Hl,SOCIETY! Rijkspolitie moet zuiniger aan doen 'Niet weer buitenbeentje in NAVO worden' Minder geld voor materieel Fraude kost 'Verantwoord Wonen' ruim zeven miljoen Kabinet wil 50.000 extra deeltijdbanen 'Straf voor Klaas de Jonge ISHIDA Minister Van Eekelen wil sterke onderhandelingspositie VS f red men ken Artsen krijgen waarschuwing ZATERDAG 7 MAART 1987 BINNENLAND PAGINA 3 UTRECHT (ANP) - Het Korps Rijkspolitie moet dit jaar zo'n vijftien miljoen gulden bezuinigen op de aanschaf van materieel. De bezuiniging is nodig wegens verwachte tekorten op de begroting 1987 als gevolg van onder meer de inconveniëntenregeling en de beveiliging van luchthavens, zo blijkt uit een brief van minister Korthals Altes (justi tie). De Rijkspolitie houdt na de bezui niging voor de aanschaf van mate rieel een bedrag van bijna 28 mil- getwijfeld van grote invloed zal Minister Korthals Altes honoreer- zijn op de taakuitvoering bij de de dat verzoek in zijn „politiek tes- Rijkspolitie". De algemeen inspec- tament" - - w- -.1 juni vorig jaar joen gulden over. Dat bedrag moet teur, generaal Frackers, pleegt nog kabinetsinformateur. Voor de Rijkspolitie zou in de periode 1986- literlijk 1 juli zijn ingevuld. De ruggespraak met de districtscom- totale sterkte van de Rijkspolitie mandanten en de directeuren van wordt met 194 plaatsen terugge bracht in verband met de afslan king bij de rijksoverheid. De i 1990 zo'n 125 miljoen gulden be- landelijke diensten schikbaar moeten komen. In de ogen van de Algemeen i hoe de bezui- ning kan worden ingevuld. Hij zal Christelijke Politiebond ACP be- nister van justitie meldt voorts dat minister Korthals Altes op korte gint de minister van justitie langza- Uii min"" H jHHnH jr- termijn inlichten over de gevolgen merhand zijn geloofwaardigheid te hij vasthoudt aan de blokkade 350 vacatures, die in mei 1986 is in gezet. De vacatures betreffen voor al burgerfuncties in de administra- trieve sfeer. Op het inhuren de bezuiniging, aldus Geelof. Generaal Frackers heeft eind 1985 al bij de minister van justitie verliezen, aldus bestuurder Kruizinga. Vooral het handhaven i de vacaturestop zal zijn uitwer- uitzendkrachten wordt 1,8 miljoen voor de aanschaf rieel. „Ik denk dat financiële ruimte king op de uitvoerende politiemen- algemene inspectie beaamde giste- aankunnen, maar het ontbreekt die volgens Kruizinga niet nen- Zij zullen meer administratief taak werk moeten gaan doen. UTRECHT - Van de 18,4 miljoen Aanvankelijk wilde bewindvoer- gulden die benodigd is om de wo- der Mentink Verantwoord Wonen ningstichtin Verantwoord Wonen failliet laten verklaren. Ook heeft uit Capelle aan den IJssel te red- hij nog even gedacht aan een 'sterf- den van het bankroet is 7,4 miljoen huisconstructie', waarin alleen het gulden bestemd ter dekking van financieel gezonde deel van de de fraude waarvan voormalige be- bouwinstelhng in een nieuwe stuursleden worden verdacht. Vol- stichting zou worden onderge- gens bewindvoerder J. Mentink, bracht, die vorig jaar aangifte deed van op lichting, is met alle nieuwbouw projecten in de 29 gemeenten gef raudeerd. De voor de redding vereiste me dewerking van het ministerie van volkshuisvesting bestaat eruit dat neming de minister borg staat voor een be- Sen. Het ABP voelde drag van 210 miljoen gulden. De 29 niets voor gemeenten waar de stichting wo- Paam nog i In zijn politiek testament schreef minister Korthals Altes daarover: „Met dit beleid wordt het paard achter de wagen gespannen. De spanningen bij de politie zijn toch al hoog opgelopen en de geloof waardigheid naar de burger, erger nog, o__jAcht acteurs van het Rotterdamse de wetsovertreder RO-Theater zijn de afgelopen i i aanvaard- AUTOKRAKERS - De Haagse politie heeft na een gericht onder zoek naar autokraken in het stads- april bij het RO-Theater centrum de afgelopen drie weken zestien autokrakers en vijf van he- Bond ling verdachte personen aangehou- die ontstaan ken in de Van Ghentkazerne Rotterdam gedrild in het exerce ren als voorbereiding op de opvoe ring van het toneelstuk „De Oor- Edward Bond, dat begin premiè- gaat. Het gaat bij het stuk van de rampzalige situatie Met het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP), één van de belangrijkste financiers, zijn be sprekingen gevoerd over een over- evenwel zijn toch al slechte met fraude den in de leeftijd van 18 tot 46 j. In totaal werden 172 gestolen diocassetterecorders, fotocamera'; en videoapparatu men, met een waarde van anderhal ve ton. De totale omzet moet echter veel groter zijn geweest. De politie besloot na overleg met de officier van justitie een speciale project groep van twaalf man vrij te maken oorlog. nucleaire Van den Broek praat met kabinetschef van Bouterse DEN HAAG (ANP/GPD) - Minis ter Van den Broek zal midden vol gende week in Den Haag een ge sprek hebben met H. Heidweiller, de kabinetschef van de Surinaam se legerleider Bouterse. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag meegedeeld. Dit gesprek maakt deel uit van de pogingen van Suriname om de betrekkingen met Nederland te verbeteren. Dit gesprek zal worden voorafge gaan door overleg tussen de minis ters die het meest zijn betrokken bij de Nederlands-Surinaamse be trekkingen: premier Lubbers, mi nister Van den Broek en de minis ter voor ontwikkelingssamenwer king, Bukman, zo heeft de premier gisteren op zijn wekelijke perscon ferentie meegedeeld. De medede ling van de premier volgde op een pleidooi van Heidweiller - via de VPRO-radio - voor rechtstreekse besprekingen met de Nederlandse minister. Heidweiller vertegen woordigt Suriname bij de VN- Commissie voor de Mensenrech ten, die thans in Genevè bijeen is. Heidweiller herinnert aan de be koelde relatie tussen Suriname en Nederland en de opschorting van de ontwikkelingshulp door Den Haag, die naar zijn zeggen slechts één effect heeft gehad: "Onze eco nomie die net op gang scheen te komen gaat zienderogen achter uit". Hij wijst op de buitengewone schaarste aan onderdelen voor fa brieken, tractoren, middelen van openbaar vervoer en medicijnen. Volgens Heidweiller heeft minis ter Van den Broek hem indertijd, tóen hij ambassadeur in Den Haag was, gezegd dat het vrije staatsle ven in Suriname moest worden ge waarborgd in structuren. "Welnu, die structuren zijn haast in zicht. De ontwerp-grondwet is over drie weken gereed. Voor eind septem ber zal het Surinaamse volk zich Sereeant-maioor Koenen die de DEN HAAG (ANP) - Het kabinet Het kabinet is bereid via een „be- vrijelijk daarover uitspreken öergeani-majoor ixoenen, cue ae on, r, vnnr maart voWnH iaar fotocamera's mikt de komende vier jaar op een beslag geno- extra van 50.000 deeltijdba- het einde van de training niet nen' ,Hat Centraal Planbureau raamde de toename van het aantal ontevreden over de vorderingen van zijn pupillen. „In het begin was het wel een beetje een pro bleem dat ze allemaal over alles wilden meebeslissen", zegt hij. De deeltijdfuncties vooralsnog 295.000. De ministerraad is giste ren akkoord gegaan met een be leidsnota over deeltijdwerk a eind maart volgend jaar, dus de binnen een jaar, zullen wij vrije, ge- haalbaarheid van meer deeltijd- heime èn algemene verkiezingen werk. In de nota worden verder houden. Dit is voor ons land de e acteurs zelf vinden dat cte oefenin^ ministers De Graaf (sociale zaken, ningen bezit, stonden al garant te- band te brengen, aldus Mentink, genover de financiers voor de af lossing van die leningen. Het mi nisterie garandeert nu als het ware dat de gemeenten die verplichting in voorkomende gevallen nako- Aannemers betaalden bestuurs leden steekpenningen om op drachten te krijgen. Het geld dat zij daaraan kwijt waren verwerkten zij in hun aanneemsommen. De stichting gaf op haar beurt bij het ministerie te hoge stichtingskosten op, waardoor de huren van de be trokken woningen te hoog zijn. Volgens Mentink is in twee geval len het juridische bewijs voor deze fraude al voorhanden. De overige miljoenen zijn onder meer nodig om de tekorten van de stichting weg te werken en om te veel betaalde huur terug te kunnen betalen. Als Verantwoord Wonen failliet was verklaard, hadden tien van de 29 gemeenten een verlies geleden van naar schatting zestig tot zeventig miljoen gulden, zo bleek tijdens de bijeenkomst! Be trokken aannemers waren voor elf miljoen het schip ingegaan. Het verlies van de financiers was niet te overzien geweest. De tien gemeenten hebben in te genstelling tot de negentien andere fouten gemaakt bij de verstrekking van garanties aan de financiers. Het rijk had bij een faillissement die gemeenten niet geholpen bij het betalen van de miljoenen schuld. Het ging hierbij vooral om Amsterdam, Den Haag, Maassluis en Valkenswaard. Het zijn deze en nog zes andere gemeenten die 'voor straf drie miljoen gulden bij dragen aan de reddingsoperatie. het aantal aangiften van autokra ken rond de feestdagen met 300 procent was toegenomen. gen zeker het effect hebben gehad dat ze nu beter weten wat het is om militair te zijn. „Als militair ben je in de eerste plaats een onderdeel van het geheel. Je eigen ideeën ko men pas ver achteraan", aldus ac teur Dries Smits, een van de acht getrainden. Echte mariniers en dienstplichtigen in opleiding heb ben de afgelopen weken regelma tig met enige verbazing gekeken naar „het groepje ongeregeld" dat op het exercitieterrein aan het rondstappen was. (foto anp> De Koning (binnenlandse ken). In het stuk.wordt een aantal sug gesties aan werkgevers en werkne mers gedaan om deeltijd te bevor deren. Zo zouden streefcijfers voor het aantal deeltijdbanen per be drijf of bedrijfstak kunnen worden overeengekomen. Gepleit wordt voor meer van deze banen in mid delbare en hogere functies, waar door de emancipatie wordt gesti muleerd. JOHANNESBURG (ANP) - Klaas de Jonge krijgt straf voor de recente interviews met het ANP en NRC/Handelsblad, waarin hij scherpe kritiek levert op de manier waarop hij door de Nederlandse ambassade in Preto ria wordt behandeld. Functionarissen van de ambassade hebben de twee marechaussees die De Jonge bewaken, opgedragen dat hij geen telefoon tjes meer mag ontvangen van vriendinnen in Harare en Brazilië, zo heeft een van deze vrouwen laten weten. De advocate van De Jonge, Kathleen Satchwell, heeft dit bevestigd. Klaas de Jonge zit ruim anderhalf jaar in de vestiging van de Neder landse ambassade in het Nedbank-gebouw in Pretoria. Hij vluchtte het gebouw in juli 1985 binnen nadat hij had weten te ontsnappen aan de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie die hem had gearresteerd in verband met een onderzoek naar wapensmokkel voor het in Zuid-Afrika verbo den Afrikaans Nationaal Congres (ANC). Het grootste deel van de ambas sade is inmiddels verhuisd en het Nedbank-gebouw staat grotendeels aanbevelingen rechtspositie te verbeteren. Volgens het kabinet moeten zij naar evenredigheid aan spraak kunnen maken op hetzelfde bruto-uurloon als werknemers met een volle werkweek. De verbete ring van de rechtspositie kan naar de mening van het kabinet niet van de ene op de andere dag en alleen door de werkgevers worden be taald, maar zal geleidelijk moeten plaatsvinden via het cao-overleg. Premier Lubbers voorziet dat het op korte termijn stukken beter zal gaan met de tegenvallende ont wikkeling van de werkgelegenheid door een toeneming van de koop kracht. De koopkracht voor de Ne derlandse consument 'ziet er vrij stevig uit', zo signaleerde de pre mier op zijn wekelijkse persconfe rentie na afloop van het kabinets beraad. Op langere termijn volgt hieruit echter een negatief effect op de Ne derlandse werkgelegenheid. Lub bers wil dan ook extra aandacht voor werkgelegenheidsprogram ma's. Over het PvdA-initiatiefwets- ontwerp om werklozen bij ge meenten in dienst te nemen tegen het minimumloon, merkte de pre mier op dat het een te algemene strekking heeft. Het kabinet mikt meer op specifieke categorieën, al dus de premier, die liet doorsche meren dat de financiële nadelen van het PvdA-plan wellicht te zwaar zullen wegen voor het kabi net. de ge mogelijke uitweg e deeltijdwerkers ADVERTENTIE electronische winkelweegschalen Met eenvoudige, maar óók met computergekoppelde oplossingen voor elk weegprobleem. Importeur: ESC Nederland, Weegtechniek Rijnsburgerweg 129,2334 BM LeidenTel. 071-155531. ROTTERDAM - Dierenverzorger Marco Winterswijk geeft voor de laatste keer 'zijn' twee jonge goril la's Sabin en Shinda defies. Samen met een leeftijdgenoot zijn de twee dieren gisterochtend vertrokken van de diergaarde Blijdorp naar de dierentuin van de Ierse hoofd stad Dublin. (foto anp). ADVERTENTIE Fred Menken heeft altijd enkele automobielen van formaat in huis, zoals Porsche, Jaguar, Lancia, Mercedes, Volvo, Saab, Maserati etc. rijksstraatweg 338, tel.: 01751-19342 EINDHOVEN (ANP) - Het Medisch Tuchtcollege in Eindhoven heeft een neuroloog en een chirurg van het Eindhovense Catharinaziekenhuis een waarschuwing gegeven. Het tweetal is betrokken geweest bij de operatie in 1980 van de nu 25-jarige Rob van Dijk uit Eindhoven. De man raakte door de operatie verlamd aan het onderlichaam. Een klacht tegen de twee anaesthesisten die bij de operatie waren betrokken is ongegrond ver klaard. Dat heeft G. van Dijk, vader van het slachtoffer, gisteren meegedeeld. Volgens hem heeft het tuchtcollege bij het doen van de uitspraak reke ning gehouden met de vele publikaties die in het verleden aan deze zaak zijn gewijd. Tijdens de operatie werd zonder dat daarvoor toestemming was ge vraagd een experimentele bewakingsmethode toegepast. Om dat moge lijk te maken zou de patiënt veel langer dan voor de operatie noodzakelijk was onder narcose zijn geweest. De nieuwe bewaking^methode werd destijds toegepast door de neuro loog in het kader van een promotieonderzoek. Die promotie moest een halfjaar worden uitgesteld omdat de arts de betreffende operatie met het fatale gevolg aanvankelijk niet in zijn proefschrift had vermeld. De in specteur voor de volksgezondheid in Noord-Brabant weigerde indertijd een klacht in te dienen bij het Medisch Tuchtcollege. DEN HAAG - Minister Van Eeke len lacht minzaam. „Nou moet u niet zo kritisch doen, ik probeer juist het positieve te verkopen", zegt hij als we hem vragen naar de mogelijkheid dat in Nederland eind '88 geen kruisraketten wor den gestationeerd, maar uiteinde lijk wel even vernietigende exem plaren die alleen wat minder ver vliegen. door Hans Geleijnse en Peter van Nuijsenburg Maar zijn woorden mogen niet verkeerd worden uitgelegd. Nu Sowjet-Unie en de Verenigde Sta ten een goed eind op weg zijn naar een akkoord dat de zogenoemde INF-wapens (Pershing- en kruisra ketten versus SS 20) uit Europa bant, moeten de voorwaarden aan westerse kant duidelijk worden ge steld. Voor Van Eekelen is een absolu- te voorwaarde voor het onderteke nen van een INF-akkoord, dat het Amerikaanse recht wordt vastge legd om kernwapens voor kortere afstanden in Europa te plaatsen als tegenwicht van de SS-22- en 23-ra- ketten. In de onderhandeüngen met de Sowjet-Unie moeten de Amerikanen een sterke positie hebben. Voor de geloofwaardig heid van die positie is het noodza kelijk dat zij het recht behouden om evenveel korte-afstandswa- pens te plaatsen als de Russen nu hebben, zegt Van Eekelen. „Qua dracht, we spreken nu over een categorie kernwapens met een reikwijdte tot 1000 km, kan dat in de Bondsrepubliek, Italië en de Beneluxlanden", aldus de be windsman. Dat lijkt in Nederland politiek moeilijk te verkopen, na alle heisa over de kruisraketten. Van Eekelen echter: „Het NAVO- dubbelbesluit van 1979, plaatsing van kernwapens aankondigen en tegelijk onderhandelen over ver wijdering, heeft ook gewerkt. Vooral door de bereidheid om, als puntje bij paaltje komt, je besluit na te komen. Gorbatsjov is nu be reid de SS 20's op te doeken. De Sowjet-Unie heeft het altijd over 'gelijke veiligheid' in Europa. Zij hebben een overwicht aan kernwa pens voor de korte afstanden. Die zijn bedreigend voor West-Europa. Dus als je ze aan hun woord houdt, is het logisch dat die korte-drachts- raketten ook worden weggehaald". Vernietigen „Kijk, ik ga niet zover als sommi gen (zoals Van Eekelens partijge noot Bolkestein, red), die betogen dat je hier kruisraketten moet handhaven als tegenwicht. Ik zeg, dat je moet proberen die dreiging voor West-Europa weg te onder handelen. Het vernietingen van die raketten is geen voorwaarde voor het sluiten van een INF-akkoord. Vast moet staan, dat eerst het Sow- jet-aantal wordt bevroren, de Ame rikanen het theoretische recht heb ben wapens van dezelfde soort te plaatsen en vervolgens verder wordt onderhandeld over de totale verwijdering van ook deze catego rie kernwapens. Pas als de zaak in kannen en kruiken is, dat wil zeg gen, een akkoord ondertekend, kun je met zekerheid zeggen: er wordt niet geplaatst". „Zolang er wordt onderhandeld, moeten we doorgaan met de bouw op Woensdrecht, anders worden we weer een buitenbeentje in de NAVO. Voor de Belgen ligt dat an ders. Zij hebben al 16 raketten ge plaatst en bekijken elk halfjaar of ze de rest bijplaatsen. Wij statione ren er 48 tegelijk als er geen ak koord is. Tijdelijk stilleggen van de bouw op Woensdrecht, daar voel ik absoluut niets voor, dat zou onze positie weer uiterst dubieus ma ken". Nul-optie Henri Kissinger en de scheiden de opperbevelhebber van de NA VO, Rogers, hebben ernstige be zwaren tegen de nul-optie. Zij wil len kruisraketten houden, zolang er geen akkoord is over de korte afstandsraketten. Dat gaat Van Ee kelen echter te ver. „Als je als poli ticus geloofwaardig wilt blijven kun je dat niet maken. Wij hebben ons sinds 1979 ingezet voor die nul optie. Ik geef toe, dat er bezwaren aan kleven. Maar die moet je zo goed mogelijk zien op te lossen in onderhandelingen". „Een veel groter probleem lijkt me een goede verificatieregeling. Er moet worden gecontroleerd op vernietiging van bestaande raket ten, op produktie van eventuele nieuwe en of er echt niet verder wordt geplaatst. De 100 kernkop pen op de SS 20's die in Azië blij ven, mogen geen bedreiging voor West-Europa vormen. Russische aardrijkskunde is niet m'n sterkste punt, maar ze moeten in elk geval ver achter de Oeral komen te staan". „We moeten de Sowjets hetzelf de bieden als wij van hen eisen. Daarom hebben de Amerikanen ook verklaard dat verificatievoor- stellen eerst de instemming van de Europese bondgenoten moeten Van Eekelen: Amerikaanse rech ten op plaatsen korte-afstandsra- ketten is een voorwaarde voor een akkoord over de kruisraketten. krijgen. De verificatieregeling moet in het verdrag worden gere geld, er kan niet worden volstaan met wat de Russen willen: een principe-afspraak en later de de tails regelen. Ik geef toe 100 pro cent verificatie is niet mogelijk, maar er moet wel een systeem ko men waarin beide partijen vertrou wen hebben". Orion De plaatsing van kruisraketten zou volgens het 1 novemberbesluit van 1985 leiden tot het schrappen van twee kernwapentaken, van de F16-jachtbommenwerper en de Orion, het onderzeebootbestrij- dingsvliegtuig van de marine. Van Eekelen vindt dat, in geval van niet-plaatsing, deze kerntaken be houden moeten worden. „Ik vind dat, net als minister Van den Broek, vrij logisch. Maar de eerlijk heid gebiedt me te zeggen, dat in het regeerakkoord is vastgelegd dit opnieuw in het kabinet en tussen CDA en WD aan de orde te stel len. Vanuit de NAVO is er nu al grote druk om die taken te handha ven. Dat was een van de grote te leurstellingen van mijn voorganger De Ruiter. Amerikanen en Duiters vielen over hem heen, terwijl hij dacht dat de zaak met het plaat- singsbesluit was geregeld. Nog steeds is niet vastgesteld wie die Nederlandse taken zou moeten overnemen. Ik houd de druk nu af met een beroep op het regeerak koord, maar als we niet plaatsen, valt dat argument weg". Minder kernwapens in Europa, betekent meer nadruk op de con ventionele krachtsverhouding. Die is, zegt de NAVO, in het voordeel van het Warschau Pact. Vindt Van Eekelen dat de defensieuitgaven de komende jaren omhoog moeten als gevolg van een INF-akkoord? „Nee, wat we willen versterken moet gebeuren binnen de grens van 2 procent-stijging per jaar, die tot 1996 geldt. Ik ben er niet opti mistisch over, maar we moeten proberen ook conventioneel de ba lans in evenwicht te brengen. Ik hoop dat dit via onderhandelingen kan en op een lager niveau. Lukt dat niet, dan wordt de druk groter om meer aan conventionele bewa pening te doen. Maar ik ga niet om meer geld vragen. Ik vind dat we, met verwijzing naar het financie ringstekort, onze 2 procent-stijging internationaal kunnen verdedi gen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3