Moeder heeft de broek aan ZATERDAG 7 MAART 1987 PAGINA 25 Amerikaanse presidentsvrouwen hebben meer in de melk te brokkelen dan menigeen zou kunnen vermoeden. Zo is het voor tal van ingewijden zonneklaar dat Nancy Reagan het politieke einde van Donald Regan heeft bewerkstelligd. Maar vorige presidentsvrouwen konder er ook wat van. Een terugblik op hét reilen en zeilen van de Machtige Moeders van de bv Het Witte Huis. door Wim Meiners Half oktober, vorig jaar. Aan de rand van de IJslandse hoofdstad Reykjavik staat Donald Regan in een zwarte oveijas voor villa Höfdi Handen in zijn zakken. Hij grijnst Donald Regan grijnst. Dat komt niet vaak voor. De man, die zichzelf tot president-directeur van de bv Het Witte Huis heeft verheven, of schoon hij door president en bij na- naamgenoot Reagan eigenlijk tot staf chef was benoemd, een soort bedrijfslei der, staat bekend als een nors man. Nors en streng. Lachen is er niet vaak bij. Zui nig kijken wel. Dat dateert nog uit zijn tijd als directeur van een beleggings maatschappij en naderhand als minister van financiën. Stralend Maar in Reykjavik straalt Donald Re gan. Het is de dag voordat de topont moeting tussen Reagan en Gorbatsjov begint. Donald Regan komt bij villa Höf di poolsoogte nemen. Om te kijken of al les naar zijn zin is. Ik vraag hem of dat inderdaad het ge val is. Zijn stralende gezicht spreekt boekdelen. „Meneer", zegt hij, „het ziet er allemaal uitstekend uit". De villa be valt hem, de omgeving is goed, het weer valt ook niet tegen, alleen de afloop van de besprekingen is nog ongewis. Maar dat lijkt Regan voorlopig allerminst te deren. Hij heeft de zaak onder controle. Half oktober, nog geen vijf maanden geleden. Het is hem aan te zien: Don Re gan bevindt zich op het toppunt van zijn macht. Hij heeft een optimale controle over de president. Vooral ook in Reykja vik. Zijn voornaamste rivale is thuisge bleven. Op zijn voorspraak is Nancy Reagan niet meegekomen. Het betrof immers geen echte topconferentie, doch slechts^ een werkbespreking. Dat Gor batsjov er anders over dacht, en Raisa wel degelijk meenam, lapte hij aan zijn laars. Twee dagen later zet de ommekeer zich in. Donald Regan heeft een ernstige taxatiefout gemaakt. Het was helemaal niet zomaar een werkbespreking. De Russen waren naar IJsland gekomen voor een heuse topconferentie, en daar op had de president-directeur van bv Het Witte Huis zijn president niet voor bereid. In villa Höfdi moesten de Ameri kanen improviseren, met alle gevolgen vandien. Er kwam geen akkoord uit de bus, en voor het oog van de wereld wa ren de Russen de Opruimen Donald Regan probeerde nog de schuld op zijn baas af te schuiven. „Ik ben niet meer dan de chef van een schoonmaakploeg", zei hij tegen de pers. „Net als na een parade". Met ande re woorden: de president komt met veel bombarie brokken maken die Regan vervolgens kan opruimen. Thuis is Nancy Reagan woedend. Ze heeft toch al niet veel op met die nieuwe bedrijfsleider, die de baas speelt en haar man probeert te koeioneren. Nu heeft hij hem ook nog eens een pleefiguur laten slaan. En CJorbatsjov lacht in zijn vuist je. „Hij moet eruit", zou Nancy Reagan op die gedenkwaardige zondagavond in oktober hebben uitgeroepen. Voor insi ders een teken dat de dagen van Donald Regan geteld waren. Critici noemen haar een oude opge verfde barbiepop. Anderen zien haar als een mager speenvarken, te broos om te benaderen. Maar de kenners weten be ter: Nancy Reagan heeft thuis de broek aan. Haar invloed op sommige staatsza ken is groter dan die van wie ook. Vooral als het om benoemingen en (met name) ontslagen gaat. Vraag het maar aan hoge pieten als Alexander Haig, Richard Al len en ex-minister James Watt. Nancy Reagan heeft het politieke ein de van Donald Regan bewerkstelligd. Minder snel dan ze waarschijnlijk had gehoopt, maar dat kwam door de tussen tijdse ziekte van haar man. Zijn operatie in januari stond een sneller handelen in de weg. Alhoewel, het droeg mede tot Regans val bij. Diens aandringen om in diezelfde maand toch nog de jaarlijkse troonrede door de president zelf te laten uitspreken, was tegen Nancy's zere been. „Ronnies gezondheid gaat voor", brieste ze. Opgehangen Direct na het debacle van Reykjavik werd het Iran-schandaal onthuld. Dat bevestigde Nancy alleen maar in haar oordeel. Tijdens het daarop volgende onderzoek belde ze naar Regan met het dringende verzoek de president in de komende tijd beter terzijde te staan. Re gan werd kwaad en hing halverwege het gesprek op. Naar verluidt vertelde ze het niet rechtstreeks aan haar man, maar liet ze het uitlekken naar de pers. Daardoor kwam de president er alsnog achter. En hoewel hij met plezier las dat in een vol gend telefoongesprek, waarin Regan zijn excuses aanbood, Nancy op haar beurt de hoorn erop smeet, was de vriendschap tussen Don en Ron naar de knoppen. Regan moest eruit. Het wachten was alleen nog op de goede aanleiding. Die zat, zo werd al snel duidelijk, in het rap port over de Iran-zaak, dat vorige week werd uitgebracht. De tekst daarvan was duidelijk genoeg: Regan had er een potje van gemaakt. Vorige week vrijdag bood hij via een éénregelig briefje zijn ontslag aan. Nancy had gezegevierd. Een gevaarlijk precedent? Nancy Davis, de tweede echtgenote van Ronald Reagan, is bepaald niet de eerste presidentsvrouw met grote in vloed achter de schermen. De Ameri kaanse geschiedenis kent meer van zul ke voorbeelden, soms met verstrekken de gevolgen. De positie van een presidentsvrouw is een bijzondere. Zoals de monarchie een prins-gemaal heeft, met een eigen inko men voor de betrokkenen, zo is aan de presidentsvrouw geen enkele status toe gekend. En dat terwijl ze wel degelijk een functie heeft. Ze doet meer dan be langrijke dames op de thee ontvangen. Nancy Reagan over Donald Regan: "Hij moet eruit!" Jimmy Carter kon nauwelijks een stap verzetten zonder zijn Rosalynn. «foto's AP» Ze is officiële gastvrouw van de natie, met de officieuze titel van First Lady, de Eerste Dame. Zonder haar zijn staatsbe zoeken niet af, mèt haar winnen ze aan luister. Jacqueline Het meest oogstrelende voorbeeld daarvan was Jacqueline Kennedy, die gaandeweg een geheel eigen rol vervul de als haar echtgenoot staatshoofden ontving of in het buitenland op bezoek ging. Speciaal voor de Franse president De Gaulle studeerde Jacky een extra woordje Frans in, waarmee ze de knorri ge generaal voor zich wist te winnen. Het maakte dat de Fransen vooral geïnteresseerd raakten in de echtgenote in plaats van de echtgenoot. En het bracht John Kennedy ertoe om bij thuis komst uit Parijs tegenover de pers te verklaren: „Ik ben de man die Jacky Kennedy vergezelde op het staatsbezoek aan Frankrijk". Voor dit soort taken heeft de Ameri kaanse presidentsvrouw een onkosten vergoeding gekregen. Geen salaris, maar een tegemoetkoming in de kosten voor representatie en het daarbij behorende eigen secretariaat. Sommige echtgenotes hadden daar aan niet genoeg. Dat gold voor Jacky, die veel meer uitgaf dan haar door het Congres was toegewezen, hetgeen John soms danig.in verlegenheid bracht. Maar het gold een eeuw eerder ook voor Mary Lincoln, die veel meer jurken, snuisterij en en serviesgoed kocht dan het onder oorlogslasten gebukte vaderland zich kon veroorloven. Daartoe sloot ze me nige lening af bij louche geldschieters, hetgeen de kopzorgen van de veel ge plaagde Abraham in ernstige mate gro ter maakte. Na zijn dood werd het tekort door de staat in mindering gebracht op de erfenis. Twee bedden De rol van de presidentsvrouw gaat, zoals gezegd, verder dan die van char mante verschijning. Dat is afhankelijk van de invulling die ieder er afzonderlijk aan geeft. De dames Harding, Coolidge, Hoover, Eisenhower, Johnson en Nixon, om het tot deze eeuw te beperken, vol stonden met een minimale taakopvat ting. Zij zorgden er vooral voor dat hun echtgenoot op tijd te eten kreeg en een schouder had om in tijden van narigheid Nixons vrouw Patricia koesterde een minimale taakopvatting. op uit te huilen. Van dat laatste maakten ze allemaal gebruik, behalve Nixon, want die sliep zelfs al jarenlang niet meer bij zijn vrouw in één bed. Maar wat te denken van Edith Roose velt, de vrouw van Theodore? Voor zover de eerste jaren van deze eeuw dat qua tijdgeest toelieten, adviseerde zij haar man tegen de klippen op over di plomatie. De bemiddelingsarbeid tussen Japan en Rusland, waarvoor Roosevelt uiteindelijk de Nobelprijs voor de Vrede kreeg, vond niet plaats in de kantoren van het Witte Huis, maar thuis in Oyster Bay waar Edith voor raad en daad bij de hand was. Of Helen Taft. Haar letterlijk loodzwa re echtgenoot (met een permanent li chaamsgewicht van meer dan 150 kilo, zodat het piepkleine steentje waaronder hij in Arlington begraven ligt wel erg weinig recht doet aan de fysieke werkelijkheid van die dagen) wilde niets liever dan Opperrechter worden. Maar Helen was ambitieus. Dus dreef ze hem net zo lang op tot William president werd. Eenmaal in het Witte Huis hield zij, en niemand anders, de druk op de ketel. Slecht huwelijk En dan die andere Roosevelt, Franklin. Bekend in de geschiedenis als een der krachtigste presidenten en bo vendien deelgenoot in een erkend slecht huwelijk. Nochtans groeide Eleanor uit tot de meest actieve presidentsvrouw al ler tijden. Ze voerde indrukwekkende campagnes voor haar kreupele gade, en organiseerde allerhande politieke evene menten. Ze ontwikkelde zich tot een warm pleitbezorgster voor de Verenigde Naties, aanvankelijk een weinig populai re klus na het 'echec van de Volken bond'. Eleanor had, haar slechte huwelijk ten spijt, een levensgrote invloed op het denken van Roosevelt en is achteraf de drijvende kracht gebleken achter veel fraais, dat in de jaren '30 en '40 tot stand is gebracht. Ook daarna nog bleef ze aan de weg timmeren. Ze stond aan de wieg van de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, en het scheelde weinig of ze verdiende, net als haar oud oom Teddy, de Nobelprijs. Vergeleken met haar bleef Bess Tru man meer op de achtergrond. Maar ook zij volstond niet met aardappelen schil len en tafeltennissen met dochter Mar garet. Bess toonde zich een actief en vooral wraakzuchtig politica, in wier ogen Harry niets en alle anderen alles verkeerd konden doen. Menig Ameri kaans politicus die in haar tijd uit de gra tie raakte had dat aan Bess te wijten. De inmiddels gepubliceerde dagboe ken van Harry en de intieme correspon dentie van het echtpaar hebben dat af doende aangetoond. En alsof dat nog niet voldoende bewijs was, heeft doch ter Margaret getróuwd met de hoofd redacteur van de New York Times in haar biografieën van zowel vader als moeder het nog eens dunnetjes onder streept. „Vader was nergens zonder mijn moeder", schrijft ze. „En als moeder niet bij hem kon zijn om hem te behoeden voor lastpakken, zat ze zich thuis te ver bijten". Brein Ook erg veel in de melk te brokkelen, meer nog dan Nancy Reagan nu, had Ro salynn Carter. Jimmy kon nauwelijks een stap verzetten zonder haar. Dat gold al toen ze beiden nog een pindapakhuis dreven en Rosalynn zich ontwikkelde tot het financiële brein achter de onder neming. Maar het werd vooral duidelijk toen het gezin zijn intrek had genomen in het Witte Huis. Tot verbazing van menige minister verscheen al snel mevrouw Carter bij ie dere belangrijke kabinetszitting. En daar liet ze het niet bij. Ze diende de he ren ongevraagd van advies, en verwierf zich ook een plaatsje op de eerste rij als de ministers plaats maakten voor de vei ligheidsadviseurs. Bij ieder topberaad was Rosalynn aan wezig, en wat de heren vooral zo nerveus maakte, was dat ze na de vergadering als enige bij de president achterbleef. Ze had de laatste stem in het kapittel, en dat zat veel van 's presidents adviseurs goed dwars. Maar hardop bezwaar maken was er niet bij. Want voor je het wist had me vrouw Carter je bij haar echtgenoot voorgedragen voor ontslag op staande voet. De dames hebben zich, kortom, in de lóóp der jaren niet onbetuigd gelaten, en ofschoon de politieke verantwoordelijk heid daarvoor door de heer des huizes werd gedragen, ging het soms om niet geringe bijdragen. En allemaal ongecon troleerd, want First Ladies zyn niet ver kiesbaar en ze hebben evemin een grondwettelijke positie. Beroerte In één geval heeft dat ernstige proble men gegeven. Op 2 oktober 1919 kreeg president Woodrow Wilson, vlak na de Vrede van Versailles, een beroerte. In Washington was het debat rond het vre desverdrag, en met name de toetreding tot Wilsons Volkenbond, in volle gang. De luiken voor de ramen van het Witte Huis gingen dicht en bleven dat weken lang. Ze waren destijds aangebracht om de ruiten te beschermen tegen de tennis ballen van de onstuimige kinderen van Roosevelt, maar nu moesten ze het hin derlijke daglicht buiten houden voor de doodzieke president. Zes weken lang liet Edith Wilson al leen de dokter bij het ziekbed toe. Wil son was half verlamd en kon aanvanke lijk zelfs niet spreken. „Ik kon niet lan ger dan tien minuten per dag met hem over staatszaken spreken", zei Edith la ter tegen haar biograaf Alden Hatch, die ook een vermaard boekwerk over prins Bernhard zou schrijven. Na twee weken kon de president brie ven en documenten tekenen. Maar wel ke brieven en welke documenten, dat bepaalde mevrouw Wilson. Maanden lang maakte alleen zij uit wat wel of niet belangrijk was, en terwijl het kabinet onder leiding van de vice-president overlegde of de president van zijn taak moest worden ontheven, fungeerde Edith als waarnemend staatshoofd. Ervaring had ze niet, invloed wel. En hoe. Gedurende een half jaar bepaalde zij de wetgevende agenda en bracht zij de besluiten van haar man naar buiten. Besluiten die gebaseerd waren op de in formatie die zij hem gaf. Hoe bepaalde ze wat wel en niet belangrijk was? vroeg Hatch later. „Dat besloot ik gewoon", zei Edith kortaf. Sigaar Daarvoor had ze een goede reden, vond ze. „Woodrow Wilson was in de eerste plaats mijn geliefde echtgenoot, wiens leven ik probeerde te redden. Pas daarna was hij ook nog eens president van de Verenigde Staten". Grondwettelijk een riskante opvat ting, vandaar dat de Senaat na een tijdje besloot om maar eens een delegatie naar de presidentiële slaapkamer te sturen om te kijken of Wilson nog wel leefde, en zo ja, in welke toestand hij verkeerde. Het viel mee. De president zat rechtop in bed, goed geschoren, moeizaam spre kend maar met een heldere blik in de ogen. Hij ontving de heren die hem het liefst kwijt waren met een vriendelijk knikje. „We hebben allemaal voor u gebeden, Mr. President", zei senator Albert Hall van New Mexico na een paar kuchjes. Wilsons antwoord was raak. „Vóór of té gen mijn herstel?" Woodrow Wilson leefde nog. Hij dien de zijn ambtstermijn krachteloos uit, met Edith als zijn plaatsbekleedster. Vi ce-president Marshall trok zich terug in zijn luie stoel en sprak de gedenkwaardi ge woorden: „Wat dit land nodig heeft, is een goeie sigaar". Maar intussen werd in Washington de Volkenbond weggestemd, en Amerika zag toe hoe in Europa Wilsons vrede ont aardde in een vreselijke chaos. Over een gevaarlijk precedent gesproken... Jaqueline Kennedy vervulde gaandeweg een geheel eigen rol.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 25