LEIDSCH DAGBLAD Vrijwel zeker 200 doden 'Akkoord over raketten nog deze zomer mogeli jk RUDfNG? Vreselijke paniek" Veerboot kapseist vlakbij Zeebrugge Kopiëren per telefoon? Canon (071)355555 'Geen schuld kabinet aan impasse stukgoed' Kijk vanavond om 20.28 uur naar de STER op Nederland 1 ZATERDAG 7 MAART 1987 OPGERICHT 1 MAART 38260 BRUGGE (GPD) - „Het was een vreselijke herrie. De men sen schreeuwden en gilden. Er was een ontzettende paniek". Dat vertelt de 33-jarige Susan Hames uit het Engelse Coven try. Zij was op reis met haar vriend en zat op het moment dat de veerboot kapseisde sa-, men met hem te eten in het res taurant. Plotseling maakte het schip slagzij naar bakboord. De tafels vielen om, vertelt zij enkele uren later in een hotel in Brug ge, waar zü een beetje op ver haal komt. Ze zaten vlak bij de deur en in paniek holden beiden naar de uitgang. Op het moment dat Susan de deur vast had, stortte het water door de deuropening naar binnen en „dat was het laatste wat ik van mijn vriend heb gezien". „Ik ging kopje onder, kwam weer boven en kreeg houvast aan iets waarop ik kon zitten. Een man probeerde zijn kinde ren daar ook op te zetten. Daar heb ik hem mee geholpen". Na een half uur hoorde de Engelse boven haar hoofd glas gerinkel. Redders waren in middels op het op z'n zij liggen de schip geklommen en lieten door de ingeslagen ruiten tou wen zakken, vertelt Susan. De kinderen konden niet via die touwen omhoog komen, zo dat de redders een soort em mers lieten zakken, waarin de kinderen omhoog gehesen wer den. Later zijn ook de ouderen op die wijze naar boven getild. Na de redding werden de mensen zo snel mogelijk aan wal gebracht, maar zij moesten in hun natte kleren - ook de kinderen - ongeveer een uur wachten, voordat zij vervoerd werden naar de noodcentra. Archief-opname van de Herald of Free Enterprise, die vrijdagavond even buiten de Belgische havenplaats op een zandbank belandde. Het schip was zeven jaar oud en gold. als modem. ZEEBRUGGE (GPD/ANP) - De ramp met de Britse veer boot Herald of Free Enterprise voor de haven van het Bel gische Zeebrugge heeft aan zeker tientallen en mogelijk ruim 200 mensen het leven gekost. Dit heeft een woord voerder van de rederij meegedeeld. De hoop dat er nog overlevenden uit het schip kunnen worden gehaald, neemt met het uur af. Met behulp van boten en heli- brandweer probeerden de opgeslo- kopters zijneer volgens de rederij, ten passagiers uit het schip te be- Townsend-Thoresen, 339 vrijden. Het reddingswerk ter gered. Er zijn inmiddels al 48 do- plaatse werd geleid vanaf de Ne- den geteld. De rederij deelde voorts er 463 passagiers en 80 beman ningsleden aan boord waren. Alle bemanningsleden werden gered derlandse mijnepjager Middel dat burg. In Zeebrugge heerste de eerste ren volslagen paniek en chaos. Het ongeluk gebeurde om hall Verreweg de meeste passagiers acht. Een kwartier later werd Britten. Onder hen veel r Zeebrugge e huis terugkerende internationale richt. crisiscentrum inge- het duurde lang i op verlof. Er zouden geen Ne- werden de wegen rondom Zee- derlanders aan boord zijn geweest, Wel 31 Belgen ei duitsers. Springstof Vannacht werden nog wanhopi Uitgeput en gewond werden de eerste passagiers van de veerboot aan wal gebracht. Sowjet-onderhandelaar Vorontsov: brugge afgezet. Daarvoor was door aantal West- het toestromen van nieuwsgieri gen al een chaotische situatie op de wegen ontstaan. Dertig ambulan ces zochten met gewonden hun weg naar ziekenhuizen in Gent, Knokke, Brugge, Oostende en lankenburge. Onder de gewonden waren men- ?n met hoofdwonden, breuken, kneuzingen. Veel onderkoeld uit het koude zeewater gehaald. MOSKOU/PARIJS - (AP) - Joeli Vorontsov, het hoofd van de Russi sche delegatie bij de wapenonder handelingen in Genève, heeft gis teren gezegd dat het Amerikaanse ontwerpverdrag om de middellan- ge-afstandsraketten uit Europa weg te halen te technisch is. Niette min is de Sovjet-Unie bereid het voorstel zorgvuldig in overweging te officieel dealer FAX-APPARATUUR In een interview met het persbu reau Tass zei Vorontsov dat de Amerikaanse delegatie een Rus sisch voorstel heeft verworpen om de gesprekken in Genève voort te zetten over strategische en ruimte wapens. De onderhandelingen over de middellange-afstandsra- ketten zullen nog enkele weken worden voortgezet. De Rus is niet bereid een definitief oordeel te ge ven over het Amerikaanse voor stel. Hij voorspelde dat de onderhan delingen over de Euro-raketten moeiUjk zullen worden en moge lijk drie tot vier maanden zullen duren. Tegen de zomer moet een akkoord mogelijk zijn, zei hij. Met betrekking tot de conventio nele overmacht van het Warschau pact in Europa zei Vorontsov dat het oostblok reeds heeft voorge steld de conventionele strijdkrach ten aan beide zijden te verminde ren. De bal ligt wat dat betreft bij West-Europa, zei hij. In Nederland heeft ook premier Lubbers de verwachting uitge sproken dat vervolgafspraken over korte-afstandswapens een moeilijk onderdeel zullen vormen van een akkoord over middellange-af- standswapens tussen de VS en de Sovjet-Unie. Volgens de premier moet bij de afsluiting van een eventueel akkoord duidelijk zijn hoe het verder moet met de korte- drachtswapens. Daarbij valt, aldus Lubbers, te denken aan bevriezing of zdfs terugdringen van deze kernwapens. (zie ook pagina 5) Leiden heeft een nieuw telefoonnummer een ruimte in het schip vele doden te hebben gezien. Gevreesd werd dat een aantal vrachtwagenchauf feurs zich gewoontegetrouw te sla pen had gelegd in zijn cabine en is verdronken. De geredde Brit Richard McKen- ney, die als een der eersten aan land werd gebracht, vertelde: „Het schip was net uitgevaren en de meeste mensen zaten te eten, toen we een geweldige klap voelden. Al les en iedereen viel om. In no time stond er anderhalf tot drie meter water. Als dit op volle zee was ge beurd, waren we met man en muis vergaan." Een bemanningslid dat met een bijl een patrijspoort had ingesla gen en vervolgens door een heli kopter was opgepikt, zei: „Alles was in vijf tot zes seconden ge beurd. Er was geen enkele waar schuwing, geen enkele sirene. De elektrische installatie viel meteen uit en daardoor konden de passa giers geen bordjes volgen naar uit gangen. De bemanning deed zijn best zoveel mogelijk mensen de weg te wijzen". De oorzaak van de ramp is nog niet bekend. Aanvankelijk werd gedacht dat de 132 meter lange He rald in aanvaring was gekomen met een schip of de pier, of op zandbank ZORG DAT IE BU HET AUTOSCHADEHUIS KOMT! WIJ REGELEN, ZORGEN EN HEM WEER ALS NIEUW AUTOSCHADEHUIS LEIDEN ROOSEVELTSTRAAT 612321 BL LEIDEN TEL. 071-764800 DEN HAAG (ANP/GPD) - Pre mier Lubbers vindt dat het kabinet geen enkele blaam treft voor de im- gelopen. Naar later passe in de Rotterdamse stukgoed- werd aangenomen zijn de voorste sector. "Werkgevers en werkne- laadkleppen van de veerboot, mers doen er wijs aan een prakti- de auto's binnenrijden, scher lijn in het conflict te volgen geopend. "Op een kritiek moment is óf een ernstige fout gemaakt of is een laadklep door een technisch mankement geopend", werd ver- i kringen van de rederij, i niet te kiezen voor het hele de lege dop", aldus Lubbers giste ren na afloop, van de ministerraad. De premier ontkende dat het ka- Droog en zonnig De weersverwachting tot middernacht luidt zonnige perioden met in de mid dag een temperatuur van ongeveer drie graden. Matige wind, aan de kust toenemend krachtig. De voorspelling van zondag tot woensdag is zonnige perioden en aanhoudend droog. In de 4 graden*] Zondag 8 maart 1987 zon op: 07.12 uur, zon onder: 18.30 uur; maan op: 10.29 uur, maan onder: 04.40 Waterstanden Katwijk hoogwater: 08.53 en 21.27 uur; laagwa- ter: 04.09 en 16.27 uur. Maandag 9 maart 1987 zon op: 07.09 uur, zon onder: 18.32 uur; maan op: 11.22 uur, maan onder: 04.58 (Bij kalm weer is het gebruikelijk binet het Van der Louw-akkoord dat het schip bij het wegvaren die *n de stukgoedsector (geen ge- kleppen niet onmiddellijk sluit om dwongen ontslagen tot 1991) zou de uitlaatgassen van de auto's te la- hebben getorpedeerd door de tien ten ontsnappen)."Als er eenmaal miljoen gulden financiële bijdrage water in het ruim komt, hoe weinig van bet rijk per 1 juli in te trekken, ook, kan een dergelijk schip ge- "Onze betrokkenheid bij het ak- makkelijk kapseizen". De veerboot koord was slechts een tijdelijke bleef liggen met slechts een derde handreiking. Het is zeker niet kwart boven water. Het wa- dat de overheid de rekening verder ter plekke zeven meter diep. sluit- Als de wil ontbreekt zijn werkgevers en werknemers allebei Opvarenden kwamen terecht het ijskoude water van de Noord- verliezers", meent Lubbers, zee met een temperatuur van 1 tot 3 graden of raakten opgesloten in kajuiten en compartimenten. De gróte fracties in de Tweede Kamer hebben een uitnodiging van de Vervoersbond FNV aan vaard tot een gesprek over de pro blematiek in de Rotterdamse stuk goedsector. De fractievoorzitters geven er de voorkeur aan dat ook dingen opgepikt door reddings- de andere betrokken partijen (de vers) bij het overleg worden be trokken. Zij vinden dat de zaak in Kamercommissie voor sociale za ken en werkgelegenheid moet wor den besproken. De stakingsacties in de Rotter damse haven blijkt de haven van Antwerpen geen windeieren te leg gen. Hoewel men geen cijfers wil noemen wordt in de Antwerpse ha venwereld opgemerkt dat de laat ste zes weken van een duidelijke toename van de activiteiten sprake Ook anderszins lijkt Antwerpen de Rotterdammers de loef af te ste ken: de Belgische minister van ver keer De Croo heeft begin deze week met het Amerikaanse leger een contract gesloten, waarbij Ant werpen de centrale haven wordt voor de aanvoer van Amerikaanse troepen en oorlogsmaterieel in Centraal-Europa. Rotterdam en Hamburg waren de andere kandi daat-havens. Nederlander oudste in EG BRUSSEL (GPD) - Nederlan ders hebben van alle Europea nen de grootste kans op het be reiken van een hoge leeftijd. De 'levensverwachting', dus de statistisch berekend gemiddel de sterfleeftyd voor een pasge borene, bedraagt voor mannen momenteel 73 jaar en voor vrouwen 79,5 jaar, hoger dan in enig ander EG-land. Uit statistieken van de Euro pese Gemeenschap blijkt dat de levensverwachting in Grie kenland en Sparye nog het dichtst bij die van de Nederlan ders ligt. In de meeste andere EG-landen schommelt die tus sen 70 en 71 jaar voor mannen en 76 en 78 voor vrouwen. In de statistiek is ook de levensver wachting opgenomen van ie mand die 40 jaar is. Een Neder landse man heeft dan gemid deld nog 35 jaar te leven en zal dus gemiddeld 75 jaar worden, terwijl een 40-jarige vrouw ge middeld nog 41 jaar voor de boeg heeft. Het 'slechtst' zijn Portugese mannen en de Ierse vrouwen er aan toe. De Portu gezen worden gemiddeld niet ouder dan 69 jaar en de Ierse vrouwen halen gemiddeld ma ximaal 75 jaar. Beide landen behoren tot de armste van Eu ropa. De levensverwachtingen in aanmerking genomen zou Nederland dus het welvarend ste land zjjn. Kapitein De kapitein van de veerboot, Da- Lawry, is met ernstige De NZH is trots op z'n goede chauffeurs! werkers en opgenomen kenhuis in Brugge. Zijn veerboot voer dit keer niet zoals gewoonlijk tussen Dover en Calais, maar deed de route Zee- brugge-Felixsto,we. Er waren 88 personenauto's en 36 vrachtwa gens aan boord. Vrijwel onmiddellijk na het kap seizen kwam van alle kanten hulp toegeschoten. Rond dertig sche pen begonnen te water geraakte mensen op te pikken. Helikopters arriveerden even later. Vanuit Ne derland en Engeland werden pijl snel marineduikers aangevoerd, die in samenwerking met Belgi sche collega's Vervoersbond CNV en de werkge- WOUBRUGGE - Een 67-jarige in woonster van Leiderdorp is gis teravond om het leven gekomen bij een auto-ongeluk dat zich voordeed op de kruising van de provinciale wegen Alphen-Lei- muiden en Woubrugge-Ter Aar. Bij dit ongeval raakten drie per sonen gewond. Twee van hen mochten na behandeling in het Alphense ziekenhuis Rijnoord naar huis, een derde werd ter ob servatie opgenomen. De politie kon vanochtend nog geen nadere bijzonderheden over het ongeluk geven.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 1