FNVakkoord in stukgoed mogelijk Steun scheepsbouw fors beperkt Steun voor enquête naar fraude Stolk Shell verwacht stabielere olieprijzen SVZ zet ontslagen door AbvaKabo verliest geding over atv bij de Postbank EG-bijdrage Nederland nauwelijks omhoog Smit-Kroes: Nederlandse truckers niet gevaarlijk CD-video VRIJDAG 6 MAART 1987 ECONOMIE PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) - De Post bank hoeft niet alsnog met de Ab vaKabo te overleggen over de in voering van een 36-urige werk week voor de circa 10.000 werkne mers. Onderzoek naar de haalbaar heid van verdere arbeidstijdver korting 'laat er geen twijfel hebben de werknemers bestaan dat zowel uit financieel als malige loonsverhoging uit praktisch oogpunt verdere voering van atv op korte termijn niet haalbaar procent gekregen. Mr. Asscher noemde de irritatie de AbvaKabo over de door de Dit heeft de president van de Postbank gekozen weg begrijpe lijk, "maar de ergernis is onvol doende grond om de Postbank tot overleg te dwingen". Het onderzoek naar verdere atv spreekt volgens de rechtbankpre- rechtbank in Amsterdam, mr. B. Asscher, gisteren bepaald in het kort geding dat de FNV-bond voor ambtenaren en trendvolgers tegen de Postbank had aangespannen. Dé AbvaKabo eiste van de Post- sident duidelijke taal. Bij het ver- (vervolg van pagina een) ROTTERDAM (ANP) - De voldoen die voortvloeien uit de vervroegde uittredingsregeling voor oudere havenwerkers. Men vervoersbond FNV vindt moet Zich echter goed realiseren, het besluit van De Graaf een steuntje in de rug van de stukgoedwerknemers. Volgens onderhandelaar Rosenmöller de brief van de Tuchtraad minister voldoende openin gen om alsnog voor 1 juli met werkgevers tot een ak- koord te komen. Vooral om countants (Nivra) een klacht inge- dat de bewindsman niet diend over het accountantsburau meer op een voorkeursbehande ling hoeft te te rekenen", aldus de woordvoerder. De Vervoersbond FNV heeft bij de Raad van Tucht van het Neder lands Instituut van Registerac- damse haven. De werkgevers in Amsterdam, verenigd in de SVN, én de Vervoersbond CNV willen van deze koppeling af, de Ver voersbond FNV, de grootste bond in beide havens, echter niet. De partijen zeiden dat gisteren na een bank behoorlijk overleg i getrokken toezegging voor een 36- urige werkweek. dere overleg tussen Postbank bonden hebben de uitkomsten a dit onderzoek voor alle partijen In de cao 1986/1987 was invoe- zwaar gewegen. De AbvaKabo kan ring van een 36-ürige werkweek het daarom niet doen voorkomen vastgelegd als onderhandelings- alsof overleg over de 36-urige punt. De Postbank-directie kwam werkweek nog zinvol zou zijn. "Al- daarop nogal plotseling terug eerste oriënterend gesprek over de wege organisatorische en prakti- zijn dit jaar. sche bezwaren. Ter compensatie dus le ingrediënten voor dit overleg op tafel geweest", al- Asscher. rept over gedwongen ont slagen. Klijnveld, Kraayenhof (KKC). De bond verwijt KKC on zorgvuldigheid en partijdigheid bij een studie naar onder andere de De havenwerkgevers reageerden verliessituatie bij de Rotterdamse gisteren met de aankondiging dat stukgoedbedrijven. Zij heeft overi gens een ander bureau al tegenonderzoek gevraagd. zij de ontslagaanvragen stukgoed-werknemers nu gewoon doorzetten. "Als de verliezen bij de b iif d ver7Qpk van de^ul^oe^werkgevers dat dc bedrijven in het stukgoed in 1985 verlies van 37 miljoen gulden 1986 van 34 miljoen vendien de consequenties nog wel eens veel verder gaan dan de huidi- k«itInsider eeval dat d^cao Dtan* nnn ."n de we/kgevers ihet"mccr de miljoen zyn. uitgeko- dat het in 1985 afgesloten Van der partlJen te zlJn "Pgetreden Louw-akkoord, dat gedwongen AmcfprHam ontslagen tot 1991 uitsluit, nu te- Amsterdam 5 grotendeels onuitvoerbaar is geworden. cao vc "De overheid zal als mede-onder- haven tekenaar van het sociaal akkoord niet Voor het eerst sinds jaren zal de stukgoedwerkers uit de n Amsterdam mogelijk worden gekoppeld wel aan de verplichtingen blijven die van hun collega's uit de Rotter- BRUSSEL (ANP) - Het voorstel de Commissie ook de importhef- om het Bruto Nationaal Produkt fnSen op steenkool en staalpro- (BNP) voortaan mee te wegen bij dukten zelf wil ontvangen. Op het het vaststellen van de nationale bij- ogenblik mogen de lidstaten die drageaandeEG-begrotingheeftin n°S houden. De heffingen zullen eerste instantie weinig effect op de Nederland in 1987 zo'n 20 miljoen Nederlandse contributie. Als de gulden opleveren. wdziiFrinf 1" ,aJ was ingeg™ De cijfers van de Commissie zijn zou Nederland zelfs een voordeel gisteren met de nodige reserves hebben van 1(5 miljoen gulden, zo ontvangen door de permanente blijkt uit cijfers van de Europese vertegenwoordigers van de twaalf Brussel. Zo zou het totale Neder- Commissie. Nederland zou veel meer nadeel ondervinden van het voorstel om alle EG-douanerechten en land- bouwheffingen voortaan naar Brussel te laten vloeien. De lidsta ten krijgen nu nog 10 procent terug voor de kosten die ze maken om deze heffingen te innen. Voor Nederland zou het wegval len van deze vergoeding een tegen valler betekenen van bijna 230 mil joen gulden. Daar komt nog bij dat landse nadeel volgens gegevens van het ministerie van financiën niet rond de 230 maar rond de 275 miljoen gulden liggen. Maar ook dat cijfer wordt niet alarmerend geacht. De voorzitter van de Euro pese Commissie, Delors, maakte vorige maand in het Europees par lement bekend dat hij de EG-be- groting wil hervormen. Verbod uitvoer kikkerbilletjes NEW DELHI (RTR/AFP) - In dia heeft woensdag de export van kikkerbilletjes naar, over wegend, fijnproeversmarkten in West-Europa en Noord-Ame- rika met onmiddellijke ingang verboden. Dit om de rap dalen de kikvorsstand in het land op peil te houden, zo verklaarde de regering woensdag. India was een van 's werelds grootste leveranciers van kik kerbilletjes. Het voerde onge veer 2.500 ton per jaar uit, wat neerkwam op de slachting van ongeveer 100 miljoen kikvor sen. In haar verklaring wees de regering ook op de opvatting van de Indische Raad voor Me disch Onderzoek, dat bescher ming van de kikvors als deel van de microfauna zeer belang rijk is, en op het feit dat kikker- billetjes in India zelf niet wor den gegeten. Milieubescher mers wezen er ook op dat kik kers hun eigen gewicht aan in secten opeten en een belangrij ke rol spelen bij de natuurlijke beheersing van plagen. Faillissement Boele aangekondigd DEN HAAG/ROTTERDAM (ANP) - Minister De Korte (economische zaken) be perkt de overheidssteun aan de Nederlandse scheepsbouw tot 150 mil joen gulden voor de jaren tot en met 1989, driehon derd miljoen minder dan de scheepsbouwers hadden gevraagd. Voor de in pro blemen verkerende scheepswerf Boele in Bol nes valt het doek: bewind voerder en directie zullen bij de rechtbank een ver zoek indienen de werf fail liet te verklaren. drag aan geboekte orders niet gro- surséance van betaling. Boele De directie en de bewindvoerder van de scheepswerf Boele in Bol nes zullen bij de rechtbank een verzoek indienen de werf failliet te verklaren. Op het moment dat dat gebeurt, volgende week dinsdag, zal het voltallige personeel (onge veer 600 mensen) ontslagen wor den. Dat heeft de bedrijfsleiding Voor een klein deel van het per soneel -130 tot 150 man - zal er nog een aantal weken werk zijn. De scheepswerf heeft overigens geen geld meer om de salarissen uit te betalen. Er is een beroep gedaan op de bedrijfsvereniging om de lo nen voor haar rekening te nemen. Als de gemeente Ridderkerk be sluit de loonbetalingen voor deze mensen te garanderen, kan het on derhanden zijnde werk en moge lijk een vervolgopdracht worden afgemaakt. Topman ziet goede vooruitzichten De AbvaKabo toonde zich bij monde van bestuurder S. Raayma- kers teleurgesteld over de uit spraak. "Wij hebben ook erkend dat atv op organisatorische en fi nanciële problemen stuit, maar daarover hadden we nu juist willen onderhandelen", aldus Raayma- kers. Volgens de bondsbestuurder is de AbvaKabo 'vernaggeld' door voorzitter Van der Lugt van de raad van bestuur, maar zeker ook door de andere bonden. "Die zijn veel te snel overstag gegaan". Het bondsbestuur beraadt zich de komende week op de verdere strategie. De AbvaKabo zal in elk geval invoering van de 36-urige werkweek op de agenda van de on derhandelingen over de cao voor 1988 plaatsen. De Postbank heeft de uitspraak met instemming be groet. AMSTERDAM (ANP) - Advocaat- generaal mr. J. de Bruin heeft zich gisteren geschaard achter het ver zoek van de Vervoersbond FNV aan de Ondernemingskamer om een enquête in te stellen naar mis bruik van bv's door transporton dernemer Stolk. Volgens het en quêterecht is de advocaat-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam bevoegd om 'in het openbaar be lang' een onderzoek te gelasten, in dit geval naar de verwevenheid tussen alle bestaande en bankroete vennootschappen van Stolk. Het 'openbaar belang' van De Bruins verzoek is onder meer gele gen in achterstallige premies van zo'n zeven miljoen gulden en geld dat bij het faillissement in novem ber 1986 naar een andere bv zou zijn doorgeschoven. De Vervoers bond FNV beschouwt de conclusie van mr. De Bruin als een stevige steun in de rug. "Het optreden van de advocaat-generaal geeft op zijn minst aan dat ons verzoek niet zo maar is gedaan", aldus bondsbe stuurder J. Hengst. De Onderne mingskamer doet op 16 april uit spraak in beide verzoeken. Als uit de enquête zou blijken dat Stolk misbruik van rechtsper sonen heeft gemaakt, heeft de bond meer kans om de gevraagde uitbreiding van transportvergun ningen tegen te gaan. Bovendien zouden de zeventig Turkse chauf feurs die bij het faillissement hun baan verloren, dan aanspraak kun nen maken op schadevergoeding. DEN HAAG (GPD) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) vindt niet dat de Nederlandse vrachtwagenchauffeurs een gevaar op de weg zijn. De interpretatie van cijfers uit een rapport van de universiteit van Groningen, als zou 25 procent van de truckers wel eens oververmoeid achter het stuur in slaap zijn gevallen, is volgens haar schromelijk over trokken. "Er staat dat zeven procent van de chauffeurs door slaap een ongeluk heeft gehad. Wat niet zo in de publiciteit tot uiting is gekomen, is dat het gaat om één ongeluk als gevolg van het in slaap vallen op de 25 miljoen kilometer. Óf één ongeval op de 189 dienstjaren. Dat is er natuurlijk één te veel, maar het is minder dramatisch dan het op het eerste gezicht lijkt. Vrachtwagenchauffeurs vormen geen grotere risicofactor op de weg". De bewindsvrouwe zegt zich over de 30.000 Nederlandse internationale truckers minder zorgen te maken dan over hun buitenlandse collega's. Ze roemt het 'fabelachtige" prestatievermogen van de Nederlanders, maar ze gelooft niet dat zij te veel aan één stuk doorrijden. "Ik ben wat dat betreft veel bezorgder over de chauffeurs uit de Oostbloklanden, Grie kenland en Italië". BEUNINGEN - De laatste hand is deze week gelegd aan een twintig meter hoog opblaas baar Vrijheidsbeeld. Ballon kunstenaars Kees Hoogstede en Leon van Tongeren uit het Overijsselse Beuningen hebben dit object vervaardigd voor de KLM, die er de komende drie maanden mee door nederland gaat toeren om reizen naar Amerika aan te prijzen. Een half jaar computerberekenin gen waren nodig om de juiste verhouding voor het opblaas- beeld te berekenen. Het tweetal bouwers baarde al eerder op zien met een opblaasbare broek van 75 meter hoog, een opgebla zen atoomeocplosie en zullen binnenkort een enorme op- blaastelefoon boven Nederland laten zweven. (foto gpdj. Boele is momenteel in bespre king met de werven Niehuis van den Berg en Vlaardingen Oost om te fuseren. Die besprekingen gaan door, waarbij de directie van Boele zal trachten in ieder geval de werk gelegenheid van de genoemde 150 personeelsleden veilig te stellen. Het personeel van Boele is gis termiddag ingelicht over de faillis sementsaanvraag. Het haven-repa- ratie-bedrijf Van de Wetering, een volle dochter van Boele, zal niet worden geraakt door de proble men bij Boele. Er zijn besprekin gen gaande om deze dochter uit te kopen. Lotus blijft in Engeland NORFOLK (ANP) - De Britse sportwagenfabriek Lotus breidt uit in Engeland, bij de huidige vestiging in Norfolk, en ziet definitief af van een ves tiging bij Wychen. Het bedrijf maakte gisteren tevens bekend dat het Amerikaanse concern General Motors, waarvan Lotus deel uitmaakt, heeft een zesja renplan heeft beloofd dat voor ziet in de uitbreiding in Nor folk. Behalve met de overheid in ons land is onderhandeld met Ierland en met Frankrijk. In Nederland had men inmiddels de hoop op een vestiging van een fabriek van Lotus al wat la ten varen. Kort Zakelijk Technologie Commissies van deskundigen van buiten het ministerie van eco nomische zaken gaan beoordelen of bedrijven subsidies krijgen voor technologische projecten in infor matietechnologie, materiaaltech nologie, biotechnologie en medi- van de steun, sche technologie. Dat blijkt uit brief van minister De Korte economische zaken aan de Tweede veej Minister De Korte stelde de Twee de Kamer gisteren via een brief op de hoogte van de nieuwe steunre geling, volgens welke tevens maxi maal vijftig miljoen gulden be schikbaar is voor scheepsnieuw- bouw. De nieuwe steunregeling is de Nederlandse uitwerking van het eind vorig jaar gesloten EG-ak- koord over steun aan de scheeps bouw. DEN HAAG (GPD/ANP) - "De Koninklijke/ Shell Groep staat er goed voor. Onze concur rentiepositie is sterk. Technisch, organisato risch en wat personeel betreft verkeren we in een goede uitgangspositie", aldus president- directeur ir. L. C. van Wachem bij de presenta tie van de jaarcijfers. De vooruitzichten voor de olieprijzen blijven namelijk onzeker, maar nu de Opec een hernieuwde poging heeft on dernomen om de markt te stabiliseren, zullen, Volgens De Korte is 'een aan- aldus Shell, de omstandigheden misschien merkelijke verdere inkrimping' niet zo turbulent zijn als vorig jaar. van de Nederlandse scheepsbouw De nettowinst van de Koninklijke/Shell onontkoombaar en dwingen bezui- Groep is vorig jaar jaar met 16 procent gedaald nigingen op de begroting van zyn van 3,03 tot 2,54 miljard pond sterling (een ministerie hem tot een beperking pond sterling noteerde donderdag 3,24 gul- De scheepswerven haddden om steun gevraagd, onge veer 300 miljoen gulden meer voor de jaren 1987, 1988 en 1989. Vol gens hen is dat geld nodig omdat ontwikkelen, geen vruchten zal af werpen. De door de Nederlandse scheepsbouwers geboekte orders Kamer. cl Kmforoc.tH-.Qt „or. anders het saneringsplan, dat zij hebben de totale winst van ShelT fors aange- nei Druioresunaat van credit „p tact Lyonnais Bank Nederland is 1986 met ruim vijftien procent ver minderd tot 81,2 miljoen gulden, na een flinke stijging in de afgelo- foT^eaa5aKl;SdCehK ^rSbc^S°nWTnStilnnLrnftdeerk heidsbelang van derden in de rn_1,jar1J stroppenpot, opnieuw nihil. den). Het nettoresultaat van de Nederlandse moedermaatschappij, Koninklijke Nederland- sche Petroleum Maatschappij, daalde van 8,09 miljard tot 5,68 miljard gulden of per aandeel van 10 gulden nominaal van 30,18 tot 21,20 gul den. De lage olieprijzen van het afgelopen jaar tast, zo. blijkt uit de jaarcijfers. De opbrengst aan de pomp heeft er wereldwijd echter niet onder geleden, terwijl de verwerking in de pe trochemische industrie zelfs veel meer geld in het laatje bracht. Van Wachem denkt zelfs dat Shell hierin een voorsprong heeft op de meeste concurrenten, doordat veel raffinaderijen aan de petroche mie zijn gekoppeld, waardoor een veel flexibe ler produktie mogelijk is dan bij gescheiden ondernemingen. De voor chemie verantwoor delijke man in het Shell-bestuur, J.H. Chou- foer, verwacht ook voor 1987 een dergelijk goed resultaat. De meeste ogen in de olie-industrie zijn nu gericht op de Organisatie van Olie-Produce rende en -Exporterende Landen, de OPEC. Als deze club de leden op één lijn krijgt groeit de kans dat de polieprijg weer stijgt. Relatief lage prijzen spelen op de lange termijn name lijk en rol van formaat bij de produktie van olie buiten de OPEC-landen. In de Verenigde Staten zijn bijvoorbeeld de afgelopen tijd een aantal 'putten' gesloten, wat neerkomt op een 'produktieverlies' van 300.000 tot 400.000 vaten per dag. Investeringen in nieuwe putten of in 'reparatie' van bestaande, zullen worden uitge steld, vooral nu de oliemaatschappijen hun fi nanciële positie willen verbeteren, aldus Van Wachem. Het teruglopen van de oliewinning in de Noordzee speelt in dit opzicht voor Shell in ieder geval geen rol. Volgens directeur Van Engelshoven zijn er nog genoeg mogelijkhe den om de teruggang op te vangen in landen als Oman, Egypte, Maleisie, Columbia en Bru nei (allen niet-OPEC), waar de winning kan worden uitgebreid. NAM De forse daling van de prijs van ruwe olie en de waardevermindering van de dollar hebben er vorig jaar toe geleid, dat de Nederlandse Aardolie Maatschappij NAM (gezamenlijk be zit van Shell en Esso) grote plannen op een laag pitje zette. Zo werd de installatie van een platform in zee, de aanleg van een pijpleiding door de Waddenzee en de bouw van een schei- dingsfabriek in Delfzijl uitgesteld. Het renova tieplan voor IJsselmonde werd uitgesmerd over een aantal jaren en het veld Moerkapelle en een deel van het Schoonebeek-veld werden gesloten. Toch bleef de NAM belangrijk voor de eco nomie. Zij investeerde vorig jaar samen met haar partners 1,5 miljard gulden tegen ruim 2 miljard in 1985. Ongeveer 80 procent hiervan ging naar het Nederlandse bedrijfsleven. Shell Nederland investeerde vorig jaar in totaal 1930 miljoen gulden tegen 1922 mihoen in 1985. In Nederland werden orders voor 1605 miljoen gulden geplaatst, meer dan in 1985 (1558 mil joen). Verder was voor Shell Nederland Raffinade rij 1986 een heel druk en goed jaar. Ongeveer 55 procent van de produktie ging de grens over en er werden voor honderden miljoenen guldens aan projecten uitgevoerd. Op de ben- zinemarkt steeg het aandeel van Shell van rond de 25 naar 30 procent. Nieuwe kansen ziet Shell in Nederland ook voor het wat verge ten Shell-kolenvergassingsproces, na het in dienen van plannen voor de bouw van kolen centrales door de SEP na de ramp in Tsjerno- byl. Voor Shell Nederland Chemie was 1986 en uitstekend jaar, terwijl in Pernis, het grootste petrochemische complex in de wereld, de afle veringen hoog waren. WINSTSTIJGING - Sporthuis Centrum Recreatie heeft vorig jaar een winst na belasting behaald van 34,6 miljoen gulden. Da betekent ten opzichte van 1985 een stijging met 20,5 procent. Dit heeft het be drijf, vooruitlopend op de defini tieve cijfers, bekendgemaakt. De belangrijkste jaarcijfers en het di- videndvoorstel zullen op 13 april worden gepubliceerd. Reclame rijk premiehuizen bespottelijk AMERSFOORT (ANP) - De recla me die de overheid via postbus 51 op de televisie maakt voor premie koopwoningen is bespottelijk, ronduit storend en bezijden de waarheid. Dit stelt de vereniging Eigen Huis in het maartnummer van „De Woonconsument". Vol gens deze belangenvereniging sug gereert het rijk in het televisies potje ten onrechte dat een door snee huishouden een vrijstaande bungalow kan kopen en dat de overheid een derde deel ervan be taalt. Eigen Huis wijst erop dat het rijk premies geeft voor „doodgewone recht-toe-recht-aan nieuwbouw woningen". Zij moet het niet mooi er voorstellen dan het is, aldus de vereniging. Dat het rijk een derde van de kosten betaalt, is volgens Eigen Huis evenmin waar. Dit gaat alleen op voor huishoudens met een be lastbaar jaarinkomen tot 33.000 gulden, en dan nog uitsluitend bij premie A-woningen, niet bij de be tere premie B-woningen. De mededeling in het spotje „Premiekoopwoningen A en B, nu voor meer mensen bereikbaar", vindt Eigen Huis in strijd met de werkelijkheid. De werkelijkheid is dat de maximaal te verkrijgen sub sidie sinds 1 januari geen 50.000 gulden maar 44.000 gulden be draagt. „Daardoor wordt een eigen woning weer onbereikbaar voor mensen met de lage inkomens", al dus het blad. De verantwoordelijke ambtenaar bij postbus 51 was gisteren niet be reikbaar voor commentaar. Groenteveiling Leiden: aardappelen 13-28, andijvie 285-355, snijbonen 12,70, boerenkool 55-25, prei 165-340, rabarber 180, spinazie 2,-2,45, champignons bak 1,11-1,13, winterpeen 8-15, witlof 109-162, sla 33-53, raapstelen 21-38, radijs 61-64, selderij 77-106. Komkommers I: 60/105, 50/144, 40/ 106-109, 35/84-86, 30/54-57, 25/52, krom 120-140. Tomaten I A 388-405, C 345. AR 397-420, CR 343, CCR 278. EINDHOVEN (ANP) - Philips en de Japanse producenten Matsuhita en Yamaha werken samen aan een compact-discvideo-apparaat dat in de herfst op de markt zal worden gebracht. Deze cd-video zal in juni worden gedemonstreerd op de consumentenelektronicabeurs van Chicago. De afspraak tussen Phi lips, Matsushita en Yamaha houdt in dat de bedrijven samen onder delen voor cd-videospelers zullen ontwikkelen. Onder de naam cd vi deo zal het nieuwe systeem over de hele wereld worden geïntrodu ceerd.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 7