Incident berooft WK van blikvanger 5 D T Den Haag weert bezoekende fans Flink aantal afgelastingen Cooman, Visserman snel naar de finale Leiderdorp speelt toch ZATERDAG 7 MAART 1987 SPORT PAGINA 15 redactie: Rob Onderwater. Fred Segaar, Jaap Visser Oh, oh, Den Haag Familie, vrienden en kennissen van Arnold Vooys kunnen gerust zijn: hij heeft FC Den Haag-Ajax overleefd. Niet zonder kleerscheuren en verwondingen weliswaar, maar de Katwijker arriveerde zondagavond in levende lijve in zijn woonplaats. Dit tot grote op luchting van zijn vijf maten, want die vreesden aanvankelijk het ergste voor zijn gezondheid, nadat FC Den Haag-Ajax was ontaard in een ordinaire stam- menoorlog. De Katwijkse afvaar diging, die voor een leuk potje voetbal en "voor de gezelligheid" op Midden-Noord had plaatsge nomen, stond er middenin. Tijdens de gevechten op het beruchte deel van de staantribu- ne verloren de aangangers uit de kustplaats Arnold Vooys uit het oog. Na afloop van de halve wed strijd werd nog een uur gewacht op het afgesproken verzamel punt nabij het Zuiderpark, maar Vooys was in geen velden of we gen te bekennen. Toen er alarme rende berichten doorsijpelden als zouden er doden tijdens de rellen zijn gevallen, sloeg de schrik de Katwijkers om het hart. De angst sloeg echter om in opluchting op het moment dat Vooys boven water kwam in het Haagse ziekenhuis Leyenburg. Daar was hij terechtgekomen, nadat hij in het Zuiderpark tij dens de schermutselingen ge wond was geraakt aan zijn hand. Het trieste resultaat van wat een gezellig voetbalmiddagje had moeten worden. Vooys: "Met een paar jongens die bij Katwijk voetballen, gaan we wel vaker naar FC Den Haag. Ja, je kan wel stellen dat ik supporter ben. Het zal voor veel mensen moeilijk te geloven zijn, maar het is hartstikke gezellig tussen die Haagse gasten. Ik ga voorname lijk voor René Stam, Alfons Groe nendijk en Ron de Roode. Die Leidse jongens ja, die ken ik, via een vriend van me die in de jeugd keept bij Den Haag". Dus Vooys en zijn maten gaan alleen om het voetbal naar FC Den Haag. Niet om zo links en rechts een 'verbouwinkje' te ple gen. De Katwijker: Met die rottigheid willen we niks te maken, hebben. Ik ben me zondag doodgeschrokken. Het was afgrijselijk, ik ben nog nooit zó bang geweest. Ik wil de schuld niet op de Ajax-supporters af schuiven, maar toen zij het sta dion binnenkwamen was het ge lijk mis. Ze begonnen aan lan taarnpalen te rammen. Wat die twee gasten van Den Haag nooit hadden moeten doen, is het ver wijderen van die vlaggen". De Ajax-clan sloeg daarop te rug met het 'veroveren' van een eetstalletje met aanverwane arti kelen, die pal voor de wedstrijd met veel bombarie op het veld werden gemieterd. De actie, die vertraging van het aanvangstijd- stip tot gevolg had, moest na tuurlijk worden beantwoord. Vooys: "De sfeer werd na de 0-2 voor sprong van Ajax erg gespannen. Er waren Hagenaars die elkaar opeens voor het gezicht sloegen, eerlijk waar. Toen begonnen ze met stenen te gooien. Hele beton platen werden losgetrokken en op de grond kapot gepletterd om met de brokstukken te kunnen gooien". Waarna de ME voor de neus van Vooys verscheen: "We werden in het vak echt overdonderd. Iedereen wilde weg, maar dat kon natuurlijk niet. Daardoor viel iedereen over elkaar heen. Het was verschrik kelijk. Ik heb zelfs een klein meis je horen gillen". Met een gekwetste hand en en kele schaafwonden kwam Vooys uiteindelijk bij de uitgang te recht: "Ik bloedde als een rund. Tus sen de ring- en de middelvinger van m'n rechterhand gaapte een gat. Ik kon het wit van m'n spie ren zelfs zien. Daarom ben ik maar naar een agent gelopen om te vragen waar ik me kon behan delen. Hij stuurde me door naar een ME-busje, dat een eindje ver der op het ADO-terrein stond. Nou, ik was niet de enige gewon de. De politie heeft ons toen naar het ziekenhuis gebracht". In het hospitaal werd de hand- wond van Vooys met vier hech tingen dichtgenaaid. Een paar uur later arriveerde Vooys in het ouderlijk huis in Katwijk. Op medelijden van vader Vooys hoefde zoonlief niet te rekenen, want volgens pa had "Arnold maar niet in dat vak moeten gaan staan". "Daar heeft m'n vader natuur lijk gelijk in. Ik denk ook dat niet meer ga. Dat 'gaat me wel aan het hart hoor, want ik zie Den Haag graag'voetballen. Maar de aar digheid is er voor mij af. En dat allemaal om een klein groepje raddraaiers. Niemand durft in te grijpen, want je wordt onher roepelijk in elkaar geslagen als je er tegenin gaat. Tuig is het, van het verschrikkelijkste soort. Bestaat de mogelijkheid dat Stam in de toekomst overweegt geen plaats in het doel te nemen als zijn veiligheid niet gewaar borgd kan worden? "Iets dergelijks gaat na zo'n ge beurtenis door je hoofd, ja. Ik stu deer ook nog en op eei} gegeven moment ga je je afvragen wat de prioriteit moet krijgen. Ik ben nog steeds gek van het spelletje en praat het liefst over voetbal. Maar op dit moment komt daar niet zoveel van. Iedereen bij ons is er van onder de indruk. Toch is de selectie sterk genoeg om zich over deze klap heen te zetten. We moeten positief blijven denken hoe moeilijk dat ook is". Pasje Is het fijn langs de lijn en feno menaal in de zaal? Nee dus. Al thans, maandagavond in Maas dam ging het falikant fout. Niet omdat de spelers van De Maas en Bax met elkaar op de vuist gin gen, dat gelukkig niet. De 'sta king' was een gevolg van een ad ministratieve wanorde in sport hal De Maas. Sponsor Wim Bax was ooggetuige: "De ploeg arriveerde vanwege het slechte weer maandagavond een half uur te laat. De regels ver melden dat er een kwartier ge wacht moet worden, maar scheidsrechter Corion wilde toch spelen. Da's aardig van hem. dacht ik". Even later dacht Wim Bax an ders over de Haagse arbiter, toen-ie verklaarde dat vier spe lers niet mochten meedoen: "Corion ging de spelerskaarten controleren. Komt hij met vier spelerskaarten aanlopen en zegt: 'die spelen niet'. Onze coach vraagt naar het waarom. Vol gens Corion waren vier spelers niet gerechtigd omdat de plastic hoesjes niet om de kaarten zaten. Dat schijnt voorschrift te zijn, maar tot nu toe hebben we geen problemen gehad". Met drie veldspelers en een doelman begon Bax aan het on gelijke karwei. Dat de Voorhout- se ploeg binnen een mum 3-1 achter stond was dus geen ver rassing. De wedstrijd ging echter aan Wim Bax voorbij. Hij was naar de telefooncel gerend om overleg te plegen met competi tieleider Cor van Steijn. Bax: "Ik kon het allemaal niet meer aanzien. Daarom heb ik competi tieleider Cor van Steijn Hij liet weten dat de scheidsrechter in deze beslist". Bax legde de hoorn neer en sprintte naar het veld; "Ik heb de scheidsrechter ge vraagd om met Van Steijn te overleggen". Dus Corion liep zo het veld uit. Bax: "Eerst werd de tijd stilgezet. Daarna liep Corion met me mee naar de telefoon. Na dat gesprek werd de wedstrijd niet meer her vat. Hoe het nu verder gaat weet ik niet. Dat kan me ook weinig schelen. Voor mij was de lol er al lang af." Inmiddels kan de geldschieter weer lachen. De wedstrijd wordt naar alle waarschijnlijkheid op 30 maart overgespeeld. Het re sultaat van het voortijdig beëin digde duel is ongeldig verklaard. Dit op gezag van de hoofdcom- petitieleider Stoppelenburg: "Eigenlijk had de scheidsrech ter niet eens mogen beginnen, want Bax arriveerde meer dan een half uur te laat. Maandag avond wordt deze kwestie behan deld door de tuchtcommissie. Wat mij duidelijk is geworden is dat Bax over ondeugdelijke spelers kaarten beschikte. De reglemen ten schrijven voor dat een ploeg de duur van één helft in staat wordt gesteld om de zaak in orde te brengen. Na het telefonisch overleg met Van Steijn heeft Co rion de wedstrijd gestaakt". De scheidsrechter zelf zegt dat er helemaal niet is gestaakt. Co rion, overigens weinig mededeel- "Ik heb de wedstrijd niet ge staakt". Wie dan wel? "Ik heb een rapport opgestuurd naar de tuchtcommissie. Dat moeten jullie maar opvragen Volgens Stoppelenburg is de wedstrijd wèl gestaakt: "Door Corion. Hij en niemand anders dan een scheidsrechter kan een wedstrijd stil leggen". De hamvraag is natuurlijk: zijn de spelerskaarten van Bax nu wel of niet in orde. Afdelingsad ministrateur Van Steijn: "Het is mogelijk dat een speler buiten zijn schuld om niet over een deugdelijk pasje kan beschik ken. Dat heeft te maken met spe ciale keuringen. In zo'n geval voldoet een officieel legitimatie bewijs". Uitspraak volgt. Nog één punt hebben de korfballers van TOP nodig om de kampioensvlag te hijsen. Twee keer bedierven de Sassenheimers het plezier van de supportersschare, want in beide gevallen trok TOP aan hel kortste eind. Vevelende consequentie daarvan was dat de zorgvuldig opgehangen vlaggen weer (dit met gemengde gevoelens) moesten worden opgeborgen. Vandaag worden ze voor de derde keer uit de kast gehaald. Tegen DETO zal blijken of al de moeite van de ijverige supporters voor niets is geweest. (foto Loek zuyderduin» "Het probleem is dat je als kee per met je rug naar die gasten toestaat. Ze probeerden elkaar met stukken beton en lege flessen te bekogelen, maar ze konden de afstand niet overbruggen. Toe vallig stond ik daar. Precies in de vuurlinie dus. Ik heb in al die tijd nog nooit vrees gehad, maar afgelopen zondag was ik echt bang. Je bent namelijk weer loos". Wat je plezier noemt, het vol gen van wedstrijden in het be taalde voetbal. Oh, oh Den Haag (2) René Stam kon er direct na af loop van het gestaakte eredivi sieduel Den Haag-Ajax de hu mor nog wel van inzien. In het spelershome van de FC probeer de de keeper samen met midden velder Alfons Groenendijk een humorischte draai aan de ge beurtenissen te geven door Marti Feldman op te voeren. Stam en Groenendijk vergeleken de kee per met de overleden Engelse komiek, die als geen ander met zijn linker oog in zijn rechter broekzak kon kijken. Op die manier kwam er toch nog een glimlach op het gezicht van de Leidse voetballers in Haagse dienst. Verder viel er niet zo gek veel te lachen in het Haag se Zuiderpark, dat het strijdto neel was geweest van een soort stammenoorlog tussen suppor ters van de thuisclub en Ajax. Die hadden elkaar gaarne getrof fen in een rechtstreekse confron tatie, maar daarvoor was de af stand tussen de beide legioenen te groot. Dus werd getracht de vijande lijke linie te bereiken doormid del van het gooien van stenen ep flessen. Dat er ook nog werd ge voetbald en de doelman van de thuisclub toevallig midden in de vurlinie stond, ach, dat deed er eigenlijk niet toe. René Stam mocht dan ook van geluk spre ken, dat hij het front ongedeerd kon verlaten. De doelman: aldus de keeper van FC Den Haag. "Je moet niet alleen het voetbal, maar ook die gasten in de gaten houden. Dat gaat natuurlijk ten kost van de concentratie. Het feit dat ik alles wat zich op de tribu nes afspeelde heb gezien, zegt ge noeg. Ik had er moeite mee om mezelf met de wedstrijd bezig te houden. Een slechte zaak natuur lijk, maar het is niet anders". Coghlan niet, Kulker wèl in finale INDIANAPOLIS (GPD) - Binnen een uur waren de eerste wereldkampioenschappen indoor atletiek in Indianapolis beroofd van een van hun grootste publiekstrekker: Ea- monn Coghlan. Dat was mede de schuld van de Nederlandse teamleider Henk van der Worp die met zijn Spaanse en Italiaanse collega's protest had aangetekend tegen het besluit van 'veldscheidsrechter' John Chaplin om de Ierse wereldkampioen op de 1500 meter toch aan het veld van negen finalisten toe te voegen. Met hun protest vonden de drie teamleiders uiteindelijk gehoor bij de jury van appèl, die de verklaring van Chaplin, dat Coghlan in zijn 1500-meterserie door de Westduit ser Dieter Baumann ten val zou zijn gebracht, naast zich neerlegde. „Daarmee heeft de internationale atletiekfederatie zichzelf behoed voor een enorme chaos", was de Spaanse teamleider José Odriozola van mening. „Als Coghlan inder daad tot de finale was toegelaten, zou dat een nederlaag voor de sport hebben betekend, een regel rechte verkrachting van de regle menten". Aanleiding tot 'de affaire-Cogh- lan' was een poging van de Ierse indoor-specialist om de atleet Thee INDIANAPOLIS (GPD) - Nelli Cooman en Arjen Visserman heb ben hun visitekaartje afgegeven in de Hoosier Dome, waar gister avond nog geen tiende van de verwachte 30.000 toeschouwers kwam opdagen. De twee pupillen van Henk Kraaijenhof plaatsten zich op overtuigende wijze voor respectievelijk de finales van de 60 en de 400 meter. Visserman deed dat bovendien in een nieuwe nationale recordtijd van 46,73 seconden. Wereldrecordhoudster Nelli Cooman toonde in de series weer eens haar fenomenale startsnelheid. In een rechtstreekse confron tatie met haar rivale Angella Issajenko nam Cooman revanche voor de dubbele nederlaag die zij eerder dit indoorseizoen tegen de Canadese sprintster had geleden. Met haar 7,06 seconden (de snelste serietijd) bleef de Rotterdamse bovendien haar Europese tegenstreefster Anelia Nuneva, de nummer twee van het EK in Lièvin, een volle tiende van een seconde voor. In de halve eindstrijd maakte Cooman evenwel een slippertje maar toonde uithoudingsvermogen en trok de zege alsnog, in een tijd van 7,11 naar zich toe. In de tweede halve finale was Nuneva een seconde sneller en troefde na Cooman de favoriete Issajenko af. Els Vader legde in die race beslag op de derde plaats en mag haar in de finale gezelschap houden. De Zeeuwse plaatste zich ook voor de halve eindstrijd op de 200 meter door op overtuigende wijze te winnen. Dat het Nederlands record op de 400 meter er dit weekeinde nog een keer aangaat, lijkt aannemelijk. De ontspannen manier waar op Arjen Visserman zijn nationale toptijd met zevenhonderdsten van een seconde aanscherpte, heeft de Fries vertrouwen gegeven voor het vervolg van het toernooi. „Arjen liep een bijna perfecte race", complimenteerde Kraaijen hof zijn pupil, die een explosieve start kende. Zijn derde plaats in de halve finale was voor Visserman voldoende voor de eindstrijd die voor vanavond op het programma staat. „Niet zo vreemd natuurlijk", vond de trainingspartner van Nelli Cooman. „Als je de hele tijd met Nelli optrekt word je bijna van zelf sneller. Op de 60 meter bijvoorbeeld ben ik de laatste weken tweetienden van een seconde sneller geworden. De winst daarvan hoop ik hier te boeken". Mbiganyi uit Botswana te passe ren. Daarbij kwam de houder van de indoor-wereldrecords op de 1500 meter en de mijl ten val. De 34-jarige atleet krabbelde evenwel snel overeind, maar zag zijn inhaal race op het laatste moment misluk ken waardoor hij als vijfde eindig de. Woede Volgens de Ierse teamleider Ronnie Long kwam Coghlan ten val omdat hij door Baumann werd geraakt. Vandaar het Ierse verzoek om Coghlan in de race om de eer ste wereldtitel te houden. Een ver zoek dat werd gehonoreerd door arbiter Chaplin, de oud-trainer van Coghlan en dat de woede op wekte van Van der Worp en Odrio zola. Die hadden even daarvoor ge zien hoe hun landgenoten Han Kulker en José Abascal zich plaat sten voor de eindstrijd die van avond in het Hoosier Dome op het programma staat. De uitschakeling van Coghlan komt dit tweetal na tuurlijk niet slecht uit, want de kans op een plaatsje op het erepo dium is er aanzienlijk groter door geworden. Voor de televisiegigant NBC is de vroegtijdige aftocht van de meest succesvolle indoor-atleet al ler tijden een kleinè ramp. Dit tele visiestation had de rechten be machtigd om de 1500-meterfinale vanavond 'live' in de Amerikaanse huiskamers te mogen brengen. De in de Verenigde Staten woonachti ge en uitermate populaire Coghlan had de blikvanger van die uitzen ding moeten worden. „Vandaar", Onkundig van zijn latere uitsluiting uit de Ier Eamonn Coghlan zijn teleurstelling over het verloop van zijn serie in de 1500m tijdens de we reldkampioenschappen indoor-atletiek in Indianapolis. Coghlan in zijn race ten val en werd daarom in eerste instantie toch toegelaten tot de finale. Nederland was één van de landen die daartegen met succes protes teerde. (foto AP) zo veronderstelde Odriozola, „heb ben ze geprobeerd Coghlan in de finale te krijgen. Onder druk van NBC. Het zou een regelrechte schande zijn geweest als de IAAF voor die druk zou zijn gezwicht". Ontsnapping Coghlan dus niet, Han Kulker wel in de finale. De Europese in door -kampioen op de 1500 had evenwel de grootste moeite om tot de eindstrijd door te dringen. Kul ker eindigde in zijn door Abascal gewonnen serie als vierde, maar ontsnapte aan uitschakeling omdat hij zich met zijn tijd van 3 minuten en 41,36 seconden onder de drie 'tijdsnelsten' schaarde die de zes rechtstreeks geplaatste atleten in' de finale mogen vergezellen. „Dat was even schrikken", moest dé i^eiaenaar na afloop van zijn snelle serie bekennen, „som mige jongens vlogen er werkelijk van het begin af aan in omdat ze wisten dat keihard lopen hun enige kans was om verder te komen. Maar ik verwacht dat het er in de finale toch anders aan toe zal gaan. Daar zal meer tactisch worden ge lopen en dat ligt mij beter. Eén ding is zeker: ze hebben me van daag wel wakker geschud". Hoe uitgeslapen hij is, mag de Europese titelhouder dus van avond tijdens de rechtstreekse uit zending van de NBC bewijzen. Aijen Visserman haalde met moeite de finale van de 400 meter. Hij eindigde in zijn reeks op de derde plaats. Rob Druppers over tuigde veel meer op de 800 meter. De Utrechter haalde de finale met een superieure overwinning. DEN HAAG (ANP) - FC Den Haag zal de rest van het voetbalseizoen een actief beleid voeren supporters van bezoekende clubs uit het Zuiderpark-stadion te weren. Al bij de eerstvolgende thuiswed strijd tegen FC Utrecht op 15 maart is de Utrechtse aanhang, hoewel die zich de afgelopen tijd rustig heeft gehouden, niet welkom. Op de betreffende zondag blijven de kassa's van het stadion gesloten. Toegangskaarten worden alleen in Den Haag in de voorverkoop aan de man gebracht en niet meer dan twee per persoon. Bovendien is het bestuur van de Haagse eredivisie club niet langer van zins bezitters van een combi-kaart - een door de KNVB en de Nederlandse Spoor wegen bedachte kortingskaart die recht geeft op treinreis, vervoer van en naar en toegang tot het sta dion - nog toe te laten. FC Den Haag hoopt dat, hoewel de NS zich geen voorstander heeft getoond van vergeten van de „combi-ge dachte", de KNVB en de andere betaald voetbal-organisaties dat voorbeeld willen volgen. Ook de ei gen aanhang zal op deze manier worden ontmoedigd mee te gaan, naar uitwedstrijden. De Haagse loco-burgemeester Arie Duivesteijn presenteerde dit Eerste record Olga Krisjtop uit de Sowjetunie vestigde gisteren het eerste we reldrecord tijdens de wereldkam pioenschappen indooratletiek in Indianapolis. Op de 3000 meter snelwandelen finishte ze in 12.05.49. Dat was 26 seconden snel ler dan de Italiaanse Giuliana Salce in februari 1985 in Florence: 12.31.57 ZEIST (ANP) - De KNVB heeft alle wedstrijden voor vandaag in de districten West 1, West 2, Noord en Oost afgelast in verband met de slechte gesteldheid van de terrei nen. Ook de afdelingen Amster dam, Arnhem, Dordrecht, Drente, Friesland. Gelderland, Gouda, 's- Gravenhage, Groningen, Haarlem, Leiden, Limburg, Noord-Holland, Nijmegen, Rotterdam, Twente, Utrecht en Zwolle hebben alle wedstrijden afgelast. Tevens is al besloten de wedstrij den voor morgen in de districten West 1, Oost, Noord en Zuid 2 niet door te laten gaan. Ook alle afdelin gen hebben de wedstrijden al ge schrapt, behalve Dordrecht, Den Haag, Rotterdam, Noord-Brabant en Zeeland. De competitieleider betaald voetbal heeft voor zaterdag 14 maart de wedstrijd Go Ahead Eagles - PSV vastgesteld, het duel werd op 21 februari afgelast. PSV was vrij in het weekeinde van 14 en 15 maart wegens het uitstellen van de ontmoeting tegen Ajax. De wed strijd Go Ahead Eagles - Veendam, die op 14 maart zou worden ge- voorstel met een pakket andere maatregelen ter beteugeling van uitwassen bij voetbalwedstrijden gisteravond na afloop van een langdurige vergadering. De voorstellen, die door het ge meentebestuur, politie en justitie zijn overgenomen, behelsen naast het weigeren van supporters van bezoekende clubs ook maatrege len, die op korte termyn tot een grotere veiligheid in het Zuiderpark moeten leiden. Beslo ten is de tribune Midden-Noord, waar de rellen vorig weekeinde uit braken en voor bijna 25.000 gulden schade werd aangericht, dit sei zoen niet meer open te stellen. De traditionele Haagse aanhang krijgt een staanplaats op de tribune West, die binnen tien dagen zal worden aangepast. Er komen meer, stevi ger en hogere hekken met prikkel band in dit gedeelte van het sta dion. Het totaal aantal plaatsen wordt van 20.000 teruggebracht tot 12.000. FC Den Haag streeft er naar het aantal staanplaatsen drastisch te verminderen ten gunste van zit plaatsen. Wethouder Duivesteijn was zich ervan bewust, dat een en ander ook de positieve supporters kan af schrikken. „In feite nemen met dit pakket we alleen negatieve maatre gelen. We duperen ook de goedwil- lenden in eerste instantie. Maar het is de bedoeling het de toestand rond het voetbal veilig en beheers baar te maken", verklaarde hij. „Als blijkt, dat er toch relschop pers op een thuiswedstrijd van Den Haag afkomen, dan houden we ze, als het goed is, buiten het stadion. We zullen niet aarzelen ze daar flink aan te pakken", aldus Duivesteijn. speeld, volgt op een later tijdstip. Voor 11 maart is opnieuw Veen- dam - Roda JC vastgesteld en op 29 maart wordt gespeeld Go Ahead Eagles - PEC Zwolle Het tot drie keer toe wegens de hevige sneeuwval in Istanbul afge laste Europa Cup-duel tussen Be siktas en Dynamo Kiev is gisteren, in navolging van de wedstrijd Mal- mö-Ajax, vastgesteld voor zaterdag 14 maart. De return tussen de landskampioenen van Turkije en de Sowjet-Unie heeft vier dagen la ter plaats in Kiev. LEIDEN - Het basketbalteam van Leiderdorp treed morgen middag toch aan in Den Helder voor het spelen van de halve fi nale van de strijd om de Neder landse beker. Leiderdorp had eerder deze week van spelen af gezien uit protest tegen de nieuwe bekerreglementen, die tegenstander WGW als kern ploeg naast een 20-0 voor sprong ook een thuiswedstrijd toekenden. Coach Paulides heeft in overleg met bestuur en spelers besloten om op de eer der genomen beslissing terug te komen.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 15