'Kunstgras is de beste oplossing "Een super, super evenement' 'Het is vaak een kwestie van wennen' Weer remise in tweekamp Meerburg heeft hoop op betere toekomst Spartaan '20 als trendsetter WK indoor-atletiek moet spektakel worden Karlstad klopt Visser 'AnpfifP blijkt bestseller Sponsor Den Haag ziet toch af van kort geding VRIJDAG 6 MAART 1987 SPORT PAGINA 21 ZEIST - In Zeist wordt de ontwik keling van kunstgrasvelden nauw lettend in de gaten gehouden. KNVB-functionaris De Jong, we ook hoe de ervaringen met competitievoetbal zijn", aldus De Jong. HMSH in Den Haag had al eer- hoofd van de grondtechnische der een kunstgrasveld, dienst, wacht de bevindingen van voldeed niet aan de Spartaan'20 af. Die zijn van belang voetbalbond met het oog op installatie van een dergelijk veld op het complex van Meerburg. "Dat veld in Rotterdam ligt er nu een halfjaar. Straks hebben we één seizoen ervaring met zo'n mat en kunnen we de balans opmaken. Het is het met meest recente voor beeld van een veld dat zowel de Nedérlandse Sport Federatie. Sindsdien zijn er verbeteringen doorgevoerd. Bij toeval is de beschermende wer king van zand uitgevonden. "Het blijkt dat zand bescher ming biedt aan de vezel", aldus De Jong. "Daar komt nog bij dat de meeste soorten zand een vriende lijke ondergrond vormen om op te trainingen als voor wedstrijden voetballen. Het levert ook kan worden gebruikt. Het drage aan het zogenaamde dem- bekend dat het als trainingsveld pende vermogen. Door bestrooiing goed bruikbaar was. Straks weten wordt het veld als het ware zachter. Ook voorkom je daardoor brand wonden". De Jong: "De onder de speelmat aangebrachte laag verschilt per fir ma. Die kan van rubber zijn, maar ook van schuimbeton. Verder is een kunstgrasveld een fundering en een drainage. Wij hebben de beste ervaringen met ZOETERWOUDE - Aan de lijdensweg van Meerburg lijkt toch nog een einde te komen. Als alles loopt zoals de club hoopt, heeft de Zoeterwoudse voetbalvereniging aan het begin van het volgend seizoen de beschikking over een kunstgrasveld. Trainer Mattie Kantebeen en voorzitter Rob Hogenelst (rechts) voor [ebouwd uit opnieuw onbespeelbare veld. "We hebben straks de verzekering dat permanent kunnen voetballen". (archieffoto) gespeeld Zover is het nog niet, want de plan nen moeten nog een commissie vergadering (financiën) en de raadsvergadering aan het einde van de maand 'overleven'. De raadsleden hebben zich voorlopig akkoord verklaard met de plannen, maar willen het officiële jawoord van de KNVB afwachten. De bond bepaalt uiteindelijk of er competi tiewedstrijden op mogen worden LINARES (AFP) - De vijfde partij Desso. Dat bedrijf is het verst in de tweekamp tussen Anatoü gevorderd en benadert onze ei- Karpov en Andrej Sokolov is giste- sen", ren geëindigd in remise. Karpov, die met zwart speelde, stelde op de "Problemen zoals bij Spartaan se zet voor het punt te delen. Zijn '20 zijn onvermijdelijk. Als een elf landgenoot ging daar mee ak- tal dat daar komt spelen verliest, koord. De onttroonde wereldkam- gaan die gasten zeuren dat ze niet pioen Karpov heeft in deze match gewend zijn om op een kunstgras- r veertien partijen leiding met 3-2. De u het recht titelhouder Kasparov uit te dagen, Linares de veld te voetballen. Als ze winnen, krijgt hoor je niets. Wat ons betreft mag er met elk soort noppen op zo'n veld worden gespeeld. We laten voetballers daar vrij in. Maar het wart: Karpov. bedrijf stelt andere normen. Dat le- e2-e4_c7-c6,2^d2-d4 d7-d5,3. Pbi-d2 d5- vert nog wel eens moeilijkheden xe4,4. pd2xe4 pb8-d7, 5. pg2-f3 pg8-f6, 6. op. Het is vaak een kwestie S4,ïS+ p.n.:c5„p^d7^^3 wennen. Wat ons betreft hoeft het niet zo'n punt te zün". d4xe5 Lc8.f5, 10. Ddlxd8+ Pd7xe5, Ta8xd8,11. Le3xa7 Lf5xc2,12. La7-t>6 Td8- a8, 13. Lfl-c4 e7-e6, 14. f2-f3 Ta8-a4, 15. b2 "Op papier kunnen 50.000 van de b3 LiB-b4+, 16. Kei-e2 Ta4-a3, i7.Lb6di4 55.000 voetbalelftallen op kunst- 0-0, 18. Ld4-b2 Ta3-a8, 19. a2-a3 Lb4-e7. 20. gras soelen We hehhen hpnaald Kg8-f8,^3'i^i-bs Kflï-eib M/rdi-d4 b7-b5, daï allcen de ™g<™amde tecrea- 25. Td4-di Tb8-c8,26. Tdi-ci c6-c5,27. b4x- «eteams erop mogen. Die lijn is c5 Tc8xc5,28. Tcixc5 Le7xc5,29. a3-a4 b5- moeilijk te trekken. Ajax 5' speelt ™4v30; L„b5.xa4+ Ke8-f8,31. Lb2-c3 h7-h5, natuurlijk veel hoger dan bij voor- 32. La4-c6 Ta8xal, 33. Lc3xal Lc5-gl, 34. heplri Mpprhnra S naamm h^KKon h2-h3 Lgl-h2, 35. Ke2-e3 Lg6-c2, 36 f3-f4 M hebben Lh2-gl+, 37. Ke3-e2 Lc2-b3,38. Lal-c3. Re- ^fTJïlsl?ten de afdehngen van de mise op voorstel van zwart. KNVB de grens te laten trekken". ROTTERDAM - Spartaan'20 is trendsetter in Ne derland. De club uit Rotterdam Zuid was de eerste vereniging in Nederland met een kunstgrasveld waarop ook competitiewedstrijden mogen worden gespeeld. De mat op het terrein aan de Oldegaarde voldoet dan ook aan alle KNVB-eisen. "We zijn erg tevreden", kijkt tweede voorzitter Van Ree terug op een half jaar kunstgras. "De afge lopen winter werden bij ons op zaterdag vier oefen wedstrijden gespeeld, terwijl het elders overal was afgelast. Dat is natuurlijk een groot voordeel". De installatie van de kunststofmat op het com plex aan de Oldegaarde kwam tot stand dank zij een proefproject van het ministerie van WVC en het rapport herstructerering sportverleden van de gemeente. "Door de terugloop van voetballers in Rotterdam is er een overschot aan velden ontstaan", aldus Van Ree. "Daarom dat plan van de gemeente, die gedu rende zeven jaar elk seizoen een kunstgrasveld wil de aanleggen. Ik geloof niet dat dat ook gebeurt. Niet omdat het niet bevalt, maar omdat het geld ontbreekt. Dat wij kunstgras hebben gekregen had een andere reden. Wij hadden juist te weinig vel den. De urgentie was groot. Bij ons is vastgesteld dat ook de buurtvereniging van het veld gebruik mag maken". De reacties van de eigen leden zijn positief, maar bezoekende elftallen willen nog wel eens voor pro blemen zorgen. "De KNVB heeft als voorwaarde gesteld dat de tegenstander een week vantevoren moet worden gewaarschuwd dat ze op kunstgras moeten spelen. Desso', de leverancier, heeft vijfjaar garantie gegeven op de mat en stelt daarom eisen aan het schoeisel", zegt Van Ree. "Maar volgens de normen van de KNVB mag met elk soort noppen worden gespeeld. Volgens de bond mogen er alleen geen bramen aanzitten. Dat heeft twee keer problemen opgeleverd. Wij willen het veld zo lang mogelijk goed houden en controle ren daarom streng. We willen die garantie niet kwijt. De tegenstander had geen trek om andere schoenen te kopen. Om die reden zijn twee wed strijden niet doorgegaan". Maar het sinds lange tijd 'modde rende' Meerburg gaat er min of meer van uit dat de problemen over enkele maanden zijn opgelost. door Fred Segaar De club van voorzitter Rob Hoge nelst, die tevens fractievoorzitter is van het CDA in Zoeterwoude ("Maar op politiek gebied bemoei ik me er niet mee"), zal dan de eer ste club in de Afdeling Leiden zijn die op een kunstgrasveld gaat voet ballen. De kosten van de mat, die eigendom blijft van de gemeente, bedragen 832.000 gulden. "Voor deze oplossing is gekozen omdat de gemeente van het gezeur afwilde", zegt Hogenelst, die al ja ren in de slag is over de belabberde toestand van niet alleen het trai ningsveld, maar ook het hoofdveld van de vorig jaar naar de KNVB ge promoveerde club. "Er zijn wel an dere alternatieven aan de orde ge weest, maar dit is de beste oplos sing". "Er is ook gesproken over reno vatie van het trainingsveld. Maar dat was toch slechts een tijdelijke oplossing. Is dat achter de rug, dan hadden we weer met een ander probleem gezeten: renovatie van het hoofdveld, dat eveneens aan een opknapbeurt toe is. Dus kwam er uiteindelijk een kunstgrasveld uit de bus. Omdat ook de gemeente vindt dat het in één keer voor lange tijd goed moet zitten". De nieuwe mat wordt aangelegd naar voorbeeld van Spartaan'20, de Rotterdamse amateurclub die sinds oktober van het vorig jaar dc beschikking heeft over een een kunstgrasveld. De KNVB heeft be paald dat met uitzondering van de drie eerste elftallen van de zondag- tak, het standaardteam van de za terdagafdeling en de hoogste jeug- delftallen, alle Meerburg-teams competitiewedstrijden gaan spelen op de mat. De elftallen dus die niet-prestatief zijn ingesteld. Maar dan moet het veld wel aan alle door (AAF) en als coach is verbonden aan de Universiteit van Indianapo lis, verwacht dat er vanavond, mor gen en zondag een kleine 30.000 be- Jaap Visser langstellenden in het overdekte voetbalstadion van 'Cross Roads', de bijnaam 4 len plaatsnemen. Ter vergelijking: De belangstelling van de Ameri- Indianapolis, zul- kaanse toeschouwers gaat vooral Ter vergelijking: uit naar de finale van het polsstok twee weken geleden trokken de hoogspringen, dat zondag op het Europese indoorkampioenschap pen in het Noordfranse Liévin per uitgebreide programma staat de gebroeders Sergei gemiddeld nog geen 2500 Wassili Boebka het vermoedelijk toeschouwers. moeten opnemen tegen de Ameri- Overigens is 'The Dome', een ul- kaan Earl Bell en de Fransman tramodern en bijna splinternieuw Thierry Vigneron. Feyenoord-stadion met een dak er- Boebka-ShOW op, met behulp van immens grote gordijnen verkleind, waardoor de toeschouwerscapaciteit van meer INDIANAPOLIS (GPD) - Op het 'kruispunt van Amerika' zal dit weekeinde zonder meer geschiedenis worden geschreven. Indianapolis beleeft namelijk de primeur van de we reld-indoorkampioenschappen atletiek en dat belooft „een super, super evenement te worden", is de heilige overtuiging van Sam Bell, de man die de aanzet heeft gegeven voor het spektakelstuk dat vandaag in het gigantische Hoosier Dome is losgebarsten. een artikel waarin werd vooruitge- blikt naar wat op de 'Boebka-show' moet uitdraaien. 'Sky could be the limit', luidde de kop boven deze voorbeschowing. Maar als Sergei Boebka zondag inderdaad het luchtruim kiest, zal de Russische wereldrecordhouder (5,96 meter indoor en 6,00 meter outdoor) wel eerst door het dak van het Hoosier Dome moeten breken. Dat dak ziet eruit als tentdoek en wordt van binnenuit bol geblazen. Het gevaar dat deze even simpele als doeltreffende constructie het zal begeven schijnt te zijn uitgeslo ten. Gevaar van instorting bestaat niet, het dak van de midden in de 800.000 inwoners tellende hoofd stad van Indiana gebouwde arena kan slechts in elkaar zakken. Organisator Sam Bell verwacht dat het voor de stadionspeakers nog een hele toer zal worden om het Amerikaanse publiek dit week einde op de juiste wijze voor te lichten. Bell: „In dit land draait al les om de scores. De Amerikanen zijn gek op het uitrekenen van ge middelden, maar dat heeft in de at letiek natuurlijk geen enkele zin, omdat prestaties niet met elkaar zijn te vergelijken. De omstandig heden waaronder die geleverd worden zijn altijd verschillend. Bo vendien is Amerika veel meer inge steld op teamsporten en daarom verwacht ik dat nogal wat toe schouwers moeite zullen hebben met het op de juiste waarde in schatten van individuele presta ties". Dat die van een buitengewoon hoog gehalte zullen zijn, lijdt geen twijfel. Volgens de trainer van de Nederlandse sprintploeg, Toine de Goolberg, is de speciaal de Wereldkampioenschappen ontworpen piste (kosten 300.000 dollar) zo snel „dat ik verwacht dat drie van de vier wereldrecords op de sprint eraan zullen gaan". OESTERSUND (ANP) - Wereldre- sitie in het wereldbekerklasse- cordhouder Leo Visser heeft giste- ment. Visser werd vierde. Gerard ren in de Zweedse plaats Oester- Kemkers was met 7.14,21 de twee- sund, bij de voorlaatste wereldbe- de Nederlander, hij eindigde als ze- kerwedstrijden, een nederlaag ge- vende plaats. Hein Vergeer werd leden tegen de Noor Geir Karlstad negende in 7.16,66. Visser, Kem- op de 5000 meter. In een recht- kers, Vergeer en Henri Kraayenbos streekse confrontatie won de we- plaatsten zich voor de finale van de reldrecordhouder op de 10.000 me- wereldbekerreeks in Inzeil in het ter in 7.09,45. Visser liet 7.12,47 af- weekeinde van 13, 14 en 15 maart, drukken. De eerste drie rijden daar ook de Karlstad torende boven iedereen 1500 meter, uit en verstevigde zijn leidende po- Han Kulker en Nelli Cooman ders van formaat. haar derde Europe- weten. 'Wat niet gebeurde op de se indoor-titel deel van uitmaakt, is Spelen, gebeurt in Indianapolis', is bijzonder groot. Zo werd de kers- de belangrijkste slogan van hun Europese kampioen Han advertentiecampagne die duidt óp een confrontatie tussen de atletiek- grootmachten Oost-Duitsland, de Sowjet-Unie en de Verenigde Sta- Besiktas-Kiev weer uitgesteld Op de 1000 meter zegevierde de Amerikaan Nick Thometz in 1.16,82 voor zijn landgenoot Eric Henriksen in 1.17,77. De eerste Ne derlander, Jan Ykema 1.20,01, kwam pas op de twaalfde plaats. Ykema en Geert Kuiper plaatsten zich voor de finale, zowel op de 500 van de Goolberg, als de 1000 meter. Yvonne van Gennip heeft in Lar- ISTANBOEL (SID) - Ook gisteren vik de voorlaatste wereldbeker- is de wedstrijd voor de kwartfina- wedstrijd op de 3000 meter gewon- les van het Europa-Cuptoernooi nen. De Haarlemse was op de be- voor landskampioenen tussen Be- schutte ijsbaan van Larvik, waar siktas Istanboel en Dinamo Kiev de omstandigheden ondanks de ringen komt Nelli Cooman in Kulker, een beetje bleek rond de neus toen hij gisteren op de deelne merslijst van de 1500 meter het Ma rokkaanse loopwonder Said Aoui- ta ontdekte. Maar de Olympisch kampioen staat daar ook op ver meld als deelnemer aan de 3000 meter en het lijkt aannemelijk dat Aouita niet het risico wil nemen zichzelf te overbelasten en één van de twee disciplines zal laten schie ten. niet doorgegaan. De sneeuwstorm, temperatuur van min twaalf gra- erking. De houdster die momenteel het gebied rond de den goed waren, verreweg de snel- Bosporus teistert, was zo mogelijk ste. Met haar uitstekende tijd van 4 nog heviger dan dé dag tevoren, minuten en 30,73 seconden vestig- waarop de wedstrijd oorspronke- de ze een baanrecord. Van Gennip lijk had moeten worden gespeeld, hield Marieke Stam, die tweede De ontmoeting is weer 24 uur ver- werd, ruim elf seconden achter schoven. zich. In dat geval zal de veelzijdige Voor een van die recordverbete- houder van het wereldrecord op de mijl waarschijnlijk kiezen voor de drie kilometer, op welke afstand hij vorig jaar in de openlucht reldrecord op de 60 meter (7,00 s conden) de hoofdstad van geefs jacht heeft gemaakt op de Indiana gepresenteerd als de sterren die zullen stralen. Het gezelschap van internationa le toppers, waar Cooman na het ADVERTENTIE Zaterdag 7 maart 5 Meibad Waterpolowedstrijd LZ 1886 - het IJ Aanvang 15.45 MÜNCHEN (SID) - 'Dér AnpfifT, het omstreden boek van doel- verdediger Toni Schumacher, is een bestseller. In de eerste tien dagen werden niet minder dan 70.000 exemplaren verkocht. Het aantal bleef relatief laag, omdat de drukkerij de vraag niet kon bijbenen. Er zijn reeds bestellingen voor 120.000 boeken ge plaatst. Schumacher is in West-Duitsland de evenknie van de Johannes Mario Simmel. Van elk boek van deze schrijver wer den zo'n 200.000 exemplaren verkocht. wereldrecord van de Keniaan Hen- het Hoosier Dome ry Rono. Onder andere in Zürich, waar de Marokkaan werd getrok ken door... Han Kulker. „Maar", zo reageerde Nelli Coo man toen ze van Kulkers angst hoorde om het tegen de in 1985 tot j beste atleet van de wereld uitge roepen Aouita te moeten opnemen, „Han moet niet gaan zeuren maar gewoon keihard gaan lopen. Dat zullen we hier allemaal moeten, want er is nog nooit zo'n sterk deel nemersveld geweest als hier. Niet Izo gek natuurlijk, want het zijn niet voor niets de Wereldkampioen schappen". En dat die sterker zijn bezet dan de Olympische Spelen van Los An geles willen de organisatoren graag DEN HAAG (GPD/ANP) - De sponsor van FC Den Haag ziet af van een kort geding tegen burgemeester Roozemond van Alk maar. Directeur J. M. Corsmit van het gelijknamige reclamebe drijf was woensdag nog van plan de burgemeester voor de rechter te dagen wegens het verbieden van de wedstrijd AZ-FC Den Haag, die voor zondag op het programma stond. Na overleg met advocaten van het bedrijf heeft de sponsor nu van een kort geding afgezien. Corsmit: „Wel bezien wij welke schade wij als sponsor van FC Den Haag lijden door het verbieden van de wedstrijd, hetgeen onze lopende publiciteitscampagnes doorkruist. Wij overwegen verder te rade te gaan bij collega-spon sors om te zien of er wellicht in gezamenlijk overleg aan een struc turele en bovendien betaalbare oplossing kan worden gewerkt". Voorzitter Dé Stoop van FC Den Haag heeft de sponsor woens dag al onmiddellijk ten zeerste afgeraden een kort geding te begin nen. „Het zou in de eerste plaats anti-reclame voor zijn eigen be drijf zijn, maar bovendien worden daarbij de belangen van FC Den Haag ernstige schade toegebracht". De Nederlandse Spoorwegen stemmen in met het voornemen van de KNVB om FC Den Haag-supporters niet meer op combi- kaarten naar uitwedstrijden te laten reizen. Het opheffen van de combiregeling is echter niet voldoende om reizen van voetbalsup porters onmogelijk te maken. „Vereist is een totaalpakket maatre gelen, waarvan het opheffen van de combiregeling een onderdeel is", zo heeft een woordvoerder gisteren meegedeeld. NS steunt het ontmoedigingsbeleid van de KNVB omdat daar mee de overlast van voetbalsupporters aanzienlijk kan afnemen, evenals de kosten voor bestrijding van het voetbalvandalisme en de inzet van de Spoorwegpolitie. voorwaarden voldoen. De firma Desso legt het kunstgrasveld aan. De leden van Meerburg moeten zich er nog over uitspreken. Hoge nelst: "We hebben zitten piekeren hoe je dat moet aanpakken. Stel je voor dat ze het tegenhouden. Op 20 maart hebben we een ledeninfor matievergadering. Ik ga er van uit dat de leden er hun fiat aangeven. Het is immers in het belang van de club dat dit gebeurt. We kunnen op deze manier enorm besparen". De vierdeklasser heeft op dit mo ment drieeneenhalf grasveld, waarvan een halve als trainingveld wordt gebruikt. Meerburg houdt straks, inclusief de nieuwe kunst stofmat, twee velden over. De nieu we mat wordt aangelegd op de plaats waar nu het hoofdveld ligt. De lichtinstallatie die nu elders op het complex staat, zal worden ver plaatst naar het nieuwe veld. "Dat kost ons 25.000 gulden ex clusief zelfwerkzaamheid", weet Hogenelst, die vele voordelen ver bonden ziet aan het nieuwe kunst- grasveld. "De laatste jaren werd er in augustus en september altijd goed getraind, maar zodra het win ter werd, haakte iedereen af. Mattie Kantebeen (trainer/red.) heeft wel eens gezegd bewondering te heb ben voor de selectiespelers die wel hieven komen". Ledenverloop Hogenelst: "In de tweede helft van de competitie kreeg Meerburg altijd met een terugval te maken. Er ontstond irritatie en er was ook een ledenverloop. We hebben straks de verzekering dat we per manent kunnen blijven spelen en niet zoals nu slechts twintig keer per jaar. De leden betalen per slot van rekening niet voor niets 200 gulden contributie. Er kan ook door meer teams tegelijk op wor den getraind. Daardoor kan bij voorbeeld ook de zaterdagafdeling op een doordeweekse avond eer der beginnen. Nu zijn ze vaak pas om half elf klaar". De nadelen voor de thans 300 le den tellende club zullen vermoede lijks pas na enige tijd blijken. Voor een prestatief ingestelde voetballer is het belangrijk met enige regel maat 'echt' gras onder de voeten te voelen. Voor de hoogste elftallen kan de omschakeling van de kunststofmat naar een grasveld problemen gaan opleveren. "Wat het speltechnische aspect betreft ben ik gewaarschuwd", al dus Hogenelst. "Maar ik" denk dat we geen keuze hebben. Als,je moet kiezen tussen niet spelen of voet ballen op kunstgras, is de uitkomst gemakkelijk. Hoe het sportief zal verlopen moeten we afwachten. Wat dat betreft kunnen we de ba lans pas na enige tijd opmaken. Het vergt enige omschakeling. Verder moet het schoeisel enigs zins worden aangepast". Organisatie "Ook moet het veld worden be waakt. Op het kunstgrasveld mag bij voorbeeld niet worden gerookt. Daar gaat natuurlijk de nodige or ganisatie in zitten en dat kost weer geld. Misschien dat we het veld kunnen onderverhuren. Dat zou voor ons een enorme lastenverlich ting betekenen. Dat scheelt im mers in de huur die we aan de ge meente moeten betalen". "Over de manier van exploiteren bestaat nog geen duidelijkheid", zegt Gemeente-voorlichter Kruit hof. "Het veld is straks natuurlijk eigendom van de gemeente. De club betaalt nu 9600 gulden huur voor alle velden. Als Meerburg het veld gaat onderverhuren, dan zal de huursom die wij de club in reke ning brengen worden aangepast. Daarover moet nog worden ge sproken. Er is natuurlijk nog niets zeker". De mogelijkheid om kunstgras aan te leggen bleek eerst te duur, "maar er moest iets gebeuren", zegt Kruithof, "anders blijf je aan de gang. Renovatie van het hoofd veld kostte 215.000 gulden en het onderhoud per veld per jaar be draagt 24.000. Dus ga je een afwe ging maken. Uiteindelijk zijn we toch op kunstgras uitgekomen. Het is een dure investering. De fundering, die in dertig jaar wordt afgeschreven, kost 393.000. De top laag, die tien jaar meegaat, kost 438.000 gulden. Maar uiteindelijk blijkt het toch de goedkoopste op lossing. Je hebt er namelijk nauwe lijks onderhoud aan. Er moet zo nu en dan alleen wat zand op wörden gestrooid".

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 21