GRATIS Park moest Voorschoten groot maken DAT KOMT IN DE BUS. Licht op groen voor straiidtrein Texaco-station moet snel dicht BON; ZATERDAG 7 MAART 1987 LEIDSCH_Ü DAGBLAD: Een parkfoto uit de eerste oorlogsjaren. Op de achtergrond de witte bqerderij aan de Oud Adegeesterweg. Van Prins Bemhardlaan, bejaardenhuis Adegeest of ds. Fortgensschool is echter nog niets te zien. VOORSCHOTEN - Hét vijftig jarig; bestaan van hét burge meester Berkhoutpark gaat niet onopgemerkt aan Voor schoten voorbij. B en W willen een jubileumboekje yerstrek- ken aan geïnteresseerde Voor schotenaren en stellen de ge meenteraad voor óin enkele beplantingsvakken te renove ren. Daarnaast moet; het hek bij de voederplaats in authen tieke staat terugkeren, ge maakt van duurzaam mate riaal. Ook de stenen bank heeft een opknapbeurt nodig, vinden de dagelijks bestuur ders. De kosten voor de groen- operatie kunnen uit de onder- houdsbegroting worden ge haald, voor de andere activi teiten moeten raadsleden 12.000 gulden opzij! leggen. Hiervan is 1.000 gulden be stemd voor de vervaardiging van de boekjes. Wanneer over en half jaar het nieuwe deel van het raadhuis klaar is/kun nen andere aanpassingen aan het jubilerende park volgen. Op deze foto uit 1939 een deel van de immense zandbak, op de plek waar nu een eenvoudige speelweide is. Huisje en veldje op de achtergrond vormden een vooroorlogs sportparkje. Het cultureel centrum liet nog op zich wachten. VOORSCHOTEN - Precies vijftig jaar geleden begon nen zo'n 60 Voorschotense werklozen met de aanleg van een park achter het raadhuis. Zij kregen 14 gul den per week, vijf gulden meer dan zij anders via steun hadden ontvangen. Na achttien kalender- en 663 manweken had Voor schoten een drie hectare groot park. Aanvankelijk heette het Wilhelminapark, tijdens de oorlog noemden de Duitsers het Raadhuis park en tegenwoordig is het bekend als het Burgemees ter Berkhoutpark. door Paul van der Kooij Deze W.F. Berkhout was de man i die begin 1937, nóg geen jaar in ambt, de gemeenteraad overtuigde van de vele voordelen voor het dorp én zijn werklozen. "Voor schoten krijgt er een attractie bij en de inkomsten van de mensen zonder baan worden niet onbe langrijk vergroot", was hem van het begin af aan duidelijk. Bovendien kon de burgerij vol gens de burgemeester, moreel ge zien, beter loon krijgen dan steun trekken. Zelfvoldaan had hij het dan ook steeds over een "sociaal belang van de eerste orde, deze menschen arbeid te doen verrich ten". Hij wist zich hierin gesteund door de regering, die in deze crisis jaren keer op keer verkondigde "dat het beter is arbeid te verrich ten dan niets te doen". Den Haag subsidieerde dan ook 60 procent van de 11.000 gulden aan loonkos ten. Naast deze nobele overwegin gen, speelde overduidelijk een flin ke dot eigenbelang mee. De ge meente hoopte dat door de komst van het park het aantal snelle ver huizers zou dalen en veel Werklozen zwoegden nu halve eeuw geleden bij aanleg Burgemeester Berkhoutpark Voorschotenaren zouden worden gelokt. "Indien het groen tot groo- ter wasdom is gekoomen, vertrou wen wij dat velen, bij het kiezen van hun woonplaats, ernstig reke ning zullen houden met het bijna drie hectare groote park". Daar profiteren overheid én midden stand van, aldus Berkhout bij de opening van het park op zaterdag middag 3 juli 1937. "Wij zullen be vestigd zien, de waarheid van het aloude gezegde dat 'de cost gaet voor de baet' Gevoegd bij een uitgesmeerde betaling, zou een verhoging van de belasting niet no dig zijn. Vondelpark De burgemeester zei het; mid denstanders en industrieëlen klap ten. Zij meldden dat geruchten over een belastingverhoging on rust hadden gebracht in het rustige dorp en hoopten dat "zijn initiatief ons de vruchten zal doen baren: wij als middenstanders hebben im mers de grootste belangen bij de vooruitgang van de gemeente". In hun ogen is het park 'Hét Voorschotense Vondelpark' en 'ons natuur-monumentje'. "Komt er familie over, willen wij met onze kinderen - die wij natuurlijk waar schuwen geen planten uit te ruk ken - een aantrekkelijke wandeling maken, wel dan zoeken wij het Wil helminapark op, waar veel van na tuurschoon valt te genieten", schreef neringdoende C. Bins in zijn advertentieblaadje Tosea. Om precies te zijn werden in het park meer dan 15000 heesters en bomen geplant, aangebracht vol gens de plannen van de Nederland se Heidemaatschappij. Volgens de burgemeester ging het om een voorbeeldig ontwerp: "Zowel de vijver, bevolkt met visschen en eenden, als de heestergroepen, zoowel de effen gazons als de lom merrijke boomen, zullen den wan delaar bekoren en den rustzoeken- de reine voldoening schenken". Een deel van het groen werd gra tis verstrekt door de Nederlandse Sierteeltcentrale en de opmerkelij ke, grote bank was een geschenk van middenstanders en industrieë len. Zij hadden bedacht dat ieder een rust nodig heeft, of hij nou werkman, middenstander of bur gemeester is. En via giften en een voordelige offerte wisten zij een waar 'sieraad voor het park' te be machtigen. "Het stemt ons tot ver heuging", aldus middenstander C. Bins. "Want hieruit blijkt het maar weer eens op duidelijke wijze, dat men het groote belang bij een bloeiende middenstand en een welvarend Voorschoten goed heeft verstaan". Om de triomf van de winkeliers compleet te maken kwam dit vier meter lange juweeltje "op het mooiste plekje van het park te staan: vlak voor den vijver met een kostelijk uitzicht over het gansche park". Bins mocht het brok gele steen in gebruik stellen nadat Berkhout met een door zijn doch ter aangereikte schaar het lint had doorgeknipt en de vele belangstel lenden een korte wandeling had den gemaakt. Vervolgens was het de beurt aan het zoontje van 'de burgemeester. Het keurige knaap je liet het eerste schepnetje 'goud- visschen en kapers in den grooten Deze prachtige rotspartij moest wijken bij de aanleg van de parkschool, achter het gemeentehuis. Een verplaat sing van de avontuurlijke opstelling zou te duur zijn, met al die kwetsbare watermachines. (foto gemeentearchief) vijver' los en daarna stond de thee ningen geplaatst. De directeur klaar in de zandbak. voor de werkverschaffing en Toch werden er tussen de vele steunverleening, D.G. Draaijer, loftuitingen en frasen vol luidruch- meldde dat er in de omgeving van tige blijdschap, ook wat kantteke- Voorschoten reeds veel natuur schoon is. "De vraag zou dan ook kunnen rijzen: is het nu wel nodig nog meer natuurschoon te schep pen?" Hij bedierf de feestvreugde echter niet en zei keurig "hoe meer natuurschoon, hoe beter dat is. Het park is hiervan een goed voor beeld". De kritiek van middenstander C. Bins was eveneens snel gedoofd. Na de opmerking dat Voorschoten achteraan komt met een park, sus te hij direct "daar niemand mee te willen kwetsen. Het is alleen de nuchtere werkelijkheid". En dan, richting burgemeester: "U heeft in dat eene jaar dat u aan het hoofd onzer gemeente staat, reeds bewe zen dat het u ernst is om Voorscho ten op een hoger peil te brengen. Vele verbeteringen zijn reeds tot stand gekomen en wij roepen u toe: ga zo door burgemeester". Een korte terugblik zette zijn woorden kracht bij. "Wat was Voorschoten 30 jaar geleden nog klein!", keek hij terug. "Een huisje op de Wijngaardenlaan, over het spoor rechts een paar kleine hui zen met wat krotten. Op de Pape laan ook zeer weinig huizen, meest bouw- of tuinland. Op den Veur- schen- en Leidschenweg was het al niet veel beter. Neen, als wij daar op terugzien dan moeten wij nu trotsch zijn en betreden wij thans ons Wilhelminapark met groote blijdschap". Ook bleek een waarschuwing on vermijdelijk: "De paden zijn nog niet geheel verhard, maar dit is een kwestie van tijd. Doch dat is geen verontschuldiging om in het gras te gaan loopen. Waarom zouden niet alle ingezetenen meewerken het geheele park in bescherming te nemen? En hoe onaangenaam is h^t, op een bank te gaan zitten, wanneer juist daarvoor iemand met bevuilde schoenen daarop heeft gestaan?". Gemeente Katwijk laat aanvankelijke bezwaren vallen KATWIJK/WASSENAAR - De strandtrein tussen Kat wijk en Scheveningen zal op korte termijn kunnen gaan rijden. Na Den Haag en Wassenaar is nu ook Kat wijk bereid een vergunning af te geven voor deze nieu we toeristische attractie. De Haagse initiatiefnemer J. de Bruijne verwacht binnen twee weken de datum te kunnen vaststellen waarop de trein zijn eerste rit maakt. Momentéel wordt nog geëxperi menteerd met het voertuig dat de wagons over het strandtraject tus sen Katwijk en Scheveningen zal moeten trekken. "Het prototype wordt nu getest", aldus De Bruij ne. "Er worden namelijk bijzonder hoge eisen aan gesteld. Het voer tuig moet bijvoorbeeld in staat zijn om door een halve meter water te .rijden". De strandtrein, die overi gens niet op rails maar gewoon over het zand rijdt, zal behalve uit het motorvoertuig bestaan uit drie of vier wagons. De Scheveningen-Katwijk ex press zal het komende zomersei zoen, dat loopt van 1 mei tot 15 sep tember, volgens de vergunning- voorwaarden elke avond kunnen rijden tussen 19.30 uur en 22.30 uur. Het voertuig onderhoudt dan een toeristische verbinding tussen beide badplaatsen en heeft ook een halteplaats op het Wassenaarse strand. Op dagen dat het geen strandweer is zal de exploitant in overleg met de strandpolitie van de gemeenten Den Haag, Wassenaar en Katwijk moeten bekijken of er ook dagritten kunnen worden ge maakt. Na het zofnerseizoen, in de periode van 16 september tot en met 30 april, kan de strandtrein rij den van een half uur na zonsop gang tot een half uur v IK WIL EEN ABONNEMENT OP DE KRANT VOOR M N EIGEN STUK VAN NEDERLAND 5 eerste 2 weken ontvang ik de krant gratis. Pas daarna betaal ik. Per maand (23,25* Per kwartaal! 68,95 Per halfjaar 137,90 Per iaar 262,40 i automatische betaling) (aankruisen wat van toepassing is) I Adres Postcode a Antwoordnummer 10050, 2300 VB In Katwijk komt de eindhalte van de strandtrein ter hoogte van de Voorstraat, te liggen, direct te genover het winkelcentrum. Het keerpunt van de trein ligt wat ver derop, bij de uitwatering. Hier is ook tijdens het zomerseizoen vol doende ruimte om te manoeuvre ren, omdat dit strandgedeelte niet is verpacht. Katwijk heeft de ver gunning aan De Bruijne voorlopig voor een jaar afgegeven. "Voor ons is dit een proefperiode", aldus de woordvoerster van de gemeente. "Na dit jaar bekijken we of een de finitieve vergunning kan worden verleend". De eindhalte in Scheveningen is nog niet bekend. "In principe kan ik hier rijden tot het Noorderha venhoofd", zegt De Bruijne. In Scheveningen komen, net als in Katwijk, twee halteplaatsen. Belangstelling Met de komst van de strandtrein is de kuststreek volgens initiatief nemer De Bruijne niet alleen in de zomermaanden een toeristische at tractie rijker. "Ik verwacht dat er ook na het hoogseizoen voldoende belangstelling voor zal bestaan. Je zou bijvoorbeeld kunnen denken aan schoolreisjes of andere vormen van groepsvervoer. Ook van de kant van natuurliefhebbers, oude ren en gehandicapten verwacht ik belangstelling". Het strandtreintje ontwikkelt een snelheid van tussen de 10 en de 15 kilometer en doet ongeveer een uur over het traject Katwijk-Sche- veningen. Onderweg wordt een vi deofilm vertoond, waarin informa tie wordt gegeven over de plaatsen die de trein passeert. "We behande len daarin ook een stuk geschiede nis", zegt De Bruijne. "Aan de orde komt bijvoorbeeld de Romeinse tijd, met het ontstaan van de ves ting Brittenburg. Ook over het duingebied wordt informatie gege ven. Verder is er veel aandacht voor de drie gemeenten die wor den aangedaan". De kosten van een rit bedragen 7,50 gulden voor.een enkele reis en 10 gulden voor een retourtje. De trein wordt geëxploiteerd door een keten van vier hotels in Den Haag. Het project zal volgens De Bruijne werk bieden aan ongeveer 12 men- Aanvankelijk wilde initiatiefne mer De Bruijne al met ingang van 1 maart op het traject Scheveningen- Katwijk gaan rijden. Hij diende de aanvraag voor een vergunning in september 1986 bij de drie betrok ken gemeenten in. Met name in Katwijk heeft het enige tijd ge duurd voordat het college van bur gemeester en wethouders het licht op groen zette. "De politie was van mening dat het eindpunt meer aan de rand van de gemeente zou moe ten liggen", aldus de woordvoer ster. "Het Katwijkse strand is nu eenmaal vrij klein en er zijn zoveel groepen die er gebruik van ma ken". Door aan de strandtreinritteh een aantal voorwaarden te verbin den, kan nu toch een vergunning worden afgegeven voor een eind punt dat direct voor het centrum ligt. De Bruijne vindt het jammer dat een vertraging van een aantal maanden is ontstaan, maar heeft wel begrip voor het standpunt van de gemeente. "Omdat dit volko men nieuw is, moet er natuurlijk eerst een bepaalde angst worden overwonnen. Het gevolg daarvan is echter wel dat ik de drukke perio de rond de bloembollentijd zal mislopen". Leiderdorp is wachten beu Soesja Citroen De Leiderdorpse jazzclub 'De Wagenschuur' haalt vanavond zangeres Soesja Citroen naar de Hollandsche Tuyn (Hoofdstraat 24). Soesja Citroen treedt op met Albert Sarko op de piano. Jazzlief hebbers kunnen vanavond vanaj negen uur terecht in de Holland sche Tuyn. W. Jabaaij: maandag in Leider dorp (foto ANP) 'Kamerbrede' vrouw naar Leiderdorp LEIDERDORP - Het PvdA-twee- de kamerlid Wijnie Jabaay is ko mende maandag te gast in het mu ziekcentrum De Muzenhof in Lei derdorp. De PvdA-afdeling Leider dorp heeft haar uitgenodigd met het oog op de komende Provincia le Staten -verkiezingen van 18 maart. Tijdens de avond wordt een door het Farce-Majeure team gemaakte video getoond. Jabaay, tevens lid van het kamerbreed vrouwenover- leg, houdt hierna een inleiding over de Provinciale Staten. Tevens komt hierbij de landelijke politiek aan bod. De PvdA-ster heeft onder andere het vreemdelingen- en vluchtelin genbeleid in haar pakket. Ook houdt zij zich bezig met de landen Aruba en.de Nederlandse Antillen. Deze onderwerpen zullen dan ook zeker aan de orde komen. Het laatse deel van de avond biedt de mogelijkheid vragen te stellen en tot een discussie te ko- Maandag 9 maart wordt er dus vanaf 20.00 uur in De Muzenhof over zowel landelijke als provincia le politiek gesproken. LEIDERDORP - Het benzinesta tion aan de Leiderdorpse Persant Snoepweg, ter hoogte van het Eli- sabethziekenhuis, moet binnen nu twee weken zijn gesloten. Burge meester en wethouders van Lei derdorp sommeren eigenaar Texa co Petroleum Maatschappij het station te sluiten omdat het niet voldoet aan de eisen van de hinder wet. In januari dreigde de gemeente voor het eerst. Zou er niet binnen een maand een begin worden ge maakt met het vernieuwen van de ondergrondse tanks en het leiding- werk, dan moest het station dicht. Blijkens een rapport dat het Keu ringsinstituut voor Waterleidings artikelen (KIWA) vorig jaar heeft opgesteld, voldoen beiden niet. De gemeente Leiderdorp schrijft Te xaco nu dat het niet langer verant woord is om de installatie nog lan ger in werking te houden. Weliswaar heeft Texaco de ge meente begin vorige maand ge schreven dat de tanks en leidingen in orde zouden worden gemaakt, zodra de weersomstandigheden dat toelaten. Maar daar neemt de gemeente geen genoegen mee. Vol gens haar is het weer in februari zacht genoeg geweest om buiten werk te verrichten, "en er is nog geen enkel concreet waarneem baar initiatief uwerzijds onderno men, noch in de voorbereidende sfeer overleg geopend met de be trokken milieuambtenaar van deze gemeente", aldus de brief. De gemeente schroomt niet om over twee weken zelf de nodige maatregelen te treffen "waardoor, gezien de huidige staat van tanks en leidingwerk, het reeël aanwezi ge gevaar van bodemverontreini ging door lekkages wordt wegge nomen". Een en ander zal plaats vinden aan de hand van een nader in opdracht van de gemeente uit te voeren technisch onderzoek naar de staat van de installatie. Overigens kan Texaco nog wel een bezwaarschrift tegen de beslis sing indienen. Of ze dat zal doen, blijft vooralsnog de vraag. De pers voorlichter van Texaco bestrijdt dat het Leiderdorpse benzinesta tion moet worden gesloten. Zij weet niet beter of binnen nu en drie weken worden de gewraakte tanks vervangen. Dhz-garage nog niet dicht ZOETERWOUDE - Burgemeester Houdijk heeft geduld. De eerste burger van Zoeterwoude heeft de doe-het-zelf-garage aan de Energie weg een week extra de tijd gege ven om een gas- en brandwerende wand aan te brengen. Het oor spronkelijke ultimatum had maan dag a.s. afgelopen. Zoeterwoude- naar Omtzigt, een handelaar in grint, zand en andere bouwmate rialen en firmant van de garage, heeft een week uitstel gevraagd. Houdijk heeft "de voorlopige be slissing" genomen Omtzigt dat uit stel te gunnen. "Dinsdag zal ik in de vergadering van B en W rugdek king voor die beslissing proberen te verkrijgen". De garage, waar sinds eind 1984 doe-het-zelvers aan hun heilige koe kunnen sleutelen, werd op 6 fe bruari j.l. aangeschreven. Als er niet voor maandag 9 maart aan de voorwaarden van de hinderwetver gunning kon worden voldaan, zou de tent op slot gaan. Het personeel van het bedrijf naast de garage, een bedrijf in pompen en afsluiters, zou veel last ondervinden van de uitlaatgassen die in de garage vrij komen. Vandaar de eis van de gas- dichte wand. Het nieuwe ultimatum dat Hou dijk heeft gesteld loopt op 16 maart af. De burgemeester heeft van ga ragefirmant Omtzigt begrepen dat deze met de eigenaar van het be lendende bedrijf in contact is ge treden. Houdijk zal op de hoogte worden gesteld van de resultaten van dat overleg.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 11