Amsterdams zomerplan voor politie 'Potenrammers' kunnen hun gang gaan COC: wet nodig tegen ongelijke behandeling homo 'Niet stoppen in Woensdrecht' PvdA: arbeidspools per gemeente voor werklozen Boek over anti-homogeweld bevestigt isolement slachtoffers VRIJDAG 6 MAART 1 Hoofdstad telt tweeduizend gokverslaafden AMSTERDAM - Amsterdam telt ongeveer tweeduizend zwaar verslaafde gokkers: men sen die veel tijd besteden aan het gokken, daar veel geld bij verliezen, het leven van ande ren dientengevolge negatief beïnvloeden en zich hierbij slecht voelen. Dat blijkt uit schattingen van het Amster damse consultatiebureau voor alcohol en drugs, het Jellinek- centrum. Dit centrum behandelt sinds oktober vorig jaar niet alleen de bekende verslavingen aan alco hol en drugs, maar ook het ver schijnsel gokverslaving. Uit een onderzoek uit 1985 blijkt dat totaal in Nederland onge veer 100.000 mensen met het gokverslavingsprobleem kam pen. In totaal meldden zich in het eerste - experimentele - jaar van het gokverslavingsteam van de Jellinek veertig gok kers. Uit een onderzoek onder 34 van hen (31 mannen en drie vrouwen) blijkt dat de belang rijkste redenen om te gaan gok ken zijn: avontuur, kick, span ning snel rijk willen worden, ontspanning, vluchten, crisis in het leven en verveling. Bij de helft van de gokver slaafden gaat volgens de onder zoekers het gokken samen met het overmatig gebruik van één of meer drugs. Het merendeel van de zwaar verslaafde gok kers heeft gokschulden. Van de onderzochte gokver slaafden is 32,2 procent in aan raking geweest met Justitie we gens diefstal, geweldsdelicten of andere zaken (waaronder il legaal verblijf in ons land). Van de 34 onderzochte gokkers ver toonden er 31 ontwenningsver schijnselen als slaapstoornis sen, vermoeidheid, transpire ren, hoofdpijn en last van tril lingen. Drente schat ijzelschade op 40 miljoen ASSEN (ANP) - De Drentse com missaris van de koningin Oele schat dat de ijsregen die begin deze week in het noorden van het land viel voor 40 miljoen gulden schade aan de bossen heeft aangericht. Het bedrag kan lager, maar ook nog veel hoger uitvallen, aldus Oe le. Hij deelde dit gisteren mee na een inspectie te voet van de bos- Eerder deze week bekeek hij de bossen samen met een functionaris van Staatsbosbeheer vanuit de lucht. De schade werd toen reeds aanzienlijk genoemd. Het provin ciaal bestuur van Drenthe wil mi nister Braks van Landbouw uitno digen om persoonlijk de schade in de Drentse bossen te komen bekij ken. Oele, die zijn wandeling gehelmd maakte, roept wandelaars op zich de komende dagen niet in de Drentse bossen te begeven. Wan delaars lopen volgens hem gevaar te worden getroffen door vallende takken of delen van bomen. Daar naast bestaat het gevaar dat bij het oplopen van de temperatuur plot seling grote ijspegels van de bo men vallen. In verband met de gevaarlijke si tuatie die nu is ontstaan in de bos sen plaatst de Drentse commissa ris zijn vraagtekens bij de open da gen die in het weekeinde door me dewerkers van Staatsbosbeheer worden georganiseerd om te pro testeren tegen de voorgenomen privatisering van deze dienst. "Ik maak me zorgen en ik hoop dat ie dereen de ernst van de situatie goed beseft", aldus Oele. uitvoering ervan komt er een extra detachement van 55 marechaus sees en wil de korpsleiding een nieuw zes-groepenrooster (was acht-groepenrooster) instellen. Doel van dit rooster is in de avond- en nachtelijke uren, alsme de in de weekeinden meer perso neel op straat te hebben. Tegen over de forse verzwaring die dit nieuwe rooster voor het personeel betekent, staat een vergoeding van maximaal driehonderd gulden bruto per maand. Met name de in voering van het zes-groepenrooster is "absoluut ontoelaatbaar", aldus voorzitter B. Wolven van de afde ling Amsterdam van de Nederland se Politie Bond (NPB). "We zijn niet van plan ze in drie weken tijd ons door de strot te laten duwen". Burgemeester Van Thijn heeft het nieuwe veiligheidsbeleid don derdag uiteengezet aan de KLM-di- rectie. Dit vanwege de bouw van het Golden Tuliphotel aan de kop van de Zeedijk. "De KLM spreekt de hoop uit dat dit nieuwe beleid zal leiden tot een grotere veiligheid en prettiger sfeer in dit deel van de stad", aldus eeri woordvoerder van de KLM na afloop van het gesprek. UTRECHT-Op de weg tussen langs het Amsterdam-Rijnkanaal bij Utrecht kantelde gisteren een met benzine geladen tankwagen. Met blusschuim probeerde de brandweer gisteren het gevaar van een ontploffing zoveel mogelijk te bezweren, terwijl de brandstof in een andere tankauto werd overgeheveld. Het weg- scheepvaart verkeer werd tijdelijk stilgelegd. (foto anp) Minister van Eekelen (defensie) DEN HAAG (GPD) - Minister Van Eekelen (defensie) wil de 'theoreti sche' mogelijkheid van plaatsing van nieuwe kernwapens in Euro pa, inclusief Nederland, openhou den. De voorbereidingen op Woensdrecht moeten doorgaan. Dit zegt hij in reactie op de moge lijkheid van een Amerikaans-Rus sisch akkoord dat de kernwapens voor de middellange afstand (INF) uit Europa zou bannen. Volgens Van Eekelen is een ab solute voorwaarde voor het berei ken van een INF-akkoord dat de Amerikanen het recht krijgen kernwapens voor de kortere af stand in Europa bij te plaatsen. De Sowjets hebben in deze categorie een groot overwicht. Behalve de, ruim 100 SS 22 en 23-raketten met een bereik van 500 tot 1000 km, ook ruim 600 kernwapens voor de kor tere afstanden, de verouderde Scud-b-raketten en de SS 21. Het Amerikaanse tegenwicht moet volgens Van Eekelen gelden voor de SS 22 en 23-raketten. De andere korte-afstandswapens zijn verouderd en worden gecompen seerd door het NAVO-arsenaal, de Lance-raketten, de Pershing 1 en de bommen aan boord van in Euro pa gestationeerde gevechtsbom menwerpers. Van Eekelen zegt verder voorstander te zijn van de handhaving van de kerntaken van de F-16-jachtbommenwerper en het vliegtuig voor de onderzee- bootbestrijding, de Orion, wanneer geen kruisraketten op Woens drecht worden geplaatst. Evenals zijn collega van buiten landse zaken Van den Broek meent Van Eekelen dat de bouw van de kruisraketbasis onvermin derd moet doorgaan zolang geen INF-akkoord is bereikt. "We moe ten niet opnieuw buitenbeentje in de NAVO worden", zegt hij. Van Eekelen weet overigens nog niet wat er met de basis gebeurt, wanneer er eind '88 werkelijk geen kruisraketten komen. „Daarover moet in NAVO-verband worden beslist, want het zijn de Amerika nen die de bouw financieren", al dus Van Eekelen. Deze 'handige' poepgrijper werd gisteren in Utrecht gedemonstreerd op de Noviteitenshow. De bedoeling is een plastic zakje binnenstebuiten om een grijper aan te brengen. (foto anp» DEN HAAG (GPD) - Gemeenten moeten arbeidspools oprichten om daarmee langdurig werklozen aan een baan te kunnen helpen. Deze pools moeten de werklozen op tij delijke contracten uitlenen aan ge meentelijke en gesubsidieerde in stellingen. De werklozen die zo aan een baan worden geholpen, ont vangen hiervoor het wettelijk mi nimumloon, dat door zowel rijk als gemeente betaald moet worden. Dit is de kern van een wetsont werp dat de kamerleden Buurmeij- er en Leijnse (PvdA) gisteren pre senteerden. Zij menen dat mensen die langer dan 2,5 jaar werkloos zijn, vrijwel geen kans meer heb ben op de arbeidsmarkt. De arbeidspool leent de mensen die zij in dienst neemt uit aan in stellingen die bereid zijn hen aan werk te zetten, dat normaal niet wordt verricht. De banen moeten minimaal voor een half jaar wor den aangeboden. Na het aflopen van het arbeidscontract blijft de werknemer nog in dienst van de ar beidspool en wordt er een nieuwe arbeidsplaats gezocht. Volgens de initiatiefnemers wordt hiermee de terugval in het uitkeringscircuit voorkomen. Tegelijkertijd hebben de PvdA- kamerleden Vermeend en Moor een aanpassing voorgesteld van de wet die zij vorig jaar door het parle ment loodsten. Deze wet voorziet in een tijdelijke vrijstelling van so ciale premies voor werkgevers die langdurig werklozen in dienst ne men. Deze regeling blijkt echter niet goed te werken. Om dat te ver beteren, willen beiden de doel groep uitbreiden met mensen die hebben deelgenomen aan markt gerichte opleiding. Na deze oplei ding kunnen de mensen worden geplaast met behulp van de pre mievrijstelling. Op die manier wor den mensen ook gestimuleerd om een opleiding te volgen. Boven dien wordt de premievrijstelling verlengd tot maximaal vier jaar. Daarnaast krijgen werkgevers die arbeidscontracten van ten minste twee jaar aangaan een eenmalige subsidie van vierduizend gulden uitgekeerd als tegemoetkoming in de kosten van training en begelei ding. 'Criminaliteit onderdrukken AMSTERDAM (ANP) - De korpsleiding van de Amster damse politie wil deze zomer proberen een groep van twee- tot driehonderd criminelen die zich jaar in jaar uit schuldig maakt aan zaken als straatroof, diefstallen uit auto's, heling, inbraken, zakkenrollerij en winkeldief stal in het binnenstadsdistrict zoveel mogelijk van de straat te houden. Ze heeft daartoe van Justitie de toezegging gehad dat mensen uit deze groep die worden aangehou den - in overeenstemming met de regels - langer zullen worden vast gehouden. Commissaris L. Dorst van bureau Warmoesstraat maakte dit gisteren bekend als onderdeel van het "zomerplan 1987" voor zijn district. Doel van dit plan is om de problemen in de binnenstad be heersbaar te maken. "Oplosbaar zullen deze problemen namelijk nooit worden", zegt hij. De bonden hebben laten weten "hevig gepikeerd" te zijn over het plan. Het zomerplan, dat van 1 april tot 1 oktober loopt, gaat 3,7 miljoen gulden kosten. Voor de TANKAUTO KANTELT AMSTERDAM (ANP) - Het vonnis maakt eens temeer duidelijk hoe zeer er behoefte bestaat aan een goede Wet Gelijke Behandeling. Er wordt immers gesteld dat daar waar de wetgever nog geen verbod heeft geformuleerd op discrimina tie van homoseksuelen in het maatschappelijk verkeer, hij als rechter daartoe zeker niet bevoegd Dat zegt de Nederlandse vereni ging tot integratie van homosek sualiteit COC in een verklaring naar aanleiding van het vonnis van de president van de rechtbank in Utrecht, mr. C.L. baron Van Ha- rinxma thoe Slooten, in het kort geding dat het COC tegen kardi naal dr. A.J. Simonis had aange spannen. Het COC, dat het vonnis „met groeiende verbazing" heeft gelezen, vindt dat er wel degelijk sprake is van een algemeen aan vaarde opvatting dat het maken van onderscheid op grond van sek suele voorkeur onrechtmatig is. Het wijst er daarbij op dat vrijwel alle leden van de Tweede Kamer herhaaldelijk de regering hebben uitgenodigd een wet gelijke behan deling in te dienen die ook discri minatie op grond van seksuele voorkeur verbiedt. Het COC, dat meent dat het kort geding de onmisbaarheid van de vereniging heeft bewezen, is „hoogst verontwaardigd" over de wijze waarop de president van de rechtbank ingaat op het begrip dat mgr. Simonis toonde voor het wei geren van huurruimte aan een ho moseksueel. Mr. Van Harinxma schrijft dat een verhuurder die een homoseksueel als huurder weigert niet ongeoorloofd handelt, maar dat is in strijd met uitspraken van de regering dat het weigeren van woningen aan homoseksuelen niet is toegestaan, aldus het COC. De belangenorganisatie beslist binnen twee weken of hoger be roep wordt aangetekend in het ver loren kort geding. Rechtbankpresi dent mr. C.L. baron van Harinxma thoe Slooten heeft zich in zijn von nis vooral beroepen op de vrijheid van meningsuiting en geloofsbelij denis. „Het uitdragen van een me ning die afwijkt van die van eisers betekent niet dat die onrechtmatig zou zijn", aldus de president. Hij betoogde dat de publikaties in de pers naar aanleiding van het gewraakte interview „een verte kend beeld gaven van hetgeen de kardinaal heeft gezegd". Dat zou ook gelden voor Simonis' meest gewraakte uitspraak over verhuur ders die op grond van hun (katho lieke) geweten homoseksuelen als huurder zouden mogen weigeren. Kardinaal A.J. Simonis 'won' beide tegen hem aangespannen ge dingen. In het tweede verklaarde Roofovervallers krijgen celstraf HAARLEM (ANP) - De rechtbank in Haarlem heeft gisteren een 42- jarige en een 32-jarige Haarlem mer, die elk bij twee roofoverval len betrokken waren, veroordeeld tot drie en vier jaar gevangenis straf. Tegen beiden was vier jaar cel geëist. De roofovervallen vonden op klaarlichte dag plaats in Alkmaar, Oegstgeest, Voorhout en Heemste de. In Alkmaar ging het om een geldloper van Van Gend en Loos. Bij de andere drie overvallen dron gen de mannen, onder bedreiging van een vuurwapen, een particulie re woning binnen. De totale buit van de vier overvallen bedroeg cir ca twee ton aan contant geld en sie raden. Een op de drie homosek suelen is wel eens onder handen genomen door een zogenaamde 'potenrammer' of heeft ervaringen met een andere vorm van anti-ho moseksueel geweld. Hoe reageren deze mannen daar op? Slaan ze terug, lopen ze door Lucienne Bongers naar de politie of kruipen ze in hun schulp? Henk van den Boogaard heeft dat uit gezocht in opdracht van de Schorerstichting, een lan delijk bureau voor homo seksualiteit. Aan de hand van eerder verschenen lite ratuur over geweld gericht tegen homo's en gesprek ken met 25 slachtoffers, heeft hij het boek 'Flikkers moeten we niet' geschre ven: een analyse van het ge weld, de daders en de slachtoffers. DEN HAAG - Anti-homoseksueel geweld is een braakliggend terrein in het wetenschappelijk onder zoek. Pas de laatste jaren ver schijnt er zo nu en dan een publi- katie over. Maar onze hele beeld vorming wordt bepaald door ver moedens, mythes en vooroordelen, zo stelt Henk van den Boogaard. Om wat meer duidelijkheid te scheppen in wat er aan de hand is in de homoseksuele subcultuur, heeft Van den Boogaard zich ver diept in de weinige literatuur die er over dit onderwerp te vinden is. Hij vatte het samen en trok zijn conclusies. Als er gezocht wordt naar het waarom van geweld tegen homo seksuelen, is het belangrijk dat er onderscheid gemaakt wordt tussen geweld in het algemeen en anti-ho moseksueel geweld. De Ameri kaanse maatschappelijk werker Bohn beweert dat bij anti-homo seksueel geweld de dader en het slachtoffer elkaar niet kennen en dat de daders meestal in groeps verband opereren. De daders, meestal tussen de 16 en 20 jaar, willen het slachtoffer vernederen. Ze vinden hun daad rechtvaardig omdat de benadeelde (maar) een homoseksueeel is. „Als ik zo'n miet zie lopen, word ik héle maal woest. Ik heb zo'n hekel aan die mieten... Waarom? Ze horen ge woon niet thuis hier, die flikkers. Vieze mannetjes zijn het. Ze horen gewoon niet in de wereld." zegt een dader in een interview met de Haagse Post (1977). In dat zelfde artikel wordt gesug gereerd dat jongens alleen al de ontmoeting met homo's bedrei gend vinden, omdat ze er van uit gaan dat deze mannen seksuele be langstelling voor hen hebben. „Als ze alleen al naar me kijken of la chen of zo, dan begin ik meteen te rossen. Knal ik ze helemaal ver rot". Vaak vinden de daders het nog vreemd ook dat niet het slacht offer, maar zij door de politie wor den opgepakt. Verwijfd Daders blijken homoseksuelen te beschouwen als aantrekkelijke slachtoffers. Homo's zouden in een isolement leven en gewelddadig heden zouden nauweljks conse quenties hebben, omdat ze er toch geen aangifte van doen. Binnen de groep homo's hebben daders nog een aantal subgroepen op het oog die daardoor een verhoogd risico lopen. Homo's die zich in felle kleuren kleden en er in de volks mond 'verwijfd' uitzien zouden eerder gepakt worden. Het zijn ge makkelijke slachtoffers, zoals dat heet, „want ze slaan toch niet te- Ook homoseksuelen die zichzelf schamen voor hun seksuele voor keur zouden een makkelijke prooi zijn voor homohaters. In dat ver band wordt ook vaak gedacht dat het meeste geweld plaats vindt op 'de baan', het circuit van parken, parkeerplaatsen, pisbakken en wachtruimten waar mannen in alle anonimiteit seksuele contacten leggen. Uit het jaarverslag van 'Op je flikker gehad' (OJFG), een telefo nisch meldpunt voor homo's die zijn bedreigd, blijkt echter dat het geweld lang niet altijd plaats vindt op deze traditionele ontmoetings plaatsen. Het gebeurt net zo goed buiten dat circuit. C. Steinmetz schrijft in 'Het ver werken van een'ernstig misdrijf dat slachtoffers die met geweld zijn geconfronteerd dat als een zware inbreuk op hun bestaan er varen. Ze raken er vaak tijdelijk door ontredderd. En de kans is le vensgroot dat hun gevoel van ei genwaarde fundamenteel onderuit gehaald wordt. Volgens de al eer der geciteerde Amerikaan Bohn, zullen de schuldgevoelens die ho mo's hebben, manifest worden wanneer ze worden geconfron teerd met gewelddadigheden. De gesprekken die Henk van den Boogaard had met slachtoffers, be vestigen al deze vermoedens. De onderzoeker Andersen vermoedt dat een man die vanwege zijn ge aardheid is mishandeld, negatiever tegen zijn homoseksualiteit aan zal kijken, en zich misschien wel voor korte of langere tijd uit een gedeel te van de homo-subcultuur zal te rugtrekken. Besmet Het argument van de daders dat homo's vaak geen aangifte doen, gaat vaak op. Dat is niet zo verwon derlijk want homoseksuelen voe len zich niet erg welkom bij de po litie, die de geaardheid met nét zo veel vooroordelen benadert als de daders. Van den Boogaard trekt dan ook fel van leer tegen zowel politie als justitie. „Politie en justitie hebben met betrekking tot homoseksuali teit een besmet verleden. Beide in stanties hebben hun bijdrage gele verd aan de vervolging van homo seksuelen. Politieambtenaren wa ren in een aantal gevallen zélf po tenrammers. Pas de laatste jaren is er sprake van een positievere hou ding van de kant van de politie", aldus Van den Boogaard. Veel homoseksuelen klagen er over dat de politie geen proces-ver baal opmaakt van hun aangifte of dat wel doet maar niet zoals ze dat willen. De politie denkt dat zo'n proces-verbaal geen oplossing biedt voor het conflict tussen da der en slachtoffer. Wat dan wel de oplossing is kunnen ze bij de poli tie niet vertellen. De praktijk wijst uit dat het niet zo veel uitmaakt of er nu proces verbaal wordt opgemaakt van het delict of niet, want uit het jaarver slag van OJFG blijkt dat van de 36 gemelde gevallen van 'poten-ram- men' niet één het Openbaar Minis terie, die met de opsporing van de daders is belast, heeft bereikt. Het boek wijst op de mogelijkheden die er zijn voor homo's om toch aan het rechte eind te trekken, bijvoor beeld in de vorm van een schade vergoeding. Maar met een schadevergoeding is het probleem de wereld nog niet uit. De slachtoffers hebben behoef te aan vakkundige hulp. Van den Boogaard ziet hier een grote taak weggelegd voor de homo-bewe ging. (Flikkers moeten we niet, door Henk van den Boogaard. Prijs: f 20) de rechter de eisers - het Landelijk Interdisciplinair Overleg Feminis me en Theologie en de Amerikaan se theologe Mary Daly - niet ont vankelijk. Het Liof was tijdens de behandeling al als eiser afgewezen, in zijn uitspraak gaf de rechter te kennen dat hem niet duidelijk was welk belang de ver weg wonende Amerikaanse had in deze zaak. Dit geding werd gevoerd, omdat Simo nis zich in een beschouwing deni grerend zou hebben uitgelaten De kardinaal liet gistermiddag in een reactie weten dat hij nooit de bedoeling heeft gehad anderen te kwetsen, maar slechts de leer van de kerk heeft willen uiteenzetten. Hij betreurt het dat een aantal mensen zich desondanks toch ge griefd heeft gevoeld, maar hoopt dat de uitspraak van de rechter de ze mensen alsnog overtuigt van zijn goede bedoelingen. Niettemin is de rooms-katholieke leider 'be drukt', omdat het voeren van rechtsgedingen tegen hem in het buitenland veel vraagtekens op roept. Volgens de econoom van het aartsbisdom Utrecht, Klok, is de hele affaire dagelijks onderwerp van gesprek in het bisschoppelijk paleis. Hij noemde dat 'intriest'. Celstraffen in zaak-Kedichem DORDRECHT (GPD) - De recht bank in Dordrecht heeft de vrouw en de vier mannen die maart vorig jaar waren betrokken bij een de monstratie in Kedichem tegen de Centrumpartij wegens openlijke geweldpleging veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, overeen komstig de eis. Bij de demonstratie op 29 maart '86 verstoorden antifascisten een fusiebijeenkomst van Centrumpar tij en Centrum-Democraten. De vergaderplaats, hotel Cosmopolite, werd in brand gestoken; door een vluchtpoging raakte de secretares se van Centrum-democraat Jan maat zo gewond, dat haar een been moest worden afgezet. De rechtbank veroordeelde de mannen (van 20, 23, 24 en 27 jaar) en de vrouw (47) wegens openlijke geweldpleging tegen personen en goederen. Ze accepteerde de foto's van Telegraaf-fotograaf Tooren- spits als bewijslast. De rechtbank vond, dat in beslag genomen foto materiaal niet lichtvaardig mag worden gebruikt, maar dacht dat de gebeurtenissen in Kedichem - zwaar lichamelijk letsel en op gro ve wijze brandstichting - zwaar wichtige redenen waren. De recht bank had geen oordeel over het in beslag nemen van de foto's van Waarheid-journalist Blom, omdat zij niet kon oordelen of de inbe slagneming rechtmatig is geweest.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 3