roeland Scholen Suriname dicht VS dreigen ruimterace te verliezen uitzendbureau de koning Bose wil boxen niet in Consumentengids Holmer bespot politie Stocldiolm A.B.M. COÖRDINATIE MEDEWERKER HOOGVLIET JONGE MEDEWERKER/STER Poto-oPPsetbu "DE BURCHT" PAGINA 14 ZATERDAG 7 MAART 1987 PARAMARIBO (AP) - De Suri naamse minister van onderwijs Li Fo Sjoe heeft gisteren scholen voor voortgezet, technisch en hoger on derwijs voor onbepaalde tijd geslo ten nadat de afgelopen twee dagen leerlingen van de lessen waren weggelopen. In totaal gaat het om 88 scholen met ongeveer 35.000 leerlingen. De scholen waren vorige week ook al gesloten en deze week weer Oostenrijk ontdoet zich van gifwijn WENEN (AFP) - Oostenrijk is ondergedompeld in miljoenen liters wijn die niet voor con sumptie geschikt zijn. Na het schandaal met de 'antivries- wijn' in de zomer van 1985 trachten de Oostenrijke autori teiten zich op talrijke manieren van het vocht te ontdoen. Van alles wordt geprobeerd, van verbranding tot het omwerken in koelvloeistof. Ongeveer 30 miljoen liter on drinkbare wijn is ontdekt. De 'drank' is versneden met het giftige diëthyleenglycol en kunstmatige, dat wil zeggen volkomen chemische, wijn. Het schandaal heeft de autoriteiten lange tijd voor raadsels gezet. Ook deskundigen wisten niet hoe zich van het gevaarlijke, ongezonde spul te ontdoen. On dertussen kwamen vaten en tanks steeds voller te zitten. Lozing van de wijn in het wa ter zou ernstige schade kunnen toebrengen aan de vissen en het biologisch evenwicht kun nen verstoren. Ook op het land zou de drank slechts schade aanrichten. Inmiddels heeft men drie miljoen liter kunnen gebruiken als koelvloeistof bij de produk- tie van cement. Een miljoen li ter zal in Hongarije terechtko men voor de bereiding van brandstof voor industriële doeleinden. In het Oostenrijke Tirol heeft men de wijn als anti vries op de wegen kunnen ge bruiken. De wijnboeren die verant woordelijk zijn voor de on deugdelijke drank draaien op voor de kosten die gemaakt moeten worden voor het herge bruik. Voor zover zij überhaupt nog kosten kunnen dragen: er zijn veel wijnboeren die een gif tig drankje produceerden in middels failliet. open gegaan. Woensdag en don derdag hadden leerlingen van som mige scholen de lessen verlaten om in groepen door de straten van Paramaribo te trekken als protest tegen de beweerde moord op een scholier door de militaire politie op 20 februari. De acties leken nauwe lijks georganiseerd en er waren geen demonstraties of botsingen met leger of politie. Op verzoek van legerleider Bou- terse wordt het gerucht over de dood van de scholier intussen on derzocht door procureur-generaal Ramon Reeder en het Nationale Instituut voor Mensenrechten. Su rinaamse scholieren beginnen te gen het bewind van Bouterse in verzet te komen. Het beweerde voorval van 20 februari volgde op twee dagen van scholierenacties en leek een poging van de regering om de leerlingen weer in het gareel te brengen. Eerder deze week gaven scholie ren een verklaring uit waarin on omwonden werd gesteld dat ..Bou terse moet gaan". In een televisie programma leverden scholieren donderdagavond ook kritiek op het economisch en sociaal beleid van de regering. STOCKHOLM (Rtr.) - Hans Hol mer, het vertrekkende hoofd van de Stockholmse politie, heeft giste ren het nieuwe onderzoeksteam naar de moord op premier Olof Palme bespot. Holmer zei dat het belangrijkste idee van het team tot dusver was om de weduwe van Palme te hypnotiseren. Holmer, die op 4 februari werd vervangen als hoofd van het moordonder- zoeksteam, bekritiseerde zijn op volgers in het openbaar nadat hij donderdag zijn ontslag bij de poli tie had ingediend uit protest tegen wat hij noemde hun „slonzige en passieve" aanpak van de zaak. Een woordvoerder van het nieu we team dat jacht maakt op Pal me's moordenaar(s), Ingvar Eriks son, bevestigde dat de politie de mogelijkheid heeft besproken om Palme's weduwe Lisbet onder hypnose te horen in de hoop daar mee nieuw licht te werpen op de moord. Volgens Eriksson heeft een dergelijke methode elders in de wereld zijn vruchten afgeworpen. Hij onderstreepte evenwel dat het niet meer dan een idee was en dat het nooit aan mevrouw Palme is voorgelegd. Lisbet Palme raakte bij de moordaanslag op haar man, op 28 februari 1986, licht gewond. De politie heeft nog steeds geen verdachte of motief voor de moord. In een lang artikel schreef Hol mer gisteren in het Stockholmse boulevardblad Expressen dat het nieuwe onderzoek tot niets zal lei den. „Mijn ontslag kan het onder zoek niet schaden omdat er niet langer sprake is van een echt on derzoek". Hij zei dat de politie 170 verschillende invalshoeken heeft onderzocht sinds Palme werd doodgeschoten. Een privé-motief voor de moord werd door zijn me dewerkers niet waarschijnlijk geacht en ook was er geen reden om aan te nemen dat Paime werd vermoord wegens zijn bemidde lingsrol via de VN in de oorlog tus sen Iran en Irak, zo zei Holmer. Hij heeft zijn onderzoek altijd sterk ge concentreerd op kringen van de extremistische Koerdische Arbei derspartij (PPK). Dit leidde tot ern stige aanvaringen met de openbare aanklager in de zaak, waarna de re gering uiteindelijk ingreep. Baggersector DEN HAAG (ANP) - Mr. G A. Wag ner (70) gaat op verzoek van het be stuur van de vereniging Centrale Baggerbedrijf bij de individuele le den onderzoeken in hoeverre be reidheid bestaat deze tak van de bouwnijverheid te saneren volgens een vorige maand verschenen rap port. Tevens zal Wagner bekijken of de overheid bereid is te helpen bij de noodzakelijk geachte in krimping van de bedrijfstak. De aanleiding is onder meer een on derzoek in de baggersector dat op leverde dat er binnen driejaar voor 150 miljoen aan baggerschepen naar de sloop moet omdat er meer duur materieel is dan werk. DEN HAAG (ANP) - De fabrikant van hifi-boxen Bose wil dat de Consumentenbond de" voor Bose negatieve resultaten van een verge lijkend warenzoek niet publiceert in het mei-nummer van de Consu mentengids. In kort geding eiste de fabrikant gisteren voor de recht bank in Den Haag dat de Bose-bo- xen uit het onderzoek verdwijnen. Doordat de Consumentenbond in de test te weinig rekening heeft ge houden met het bijzondere karak ter van de boxen zouden deze slechter lijken dan zij werkelijk zijn. Advocaat mr. P.J.M. Steinhauser betoogde namens de firma dat het onderzoek niet zorgvuldig is uitge voerd. De Consumentenbond ver geleek 23 boxen en maakte een rangorde naar goed en slecht. Bose maakt als enige fabrikant boxen die het geluid niet direct naar vo ren stralen, maar waarbij de mu ziek via terugkaatsing de luisteraar bereikt. Dat levert volgens Stein hauser een geheel ander klank beeld op dat de werkelijkheid van een concertzaal beter benaderd. Doordat de deskundigen, die de boxen vergeleken, alleen gewend zijn aan 'gewone boxen', ontstaat een vertekend beeld, aldus de ad vocaat. Vooral het stereogeluid klinkt anders, wat Bose de negatie ve kwalificatie 'vaag stereo-effect' opleverde. Verder zou ook de test ruimte niet deugen en was de plaatsing van de boxen ten opzich te van de wand niet optimaal in de ogen van de fabrikant. Raadsman W. Taekema van de Consumentenbond overlegde on der meer een onderzoek van TNO waaruit volgens hem bleek dat de test wel degelijk zorgvuldig is uit gevoerd. Hij bestreed dat de plaat sing en de zaal niet goed wa ivn Wij hebben niet het klankbeel lol' het stereo-effect onderzocht en verge leken, maar de natuurgetrouwheid van de muziek, aldus Taekema. Er loopt nog een andere proce dure tussen Bose en de Consumen tenbond over een vergelijkbare test in 1978. Daarin eist Bu: e we gens onzorgvuldigheid een 1 iade- vergoeding van de bond. Lose kreeg gedeeltelijk gelijk vat. de rechter. Een hoger beroep van le Consumentenbond is nog niet be handeld. In de nieuwe zaak doet preside, nt R. Portheine vrijdag 13 maart uit spraak. MADRID (GPD) - De Spaanse re gering lijkt er alles aan te doen om te voorkomen, dat de voormalige ETA-leider Txomin, die vorige week bij een auto-ongeluk in Alge rije om het leven kwam, tot marte laar wordt verheven. De aanhan gers van Txomin in Baskenland hadden de laatste dagen een groot aantal activiteiten ontplooid in de geboorteplaats van Txomin, Mon- dragon. Zelfs het gemeentebestuur had een motie aangenomen om de vergaderzaal van het gemeente huis tijdelijk in te richten als rouw kapel. Het wachten was alleen op het stoffelijk overschot van de veron gelukte ETA-leider, dat afgelopen donderdag per vliegtuig via Barce lona naar Bilbao zou worden over- Spanje wil ETA-leider niet zien als martelaar gevlogen. Maar de Spaanse consul in Algiers eiste plotseling allerlei formulieren alvorens zijn goedkeu ring te hechten aan het transport. Zo wilde hij onder meer dat het lijk gebalsemd zou worden. In radicaal-nationalistische krin gen in Baskenland worden die op geworpen obstakels alleen maar geïnterpreteerd als een boycof»om Txomin een 'waardige' begrafenis te geven. Ook al zou het stoffelijk overschot van Txomin dit week einde niet naar Spanje worden overgevlogen, dan toch zal de 'i- cale coalitie Herri Batasuna i- dag een uitvaartmis voor Txon i organiseren. Hoewel de regeringswoordv> - der Solana gisteren na afloop 1 ;i de Op het ministerie van bin: landse zaken vreest men, dat de 1 - grafenis van Txomin uit loopt on ontaardt in een radicale happening van de aanhangers van de Baslu- sche onafhankelijkheid. De Spaan se autoriteiten zouden er wellicht de voorkeur aan geven om Txomin in alle rust ter aarde te laten bestol len in Algerije. Alsof de ramp met de Space Shutt le Challenger, eind januari van het vorige jaar, nog niet genoeg was, kampt de Amerikaanse ruimte vaartorganisatie NASA de laatste tijd met ontwikkelingsproblemen rond het in een baan om de aarde te bouwen ruimtestation (Space Station). Dit gewichtsloos centrum van wetenschappelijke experimen ten, ruimteonderzoek en technolo gisch kunnen zou vooral een springplank naar het verre onbe kende moeten worden. Ondertussen boeken de Russen het ene succes na het andere met hun ruimtestation MIR waarin de kosmonauten Romanenko en La- veikin begin maart hun eerste volle maand in de ruimte vierden. „In alle eerlijkheid", zei het Amerikaanse congreslid Robert Walker eind februari tegen NASA- onderdirecteur Dale Myers, „we hebben nog geen stuk metaal voor het ruimtestation klaar en nu al zijn de begrote' kosten meër dan verdubbeld. De tijd is nu toch echt rijp om ons af te vragen waar al dat geld nu precies voor gebruikt gaat worden en waar al die kostenver hogingen vandaan komen. Heeft het trouwens allemaal wel zin?" door Ben Apeldoorn Het NASA-personeel zwijgt, in opdracht van de NASA-leiding, in alle toonaarden over de mogelijke oorzaken van de uit zijn krachten gegroeide begroting. Dit ondanks de dreiging van een aantal congres leden om de voor de ontwikkeling van het ruimtestation benodigde fondsen te blokkeren als er geen zicht komt op de kostenontwikke ling, De begrote kosten voor het ruim testation zijn, volgens de huidige financiële maatstaven, inmiddels opgelopen tot niet minder dan 43 miljard gulden. De voor 1987 uitge trokken ontwikkelingskosten zijn begroot op een kleine miljard gul den, terwijl er voor 1988 al meer dan anderhalf miljard gulden no- Gezien de bezuinigingen, begint een toenemend aantal leden van het Amerikaanse congres zich af te vragen of het niet veel zinniger (en goedkoper) is om niet van een per manent bemand ruimtestation uit te gaan. Voor de eerste jaren zou, zo menen zij, een regelmatig be zocht ruimteplatform al goed kun nen voldoen. Het ruimtestation zelf zou dan in nog nader vast te stellen stappen kunnen worden opgebouwd. Russische MIR De moeilijkheden worden nog eens extra ingewikkeld omdat de industriële toeleveringsbedrijven, waarvoor NASA contracten voor onderdelen van het ruimtestation op stapel heeft staan, al meer dan een half jaar in onzekerheid verke ren over het uiteindelijke program ma dat moet leiden tot de bouw van het ruimtestation. De financië le knopen moeten op presidentieel niveau worden doorgehakt maar dat laat nog altijd op zich wachten. Hoog boven dit alles draait het Russische ruimtestation MIR al een hele tijd rondjes om de aarde Aan boord zijn de kosmonauten Yoeri Romanenko en Alexander Laveikin al een mapnd lang druk in de weer met wetenschappelijke experimenten en waarnemingen. Zo fotografeerden zij het Kauka- susgebergte om daar de voorjaars overstromingen als gevolg van het vele smeltwater in kaart te bren gen. Binnenkort lanceren de Rus sen een ruimtevaartuig voor ster renkundig onderzoek; dit vaartuig zal aan het MIR-station worden vastgekoppeld en hier zal het zeker niet bij blijven. Tot 1990 zullen de Russen tien wetenschappelijke ruimtevaartui gen lanceren waarbij ook Westeu- ropese landen en tanden van het Warschaupact zijn betrokken. Het meest in het oog lopend daarbij is dat de Russen hun voor 1994 ge plande 'Vesta'-project hebben om gedoopt tot 'Mars'-project. Nu de Amerikanen, als gevolg van de Challenger-ramp, hun Mars Obser ver niet in 1990 kunnen lanceren maar op z'n vroegst in 1992, is de planeet Mars voor Russische we tenschappers weer wat interessan ter geworden. Model van het Amerika ruimtestation, dat nog steed:, gerealiseerd is. IN- EN VERKOOPBUREAU B.V. te LISSE -exporteurs verspreid over geheel ;ln haar dienst zijn ca. 30 commerciële medewerkers ii toevertrouwd. een inwerkperiode en bij gebleken geschiktheid de leiding kan worden Van gegadigden wordt verwacht: - het bezit van diploma M.B.A. of gelijkwaardige opleiding - goede contactuele eigenschappen - creativiteit - administratieve ervaring - leeftijd 30 tot 35 jaar Schriftelijke sollicitaties kunnen worden gericht t.a G.F.P. v.d. Laan zoekt voor haar technische dienst een SERVICE TECHNICUS Functie-inhoud na Interne opleiding - Het zelfstandig verhelpen van storingen aan brilleglasslijpmachines, randapparatuur voor brilleglazen en oogmaatapparatuur - Het reviseren van genoemde apparatuur. - Het verhelpen van interne technische storingen. Deze werkzaamheden zullen voor een groot deel in de binnendienst plaats vinden. Functie-eisen: - MTSE-niveau - Gedegen kennis van mechanica. - Goede handvaardigheid - Commerciële capaciteiten. - Enige kennis van de Engelse en Duitse taal - Rijbewijs B-E. - Leeftijd: 25 jaar Het team geeft de voorkeur aan een niet-rokende collega Nadere inlichtingen worden desgewenst verstrekt door de heer W.A.P. Peters, tel. 023-232880. Schriftelijke sollicitaties binnen 10 dagen na verschijnen van deze advertentie te richten aan de Directie van Friederichs B.V., Postbus 16,2100 AA HEEMSTEDE EERSTE AUTOMONTEUR Gevraagd: HULP in snackbar man/vrouw Ervaring strekt tot aanbe veling. Werktijden in overleg. Bel Snackbar 'Men zegt' 02522-30693 Sassenheim (Vragen naar mevrouw Vis ser) GROENTEN EN FRUIT vraagt voor de afdeling vers- en panklaar gesne den groenten in Leiden een Van 7.00-16.00 uur. Telefonische afspraken van 10.00-16.00 uur 079-314920/311164 (mevr. Van der Meij). Gespecialiseerd in administratieve funkties Korevaarstraat 33, 2311 JT Leiden Telefoon 071-144 143 m/v Receptioniste Bij een internationaal bedrijf te Leiden kunnen wij een jonge receptioniste plaatsen (tot 30 jaar), die beschikt over een uitstekende kennis van de Engelse taal. Gezien de aard van de werkzaamheden is een sekretaresse-achtergrond ge wenst, alsmede bekendheid met de DW3. Gevraagd wordt een kracht voor langere tijd. Het betreft een full-time baan. Direktiesekretaresse Per direkt kunnen wij een direktiesekretaresse plaatsen, die over een uitstekende kennis van de Engelse en Franse taal dient te beschikken. Onze opdrachtgever is een internatio naal bedrijf te Leiden. Het betreft een baan voor langere tijd. Telefoniste/typiste Wij zoeken zo spoedig mogelijk een telefoniste/typiste voor een opdrachtgever in Voorhout. Kennis van een Honeywell p.c. strekt tot aanbeveling. Het betreft een baan voor hele dagen voor langere tijd. Sekretaresse Per 23 maart a.s. kunnen wij een medisch sekretaresse plaatsen op de o.k. van een ziekenhuis. Kennis van medi sche terminologie en diktafoon zijn vereist. Deze baan is eveneens voor hele dagen en voor langere tijd. Geïnteresseerd in één van deze banen? Bel ons dan of kom even langs tussen 9.00 en 17.30 uur voor meer informatie. OFFSETDRUKKER, DRUKKERIJ-BINDER en FOTO-ZETTER (mes) M/V Drukkerij' Roeland Foto-Offset B.V. is een middelgroot grafisch bedrijf met een veelzijdig werkpakket. Dit pakket wordt gedrukt op 1-, 2- en 4- kleurenpersen. WILT U MEER WETEN, MAAK DAN EEN AFSPRAAK MET de heer B J. Hudepohl. VINK ACCOUNTANCY Accountants/ Belastingadviseurs Gevestigd te Noordwijk is een accountants-administratie kantoor met een 9-tal werknemers en een zeer gevarieerd cliëntenbestand uit het midden- en kleinbedrijf. Het begeleiden op zowel fiscaal als administratief-economisch terrein heeft bij ons bijzondere aandacht. Wij zouden gaarne in kontakt komen met een Assistent accountant (m/v) Functie-Informatie: Onder rechtstreekse verantwoordelijkheid van-de accountant-administratieconsulent worden de volgende werkzaamheden verricht: - het inrichten van doelmatige administraties, het beoordelen van de wijze waarop administraties worden gevoerd en het opstellen van jaarstukken; - het in toelichtende rapporten analyseren/interpreteren van aan administraties ontleende gegevens en het - mondeling of schriftelijk -• geven van adviezen op basis v Functie-eisen: - HAVO-Atheneum-diploma, aangevuld met P.D.-boekhouden, M.B.A. en SPD 1dan wel studerend hiervoor; dan wel een MEAO/HEAO-diploma; - goede communcatieve vaardigheden; - grote mate van initiatief en inventiviteit; - accuratesse en verantwoordelijkheidsbesef; - behoorlijke ervaring met en inzicht in de - een gedegen kennis van de fiscale wetgeving waardoor zelfstandig aangiften inkomstenbelasting e vennootschapsbelasting kunnen worden samengesteld. Salariëring: Het salaris is overeenkomstig het niveau van de functie Uw schriftelijke sollicitatie kunt u richten aan: VINK ACCOUNTANCY Van Limburg Stirumstraat 13, Postbus 183. 2200 AD Noordwijk T.a.v. de heerB.J. W, Vink, A.A. Lid Nederlands College voor Belastingadviseurs i onze serviceflat is per direct een plaats voor een ervaren bejaarden/zi ten- verzorgende Aanstelling zal geschieden voor ca. 20 u.,.v Bereidheid alle diensten te doen. Schriftelijk soil, te richteh aan het bc i "De Burcht". Zanderijpad 4-6, 2242 GW Wa.s Nadere inl. bij mevr. E. van de Velde. 01 - >556.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 14