Michael werd doodgestoken omdat hij er 'gewoon' uitzag *1 Toneelstukjes Denkwijzer Onze taal eu. ui. 1J' oe. ZATERDAG 7 MAART 1987 EXTRA PAGINA 23 In de nacht van 26 op 27 september 1986 werd de 23-jarige Michael Poyé op het station van Hilversum doodgestoken. Door een skinhead. Net zoals drie jaar eerder de 15-jarige Kerwin Duinmeijer bij een Amsterdamse broodjeswinkel werd vermoord. Nu pas zijn Michaels ouders en andere familieleden in staat om enigszins te overzien wat er die nacht precies is gebeurd. En dat tart elke beschrijving. door Pieter van de Vliet De 23-jarige Michael Poyé uit Hui zen is op het station in Hilversum doodgestoken omdat hij er „ge woon" uitzag. De dader, de 24-jarige Frankie K., is een skinhead met een fascistische achtergrond. Dat moet niet worden verbloemd, vindt de Koördinerende Onderzoeksgroep tegen Racisme en Fascisme (KORF). Evenmin als het feit dat Frankie een vriend is van Nico B. die Kerwin Duinmeijer in Amster dam doodstak "omdat hij een neger was". Ze zoeken nog steeds naar het Naar het waarom van het zinloze. Mi chael Poyé, 23 jaar, doodgestoken op het lste perron van het station in Hilversum waar hij met een vriend, Mark, een pa tatje zat te eten. Zijn vader: "Als het een vechtpartij was geweest om iets. Een verschil van mening, een ruzie die uit de hand loopt. Datje zo kwaad wordt dat je je niet meer kunt beheersen. Maar dit. Een jongen die daar zit, alleen zit". De avond ervóór is Michael zoals ge woonlijk met z'n hond Super Grover de hei op gegaan, tegenover de ouderlijke woning aan de Naarderstraat in Huizen. Daar is hij graag. Hij houdt van de na tuur, fotografeert planten, bloemen, die ren. Met gevoel en geduld. Dat maakt zijn foto's bijzonder. Twee dansende li- belles, de gloed van hun kleuren in de zomerzon. Die foto, gemaakt tijdens zijn vakantie in Joegoslavië, heeft hij zelf nooit gezien. Ze hangt nu uitvergroot in de woonkamer van zijn ouders. Die foto moet de basis worden van een kunst werk, symbool tegen zinloos geweld. Voorbij September 1986. Sinds kort woont Mi chael op zichzelf, in een huisje aan de Hulweg in het oude dorp. Hij heeft z'n diensttijd er op zitten. Vindt een baan bij Philips. Is vrijwilliger bij het jongeren centrum De Kompasroos in Huizen. Zijn moeder: "Het ging goed met hem. Hij begon z'n plaats in het leven te vinden. Ik kus hem die avond nog gedag, zeg: rij voorzichtig. En ik zie hem nooit meer te rug. Het is voorbij. Terwijl het niet af is". De nacht van 26 op 27 september. Het concert van de reggaegroep Mister Re- view in het Hilversumse jongerencen trum De Tagrijn is laat afgelopen. Mi chael en de vier jaar jongere Mark heb ben genoten. „Het was een te gek con cert", zal Mark Struijs uit Almere, de overlevende, later tegenover de politie verklaren. De twee houden van reggae. Maar het is ook de favoriete muziek van skinheads. Zo'n vijftien van hen, afkom stig uit Amstelveen, Zaandam en Nieuw-Vennep, bezoeken het concert. Ze drinken veel bier. Gooien glazen ka pot. Ze ontbloten provocerend het bo venlijf om de tatoeages te laten zien: de hakenkruizen, het teken van de Neder landse Volks Unie, de in de huid gekerf de kreet 100 procent White Power. Ze roepen Sieg Heil en brengen de Hitler groet. Sommigen zijn stomdronken als ze op weg gaan naar het station. Daar kladden ze hakenkruizen op de muur, roepen weer Sieg Heil. Op het 2de perron wachten ze op de trein naar Amsterdam. Op het lste perron zitten Michael en Mark. Glenn S. is de eerste die hen ziet. Hij is agressief, de hele avond al. Hij schreeuwt tegen iedereen, schopt overal tegenaan. In De Tagrijn is hij zijn mes kwijt geraakt. Een mes hoort bij de uit rusting, bij de status. Een buck knife. Een overlevingsmes waarmee Rambo het in films in z'n eentje tegen de maat- schapij opneemt. Over de rails loopt Glenn naar de twee toe. Vuurtje Wat er toen is gebeurd komt de vader van Michael maar moeizaam te weten. Want er waren die nacht buiten de skin heads en de twee jongens geen andere mensen op het station. Daarom schakelt hij, ongebruikelijke stap voor de vader van een slachtoffer, een advocaat in: mr. A. H. J. van den Biesen van het advoca tenkantoor Nieuwezijds in Amsterdam. Dan komt er meer informatie los. Michael moet hebben gedacht dat de jongen een vuurtje kwam vragen. "Michael en ik hebben heel wat afge- kletst met z'n tweetjes. Hij nam me se rieus. Ik voelde me niet het kleinere zus je, maar meer een vriend. Michael hield niet van geweld, hij ging agressie uit de weg. Hij verwachtte eigenlijk geen agressie bij anderen. Hij begreep het niet en hij was er niet op bedacht", zegt de zeventienjarige Mireille. "We liepen vaak samen over de hei. Ik ga nu nog wel, met zijn hond. Maar die wandeling, die is heel anders geworden". Over Super Grover, de hond: "Hij hoorde bij Michael. Hij is een beetje als mijn broer. Lief, goedaardig. Doet nooit iemand kwaad. Een sul, een lobbes". Glenn S., die over de rails naar het tweetal is gelopen, vraagt geen vuur. Hij vraagt, treiterig, aan Mark: "Ben jij een punker?" En aan Michael: "Ben jij een hippie?". De andere skins komen erbij. Dreigen, schelden, schreeuwen. Ze spu gen in de patat, klodders mayonaise vliegen in het rond. "Dollen, lol maken", zo zullen ze de inleidende handelingen tot de dodelijke steekpartij later om schrijven. Michaels vader: "Mijn zoon was geen hippie en Mark geen punker. Maar die skinheads wilden dat ze dat waren. Ze wilden zich zelf een aanleiding geven ge weld te gebruiken". Prooi Vincent, de vriend van Mireille, denkt dat ze een prooi zochten. De 24-jarige Frankie K., die de dodelijke steek toe bracht, moet Michael zo hebben gezien, zegt Vincent. "Frankie zag dat ie precies de goede voor zich had. Geen Rambo of een Bruto, maar een jongen die nooit ie mand kwaad zou doen. Een weerloze, makkelijke prooi. Frankie heeft voort durend het gevoel dat hij zich voor zijn vrienden hoog moet houden. Hij kon nou eens laten zien dat hij echt de leider was. Ik zie 't als een soort carrière ma ken. Die skins waren allemaal opgefokt, op zijn hand. Hij zou nu wel eens de be slissende steek toebrengen. Hij wist dat Michael niét kon ontsnappen. Hij is echt laf, die Frankie. Was er trots op dat ie vier, vijf keer had gestoken. Veegde stoer het mes af aan z'n broek, met een grijns op z'n gezicht. Dat hebben de an deren tegenover de politie verklaard". Dieren martelen hun prooi niet. Vech tende honden bijten elkaar niet dood. De zwakste gaat op z'n rug liggen, de hals onbeschermd. Geeft zich over. Daarom hield Michael van dieren, zeg gen de mensen die van hem hielden. "Ik heb onze huisarts gevraagd of mijn zoon erg pijn heeft gehad. De huisarts zei dat de angst erger was'dan de pijn. Michael wilde alleen maar weg van de plek waar hem dat onbegrijpelijke over kwam. Die gedachte moet bij hem heb ben overheerst. Hij ging altijd weg als mensen agressief werden, trok zich dan in stilte terug. Maar hij kon niet weg op dat perron. Ze hielden hem tegen, sloe gen hem. Hij had over z'n hele lichaam blauwe plekken. Wat ik het ergste vond was dat z'n nagels allemaal blauw wa ren; hij moét hebben geprobeerd een re gen van slagen af te weren", zegt zijn va der. Krachtsinspanning Pas als de dodelijke steek is toege bracht laten de skins hem gaan. Michael legt in panische angst 122 meter af, zakt bij het kantoor van het GAK ineen en sterft. Een ongelooflijke krachtsinspan ning voor iemand die dodelijk is ge wond. De angst moet hem vleugels heb ben gegeven. Frankie verklaart tegenover de politie zo hard te hebben gestoken dat hij weer stand voelde. Volgens het sectierapport is de dodelijke steekwond 14 centimeter diep. "U moet gericht hebben gestoken, u bent to taan de hand erin gegaan", zal officier van justitie mr. R. W. Asser bij de behandeling van de zaak voor de Am sterdamse rechtbank'zeggen. Voor de rechtbank herinnert Frankie zich nog weinig. Hij zegt stomdronken te zijn geweest. Kan zich Michael nau welijks voor de geest halen. Hij weet al leen dat Michael er gewoon uitzag. Zelf ziet hij er voor zijn rechters ook gewoon uit. Netjes in het pak, het haar keurig geknipt. Straalbezopen Geen tatoeages te zien. Geen kale kop, geen polo-shirt, geen te korte gebleekte spijkerbroek die door brede rode bretels omhoog wordt gehouden zodat de Dr. Marten army-boots opvallen, de angst aanjagende legerschoenen met stalen neuzen, steelkicks. De meeste skins heb ben die gevaarlijke schoenen voor de show, maar voor de harde kern zijn het wapens die in de strijd tegen de vijand meedogenloos worden gebruikt. De skins die naar Hilversum kwamen wor den tot de harde kern gerèkend. Zij trap pen met hun steelkicks. Vooral naar punkers, maar in wezen naar alles wat er niet als skin uitziet. Ook mensen die er gewoon uitzien zijn het doelwit. De advocaat van Frankie, mr. Koopman, probeert aan te tonen dat haar uit Amstelveen afkomstige cliënt de steek niet heeft toegebracht. Want de wond was 14 centimeter diep, terwijl zijn mes nog geen tien centimeter lang is. Het mes zou hij toevallig bij zich heb ben gehad. Hij zou het min of meer per ongeluk hebben gepakt omdat het open ,in z'n zak zat. "En dat vervormt zijn kos tuum", aldus de advocaat. Frankie, straalbezopen, zou alleen maar wat met het mes hebben staan zwaaien. Me vrouw Koopman laat al snel doorsche meren dat Frankie bij een veroordeling •in hoger beroep zal gaan. In het psychiatrisch rapport wordt Frankie omschreven als een introverte jongén. Zijn innerlijke angst camou fleert hij door provocerend, parmantig gedrag. Vooral aan jongere jongens wil hij laten zien hoe goed hij is- "Ik begrijp dat advocaten het voor hun cliënten moeten opnemen. Maar ze bedisselen zo veel, gaan zo ver in het ver- goeilijken, in het ontkennen van de daad. Ik had het absurde gevoel dat als mevrouw Koopman maar de tijd daar voor had gekregen ze uiteindelijk zelfs de dood van mijn zoon in twijfel zou hebben getrokken. Is Michael eigenlijk wel dood? Was het niet z'n eigen schuld?" Michaels moeder denkt dat eerlijkheid de dader meer helpt dan zulk gepraat van advocaten. Frankie zal zich zelf toch eens tegenkomen, denkt ze. Ze heeft een brief aan hem geschreven, maar niet verstuurd. "Ik zou best zijn moeder willen zien. Als ze zou aanbellen zou ik haar binnenlaten, met haar pra ten". Mr. Van den Biesen eist namens de "beledigde partij" één gulden schade vergoeding. Een symbolisch bedrag. Want de familie Poyé wil geen geld van de daders. Hun daad is niet met geld goed te maken. Het leed is niet in geld uit te drukken. "En geld voor een monu ment tegen onverdraagzaamheid moet uit de gemeenschap komen. Want het zinloze geweld is een maatschappelijk probleem". Duinmeijer De advocaat van de familie Poyé ver gelijkt de steekpartij met de zaak Ker win Duinmeijer. De zestienjarige skin head Nico B. steekt in de zomer van '83 de vijftienjarige Antilliaanse Kerwin bij een broodjeszaak in de Amsterdamse Damstraat neer ("keihard, je kon het ho ren") "omdat hij een neger is". "Vieze nikkers moeten niet vies naar, me kij ken", schreeuwt hij. Ook in dat geval is het drankgebruik overvloedig geweest. Nico B; en Frankie K. kennen elkaar al den Biesen de rechtbank. Geloof niet het verhaaltje van: "Ik was dronken, handelde in paniek en het spijt me". Vol gens hem is dat ook ten onrechte bij de zaak Duinmeijer gebeurd. De rechtbank heeft de racistische motieven destijds niet bewezen geacht. Maar het weekblad Nieuwe Revue pu bliceerde na diens veroordeling een brief van Nico B. uit de open inrichting Groot Batelaar aan zijn vriend Dennis in Amsterdam: "...Bij de rechtbank heb ik dus alles op een vechtpartij geschoven en ik heb gezegd dat het niets met racis me te maken had, en dat geloofden ze dus (haha). Ze moesten eens weten. Ik heb nog steeds een hekel aan niet-Ne-. derlanders, dus zwarten, bruinen, joden, gelen enz. (haha)...". De brief is onderte kend met: Unser Tag kommt, onze dag komt. Nico B. komt uit een net midden standsgezin. Tot z'n twaalfde gaat alles onopvallend, daarna kan geen gedrags wetenschapper er meer tegenop. Nico wordt van het gymnasium verwijderd. Z'n moeder die aan kanker lijdt scheldt hij uit voor "vuile kankerlijer". Hij laat een tatoeage aanbrengen met 100 pro cent white. Hangt in zijn kamer de Ne derlandse vlag met het runenteken van de Vikingjeugd op en verspreidt racisti sche lectuur van de Centrumpartij en de Volksunie. Nico's vader is een halfjood, z'n grootvader is in het concentratie kamp Mauthausen vermoord. Nico, de blanke kaalkop, scheldt Kerwin, de ne ger, onder andere uit voor "vuile rot jood" voordat hij hem neersteekt. zegt niets meer van Nico te willen weten. Verward denken wordt typerend geacht voor skinheads. De ene dag doen ze aan een kraakactie mee en gooien ze stenen naar de politie, de volgende dag delen ze racistische pamfletten uit. Ook de vader van Frankie is een jood. Michael's vader vertelt dat de man tij dens de rechtszaak onwel werd en met hartklachten moest worden wegge bracht. Mevrouw mr. A. Leeser-Gassan leidde zowel de zitting in de zaak tegen Nico B. als die tegen Frankie K. De woorden fas cisme en racisme nam ze niet in de mond. Beladen Carol Poyé, 25 jaar, de oudste zuster van Michael, zegt: "Die woorden lijken zo beladen dat niemand ze durft te ge bruiken. Want fascisme, dat is zo erg. Door die woorden te vermijden lijkt de moord op mijn broer minder erg. En dat vind ik erg. Het is niet niks, de Hitler groet brengen. Of Sieg Heil roepen. Dat staat voor iets afgrijselijks. Want al staat Frankie misschien niet voor Janmaat of Glimmerveen, hij laat zich er wel door beïnvloeden, is één van de krachten ach ter hen. De rechtbank is bang om het stempel fascist, racist te gebruiken. Maar laten ze dan een nieuwe term be denken. Want het is veel meer dan een gewone dronkemansruzie. Het is ie mand afmaken omdat z'n uiterlijk je niet aanstaat. Iemand zo afmaken is voor mij gewoon moord. Ik weet er geen ander woord voor". "Bij de uitspraak (vier jaar gevange nisstraf voor Frankie red. hebben die skins me in de koffiekamer van de recht bank uitgelachen. Dat was nadat ze de door justitie verplichte cursus sociale vaardigheid hadden gevolgd. Op die cur sus leren ze hoe ze met hun agressie moeten omgaan, zonder geweld te ge bruiken. Ze hebben dus niks geleerd. Ze hebben niks willen leren. Er deugt iets niet met hun gevoel. Eén van de moe ders van de skins vroeg mij wie ik was. Ik zei: het zusje van Michael. O. Dat was het enige dat ze zei. O, zei ze en toen liep ze weg. Daar werd ik agressief van. Waarom stapje niet naar m'n ouders toe, dacht ik. Maar daar had ze de moed niet voor. Na de uitspraak hebben de skins gejubeld. Ze hadden reuze pret. Ik dacht: het recht heeft verloren, de skins hebben gewonnen". Lijkschouwing Op de foto Frankie K. en Nico B. kennen elkaar goed. Ze staan samen op de foto. In een t-shirt met een afbeelding van Adolf Hit- Ier. In de hal van het Centraal Station in Amsterdam tijdens het uitdelen van fol ders van de Volksunie. De dag na de begrafenis van Kerwin protesteren vijfduizend mensen op het Jonas Daniël Meijerplein in de hoofd stad, bij het verzetsbeeld van de Dok werker tegen fascisme en racisme. Op verzoek van Kerwins blanke pleegvader Jouke houden bruin en blank eikaars handen vast. Het is een minuut stil. Dan barst het los: "Kerwin leeft". Vooral de stilte doet Jouke Duinmeijer goed. Stilte past naast het gebral van racisten. Stilte is een van de meest indrukwekkende vormen van protest. Onder de demonstranten is een hand vol skinheads. Om te laten zien dat ze niet allemaal zo zijn als Nico B., zeggen vijftien kapot maken, is geen kunst". Hij De vader van Michael: "De politie belt je uitje bed. Op het politiebureau hoor je datje zoon is doodgestoken. Dan mag je weer naar huis, om te wachten. Het heeft veertien uur geduurd voordat ik m(jn zoon mocht zien. En het had nog langer geduurd als ik niet zelf naar het R.K. Ziekenhuis in Hilversum was gereden om hem persoonlijk uit de koelcel te ha len. Hij ligt erbij als een rollade. Buiten je toestemming wordt er beslist over lijkschouwing. Aan de hand daarvan probeert de advocaat van Frankie te be wijzen dat hij het niet heeft gedaan. Die autopsie is er ten gunste van de dader. Sommigen zeiden: die Frankie moet de doodstraf krijgen. Ik ben tegen de dood straf. Gevangenisstraf* ik weet het niet. Maar die lijkschouwing. Ze hadden die skins moeten laten zien hoe Michael er bij lag in die koelcel. Dat was een goede straf geweest". Michaels moeder heeft haar zoon na zijn dood eveneens gezien. "Want wat uit je geboren is, wat samen met je is opgegroeid, breng je ook weg". Ze wil dat het monument tegen de onverdraag zaamheid iets is voor iedereen, zodat een kind het kan begrijpen. "Ik wil niet dat het monument te zijn van ons". De ouders van Michael Poyé zijn voorne mens een monument tegen onverdraagzaam heid op te richten nabij het station in Hilver sum. Giften daarvoor kunnen worden gestort op rekeningnummer 98.73.88.738 van de Ver enigde Spaarbank in Amsterdam t.n.v. het Co mité Michael Poyé Monument. monument te persoonlijk is. Niet gezicht. Want Michaels gezicht is DOOR JOOP VAN DER HORST Twintig jaar geleden werd een homo wel eens een flikker genoemd. Het zijn de homo's zelf geweest die daarin ver andering hebben gebracht. Ze gingen fier dit voormalige scheldwoord zelf ge bruiken. Met als gevolg dat geen enkele niet-homoseksueel nog over flikkers spreekt. En nu gaat het met nicht en nichterig precies zo. Eerst een discriminerend woord in de mond van niet-homo's, ver volgens door homo's zelf gebruikt waar door het voor anderen de misprijzende betekenis verloor. Tegenwoordig zijn het haast alleen nog homo's die de woorden nicht en nichterig gebruiken. Dit is een vooruitgang. Er zijn twee irritante scheldwoorden uitgeschakeld. Maar dat komt niet doordat men homo fielen meer accepteert. De vooruitgang is door de homo's afgedwongen door de discriminatie als het ware om te keren en hier in hun voordeel te laten werken. Gelijk hebben ze. Maar het verdwijnen van deze woorden als scheldwoord is nog steeds op discriminatie gebaseerd. Dat kan als volgt worden uitgelegd. Eerst waren flikker en nicht scheld woorden. Wie zoiets zei liet daarmee vooral blijken zelf geen homo te zijn. Het waren woorden die, tussen de re gels, het signaal gaven dat de spreker geen homofiel was. Vervolgens gingen homo's ze zelf ook gebruiken, bij voor keur met enige nadruk. Daardoor verlo ren deze woorden hun signaalfunctie. Wie het over flikkers of nichten had, kon best zelf ook homo zijn. Sterker nog: die is waarschijnlijk homo. Een fatsoenlijk mens gebruikt immers zulke afkeurende woorden nietj Oppervlakkig bezien is het fatsoen en redelijkheid, waardoor de woorden flikker en nicht geen scheld woord meer zijn. Maar het gegeven dat ze tegenwoordig alleen nog door homo fielen gebruikt worden, lijkt me een aan wijzing dat het dieper liggende motief anders is: niet-homofielen willen voor geen goud het misverstand wekken dat ze misschien homo zijn. Flikker en nicht zijn dus typische ho mo-woorden geworden. Wie ze nu in eens niet meer gebruikt, lijkt een fat soenlijk mens, maar vermijdt ondertus sen toch vooral het gevaarlijke misver stand voor homo te worden aangezien. Het niet-gebriken van deze woorden is dus evenzeer, maar verkapt, een vorm van discriminatie. Er is derhalve enige vooruitgang te bespeuren, vergeleken bij twintig jaar geleden, want twee nare scheldwoor den zijn weg. Maar van werkelijk aan vaarden is pas sprake als iedereen flik ker en nicht in de gewone neutrale bete kenis gebruikt. Dat wil zeggen: als ie dereen gewoon een nicht een nicht noemt. Het nieuwe signaalwoord is ondertus sen volop in gebruik: de homofiele me demens. Blijkbaar hebben velen zo'n signaal toch nodig. Of vinden dat ze het nodig hebben. Wat moeten we denken van deze nieuwe benaming? Die lijkt heel vriendelijk. Maar zodra we het als signaalwoord ontmaskeren, als signaal van de spreker dat hijzelf geen nicht is, blijft er van die vriendelijkheid weinig over. Ik ben bang dat het COC zich binnen kort genoodzaakt ziet de eigen mensen ook maar als homofiele medemens aan te duiden. Er zit weinig anders op. Iets dergelijks is gebeurt! met zwarten. Twintig jaar geleden was het ondenk baar dat een goede Nederlandse krant zou schrijven over de zwarten in Zuid- Afrika. Dat zou toen als een erg discri minerende aanduiding zijn opgevat. Het waren de zwarten zelf, vooral in de Ver enigde Staten, die met hun "black is beautiful" een oorspronkelijk negatief woord hebben omgesmeed tot een neu trale aanduiding. Hij: "Wat zullen we vanavond eens doen?". Zij: "Weet ik niet, zeg jij het maar". Hij: "Hè, dat doe je nou altijd, je komt zelf nooit met een idee". Zij: "Nou, jij wil er ook altijd uit, ik vind het net zo gezellig thuis met z'n tweetjes". Hij (sar castisch): "Altijd maar thuis zitten, zo gezellig. Jij, jij, je bent een saaie trut jij. Had ik dat van tevoren gewetenZij (geërgerd): "Dan wasje nooit met me ge trouwd, dat liedje kennen we nou wel. Als ik jou was zou ik gauw een ander zoeken". Hij (woedend): "Ik zie in elk ge val niet wat ik hier nog te zoeken heb, bij mijn moeder was het nog opwindender dan hier". Zij (beledigd): "Dan zou ik maar eens naar die opwindende moeder van je gaan". Hij (verbeten): "Goed idee". Hij loopt de kamer uit, trekt zijn overjas aan en slaat met een klap de voordeur achter zich dicht. Zij blijft ont daan en met tranen in haar ogen achter. Het laatste bedrijf van dit toneelstuk je, dat in vele varianten bijna dagelijks en bloedserieus in tal van relaties wordt opgevoerd, is meestal niet zo dramatisch als het lijkt. Na een paar minuten of een paar uur van spanning - komt hij wel of niet terug? komt ze me wel of niet achter na? - wordt er gewoonlijk wel weer vre de gesloten. Soms wordt de ruzie uitge praat, vaker wordt ze in alcohol ver dronken, afgezoend of weggevreën. We zenlijk veranderen doet er helaas meest al weinig. Want een dag, een week of een maand later kan om dezelfde reden en met letterlijk dezelfde tekst dezelfde ru zie zich weer afspelen. Wat is het in men sen, of liever in menselijke relaties, dat er zoveel conflicten ontstaan? En wat maakt dat meiisen niet in staat zijn her haling van zulke conflicten, waai van ze weten dat ze nergens toe leiden behalve tot lijden, te voorkomen? Een conflict ontstaat als twee mensen in dezelfde situatie tegenstrijdige din gen willen en de wens van de een alleen maar vervuld kan worden als de andere persoon de zijne opgeeft of in elk geval voor het moment niet langer nastreeft. Als de man, zoals in het voorbeeld, sa men met zijn vrouw uit wil en de vrouw samen met haar man thuis wil blijven, is er dus een conflict. Op zichzelf is een con flict niets bijzonders. Het is een onver mijdelijk aspect van omgang tussen mensen. Een conflict is niet goed of slecht, maar neutraal. Het is de manier waarop mensen een conflict hanteren, die maakt of de gevolgen ervan goed of slecht zijn. Uit verschillende studies onder echtpa ren blijkt dat paren die conflicten (meestal) goed oplossen, dat doen door het - vaak onbewust - toepassen van twee technieken: te weten de agenda techniek en onderhandelen. Het woord agenda, afkomstig uit het Latijn, bete kent zoveel als 'de dingen waarvan we vinden dat ze besproken moeten wor den'. De agenda-techniek houdt in dat partners regelmatig nagaan welke din gen ieder van hen wil bespreken en wan neer ze dat zullen doen. Een belangrijke oorzaak van relatie problemen is dat men onvoldoende tijd neemt om belangrijke conflicten samen door te nemen. Veel mensen lijken te vin den dat problemen thuis tussen aankle den en ontbijten kunnen worden afge handeld, terwijl ze voor veel onbenulli ger problemen op hun werk vaak uren de tijd nemen. Ook hebben nogal wat paren de slechte gewoonte om problemen op on- door René Diekstra hoogleraar psychologie te Leiden gunstige tijden, zoals 's avonds vlak voor het slapen gaan wanneer men meestal moe is, aan te.snijden. Wie op zo'n mo ment met een onplezierige mededeling komt, loopt alleen al door het tijdstip het risico dat zijn partner 'door het lint gaat'. Net als een commercieel bedrijf vergt ook een emotioneel bedrijf, zoals een re latie nu eenmaal is, vergadertijd op pro- duktieve momenten. Uit een Engelse stu die, waarin paren gevraagd werd gedu rende enkele maanden hun activiteiten op te schrijven, bleek dat hoe meer part ners met elkaar 'vergaderen', hoe geluk kiger ze in het algemeen hun relatie er varen. Bij ongelukkige paren was de overlegtijd wekelijks gemiddeld hooguit 10 tot 15 minuten. Bij gelukkiger paren bleek die tijd gemiddeld twintig keer zo hoog te zijn: 3 tot 5 uur per week. Belangrijker nog is de bevinding dat relaties verbeteren als de vergadertijd toeneemt. Dat blijkt overigens alleen goed te lukken bij paren die met elkaar kunnen onderhandelen. Onderhandelen vergt een bepaalde houding, zo in de trant van: oké, we hebben een probleem, hij wil met mij uit, ik, wil thuis blijven, laten we eens kijken hoe we het zo kun nen plooien dat we allebei zoveel moge lijk aan onze trekken komen. Nogal wat mensen kunnen zo'n hou ding niet opbrengen, en dus niet onder handelen, omdat ze lijden aan een syn droom dat psychologen lage frustratieto lerantie, kortweg LFT, noemen. Mensen met LFT kan men herkennen aan hun houding van: ik wil het en daarom moet het, en wee degene die mij wat in de weg legt. Zij wil iedere zondag bij haar moe der op bezoek en het huis is te klein als hij een keer geen zin heeft. Hij wil vanavond vrijen en overmorgen kun je nog merken dat zij geweigerd heeft. Volwassenen die lijden aan LFT zijn net kinderen. Gauw verongelijkt, boos oj in tranen uitbarsten als ze hun zin niet krijgen. Andere mensen zijn voor hen personen die de plicht hebben wensen oj behoeften te vervullen. LFT-ers zijn goed te herkennen aan twee dingen: a) ze kun nen heel moeilijk of niet 'dank je wel zeg gen' en b) ze spreken vaak in vragen waarvan je op je klompen aanvoelt dat het geen vragen zijn. Het meest typerend zijn uitdrukkingen als "waarom heb je..." of "waarom is... en "had je niet"kon je niet even of "hoe heb je datAls een man om zes uur thuis komt en het nog lege gasfornuis aanschouwend uitroept: "Waarom is het eten nog niet klaar?", dan bedoelt hij in feite: "Als ik thuis kom na mijn werk dan moet, zoals altijd en dus ook van daag, het eten klaarstaan". Als een vrouw tegen haar partner zegt: "Hoe kun je dat nu zeggen", bedoelt in wezen "Jij mag op die manier niet spreken". Veel LFT-ers vinden overigens zelf dat hun eisen terecht zijn. Maar als het hun doel is een goede relatie op te bouwen is het van belang voor hen het volgende te beseffen. Wanneer hun partners aan de gestelde eisen voldoen - niet omdat ze die redelijk vinden, maar enkel en alleen omdat ze bang zijn voor de gevolgen van een weigering - dan is er geen sprake van een gezonde relatie. Degene die om de lieve vrede te bewaren steeds maar toegeeft, is trouwens daarvoor evenzeer verantwoordelijk. Die maakt steeds de keuze voor nu geen ruzie - zich nu dus niet al te gespannen hoeven te voelen - maar voelt zich juist daardoor over het geheel van de relatie genomen ontevre den, want tekorf gedaan. De lieve-vrede- stichters hebben bovendien vaak de nei ging op vragen ("waarom heb je nietdie in feite eisen zijn, verdedi gend te antwoorden, met argumenten te komen. Wie zich voor het late eten excu seert door te zeggen dat er plotseling be zoek kwam, geeft in feite toe dat zonder die storing het eten had moeten klaar staan. Dus dat de eis van de partner over het algemeen terecht is. Argumenteren is meestal zinloos, maar met LFT-ers is het volslagen nutte loos en zelfs schadelijk. Veel zinniger is het zulke partners steeds maar weer op hun eisende karakter te wijzen. Soms le vert dat ruzie op, maar voor een goede relatie is dat offer noodzakelijk. Kortom: als uw partner de volgende keer vraagt "waarom iets nog niet klaar isrea geer dan met "is dit een eis of een vraag om informatie?". O ja, en vergeet ook niet een bord met deze tekst boven uw bed te hangen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 23