23* Shultz (VS) reist naar Sowjet-Unie 11H i i Rebellen Mozambique azen op kuststrook Advocaat Abdallah erkent banden met geheime dienst Kernramp houdt in België al gauw op INF-akkoord lijkt nabij ZATERDAG 7 MAART 1987 mnssm PAGINA 5 WASHINGTON/PARIJS (AFP/Rtr.) - De Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, George Shultz, reist op 13 april naar Moskou voor besprekingen met zijn Sovjet ambtgenoot Sjevardnadze. President Reagan maakte dit gisteren bekend. Een mogelijk akkoord over de middel- lange-afstandsraketten (INF) in Europa zal een van de be langrijkste gespreksonderwerpen vormen. In Parijs verklaarde Sowjet-onder- dat er binnen drie tot vier maanden handelaar Joeli Vorontsov, in na- een akkoord ligt dat klaar is voor volging van Reagan een dag eer- ondertekening. Vorontsov ver der, dat er gesproken kan worden wacht niet dat het sluiten van een van een doorbraak in het INF-over- akkoord zal worden opgehouden leg. Gorbatsjov heeft voorgesteld door meningsverschillen over de alle INF-raketten (SS-20 aan Sow- raketten voor de korte afstand jet-zijde en kruisraketten en Pers- (SRINF) die een reikwijdte hebben hings aan de kant van de NAVO) van onder de 1000 kilometer, weg te halen uit Europa. De Sow- Over de controle (verificatie) op jet-Unie mag 100 kernkoppen de naleving van een verdrag zei de handhaven in Azië en de VS 100 Sowjet-onderhandelaar dat Mos koppen op eigen grondgebied. kou een „agressief standpunt" zal Enige dagen later legden de innemen door aan te dringen op Amerikanen in Genève een ont- zeer vergaande verificatiemaatre- werpverdrag op tafel dat in grote gelen. Maar de afspraken moeten lijnen overeenkwam met de Sov- gebaseerd zijn op het wederkerig- jet-voorstellen, die op hun beurt heidsprincipe. Wij zijn bereid, al- waren gebaseerd op de principe- dus Vorontsov, de VS alle contro- overeenkomst die Reagan en Gor- lemogelijkheden toe te staan die zij batsjov vorig najaar sloten tijdens ons willen verlenen. Zo kan Mos- de top in Reykjavik. Deze overeen- kou akkoord gaan met inspectie komst bleef in de ijskast door on- ter-plekke van raketbases als ook enigheid over het Amerikaanse de VS bereid zijn de plaatsen waar SDI-onderzoek naar een raketaf- hun raketten staan, open te stellen weersysteem in de ruimte. voor Sovjet-inspecteurs. In hun Carlucci zei dat bij veelbeloven- voorstellen hebben de Amerika- de perspectieven op het gebied van nen geëist dat zij het vernietigen de ontwapening er „zeker een mo- van raketten mogen bijwonen. Ook gelijkheid onstaat" voor een nieu- willen zij via waterdichte contro- we topontmoeting tussen Gorbats- leafspraken voorkomen dat wa- jov en Reagan. De adviseur zei er pens in het geheim terugkeren zeker van te zijn dat dit onderwerp naar hun bases, zal worden besproken door de Vorontsov zei dat het zo ver kan twee ministers. komen dat het Amerikaanse Con- Vorontsov, het hoofd van de gres wetten moet aannemen op Sowjet-delegatie bij de Geneefse grond waarvan Sowjet-inspecteurs onderhandelingen, zei op een pers- Amerikaanse wapenfabrieken be- conferentie in Parijs te verwachten zoeken om zich ervan te vergewis- r niet meer dan het toege- Brockdorff dorf. Het gedrag van de politie leid- gi'^ficatië de vorig jaar tot het ontslagJ- ue vermcatIe deelstaatminister se zaken. In de Newyorkse stadswijk Har- duurd. Een 25-jarige klaarblijkelijk onder invloed OP DE THEE BIJ THATCHER Brandweerman Leonid Telyatnikov: een Sowjet-held op de thee bij Maggie Thatcher. De Rus waagde een klein jaar geleden zijn leven door zich als vrijwilliger te melden voor het bestrijden van de kernramp m Tsjernobyl. Het is allemaal niet voor niets geweest. (foto AP) stane aantal raketten wordt ge bouwd. Deze mogelijkheid had de delegatieleider vorige week voor gelegd aan enige Amerikaanse se natoren, die in Genève op werkbe zoek waren. Ze waren stomver baasd, aldus Vorontsov, zij gingen Meer dan honderd Westdoitse inspecteren van 200 mark (ongeveer 225 gul- k vernietiging" van de te verwij- den) ontvangen, omdat volgens 22 om te voorkomen i de te verwij de rechtbank in Hamburg ten rechte tijdens een demonstratie j^ni 1986 tien uur la^ door de poli- ^SSSTÖSt wü=u^: dat hun kernladingen worden „hergroepeerd" in andere raket- stemming om met inspectieteams v„r,ehf h.t van or. NAV0.]aSnden bez0£ken Qm er zeker van te zijn dat er geen raket- gericht tegen het optreden y dediensten tijdens een demonstra- altijd een terrein waarop het Westen in het offensief binnenland- was en Moskou in het defensief maar „ik waarschuw U dat het van- UljZeling af heden andersom zal zijn", aldus de onderhandelaar. Over de precieze plaats testerende 100 kernkoppen zei Vo- nan Hip rontsov dat daarover nog onder- nan, aie handeld moet worden. De Ameri- KiaaroiijaeujK onoer invloed van kanen wjUen d t Moskou zijn verdovende middelen verkeerde, in A,iê r had m een fiatgebouw een gezin bedreigd en meermalen om bak- koppen in Azië plaatst op een plek vanwaar ze geen Westeuropese hebbén'eMi hiteressante'plek'g^ om cocaïne mee te versnijden. Tij- vnnHPn waar wii nn?P rakpttpn dens hetgijzeldrama loste h(j zeker moeten laatsen J. we zullen een interessante plek vinden waar zij raken. De man kwam ten slotte uit hun raketten kunnen stationeren". Sfvaf^Hrh fvo? kwam Vorontsov zei ten slotte dat de poli- en gai zien over. tieke problemen waarmee Reagan Jacht Marcos kampt in verband met Irangate, hem niet kunnen schelen. Ik be- Het luxe-jacht van de afgezette grijp Ze niet en het is onze zaak Filippijnse president Ferdinand niet, aldus de onderhandelaar die Marcos staat niet meer te koop. De dinsdag een gesprek heeft met de huidige president, Corazon Aqui- Franse minister van buitenlandse no, wil het schip zelf gebruiken als zaken. voor reizen buiten de hoofdstad. Aquino zei kort na de machtsover name vorig jaar, dat het jacht Ang Pangulo (De President) en 34 vlieg tuigen die door Marcos en leden van zijn bewind waren gebruikt, verkocht moesten worden omdat zoveel weelde een regering van een arm land als de Filippijnen niet paste. Van de vliegtuigen zijn er in middels 29 verkocht, voor een to taal bedrag van 11 miljoen gulden. Gifschade De Westduitse deelstaat Rijn land-Palts heeft een schadeclaim van 3,6 miljoen mark ingediend bij het Zwitserse chemieconcern San- doz wegens de door dit bedrijf in november vorig jaar veroorzaakte vergiftiging in de Rijn. Het ministerie van milieu van de deelstaat verklaarde dat het om een voorlopig bedrag gaat. De defi nitieve schade zal in de komende maanden worden vastgesteld. Kinderen In Zuid-Afrika zijn vorig jaar meer dan 2200 babies met hun moeders voor onbekende perioden gevangen gehouden. Dit heeft Ko- bie Coetsee, de Zuidafrikaanse mi nister van justitie, geantwoord op vragen uit het parlement. In 1986 hebben in Zuid-Afrika dagelijks gemiddeld 114.200 mensen gevan gen gezeten. De minister zei niet hoeveel baby's in cellen kinderen zijn van moeders die op grond van de noodtoestand zonder proces worden vastgehouden. De noodtoestand is in Zuid-Afrika in juni 1986 afgekondigd na massale demonstraties tegen de apartheid in de zwarte woongemeenschap pen. PARIJS (AFP) - Jean-Paul Mazu- rier, de jonge advocaat die gedu rende twee jaar de verdediger is ge weest van de Libanese terrorist Georges Ibrahim Abdallah, heeft gisteren in het openbaar op de tele visie bevestigd dat hij tegelijker tijd lid was van de Franse geheime dienst, DGSE. Hij verklaarde dat hij in zijn ver- klikkersrol had toegestemd „om redenen die ik juist acht", maar gaf toe dat hy zijn beroepsgeheim had geschonden en legde zich bij voor baat neer bij eventuele disciplinai re stappen van de Orde van Advo caten. „Ik heb verraad gepleegd, ik heb alle plichten van mijn beroep geschonden," zei hij. Naar aanleiding van de tucht maatregelen die de Franse Orde van Advocaten tegen hem over weegt, zei Mazurier: „Ik verdien de straf waartoe men zal besluiten." De "Fédération Francaise des Unions de Jeunes Avocats" heeft gezegd dat de handelwijze van Ma zurier „niet alleen een buitenge woon ernstige beroepsfout" was, maar ook „een strafbaar feit" (schending van het beroepsge heim). Bij het proces tegen Abdallah trad Mazurier niet op als verdedi ger. Abdallah, naar wordt aangeno men een leider van de Libanese Greep Berri op Amal verstevigd BEIROET (Rtr.) - De leider van de grote Sji'itische Moslemmilitie Amal in Libanon, Nabi Berri, heeft gisteren de commandostructuur van de militie gewijzigd. Een dissi dente leider werd aan de dijk ge zegd en alle anderen werd verzocht hun titel te laten vallen. Volgens politieke kringen in Beiroet is de stap bedoeld om Berri's greep op Amal te verstevigen. Veel plaatse lijke commandanten zouden in hun functie hersteld worden. In de desbetreffende verklaring stond dat de militie Hassan Has- hem, een voormalig voorzitter van het uitvoerend comité van Amal die zondag een afscheidingsbewe ging leidde, was geroyeerd. Amal is met naar schatting 250.000 leden de sterkste militie onder Libanons naar schatting 900.000 Sji'ieten en beheerst gebieden in Oost-Liba- non, het grootste deel van Zuid-Li- banon en de zuidelijke, sji'itische buitenwijken van Beiroet. Gewapende Revolutionaire Fac ties (FARL), werd vorige week za terdag tot levenslang veroordeeld wegens medeplichtigheid aan moord op twee diplomaten en po ging tot moord op een derde. Ab- dallah's verdediger, Jacques Ver- ges, heeft eerder gezegd dat het vonnis vernietigd zou kunnen wor den als de onthullingen over de verklikkersrol van Mazurier waar zijn. De dubbelrol van de advocaat geheim agent wordt onthuld in een boek van de journalist Laurent Gaily, „Zwarte Agent, Een Mol in de Zaak-Abdallah", dat volgende week verschijnt. Het boek. waar aan Mazurier overigens heeft mee gewerkt, stelt dat de advocaat, die enkele linkse extremisten heeft verdedigd, in augustus 1984 voor de binnenlandse veiligheidsdienst DGSE begon te werken en daar twee jaar mee doorging. Mazurier zei voor de televisie dat Abdallah hem in 1982 had benaderd. Het boek geeft aan hoe Mazurier het vertrouwen van Abdallah en diens vrienden wist te winnen on der wie Jacqueline Esber, die wordt gezocht in verband met de moord in 1982 op de Israëlische di plomaat Yacov Barsimantov. Die informatie speelde hij door naar de DGSE. WINTER IN GRIEKENLAND BRUSSEL - De Belgische rege ring heeft een ontwerp-rampen- plan opgesteld dat in werking moet treden bij nucleaire rampen op het Belgische grondgebied. Maar hoewel dat plan nog niet eens officieel is gepubliceerd is van al lerlei kanten de kritiek erop al los gebarsten. door Hans de Bruijn Een van de hoofdpunten van kri tiek is dat de noodmaatregelen in eerste instantie slechts betrekking hebben op gebieden die binnen tien kilometer van een van de nu cleaire installaties in Belgie liggen. En dat terwijl de ramp in Tsjerno- byl toch geleerd heeft dat het di recte noodgebied veel groter kan zijn. Voor een ramp in het kernpark van Doel bij Antwerpen - waar vier kerncentrales bij elkaar staan - be tekent dit dat de noodzone op houdt op drie kilometer van het centrum van Antwerpen. In de groot-Antwerpse agglomeratie wo nen bijna een miljoen mensen. Ook zouden het zeer nabijgelegen Ne derlandse Zeeuwsch-Vlaanderen en West-Brabant er buiten vallen. Een radioactieve wolk zal zich ech ter niet aan een tien-kilometer- grens storen, zo luidt de kritiek van onder meer de Antwerpse burge meester Cools, die aandringt op een noodzone van minstens 16 ki lometer. Voor zover de inhoud van het plan bekend is - het Belgische mi nisterie van binnenlandse zaken wil er nog niets over zeggen - ont breken ook voorzieningen om bij een kernramp in Doel de nabijgele gen Nederlandse bevolkingscon centraties in Zeeland en Noord- Brabant te beschermen. Het noodplan regelt voorname lijk wat er op nationaal gebied moet gebeuren indien zich op Bel gisch grondgebied zo'n ramp voor doet. Het gaat daarbij om rampen in kerncentrales in België of aan de grenzen in een van de buurlanden, bij het transport van radioactief af val en bij rampen met door kern energie aangedreven schepen of ruimtevaartuigen. Wethouder van milieu Buytaert van Zwijndrecht, een gemeente onder de 'rook' van het Doel-park, zegt dat het hele rampenplan bij een werkelijke ramp zo de prullen mand in kan. Zo voorziet het vol gens hem niet in een meldings plicht voor kerninstallaties in Ne derland of Frankrijk, die bij een ramp ook het Belgische grondge bied kunnen besmetten. In België staan kerncentrales in Doel (vier) en in Tihange ten zuiden van Luik (drie). In Mol in de Kempen be vindt zich een nucleair onder zoekscentrum en in het Franse Chooz, dicht tegen de Belgische grens staat ook een grote kerncen trale. Het noodplan voorziet erin dat bij een ramp in het hele land de 1200 BB-sirenes gaan loeien, de be volking via luidsprekers, radio en megafoons wordt ingelicht en aan geraden om binnen te blijven, dat jodiumtabletten worden verstrekt om schildklierafwijkingen tegen te gaan en dat de verspreiding van mogelijk besmet voedsel wordt ge controleerd. Bij een bepaalde be smettingsgraad wordt de bevol king in een rampgebied geëva cueerd. Er wordt in het plan voorzien in allerlei crisiscentra die de rampen bestrijding moeten coördineren. Maar de uitvoering van al die op nationaal gebied te nemen beslui ten wordt overgelaten en daar wringt zich voor een deel ook de schoen. Burgemeester Cools zei in de krant De Morgen al dat de rege ring wel de uitvoering van het ram penplan aan de gemeenten over laat, maar verzuimt om die de mid delen daartoe te verschaffen. Zelfs de politiebonden hebben al afwijzend gereageerd, omdat de politieagenten volgens het plan worden belast met het begeleiden van de maatregelen in een rampge bied en het handhaven van de or de. ADVERTENTIE Marokko: 100 doden Polisario RABAT (Rtr) - Het Marokkaanse leger heeft meer dan honderd strijders van het Front voor de bevrijding van West-Sahara, Polisario, gedood tij dens een vier dagen durende miltaire actie. Dit is in Rabat bekendge maakt. De militaire operatie volgde op een grote aanval van het Polisario op Marokkaanse stellingen tussen Mahbess en Farsia in het noordoosten van West-Sahara bij de grens met Algerije op 25 februari. Marokko deelde toen mee dat die aanval was afgeslagen. Over eventuele verliezen tijdens deze gevechten wilde Marokko niets kwijt. Volgens het Polisario waren bij de aanval 123 Marokkanen gedood en 83 gevangen genomen. West-Sahara was tot 1975 een kolonie van Spanje. In dat jaar trok Span je zich plotseling uit het gebied terug en droeg het bestuur, ondanks eerdere beloften aan de Saharaanse bevolking, over aan Mauritanië en Marokko. Sinds Mauritanië het bestuur over zijn deel van West-Sahara opgaf beheerst Marokko het grootste deel van het omvangrijke gebied. Griekenland is in de greep van koning winter als nooit tevoren. Deze bus vormt het bewijs van de voor dit land ongebruikelijke weersomstandighe den, die al tien mensen het leven zouden hebben gekost. (foto AP) HOTEL KOFFIE ROODMERK snelfiltermaling, vacuumpak 250 gram geen 3.19 maar iai\ (.ju yiam HOTEL KOFFIE GOUDMERK snelfiltermaling, vacuumpak 250 gram geen 3.39 maar div co\j yidin HARARE (IPS) - De rebellen van het Mozambiquaans Nationaal Verzet (MNR) hebben de afgelopen weken geprobeerd om vaste voet aan de kust te krijgen zodat wapen- leveranties aan hen over zee uit Zuid-Afrika gemakkelijker ge maakt konden worden. Het Mo- zambiquaanse regeringsleger heeft het offensief echter verijdeld. Pre sident Joaquim Chissano heeft dat in de Zimbabwaanse hoofdstad Harare gezegd. Een regeringswoordvoerder in Pretoria heeft de beschuldiging van de hand gewezen. Zuid-Afrika levert geen wapens meer aan het MNR, zo herhaalde hij het officiële Zuidafrikaanse standpunt. De Mo- zambiquaanse regering zegt bewij zen te hebben van het tegendeel. Chissano bracht een bezoek aan Zimbabwe. Hoewel geen officiële akkoorden zijn getekend, was zijn reis van grote betekenis. Het was het eerste bezoek van de nieuwe president na de dood van Samora Machel bij een omstreden vlieg tuigongeluk in oktober op Zuid afrikaans grondgebied. Chissano is nu in Angola met de belangrijkste ministers uit zijn kabinet. De Mozambiquaanse president RHBSI HHLw President Chissano voerde achter gesloten deuren ge- 9oed - sprekken met de Zimbabwaanse premier Robert Moegabe. Harare zijn ongeveer 12.000 Zimbabwaan- steun Mozambique - Strijd tegen rebellen verhoopt 11 gehoor van 40.000 soldaten voor ingeschakeld. mensen. „Het volk van Zimbabwe Tijdens een massabijeenkomst, is uw volk, net als het volk van Mo- pijpüjn van Zimbabwe naar de Mo- dinsdag, beloofde Moegabe Mo- zambique ons volk is. We zijn een", zambikaanse havenstad Beira. Er zambique onvoorwaardelijke hield Moegabe Chissano voor. Hij bewaakt de belangrijke Beira-c ridor: een weg, spoorweg en olie- stelde Pretoria verantwoordeliik voor de acties van het MNR. Ook Chissano noemde het MNR 'deel van apartheid' en bezwoer dat hij nooit met 'bandieten er len' zou onderhandelen. Voorspoedig Volgens Chissano verloopt de strijd tegen het MNR de laatste tijd redelijk voorspoedig. Hij roemde het gezamenlijke offensief van het Zimbabwaanse en Mozambiquaan se leger van vorige maand. Daarbij werden vijf steden in het noorden van het land heroverd. "Voorlopig hebben we hen tot staan kunnen brengen, en daar zijn we erg blij mee", aldus Chissano gisteren. Tanzaniaanse troepen staan de Mozambiquaanse soldaten in het noorden bij. Chissano bezwoer echter dat het grootste probleem nu niet het aantal militairen is, maar "waar het nu omgaat, is dat die troepen genoeg uitrusting en training krijgen om effectiever op te treden en meer overwinningen op de bandieten te behalen". "Er bestaat nu in de hele wereld belangstelling om met de bandie ten af te rekenen en de honger en ellende in Mozambique te bestrij den", zei h(j verder. De president wees erop dat zijn land zowel uit het Oostblok als uit het Westen steun ontvangt. Het gaat daarbij niet om militaire steun. Landen uit Oost-Europa ondersteunen ont wikkelingsprojecten, Westerse na ties sturen spoedhulp en zijn be trokken, zoals Nederland, bij het herstel van de Beira-corridor en de haven van die stad. De Britse organisatie 'Red de Kinderen' trok vorige maand aan de bel over de hongersnood. Voor 750.000 Mozambiquanen zou de hongerdood dreigen. Volgens het fonds is snel 400.000 ton voedsel nodig. De VN, het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldbank maken zich op voor hulpprogram ma's. VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar wil eind deze maand een internationale donor conferentie beleggen. Directeur van wapenfabriek neemt ontslag STOCKHOLM (AP/Rtr.) - De algemeen-directeur van de Zwedens grootste wapenfa briek Bofors, die momenteel het middelpunt vormt van een politie-onderzoek inzake illega le wapenleveranties aan Iran, heeft ontslag genomen. Dit heeft het bedrijf gisteren mee gedeeld. In de periode dat het bedrijf volgens vredesgroepen voor miljoenen dollars wapens le verde aan landen die door Zwe den op de zwarte Ujst waren ge plaatst, was Martin Ardbo de verkoopleider van Bofors. Ard- bo's naam werd in verband ge bracht met beschuldigingen door een Zweedse vredesgroep dat Bofors verantwoordelijk is voor de export van wapens en munitie naar oorlogvoerende landen. In de Zweedse export- wetten is dat uitdrukkelijk ver boden. Een commissie van het Zweedse parlement heeft deze week besloten om ook de han delwijze van de regering te gaan onderzoeken in de zaak, die de socialistische regering van premier Ingvar Carlsson danig in verlegenheid heeft ge bracht.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 5