Proef autovrije Breestraat met twee maanden verlengd DE run Pleidooi voor geregeld overleg politie en LWH Leidse politie legt eerste boete voor een misdrijf op VRIJDAG 6 MAART 1987 LEIDSCH iË: DAGBLAD: Economisch onderzoek vergt meer tijd Hoofdcommissaris Mostert krijgt het jaarverslag van de meldlijn agressie en discriminatie homoseksualiteit. Hij krijgt het uit handen van de coördinator van de meldlijn, Van der Pols (links). (foto j. Holvast) LEIDEN - De Leidse Werkgroep Homosexualiteit (LWH) wenst uit voeriger overleg tussen politie en homosexuelen. Hierin kan bijvoor beeld worden gesproken over de beveiliging van plaatsen waar ho- Lezers schrijven Hoogstraat Even een kleine correctie op het aardige stukje in Steeds van dins dag 24 februari over het uit te bren gen boek 'Hoogstraat op stelten'. Niet ik, maar H. Roelofs van de ge meentelijke directie civiele werken treedt op als secretaris van de redactie, die - zoals ik Steeds liet weten - verder bestaat uit L. Baren- drecht en G. de Klerk van respec tievelijk de directies civiele werken en stadsvernieuwing. Ere wie ere toekomt. Reinout van Gulick, Morsweg 2, Leiden mo's vaak in elkaar zijn Ook kan de 'homo'voorlichting aan politieagenten tijdens dit overleg worden geregeld. De werkgroep sprak deze wens gistermiddag uit tijdens de over handiging van het eerste jaarver slag van de meldlijn agressie en discriminatie homosexuelen aan commissaris H. Mostert van de Leidse politie. Mostert benadrukte de goede contacten tussen de Leidse politie en het LWH. Hij vond het dan ook een goede zaak om enkele keren per jaar overleg te plegen. "Eigen lijk zou iedere agent eens een kijk je moeten nemen in jullie ontmoe tingsruimte. Dat zou de contacten tussen politie en homosexuelen nog verbeteren", zo sprak hij. Bij de meldlijn zijn dit jaar 25 aanmeldingen gedaan van agressie en discriminatie tegenover homo sexuelen. Maar slechts 8 keer deed iemand aangifte bij de politie. Mos tert pleitte ervoor dat de meldlijn gegevens verstrekt over de overige gevallen. Het ging hem daarbij niet om namen van de slachtoffers, maar om de plaatsen waar zij wa ren lastiggevallen. "Door vaker te patrouilleren zou de politie preven tief kunnen werken, zodat deze plaatsen voor homo's veiliger wor den". Medewerkers van de meldlijn meenden echter dat ze de privacy van mensen die aangifte doen niet mogen schenden. "Als homo's bij voorbeeld in elkaar zijn geslagen, kunnen ze zich bij ons anoniem melden. Soms doen ze verder geen aangifte bij de politie. Wij moeten daarom heel voorzichtig zijn met het verstrekken van gegevens aan de politie". Mostert beloofde het verslag op 23 maart tijdens het driehoeks overleg tussen de officier van justi tie, de hoofdcommissaris en de burgemeester aan de orde te stel len. Over het zojuist uitgesproken vonnis over de discriminerende uitspraken van bisschop Simonis las een medewerkers van de meld lijn nog een korte verklaring voor: "Het kerkelijk jachtseizoen op flik kers en potten is geopend, maar we zullen ons met verhoogde inzet voor homosexuele mannen en les bische vrouwen inzetten". LEIDEN - De proef met het afsluiten van de Breestraat duurt twee maanden langer dan aanvankelijk was ge pland. De proef, die naar verwachting 4 mei begint, zal nu gedurende vijf maan den worden gehouden en niet drie maanden, zoals de gemeente eerder had be paald. De 'uitbreiding' is noodzakelijk om goed te kunnen onderzoeken wat de economische gevolgen zijn voor de winkeliers van het autovrij ma ken van de straat. Gemeente en on dernemers hebben inmiddels een onderzoeksbureau uitgekozen dat het economisch onderzoek moet verrichten: Van Hezewijk bv. Dat bureau meent dat drie maanden te kort is om iets zinnigs te zeggen over omzetdalingen of -stijgingen ten gevolge van het afsluiten van de Breestraat. De winkeliers - die aanvankelijk een zo kort mogelijke proef wensten - zijn er mee ak koord gegaan dat deze nu twee maanden langer gaat duren. De kosten voor het onderzoek bedragen ongeveer 40.000 gulden. Daarvan wordt 10.000 gulden be taald door de gemeente Leiden. De gemeente neemt ook een deel van het onderzoekswerk op zich, zoals bijvoorbeeld het tellen van voet gangers in de straat. Zoals het er nu naar uitziet wordt de helft van het bedrag, 20.000 gul den dus, betaald door de Stichting Ontwikkeling en Sanering Mid den- en Kleinbedrijf. Dat is een on derdeel van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (CIMK). De winkeliers zelf, die voortdurend op een economisch onderzoek hebben aangedrongen, zullen de resterende 10.000 gulden voor hun rekening moeten nemen. Een groot aantal winkeliers heeft zich inmiddels bereid getoond een 'bescheiden' bedrag - 100 of 150 gulden - op tafel te leggen voor het onderzoek. De ondernemers in de Breestraat zijn in elk geval in over grote meerderheid bereid om aan het onderzoek mee te werken. Omzet Volgens ambtenaar J. van Iersel van de directie economische zaken van de gemeente Leiden, wordt tij dens het economisch onderzoek onder meer het aantal passanten in de Breestraat geteld. Bovendien zal een aantal voorbijgangers wor den ondervraagd over hun 'koop gedrag'. De tellingen en enquêtes worden zowel voor als tijdens de proef gehouden. Alleen op die ma nier kan een goed inzicht worden verkregen over de gevolgen van de afsluiting voor de winkels in de straat. Het is de bedoeling dat de enquê tes worden gehouden m de week van 20 april. Mocht dat om wat voor reden dan ook niet lukken, dan kan nog worden 'uitgeweken' naar de week van 27 april. Op 4 mei beginnen de werkzaamheden voor het afsluiten van de Breestraat, zo als het aanbrengen van markerin gen en dergelijke. In september, wanneer het publiek naar ver wachting volledig is gewend aan de autovrije Breestraat, zullen nog maals enquêtes en tellingen wor den gehouden. Tijdens het onderzoek wordt ook gekeken naar veranderingen in de omzetten van de verschillende winkeliers. Daarvoor heeft het on derzoeksbureau de omzetgegevens van de verschillende winkeliers nodig. Ondernemers voelen er doorgaans echter niets voor hun verkoopcijfers bekend te maken aan buitenstaanders. Om toch over de gegevens te tunnen beschikken, heeft Van He- ïewijk afgesproken dat de omzet ten strikt geheim blijven en alleen /oor het onderzoek zullen worden gebruikt. Van Iersel: "Er is de ab solute garantie dat uit de resulta ten van het onderzoek nooit is op te maken hoe groot de omzet is van een individuele winkelier". Bij het verwerken van de gegevens wordt overigens het Koninklijk Neder lands Ondernemers Verbond (KNOV) ingeschakeld. Gedurende de proef wordt de Aalmarkt voor verkeer in twee richtingen opengesteld. Daartoe is besloten omdat de winkels aan de Aalmarkt anders voor het (bedie nend) verkeer niet bereikbaar zijn. Ook het eenrichtingsverkeer op de Nieuwe Rijn tussen Burgsteeg en Hartesteeg wordt tijdelijk opgehe ven, zij het dat komende uit de richting van het Gangetje alleen personenauto's hiervan gebruik mogen maken. Via de Koornbeurs- brug (tussen de paaltjes die daar staan past precies een personenau to) kunnen zo de parkeerplaatsen op de Botermarkt bereikt worden Vrachtwagens voor de winkels aan de Nieuwe Rijn moeten gebruik maken van de Nieuwstraat en de Burgsteeg. Omdat deze route vaak wordt versperd door laad- en los- verkeer is voor de personenauto's een andere oplossing gezocht. B en W willen behandeling van begroting meer inhoud geven LEIDEN - De jaarlijkse vergade ring van de gemeenteraad over de begroting moet meer inhoud krij gen. Het college van B en W heeft voorgesteld dat de verschillende raadsfracties hun alternatieve voorstellen op de begroting tot de raadsvergadering bewaren, in plaats van ze in de voorafgaande vergaderingen van de raadscom missies aan de orde te stellen zoals tot nu toe gebruikelijk is. B en W vinden dat de functie van de be handeling van de begroting in de gemeenteraad werd uitgehold daar het belangrijkste al in de comi sies aan de orde was geweest. B en W willen verder dat het a tal feitelijke vragen in de c sievergaderingen wordt beperkt. De bedoeling is dat voortaan voor al de hoofdlijnen van het beleid aandacht krijgen. Reden hiervan is dat de wethouders de afgelopen ja ren werden overstelpt met detail listische vragen over allerhande za ken waardoor de begrotingsbehan deling dreigde te verzanden in een jaarlijks vragenuurtje. De begro ting voor 1988 wordt dit jaar in de maanden oktober en november be handeld. LEIDEN De Leidse politie heeft afgelopen woensdag voor de eerste maal een boete opgelegd aan ie mand die doorreed na een aanrij ding. Voor 1 maart zou een derge lijk misdrijf tot een gerechtelijke procedure hebben geleid en mocht de politie niet overgaan tot het ge ven van een boete. In het kader van een experiment is deze 'transactie bevoegdheid' echter aanmerkelijk uitgebreid. In Delft en Leiden mag de politie nu boetes opleggen bij onder meer winkeldiefstallen en rijden onder invloed. De officier van justitie wil overi gens niet meedelen wat de hoogte van de boete is wanneer een trans actie wordt afgesloten. Net als met een parkeerboete is het zo dat het "voordeliger is om bij de politie te betalen dan om de zaak voor de rechter te laten komen. "Natuur lijk niet wanneer iemand op goede gronden weigert de boete te beta len. Iedere burger heeft het recht om naar de rechter te stappen en dat mae hem eeen extra eeld kos ten" aldus officier van justitie Van Stralen. De officier van justitie zal wel een hogere boete eisen wan neer de verdachte uit laksheid wei gert de boete te betalen. De Leidse politie heeft de afgelo pen dagen nog weinig kans gehad om boetes uit te delen aan winkel dieven. Weliswaar had er een flink aantal winkeldiefstallen plaats, maar dè daders voldeden in vrijwel alle gevallen niet aan de voorwaar den voor een transactie. Een van die voorwaarde is namelijk dat de dader de afgelopen twee jaar niet voor een soortgelijk vergrijp is aan gehouden. Volgens politiewoord voerder Graveland werden de meeste winkeldiefstallen de afge lopen dagen in Leiden echter door 'recidivisten' gepleegd, mensen die vaker met de politie in aanraking zijn gekomens wegens winkeldief stal. i leidse VAN TOEN/gedanezaken kroniek over mensen en Het lijkt er op of men bij de ge meentelijke plantsoenendienst allang de moed verloren heeft om van het Van der Werfpark ooit nog iets aardigs te maken. Op het taludje rond het beeld van onze vroegere burgemeester - hij was het die zich in 1574 aan zijn stedelingen als voedsel aan bood, toen de hongersnood on houdbaar was geworden - wor den nog weieens wat bloeiende plantjes uitgezet. De bomen doen het redelijk tot goed. Maar voor de rest is hét ar moe: de struiken, de grasperken, de een-jarige bloeiers die, hier en daar onder de bomen, opleving moeten symboliseren; ze hebben alle te lijden van de twee domi nerende, schaduw-werpende ge bouwenreeksen, die het parkje aan de zuid- en aan de oostkant afsluiten. Aan de guurste winden - uit het noordwesten, uit het oosten, uit het noordoosten - is vrij spel gegeven. De temperatuur moet toch wel tot in de buurt van 20 graden zijn gestegen voordat het aangenaam is om op een van de bankjes langs de waterkant te zitten... Zó beschreven is het Van der Werfpark een fatale mislukking en zou er maar een mogelijkheid zijn om verbetering te brengen in de situatie: het met de grond ge lijk maken van in ieder geval het Museum van Natuurlijke Histo- Dat gebeurt uiteraard niet. Je breekt een gebouw niet aften be hoeve van een armetierig stukje stadsgroen. Maar daardoor blijft het rond burgemeester Van der Werf vooralsnog een mistroostig stukje Leiden. Het is een park dat nooit een écht park zal wor den zoals de Hortus, een paar honderd meter verderop, dat wél kan zijn. En dan te bedenken dat het er, pal tegenover het 'Kamerlingh Onnes', geheel anders had kun nen uitzien. Dat daar het mooiste plein van Nederland had kunnen Nauwkeurig180 jaar geleden werd er namelijk heel s dacht aan een nieuwe huisves ting voor de universiteit. Twee jaar later, in 1809, waren de plahr nen in een vergevorderd sta dium, want er lag een definitief ontwerp van de Amsterdamse ar chitect Abraham van der Hart op tafel. In 1807 had de uitvoering van het plan niet op financiële pro blemen hoeven te stuiten. In 1809 was dat wel het geval. Een jaar of zeven, tot eind 1816, heeft het college van curatoren de plannen gekoesterd, maar toen moesten ze als definitief onhaal baar het archief in. Als de ideeën van 1807-1809 verwezenlijkt had den kunnen worden, dan had er nu een sierlijk wit gepleisterd ge bouw gestaan, met rondgebogen zuilengangen links en rechts van het hoofdblok. Het voorplein - ik stel het mij boomloos voor - zou een weidse en lichte ruimte in het Leidse stratenplan hebben opgeleverd. Het parkje van der tien in een dozijn, dat er nu ligt, zou - denk ik - het meest indruk wekkende plein van heel Neder land zijn geweest. Op 12 januari van het jaar 1807 was met een daverende dreun een met kruit geladen schip, dat in het laatste gedeelte van het Rapenburg afgemeerd lag in de lucht gevlogen. De ravage was zo enorm dat de buurt als verloren moest worden Lodewijk Napoleon weten dat hij de Leidse universiteit het pre dikaat "koninklijk" wenste te verlenen en dat er fondsen zou den worden vrijgemaakt voor een mooi, nieuw hoofdgebouw. En dat niet alleen: de hele ver-, woeste wijk moest een nieuw aanzien krijgen. Een prijsvraag werd uitgeschreven. Bij het bestuderen van de in zendingen bleek dat geen van de mededingers er overtuigend in geslaagd was om aan een geheel nieuwe stadswijk vorm te geven. Drie top-architecten van dat VAN DER WERFPARK HAD HET MOOISTE PLEIN KUNNEN ZIJN beschouwd. Vandaar dus dat er nu tussen - ruwweg - de Zonne veldstraat, de Doezastraat, de Raamsteeg en de Garenmarkt huizen en gebouwen stgan, die van beduidend jongere datum zijn dan wat er verderop, aan het Rapenburg of het Steenschuur, in de Nieuwsteeg of op de Lange- brug, staat. Kort na de Kruitramp liet de in Amsterdam residerende koning moment - militair ingenieur Van Westenhout, de Amsterdamse stadsarchitect Van der Hart als mede Thibault, architect des Ko- nings - hadden de jury gevormd. Zij gingen, nadat de prijsvraag was mislukt, maar zelf aan de slag. Dat leverde in 1809 een plan op, waarin ook de koning zich kon vinden. Een jaar later, in 1810, werd Lodewijk Napoleon door zijn broer uit zijn functie ontheven en werd Nederland bij het kei zerrijk Frankrijk ingelijfd. Van alle mooie plannen kwam vrijwel niets terecht. Alleen het interieur van de Lodewijkskerk, die het eerst onderhanden werd geno men, laat enigszins zien welke ar chitectonische vormen en welke kleurstelling men voor de hele nieuwe wijk op het oog had: strakke, aan de klassieke archi tectuur ontleende detaillering, met veel wit en geel of goud. Het plan voor het nieuwe uni versiteitsgebouw was zó mooi dat de bewindvoerders van de Leidse universiteit dat deel van het ontwerp, dat voor hen van belang was, nog een paar jaar achter de hand hielden. In 1816 moest er toch eens echt worden gekozen: of een nieuw gebouw of uitbreiding van onderwijs, on derwijsvoorzieningen en collec ties. Men koos voor het laatste. De ruïne, zoals men de weder op te bouwen buurt noemde, be gon pas veertig, vijftig jaren later de huidige vorm aan te nemen. Wie in het Van der Werfpark goed om zich heen kijkt, ziet als het ware de gebouwen één voor één verrijzen: de sociale dienst, het Kamerlingh Onneslaborato- rium, het bruinige complex van Zo zou het nieuwe onderkomen vc der Werfpark er hebben uit gezien besloten. Wegens geldgebrek is het het Museum van Natuurlijke Historie, de rood-achtige gebou wen aan de oostzijde waarin vroeger het Geologisch Instituut was gevestigd, het hofje en de Nederlandse Credit Bank aan de Doezastraat, de instrumenten- makersschool op de hoek van de Nieuwsteeg en het Rapenburg. Een paar keer zijn er in de vori ge eeuw nog plannen ontwikkeld en ontwerpen geleverd voor een universiteitscentrum op de dan nog immer wat kaal aandoende plek langs het water tegenover het Kamerlingh Onneslaborato- ruim. Maar de besluiteloosheid bleek te groot. Wie de situatie op zich laat in werken, ziet voor zich hoe de ge dachte moet hebben geleefd dat er na 'Natuurlijke Historie' en 'Geologie' nog weieens een der de en een vierde gebouw zouden verrijzen: een aan de Doeza- straatkant en een langs het water (want waarom zou men anders de hoofdtoegangen van de twee gebouwen, die er wél staan, aan de Raamsteeg en de Garenmarkt hebben gesitueerd?), maar zover is het nooit gekomen. Het Van der Werfpark. Het zal m de Leidse universiteit in het Van indien in 1807 tot nieuwbouw was plan niet doorgegaan. nooit iets worden, als je tenmin ste hoopt op een uitbundig en florissant stuk groen midden in de stad. Maar misschien is het ook wel nuttig wanneer een stad als Leiden plekjes te bieden heeft waar - als je ervoor in de stemming bent - melancholie en mistroostigheid kunnen toe slaan. Dan het mooiste plein vpn Ne derland maar niet. L D. COUPRIE (Gegevens voor deze bijdrage wer den ontleend aan 'Universiteit Ar chitectuur. Ontwerpen ten behoeve van de Leidse Universiteit 1600-1900'. Het is de catalogus van een tentoon stelling, die in 1979 werd gehouden in het Gemeentearchief) De tijd van toen is een we kelijks terugkerende ru briek waarin mensen en ge dane zaken aan bod komen uit het rijke verleden van Leiden en omgeving. Dit is de negende aflevering. De auteur is werkzaam als uni versitair docent bij de vak groep kunstgeschiedenis van de Leidse universiteit. Graveland meldde een geval dat de dader wel graag een boete zou willen betalen, maar volgens eigen zeggen niet in staat was om het geld binnen veertien dagen bijeen te brengen. De man had een trui gestolen uit een winkel in de stad. Van een man die onder invloed van alcohol een auto bestuurde, is nog niet bekend of hij een transac tie wil aangaan. In de eerste plaats moet de uitslag van de bloedproef afgewacht worden. Graveland: "We hebben de man wel aangebo den de zaak met een boete af te doen, maar het leek allemaal niet zo goed tot hem door te dringen". Verschillende cursussen voor startende ondernemers LEIDEN - Mensen die een eigen bedrijf willen beginnen kunnen deze maand terecht bij zowel de Kamer van Koophandel als de Planwinkel. De Kamer van Koop handel houdt op woensdag 18 maart in het gebouw van de Kamer aan de Stationsweg, samen met het Regionaal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (RIMK) en het Verbond van Nederlandse Onder nemingen (VNO) een voorlich tingsavond. Daar kunnen beginnende onder nemers informatie krijgen over het maken van een ondernemingsplan en over allérlei mogelijkheden en problemen rond financiering en vergunningen. De avond begint om 20.00 uur. Bovendien heeft de Kamer van Koophandel samen met het ministerie van economi sche zaken een 'starterskrant' uit gegeven met tips en inlichtingen voor beginnende ondernemers. De Planwinkel houdt in op dracht van de Stichting Werkgele genheid Leiden op donderdag 12 maar een informatie-avond voor 'starters' in het bedrijfsverzamel gebouw Olga aan de Evertsen- straat. Deze avond begint om 20.00 Op 18 maart begint, eveneens in het Olga-complex, de cursus Vrouw en Bedrijf. Op zes achter eenvolgende woensdagochtenden kunnen vrouwen inlichtingen ver krijgen over onderwerpen als fi nanciering, vergunningen en di ploma's en marketing. In de maanden april en mei be ginnen in het Olga-complex cur sussen voor beginnende onderne mers over computergebruik, boek houden en marketing. In mei be gint de werkgroep Oonderne- mingsplan, waar beginnende on dernemers begeleiding kunnen krijgen bij het maken van een plan voor hun onderneming. Belang stellenden kunnen bellen naar de Syiochting Werkgelegenheid Lei den. tel. 071-219811. Lezing ln het Instituut voor alternatie ve educatie (Cobetstraat la) geeft B. Long zondag 8 maart een lezing met de titel Spiritual sur vival in the 20th century. Aan vang 15.00 uur.

Leidsch Dagblad | 1987 | | pagina 19