ruimte voor een week huis vuil. De vuilniszakken in de bin nenstad blijven overigens twee maal per week opgehaald worden. Wel wordt overwogen de winkels in de binnenstad van een extra gro te container op wieltjes te voorzien maar dat duurt zeker nog enkele ja ren. De enige wijk binnen de sin gels die minicontainers krijgt, is die tussen Herengracht en Zijlsin gel. De containers worden gedu rende in een periode van twee jaar geplaatst. In het totaal gaat het om Proef Verwacht wordt dat door het af schaffen van de vuilniszakken het zwerfvuil op straat aanzienlijk ver minderd. Onderzoek heeft uitge wezen dat 60 tot 80 procent van de rommel op straat wordt veroor zaakt doordat de huisvuilzakken niet goed zijn dichtgebonden of ka pot zijn gescheurd door honden of katten. Vorig jaar werden containers op proef ingevoerd in de wijken Ste venshof, Morskwartier, Boerhaav- edistrict en De Waard. Zowel de reinigingsdienst als de bewoners zijn tevreden over dit experiment. Van de bewoners verklaarde 83 procent in een enquête voorstan der te zijn van het gebruik van de minicontainers. Veel mensen ga ven te kennen dat de straat tijdens de proef er schoner uitzag. Zelfs in LEIDEN - Ter gelegenheid van dë Internationale Vrouwendag wor den zondag in buurthuis 't Spoor tje en in het Leidse Volkshuis bij eenkomsten gehouden met als the ma 'vrouw en werk'. In het Vrou wencentrum is 's avonds ter gele genheid hiervan een feest. Organi satie is in handen van het 8-maart- comité waarin een aantal vrouwen organisaties is verenigd. Een dag later, maandag 9 maart, wordt aart de Leidse universiteit de Interna tionale Vrouwendag gevierd in het faciliteitengebouw van het Witte Singel/Doelencomplex. In het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt de Inter nationale Vrouwendag zondag om 13.30 uur geopend door wethouder Van Dongen. Er is die middag eèn informatiemarkt waar allerlei orga nisaties zich presenteren tjie iets te bieden hebben op het gebied van de arbeid. Tegelijkertijd vertellen vertegenwoordigers van de organi saties die op de informatiemarkt staan wat ze doen v Dezelfde middag wordt buurt huis 't Spoortje aan de Bernhard- kade 40 een aantal films gedraaid en er is toneel en cabaret. Om 15.15 uur begint de film 'From nine to five' met in de hoofdrol Dolly Par- ton. Daarnaast vertellen over hun ervaringen met techini- sche beroepen. De dag wordt afge sloten met een feest in het Vrou wencentrum aan de Doezasatraat 34, waar de groep 'Mama's got a headache' zal optreden. Onder het thema 'Vrouwen aan de rijksuniversiteit Leiden' wor den maandag in het faciliteitenge bouw vanaf 16.00 uur lezingen ge geven, interviews afgenomen en video vertoond over hoe het vroe ger was bij de universiteit en hoe nu is. Aan het eind van de middag wordt een fototentoonstelling ge opend die 's avonds te bezichtigen de Vogelbuurt, waar de proef aan- vankeljk veel tegenstand onder vond, wilde de meerderheid van de bewoners de container niet meer kwijt. Voorgesteld is nog dit jaar de containers in te voeren in de vol gende wijken: Merenwijk, De Kooi, Zeeheldenbuurt en de Pro- fessorenwijk (van Utrechtse Jaag pad tot Lorentzkade). In 1988 ko men de overige delen van de Pro- fessorenwijk, Meerburg, Tuinstad- wijk, Rijn- en Schiekade, Vree wijk, Zuid-West, de Stevenshof en delen van de Stationswijk en Noor derkwartier aan de buurt. Vuilnisvat Een belangrijk aspect van de mi ni-container is dat deze het werk van de vuilnisophaler aangenamer maakt. De container wordt mid dels een eenvoudige installatie in de vuilniswagen leeggekiept ter wijl het ophalen van vuilniszakken (ook voor oudere bewoners) vaak veel inspanning vereiste. De mini container staat op wielen en is makkelijk te verplaatsen. Doordat in de zakken allerlei scherpe mate rialen werden verpakt, kwamen er met een zekere regelmaat verwon dingen voor. Voordeel van de con tainer is ook dat grotere voorwer pen als dozen en tuinafval er in kunnen. De minicontainer maakt in een groot deel van Leiden een einde aan het bestaan van de plastic vuil niszak. Deze volgde in 1970 de me talen vuilnisbak op. Toen werd ook besloten tot het twee maal per week ophalen van' het huisvuil. Met de minicontainer wordt dit weer teruggedraaid. De minicon tainer heet bij de reinigingsdienst dan ook gewoon vuilnisvat. In de Leidse binnenstad blijft de grijze huisvuilzak het straatbeeld bepalen. LEIDEN - Vrouwen die in ver wachting zijn van kinderen die te vroeg geboren dreigen te worden of waarvan mag worden verwacht dat de baby's veel te licht zullen zijn, kunnen het beste voor de be valling naar een gespecialiseerd ziekenhuis worden overgebracht. In tweederde van alle gevallen worden de kinderen pas na de ge boorte naar zo'n gespecialiseerd ziekenhuis gebracht en die kinde ren blijken gedurende hun eerste levensjaren met meer problemen te kampen. Voortijdig op de wereld geko men kinderen zijn dan nog het bes te af in een Academisch Zieken huis, want het sterftecijfer onder prematuren (te vroeg geborenen) is daar beduidend kleiner dan in an dere ziekenhuizen. Ook blijkt er een zeker verband te bestaan tus sen de afstand waarover een kind wordt vervoerd en de overlevings kansen. Deze gegevens zijn ontleend aan het zogenaamde POPS-onderzoek Leids onderzoeker dokter S.P. Verloove-Vanhorick. CDA vraagt advies van buitenlanders LEIDEN - Het CDA in de regio Leiden gaat zich laten adviseren door vertegenwoordigers van etni sche minderheden, als het gaat om zaken die buitenlanders in Neder land aangaan. Een raad met daarin Nederlanders en buitenlanders moet adviezen gaan geven aan ge meentelijke en provinciale be stuurders van het CDA. f Het nieuwe adviesorgaan bestaat uit 14 personen (allen CDA-leden) Nederlanders zijn en (foto GPD) de overigen uit landen als Turkije, Marokko, Suriname en de Neder landse Antillen komen. De regionale interculturele raad wordt op 10 maart (16.00 uur in ho tel restaurant Groenendijk te Ha- zerswoude) door Miijam de Goeij- Smulders geïnstalleerd en zal in eerste instantie adviezen geven aan de CDA-kamerkring Leiden. De Goeij-Smulders is voorzitter van de CDA-kamerkring Leiden. In verschillende andere kamer kringen in Nederland zijn dergelij ke adviesorganen al enige tijd ac tief. Voor landelijke of Europese problemen heeft het CDA een lan delijke 'gemengde' raad in het le ven geroepen. Dit orgaan adviseert het partijbestuur, de fracties van de Eerste en Tweede Kamer en het Europees parlement. Plaats: Kamer van Koophandel, Stationsweg 41 Leiden Tijd: zaal open: 19.30 uur aanvang: 20.00 uur einde: 22.30 uur Organisatie: Kamer van Koophandel, Regionaal Instituut voor het Midden en Kleinbedrijf en het Verbond van Nederlandse Ondernemingen. Tijdens de bijeenkomst worden onder meer de volgende onderwerpen door deskundige inleiders besproken: ondernemingsplan, financiering, vergunningen, administratie en belastingen. Een pas gestarte ondernemer vertelt zijn ervaringen. Programma en aanmelding: afdeling Handelsvoorlichting van de Kamer van Koophandel, tel. 071-250500. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Ruilavond In restaurant Postkof aan de Wassenaar se weg 1 houdt de post zegelvereniging 'De Postzegel vrienden' op 9 maart een ruil-, contact- en veilingavond. De zaal is open om 19.30 uur, waarna er gelegenheid is tot het bezichtigen van de kavels. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwenafdeling Lei- den/Oegstgeest, begint maandag 9 maart met een gespreksgroep met tien wekelijkse bijeenkom sten. Gespreksleidster is me vrouw Van Aken. Aanvang 9.30 of 13.30 uur. Plaats: 't Pand, Cae- cïliastraat 18. Voor meer infor matie bellen 220467/132036. Kapsiki De Afrika Stichting De Baobab houdt woensdag een dia-lezing over de Kapsiki's. Dat is een stam - de naam betekent letter lijk 'de Bierbrouwers - uit de Mandara-bergen in Noord-Ka meroen. Ze zijn tot ver buiten hun streken beroemd om hun bier. De lezing wordt gegeven door dr. W. van Beek van de Utrechtse Universiteit. De aan vang is 20.00 uur. De plaats van handeling: Gebouw 1175, Cleve- ringaplaats 1 - nabij het LAK - zaal 203. Solliciteren De stichting werkgelegenheid begint 10 maart (aanvang 9.00 uur) met een cursus solliciteren. De cursus bestaat uit tien bijeen komsten en wordt gehouden in het Olga-bedrijfsverzamelge- bouw (Evertsenstraat 99). Voor meer informatie bellen 219811/ 120447. waaróp de Leidse kinderarts S. P. Verloove-Vanhorick samen met de vrouwenarts Verwey in april zal promoveren. POPS staat voor Pro ject Onderzoek Prematuritas and Small for gestational age, een on derzoek naar te vroeg geborenen of kinderen die te klein zijn voor de duur van de zwangerschap. Van daag worden de resultaten van dit onderzoek besproken op het sym posium Grenzen aan de Perinatale Zorg, dat de Vereniging van Ou ders van Couveusekinderen in Utrecht organiseert. Op het sym posium wordt gesproken over de vraag wanneer behandeling van een te vroeg geborene zin heeft en wanneer medisch ingrijpen zijn be tekenis verliest. Door de geweldige technologische ontwikkelingen zijn de verwachtingen op een suc cesvolle behandeling sterk geste gen. Het dilemma wel of niet be handelen doet zich tegenwoordig dan ook in sterkere mate voor dan in het verleden. Onderzoek Het doel van het POPS-onder zoek is na te gaan hoeveel kinderen en waar er jaarlijks te vroeg of te klein worden geboren en wat er al lemaal rond hun geboorte speelt. Daarnaast wordt onderzocht wat voor aandoeningen of ziekten de baby's vlak na hun geboorte kre gen, hoe die behandeld zijn en wat het resultaat daarvan was: bleven de kinderen in leven, raakten zij blijvend gehandicapt enzovoorts. Daarnaast wil dokter Verloove analyseren of er een verband be staat tussen de factoren die rond de geboorte speelden (transport etc.) en de uiteindelijke situatie van het kind. De bedoeling is alle in het onderzoek betrokken kinde ren in ieder geval tot hun vijfde jaar te volgen. Het onderzoek van dokter Ver loove startte in 1983. Sinds die tijd sturen kinderartsen in 134 van de 164 ziekenhuizen in ons land uit voerige informatie over te vroeg geborenen aan Leiden. Vijftien zie kenhuizen deden niet mee omdat zij geen kinderen in de onder- zoekscategorie hadden, vijftien an deren hadden er de mankracht niet voor. Uiteindelijk heeft Verloove 94 procent van alle prematuren in haar onderzoek kunnen betrekken. Dokter Verloove: „Tot nu toe wa ren er helemaal geen harde gege vens over couveuse-kinderen en wat er allemaal rond hun geboorte speelde. Een kwantificering is vre selijk belangrijk om een zuivere discussie te kunnen voeren over de noodzakelijke voorzieningen voor couveusekinderen". Verschil In 1983 werden er 1338 kinderen veel te vroeg geboren of met een veel te laag geboortegewicht. Een kwart van deze kinderen overleed onmiddellijk, zodat het uiteinde-, lijk nog om 1000 kinderen gaat. In 278 gevallen werd de moeder vóór de bevalling overgebracht naar een gespecialiseerd ziekenhuis, 427 kinderen werden direct na hun ge boorte naar elders vervoerd. Van deze laatste groep kwamen er 78 kinderen, wegens plaatsgebrek, te recht in een ziekenhuis ver van de woonplaats van hun ouders. Ver loove: „De kinderen van vrouwen die voor de geboorte al naar een ge specialiseerd ziekenhuis zijn ge bracht, hebben het uiteindelijk be ter gedaan dan de kinderen bij wie dit niet het geval was. Als een kind na de geboorte werd getranspor teerd dan blijkt bij kinderen van 27 weken dat die er beter aan toe zijn dan even oude kinderen die niet in een speciale kliniek voor neonaten (jonggeborenen) terecht zijn geko men". „Het probleem bij dit soort on derzoeken is altijd", zo zegt dokter Verloove, „dat je nooit kunt stel len: ómdat de baby niet getrans porteerd is, heeft hij het er niet zo goed afgebracht. Hetzelfde geldt voor de duur van het transport. Uit mijn onderzoek blijkt dat kinderen die over een langere afstand wer den vervoerd het niet zo goed de den als baby's waarbij dit niet het geval is. Maar je kunt wel aanne melijk maken dat er een verband Er blijkt met jonggeborenen nogal wat afgesold te worden. In totaal werden 795 kinderen 1089 keer versleept. „Een belachelijke zaak die helemaal te wijten is aan het plaatsgebrek. Als er genoeg neonatologie-plaatsen zouden zijn, krijg je dit gesol niet", zegt Ver loove. Een belangrijke conclusie uit het onderzoek is ook dat 6 tot 7 pro cent van de kinderen later ernstig gehandicapt (bijvoorbeeld doof, blind, mentaal sterk achter of spas tisch) blijkt te zijn. Dat is aanzien lijk minder dan in de ons omrin gende landen, waar percentages van 10 a 15 procent gewoon zijn. Verloove neemt aan dat dit mede te danken is aan de kwaliteit van de verloskundige en neonatale zorg in ons land. De meeste van de kinderen uit het onderzoek zijn nu zo'n jaar of twee. Zij blijken de eerste jaren toch wel wat problemen te hebben. Een kwart van hen is inmiddels een of meermalen opgenomen in het ziekenhuis. Bij „voldragen" ba by's gebeurt dit een op de tien keer. En de kinderen zijn romme lig, zo zeggen hun ouders. Ver loove: „De kinderen hebben geen dag en nacht-ritme, dat kunnen ze ook nauwelijks aanlereh op een in tensive care-afdeling waar de dag 24 uur duurt. Dus dat geeft in het begin nogal wat problemen". Onder zwangere vrouwen in geheel Zuid-Holland: LEIDEN - Iedere vrouw die zich bij huisarts, verloskundige of gy naecoloog in verband met haar zwangerschap meldt, krijgt sinds 1 maart een folder over toxoplasmo se in de hand gedrukt. Dit gebeurt in verband met een onderzoek door het Rijksinstituut voor Volks-.. gezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) in de gehele provincie Zuid-Holland. Dit zogenaamde TIP-onderzoek (Toxoplasma Infectie Preventie) toetst gedurende een proefperiode van een jaar een aantal maatrege len ter voorkoming van toxoplas mose, een ziekte die in de volks mond bekend staat als kattekrab ziekte. Een toxoplasma-infectie kan worden veroorzaakt door het eten van rauw vlees, ongewassen groen te en door contact met uitwerpse len van katten. De ziekteverschijn selen zijn niet zo ernstig, maar als een zwangere vrouw de ziekte heeft kan dat ernstige afwijkingen bij de baby veroorzaken. Soms zijn die direct waarneembaar (water hoofd), in andere gevallen openba ren zij zich later (blindheid of ach terblijvende ontwikkeling). De ernst van de ziekteverschijn selen hangt ook samen met het mo ment waarop de infectie plaatshad. Niet alle infecties hoeven te wor den overgebracht op het kind. De kans op nadelige gevolgen wordt verkleind wanneer snel met de be handeling wordt begonnen. Toxoplasma-infecties komen in Nederland veel voor. Jaarlijks wor den ongeveer 700 geïnfecteerde kinderen geboren. Wie de ziekte eenmaal heeft gehad, is er verder immuun voor. Vier van de tien vrouwen hebben de ziekte al in hun jeugd gehad. Omdat toxoplasmose lang niet altijd gepaard gaat met zichtbare ziekteverschijnselen, wordt tijdens de zwangerschap geregeld bloed afgenomen ter controle. Blijkt bij een eerste controle dat de vrouw al afweerstoffen heeft, dan is er geen reden voor een nieuwe infectie. Heeft zij die Stoffen niet, dan be staat die kans wèl en zal er voor de zekerheid elke twee maanden een bloedmonster worden genomen. Het (proefonderzoek neemt in totaal drie jaar in beslag. Het is vooral bedoeld om te kijken of het zin heeft om het landelijk in te pas sen bij de reguliere zwanger schapscontrole. Volgens project leidster mevrouw M. Conyn-van Spaendonck van het RIVM zal vooral worden gelet op de organi satorische aspecten, de kosten en de effecten op de volksgezondheid. Niet alleen wordt een folder uit gereikt, maar er worden ook 'tips' gegeven om de besmetting te voor komen. Mevrouw Conyn: "Wie zwanger is kan beter niet zélf de kattebak schoonmaken. Dat kan beter door een ander worden ge daan, maar wel élke dag. Faecaliën krijgen de parasiet meestal pas na een dag. Het is overigens een fabel tje dat de besmetting van katten zelf afkomstig is. Dat is niet het ge val. Verder kan een zwangere 'vrouw beter altijd handschoenen aantrekken bij het tuinieren, ook in verband met besmetting door kattenfaecaliën, en groenten goed wassen. Neemt men deze voor zorgsmaatregelen in acht, dan is de kans op besmetting minimaal". LEIDEN - De gemeente begint maandag met eerste fase van de vernieuwing van de walkanten aan het Rapenburg tussen Kloksteeg en Houtstraat. In september zal aan het gedeelte tussen Houtstraat en Langebrug begonnen worden. Volgend jaar februari zullen de walkanten tussen Langebrug en Brëestraat vernieuwd worden. Een onderdeel van de werkzaam heden is het meten van trillingen. Afhankelijk van het resultaat van dat onderzoek zal gekozen worden voor het inheien of intrillen van de damwanden. Tijdens de uitvoering van het werk zullen voortdurend Vernieuwing walkanten Rapenburg metingen worden verricht om te controleren of er eventueel bewe gingen van de ondergrond en van de panden optreden. De huidige bomen zullen gekapt worden. Volgens de directie Groen van de gemeente is het niet moge lijk de bomen te herplanten. Na af loop van iedere fase zal de gemeen te opnieuw bomen planten. Dit kan echter alleen tijdens het plant seizoen, dat loopt van november tot en met april. Zeker is dat er lin debomen geplant worden. Deze zijn van elders afkomstig. De lantaarnpalen zullen tijdelijk worden verplaatst. Na afloop van het werk komen er historische lan taarnpalen voor in de plaats. Tijdens de eerste fase zullen tus sen Kloksteeg en de Houtstraat al le parkeerplaatsen komen te ver vallen. Voetgangers en fietsers zul len kunnen passeren.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 9