'Als het niet meer We moeten van de hoeft, liever niet' gebaande paden af 'Bepaalde groepen zeker niet treffen' Enneüs Heerma (CDA): Pol de Beer (WD): Jan Schaeffer (PvdA): ZATERDAG 7 MAART 1987 EXTRA PAGINA 31 Pessimisten voorspellen dat de parlementaire enquête naar de bouwsubsidiefraude het einde van de volkshuisvestingssubsidies zal inluiden. En de tekenen zijn inderdaad niet hoopgevend. Er werd al eerder geroepen om forse bezuinigingen in met 1,7 miljard gulden snoeiend Het ministerie van financiën kwam vorig jaar met een heroverwegingsrapport, waarin men grote mogelijkheden tot miljardenbezuinigingen op het departement van volkshuisvesting zag. Daarbij kwam zelfs een variant ter sprake waarbij ervan erd uitgegaan dat de overheid geen cent meer in de bouw zou steken. Ook prof. dr. F.W. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van door Runa Hellinga Als óp zo'n moment ook nog in het nieuws k dat miljoenen, zo niet miljarden, te veel a subsidies zijn uitbetaald door frauduleu praktijken van beleggers, is dat olie op het vr van diegenen die graag schermen met termen /reëlere (lees: hogere) huren' en 'terugdringen van Bnp 11 4 de overheidsinvloed in de volkshuisvesting'. Hebben zij gelijk en moeten de volkshuisvestingsubsidies op de helling? Kunnen we op het gebied van de woningbouw zonder overheid? Of keren we dan terug naar de situatie van vóór de Woningwet, toen de armsten uit de samenleving opeengepakt in ellendige krotten en klamme kelders onder zulke slechte omstandigheden leefden dat de burgerij hun bestaan als een gevaar voor de eigen gezondheid ging beschouwen? Is de welvaart voldoende gegroeid om de markt zijn werk te laten doen? En: is volkshuisvesting niet méér dan alleen het erschaffen van een dak boven het hoofd? Een politieke rondgang. Staatssecretaris Heerma: "We hebben het huursubsidiesysteem dus ge- Pol de Beer: "De helft tot driekwart zou zonder subsidie kunnen wonen". *Jan Schaeffer: helemaal niet praten over bezuinigingen op dit terrein, woon nodig". i'»"'» «o'™11 de Staatssecretaris Enneüs Heerma (CDA) heeft zijn eerste honderd da gen op volkshuisvesting eroj> zitten. De voormalige staatssecretaris van economische zaken heeft „drie maanden de gordijnen dichtgetrok ken en heel hard gewerkt" om zich in zijn nieuwe departement in te werken. 'Fraude' en 'onvoldoende controle' waren de steekwoorden waarmee hij die eerste weken te maken kreeg. Boven dien moet er op zijn departement 1,7 miljard bezuinigd worden, waarvan 1,4 miljard op zijn beleidsterrein. Toch ziet Heerma de toekomst van de volkshuis vesting met vertrouwen tegemoet. Ondanks de bezuinigingen en de pro blemen over de bouwsubsidiefraude ziet hij veel positieve ontwikkelingen voor zijn departement: de koopkracht van de meeste huurders en kopers stijgt, de ren te daalt zodat de bouwsubsidies omlaag kunnen, woonconsumenten (huurders en kopers) krijgen meer inspraak, de stadsvernieuwing gaat gestaag door en particuliere investeerders krijgen ver trouwen in de stad en zijn bereid daar geld in te steken. Nuchter Over de uitkomsten van de parlemen taire enquête wil de staatssecretaris niet speculeren, maar over de gevolgen voor zijn beleidsterrein is hij niet bezorgd: „Ik heb de neiging daar rustig en nuch ter onder te blijven. Het beleid voor het departement is vastgelegd in het regeer akkoord en de meerderheid van de Ka mer staat daar achter. Daar staan een aantal zaken heel duidelijk in". Hij somt op: „We voeren een beleid dat uitgaat van het handhaven van de prioriteit van de stadsvernieuwing. Daarvoor wordt jaarlijks 5,3 miljard gul den uitgetrokken, dat is een halve Oos- terscheldedam per jaar. Andere belang rijke punten zijn het bewaken van de kwaliteit van de woningvoorraad en een beleid dat er blijvend op is gericht om ook de laagste inkomensgroepen goed en betaalbaar te laten wonen". Hij wil niet uitsluiten dat' bepaalde ontwikkelingen, zoals de economische opleving en de rentestand, tot vermin derde uitgaven van zijn departement zullen leiden, maar dat zal niet ten koste van deze beleidspunten gaan. Er is, zeker na de ABP-zaak, veel kri tiek geweest op de wijze waarop het mi nisterie de subsidiestromen controleert en beheerst. Heerma ziet het dan ook als een van zijn belangrijkste taken om de beheerstaken van het departement de komende één a twee jaar te versterken en ervoor te zorgen dat de accountants dienst van het departement eindelijk de accountantsverklaring weer eens zal goedkeuren. Verwonderd ren hun werk niet goed hebben gedaan. „De aandacht voor de beheerskant is ook politiek niet geweldig groot ge weest. Het ging vooral om het vervullen van de bouwprogramma's, het oplossen van de woningnood. Door de bezuinigin gen en de RSV-enquête is de aandacht voor beheersing van de uitgaven toege- Als kersverse volkshuisvester kijkt de staatssecretaris met een frisse en soms ook verwonderde blik om zich heen. Hij stoort zich aan het zwart-wit denken dat hij aantreft en aan de schuttersputjes waarin mensen zich verschuilen: „Men sen betrekken stellingen. Ze zijn bij voorbeeld of voor huren, of voor kopen, maar voor allebei schijnt niet te kunnen. We moeten naar een nieuwe dialoog toe. Wat dat betreft vind ik het heel verfris send dat de PvdA tijdens de begroting zo duidelijk opkwam voor kopers". Dat zwart-wit denken blijkt voor hem duidelijk uit de telkens terugkerende discussie over huursubsidie. Een debat daarover was het hoogtepunt van zijn eerste optreden in de Kamer: „Ik heb in middels begrepen dat dat bij de steeds terugkerende folklore hoort". Voor Heerma is huursubsidie niet iets om voor of tegen te zijn: „Het is een mid del om een doel te bereiken en dat doel is goed en betaalbaar wonen voor de la gere inkomensgroepen. Als je mij vraagt: zou je eraf willen, dan is het ant woord natuurlijk 'ja'. Als iemand een systeem weet te bedenken dat beter werkt, of als de inkomens pakweg 20 procént zouden stijgen zodat mensen hun huur zonder subsidie kunnen beta len, dan zou dat prima zijn". Nodig De WD heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat wat haar be treft een groot aantal subsidies dras tisch verminderd kunnen worden. De volkshuisvesting is wat dat be treft voor deze partij zeker geen uit zondering. Maar de Tweede Kamei;-specialist op dat terrein, de Rotterdammer Pol de Beer, heeft de indruk dat zijn partij er wel eens van beschuldigd wordt onbe zonnen in de poten van het volkshuis vestingsgebouw te willen zagen. Dat beeld wil hij graag wegnemen: "Als je over snijden praat, lijkt dat net alsof het zonder doel is. Wij vinden inderdaad dat er bezuinigd kan worden op subsidies, maar dan wel op voorwaarde dat daar een lastenverlaging voor de burger te genover staat. Zonder die lastenverla ging kan het niet". Bovendien, zo bena drukt hij, mag bezuinigen niet ten koste van de kwaliteit van de woningbouw Keuzevrijheid „Maar dat is op dit moment niet zo, en we hebben het systeem dus gewooh no dig. Je kunt Wat doen aan de beheers baarheid ervan. Daar is in het verleden door mijn voorganger ook veel aan ge daan, maar je kunt op dit moment niet zonder. Als je naar het buitenland kijkt, naar landen als Engeland en Duitsland, daar speelt huursubsidie trouwens net zo'n grote of zelfs een grotere rol dan in Nederland". Blijft huursubsidie dus nodig, heel an ders staat het met de bouwsubsidies. Dank zij de dalende rente lopen de sub sidies voor nieuwbouw van woningen op dit moment fors terug. Juist deze ob jectsubsidies zijn onderwerp van kri tisch onderzoek door de parlementaire enquêtecommissie. Heerma: „Als onze verwachtingen uitkomen, zullen de ob jectsubsidies aan het eind van deze re geerperiode teruglopen tot nul". Dat vindt hij niet alleen verheugend omdat dat geld oplevert, maar ook om dat de overheidsbemoeienis met de wo ningbouw daardoor kleiner wordt. Ook dat is een streven uit het regeerakkoord. Heerma: „Die overheidsinvloed in de volkshuisvesting kon niet anders, gezien de woningnood na de oorlog. Maar als het niet meer hoeft, dan liever niet. Daar mogen we als samenleving best naar kij ken". De WD'er vreest discussies over het subsidiestelsel in de volkshuisvesting niet, integendeel: "Als je als volkshuis vester met oogkleppen naar die volks huisvesting kijkt, zie je alleen de rampen die uit zo'n dicussie kunnen voortko men. Ik denk dat de huidige gebeurte nissen het denken over subsidies zullen bevorderen, en ik moet zeggen: ik vind dat helemaal niet erg. We moeten van de gebaande paden af'. Hij legt uit wat hij WD'ers op partij bijeenkomsten ook altijd probeert dui delijk te maken: "Dertig jaar geleden ge bruikte het rijk ongeveer een derde van het hele nationale inkomen van Neder land, vijfjaar geleden was dat meer dan het dubbele, 71 procent. Wat wij willen, is het aandeel van de overheid terug dringen tot het niveau van de ons omrin gende landen, zo'n 50 tot 60 procent". Dat betekent dat de burger minder be lasting hoeft te bptalen en dus een groter deel van zijn bruto-inkomen in eigen zak houdt. Daar staat tegenover dat hij voor allerlei zaken, van wonen tot theaterbe zoek, zelf meer zal moeten betalen om dat de subsidies daarvoor worden ver minderd of zelfs afgeschaft. Dat laat mensen een grotere keuzevrijheid, vindt De Beer. Wie bijvoorbeeld kiest voor een goede woning, zal daarvoor meer moe ten betalen. Maar wie zijn geld liever aan vakanties uitgeeft en genoegen neemt met een klein krotje, moet via de belas ting niet hoeven mee te betalen aan de goede woning van een ander. Fraude Afgezien van minder keuzevrijheid heeft een grote collectieve sector vol gens De Beer nog een aantal nadelen. Er is een reusachtig en geldverslindend ambtenarenapparaat nodig om alle rege lingen uit te voeren en veel controle om te zorgen dat subsidies goed besteed worden. Bovendien verhoog je het risico van fraude. De subsidiefraude in de bouw is daar het levende bewijs van, maar volgens De Beer blijft er ook bij andere subsidies regelmatig wat aan de strijkstok hangen. Hij is er bovendien van overtuigd dat subsidies in de woningbouw kostenver hogend werken: "Niemand heeft belang bij lage stichtingskosten van woningen: de gemeente wil geld verdienen aan de grond, de bouwer hoeft zijn prijs niet zo scherp te stellen en de opdrachtgever weet toch dat hij subsidie krijgt. En de consument krijgt huursubsidie". Het tij mee De WD heeft het tij mee met haar ideeën, want de bouwsubsidies zijn dank zij de dalende rentestand al tot een zeer laag niveau gedaald. Bij een stijgen de rente, zo erkent De Beer, zal enige subsidiëring nodig blijven om rendabel te kunnen bouwen. Maar op dit moment is het volgens hem mogelijk om zonder subsidie woningen te bouwen met een buur van 550 gulden per maand. Voor minima zijn zulke huren onbe taalbaar, zo geeft de WD'er toe: "Het staat als een paal boven water dat er voor 20 tot 25 procent van de huurders, de laagste inkomensgroepen, een of an dere blijvende vorm van huursubsidie nodig is. Maar het is ook zo dat de helft tot driékwart van alle bewoners, huur ders en kopers, zonder subsidie zou kun nen wonen zonder daarvoor ook maar iets te hoeven inleveren". Volgens De Beer is op dit moment 80 tot 90 procent van de Nederlanders afhankelijk van een of andere volkshuisvestingsubsidie. In een van de tien rijkste landen ter we reld moet dat volgens hem anders kun- Kostenverhogend Hij denkt daarbij niet alleen aan een forse vermindering van de bouwsubsi dies, die er dank zij de dalende rente op dit moment toch al in zit, maar wel dege lijk ook aan bezuinigingen op de huur subsidie, Daarbij stelt hij voorop dat de lastenverlichting voor de burgers er ook echt komt. Maar de WD'er heeft ook kritiek op het functioneren van het hui dige stelsel. Volgens hem werkt de huidige subsi dieregeling kostenverhogend voor de overheid omdat mensen met een mini muminkomen nauwelijks gestimuleerd worden een goedkope woning te zoeken. De huursubsidie neemt immers het overgrote deel van de huur van een duurdere woning van hen over. Het ver schil tussen de goedkoopste subsidiabe le woning en de duurste is voor een ge zin met een minimuminkomen zo'n 80 gulden. De Beer pleit ervoor om dat ver schil in elk geval groter te maken. Hij geeft-toe dat de veranderingen die hem voor ogen staan de kloof tussen ho ge en lage inkomens zal vergroten. Voor hem is dat geen probleem: "Denivelle ring is niet het beoogde effect, maar wat ons betreft wel mooi meegenomen". „Het gaat er natuurlijk om of je volkshuisvesting puur ziet als het huisvesten van mensen of dat je via die volkshuisvesting ook nog in vloed wilt uitoefenen op de moge lijkheden die je mensen in hun da gelijks leven geeft". Voor PvdA-Tweede-Kamerlid Jan Schaeffer is er nog genoeg te bouwen in Nederland om eigenlijk helemaal niet te willen praten over bezuinigingen op dit terrein. De ex-wethouder van Amster dam heeft nog tal van wensen op woon gebied en in de dalende rente ziet hij een mooie kans om daar eindelijk eens gel den voor vrij te maken, Dat de volkshuisvestingssubsidies drastisch omlaag kunnen, gaat er bij hem absoluut niet in. Zeker, er is meer controle nodig om misstanden als de bouwsubsidiefraude te voorkomen, maar: „De volkshuisvesting is noodza kelijk. Er is nog steeds een aantal meri- sen dat niet voorzien is in hun woonbe hoefte, kwantitatief of kwalitief. Er wo nen nog steeds mensen in te kleine of slechte woningen. Voor die mensen moet je als overheid wat doen, voor die mensen is de overheid destijds in de volkshuisvesting gestapt". Opvallend Hij wijst ook op de naar schatting 40 miljard aan achterstallig onderhoud waarmee de Nederlandse woningvoor raad te kampen heeft. De zorg daarover wordt trouwens door alle partijen in de Tweede Kamer gedeeld. Schaeffer onderschat de roep om forse ingrepen in de volkshuisvestingssubsi dies niet: „Brokx en Heerma hebben zich beiden tegen het heroverwegings rapport van het ministerie van financiën uitgeproken. Maar waar ik bang voor ben, is een sluikse invoering. Je ziet af en toe veranderingen in regelingen die toch opvallend zijn. De invoering van al lerlei eenmalige bijdragen ter vervan ging van meerjarige subsidies is toch een teken dat de overheid zich langzaam uit de volkshuisvesting probeert terug te trekken". Bezuinigingen op dit terrein treffen onherroepelijk de bewoners, en dan vooral de mensen met de lage inkomens. Bezuinigen als maatregel tegen fraude zou Schaeffer dan ook een heel slechte zaak vinden: „Je loopt het gevaar dat de rekening straks gepresenteerd wordt aan mensen die aan de hele zaak part noch deel hebben gehad. Versnelde af bouw treft de laagste inkomens en als je over bezuinigen praat, moet je in elk ge val hele duidelijke inkomensgrenzen treffen, heel duidelijk groepen aanwij zen die niet getroffen mogen worden". „Natuurlijk moet je geen subsidie ge ven waar het niet nodig is, maar de volkshuisvesting dient een heel duide lijk doel. Kijk, het klopt dat de rente daalt en daar kun je dan uit concluderen dat je minder geld hoeft uit te geven. Maar je kunt de vrijkomende middelen ook gebruiken om bijvoorbeeld i uit de laagste inkomensgroepen einde-1 lijk ook eens de kans te geven een eigen j huis te kopen". Ondoorzichtig Dat het subsidiestelsel op zich aange pakt moet worden, staat voor Schaeffer overigens buiten kijf. Maar dan niet van wege bezuinigingen: „Het is zo'n on doorzichtig systeem met zulke onbegrij pelijke regelingen, daar moet iets aan ge daan worden. De parlementaire controle en het maatschappelijke draagvlak van de huidige regelingen is te klein. Daar om moeten de subsidieregelingen dui delijk vereenvoudigd worden". Schaeffer pleit ook voor een andere rol van de beleggers in de volkhuisvesting: „Zij zijn belangrijk als financiers, maar ze zouden niet het beheer over de wonin gen moeten hebben. Daar hebben we uitstekende, daarop helemaal ingespeel de instellingen voor in de vorm van wo ningbouwverenigingen". Onbespreekbaar zijn voor hem bezui nigingen op de individuele huursubsi die: „Daar is al voor miljarden op bezui nigd, terwijl iedereen weet dat huursub sidie nu juist een subsidievorm is die te rechtkomt bij de mensen die hem het hardst nodig hebben: de woningzoeken den met het laagste inkomen. Inderdaad komen mensen met een zeer laag inko men met huursubsidie wel eens in dure huizen, maar dat was de bedoeling van het systeem ook: zorgen dat mensen kunnen wonen naar behoefte". In de lastenverlichting die de WD be pleit, ziet Schaeffer niets als oplossing voor de woonlastenproblematiek: „Zo'n lastenverlichting komt nauwelijks ten goede aan de laagste inkomens, want die betalen toch al weinig belasting. Voor die groepen is huursubsidie gewoon noodzakelijk". Bouwbesluit Een ontwikkeling waarover hij zich ernstig zorgen maakt, is het bouwbesluit dat binnenkort van kracht wordt. Hij deelt de zorg van velen dat daarmee de mogelijkheid geschapen wordt om on bewoonbare kippenhokken te bouwen: „Daarmee kun je terug naar de tijd van voor de Woningwet". Hoewel het Bouw besluit nergens positief ontvangen is, is hij toch bang voor de gevolgen. Bij ver dergaande bezuinigingen loop je het ge vaar dat opdrachtgevers wel volgens de normen van dat Bouwbesluit zullen gaan bouwen, omdat ze nu eenmaal niet anders kunnen. In de PvdA is op dit moment een werkgroep bezig met het opstellen van een alternatieve bouwverordening. Wat Schaeffer betreft worden daarin heel an dere dingen geregeld dan in de huidige regelingen. Ontwerpers moeten volgens hem een veel grotere vrijheid krijgen om woningen te bouwen die afwijken van het huidige type: „De woningen worden gebouwd volgens een plattegrond die nog uit 1901 stamt. Als je wilt inspelen op de veranderingen in de samenleving, dan moet je ook de mogelijkheden heb ben om anders te bouwen".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 31